ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
13.09.2011 | N 19/3-10.2/4839-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Вiдповiдно до вимог наказу
Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 щодо
обмiну iнформацiєю, визначальною для iдентифiкацiї
та класифiкацiї товарiв, надаємо для використання
у роботi методичнi рекомендацiї щодо вiдбору проб
та зразкiв, якi введенi в дiю наказами Управлiння:
- вiд 16.08.11 N 146 - кам'яного вугiлля, антрациту, горючих сланцiв та вугiльних брикетiв для лабораторних дослiджень;
- вiд 16.08.11 N 147 - лiсо- та пиломатерiалiв, ДСП та ДВП;
- вiд 16.08.11 N 148 - крохмалю;
- вiд 16.08.11 N 149 - каучуку, гуми;
- вiд 06.09.11 N 160 - активованої мiнеральної продукцiї;
- вiд 06.09.11 N 161 - кави та прянощiв.
Додатки:
1. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб кам'яного вугiлля, антрациту, горючих
сланцiв та вугiльних брикетiв для лабораторних
дослiджень" на 9 арк..;
2. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв лiсо- та пиломатерiалiв, ДСП
та ДВП" на 12арк..;
3. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв крохмалю" на 8 арк..;
4. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв каучуку, гуми" на 11 арк.;
5. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв активованої мiнеральної
продукцiї товарної позицiї 3802 УКТЗЕД" на 11 арк.;
6. "Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв кави та прянощiв" на 8
арк..
Т.в.о. начальника Управлiння | Т.П. Скороход |
Додаток 1 |
Методичнi рекомендацiї
щодо вiдбору проб кам'яного вугiлля, антрациту,
горючих сланцiв та вугiльних брикетiв для
лабораторних дослiджень
Вступ
Методичнi рекомендацiї встановлюють порядок вiдбору проб кам'яного вугiлля, антрацитiв, горючих сланцiв та вугiльних брикетiв (далi - палива), що перемiщуються транспортними засобами та надаються для здiйснення митного контролю та подальшого митного оформлення.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товару та встановлення вiдповiдностi визначених показникiв тим, що заявленi в документацiї для митного оформлення товару для подальшої класифiкацiї товару за УКТЗЕД.
1. Загальнi положення
1.1. Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
1.2. Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
[1] ДСТУ 4096-2002 Вугiлля буре, кам'яне, антрацит, горючi сланцi та вугiльнi брикети. Методи вiдбору та пiдготовки проб до лабораторних випробувань.
[2] Збiрник методичних рекомендацiй по вiдбору проб i зразкiв для митноi експертизи. Лист ЦМУЛДЕР вiд 20.09.07 N 29/1-10.2/5628-ЕП.
[3] Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 року N 1862 iз змiнами та доповненнями, внесеними Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.03 року N 92 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками".
[4] Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв"
[6] Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760).
[7] Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
[8] Кодекс законiв про працю України.
1.3. Термiни та визначення
1.3.1. Об'єднана проба - проба, що складається з необхiдної кiлькостi точкових проб, якi вiдбираються безпосередньо вiд партiї палива i характеризують його середню якiсть [1].
1.3.2. Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю [2].
1.3.3. Точкова проба - кiлькiсть палива, яка вiдiбрана з одного мiсця одноразовим рухом пристрою для вiдбору проб [1].
1.3.4. Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [2].
1.3.5. Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [2].
1.3.6. Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень [2].
1.3.7. Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб [2].
1.3.8. Збагачене паливо - концентрат (розсортований i несортований), який виробляють на збагачувальних фабриках i установках. Iншi види паливної продукцiй вважають незбагаченим паливом [1].
1.4. Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 року N 1862 (iз змiнами та доповненнями) [3] та наказу Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 [4].
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1. Згiдно ст.75 Митного кодексу України [5] та ПКМУ вiд 12.12.02 року N 1862 (iз змiнами та доповненнями) [3], взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника вiдповiдного митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи
1.5.2. Проби та зразки товарiв беруться у мiнiмальнiй кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами.
1.5.3. Проба (зразок) повинна узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб, а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв.
1.5.4. Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.5. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки. На кожну з вiдiбраних проб накладають окреме митне забезпечення.
1.5.6. До кожної проби (зразка) прикрiплюється маркувальна етикетка, оформлена у вiдповiдностi з вимогами наказу ДМСУ вiд 14.01.09 N 19 [4].
1.5.7.Етикетки прикрiплюють до проб (зразкiв) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриваннi зразка для дослiдження i при знiманнi митного забезпечення.
1.5.8. Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється актом за формою, затвердженою наказом ДМСУ вiд 18.04.05 N 302 [7]. Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до взятих проб i зразкiв, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу. У цьому актi обов'язково вiдображають iнформацiю щодо вiдповiдностi вiдiбраних проб транспортним засобам або партiям, якi перевiряються.
1.5.9. Пiд час проведення вiдбору проб, необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки, пожежної безпеки та охорони працi згiдно дiючого законодавства [8].
1.6 Направлення проб на дослiдження до експертних пiдроздiлiв Управлiння.
При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi, для чого проби помiщують в суху, чисту ємнiсть: скляну банку, полiмерний контейнер або пакет з водонепроникного полiмерного матерiалу (наприклад, полiетилену). Ємностi для пакування проб повиннi забезпечувати герметичнiсть пакування.
Разом з пробами до експертних пiдроздiлiв надаються товаросупровiднi документи у вiдповiдностi з наказом ДМСУ вiд 14.01.09 N 19 [4].
Акт до експертного пiдроздiлу надається у виглядi оригiналу, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу.
2. Метод (процедура) вiдбору проб палива
Вiдбiр об'єднаних проб виконується вiд кожної партiї палива.
2.1. Обладнання та iнструменти для вiдбору проб.
2.1.1. Вiдбiр проб належить виконувати механiзованим способом iз застосуванням пробовiдбiрникiв. Якщо неможливе механiзоване вiдбирання, дозволяється вiдбирати проби вручну.
2.1.2. Для вiдбору проб застосовують таке обладнання:
- механiчнi пробовiдбiрники для вiдбору проб у мiсцях перепаду потоку, безпосередньо з конвеєрних стрiчок, вiд палива, яке завантажене в залiзничнi вагони та iншi транспортнi засоби;
- пристосування для вiдбору проб вручну.
Устаткування для вiдбору проб повинно вiдповiдати наступним вимогам:
- ширина розкриття вiдбираючого пристрою повинна бути не менш нiж 50 мм;
- мiсткiсть ковшових вiдбираючих пристроїв повинна бути такою, щоб при вiдборi точкових проб виключити їх переповнення;
- вiдбiрнi пристрої повиннi повнiстю звiльнятись вiд матерiалу проби пiсля закiнчення вiдбору;
- буровий пробовiдбiрник для вiдбору проб iз завантаженого у транспортнi засоби палива повинен вiдбирати точковi проби на глубину не менше нiж 3/4 висоти завантаженого палива, а грейферний не менш нiж 0.4 м вiд поверхнi завантаженого шару.
2.2. Вiдбiр точкових проб.
2.2.1. Кiлькiсть точкових проб (n), що вiдбирають в об'єднану пробу вiд партiї палива масою до 1000 т (для кам'яного вугiлля та антрацитiв) або партiї масою до 2500 т (для горючих сланцiв та брикетiв) наведено в таблицi 1.
Таблиця 1
Вид палива | Кiлькiсть точкових проб |
Паливо збагачене та брикети | 16 |
Паливо незбагачене | 32 |
Примiтки:
1. Вiд партiї палива масою до 500 т
до об'єднаної проби вiдбирають16 точкових проб
незалежно вiд вида палива.
2. Вiд партiї палива, яка
складається з одного залiзничного вагона, в
об'єднану пробу вiдбирають 8 точкових проб,
незалежно вiд виду палива.
2.2.2. Пiд час вiдбору об'єднаних проб вiд партiй бiльш 1000 т для кам'яного вугiлля та антрацитiв, та бiльш нiж 2500 т для бурого вугiлля, горючих сланцiв та брикетiв, кiлькiсть точкових проб (n1) визначається за формулою:
n1=nЦ(M/C),
де n - визначається таблицею 1 пункту 2.2.1;
M- маса партiї, вiд якої вiдбiрають пробу, т;
С - 1000 т- для кам'яного вугiлля та антрацитiв або 2500 т -
для бурого вугiлля, горючих сланцiв та брикетiв.
2.2.3. Мiнiмальна маса точкових проб у кiлограмах, що вiдбирають в об'єднану пробу, повинна бути не менш нiж:
m=0,06D,
де D - розмiр максимальних кускiв, мм.
За розмiр максимальних кускiв сортового палива приймають верхню межу крупностi даного сорту.
Маса точкових проб брикетiв повинна бути не менш 3 кг.
2.2.4. Якщо маса точкової проби у чотири i бiльше разiв перевищує мiнiмально необхiдну, допускається скорочення маси ранiше вiдiбраних точкових проб без попереднього подрiбнення до значень вказаних у п. 2.2.3.
2.2.5. Вiдбiр точкових проб виконується iз певних точок, якi рiвномiрно розташованi на поверхнi вагонiв. Вiдбiр точкових проб вручну проводять з дна лунок, викопаних на глибину не менш нiж 0.4 м вiд поверхнi завантаженого палива, а для брикетiв не менш нiж 0.2 м.
У разi крупностi палива не бiльш нiж 25 мм вiдбiр точкових проб допускається проводити зондуванням.
Паливо беруть без вибору, включаючи в точкову пробу вугiлля, зростки, породу. Розташування мiсць вiдбору точкових проб з вагона повинне вiдповiдати схемi, наведенiй на рисунку 1.
Рисунок 1.
2.2.6. Пiд час вiдбору проб вручну вiд палива крупнiстю до 100 мм паливо вiдбирають в один прийом, а вiд палива крупнiстю бiльше нiж 100 мм допускається робити набiр точкових проб у 2 - 3 прийоми, забезпечивши у цьому разi необхiдну масу точкової проби.
