ЗАКОН УКРАЇНИ
Про Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 18 лютого 2016 року N 1021-VIII,
вiд 2 червня 2016 року N 1404-VIII,
вiд 21 грудня 2016 року N 1798-VIII,
вiд 3 липня 2018 року N 2475-VIII,
вiд 19 вересня 2019 року N 117-IX,
вiд 19 вересня 2019 року N 113-IX,
вiд 31 жовтня 2019 року N 263-IX,
вiд 14 сiчня 2020 року N 440-IX,
вiд 13 квiтня 2020 року N 553-IX,
вiд 17 червня 2020 року N 720-IX,
вiд 3 червня 2021 року N 1530-IX,
вiд 30 червня 2021 року N 1587-IX,
вiд 14 липня 2021 року N 1648-IX,
вiд 14 грудня 2021 року N 1942-IX
Цей Закон визначає правовi та органiзацiйнi засади функцiонування Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв.
Роздiл I
ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Визначення термiнiв
1. У цьому Законi термiни вживаються в такому значеннi:
1) активи - кошти, майно, майновi та iншi права, на якi може бути накладено або накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави або якi конфiскованi за рiшенням суду у кримiнальному провадженнi чи стягненi за рiшенням суду в дохiд держави внаслiдок визнання їх необґрунтованими;
(пункт 1 частини першої статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
2) виявлення активiв - дiяльнiсть iз встановлення факту iснування активiв, на якi може бути накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави;
(пункт 2 частини першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
3) розшук активiв - дiяльнiсть iз визначення мiсцезнаходження активiв, на якi може бути накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави;
(пункт 3 частини першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
4) управлiння активами - дiяльнiсть iз володiння, користування та розпорядження активами, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави i вирiшено питання про їх передачу Нацiональному агентству України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, тобто забезпечення збереження активiв, збереження (за можливостi - збiльшення) їх економiчної вартостi, передача їх в управлiння або реалiзацiя активiв у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалiзацiя активiв, конфiскованих у кримiнальному провадженнi чи стягнених за рiшенням суду в дохiд держави внаслiдок визнання їх необґрунтованими.
(пункт 4 частини першої статтi 1 у редакцiї Законiв України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII, вiд 31.10.2019р. N 263-IX, вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
Стаття 2. Статус Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв
1. Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв (далi - Нацiональне агентство), є центральним органом виконавчої влади iз спецiальним статусом, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi виявлення та розшуку активiв, на якi може бути накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави, та/або з управлiння активами, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави або якi конфiсковано у кримiнальному провадженнi чи стягнено за рiшенням суду в дохiд держави внаслiдок визнання їх необґрунтованими.
(частина перша статтi 2 у редакцiї Закону України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
2. Нацiональне агентство у межах, визначених цим та iншими законами, є пiдзвiтним Верховнiй Радi України, пiдконтрольним та вiдповiдальним перед Кабiнетом Мiнiстрiв України.
3. Нацiональне агентство утворюється Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до Конституцiї України, цього та iнших законiв України.
Питання дiяльностi Нацiонального агентства у Кабiнетi Мiнiстрiв України представляє Голова Нацiонального агентства.
4. Правову основу дiяльностi Нацiонального агентства становлять Конституцiя України, мiжнароднi договори, згоду на обов'язковiсть яких надано Верховною Радою України, цей та iншi закони України, а також прийнятi вiдповiдно до них iншi нормативно-правовi акти.
5. Закон України "Про центральнi органи виконавчої влади", iншi закони, що регулюють дiяльнiсть органiв виконавчої влади, а також Закон України "Про державну службу" застосовуються до Нацiонального агентства та його працiвникiв у частинi, що не суперечить цьому Закону.
6. Нацiональне агентство складається з центрального апарату i територiальних управлiнь.
7. Нацiональне агентство є юридичною особою публiчного права.
Стаття 3. Голова Нацiонального агентства
1. Головою Нацiонального агентства може бути громадянин України, який має вищу юридичну освiту, стаж роботи у галузi права не менше п'яти рокiв, досвiд роботи на керiвних посадах в органах влади, органах мiсцевого самоврядування, юридичних особах в Українi або за кордоном чи у мiжнародних органiзацiях не менше трьох рокiв, володiє державною мовою та здатний за своїми дiловими та моральними якостями, освiтнiм i професiйним рiвнем, станом здоров'я виконувати вiдповiднi службовi обов'язки.
