Про правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства
Iз змiнами i доповненнями,
внесеними
Законами України
вiд 13 квiтня 2012 року N 4652-VI,
вiд 16 жовтня 2012 року N 5459-VI,
вiд 20 листопада 2012 року N 5492-VI,
вiд 4 липня 2013 року N 406-VII,
вiд 15 квiтня 2014 року N 1207-VII,
вiд 19 червня 2014 року N 1539-VII,
вiд 5 березня 2015 року N 246-VIII,
вiд 6 жовтня 2015 року N 716-VIII,
вiд 10 листопада 2015 року N 766-VIII,
вiд 26 сiчня 2016 року N 938-VIII,
вiд 19 травня 2016 року N 1379-VIII,
вiд 23 травня 2017 року N 2058-VIII,
вiд 27 лютого 2018 року N 2293-VIII,
вiд 6 червня 2019 року N 2743-VIII,
вiд 14 сiчня 2020 року N 440-IX,
вiд 4 червня 2020 року N 671-IX,
вiд 16 червня 2020 року N 693-IX,
вiд 17 червня 2020 року N 720-IX,
вiд 3 лютого 2021 року N 1182-IX,
вiд 4 березня 2021 року N 1328-IX,
вiд 15 липня 2021 року N 1667-IX,
вiд 28 липня 2022 року N 2471-IX,
вiд 29 липня 2022 року N 2494-IX,
вiд 21 вересня 2022 року N 2623-IX,
вiд 1 грудня 2022 року N 2813-IX,
вiд 12 сiчня 2023 року N 2863-IX,
вiд 24 лютого 2023 року N 2952-IX
(У текстi Закону слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi мiграцiї", "центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї" у всiх вiдмiнках замiнено словами "центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв" у вiдповiдному вiдмiнку згiдно iз Законом України вiд 16 червня 2020 року N 693-IX) |
1. У цьому Законi термiни вживаються в такому значеннi:
2) вiза - дозвiл, наданий уповноваженим органом України в установленiй законодавством формi, необхiдний для в'їзду на територiю України або для транзитного проїзду через її територiю та перебування на територiї України протягом вiдповiдного строку;
(пункт 2 частини першої статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 04.03.2021р. N 1328-IX) |
(пункт 4 частини першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI) |
5) дозвiл на застосування працi iноземцiв та осiб без громадянства - документ, який надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю iноземця або особи без громадянства у порядку, встановленому законодавством України, або добровiльно отриманий резидентом Дiя Сiтi для укладення гiг-контракту з iноземцем або особою без громадянства;
(пункт 5 частини першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 19.06.2014р. N 1539-VII, вiд 15.07.2021р. N 1667-IX) |
11) країна громадянської належностi - країна чи країни, громадянином (пiдданим) якої (яких) особа є;
15) особа без громадянства - особа, яка не розглядається як громадянин будь-якою державою в силу дiї її закону;
(пункт 15 частини першої статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
(пункт 16 частини першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.11.2012р. N 5492-VI) |
25) третя країна - країна, яка не є країною походження iноземця або особи без громадянства;
27) пункт тимчасового перебування iноземцiв та осiб без громадянства, якi незаконно перебувають в Українi, - державна установа, призначена для тимчасового тримання iноземцiв та осiб без громадянства:
стосовно яких судом прийнято рiшення про примусове видворення;
стосовно яких судом прийнято рiшення про затримання з метою iдентифiкацiї та забезпечення примусового видворення, у тому числi прийнятих вiдповiдно до мiжнародних договорiв України про реадмiсiю;
затриманих центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, його територiальними органами та пiдроздiлами на строки та в порядку, передбаченi законодавством України;
затриманих за рiшенням суду до завершення розгляду заяви про визнання бiженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Українi, або особою без громадянства;
(абзац п'ятий пункту 27 частини першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) | |
(частину першу статтi 1 доповнено пунктом 27 згiдно iз Законом України вiд 19.05.2016р. N 1379-VIII) |
28) законнi представники дитини - батьки (усиновлювачi), прийомнi батьки, батьки-вихователi, опiкуни, пiклувальники (у тому числi опiкуни чи пiклувальники, призначенi такими до прибуття в Україну, або iнша повнолiтня особа, яка до прибуття в Україну добровiльно чи в силу звичаю країни походження взяла на себе вiдповiдальнiсть за виховання дитини), представники закладiв, що виконують обов'язки опiкунiв i пiклувальникiв.
(частину першу статтi 1 доповнено пунктом 28 згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
2. Термiн "дитина, розлучена iз сiм'єю" вживається в цьому Законi у значеннi, наведеному в Законi України "Про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту", а термiни "резидент Дiя Сiтi" та "гiг-контракт" - у значеннях, наведених у Законi України "Про стимулювання розвитку цифрової економiки в Українi".
(статтю 1 доповнено частиною другою згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX, частина друга статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.07.2021р. N 1667-IX) |
Стаття 2. Законодавство про правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства
1. Правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства визначається Конституцiєю України, цим та iншими законами України, а також мiжнародними договорами України.
Стаття 3. Засади правового статусу iноземцiв та осiб без громадянства
1. Iноземцi та особи без громадянства, якi перебувають в Українi на законних пiдставах, користуються тими самими правами i свободами, а також несуть такi самi обов'язки, як i громадяни України, за винятками, встановленими Конституцiєю, законами чи мiжнародними договорами України.
3. Iноземцi та особи без громадянства зобов'язанi неухильно додержуватися Конституцiї та законiв України, iнших нормативно-правових актiв, не посягати на права i свободи, честь i гiднiсть iнших людей, iнтереси суспiльства та держави.
Стаття 4. Пiдстави для перебування iноземцiв та осiб без громадянства на територiї України
4. Iноземцi та особи без громадянства, якi вiдповiдно до закону прибули в Україну для працевлаштування або укладення гiг-контракту або пiд час перебування на законних пiдставах на територiї України у випадку, передбаченому частиною тринадцятою цiєї статтi, отримали дозвiл на застосування працi iноземцiв та осiб без громадянства в Українi та посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України на перiод роботи в Українi.
(частина четверта статтi 4 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.07.2021р. N 1667-IX, у редакцiї Закону України вiд 21.09.2022р. N 2623-IX) |
5. Iноземцi та особи без громадянства, якi прибули в Україну для участi у реалiзацiї проектiв мiжнародної технiчної допомоги, зареєстрованих у встановленому порядку, та отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України на перiод роботи в Українi.
6. Iноземцi та особи без громадянства, якi прибули в Україну з метою проповiдування релiгiйних вiровчень, виконання релiгiйних обрядiв чи iншої канонiчної дiяльностi за запрошенням релiгiйних органiзацiй та погодженням з державним органом, який здiйснив реєстрацiю вiдповiдної релiгiйної органiзацiї, та отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України на перiод дiяльностi в Українi.
10. Iноземцi та особи без громадянства, якi прибули в Україну для провадження культурної, наукової, освiтньої дiяльностi на пiдставах i в порядку, встановлених мiжнародними договорами України або спецiальними програмами, а також iноземцi та особи без громадянства, якi прибули в Україну з метою участi в мiжнародних та регiональних волонтерських програмах чи участi в дiяльностi органiзацiй та установ, що залучають до своєї дiяльностi волонтерiв вiдповiдно до Закону України "Про волонтерську дiяльнiсть", iнформацiя про якi розмiщена на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi волонтерської дiяльностi, отримали посвiдку на тимчасове проживання та здiйснюють волонтерську дiяльнiсть на базi зазначених органiзацiй та установ, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України на перiод провадження такої дiяльностi.
(частина десята статтi 4 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.06.2014р. N 1539-VII, у редакцiї Закону України вiд 05.03.2015р. N 246-VIII) |
Iноземцi (крiм громадян Росiйської Федерацiї та Республiки Бiлорусь) та особи без громадянства, якi в перiод дiї воєнного стану прибули в Україну для надання медичної допомоги, реабiлiтацiйної допомоги на волонтерських засадах як медичнi працiвники, фахiвцi з реабiлiтацiї та отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України, на перiод надання такої допомоги.
