МIНIСТЕРСТВО IНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
30.07.2015 | N 295 |
---|
Про затвердження Положення про застосування
запобiжних заходiв щодо держав, якi не виконують
або неналежним чином виконують рекомендацiї
мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, задiяних у
сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням)
доходiв, одержаних злочинним шляхом,
фiнансуванням тероризму та фiнансуванням
розповсюдження зброї масового знищення
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 18 серпня 2015 р. за N 996/27441 |
Вiдповiдно до частини п'ятої
статтi 14 Закону України "Про
запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню)
доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню
тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї
масового знищення" наказую:
1. Затвердити Положення про застосування запобiжних заходiв щодо держав, якi не виконують або неналежним чином виконують рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванням тероризму та фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення, що додається.
2. Вiддiлу з питань запобiгання та виявлення корупцiї забезпечити:
1) подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України в установленому порядку;
2) розмiщення цього наказу на веб-сайтi Мiнiстерства iнфраструктури України.
3. Визнати таким, що втратив чиннiсть, наказ Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 26 листопада 2012 року N 707 "Про затвердження Положення про застосування запобiжних заходiв щодо країн, якi не виконують або неналежним чином виконують рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму", зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 11 грудня 2012 року за N 2059/22371.
4. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра - керiвника апарату Омеляна В. В.
Мiнiстр | А. Пивоварський |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Державної служби фiнансового монiторингу України | I. Б. Черкаський |
Голова Державної регуляторної служби України | К. М. Ляпiна |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства iнфраструктури України 30 липня 2015 року N 295 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 18 серпня 2015 р. за N 996/27441 |
ПОЛОЖЕННЯ
про застосування запобiжних заходiв щодо держав,
якi не виконують або неналежним чином виконують
рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй,
задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю
(вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом,
фiнансуванням тероризму та фiнансуванням
розповсюдження зброї масового знищення
1. Це Положення визначає процедуру застосування суб'єктами первинного фiнансового монiторингу запобiжних заходiв щодо держав, якi не виконують або неналежним чином виконують рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, задiяних у сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму чи фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення (далi - ризикованi держави), та до клiєнтiв, мiсцем проживання (перебування, реєстрацiї) яких є ризикована держава.
2. Дiя цього Положення поширюється на суб'єктiв первинного фiнансового монiторингу - операторiв поштового зв'язку, якi проводять операцiї з переказу коштiв (далi - оператори поштового зв'язку), державне регулювання та нагляд за дiяльнiстю яких у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення здiйснює Мiнiстерство iнфраструктури України.
3. Термiни, що використовуються у цьому Положеннi, вживаються у значеннях, наведених у Законi України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
4. Оператори поштового зв'язку при створеннi фiлiй, iнших вiдокремлених пiдроздiлiв та дочiрнiх пiдприємств у ризикованих державах, а також щодо iснуючих фiлiй, iнших вiдокремлених пiдроздiлiв та дочiрнiх пiдприємств у таких державах зобов'язанi провести оцiнку заходiв з протидiї вiдмиванню коштiв, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення, що здiйснюються у таких державах, та надалi не рiдше одного разу на рiк проводити уточнення цiєї оцiнки.
З урахуванням проведеної оцiнки оператори поштового зв'язку, а також їх фiлiї, iншi вiдокремленi пiдроздiли та дочiрнi пiдприємства, створенi у ризикованих державах, повиннi здiйснювати заходи, передбаченi законодавством з питань запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення, в межах, визначених законодавством ризикованої держави.
У разi коли здiйснення таких заходiв не дозволяється законодавством ризикованої держави, оператори поштового зв'язку зобов'язанi повiдомити Мiнiнфраструктури про запобiжнi заходи, якi будуть ними вживатись для обмеження ризикiв використання дiяльностi їх фiлiй, iнших вiдокремлених пiдроздiлiв та дочiрнiх пiдприємств з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансування тероризму та фiнансування розповсюдження зброї масового знищення.
5. Стосовно клiєнтiв, мiсцем проживання (перебування, реєстрацiї) яких є ризикована держава, оператор поштового зв'язку має встановити високий ризик та вжити передбачених законодавством запобiжних заходiв, у тому числi спрямованих на:
проведення поглибленої перевiрки клiєнта до встановлення з ним дiлових вiдносин;
повiдомлення Державної служби фiнансового монiторингу України про фiнансовi операцiї з клiєнтами ризикованих держав;
попередження представникiв нефiнансового сектору про те, що операцiї з фiзичними або юридичними особами у ризикованих державах можуть мiстити ризик вiдмивання коштiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансування тероризму чи фiнансування розповсюдження зброї масового знищення;
проведення не рiдше одного разу на рiк уточнення iнформацiї про клiєнтiв, з якими встановлено дiловi вiдносини.
Оператори поштового зв'язку можуть встановлювати додатковi запобiжнi заходи щодо ризикованих держав та клiєнтiв з цих держав залежно вiд специфiки своєї дiяльностi.
6. Оператори поштового зв'язку мають право вiдмовитися вiд проведення фiнансової операцiї у разi, якщо фiнансова операцiя мiстить ознаки такої, що згiдно iз Законом України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" пiдлягає фiнансовому монiторингу.
Про вiдмову у проведеннi такої фiнансової операцiї, а також про осiб, якi мають або мали намiр встановити дiловi вiдносини та/або провести фiнансовi операцiї, оператори поштового зв'язку зобов'язанi повiдомити Державну службу фiнансового монiторингу України протягом одного робочого дня, але не пiзнiше наступного робочого дня з дня вiдмови.
7. Оператори поштового зв'язку мають право зупинити здiйснення фiнансової операцiї клiєнта з ризикованої держави у разi, якщо така операцiя мiстить ознаки, передбаченi статтями 15 та/або 16 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення", та зобов'язанi у той самий день в установленому законодавством порядку повiдомити про таку (такi) фiнансову (фiнансовi) операцiю (операцiї), її (їх) учасникiв Державну службу фiнансового монiторингу України.
Начальник Вiддiлу з питань запобiгання та виявлення корупцiї | Б. Р. Шушковський |