(частина перша статтi 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
2. Голова Нацiонального агентства призначається на посаду Кабiнетом Мiнiстрiв України строком на п'ять рокiв за результатами конкурсу. Одна i та сама особа не може обiймати цю посаду два строки пiдряд.
3. Не може бути призначена на посаду Голови Нацiонального агентства особа, яка:
1) за рiшенням суду визнана недiєздатною або дiєздатнiсть якої обмежена;
2) має судимiсть за вчинення кримiнального правопорушення, якщо така судимiсть не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку за вчинення адмiнiстративного правопорушення накладено стягнення у виглядi позбавлення права обiймати певнi посади або займатися певною дiяльнiстю;
(пункт 2 частини третьої статтi 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII, iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
3) притягалася на пiдставi обвинувального вироку, який набрав законної сили, до кримiнальної вiдповiдальностi за вчинення умисного кримiнального правопорушення;
(пункт 3 частини третьої статтi 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII, iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
4) не є громадянином України або набула громадянство чи пiдданство iншої держави;
5) не пройшла спецiальної перевiрки вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання корупцiї", перевiрки вiдповiдно до Закону України "Про очищення влади" або не надала згоди на їх проведення;
6) не подала вiдповiдно до закону декларацiї особи, уповноваженої на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування за минулий рiк;
7) впродовж одного року до подання заяви про участь у конкурсi на замiщення цiєї посади незалежно вiд строку входила до складу керiвних органiв полiтичної партiї;
8) має заборгованiсть зi сплати алiментiв на утримання дитини, сукупний розмiр якої перевищує суму вiдповiдних платежiв за шiсть мiсяцiв з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
(частину третю статтi 3 доповнено пунктом 8 згiдно iз Законом України вiд 03.07.2018р. N 2475-VIII) |
4. Повноваження Голови Нацiонального агентства припиняються Кабiнетом Мiнiстрiв України достроково у разi:
1) призначення чи обрання на iншу посаду за його згодою;
2) досягнення шiстдесяти п'яти рокiв;
3) неможливостi виконувати свої повноваження за станом здоров'я вiдповiдно до висновку медичної комiсiї, що створюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я;
4) набрання законної сили рiшенням суду про визнання його недiєздатним або обмеження його цивiльної дiєздатностi, визнання його безвiсно вiдсутнiм чи оголошення його померлим;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього або рiшенням суду про накладення на нього за вчинення адмiнiстративного правопорушення стягнення у видi позбавлення права обiймати певнi посади або займатися певною дiяльнiстю;
(пункт 5 частини четвертої статтi 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
6) припинення ним громадянства України або виїзду на постiйне проживання за межi України;
7) подання заяви про звiльнення з посади за власним бажанням, вiдставку;
8) вiдмови вiд складення присяги державного службовця;
9) наявностi висновку зовнiшньої оцiнки дiяльностi Нацiонального агентства вiдповiдно до статтi 12 цього Закону про неефективнiсть дiяльностi Нацiонального агентства та неналежне виконання обов'язкiв його Головою;
(пункт 9 частини четвертої статтi 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
10) наявностi заборгованостi зi сплати алiментiв на утримання дитини, сукупний розмiр якої перевищує суму вiдповiдних платежiв за дванадцять мiсяцiв з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
(частину четверту статтi 3 доповнено пунктом 10 згiдно iз Законом України вiд 03.07.2018р. N 2475-VIII) |
11) наявностi пiдстав припинення державної служби, встановлених Законом України "Про державну службу".
(частину четверту статтi 3 доповнено пунктом 11 згiдно iз Законом України вiд 19.09.2019р. N 117-IX) |
5. Повноваження Голови Нацiонального агентства припиняються у разi його смертi.
6. Повноваження Голови Нацiонального агентства, строк повноважень якого закiнчився, за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України здiйснює один iз його заступникiв, але не бiльше 60 днiв з дня закiнчення строку повноважень Голови Нацiонального агентства.
Стаття 4. Призначення Голови Нацiонального агентства
1. Голова Нацiонального агентства призначається Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Прем'єр-мiнiстра України, який вносить для призначення на посаду кандидата, вiдiбраного за результатами конкурсного вiдбору вiдповiдно до цього Закону.