2.2.7. Для вiдбору проб iз залiзничних вагонiв допускається застосовувати промисловi грейфернi установки. За умови, що ширина розкриття щелеп грейферiв повинна бути не менш половини ширини вагона, а ширина щелеп не менш, нiж у 2.5 рази бiльше розмiру максимальних кускiв палива, вiд якого вiдбирають проби.
Пiд час вiдбору проб грейферними установками з кожного вагона вiдбирають масу палива - грейфер. При цьому необхiдно дотримуватись зазначеної нижче послiдовностi у виконаннi окремих операцiй:
2.2.8. Розташування точок у вагонi позначають вiдповiдно до схеми, яку зображено на рисунку 2.
Рисунок 2.
2.2.9. Вiдбiр маси палива у кожнiй точцi проводять зануренням грейфера у паливо не менш нiж на 0.4 м за умови повного розкриття його щелеп.
2.2.10. Вiдiбрана грейфером маса палива розвантажується в накопичувальне вмiстище, з якого рiвномiрним потоком надходить на механiчний пробовiдбiрник.
2.2.11. Вiд кожної маси палива, вiдiбраної грейфером, механiчний пробовiдбiрник повинен вiдбирати не менше трьох точкових проб. Маса точкових проб, що вiдбирають механiчним пробовiдбiрником, повинна вiдповiдати вимогам п. 2.2.3.
2.3. Пiдготовка об'єднаної проби.
Пiсля вiдбору всiх точкових проб їх ретельно змiшують з метою отримання об'єднаної проби.
2.4. Пiдготовка аналiтичної та контрольної проби.
З об'єднаної проби, шляхом зменшення її за методом квартування, видiляють двi проби (аналiтичну та контрольну).
Метод квартування полягає в послiдовному виконаннi розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, який дiлять по дiагоналi на чотири трикутники. Два протилежних трикутника видаляють, а два, що залишилися, збирають разом i перемiшують. Квартування повторюють доти, доки маса об'єднаної проби не буде складати подвоєну нормативну масу проби (2х0,5 кг) згiдно з наказом ДМСУ вiд 23.12.02 N 719 (у редакцiї наказу ДМСУ вiд 14.09.07 N 760) [6]. Отриману таким чином пробу дiлять на двi частини (аналiтичну та контрольну).
Заключнi положення
Протягом всього процесу вiдбору проб необхiдно дотримуватись заходiв щодо запобiгання втрати матерiалiв проб, змiни їх якостi та характеристик, забруднення та iнших несприятливих факторiв. Аналiтична та контрольна проби повиннi реально вiдображати склад партiї, з якої вони вiдiбранi, що дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї палива.
Укладач: Болдирєв О.В.
Додаток 2 |
Методичнi рекомендацiї
по вiдбору проб та зразкiв лiсо- та пиломатерiалiв,
ДСП та ДВП
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП розроблено для використання в роботi пiдроздiлiв митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи, а також регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. В методичних рекомендацiях зiбранi необхiднi норми вiдбору проб i зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП.
Згiдно УКТ ЗЕД до групи 44 включаються необроблена деревина, напiвфабрикати з деревини та вироби з деревини в цiлому. Тому для чiткої iдентифiкацiї (визначення точного хiмiчного складу, структури i властивостей) та подальшої класифiкацiї згiдно УКТ ЗЕД необхiдною умовою є правильний вiдбiр проб i зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП вiдповiдно до вимог ГОСТiв, ДСТУ, чинних нормативних документiв тощо.
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП для проведення їх дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння.
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв, та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Управлiння.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товарiв для надання вiдповiдей на питання, якi поставленi у запитi митних органiв, визначення вiдповiдностi чи невiдповiдностi даних графи 31 ВМД для подальшої класифiкацiї товарiв згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
1.2 Нормативнi посилання
В даних методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1.2.1. Митний кодекс України.
1.2.2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками".
1.2.3. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
1.2.4. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 20 "Про затвердження Порядку списання, повернення та передання проб i зразкiв товарiв пiсля проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи".
1.2.5. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
1.2.6. Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" iз змiнами i доповненнями.
1.2.7. Методичнi рекомендацiї щодо взяття проб i зразкiв для митної експертизи. Лист Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.2006 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
1.2.8. ГОСТ 17462-84 Продукция лесозаготовительной промышленности. Термины и определения.
1.2.9. ДСТУ EN 844-3:2004 Лiсоматерiали круглi та пиломатерiали. Термiни та визначення понять. Частина 3. Загальнi поняття щодо пиломатерiалiв.
1.2.10. ДСТУ EN 309:2003 Плити деревностружковi. Визначення та класифiкацiя (EN 309:1992, IDT).
1.2.11. ГОСТ 27935-88 Плиты древесноволокнистые и древесностружечные. Термины и определения
1.2.12. ГОСТ 18321-73 Статистический контроль качества. Методы случайного отбора выборок штучной продукции.
1.2.13. EN 326-3:2003 Wood-based panels. Sampling, cutting and inspection. Part 3: Inspection of an isolated lot of panels.
1.2.14. ГОСТ 10633-78 Плиты древесностружечные. Общие правила подготовки и проведения физико-механических испытаний.
1.2.15. ГОСТ 19592-80 Плиты древесноволокнистые. Методы испытаний.
1.2.16. ГОСТ 16483.21-72 Древесина. Методы отбора образцов для определения физико-механических свойств после технологической обработки.
1.2.17. ГОСТ 8486-86 Пиломатериалы хвойных пород. Технические условия
1.2.18. ГОСТ 2695-83 Пиломатериалы лиственных пород. Технические условия.
1.2.19. ГОСТ 6564-84 Пиломатериалы и заготовки. Правила приемки, методы контроля, маркировка и транспортирование.
1.2.20. ГОСТ 9620-94 Древесина слоистая клееная. Отбор образцов и общие требования при испытании.
1.2.21. ГОСТ 12.3.009-76 ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности.
1.2.22. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
1.2.23. ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты.
1.2.24. ГОСТ 12.4.133-83 ССБТ. Средства индивидуальной защиты рук. Перчатки камерные. Общие технические требования.
1.2.25. ГОСТ 28507-90 Обувь специальная кожаная для защиты от механических воздействий. Общие технические Условия.
1.2.26. ГОСТ 12.4.013-85 ССБТ. Очки защитные. Общие технические условия.
1.2.27. ГОСТ 12.4.028-76 ССБТ. Респираторы ШБ-1"Лепесток". Технические условия.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1. Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю [1.2.7].
1.3.2. Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки [1.2.7].
1.3.3. Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї [1.2.7].
1.3.4. Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї [1.2.7].
1.3.5. Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi транспортного засобу [1.2.7].
1.3.6. Об'єднана проба - проба, що складається iз сукупностi ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару [1.2.7].
1.3.7. Середня проба - частина об'єднаної проби, що видiлена методом усереднення. Вона дiлиться на двi рiвноцiннi проби - аналiтичну та контрольну [1.2.7].
1.3.8. Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [1.2.7].
1.3.9. Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для проведення (в разi потреби) повторного дослiдження (експертизи) [1.2.7].
1.3.10. Лiсоматерiали - матерiали з деревини, що зберегли її природну фiзичну структуру та хiмiчний склад, якi отримують з повалених дерев, хлистiв та (або) з їх частин шляхом поперечного та (або) поздовжнього дiлення [1.2.8].
1.3.11. Пиломатерiал - пилопродукцiя встановлених розмiрiв i якостi, що має щонайменше двi плоскопаралельнi пластi i в подальшому пiдлягає механiчному оброблянню з заданою точнiстю [1.2.9].
1.3.12. Деревностружкова плита (ДСП) - плита з деревини у формi пластини, виготовленої пiд тиском та нагрiванням iз дрiбних частинок дерева (наприклад: деревної стружки, трiски пiсля стругання, тирси вiд розпилювання, кори, луба тощо) i (або) iнших лiгноцелюлозних матерiалiв (наприклад: лляна костриця, прядивна костриця, фрагменти багаси тощо) iз додаванням клейких матерiалiв [1.2.10].
1.3.13. Деревноволокниста плита (ДВП) - листовий матерiал, що виготовлений шляхом гарячого пресування або сушки килима iз деревних волокон iз введенням за необхiдностi зв'язувальних та спецiальних добавок [1.2.11].
1.4 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 (iз змiнами та доповненнями) "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" iз змiнами i доповненнями, внесеними постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.2003 N 92 та вiд 07.05.2008 N 437, наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв" та з урахуванням наказу Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" iз змiнами i доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1. Проби та зразки товарiв вiдбираються у мiнiмальний кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами.
1.5.2. Проба (зразок), повинна узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб, а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв.
1.5.3. Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.4. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
1.5.5. Маркувальнi етикетки прикрiплюють до проб (зразкiв) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриттi проби (зразка) для дослiдження i при зняттi митного забезпечення.
1.5.6. Взяття проб i зразкiв здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки, у тому числi чiтко дотримуючись загальних правил розвантажувально-завантажувальних робiт [1.2.21 - 1.2.27].
1.5.7. Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до вiдiбраних проб i зразкiв товару, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу. Форма Акту про взяття проб i зразкiв товарiв затверджена наказом Держмитслужби України вiд 18.04.2005 N 302. Акт до експертного пiдроздiлу надається у виглядi оригiналу, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу.
1.6 Направлення проб i зразкiв на дослiдження
1.6.1 При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi, для чого використовують пакувальнi матерiали на цю продукцiю, що визначена вимогами методичних рекомендацiй чи iншими нормативними документами, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги, а саме: текстильнi або полiмернi мiшки, пакети, картоннi коробки, дрiт i т.п., в залежностi вiд виду продукцiї.
1.6.2 На кожний екземпляр вiдiбраних проб i зразкiв накладається окреме митне забезпечення.