(частину десяту статтi 4 доповнено абзацом другим згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2813-IX) |
11. Частину одинадцяту статтi 4 виключено
(статтю 4 доповнено новою частиною одинадцятою згiдно iз Законом України вiд 29.07.2022р. N 2494-IX, у зв'язку з цим частини одинадцяту - двадцять третю вважати вiдповiдно частинами дванадцятою - двадцять четвертою, частину одинадцяту статтi 4 виключено згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2813-IX, у зв'язку з цим частини дванадцяту - двадцять четверту вважати вiдповiдно частинами одинадцятою - двадцять третьою) |
12. Iноземцi та особи без громадянства, якi є засновниками та/або учасниками, та/або бенефiцiарними власниками (контролерами) юридичної особи, зареєстрованої в Українi, та прибули в Україну з метою контролю за дiяльнiстю таких юридичних осiб i отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України на перiод дiї посвiдки.
Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому цiєю частиною, є наступне:
1) iноземець та особа без громадянства є засновником та/або учасником, та/або бенефiцiарним власником (контролером) юридичної особи, данi про яку внесенi до Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань;
2) розмiр частки власностi iноземця або особи без громадянства, або iноземної юридичної особи, бенефiцiаром (контролером) якої вiн є, у статутному капiталi української юридичної особи становить не менше 100 тисяч євро за офiцiйним валютним курсом, встановленим Нацiональним банком України на дату внесення iноземної iнвестицiї.
(статтю 4 доповнено новою частиною дванадцятою згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII, у зв'язку з цим частини дванадцяту - вiсiмнадцяту вважати вiдповiдно частинами тринадцятою - дев'ятнадцятою) |
14. Iноземцi та особи без громадянства, якi прибули в Україну з метою возз'єднання сiм'ї з особами, якi є громадянами України, або пiд час перебування на законних пiдставах на територiї України у випадках, зазначених у частинах третiй - тринадцятiй цiєї статтi, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України на перiод до отримання посвiдки на постiйне проживання чи набуття громадянства України.
(частина чотирнадцята статтi 4 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII, вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
15. Iноземцi та особи без громадянства, якi прибули в Україну з метою возз'єднання сiм'ї з особами, зазначеними у частинах другiй - тринадцятiй цiєї статтi, та отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України, на перiод, зазначений в частинах другiй - дванадцятiй цiєї статтi.
(частина п'ятнадцята статтi 4 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
18. Особи, звiльненi з пунктiв тимчасового перебування iноземцiв та осiб без громадянства, якi незаконно перебувають в Українi, на пiдставi рiшення суду про скасування рiшення про їх затримання або примусове видворення за межi України, або яких до завершення граничного строку перебування у таких пунктах не було примусово видворено за межi України з причин вiдсутностi проїзного документа, транспортного сполучення з країною їхнього походження або з iнших причин, незалежних вiд таких осiб, визнаються такими, якi на законних пiдставах тимчасово перебувають в Українi на перiод дiї обставин, що унеможливлюють їх примусове видворення за межi України.
(частина вiсiмнадцята статтi 4 у редакцiї Закону України вiд 19.05.2016р. N 1379-VIII) |
19. Iноземцi та особи без громадянства, якi в установленому порядку уклали контракт про проходження вiйськової служби у Збройних Силах України, Державнiй спецiальнiй службi транспорту, Нацiональнiй гвардiї України, вважаються такими, якi на законних пiдставах тимчасово проживають на територiї України на перiод дiї контракту про проходження вiйськової служби у Збройних Силах України, Державнiй спецiальнiй службi транспорту, Нацiональнiй гвардiї України. Тимчасове проживання на територiї України таких iноземцiв та осiб без громадянства пiдтверджується вiйськовим квитком рядового, сержантського i старшинського складу.
(статтю 4 доповнено частиною дев'ятнадцятою згiдно iз Законом України вiд 06.10.2015р. N 716-VIII, частина дев'ятнадцята статтi 4 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 12.01.2023р. N 2863-IX) |
20. Iноземцi та особи без громадянства, якi надавали iнструкторську (стрiлецьку, тактичну, медичну, радiотехнiчну, вибухотехнiчну та iншу) допомогу пiдроздiлам Збройних Сил України, iнших утворених вiдповiдно до законiв України вiйськових формувань, правоохоронних органiв спецiального призначення, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, залученим до проведення антитерористичної операцiї, перебуваючи безпосередньо у районах її проведення, та/або залученим до здiйснення заходiв iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї Росiйської Федерацiї у Донецькiй та Луганськiй областях, перебуваючи безпосередньо у районах їх проведення, або добровольчим формуванням, що були утворенi або самоорганiзувалися для захисту незалежностi, суверенiтету та територiальної цiлiсностi України та спiльно з вищезазначеними пiдроздiлами брали безпосередню участь в антитерористичнiй операцiї, забезпеченнi її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операцiї у перiод її проведення, а також якi брали участь у виконаннi бойових або службових завдань антитерористичної операцiї та/або заходiв iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї Росiйської Федерацiї у Донецькiй та Луганськiй областях спiльно iз вищезазначеними пiдроздiлами та добровольчими формуваннями та отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi перебувають на територiї України на законних пiдставах, у тому числi у випадках, якщо термiн дiї паспортного документа закiнчився або вiн пiдлягає обмiну, на час до завершення тимчасової окупацiї Росiйською Федерацiєю територiї України у значеннi Закону України "Про особливостi державної полiтики iз забезпечення державного суверенiтету України на тимчасово окупованих територiях у Донецькiй та Луганськiй областях".
(статтю 4 доповнено частиною двадцятою згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
21. Iноземцi або особи без громадянства, зазначенi у частинi двадцятiй статтi 4 цього Закону, на дату звернення за оформленням посвiдки на тимчасове проживання та до дня її отримання вважаються такими, якi перебувають на територiї України на законних пiдставах.
(статтю 4 доповнено частиною двадцять першою згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
22. Iноземцi та особи без громадянства, якi перебувають на територiї України на законних пiдставах, зобов'язанi мати дiйсний паспортний документ. Iноземець або особа без громадянства у разi втрати або обмiну паспортного документа повиннi протягом трьох робочих днiв письмово повiдомити про це центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв.
Особа, яка не може отримати паспортний документ у зв'язку з тим, що вона не розглядається як громадянин будь-якою державою в силу дiї її закону, має право звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, iз заявою про визнання особою без громадянства, незважаючи на законнiсть чи незаконнiсть її перебування на територiї України.
(статтю 4 доповнено частиною двадцять другою згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
23. Особи, яких визнано особами без громадянства в порядку, встановленому цим Законом, та якi отримали посвiдку на тимчасове проживання, вважаються такими, якi тимчасово перебувають на територiї України на законних пiдставах, на перiод до отримання посвiдки на постiйне проживання чи набуття громадянства України.
(статтю 4 доповнено частиною двадцять третьою згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
Стаття 5. Посвiдка на постiйне проживання та посвiдка на тимчасове проживання
1. Iноземцi та особи без громадянства, зазначенi у частинах першiй та сiмнадцятiй статтi 4 цього Закону, отримують посвiдку на постiйне проживання.
(частина перша статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
2. Пiдставою для видачi посвiдки на постiйне проживання iноземцям та особам без громадянства, зазначеним у частинi сiмнадцятiй статтi 4 цього Закону, є вiдповiдний указ Президента України про припинення громадянства України та заяви таких осiб.
(частина друга статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
3. Iноземцi та особи без громадянства, зазначенi у частинах четвертiй - п'ятнадцятiй, вiсiмнадцятiй та двадцятiй статтi 4 цього Закону, отримують посвiдку на тимчасове проживання.
(частина третя статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII, вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
4. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною четвертою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства, дiйсний полiс медичного страхування, дозвiл на застосування працi iноземцiв та осiб без громадянства (крiм iноземцiв та осiб без громадянства, якi згiдно iз законодавством України мають право на працевлаштування без отримання такого дозволу) та зобов'язання роботодавця або резидента Дiя Сiтi повiдомити центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, та центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi працi, зайнятостi населення, трудової мiграцiї, трудових вiдносин, соцiального дiалогу, про дострокове розiрвання чи припинення трудового договору (контракту), гiг-контракту з таким iноземцем або особою без громадянства, якщо iнше не передбачено законом чи мiжнародним договором України.
(абзац перший частини четвертої статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 16.06.2020р. N 693-IX, вiд 15.07.2021р. N 1667-IX, вiд 28.07.2022р. N 2471-IX) |
Для iноземцiв та осiб без громадянства, працевлаштування яких вiдповiдно до законодавства України здiйснюється без дозволу на застосування працi iноземцiв та осiб без громадянства, замiсть такого дозволу подається трудовий договiр (контракт), гiг-контракт, а для осiб, якi мають статус закордонного українця, - трудовий договiр (контракт), гiг-контракт та посвiдчення закордонного українця.