Стаття 5. Конкурсна комiсiя з вiдбору кандидата на посаду Голови Нацiонального агентства
1. Вiдбiр кандидата на посаду Голови Нацiонального агентства здiйснює конкурсна комiсiя, члени якої обираються з числа осiб, якi не є особами, уповноваженими на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, мають бездоганну дiлову репутацiю, високий суспiльний авторитет, а також досвiд роботи, пов'язаний з участю у формуваннi та/або реалiзацiї полiтики у сферах кримiнальної юстицiї або запобiгання i протидiї корупцiї, та до складу якої входять:
1) три особи, визначенi Верховною Радою України;
2) одна особа, визначена Генеральним прокурором;
(пункт 2 частини першої статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 21.12.2016р. N 1798-VIII) |
3) одна особа, визначена директором Нацiонального антикорупцiйного бюро України;
4) одна особа, визначена Мiнiстром юстицiї України;
5) одна особа, визначена головою центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
6) одна особа, визначена Мiнiстром фiнансiв України.
2. Члени конкурсної комiсiї повиннi вiдповiдати критерiям, встановленим пунктами 1 - 3, 7 частини третьої статтi 3 цього Закону.
3. Склад конкурсної комiсiї затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня отримання iнформацiї про кандидатiв до складу конкурсної комiсiї вiд усiх суб'єктiв, якi беруть участь у її формуваннi. Комiсiя є повноважною за умови участi в її засiданнях не менше шести членiв.
4. Повноваження члена конкурсної комiсiї можуть бути припиненi за рiшенням конкурсної комiсiї з пiдстав, передбачених пунктами 3 - 5, 7 частини четвертої статтi 3 цього Закону. Повноваження члена конкурсної комiсiї припиняються у разi його смертi.
5. Роботу конкурсної комiсiї забезпечує Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України.
Стаття 6. Порядок проведення конкурсного вiдбору Голови Нацiонального агентства
1. Кабiнет Мiнiстрiв України розмiщує оголошення про умови та строки проведення конкурсу в загальнодержавних друкованих засобах масової iнформацiї та на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України за 45 днiв до проведення конкурсу або дня завершення повноважень Голови Нацiонального агентства.
2. У разi дострокового припинення повноважень Голови Нацiонального агентства, його смертi Кабiнет Мiнiстрiв України невiдкладно, не пiзнiше п'яти календарних днiв з дня припинення повноважень, смертi Голови Нацiонального агентства, розмiщує оголошення про умови та строки проведення конкурсу в загальнодержавних друкованих засобах масової iнформацiї та на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України.
3. Особа, яка претендує на участь у конкурсi, подає протягом 15 календарних днiв з дати, зазначеної в оголошеннi конкурсної комiсiї про порядок проведення конкурсу, такi документи:
1) заяву про участь у конкурсi з наданням згоди на проведення перевiрок вiдповiдно до законiв України "Про запобiгання корупцiї" та "Про очищення влади", а також на обробку персональних даних вiдповiдно до Закону України "Про захист персональних даних";
2) автобiографiю, що повинна мiстити прiзвище (усi прiзвища у разi змiни), власне iм'я (усi власнi iмена, в тому числi у разi змiни) та по батьковi (за наявностi), число, мiсяць, рiк i мiсце народження, громадянство, вiдомостi про освiту, трудову дiяльнiсть, посаду (заняття), мiсце роботи, громадську роботу (в тому числi на виборних посадах), членство у полiтичних партiях, у тому числi в минулому, наявнiсть трудових або будь-яких iнших договiрних вiдносин з полiтичною партiєю протягом року, що передує року подання заяви (незалежно вiд тривалостi), контактний номер телефону та адресу електронної пошти, вiдомостi про наявнiсть чи вiдсутнiсть судимостi;
3) декларацiю особи, уповноваженої на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, за рiк, що передує року, в якому оприлюднено оголошення про конкурс;
31) заяву про вiдсутнiсть заборгованостi зi сплати алiментiв на утримання дитини, сукупний розмiр якої перевищує суму вiдповiдних платежiв за шiсть мiсяцiв з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
(частину третю статтi 6 доповнено пунктом 31 згiдно iз Законом України вiд 03.07.2018р. N 2475-VIII) |
4) iншi документи, подання яких передбачене Законом України "Про запобiгання корупцiї" для проведення спецiальної перевiрки, а також документи, якi, на думку кандидата, пiдтверджують професiйний досвiд, знання та якостi, необхiднi для зайняття посади Голови Нацiонального агентства.