1.6.3 Упаковка з пробами i зразками товару повинна мiстити маркувальнi етикетки. Одну етикетку вкладають всередину упаковки, iншу прикрiплюють на зовнiшнiй поверхнi упаковки. Маркування повинно вiдповiдати вимогам додатку 2 наказу ДМСУ вiд 14.01.2009 N 19.
1.6.4. Проби i зразки потрiбно вiдправляти в експертнi пiдроздiли митної служби з наступними товарно-супровiдними документами:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв;
- акт про проведення митного огляду товарiв;
- митна декларацiя;
- контракт (договiр) на поставку товару;
- iнвойс (рахунок-фактура, накладна тощо);
- сертифiкати контролюючих органiв;
- сертифiкат якостi товару, виданий виробником;
- технiчна або технологiчна документацiя iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару (технiчнi умови, технологiя виготовлення, специфiкацiя, каталоги й паспортнi данi на вироби фiрм-виробникiв, дозволи, маркувальнi етикетки, робочi креслення, листи безпеки, спосiб використання, технiчнi регламенти тощо).
2. Порядок вiдбору проб i зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП
2.1. Вступ, призначення
Цей порядок застосовується при вiдборi проб i зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП вiд певної партiї iз залiзничних вагонiв, вантажiвок, контейнерiв, пакетiв тощо з метою проведення дослiджень, необхiдних при митному оформленнi зазначених товарiв.
Правильне вiдбирання проб - процес, що вимагає пiдвищеної уваги. Тому надають особливе значення отриманню представницьких проб лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП для проведення дослiджень. Недбале i неточне вiдбирання проб може призвести до неправильного оцiнювання, порушення термiнiв оформлення товарiв i фiнансових претензiй.
Вiдбирання проб здiйснює посадова особа митного органу, яка вповноважена проводити вiдбiр проб i зразкiв товарiв, з дотримання вимог технiки безпеки та пожежної безпеки пiд час вiдбору.
Вiдбiр проб та зразкiв необхiдно проводити в умовах, що не впливають на властивостi товару та виключають можливiсть його псування або змiни зовнiшнього вигляду.
Як iнструменти для вiдбору проб лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП використовують добре загостренi нiж, сокиру, пилку та iншi придатнi для цього iнструменти, вимiрювальну металеву лiнiйку та рулетку.
2.2. Методика вiдбирання проб
Вiдбiр проб та зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП проводиться вiд кожної партiї товару.
Проби повиннi повнiстю представляти партiї, з яких вони вiдiбранi. Для вiдбору представницької вибiрки необхiдно забезпечити однорiднiсть партiї (по виду, сорту, породi, товщинi, ширинi та т.п.) й попередити змiшування однорiдних пiдпартiй. Збереження однорiдностi партiї необхiдно для того, щоб пiсля проведення дослiджень висновок було зроблено саме про ту партiю одиниць продукцiї, з якої була проведена контрольна вибiрка. Якщо сформувати однорiдну партiю продукцiї не вдається, але можна видiлити однорiднi частини, то для забезпечення вiдбору представницької вибiрки варто використати розшарування партiї. У цьому випадку у вибiрку вiдбирають одиницi продукцiї вiд кожної однорiдної частини пропорцiйно обсягу цiєї частини.
Проби лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП вiдбiрають методом випадкового вiдбору "наослiп" (метод найбiльшої об'єктивностi). Метод "наослiп" застосовується для продукцiї, представленої на контроль розсипом, а також у тому випадку, коли застосування методу вiдбору iз застосуванням випадкових чисел технiчно важко або економiчно невигiдно. У вибiрку повиннi бути включенi одиницi продукцiї з рiзних частин контрольованої партiї. Одиницi продукцiї варто вiдбирати незалежно вiд суб'єктивних припущень особи, яка вiдбирає проби, щодо якостi одиницi продукцiї, що вiдбирається.
Приклад. Продукцiя представлена розсипом, кiлькiсть одиниць продукцiї 1000, необхiдно проконтролювати 100 одиниць. Одиницi продукцiї укладенi в 10 ящикiв по 100 одиниць у кожному. З кожного ящику "наослiп" вiдбирається для контролю по 10 будь-яких одиниць продукцiї.
2.2.1. Проби лiсо- та пиломатерiалiв
Вiдбирання одиниць продукцiї лiсо- та пиломатерiалiв, з яких беруть проби, проводять згiдно з таблицею 1
Таблиця 1
Обсяг партiї, шт. | Об'єм вибiрки, шт. |
До 280 вкл. | 32 |
Вiд 281 до 500 вкл. | 50 |
Вiд 501 до 1200 вкл. | 80 |
Вiд 1201 до 3200 вкл. | 125 |
Вiд 3201 до 10000 вкл. | 200 |
Вiд 10001 до 150000 вкл | 315 |
З вибiрки проби лiсо- та пиломатерiалiв вiдбирають у виглядi колод i кряжiв, а також дощок, брускiв та т.п., тобто у такому виглядi, який вiдображає поперечний перетин. З вiдiбраної об'єднаної проби вiдрiзають точкову пробу розмiром 1 погонний метр, але не бiльш нiж 1,5 м. Далi точкову пробу подiляють розрiзуванням навпiл - по 0,5 погонних метра для одержання аналiтичної та контрольної проб.
У тому випадку, коли кожна одиниця товару є єдиним неподiльним готовим виробом, який не призначений для подальшого розрiзування та подальшого оброблення, вiдбирається зразок у кiлькостi 1 штука - для проведення дослiджень, та 1 штука - для зберiгання у якостi контрольного примiрника. Якщо зразки товару мають фiрмовi етикетки, ярлики, пакування - вони повиннi бути наявнi на вiдiбраних зразках
2.2.2. Проби ДСП та ДВП
Вiдбирання одиниць продукцiї ДСП та ДВП, з яких беруть проби, проводять згiдно з таблицею 2
Таблиця 2
Обсяг партiї, шт. | Об'єм вибiрки, шт. |
До 500 вкл. | 4 |
Вiд 501 до 1200 вкл. | 5 |
Вiд 1201 до 3200 вкл. | 7 |
Вiд 3201 до 10000 вкл. | 10 |
З об'єму вибiрки утворюють середню пробу, з якої беруть контрольну та аналiтичну проби у кiлькостi 0,5 м2 кожна, а для виробiв з ДСП та ДВП - по 1одиницi.
Проби ДСП та ДВП вiд одиницi продукцiї вiдбирають за допомогою iнструментiв для вiдбору проб ДСП та ДВП (у кiлькостi 0,5 м2 кожна) на вiдстанi вiд кожного краю (кромки) продукцiї не менш нiж 250 мм.
3. Висновки та пропозицiї
Методичнi рекомендацiї були розробленi з урахуванням досвiду експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи. Данi методичнi рекомендацiї допоможуть у роботi пiдроздiлiв митних органiв, експертних пiдроздiлiв Управлiння та регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. Дотримання зiбраних у методичних рекомендацiях настанов щодо порядку та методiв вiдбору проб i зразкiв лiсо-, пиломатерiалiв, ДСП та ДВП дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї подiбних товарiв.
Укладач: Гарбар В.В.
Додаток 3 |
Методичнi рекомендацiї
щодо вiдбору проб та зразкiв крохмалю
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв крохмалю розроблено для використання в роботi пiдроздiлiв митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
Правильний вiдбiр проб i зразкiв крохмалю вiдповiдно до вимог ГОСТ, ДСТУ, iнших чинних нормативних документiв є необхiдною умовою для забезпечення належної iдентифiкацiї товарiв та встановлення вiдповiдностi визначених показникiв (параметрiв) заявленим у товаросупровiдних документах характеристикам товару при здiйсненнi його митного контролю та митного оформлення.
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
1.2 Нормативнi посилання
При складаннi Методичних рекомендацiй використанi наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. Митний кодекс України вiд 11.07.2002 N 92-IV (зi змiнами й доповненнями).
2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" зi змiнами й доповненнями, внесеними постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.2003 N 92 та вiд 07.05.2008 N 437.
3. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
4. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми Акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
5. Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
6. Збiрник методичних рекомендацiй щодо вiдбору проб i зразкiв товарiв для лабораторного дослiдження та митної експертизи. Доповнення вiд 20.09.07 N 29/1-10.2/5628-ЕП до листа Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.03.06 N 29/1-10.2/1725-ЕП.
7. ДСТУ 4644:2006 Крохмаль. Правила приймання та методи вiдбирання проб.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1. Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю ВМД.
1.3.2. Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки.
1.3.3. Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають iз кожної партiї.
1.3.4. Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару). У випадку, коли тара герметично запакована в ємностi або пакунки для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок уважають зразком для дослiдження.
1.3.5. Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї.
1.3.6. Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом з одного мiсця вiд партiї товару. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi, або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу.
1.3.7. Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару.
1.3.8. Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної.
1.3.9. Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження.
1.3.10. Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень.
1.3.11. Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб [6].
1.4 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.4.1. Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 (зi змiнами та доповненнями) "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" та наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
1.4.2. Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника вiдповiдного митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи [1, ст.75].
Проби та зразки товарiв вiдбираються в мiнiмальний кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їхнього дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами.
Мiнiмальна кiлькiсть крохмалю, потрiбна для проведення дослiдження (аналiтична проба), складає 1,0кг [7].
1.4.3. Мета вiдбирання i готування проб полягає в отриманнi з партiї товару такої зручної в роботi кiлькостi, яка б за своїми властивостями якнайбiльше наближалася до властивостей всiєї партiї товару. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб (перемiшування, збовтування, струшування тощо), а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв. З партiї товару точковi проби вiдбирають iз рiзних мiсць, створюють iз них об'єднану пробу та видiляють середню пробу, яка використовуватиметься для проведення лабораторних дослiджень.
1.4.4. Проби (зразки) вiдбирають таким чином, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.4.5. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
1.4.6. Маркувальнi етикетки прикрiплюють до зразкiв таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриттi зразка для дослiдження та при зняттi митного забезпечення.