(абзац другий частини четвертої статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.07.2021р. N 1667-IX) | |
(частина четверта статтi 5 у редакцiї Закону України вiд 19.06.2014р. N 1539-VII) |
10. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною десятою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства, дiйсний полiс медичного страхування, подання вiдповiдного державного органу, вiдповiдального за виконання культурних, освiтнiх, наукових, спортивних, волонтерських програм, для участi в яких iноземець чи особа без громадянства прибули в Україну, або органiзацiї чи установи, що залучає до своєї дiяльностi волонтерiв, iнформацiя про яку розмiщена на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi волонтерської дiяльностi, та копiя свiдоцтва про державну реєстрацiю такої органiзацiї чи установи.
(частина десята статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 19.06.2014р. N 1539-VII, вiд 05.03.2015р. N 246-VIII) |
11. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною одинадцятою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства, дiйсний полiс медичного страхування, звернення iноземного засобу масової iнформацiї та подання центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi забезпечення iнформацiйного суверенiтету України.
(частина одинадцята статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 26.01.2016р. N 938-VIII) |
12. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною дванадцятою статтi 4 цього Закону, є:
1) заява iноземця або особи без громадянства;
2) дiйсний полiс медичного страхування;
3) письмове зобов'язання юридичної особи повiдомити центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, про втрату iноземцем або особою без громадянства статусу засновника та/або учасника, та/або бенефiцiарного власника (контролера) цiєї юридичної особи;
4) iншi документи залежно вiд форми здiйснення iноземної iнвестицiї:
копiя установчого документа юридичної особи;
вiдомостi про розмiр частки iноземця або особи без громадянства - засновника (учасника) юридичної особи у сумi не менше 100 тисяч євро за офiцiйним валютним курсом, встановленим Нацiональним банком України на дату внесення iноземної iнвестицiї, як внеску до статутного капiталу, якщо iноземна iнвестицiя здiйснена в грошовiй формi;
копiя вантажної митної декларацiї на рухоме майно, передане як внесок до статутного капiталу юридичної особи, та копiя акта приймання-передачi такого майна, якщо iноземна iнвестицiя здiйснена у майновiй формi;
копiя акта приймання-передачi рухомого або нерухомого майна, переданого як внесок до статутного капiталу юридичної особи, якщо iноземна iнвестицiя здiйснена у майновiй формi, але при цьому таке майно придбане на територiї України;
виписка з рахунку в цiнних паперах, якщо iноземець або особа без громадянства є акцiонером акцiонерного товариства, зареєстрованого в Українi.
Документи, визначенi в абзацах другому - шостому пункту 4 цiєї частини, мають бути посвiдченi уповноваженою посадовою особою юридичної особи.
Територiальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, для прийняття рiшення про видачу посвiдки на тимчасове проживання самостiйно отримує вiдомостi:
про те, що iноземець або особа без громадянства є засновником та/або учасником, та/або бенефiцiарним власником (контролером) юридичної особи - з Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань;
про офiцiйний валютний курс, встановлений Нацiональним банком України на дату внесення iноземної iнвестицiї, - з офiцiйного веб-сайту Нацiонального банку України.
(статтю 5 доповнено новою частиною дванадцятою згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII, у зв'язку з цим частини дванадцяту - шiстнадцяту вважати вiдповiдно частинами тринадцятою - сiмнадцятою) |
13. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства, дiйсний полiс медичного страхування, документ, що пiдтверджує факт навчання в Українi, та зобов'язання навчального закладу повiдомити центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, про вiдрахування з такого закладу.
(частина тринадцята статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
14. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства i документ, що пiдтверджує факт перебування у шлюбi з громадянином України, дiйсний полiс медичного страхування. Якщо шлюб мiж громадянином України та iноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України вiдповiдно до права iноземної держави, дiйснiсть такого шлюбу визначається згiдно iз Законом України "Про мiжнародне приватне право".
(частина чотирнадцята статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
15. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною п'ятнадцятою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства, дiйсний полiс медичного страхування та документ, згiдно з яким вони, вiдповiдно до права країни походження iноземця або особи без громадянства, вважаються членами сiм'ї особи, зазначеної в частинах другiй - тринадцятiй статтi 4 цього Закону. Документ, що пiдтверджує належнiсть до членiв сiм'ї, визнається дiйсним в Українi у разi його легалiзацiї, якщо iнше не передбачено законом чи мiжнародним договором України.
(частина п'ятнадцята статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
16. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною вiсiмнадцятою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства, подана пiсля завершення граничного термiну тримання у пунктi тимчасового перебування iноземцiв та осiб без громадянства, якi незаконно перебувають в Українi, а також висновок центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, про неможливiсть примусового видворення з України iноземця або особи без громадянства з причин вiдсутностi проїзного документа, транспортного сполучення з країною походження iноземця або особи без громадянства або з причин, що не залежать вiд таких осiб, пiсля завершення строку тримання в пунктi тимчасового перебування iноземцiв та осiб без громадянства, якi незаконно перебувають на територiї України, або якщо технiчну неможливiсть здiйснити примусове видворення iноземця було з'ясовано ранiше.
(частина шiстнадцята статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 19.05.2016р. N 1379-VIII, вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
17. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання для осiб, зазначених у частинi двадцятiй статтi 4 цього Закону, є заява iноземця або особи без громадянства та один iз таких документiв:
1) подання Мiнiстерства оборони України, iншого центрального органу виконавчої влади, що здiйснює керiвництво вiйськовими формуваннями, утвореними вiдповiдно до законiв України, або правоохоронного органу чи державного органу спецiального призначення з правоохоронними функцiями, якi виконували завдання антитерористичної операцiї, здiйснювали заходи iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї Росiйської Федерацiї у Донецькiй та Луганськiй областях;
2) клопотання командира пiдроздiлу Збройних Сил України, iнших утворених вiдповiдно до законiв України вiйськових формувань, правоохоронних органiв, державного органу спецiального призначення з правоохоронними функцiями, що виконував завдання антитерористичної операцiї, здiйснював заходи iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї Росiйської Федерацiї у Донецькiй та Луганськiй областях, оформлене за зразком та у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
У разi отримання письмової вiдмови у наданнi подання чи клопотання, передбачених пунктами 1 i 2 цiєї частини, iноземець та особа без громадянства може подати разом iз вiдповiдною заявою рiшення суду про встановлення факту його належностi до осiб, зазначених у частинi двадцятiй статтi 4 цього Закону.
(статтю 5 доповнено новою частиною сiмнадцятою згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII, у зв'язку з цим частини сiмнадцяту - дев'ятнадцяту вважати вiдповiдно частинами вiсiмнадцятою - двадцятою) |
18. Окрiм документiв для вiдповiдної категорiї осiб, визначених частинами першою - сiмнадцятою цiєї статтi, iноземцi та особи без громадянства подають для отримання посвiдки на тимчасове проживання такi документи:
(абзац перший частини вiсiмнадцятої статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
1) чотири кольоровi фотокартки розмiром 3,5 х 4,5 сантиметра;
2) паспортний документ iноземця або особи без громадянства з вiдповiдною довгостроковою вiзою та копiєю сторiнки паспортного документа з такою вiзою, крiм випадкiв, якщо особа не зобов'язана отримувати таку вiзу вiдповiдно до цього Закону, iнших законiв України або мiжнародних договорiв України. Iноземцi або особи без громадянства, зазначенi у частинi двадцятiй статтi 4 цього Закону, можуть подавати паспортний документ, термiн дiї якого закiнчився або який пiдлягає обмiну, у разi якщо за отриманням нового документа особа зобов'язана звернутися до органiв державної влади країни громадянської належностi або країни попереднього постiйного проживання, якщо така країна вчинила акт агресiї проти України або не визнає територiальну цiлiснiсть та суверенiтет України, або вiдмовляється визнавати протиправнiсть посягань на територiальну цiлiснiсть та суверенiтет України, зокрема, голосувала проти Резолюцiї Генеральної Асамблеї Органiзацiї Об'єднаних Нацiй "Про територiальну цiлiснiсть України" вiд 27 березня 2014 року N 68/262;
(пункт 2 частини вiсiмнадцятої статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
3) копiї сторiнок паспортного документа iноземця або особи без громадянства з особистими даними з перекладом на українську мову, засвiдченим в установленому порядку;
4) документ, що пiдтверджує сплату державного мита та адмiнiстративного збору за видачу, оформлення або продовження строку дiї посвiдки.