Вiдомостi з поданих вiдповiдно до цiєї частини документiв пiдлягають оприлюдненню протягом трьох робочих днiв пiсля закiнчення строку подання заяв на конкурс на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України, крiм вiдомостей, якi вiдповiдно до закону вiднесенi до iнформацiї з обмеженим доступом, та вiдомостей про контактний номер телефону, адресу електронної пошти кандидата.
4. Засiдання конкурсної комiсiї вiдкритi для представникiв засобiв масової iнформацiї та журналiстiв. Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України забезпечує вiдео- та аудiофiксацiю i трансляцiю у режимi реального часу вiдповiдної вiдео- та аудiоiнформацiї iз засiдань конкурсної комiсiї на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України.
5. Iнформацiя про час та мiсце проведення засiдання конкурсної комiсiї оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України не пiзнiше нiж за 48 годин до його початку.
6. Вiдбiр кандидата на посаду Голови Нацiонального агентства здiйснюється у три етапи:
1) перевiрка вiдповiдностi поданих кандидатами документiв вимогам цього Закону;
2) оцiнювання професiйних знань та якостей шляхом проведення тестування;
3) спiвбесiда з вiдiбраними кандидатами з питань, пов'язаних iз професiйними досвiдом, знаннями, якостями кандидата та його можливою майбутньою дiяльнiстю на посадi Голови Нацiонального агентства.
7. Конкурсна комiсiя:
1) затверджує на своєму засiданнi регламент роботи конкурсної комiсiї;
2) приймає рiшення про порядок проведення конкурсу та розмiщує його на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України;
3) затверджує та оприлюднює не пiзнiше нiж за сiм днiв до проведення вiдповiдного етапу конкурсного вiдбору:
порядок проведення оцiнювання професiйних знань та якостей шляхом тестування та запитання, що використовуватимуться пiд час тестування;
порядок проведення спiвбесiди з вiдiбраними кандидатами з питань, пов'язаних iз професiйними досвiдом, знаннями, якостями кандидата та його можливою майбутньою дiяльнiстю на посадi Голови Нацiонального агентства;
4) оприлюднює на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України iнформацiю про кандидатiв, якi подали заяву про участь у конкурсi, а також iнформацiю про кандидатiв, якi були вiдiбранi за результатами проведення оцiнювання шляхом тестування, для проходження спiвбесiди з конкурсною комiсiєю, та про кандидата, вiдiбраного конкурсною комiсiєю для призначення на посаду Голови Нацiонального агентства;
5) проводить на своєму засiданнi спiвбесiду з вiдiбраними кандидатами, вiдбирає шляхом вiдкритого голосування з числа кандидатiв, якi пройшли спiвбесiду, одного кандидата, що вiдповiдає вимогам до Голови Нацiонального агентства, та згiдно з обґрунтованим рiшенням конкурсної комiсiї має найкращi професiйний досвiд, знання i якостi для виконання службових обов'язкiв Голови Нацiонального агентства.
8. Рiшення конкурсної комiсiї вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше шести членiв конкурсної комiсiї, присутнiх на засiданнi.
Стаття 7. Повноваження Голови Нацiонального агентства та його заступникiв
1. Голова Нацiонального агентства призначає заступникiв, кiлькiсний склад яких Голова Нацiонального агентства визначає своїм наказом. Кандидати на посади заступникiв повиннi вiдповiдати критерiям, встановленим для Голови Нацiонального агентства.