1.4.7. Пiд час проведення вiдбору проб та зразкiв товару необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки та охорони працi, особливо при проведеннi робiт зi шкiдливими, вибухонебезпечними та легкозаймистими товарами.
1.4.8. При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їхнє збереження в незмiнному станi, для чого використовують тару на цю продукцiю, що визначена вимогами методичних рекомендацiй чи iншими нормативними документами, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги.
2. Процедура вiдбору проб
Процедура вiдбору проб складається з таких етапiв:
- загальний огляд партiї та оцiнка її однорiдностi вiзуальним оглядом у разi потреби та перевiркою супровiдних документiв;
- визначення об'єму вибiрки;
- вiдбiр проб для проведення дослiджень:
а) вiдбiр точкових проб;
б) складання об'єднаної проби;
в) пiдготовка середньої проби;
г) пiдготовка контрольної та аналiтичної проб;
д) упаковка та маркування проб.
2.1 Визначення об'єму вибiрки
2.1.1. Для контролювання органолептичних i фiзико-хiмiчних показникiв крохмалю, упакованого в мiшки, визначають обсяг вибiрки за таблицею 1.
Таблиця 1
Обсяг партiї мiшкiв, шт. | Обсяг вибiрки мiшкiв, шт. |
Вiд 2 до 15 включ. | 2 |
" 16 " 25 " | 3 |
" 26 " 90 " | 5 |
" 91 " 150 " | 8 |
" 151 " 280 " | 13 |
" 281 " 500 " | 20 |
" 501 " 1200 " | 32 |
" 1201 " 3200 " | 50 |
" 3201 " 10000 " | 80 |
2.1.2. Для контролювання органолептичних i фiзико-хiмiчних показникiв крохмалю, упакованого в ящики, групове пакування, тару-обладнання визначають обсяг вибiрки за таблицею 2.
Таблиця 2
Обсяг партiї одиниць транспортної тари, шт. | Обсяг вибiрки одиниць транспортної тари, шт. |
Вiд 2 до 15 включ. | 2 |
" 16 " 50 " | 3 |
" 51 " 150 " | 5 |
" 151 " 500 " | 8 |
" 501 " 3200 " | 13 |
" 3201 " 10000 " | 20 |
Для контролювання органолептичних та фiзико-хiмiчних показникiв крохмалю, упакованого в транспортнi пакети, вибiрку проводять вiд одного пакета в обсягах, передбачених таблицею 2.
2.2 Вiдбiр точкових проб та пiдготовка об'єднаної проби
2.2.1. Засоби, матерiали та допомiжнi пристрої:
- ваги лабораторнi загальної призначеностi 4-го класу точностi з найбiльшою межею зважування 5000г згiдно з ГОСТ 24104;
- ваги механiчнi з межею зважування до 10кг;
- щуп мiшковий;
- пробовiдбiрник для сипучих продуктiв;
- ложка для вiдбирання точкових проб;
- вiдро;
- планки дерев'янi зi скошеними ребрами;
- щит дерев'яний для складання загальної i середньої проб;
- банки iз кришками об'ємом 2000см3;
- пакети з полiетиленової плiвки по ГОСТ 10354 чи з полiпропiленової плiвки згiдно з ГОСТ 26996;
- секундомiр чи годинник наручний чи кишеньковий механiчний згiдно з ГОСТ 10733 чи електронний згiдно з ГОСТ 23350.
2.2.2 Вiдбирання проб крохмалю, упакованого в мiшки.
Вiд кожного мiшка, що входить у вибiрку, обсяг якої зазначений в таблицi 1, рiвними кiлькостями вiдбирають точковi проби крохмалю.
Точковi проби вiдбирають мiшковим щупом з верхньої i нижньої частини мiшка. Перед вiдбиранням проби крохмалю поверхню мiшкiв в мiсцi вiдбирання проб ретельно очищують. Щуп вводять жолобом униз, потiм повертають на 180° i виводять назовнi. Маса точкової проби повинна бути не менше нiж 25г.
Для запобiгання висипання крохмалю з мiшка отвiр затягують щупом.
Проби iз паперових мiшкiв вiдбирають пiсля розшивання.
2.2.3. Вiдбирання проб крохмалю, упакованого в спецiалiзованi контейнери для сипучих продуктiв.
Вiдбирання проб проводять пiд час завантажування чи пiд час вивантажування металевими квартами мiсткiстю не менше нiж 100г; рiвними кiлькостями через однаковi промiжки часу вiдбирають не менше нiж 10 точкових проб крохмалю.
2.2.4. Вiдбирання проб крохмалю в пакетах, упакованого в ящики, групове пакування та тару-обладнання.
Точковi проби крохмалю в пакетах, упакованого в ящики чи групове пакування, вiдбирають пiсля розпакування ящикiв чи групового пакування, вiдiбраних вiдповiдно до таблицi 2. Вiд кожного ящика чи групового пакування, що входять у вибiрку, вiдбирають два пакети масою 0,25кг та 0,50кг i один пакет масою 1,0кг iз крохмалем.
Дозволено вiдбирати точковi проби ложкою пiд час фасування зi струменя крохмалю через рiвнi iнтервали часу, але не рiдше нiж 1-2 год. Маса точкової проби становить вiд 100г до 200г.
Вiд кожної одиницi тари-обладнання, що входять у вибiрку, обсяг якої зазначений в таблицi 2, вiдбирають вiсiм пакетiв масою нетто 0,5кг i чотири пакети масою нетто 1,0кг.
Вiдiбранi точковi проби крохмалю розмiщують на столi або дерев'яному щитi i перемiшують для складання об'єднаної проби.
В залежностi вiд маси партiї масу об'єднаної проби визначають у вiдповiдностi з вимогами, вказаними в таблицi 3.
Таблиця 1
Маса партiї, т | Маса загальної проби, г, не менше нiж |
До 16 включно | 1000 |
Понад 16 до 50 включно | 2000 |
Понад 50 | По 500г вiд кожних 16т |
2.3. Пiдготовка середньої, аналiтичної та контрольної проб.
2.3.1. Iз об'єднаної проби методом квартування видiляють середню пробу. Для цього об'єднану пробу крохмалю висипають на стiл або дерев'яний щит, розрiвнюють у виглядi квадрата i перемiшують двома дерев'яними планками зi скошеними ребрами. Перемiшування проводять так, щоб крохмаль, захоплений iз протилежних сторiн квадрата на планки в правiй i лiвiй руцi, зсипався в середину одночасно, утворюючи пiсля кiлькох перемiшувань валик. Крохмаль захоплюють iз кiнцiв валика i також одночасно з обох планок зсипають у середину. Таке перемiшування проводять три рази.
Об'єднану пробу крохмалю знову розподiляють рiвним шаром у виглядi квадрата i за допомогою планки дiлять по дiагоналi на чотири трикутника. З двох протилежних трикутникiв крохмаль видаляють, а з двох iнших, що залишилися, збирають разом, перемiшують вищевказаним способом i знову дiлять на чотири трикутники, з яких два призначено для наступного подiлу. Операцiю подiлу проводять до отримання маси середньої проби 2000г.
Середню пробу крохмалю дiлять на двi рiвнi частини, якi помiщають у чистi сухi банки з добре пiдiгнаними пробками або кришками чи полiетиленову або полiпропiленову тару, герметично закривають. Маса згiдно нормативу вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) складає (1,0кг / 1,0кг). Одна з отриманих частин середньої проби є аналiтичною пробою, iнша - контрольною. На кожну з проб накладається окреме митне забезпечення та маркувальна етикетка.
Автор: Климентьєв А.В.
Додаток 4 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
Щодо вiдбору проб i зразкiв каучуку, гуми
Вступ
Згiдно з Поясненнями до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД), до групи 40 включаються: каучук i гума, у виглядi сировини чи напiвфабрикату, вулканiзованого чи невулканiзованого, затвердiлого чи незатвердiлого, гумова сумiш з доданням технiчної сажi або дiоксиду кремнiю (з мiнеральним маслом або без, iз iншими iнгредiєнтами або без них), гумовi сумiшi без вмiсту сажi чи дiоксиду кремнiю, з вмiстом таких речовини як органiчнi розчинники, вулканiзатори, прискорювачi, пластифiкатори, розрiджувачi, згущувачi та наповнювачi (крiм сажi чи дiоксиду кремнiю)..i вироби, повнiстю виготовленi з гуми або якi мають її основнi властивостi. Разом з тим, iснує ряд обмежень до вiднесення тих або iнших продуктiв до групи 40 УКТЗЕД, наприклад серед iншого, лаки з латексу та фарби, не вiдносяться до каучуку i гуми (група 32).
Наведенi вище види продукцiї у багатьох випадках є неоднорiдними за хiмiчним, фазовим складом, можуть мати обробку та/або поєднання з iншими матерiалами. Тому необхiдною умовою для проведення якiсних дослiджень з метою iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї товарiв згiдно з УКТЗЕД є правильний вiдбiр проб i зразкiв каучуку, гуми i виробiв з них вiдповiдно до вимог чинних нормативних документiв.
1. Загальнi положення
1.1. Сфера застосування
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товару є проведення дослiджень для надання вiдповiдей на питання, якi поставленi у запитi митних органiв, визначення вiдповiдностi чи невiдповiдностi опису товару у графi 31 ВМД, iдентифiкацiя товару для подальшої класифiкацiї товару згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
1.2. Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. Пояснення до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД), затвердженi наказом Державної митної служби України вiд 30.12.10 N 1561 iз змiнами та доповненнями.
2. ГОСТ 15895-77. Качество продукции. Статистические методы управления. Термины и определения.
3. Лист ДМСУ вiд 20.09.2007 р. N 29/1-10.2/5628-ЕП "Про доповнення до листiв вiд 15.03.06 N 29/1-10.2/1725-ЕП та вiд 05.05.06 N 29/1-10.2/3192-ЕП щодо методичних рекомендацiй по вiдбору проб i зразкiв для лабораторних дослiджень".
4. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами й доповненнями).
5. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
6. Митний кодекс України вiд 11.07.02 N 92-IV зi змiнами й доповненнями.
7. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760
8. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
9. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
10. ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
11. ГОСТ 24920-81 "Латексы синтетические. Правила приемки, отбор и подготовка проб".
12. ГОСТ ISO 1795-96. Каучук натуральный и синтетический. Отбор проб и дальнейшие подготовительные процедуры.
1.3. Термiни та визначення
1.3.1. Латекс (розрiзняють натуральний, синтетичний i штучний)
Натуральний латекс (вiд лат. Latex - рiдина, сiк), молочний сiк рослин, рiдкий вмiст молочних судин (молочнi судини). Може бути прозорим, молочно-бiлим, жовтувато-коричневим, жовтим або оранжевим. Багато латексу. мiстить ряд рослин з сiмейства молочайних, шовковичних, складноцвiтих i iн. В латексi розчиненi або суспендированi вуглеводи, бiлки, глiкозиди, солi, ефiрнi масла i т. п. Характернi компоненти латексу гуттаперченосних рослин, каучуконосних рослин - смоли, гутта, каучук [1].
Синтетичний латекс - водна дисперсiя синтетичних каучукiв, що утворюються в результатi емульсiонної полiмеризацiї.
Штучний латекс - продукти, що утворюються при диспергуваннi "готових" полiмерiв у водi [1].
1.3.2. Каучуки - ненасиченi полiмернi речовини, що використовуються для виробництва, шляхом вулканiзацiї, гуми (гумових виробiв). В залежностi вiд походження каучуки можна роздiлити на натуральний та синтетичнi [2].
1.3.3. Натуральний каучук - речовина рослинного походження, яку отримують з каучуконосних дерев у виглядi латексу. Латекс натурального каучуку (молочний сiк дерев), являє собою водну колоїдну дисперсiю натурального каучуку. Вмiст натурального каучуку (полiiзопрену) в латексi - 35-38% мас.. Шляхом коагуляцiї з латексу можна видiлити безпосередньо каучук та надати йому будь-якої форми (листи, блоки, гранули та iн.) [3].
1.3.4. Синтетичний каучук - синтетичнi ненасиченi полiмери, здатнi до переробки у гуму шляхом вулканiзацiї. Визначення термiну "синтетичний каучук" згiдно УКТЗЕД, наводиться у примiтцi 4 до гр. 40 УКТЗЕД [4].
1.3.5. Невулканiзованi гумовi сумiшi - каучук (або сумiш каучукiв) змiшаний до чи пiсля коагуляцiї з вулканiзаторами, прискорювачами, уповiльнювачами чи активаторами (крiм тих що були доданi для виготовлення пiд вулканiзованого каучукового латексу), пiгментами чи iншими барвниками (крiм тих, що використовуються лише з метою iдентифiкацiї), пластифiкаторами чи розрiджувачами (крiм мiнерального масла у випадку маслонаповненого каучуку), наповнювачами, органiчними розчинниками та iншими речовинами, крiм тих, що зазначенi у Примiтцi 5(b), до гр. 40 УКТЗЕД [4].
Наприклад, сумiш технiчної сажi з каучуком; дисперсiї та розчини каучуку в органiчних розчинниках; плити, пластини смуги та стрiчки що складаються з текстильного матерiалу (не бiльш 50% мас.) у сплученнi з гумовою сумiшшю.
1.3.6. Гума - продукт вулканiзацiї каучуку [2].
1.3.7. Одиниця продукцiї - окремий екземпляр штучної продукцiї або визначена, у встановленому порядку, кiлькiсть нештучної або штучної продукцiї [5].
1.3.8. Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та перемiщується на адресу одного одержувача за одним перевiзним документом [5,6].
1.3.9. Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару) [5].
1.3.10. Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї [5].
1.3.11. Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi штабелю чи транспортного засобу [5,6].
1.3.12. Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару [6].
1.3.13. Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається з двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [6].
1.3.14. Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [6].
1.3.15. Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень [6].
1.3.16. Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць для перевiрки [5,6].
1.3.17. Об'єм вибiрки - кiлькiсть одиниць товару, що вiдбирають з кожної партiї для перевiрки [6].
1.3.18. Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб [6].
1.4. Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами та доповненнями) [7] та Порядком взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, затвердженим наказом Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 [8].
1.5. Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1. Згiдно ст. 75 Митного кодексу [9], взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
1.5.2. Наказом Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (зi змiнами) [10], затверджено наступнi мiнiмальнi нормативи вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень:
- первиннi форми - 2х0,2 л/кг;
- плити, листи, смуги, стрiчки, плiвки - 2х0,5 м п.;
- готовi вироби - 2х1,0 шт.
Проби (зразки) вiдбираються у двох примiрниках (аналiтична та контрольна).
1.5.3. Процедура вiдбирання i готування проб полягає в отриманнi з партiї товару мiнiмальної кiлькостi, яка б за своїми властивостями найбiльше наближалася до властивостей всiєї партiї товару. З партiї товару вiдбирають з рiзних мiсць точковi проби, створюють з них об'єднану пробу, з якої в свою чергу видiляють середню пробу, яка використовується для проведення лабораторних дослiджень.
1.5.4. Проби (зразки) вiдбирають таким чином, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.5. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв уживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
1.5.6. Маркувальнi етикетки прикрiплюють до зразкiв (проб) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватися або пошкодитись при вiдкриттi зразку (проби) для дослiдження й при зняттi митного забезпечення.
1.5.7. З метою проведення, у разi потреби, повторних (контрольних) дослiджень, вiдбiр проб i зразкiв товарiв здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - контрольний). На кожний примiрник вiдiбраної проби (зразку) товару накладається окреме митне забезпечення та прикрiплюється маркувальна етикетка, форма якої наведена у додатку 2 до наказу Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19.
1.5.8. Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється актом за формою, затвердженою наказом Держмитслужби вiд 18.04.05 N 302 [11]. Цей Акт складається у трьох примiрниках, якi пiдписуються посадовою особою митного органу, що взяла проби i зразки, власником товару або декларантом чи уповноваженою особою, спецiалiстом експертного пiдроздiлу Управлiння, якщо вiн бере участь у процедурi взяття проб i зразкiв. Один примiрник (оригiнал) Акту додається до взятих проб i зразкiв, другий передається власнику товару або декларанту чи уповноваженiй особi, третiй - залишається в справах митного органу.
1.5.9. Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки. [12, 13].
1.5.10. Опломбованi проби (зразки) товарiв доставляються до експертного пiдроздiлу Управлiння поштою або посадовою особою митного органу разом з запитом про проведення дослiдження, оригiналом акта про вiдбiр проб i зразкiв товарiв та копiями акта про проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються за вантажною митною декларацiєю, митної декларацiї, зовнiшньоекономiчного контракту (договору), iнвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо), сертифiкатiв вповноважених державних органiв (якщо вони надавались), технiко-технологiчної документацiї iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару, завiрених особистим митним забезпеченням посадової особи митного органу [8].
2. Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв каучуку та гуми з метою їх дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння
2.1. Вiдбiр проб каучуку в виглядi латексу.
2.1.1. Обладнання.
Для вiдбору проб з барабанiв та бочок використовують пробовiдбiрники виготовленi з органiчного або неорганiчного скла у виглядi трубчастих зондiв (пiпеток), дiаметром 20-40 мм та довжиною 1000 мм.
При вiдборi проб з рiзних рiвнiв цистерн використовують трубчатi пробовiдбiрники з нижнiм конусним клапаном. Пробовiдбiрники виготовляють з вуглецевої або легованої сталi, непластифiкованого ПВХ. Довжина пробовiдбiрника до 3000 мм.
Пробовiдбiрники та ємностi для зберiгання проб повиннi бути чистими сухими та виготовленими з матерiалiв, стiйких до дiї латексiв. Металевi частини пробовiдбiрникiв не повиннi мiстити мiдi.
2.1.2. Вiдбiр проб з барабанiв та бочок.
Об'єм вибiрки вiд якої вiдбирають проби визначають в залежностi вiд обсягу партiї, при визначеннi об'єму вибiрки пропонуємо користуватися даними наведеними у таблицi 1:
Таблиця 1
Об'єм партiї (барабан, бочка) | Об'єм вибiрки (барабан, бочка) |
До 15 | 4 |
Понад 15 до 63 | 5 |
Понад 63 | 6 |
Перед вiдбором проб вмiст кожної ємностi гомогенiзують, наприклад ємностi кладуть на бiк та перекочують впродовж не менш 10 хв., пiсля чого перевертають вверх дном та через 15 хв. знов перекочують (на боку) не менш 10 хв.
Одразу пiсля гомогенiзацiї вiдбирають рiвнi за об'ємом точковi проби за всiєю висотою ємностi, повiльно погружаючи пробовiдбiрник до дна. Пiсля чого закривають верхнiй кiнець пробовiдбiрника i переносять пробу в ємнiсть для зберiгання.
Точковi проби змiшують для отримання об'єднаної проби, з якої видiляють аналiтичну та контрольну проби у кiлькостi, зазначенiй в п 1.5.2.
Цей метод вiдбору проб може бути розповсюджений на невулканiзованi гумовi сумiшi у виглядi розчинiв, дисперсiй, та iнших рiдких форм з вмiстом таких речовин як органiчнi розчинники, вулканiзатори, прискорювачi, пластифiкатори, розрiджувачi, згущувачi та наповнювачi (крiм сажi чи дiоксиду кремнiю).
2.1.3. Вiдбiр проб з цистерн.
Для перевiрки якостi латексу проби вiдбирають з кожної цистерни.