У разi продовження строку дiї посвiдки на тимчасове проживання iноземцi та особи без громадянства додатково подають оригiнал посвiдки на тимчасове проживання.
Уповноважений орган повертає паспортний документ особi одразу пiсля прийняття заяви про видачу або продовження строку дiї посвiдки.
(статтю 5 доповнено новою частиною вiсiмнадцятою згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII, у зв'язку з цим частину вiсiмнадцяту вважати частиною дев'ятнадцятою) |
19. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною двадцять другою статтi 4 цього Закону, є заява особи, визнаної особою без громадянства, копiя рiшення про визнання особою без громадянства, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, та письмове зобов'язання особи протягом 30 днiв письмово повiдомити центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, про оформлення громадянства будь-якої держави.
(частина дев'ятнадцята статтi 5 у редакцiї Закону України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
20. Органам державної влади заборонено вимагати вiд iноземцiв або осiб без громадянства, членiв їхнiх сiмей, роботодавцiв та iнших осiб будь-якi iншi документи або вiдомостi, не визначенi законодавством, для видачi посвiдки на постiйне проживання та посвiдки на тимчасове проживання.
(статтю 5 доповнено частиною двадцятою згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII, частина двадцята статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
21. Технiчний опис, зразки бланкiв посвiдки на постiйне проживання та посвiдки на тимчасове проживання, порядок оформлення, видачi, обмiну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державi, визнання недiйсною, знищення посвiдки на постiйне проживання та посвiдки на тимчасове проживання встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(статтю 5 доповнено частиною двадцять першою згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
22. Пiдставою для видачi посвiдки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною одинадцятою статтi 4 цього Закону, є заява iноземця (крiм громадян Росiйської Федерацiї та Республiки Бiлорусь) або особи без громадянства, дiйсний полiс медичного страхування, подання закладу охорони здоров'я або iншого пiдприємства, установи чи органiзацiї, що залучила до своєї дiяльностi з надання медичної допомоги, реабiлiтацiйної допомоги iноземцiв або осiб без громадянства, якi вiдповiдають вимогам до освiти та професiйної квалiфiкацiї та мають документи про освiту та вiдповiдну професiйну квалiфiкацiю, засвiдченi в порядку консульської легалiзацiї або шляхом проставлення апостилю в країнi, в якiй вони працюють, а також повiдомила центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я, про строк, на який залучаються такi особи.
(статтю 5 доповнено частиною двадцять другою згiдно iз Законом України вiд 29.07.2022р. N 2494-IX) |
Стаття 51. Строк дiї посвiдки на тимчасове проживання
1. Строк дiї посвiдки на тимчасове проживання для вiдповiдних категорiй iноземцiв та осiб без громадянства становить:
1) у випадку, визначеному частиною четвертою статтi 4 цього Закону, - строк дiї дозволу на застосування працi iноземцiв та осiб без громадянства, якщо iнше не встановлено законом чи мiжнародним договором України;
(пункт 1 частини першої статтi 51 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 28.07.2022р. N 2471-IX) |
2) у випадку, визначеному частиною п'ятою статтi 4 цього Закону, - строк реалiзацiї проекту мiжнародної технiчної допомоги, який зазначається в реєстрацiйнiй картцi проекту;
3) у випадку, визначеному частиною дванадцятою статтi 4 цього Закону, - два роки;
4) у випадку, визначеному частиною тринадцятою статтi 4 цього Закону, - перiод навчання, який зазначається в документi, що пiдтверджує факт навчання в Українi;
41) у випадку, визначеному частиною двадцятою статтi 4 цього Закону, - три роки;
(частину першу статтi 51 доповнено пунктом 41 згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
5) в усiх iнших випадках, визначених статтею 4 цього Закону, - один рiк.
2. Строк дiї посвiдки на тимчасове проживання не може перевищувати строку дiї паспортного документа iноземця або особи без громадянства. Це положення не поширюється на iноземцiв та осiб без громадянства, зазначених у частинi двадцятiй статтi 4 цього Закону.
(частина друга статтi 51 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
3. Строк дiї посвiдки на тимчасове проживання може бути продовжено необмежену кiлькiсть разiв, за наявностi пiдстав, передбачених законом.
4. Для продовження строку дiї посвiдки iноземець або особа без громадянства має пiдтвердити працевлаштування у цiй юридичнiй особi щонайменше трьох громадян України, якi приступили до роботи не менш як за шiсть мiсяцiв до дати звернення про продовження строку дiї посвiдки, або сплату юридичною особою податку на прибуток пiдприємств у розмiрi не менш як 50 мiнiмальних заробiтних плат за останнiй повний фiнансовий рiк до дати звернення про продовження строку дiї посвiдки.
(Закон доповнено статтею 51 згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
Стаття 52. Отримання довгострокової вiзи для отримання посвiдки на тимчасове проживання
1. Iноземцi та особи без громадянства зобов'язанi отримати довгострокову вiзу з метою отримання посвiдки на тимчасове проживання в Українi, якщо iнше не встановлено законами чи мiжнародними договорами України.
Ця вимога не поширюється на iноземцiв та осiб без громадянства, стосовно яких прийнято рiшення про оформлення документiв для вирiшення питання щодо визнання бiженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
2. Вимога, передбачена абзацом першим частини першої цiєї статтi, не поширюється на iноземцiв та осiб без громадянства у разi:
1) продовження строку дiї посвiдки на тимчасове проживання, якщо вони подали вiдповiдну заяву у строк, визначений частиною другою статтi 53 цього Закону;
2) отримання посвiдки вперше дiтьми iноземцiв та осiб без громадянства, якi перебувають в Українi вiдповiдно до частин чотирнадцятої i п'ятнадцятої статтi 4 цього Закону, за умови, що на момент досягнення 16 рокiв вони перебували на територiї України на законних пiдставах та звернулися про отримання посвiдки впродовж одного мiсяця з дня досягнення 16 рокiв.
(Закон доповнено статтею 52 згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
Стаття 53. Строк видачi посвiдки на тимчасове проживання
1. Посвiдка на тимчасове проживання видається у десятиденний строк з дня отримання заяви про її оформлення або продовження строку дiї посвiдки.
2. Iноземець або особа без громадянства подає документи для продовження строку дiї посвiдки на тимчасове проживання не пiзнiш як за 10 календарних днiв до закiнчення строку її дiї.
(Закон доповнено статтею 53 згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
1. Адмiнiстративний збiр за оформлення або продовження строку дiї посвiдки на тимчасове проживання стягується в розмiрi 20 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
(Закон доповнено статтею 54 згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
1. Iноземець або особа без громадянства подає заяву про оформлення або продовження строку дiї посвiдки на тимчасове проживання та вiдповiднi документи, визначенi цим Законом та Кабiнетом Мiнiстрiв України, особисто або через свого представника на пiдставi довiреностi до територiального органу центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв.
2. Територiальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, зобов'язаний надати iноземцю або особi без громадянства чи його представнику опис прийнятих документiв з пiдписом уповноваженої особи, яка їх прийняла, зазначенням її посади, прiзвища та iменi i дати прийняття документiв.
3. Iноземець або особа без громадянства отримує посвiдку на тимчасове проживання особисто.
(Закон доповнено статтею 55 згiдно iз Законом України вiд 23.05.2017р. N 2058-VIII) |
Стаття 61. Визнання особою без громадянства
1. Заява про визнання особою без громадянства подається до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, повнолiтньою дiєздатною особою.
Вiдомостi про дитину наводяться в заявi одного з її законних представникiв. Заява про визнання дитини, розлученої iз сiм'єю, особою без громадянства подається одним з її законних представникiв. Заява про визнання недiєздатної особи особою без громадянства подається її законним представником, про що уповноважена особа центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, робить на заявi вiдповiдний напис. Якщо особа не може власноручно скласти заяву про визнання особою без громадянства у зв'язку з неписьменнiстю або фiзичними вадами, заява на її прохання складається уповноваженою особою центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, про що на заявi робиться вiдповiдний напис.
Разом iз заявою подається документ, що посвiдчує особу, або документ, що надає право на в'їзд або виїзд з держави, виданий iноземною державою (за наявностi), документ, що засвiдчує факт неперебування у громадянствi iншої держави (за наявностi), або iнший документ, що пiдтверджує iнформацiю, викладену в заявi. У разi вiдсутностi в особи, яка подає заяву про визнання особою без громадянства, вищезазначених документiв за її письмовою згодою проводиться опитування родичiв, сусiдiв або iнших осiб (не менше трьох), якi можуть пiдтвердити факти, викладенi в заявi.