Точковi проби латексу вiдбирають рiвними частинами з трьох рiвнiв - верхнього, середнього та нижнього. Пiсля вiдбору, точковi проби змiшують для отримання об'єднаної проби з якої видiляють аналiтичну та контрольну проби у кiлькостi, зазначенiй в п 1.5.2.
У випадку розшарування латексу у цистернi вiдбирають двi додатковi проби:
- з рiвня не вище нiж 75 мм вiд дна цистерни;
- з рiвня не нижче нiж 75 мм вiд поверхнi латексу.
2.1.4. Зберiгання проб.
Проби латексу зберiгають при температурi вiд 5 до 30° С в герметично закритих ємностях, заповнених не бiльш нiж на ѕ об'єму. Проби необхiдно захистити вiд дiї сонячних променiв [14].
2.2. Вiдбiр проб каучуку у брикетах, блоках, мiшках.
Об'єм вибiрки вiд якої вiдбирають проби визначають в залежностi вiд обсягу партiї, при визначеннi об'єму вибiрки пропонуємо користуватися даними наведеними у таблицi 2:
Таблиця 2
Об'єм партiї, пакувальних одиниць | Об'єм вибiрки, пакувальних одиниць |
До 40 | 4 |
Понад 40 до 100 | 7 |
Понад 100 | 10 |
Вiд кожної пакувальної одиницi партiї, що потрапила до вибiрки шляхом скорочення вiдбирають аналiтичну i контрольну пробу, у кiлькостi не менш нiж зазначено у п. 1.5.2.
Якщо товар надходить у виглядi порошку або гранул, точковi проби вiдбирають з кожної пакувальної одиницi у кiлькостi » 200 г. Змiшуванням точкових проб отримують об'єднану пробу, з якої, шляхом квартування, видiляють аналiтичну та контрольну.
Цей метод вiдбору проб може бути розповсюджений на невулканiзованi гумовi сумiшi з доданням технiчної сажi або дiоксиду кремнiю (з мiнеральним маслом або без, iз iншими iнгредiєнтами або без них).
2.3. Метод (процедура) вiдбору проб та зразкiв гуми
Гума i каучук порiвняно м'який еластичний матерiал, цим обумовлюється те, що в якостi обладнання, для рiзання гуми й каучуку в промислових умовах, застосуються спецiальнi пластинчатi, дисковi електричнi i пневмоножi. Якщо товар надходить у рулонах, листах, плитах тощо, або у виглядi готових виробiв для вiдбору проб допускається застосовувати такi рiжучi iнструменти: гострий нiж, скальпель, ножицi [15].
Враховуючи те, що гума та вироби з неї надходять як у первинних формах, так i у виглядi напiвфабритакiв та готових виробiв, пропонуємо при вiдборi проб (зразкiв) гуми застосовувати, у разi наявностi, нормативну документацiю (ГОСТ, ДСТУ, ТУ) з рекомендацiями, щодо вiдбору проб (зразкiв) конкретного найменування товару.
У разi вiдсутностi нормативної документацiї щодо вiдбору проб пропонуємо використовувати наступну спрощену методику:
- визначають об'єм вибiрки, при визначеннi об'єму вибiрки пропонуємо користуватися даними наведеними у таблицi 3:
Таблиця 3
Об'єм партiї, пакувальних одиниць | Об'єм вибiрки, пакувальних одиниць |
До 25 | 3 |
26-50 | 4 |
51-90 | 5 |
91-150 | 7 |
151-280 | 10 |
281-500 | 15 |
501-1200 | 20 |
- вiдбирають точковi проби з визначеної кiлькостi пакувальних мiсць у партiї. Номера пакувальних мiст, з яких вiдбирають точковi проби, визначаються випадковим порядком.
Якщо товар надходить у первинних формах, точковi проби вiдбирають у кiлькостi » 200 г. Змiшуванням точкових проб отримують об'єднану пробу, з якої, шляхом квартування, видiляють аналiтичну та контрольну.
Якщо товар надходить у рулонах, листах, плитах тощо, або у виглядi готових виробiв, з партiї товару, вiдбирають проби з визначеної кiлькостi пакувальних мiсць, з яких шляхом скорочення видiляють аналiтичну та контрольну проби у кiлькостi вiдповiдно до п. 1.5.2.
Вiдiбранi проби не повиннi мати пошкоджень i зовнiшнiх дефектiв. При наявностi дефектiв вiдiбрану пробу вибраковують та вiдбирають iншу пробу з тiєї ж пакувальної одиницi.
3. Заключнi положення
Звертаємо увагу на те, що цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб та зразкiв каучуку, гуми для визначення їх хiмiчного складу. Вiдiбранi за цими методичними рекомендацiями проби та зразки шин та покришок пневматичних гумових не надають змоги оцiнити якiсть поверхнi, ступiнь вiдпрацьованостi, придатнiсть для подальшого використання всього вантажу. Вiдбiр проб та зразкiв для визначення цих параметрiв нормується вiдповiдними державними стандартами на конкретну продукцiю.
Лiтература
1. Нобль Р. Дж., Латекс в технике. - Л., 1962.
2. Большая советская энциклопедия. Электронная версия.
3. Химическая энциклопедия: В 5 т. Ред. кол. Кнунянц И.Л. (гл. ред.) и др. Научное издательство "Большая российская энциклопедия" - М., 1999.
4. Пояснення до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД), затвердженi наказом Державної митної служби України вiд 30.12.10 N 1561 iз змiнами та доповненнями.
5. ГОСТ 15895-77. Качество продукции. Статистические методы управления. Термины и определения.
6. Лист ДМСУ вiд 20.09.2007 р. N 29/1-10.2/5628-ЕП "Про доповнення до листiв вiд 15.03.06 N 29/1-10.2/1725-ЕП та вiд 05.05.06 N 29/1-10.2/3192-ЕП щодо методичних рекомендацiй по вiдбору проб i зразкiв для лабораторних дослiджень".
7. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами й доповненнями).
8. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
9. Митний кодекс України вiд 11.07.02 N 92-IV зi змiнами й доповненнями.
10. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760
11. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
12. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
13. ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
14. ГОСТ 24920-81 "Латексы синтетические. Правила приемки, отбор и подготовка проб".
15. ГОСТ ISO 1795-96. Каучук натуральный и синтетический. Отбор проб и дальнейшие подготовительные процедуры.
Автори: С.В. Остапенко, I.С. Сорокiна
Додаток 5 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
щодо вiдбору проб i зразкiв активованої
мiнеральної продукцiї товарної позицiї 3802 УКТЗЕД
1. Вступ, сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок i методи вiдбору проб та зразкiв активованої мiнеральної продукцiї товарної позицiї 3802 УКТЗЕД (активованих: вугiлля, дiатомiту, перлiту, глин, земель, бокситу тощо), якi надаються для митного оформлення, вiдповiдно вимог ГОСТ, ДСТУ, чинних нормативних документiв.
Рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
2. Нормативнi посилання
В цих методичних рекомендацiях є посилання на такi законодавчi та нормативнi документи:
2.1. Митний кодекс України (Закон України вiд 11.07.02 N 92-IV зi змiнами й доповненнями).
2.2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (iз змiнами та доповненнями).
2.3. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв ".
2.4. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
2.5. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)", iз змiнами й доповненнями внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760.
2.6. Методичнi рекомендацiї щодо взяття проб i зразкiв для митної експертизи. Лист Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
2.7. Збiрник методичних рекомендацiй щодо вiдбору проб i зразкiв товарiв для лабораторного дослiдження та митної експертизи. Доповнення вiд 20.09.07 N 29/1-10.2/5628-ЕП до листа Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
2.8. Закон України вiд 31.05.07 N 1109-V "Про внесення змiн до Закону України "Про Митний тариф України" та додаток до нього. Пояснення до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, в редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 30.12.10 N 1561.
2.9. ГОСТ 5445-79 Продукты коксования химические. Правила приемки и методы отбора проб.
2.10. ГОСТ 18321-73 Статистический контроль качества. Методы случайного отбора выборок штучной продукции.
2.11. ГОСТ 8703-74 Уголь активный рекуперационный. Технические условия.
2.12. ГОСТ 20464-75 Уголь активный АГ-3. Технические условия.
2.13. ГОСТ 25465-98 Боксит. Методы отбора и подготовки проб для химического анализа и определения влаги.
2.14. ГОСТ 6217-74 Уголь активный древесный дробленый. Технические условия.
2.15. ДСТУ 2965-94 (ГОСТ 30268-95) Вугiлля активне iмпрегноване. Технiчнi умови.
2.16. ДСТУ EN 12913:2004 Матерiали для очищення води, призначенi для споживання людиною. Порошок перлiтовий фiльтрувальний.
2.17. ГОСТ 9758-86 Заполнители пористые неорганические для строительных работ. Методы испытаний.
3. Термiни та визначення
Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю [2.6, 2.7].
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки [2.6, 2.7].
Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї [2.6, 2.7].
Проба - кiлькiсть не штучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї [2.6, 2.7].
Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу [2.6, 2.7].
Об'єднана проба - проба, що складається iз сукупностi ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару [2.6, 2.7].
Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається з двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [2.6, 2.7].
Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується безпосередньо для лабораторного дослiдження [2.6, 2.7].
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень [2.6, 2.7].
Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання проби для дослiдження та контрольної проби [2.6, 2.7].
Активоване вугiлля, активованi природнi мiнеральнi продукти: вуглець i мiнеральнi речовини називаються активованими, якщо їх поверхнева структура модифiкована вiдповiдним обробленням (теплом, хiмiчними речовинами або iншим способом), щоб зробити їх придатними для певних цiлей, таких як знебарвлення, поглинання газу чи вологи, каталiзу, iонного обмiну чи фiльтрування [2.8].
4. Порядок та загальнi правила взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог нормативних документiв, зазначених у роздiлi 2.
Вiдбiр проб та зразкiв товарiв для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи [2.1, 2.2].
У разi проведення огляду i повторного огляду ручної поклажi та багажу за вiдсутностi громадянина чи уповноваженої ним особи взяття (надання) проб i зразкiв може здiйснюватися у присутностi двох понятих [2.2].
Проби та зразки товарiв беруться у мiнiмальнiй кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження (аналiзу, експертизи), з урахуванням можливостi проведення, в разi потреби, повторного дослiдження (далi - контрольнi проби i зразки) за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами [2.5].
Проби вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
Проби (зразки) потрiбно надiйно пакувати, маркувати i вiдправляти в експертнi пiдроздiли митної служби з копiями таких товарно-супровiдних документiв:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв (оригiнал);
- акт про проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються за вантажною митною декларацiєю (акт про проведення огляду /переогляду/ ручної поклажi та багажу в разi вiдсутностi громадянина чи вповноваженої ним особи);
- митна декларацiя;
- зовнiшньоекономiчного договору (контракту);
- iнвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо);
- сертифiкатiв вповноважених державних органiв (якщо вони видавались);
- технiко-технологiчної документацiї iз зазначенням вiдомостей про склад, властивостi та призначення товару тощо, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу [2.3].
Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до взятих проб i зразкiв, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу [2.2].
Форма Акту про взяття проб i зразкiв товарiв затверджена наказом Державної митної служби України. У цьому актi обов'язково вiдображають iнформацiю щодо вiдповiдностi вiдiбраних зразкiв та проб транспортним засобам або партiям, якi перевiряються; акт до експертного пiдроздiлу надається у виглядi оригiналу, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу [2.3, 2.4].
5. Метод (процедура) взяття проб та зразкiв товарiв
Процедура вiдбору проб та зразкiв активованої мiнеральної продукцiї складається iз таких етапiв:
- загальний огляд партiї та оцiнка її однорiдностi, у разi потреби, вiзуальним оглядом та перевiркою супровiдних документiв;
- взяття проб та зразкiв:
· вiд партiї товару вiдбирають вибiрку;
· вiд одиниць упаковки, що потрапили у вибiрку, вiдбирають точковi проби;
· iз точкових проб складають об'єднану пробу;
· iз об'єднаної проби методом скорочення (квартування) отримують середню пробу, яка дiлиться на двi рiвноцiннi проби (одна для проведення дослiдження, друга - контрольна).
· упаковка та маркування проб.
Проби вiдбирають з кожного завантаженого вагона, вантажного автомобiля, баржi або судна.
Проба (зразок) повинна узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї.
Об'єм вибiрки продукту, який упакований у мiшки, бочки та iншу транспортну тару повинен вiдповiдати таблицi 1.
Таблиця 1
Об'єм партiї, шт. | Об'єм вибiрки, шт. |
вiд 3 до 15 | 3 |
вiд 16 до 40 | 5 |
вiд 41 до 110 | 10 |
вiд 101 до 300 | 20 |
вiд 301 до 800 | 30 |
вiд 801 до 1300 | 35 |
вiд 1301 до 3200 | 40 |
Вибiрку складають iз одиниць упаковки методом випадкового вiдбору [2.9, 2.10].
При вiдборi проб (зразкiв) використовують наступнi пристрої iз некородуючого матерiалу (латунi, бронзи, сталi марки 12Х18Н9Т та iнших аналогiчних матерiалiв):
- пробовiдбiрник ручний шпаруватий дiаметром 30-35 мм, який має цилiндричну або злегка конiчну внутрiшню порожнину (рис.1 [2.9]);
- пробовiдбiрник для сипких продуктiв, який складається з двох вставлених одна в одну труб, що обертаються, з вiкнами для захвату продукта, iз наконечника i ручки (рис.2 [2.11, 2.12]);
- совок (рис. 3 [2.13]);
- ваги лабораторнi загального призначення.
Ручний шпаруватий пробовiдбiрник для сипких продуктiв
Рис.1
Пробовiдбiрник для сипких продуктiв
1 - наконечник; 2 - зовнiшня труба; 3 -
внутрiшня труба; 4 - ручка
Рис.2
Совок
а = 50-150 мм, в = 30-75 мм, с = 40-120 мм, d = 40-130 мм, е
= 20-50 мм
Рис.3
Якщо партiя не упакованого продукту транспортується у вагонах, то об'єм вибiрки вiд кожного вагону складає 15 точкових проб по схемi, вказанiй на рис.4 (вiдбiр проб проводять ручним шпаруватим пробовiдбiрником).
Схема вiдбору точкових проб iз вiдкритого вагону
о - точки вiдбору
Рис. 4
З партiї товару точковi проби вiдбирають з рiзних мiсць (рис. 4), рiвномiрно розподiлених по поверхнi транспортних засобiв (вагонiв, машин тощо), створюють з них об'єднану пробу [2.9].
Сипкi продукти iз мiшкiв, бочок та iншої транспортної тари вiдбирають по двi точковi проби ручним шпаруватим пробовiдбiрником (рис. 1) або пробовiдбiрником для сипких продуктiв (рис. 2), занурюючи його на 3/4 глибини мiшка, по схемi, вказанiй на рис. 5 [2.9].
Схема вiдбору точкових проб iз мiшкiв
Рис. 5
Точковi проби сипких продуктiв та продуктiв у кусках iз мiшкiв, бочок та iншої транспортної тари також можна вiдбирати вручну совком п'ятикратно при внесеннi його в струмiнь продукту при пересипаннi iз наповненої тари у вiльну [2.14, 2.15]. Розмiр совка повинен бути близько в два рази бiльший максимального розмiру куска.
Точковi проби за масою (об'ємом) повиннi бути приблизно рiвними. Сума всiх точкових проб за масою (об'ємом) повинна бути в 2-3 рази бiльша, нiж сумарна маса проби для дослiдження та контрольної проби. Усi точковi проби ретельно перемiшують та одержують об'єднану пробу (маса об'єднаної проби - не менше подвiйної маси контрольної проби та проби для дослiдження).
З об'єднаної проби (скороченням її маси - квартуванням [2.9, 2.11-2.17]) готують пробу для дослiдження та контрольну пробу мiнiмально по 0,5кг кожна.
Протягом всього процесу вiдбору проб необхiдно дотримуватись заходiв щодо запобiгання втрати матерiалiв проб, змiни їх якостi та характеристик, забруднення та iнших несприятливих факторiв.
6. Пiдготовка проб i зразкiв для направлення на дослiдження
Пiсля вiдбору проб (зразкiв), їх помiщують в сухi чистi ємностi: склянi або металевi банки (iз некородуючих матерiалiв), полiмернi контейнери або пакети з водонепроникного полiмерного матерiалу. Ємностi для пакування проб повиннi забезпечувати герметичнiсть пакування.
На кожну з вiдiбраних проб (для дослiдження та контрольну) накладають окреме митне забезпечення.
Тара з пробами супроводжується маркувальними етикетками встановленої форми (вiдповiдно до вимог [2.3]). Маркування повинно мiстити достатньо iнформацiї для iдентифiкацiї проби (зразка).
Маркувальнi етикетки прикрiплюють до тари таким чином, щоб вони не вiдiрвалися та не зазнали пошкодження пiд час вiдкривання проби (зразка) чи пiд час знiмання митного забезпечення. Протягом дослiдження iдентифiкацiйна маркувальна етикетка повинна залишатися непошкодженою.
7. Вимоги до забезпечення безпеки працi, охорони навколишнього середовища
При вiдборi проб та зразкiв товарiв необхiдно дотримуватись встановлених заходiв безпеки З метою захисту вiд шкiдливого впливу хiмiчних продуктiв вiдбiр проб проводять iз застосуванням засобiв iндивiдуального захисту [2.9 - 2.17].
Автор: Трояновська Т.I.
Додаток 6 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
Щодо вiдбору проб та зразкiв кави та прянощiв
1. Сфера застосування
Данi методичнi рекомендацiї застосовуються при взяттi проб та зразкiв кави та прянощiв, що перемiщуються через митний кордон України, та визначають процедуру i методи вiдбору проб та зразкiв зазначених товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх подальшої класифiкацiї за УКТЗЕД.
2. Нормативнi посилання
При укладаннi цих методичних рекомендацiй використанi наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. ДСТУ ISO 4072:2005 Кава зелена у мiшках. Вiдбирання проб.
2. ДСТУ ISO 948:2007 Прянощi та приправи. Вiдбирання проб.
3. ГОСТ 15113.0-77 Концентраты пищевые. Правила приемки, отбор и подготовка проб.
4. Митний кодекс України (Закон України вiд 11.07.02 N 92-IV зi змiнами й доповненнями).
5. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами й доповненнями).
6. ISO/PRF 6666 Coffee sampling - Triers for green coffee or raw coffee and parchment coffee.
7. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) митними лабораторiями" (у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760).
8. Порядок взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, затверджений наказом Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19.
3. Термiни та визначення понять
Товар - будь-яке рухоме майно (у тому числi валютнi цiнностi, культурнi цiнностi), електрична, теплова та iншi види енергiї, а також транспортнi засоби, за винятком транспортних засобiв, що використовуються виключно для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України [1, 2, 3].
Партiя - кiлькiсть товару однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть та однiєю вантажно-митною декларацiєю, яку вiдправляють чи отримують в один i той самий час [1, 2, 3].
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають для перевiрки вiд загальної кiлькостi товарних одиниць [1, 2, 3].
Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї [1, 2, 3].
Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкта (товару) [1, 2, 3].
Проба - частина товару, що вiдiбрана з партiї, тотожна за складом та iншими ознаками всiй партiї товару [1, 2, 3].
Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу [1, 2, 3].
Об'єднана проба - проба, що складається iз сукупностi точкових проб, ретельно перемiшаних, вiдiбраних у вiдповiдному порядку та об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi, для якої характернi середнi значення характеристик товару [1, 2, 3].
Середня проба - частина об'єднаної проби, видiлена методом усереднення; середня проба складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [1, 2, 3].