Особа, яка подає заяву про визнання особою без громадянства, має право на спiвбесiду з уповноваженими особами центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв.
Особа, яка подає заяву про визнання особою без громадянства, зобов'язана спiвпрацювати з центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, з'являтися на спiвбесiди, надавати докази для визнання її особою без громадянства.
Особi, яка подає заяву про визнання особою без громадянства та не володiє українською мовою, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, безоплатно забезпечує перекладача з мови, якою володiє така особа, а також письмовий переклад її документiв.
Особа пiд час подання заяви про визнання особою без громадянства надає свої бiометричнi данi для їх фiксацiї.
2. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, протягом шести мiсяцiв з дня подання заяви про визнання особою без громадянства на пiдставi всiєї наявної iнформацiї i документiв приймає рiшення про визнання особою без громадянства або про вiдмову у визнаннi особою без громадянства. Строк розгляду такої заяви може бути подовжений уповноваженою особою центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, до 12 мiсяцiв.
Пiд час розгляду заяви про визнання особою без громадянства центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, вживає необхiдних заходiв для збору iнформацiї з мiсця народження такої особи, країн або мiсць її попереднього постiйного та довгострокового проживання, а також з країни, громадянство якої мають члени її сiм'ї.
Протягом строку розгляду заяви про визнання особою без громадянства особа вважається такою, яка тимчасово перебуває на територiї України на законних пiдставах. Для пiдтвердження цього особi видається довiдка встановленого зразка про звернення за визнанням особою без громадянства.
Якщо пiд час процедури визнання особою без громадянства з'ясуються обставини, що можуть свiдчити про наявнiсть умов для визнання особи бiженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, вiдповiдно до Закону України "Про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту", розгляд заяви про визнання особою без громадянства зупиняється до завершення розгляду заяви про визнання бiженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Залежно вiд результатiв розгляду заяви про визнання бiженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, розгляд заяви про визнання особою без громадянства поновлюється або припиняється.
Якщо пiд час процедури визнання особою без громадянства з'ясуються обставини, що можуть свiдчити про належнiсть особи до громадянства України вiдповiдно до Закону України "Про громадянство України", розгляд заяви про визнання особою без громадянства зупиняється до завершення перевiрки належностi до громадянства України. Залежно вiд результатiв такої перевiрки розгляд заяви про визнання особою без громадянства поновлюється або припиняється.
3. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, приймає рiшення про вiдмову у визнаннi особою без громадянства у разi, якщо:
особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, є громадянином України або iншої держави за умови, що її громадянство було визнано компетентним органом цiєї держави та заявник був документований вiдповiдно до законодавства цiєї держави;
особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, свiдомо подала недiйснi (крiм документiв, що стали недiйсними у зв'язку iз закiнченням строку їх дiї), пiдробленi документи або повiдомила про себе неправдивi вiдомостi щодо обставин, якi впливають на визначення її статусу;
особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, вчинила злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людства, як це визначено мiжнародними актами, розробленими з метою недопущення таких злочинiв, або скоїла тяжкий злочин неполiтичного характеру поза межами країни проживання до того, як вона була допущена у цю країну, або є винною у вчиненнi дiянь, що суперечать цiлям i принципам Органiзацiї Об'єднаних Нацiй.
Пiсля прийняття рiшення про вiдмову у визнаннi особою без громадянства протягом трьох робочих днiв центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, направляє особi, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, або її законному представнику повiдомлення про це iз зазначенням пiдстави вiдмови вiдповiдно до цього Закону та роз'ясненням порядку оскарження такого рiшення.
4. Рiшення про вiдмову у визнаннi особою без громадянства може бути оскаржено особою, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, або її законним представником до адмiнiстративного суду протягом 20 робочих днiв з дня отримання повiдомлення про вiдмову у визнаннi особою без громадянства.
У разi якщо особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, скористалася правом на оскарження, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, подовжує строк дiї її довiдки про звернення за визнанням особою без громадянства на час до остаточного розгляду її заяви.
У разi якщо особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, не скористалася правом на оскарження, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, вилучає у неї довiдку про звернення за визнанням особою без громадянства, повертає їй оригiнали документiв, поданих разом iз заявою про визнання особою без громадянства (за наявностi), та вирiшує питання про добровiльне або примусове повернення чи примусове видворення.
5. Рiшення про визнання особою без громадянства скасовується з пiдстав, передбачених частиною третьою цiєї статтi. Пiсля прийняття рiшення про скасування рiшення про визнання особою без громадянства протягом трьох робочих днiв центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, направляє такiй особi без громадянства або її законному представнику повiдомлення про це iз зазначенням пiдстави скасування вiдповiдно до цього Закону та роз'ясненням порядку оскарження. Рiшення про скасування рiшення про визнання особою без громадянства може бути оскаржено до адмiнiстративного суду протягом 20 робочих днiв з дня отримання особою повiдомлення про скасування рiшення.
У разi якщо особа, стосовно якої прийнято рiшення про скасування рiшення про визнання особою без громадянства, скористалася правом на оскарження, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, не вилучає у неї посвiдку на тимчасове або постiйне проживання та посвiдчення особи без громадянства для виїзду за кордон (за наявностi) до остаточного вирiшення питання про скасування рiшення про визнання особою без громадянства.
У разi якщо особа, стосовно якої прийнято рiшення про скасування рiшення про визнання особою без громадянства, не скористалася правом на оскарження, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, вилучає у неї посвiдку на тимчасове або постiйне проживання та посвiдчення особи без громадянства для виїзду за кордон (за наявностi), отриманi на пiдставi рiшення про визнання особою без громадянства, та вирiшує питання про добровiльне або примусове повернення чи примусове видворення.
6. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, веде облiк осiб, якi звернулися iз заявою про визнання особою без громадянства, стосовно яких прийнято рiшення про визнання або про вiдмову у визнаннi особою без громадянства та про скасування рiшення про визнання особою без громадянства, а також осiб без громадянства, яким виданi посвiдки на постiйне чи тимчасове проживання та посвiдчення особи без громадянства для виїзду за кордон вiдповiдно до вимог Закону України "Про Єдиний державний демографiчний реєстр та документи, що пiдтверджують громадянство України, посвiдчують особу чи її спецiальний статус".
7. Порядок розгляду заяв про визнання особою без громадянства, зразки заяви про визнання особою без громадянства, довiдки про звернення за визнанням особою без громадянства встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Закон доповнено статтею 61 згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
1. Iноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.
Стаття 8. Набуття громадянства України
1. Iноземцi та особи без громадянства можуть набути громадянства України в порядку, встановленому Законом України "Про громадянство України".
Роздiл II. В'ЇЗД В УКРАЇНУ I ВИЇЗД З УКРАЇНИ
Стаття 9. В'їзд в Україну iноземцiв та осiб без громадянства та строки їх перебування в Українi
1. Iноземцi та особи без громадянства пiд час оформлення вiзи зобов'язанi подати свої бiометричнi данi для їх фiксацiї, якщо iнше не передбачено законодавством чи мiжнародними договорами України. Правила оформлення iноземцям та особам без громадянства вiзи, в тому числi подання ними своїх бiометричних даних пiд час оформлення, та перелiк документiв, необхiдних для її отримання, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(частина перша статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 04.03.2021р. N 1328-IX) |
Стаття 11. Пiдстави для вiдмови в наданнi вiзи
1. Iноземцю або особi без громадянства може бути вiдмовлено в наданнi вiзи у разi:
подання недiйсного паспортного документа або паспортного документа, що належить iншiй особi;
подання завiдомо неправдивих вiдомостей або пiдроблених iнших документiв;
вiдсутностi доказiв, що пiдтверджують мету запланованого перебування;
вiдмови заявника подати свої бiометричнi данi для їх фiксацiї, якщо iнше не передбачено законодавством чи мiжнародними договорами України;
(частина перша статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 04.03.2021р. N 1328-IX) |
звернення заявника про припинення розгляду клопотання щодо оформлення вiзи.
Стаття 12. Пiдстави для скасування вiзи
1. Вiза може бути скасована пiд час проходження прикордонного контролю на пiдставах та в порядку, визначених Законом України "Про прикордонний контроль".