Аналiтична (дослiджувана) проба - частина об'єднаної проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [1, 2, 3].
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень [1, 2, 3].
4. Загальнi положення
З метою здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв митним органом можуть братися проби товарiв для дослiдження (аналiзу, експертизи) [4, 5]. Процедура взяття (надання) проб товарiв для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
Проби повиннi максимально представляти товар у партiї, з якої їх вiдбирають. Потрiбно уважно стежити, щоб вiдбирання, готування, зберiгання та транспортування проб не впливало на властивостi продукту.
Проби потрiбно брати в захищеному вiд вологого повiтря, пилу та сажi мiсцi.
Необхiдно здiйснити запобiжнi заходи для захисту проб i продукту, з якого вiдбирають проби, вiд випадкових забруднень.
Приладдя для вiдбирання проб має бути чистим та сухим. Пiсля вiдбору проб пробовiдбiрники одразу повиннi бути очищеннi.
5. Вимоги безпеки
Посадова особа митного органу, яка вповноважена проводити вiдбiр проб i зразкiв товарiв, повинна пройти пiдготовку щодо здiйснення вiдбору i дотримання вимог технiки безпеки та пожежної безпеки пiд час вiдбору.
Вiдбiр проб здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки, затверджених у встановленому порядку, правил та норм охорони працi, пожежної безпеки, виробничої санiтарiї, а також нормативно-технiчної документацiї на конкретний товар.
6. Апаратура
Для проведення вiдбору проб використають наступнi пристосування:
- iнструменти для пробивання мiшкiв або пробовiдбiрники для вiдбирання проб iз мiшкiв, мiшковi щупи, цилiндричнi i конiчнi щупи, ручнi совки;
- пробовiдбiрники для вiдбирання проб сипучих, рiдких та пастоподiбних продуктiв: ручнi совки, цилiндричнi, конiчнi, механiчнi пробовiдбiрники та iншi види для вiдбирання точкових проб.
- пробовiдбiрник для кави: спецiальний пристрiй для дiставання зерен кави крiзь стiнку мiшка без вiдкривання мiшка, як визначено в [6].
- пристрої для змiшування i розподiлу: дiлильнi пристрої, лопати, пристрої для квартування.
Особливо важливо переконатися, щоб всi прилади та iнструменти для вiдбирання проб були сухими i чистими.
7. Ємностi (тара) для проб (зразкiв)
Аналiтичну та контрольну пробу необхiдно помiстити в чистi, сухi, герметичнi контейнери або придатнi пакети, якi не впливають на якiсть продукцiї, зокрема запах, смак i композицiю. Контейнери для зберiгання проб мають бути такого розмiру, щоб вони майже повнiстю були заповненi пробою. Пiсля заповнення, кожен контейнер для зберiгання проб має бути герметично закорковано чи закрито iншим закупорювальним матерiалом.
Тара повинна бути достатньо мiцною, щоб витримати усi непередбачуванi обставини пiд час транспортування обраним способом, а також повиннi забезпечувати збереженiсть проб (зразкiв) у незмiнному станi в перiод зберiгання.
8. Процедура вiдбору проб та зразкiв
Процедура вiдбору складається з таких етапiв:
- перевiрка партiї товару на однорiднiсть;
- вiдбiр точкових проб вiд пакувальних одиниць;
- складання iз точкових проб об'єднаної проби;
- вiдбiр вiд об'єднаної проби середньої проби;
- роздiлення середньої проби на двi (дослiджувану (аналiтичну) та контрольну) вiдповiдно до вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України [5];
- пакування та маркування проб (зразкiв).
9. Загальнi вимоги до процедури вiдбору проб та зразкiв
Вiдбiр проб кави та прянощiв проводять методом випадкового вiдбору. Застосування методу випадкового вiдбору виключає систематичнi помилки, пов'язанi з вибiрковим контролем.
У випадку, коли товар розфасований для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок вважають точковою пробою. При вiдборi зразкiв товарiв, якi постачаються в упакуваннях для роздрiбної торгiвлi, перевiряють зовнiшнiй вигляд упаковок, їх однотипнiсть, наявнiсть захисного забезпечення виробника та його цiлiснiсть, однотипнiсть маркування на упаковках. Далi, методом випадкового вiдбору з усiєї партiї, формують вибiрку.
З вибiрки у кiлькостях, вказаних в Нормативах вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи), затверджених наказом Державної митної служби України [7].
У випадку вiдбору проб зеленої кави фасованої у мiшки, кiлькiсть мiшкiв, вiдiбраних з партiї для взяття з них точкових проб, повинна бути не меншою нiж 10, якщо у партiї є вiд 10 до 100 мiшкiв, i повинна бути не меншою нiж 10 % вiд загальної кiлькостi, якщо у лотi є понад 100 мiшкiв. Точковi проби потрiбно брати iз, будь-яким чином випадково вибраних, мiшкiв, з рiзних мiсць купи, з використанням пробовiдбiрника для кави. 3 кожного мiшка бажано брати зразки у трьох рiзних точках. Для того, щоб отримати об'єднану пробу достатньої маси, можливо потрiбно буде взяти бiльше нiж три точкових проби з кожного мiшка.
У випадку вiдбору проб товарiв нефасованих для роздрiбної торгiвлi кiлькiсть (п) пакувальних одиниць, узятих iз партiї для вiдбирання точкових проб, залежить вiд розмiру партiї i може бути знайдена вiдповiдно до таблицi 1.
Таблиця 1
Кiлькiсть пакувальних одиниць, узятих для вiдбирання проб
Розмiр партiї (N) | Кiлькiсть узятих пакувальних одиниць (n) |
Вiд 1 до 5 пакувальних одиниць | Усi пакувальнi одиницi |
Вiд 6 до 49 пакувальних одиниць | 5 пакувальних одиниць |
Вiд 50 до 100 пакувальних одиниць | 10 % пакувальних одиниць |
Понад 100 пакувальних одиниць | Квадратний корiнь вiд кiлькостi пакувальних одиниць, заокруглений до найближчого цiлого числа |
Цi пакувальнi одиницi, наскiльки це можливо, потрiбно вiдбирати з партiї випадково застосовуючи, зокрема, таку процедуру.
Починаючи з будь-якої пакувальної одиницi, їх нумерують: вiд 1, 2, 3... до N-того. Вiдбирають iз партiї кожну r-ту пакувальну одиницю для взяття точкових проб. Величина r дорiвнює:
r = N/n
де N- загальна кiлькiсть контейнерiв у партiї;
n - кiлькiсть контейнерiв якi необхiдно вiдiбрати (таблиця 1).
Якщо r - дробове число, то його величина дорiвнює цiлiй частинi цього числа.
Проби вiдбирають лише з непошкоджених, закритих пакувальних одиниць, за винятком тих випадкiв, коли необхiдно вивчити вмiст пошкоджених або вiдкритих пакувальних одиниць.
Пакувальнi одиницi перед вiдкриванням повиннi бути ззовнi старанно очищенi вiд забруднень.
Вiдбiр проб необхiдно проводити швидко, в умовах, що не впливають на властивостi товарiв (товару) i виключають можливiсть змiни складу проби, враховуючи агрегатний стан продукту, леткiсть, гiгроскопiчнiсть, свiтлостiйкiсть та iн.
10. Вiдбiр точкових проб
При вiдборi точкових проб товарiв не розфасованих для роздрiбної торгiвлi, перевiряють однорiднiсть товару в пакувальнiй одиницi та за наявностi технiчних можливостей перемiшують товар у пакувальнiй одиницi.
Для вiдбору точкових проб використовують пробовiдбiрники, при виборi яких враховують агрегатний стан товару, розмiр пакувальної одиницi та розмiр частинок товару.
З кожної пакувальної одиницi вiдбирають точковi проби з трьох рiвнiв: верхнього; середнього; нижнього.
Масу точкових проб визначають так, щоб маса об'єднаної проби, складеної з них, була достатньою для формування середньої проби.
11. Складання об'єднаної проби
Об'єднану пробу товару складають об'єднанням усiх точкових проб ретельно перемiшуючи їх.
12. Видiлення середньої проби
Для рiдких матерiалiв об'єднана проба є середньою.
Для пастоподiбних матерiалiв середню пробу видiляють з об'єднаної проби методом вiдбору.
Для сухих матерiалiв середню пробу вiдбирають методом квартування - висипають та рiвномiрно розподiляють на плоскiй чистiй поверхнi, насипаний матерiал дiлять на чотири частини взаємно перпендикулярними лiнiями що перетинаються по центру. Двi довiльнi протилежнi частини об'єднують та перемiшують, а двi iншi видаляють. Послiдовним квартуванням пробу зменшують в два, чотири i т.д. разiв до отримання необхiдної кiлькостi однорiдного матерiалу
Середню пробу ретельно перемiшують в чистiй сухiй посудинi. Потiм зразу ж пiсля перемiшування беруть двi однорiднi проби (дослiджувана (аналiтична) та контрольна) та помiщають в тару, що вiдповiдає вимогам п. 7 даних Методичних рекомендацiй.
Проби беруть в кiлькостi, що вiдповiдає Нормативам вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи), затверджених наказом Державної митної служби України [7].
13. Пiдготовка проб та зразкiв для направлення на дослiдження
Проби помiщають у чисту суху тару i щiльно закривають кришкою або корком.
На кожну з вiдiбраних проб накладають окреме митне забезпечення.
Тара з пробами (зразками) маркується етикетками (форма маркувальної етикетки згiдно з наказом Держмитслужби) [8].
Маркувальнi етикетки прикрiплюють таким чином, щоб виключити можливiсть їх пошкодження пiд час транспортування, зберiгання проби (зразка), а також пiд час зняття митного забезпечення.
При транспортуваннi проб (зразкiв) до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи або iншої експертної установи (органiзацiї) необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi.
Автори: Зарiчний I.М., Березовець В.В., Баган Т.М., Назарук Р.А.