3. Скасування вiзи здiйснюється:
у випадках, передбачених абзацом другим частини другої цiєї статтi, - уповноваженими посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, або органу охорони державного кордону;
у випадках, передбачених абзацом третiм частини другої цiєї статтi, - уповноваженими службовими особами органу, що прийняв рiшення про примусове повернення або який подав позов до суду про прийняття рiшення про примусове видворення, - пiсля прийняття судом такого рiшення.
4. Рiшення про скасування вiзи може бути оскаржено в порядку, передбаченому законом.
Стаття 13. Пiдстави для заборони в'їзду iноземцiв та осiб без громадянства в Україну
1. В'їзд в Україну iноземцю або особi без громадянства не дозволяється:
в iнтересах забезпечення нацiональної безпеки України або охорони громадського порядку, або боротьби з органiзованою злочиннiстю;
(абзац другий частини першої статтi 13 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.06.2020р. N 671-IX) |
якщо така особа порушила у пунктi пропуску через державний кордон України правила перетинання державного кордону України, митнi правила, санiтарнi норми чи правила або не виконала законних вимог посадових та службових осiб органiв охорони державного кордону, митних та iнших органiв, що здiйснюють контроль на державному кордонi;
(абзац шостий частини першої статтi 13 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 04.07.2013р. N 406-VII, вiд 14.01.2020р. N 440-IX) |
якщо така особа з порушенням встановленого законодавством України порядку здiйснила в'їзд на тимчасово окуповану територiю України або до району проведення антитерористичної операцiї чи виїзд з них або вчинила спробу потрапити на цi територiї поза контрольними пунктами в'їзду-виїзду;
(частину першу статтi 13 доповнено абзацом восьмим згiдно iз Законом України вiд 15.04.2014р. N 1207-VII, абзац восьмий частини першої статтi 13 у редакцiї Закону України вiд 27.02.2018р. N 2293-VIII) |
2. За наявностi пiдстав, зазначених в абзацах другому, сьомому i восьмому частини першої цiєї статтi, вiдомостi про iноземця або особу без громадянства вносяться до бази даних осiб, яким згiдно iз законодавством України не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України.
(частина друга статтi 13 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.04.2014р. N 1207-VII) |
3. Рiшення про заборону в'їзду в Україну строком на три роки приймається центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, Службою безпеки України або органом охорони державного кордону, або уповноваженим пiдроздiлом Нацiональної полiцiї України. У разi невиконання рiшення про заборону в'їзду в Україну iноземцям та особам без громадянства забороняється подальший в'їзд в Україну на десять рокiв, що додається до частини строку заборони в'їзду в Україну, який не сплив до моменту прийняття повторного рiшення про заборону в'їзду в Україну.
(частина третя статтi 13 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 27.02.2018р. N 2293-VIII, вiд 04.06.2020р. N 671-IX) |
Стаття 14. Повернення iноземцiв та осiб без громадянства, яким не дозволено в'їзд в Україну
Таким iноземцям та особам без громадянства органами охорони державного кордону забороняється в'їзд в Україну строком на п'ять рокiв. Вiдомостi про них в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, вносяться до бази даних осiб, яким згiдно iз законодавством України не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежується право виїзду з України.
(абзац другий частини другої статтi 14 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 27.02.2018р. N 2293-VIII) |
Стаття 141. Повернення iноземцiв та осiб без громадянства на тимчасово окуповану територiю
1. Iноземцям та особам без громадянства, якi прибули до контрольних пунктiв в'їзду - виїзду з тимчасово окупованої територiї без вiдповiдного дозволу, не дозволяється подальший проїзд та в найкоротший строк вони повертаються на тимчасово окуповану територiю, з якої вони прибули, або в державу, яка видала паспортний документ.
У разi неможливостi негайного повернення iноземця або особи без громадянства вони перебувають у пунктi контролю в'їзду - виїзду до їх повернення.
Таким iноземцям та особам без громадянства у паспортному документi проставляється вiдмiтка про заборону в'їзду в Україну на термiн, зазначений у рiшеннi, прийнятому вiдповiдно до частини третьої статтi 13 цього Закону.
(Закон доповнено статтею 141 згiдно iз Законом України вiд 15.04.2014р. N 1207-VII) |
Стаття 15. Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України iноземцiв та осiб без громадянства
1. В'їзд в Україну та виїзд з України здiйснюється:
осiб без громадянства, якi постiйно або тимчасово проживають на територiї України, - за посвiдченням особи без громадянства для виїзду за кордон;
(абзац четвертий частини першої статтi 15 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
iноземцiв та осiб без громадянства, якi перебувають в Українi у зв'язку з провадженням культурної, наукової, освiтньої дiяльностi на пiдставах i в порядку, встановлених мiжнародними договорами України або спецiальними програмами, а також iноземцiв та осiб без громадянства, якi перебувають в Українi з метою участi в мiжнародних та регiональних волонтерських програмах чи участi в дiяльностi органiзацiй та установ, що залучають до своєї дiяльностi волонтерiв вiдповiдно до Закону України "Про волонтерську дiяльнiсть", iнформацiя про якi розмiщена на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi волонтерської дiяльностi, - за паспортним документом та посвiдкою на тимчасове проживання;
(абзац чотирнадцятий частини першої статтi 15 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 05.03.2015р. N 246-VIII) |
iноземцiв та осiб без громадянства, якi проходять вiйськову службу за контрактом у Збройних Силах України, - за паспортним документом та вiйськовим квитком рядового, сержантського i старшинського складу.
(частину першу статтi 15 доповнено абзацом дев'ятнадцятим згiдно iз Законом України вiд 06.10.2015р. N 716-VIII) |
2. Особи, зазначенi у частинi п'ятiй статтi 16 цього Закону, можуть в'їжджати в Україну та виїжджати з України за паспортними документами та акредитацiйними картками.
(частина друга статтi 15 у редакцiї Закону України вiд 03.02.2021р. N 1182-IX) |
3. Правила щодо реєстрацiї iноземцiв та осiб без громадянства не поширюються на осiб, якi з намiром визнання їх бiженцями в Українi або особою, яка потребує додаткового захисту в Українi чи отримання притулку або тимчасового захисту, незаконно перетнули державний кордон України. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, здiйснює реєстрацiю iноземцiв та осiб без громадянства, на яких поширюється дiя закону про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту в Українi, лише за наявностi одного з документiв, що видаються таким особам вiдповiдно до зазначеного закону.
4. Вiд реєстрацiї звiльняються такi iноземцi та особи без громадянства:
iноземцi або особи без громадянства, якi не досягли вiсiмнадцятирiчного вiку;
iноземнi туристи, якi здiйснюють круїз;
особи, якi входять до складу екiпажiв iноземних невiйськових суден;
5. Мiнiстерство закордонних справ України здiйснює реєстрацiю:
(абзац перший частини п'ятої статтi 16 у редакцiї Закону України вiд 03.02.2021р. N 1182-IX) |
приватних домашнiх працiвникiв (робiтникiв) членiв дипломатичного персоналу, консульських посадових осiб та адмiнiстративно-технiчного персоналу дипломатичних представництв i консульських установ iноземних держав, посадових осiб мiжнародних органiзацiй, якi прибули в Україну у службових справах, працiвникiв представництв таких органiзацiй в Українi, працiвникiв представництв держав при мiжнародних органiзацiях, що мають штаб-квартиру в Українi, а також членiв їхнiх сiмей;
(частину п'яту статтi 16 доповнено новим абзацом п'ятим згiдно iз Законом України вiд 03.02.2021р. N 1182-IX) |
направлених зовнiшньополiтичними вiдомствами iноземних держав або штаб-квартирами мiжнародних органiзацiй студентiв вищих навчальних закладiв iноземних держав, якi проходять стажування та/або навчальну практику у дипломатичних представництвах i консульських установах iноземних держав, мiжнародних органiзацiях та їх представництвах, представництвах держав при мiжнародних органiзацiях, що мають штаб-квартиру в Українi.
(частину п'яту статтi 16 доповнено новим абзацом шостим згiдно iз Законом України вiд 03.02.2021р. N 1182-IX, у зв'язку з цим абзац п'ятий вважати абзацом сьомим) |
Порядок реєстрацiї осiб, зазначених у цiй частинi, визначається Мiнiстерством закордонних справ України. Реєстрацiя осiб, зазначених в абзацах п'ятому i шостому цiєї частини, здiйснюється з дотриманням принципу взаємностi.
(абзац сьомий частини п'ятої статтi 16 у редакцiї Закону України вiд 03.02.2021р. N 1182-IX) |
Стаття 17. Продовження строку перебування iноземцiв та осiб без громадянства на територiї України
4. Продовження строку перебування на територiї України здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(частина четверта статтi 17 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI) |
Стаття 18. Видача посвiдчення особи на повернення
1. Посвiдчення особи на повернення оформляється та видається центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв.
(частина перша статтi 18 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI) |
Стаття 19. Видача посвiдчення особи без громадянства для виїзду за кордон
1. Особi без громадянства, яка постiйно або тимчасово проживає на територiї України, але не має проїзного документа, видається посвiдчення особи без громадянства для виїзду за кордон, яке є документом, що посвiдчує особу без громадянства пiд час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном.
(частина перша статтi 19 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.06.2020р. N 693-IX) |
Стаття 20. Транзитний проїзд через територiю України iноземцiв та осiб без громадянства
4. Забороняється здiйснення транзитного проїзду iноземцiв та осiб без громадянства через тимчасово окуповану територiю.
(статтю 20 доповнено частиною четвертою згiдно iз Законом України вiд 15.04.2014р. N 1207-VII) |
грошових коштiв у нацiональнiй валютi України або у конвертованiй iноземнiй валютi;
документа, що пiдтверджує бронювання або оплату житла, оплату харчування в Українi;
договору на туристичне обслуговування (ваучера);
2. Виїзд з України iноземцю або особi без громадянства не дозволяється, якщо:
(абзац другий частини другої статтi 22 у редакцiї Закону України вiд 13.04.2012р. N 4652-VI) |
(абзац третiй частини другої статтi 22 у редакцiї Закону України вiд 13.04.2012р. N 4652-VI) |
Роздiл III. ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ IНОЗЕМЦIВ ТА ОСIБ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА
Стаття 23. Вiдповiдальнiсть за правопорушення iноземцiв та осiб без громадянства
1. Нелегальнi мiгранти та iншi iноземцi та особи без громадянства, якi вчинили кримiнальнi, адмiнiстративнi або iншi правопорушення, несуть вiдповiдальнiсть вiдповiдно до закону.
(частина перша статтi 23 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
Стаття 24. Скорочення строку тимчасового перебування на територiї України
2. Рiшення про скорочення строку тимчасового перебування iноземця та особи без громадянства на територiї України приймається центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, або органами Служби безпеки України.
(абзац перший частини другої статтi 24 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI) |
3. Положення цiєї статтi не застосовуються до осiб, на яких поширюється дiя Закону України "Про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту".
Стаття 25. Добровiльне повернення iноземцiв та осiб без громадянства
3. Рiшення про добровiльне повернення iноземцiв та осiб без громадянства, зазначених у частинах першiй i другiй цiєї статтi, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, за заявою iноземця та особи без громадянства про добровiльне повернення.
(абзац перший частини третьої статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI) |
5. Строк здiйснення процедури добровiльного повернення не повинен перевищувати 60 днiв.
7. Пiд час здiйснення процедури добровiльного повернення iноземця та особи без громадянства центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, спiвпрацює з мiжнародними та громадськими органiзацiями, статутами яких передбачено сприяння у добровiльному поверненнi iноземцiв та осiб без громадянства.
Стаття 26. Примусове повернення iноземцiв та осiб без громадянства
1. Iноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернутi в країну походження або третю країну, якщо їх дiї порушують законодавство про правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства або суперечать iнтересам забезпечення нацiональної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхiдно для охорони здоров'я, захисту прав i законних iнтересiв громадян України за рiшенням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно iноземцiв та осiб без громадянства, якi затриманi ними у межах контрольованих прикордонних районiв пiд час спроби або пiсля незаконного перетинання державного кордону України). У рiшеннi про примусове повернення зазначається строк, протягом якого iноземець або особа без громадянства повиннi виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днiв з дня прийняття рiшення.
(частина перша статтi 26 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
3. Один iз примiрникiв рiшення про примусове повернення iноземцiв та осiб без громадянства видається iноземцю або особi без громадянства, стосовно яких воно прийнято. У рiшеннi зазначаються пiдстави його прийняття, порядок оскарження та наслiдки невиконання. Форма рiшення про примусове повернення iноземцiв та осiб без громадянства затверджується спiльним наказом Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, Служби безпеки України.
(частина третя статтi 26 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI, вiд 10.11.2015р. N 766-VIII) |
4. Рiшення про примусове повернення може бути оскаржено до суду.
З метою контролю за виконанням iноземцем та особою без громадянства рiшення про примусове повернення службовi особи органу охорони державного кордону чи центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, можуть супроводжувати такого iноземця та особу без громадянства по територiї України.
(абзац другий частини шостої статтi 26 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI) |
7. У разi прийняття рiшення про примусове повернення iноземцiв та осiб без громадянства, якi перебувають на територiї України на законних пiдставах, таким особам у паспортному документi проставляється вiдмiтка про скасування вiзи, вилучаються документи, що пiдтверджують законнi пiдстави перебування в Українi, та вживаються заходи для скорочення строку тимчасового перебування на територiї України, скасування посвiдки на тимчасове проживання в Українi або скасування дозволу на iммiграцiю в Україну та посвiдки на постiйне проживання в Українi.
(частина сьома статтi 26 у редакцiї Закону України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
8. Примусове повернення не застосовується до iноземцiв та осiб без громадянства, якi не досягли 18-рiчного вiку, до iноземцiв та осiб без громадянства, на яких поширюється дiя Закону України "Про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту", а так само не може бути застосовано до осiб, якi не мають документiв, що посвiдчують особу та дають право на виїзд з України (такi iноземцi та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою iдентифiкацiї, документування та забезпечення передачi вiдповiдно до мiжнародних договорiв України про реадмiсiю або примусового видворення вiдповiдно до цього Закону).
(абзац перший частини восьмої статтi 26 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
Iноземцi та особи без громадянства, зазначенi у частинi двадцятiй статтi 4 цього Закону, не можуть бути примусово повернутi в країну походження або третю країну, яка вчинила акт агресiї проти України, або в країну, яка не визнає територiальну цiлiснiсть та суверенiтет України або вiдмовляється визнавати протиправнiсть посягань на територiальну цiлiснiсть та суверенiтет України, зокрема, голосувала проти Резолюцiї Генеральної Асамблеї Органiзацiї Об'єднаних Нацiй "Про територiальну цiлiснiсть України" вiд 27 березня 2014 року N 68/262.
(частину восьму статтi 26 доповнено абзацом другим згiдно iз Законом України вiд 06.06.2019р. N 2743-VIII) |
Стаття 27. Видача iноземцiв та осiб без громадянства
1. Особа без громадянства, яка постiйно проживає в Українi i вчинила кримiнальне правопорушення поза межами України, не може бути видана iншiй державi для притягнення до кримiнальної вiдповiдальностi чи для виконання вироку суду.
(частина перша статтi 27 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
2. Питання стосовно видачi iноземцiв, якi перебувають в Українi i вчинили кримiнальне правопорушення поза межами України, регулюється законодавчими актами України та мiжнародними договорами України.
(частина друга статтi 27 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
3. Положення частини другої цiєї статтi не застосовуються до осiб, на яких поширюється дiя Закону України "Про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту".
Стаття 28. Передача iноземцiв та осiб без громадянства для вiдбування покарання
1. Iноземцi, якi вчинили кримiнальнi правопорушення на територiї України i засудженi за них вiдповiдно до законодавчих актiв України, можуть бути переданi для вiдбування покарання тим державам, громадянами яких вони є, якщо така передача передбачена мiжнародними договорами України.
(частина перша статтi 28 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
2. Положення частини першої цiєї статтi не застосовуються до осiб, на яких поширюється дiя Закону України "Про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту".
Стаття 29. Реадмiсiя iноземцiв та осiб без громадянства
(назва статтi 29 у редакцiї Закону України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
3. Iноземцi або особи без громадянства, прийнятi вiдповiдно до мiжнародного договору про реадмiсiю, якi не мають законних пiдстав для перебування на територiї України, пiдлягають примусовому видворенню у разi, якщо мiж Україною i країною громадянської належностi чи країною попереднього постiйного проживання таких iноземцiв або осiб без громадянства вiдсутнiй договiр про реадмiсiю або якщо такий договiр не має механiзму реалiзацiї чи не виконується.
(частина третя статтi 29 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
Стаття 30. Примусове видворення iноземцiв та осiб без громадянства
1. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, його територiальнi органи та територiальнi пiдроздiли, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рiшення про примусове видворення з України iноземцiв та осiб без громадянства, якщо такi особи затриманi за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтованi пiдстави вважати, що iноземець або особа без громадянства ухилятиметься вiд виконання рiшення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рiшення про примусове повернення, а також в iнших передбачених законом випадках.
(абзац перший частини першої статтi 30 у редакцiї Закону України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
Рiшення про примусове видворення не приймається стосовно iноземцiв та осiб без громадянства, пiдстави для примусового видворення яких виявленi в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон пiд час їх виїзду з України.
(частину першу статтi 30 доповнено абзацом другим згiдно iз Законом України вiд 19.05.2016р. N 1379-VIII, абзац другий частини першої статтi 30 у редакцiї Закону України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
Iноземцям та особам без громадянства, зазначеним у цiй статтi, забороняється подальший в'їзд в Україну строком на п'ять рокiв. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня прийняття такого рiшення та додається до строку заборони в'їзду в Україну, який особа мала до цього.
(частину першу статтi 30 доповнено абзацом третiм згiдно iз Законом України вiд 19.05.2016р. N 1379-VIII, абзац третiй частини першої статтi 30 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
2. Рiшення про примусове видворення iноземцiв та осiб без громадянства може бути оскаржено в порядку, передбаченому законом.
(частина друга статтi 30 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
3. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, або орган охорони державного кордону на пiдставi вiдповiдного рiшення суду має право розмiщувати iноземцiв та осiб без громадянства, зазначених у частинi першiй цiєї статтi, у пунктах тимчасового перебування iноземцiв та осiб без громадянства, якi незаконно перебувають на територiї України.
(частина третя статтi 30 у редакцiї Закону України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
4. Iноземцi та особи без громадянства, якi не мають законних пiдстав для перебування на територiї України, затриманi в установленому порядку та пiдлягають примусовому видворенню за межi України, у тому числi прийнятi вiдповiдно до мiжнародних договорiв України про реадмiсiю, розмiщуються в пунктах тимчасового перебування iноземцiв та осiб без громадянства, якi незаконно перебувають в Українi, протягом строку, необхiдного для їх iдентифiкацiї та забезпечення примусового видворення (реадмiсiї) за межi України, але не бiльш як на вiсiмнадцять мiсяцiв.
У разi звернення особи пiд час її перебування в пунктi тимчасового перебування iноземцiв та осiб без громадянства, якi незаконно перебувають в Українi, iз заявою про визнання бiженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Українi, вона продовжує перебувати в зазначеному пунктi до остаточного прийняття рiшення за заявою.
(частина четверта статтi 30 у редакцiї Закону України вiд 19.05.2016р. N 1379-VIII) |
5. Рiшення про примусове видворення iноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, крiм рiшень, прийнятих органами охорони державного кордону, що виконуються такими органами. Контроль за правильнiстю i своєчаснiстю виконання рiшення про примусове видворення здiйснює орган, який прийняв таке рiшення. З метою контролю за виконанням iноземцем або особою без громадянства рiшення про примусове видворення службовi особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, здiйснюють супровiд такого iноземця або особи без громадянства.
(абзац перший частини п'ятої статтi 30 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI, у редакцiї Закону України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, службова особа якого супроводжувала iноземця та особу без громадянства, яку примусово видворено за рiшенням органу Служби безпеки України, iнформує такий орган про виконання рiшення про примусове видворення.
(абзац другий частини п'ятої статтi 30 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI, вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
7. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, орган Служби безпеки України або орган охорони державного кордону забезпечує проведення дактилоскопiї iноземцiв та осiб без громадянства, зазначених у частинi першiй цiєї статтi, а в разi потреби взяття iнших бiометричних даних вiдповiдно до закону.
8. Положення цiєї статтi не застосовуються до iноземцiв та осiб без громадянства, на яких поширюється дiя Закону України "Про бiженцiв та осiб, якi потребують додаткового або тимчасового захисту".
де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначенi випадки.
2. Забороняється колективне примусове видворення iноземцiв та осiб без громадянства.
(назва статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
1. Iноземцi та особи без громадянства, якi пiдлягають примусовому видворенню або реадмiсiї за межi України, вiдшкодовують витрати, пов'язанi з видворенням або реадмiсiєю, в установленому законом порядку.
(абзац перший частини першої статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
Якщо зазначенi iноземцi та особи без громадянства не мають коштiв для вiдшкодування витрат, пов'язаних iз видворенням або реадмiсiєю їх за межi України, видворення або реадмiсiя здiйснюється за рахунок державного бюджету.
(абзац другий частини першої статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
2. Фiзичнi або юридичнi особи, якi запрошували чи приймали iноземцiв та осiб без громадянства, влаштовували їх незаконний в'їзд, проживання, працевлаштування, сприяли в ухиленнi вiд виїзду пiсля закiнчення строку перебування, а також заклади вищої освiти, якi запросили i прийняли на навчання iноземцiв або осiб без громадянства, затриманих за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України, за рiшенням суду в установленому законом порядку вiдшкодовують витрати, завданi державi внаслiдок видворення або реадмiсiї зазначених iноземцiв та осiб без громадянства.
(частина друга статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
3. До кошторису витрат, необхiдних для виконання рiшення про примусове видворення або реадмiсiю iноземця та особи без громадянства, включається вартiсть:
(абзац перший частини третьої статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
проїзних квиткiв для iноземця та особи без громадянства та осiб, якi його супроводжують;
послуг з оформлення документiв та вчинення iнших дiй, пов'язаних iз примусовим видворенням або реадмiсiєю, тощо.
(абзац п'ятий частини третьої статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
4. Облiк витрат, пов'язаних iз примусовим видворенням або реадмiсiєю, ведуть центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв, органи охорони державного кордону, про що у двох примiрниках складається акт за встановленою формою вiдповiдно Мiнiстерством внутрiшнiх справ України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi захисту державного кордону.
(частина четверта статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 16.10.2012р. N 5459-VI, вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
5. Iноземець та особа без громадянства сповiщається пiд розписку про загальну суму витрат, пов'язаних iз примусовим видворенням або реадмiсiєю, обчислену в цiнах на день розрахунку з ним. У разi вiдмови iноземця та особи без громадянства пiдтвердити пред'явлену йому для вiдшкодування суму витрат в актi робиться вiдповiдна вiдмiтка iз зазначенням причини вiдмови.
(частина п'ята статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
6. У разi вiдмови iноземця або особи без громадянства вiдшкодувати витрати, необхiднi для виконання рiшення про його примусове видворення або реадмiсiю за межi України, вiдповiднi кошти можуть бути стягнутi з нього в судовому порядку.
(частина шоста статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
7. Якщо в iноземця або особи без громадянства, стосовно якого було прийнято рiшення про примусове видворення або реадмiсiю, виявлено готiвку, вона вилучається за актом та використовується для забезпечення виконання рiшення про примусове видворення або реадмiсiю згiдно з кошторисом витрат.
(частина сьома статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
8. У разi вiдмови приймаючої сторони, яка запрошувала iноземцiв та осiб без громадянства в Україну, вiдшкодувати витрати, пов'язанi з примусовим видворенням або реадмiсiєю таких iноземцiв та осiб без громадянства, вiдповiднi кошти можуть бути з них стягненi в судовому порядку.
(частина восьма статтi 32 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
9. Iноземцям та особам без громадянства, якi не вiдшкодували витрати, пов'язанi з їх примусовим видворенням або реадмiсiєю, забороняється в'їзд на територiю України до повного вiдшкодування таких витрат.
(статтю 32 доповнено частиною дев'ятою згiдно iз Законом України вiд 24.02.2023р. N 2952-IX) |
Роздiл IV. ПРИКIНЦЕВI ПОЛОЖЕННЯ
2. Визнати такими, що втратили чиннiсть:
Закон України "Про правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1994 р., N 23, ст. 161; 2000 р., N 38, ст. 318; 2001 р., N 13, ст. 66; 2002 р., N 46, ст. 347; 2003 р., N 16, ст. 117, N 27, ст. 209; 2004 р., N 11, ст. 143; 2005 р., NN 35 - 37, ст. 446; 2007 р., N 33, ст. 442; 2009 р., N 38, ст. 535; 2011 р., N 19 - 20, ст. 142; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 5 квiтня 2011 року N 3186-VI);
Постанову Верховної Ради України "Про порядок введення в дiю Закону України "Про правовий статус iноземцiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1994 р., N 23, ст. 162).
3. Кабiнету Мiнiстрiв України до набрання чинностi цим Законом:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
Президент України | В. ЯНУКОВИЧ |
м. Київ
22 вересня 2011 року
N 3773-VI