(частина перша статтi 7 у редакцiї Закону України вiд 14.12.2021р. N 1942-IX) |
2. Голова Нацiонального агентства:
1) органiзовує та контролює роботу Нацiонального агентства, несе персональну вiдповiдальнiсть за прозорiсть дiяльностi Нацiонального агентства та результати його роботи;
2) призначає на посади та звiльняє з посад службовцiв Нацiонального агентства у порядку, передбаченому законодавством про державну службу та з урахуванням вимог законiв України "Про запобiгання корупцiї" та "Про очищення влади";
3) приймає на роботу та звiльняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працiвникiв Нацiонального агентства;
4) присвоює службовцям Нацiонального агентства ранги державних службовцiв, вживає заходiв до заохочення або притягнення службовцiв Нацiонального агентства до дисциплiнарної вiдповiдальностi;
5) затверджує штатний розпис та кошторис Нацiонального агентства;
6) представляє Нацiональне агентство у вiдносинах iз судами, iншими державними органами, пiдприємствами, установами i органiзацiями в Українi та за її межами, громадськiстю;
7) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенцiї;
8) у межах повноважень видає накази та доручення;
9) має право бути присутнiм на засiданнях Верховної Ради України, її комiтетiв, постiйних, тимчасових спецiальних та тимчасових слiдчих комiсiй, а також брати участь з правом дорадчого голосу у засiданнях Кабiнету Мiнiстрiв України, iнших державних органiв та органiв мiсцевого самоврядування пiд час розгляду питань, пов'язаних з дiяльнiстю Нацiонального агентства;
10) здiйснює iншi повноваження вiдповiдно до цього та iнших законiв.
3. Заступники Голови Нацiонального агентства здiйснюють свої повноваження вiдповiдно до розподiлу обов'язкiв, затвердженого Головою Нацiонального агентства, та у разi його вiдсутностi виконують його обов'язки вiдповiдно до наказу Голови Нацiонального агентства.
Стаття 8. Правовий статус працiвникiв Нацiонального агентства
1. Працiвниками Нацiонального агентства є державнi службовцi та особи, якi працюють за трудовим договором у Нацiональному агентствi.
2. До Нацiонального агентства може бути вiдряджено працiвникiв iнших державних органiв, установ, органiзацiй iз залишенням їх на службi у вiдповiдних органах, установах, органiзацiях або з переведенням у штат Нацiонального агентства з метою виконання обов'язкiв, що вимагають спецiальних знань та навичок.
3. Працiвники Нацiонального агентства можуть бути вiдрядженi до iнших державних органiв, установ, органiзацiй для виконання завдань, визначених цим Законом, iз залишенням у штатi Нацiонального агентства.
4. Порядок вiдрядження до Нацiонального агентства працiвникiв iнших державних органiв, установ, органiзацiй визначається в установленому законодавством порядку.
Стаття 9. Функцiї Нацiонального агентства
1. Нацiональне агентство виконує такi функцiї:
1) проведення аналiзу статистичних даних, результатiв дослiджень та iншої iнформацiї про виявлення, розшук та управлiння активами;
2) пiдготовка пропозицiй щодо формування та реалiзацiї державної полiтики у сферi виявлення, розшуку та управлiння активами, розроблення проектiв нормативно-правових актiв з цих питань;
3) здiйснення заходiв з виявлення, розшуку, проведення оцiнки активiв за зверненням слiдчого, детектива, прокурора, суду (слiдчого суддi);
4) органiзацiя здiйснення заходiв, пов'язаних з проведенням оцiнки, веденням облiку та управлiнням активами;
5) формування та ведення Єдиного державного реєстру активiв, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi;
6) здiйснення спiвробiтництва з органами iноземних держав, до компетенцiї яких належать питання щодо виявлення, розшуку та управлiння активами, iншими компетентними органами iноземних держав, вiдповiдними мiжнародними органiзацiями;
7) участь у забезпеченнi представництва прав та iнтересiв України у закордонних юрисдикцiйних органах у справах, пов'язаних з поверненням в Україну активiв, одержаних вiд корупцiйних та iнших кримiнальних правопорушень;
(пункт 7 частини першої статтi 9 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
8) надання роз'яснень, методичної та консультацiйної допомоги слiдчим, детективам, прокурорам та суддям з питань, пов'язаних з виявленням, розшуком, проведенням оцiнки та управлiнням активами;
9) iншi функцiї, визначенi законом.
Стаття 10. Повноваження Нацiонального агентства
1. Нацiональне агентство з метою виконання своїх функцiй:
1) витребовує за рiшенням Голови Нацiонального агентства або його заступника та безоплатно одержує в установленому законом порядку вiд державних органiв, органiв мiсцевого самоврядування iнформацiю, необхiдну для виконання обов'язкiв Нацiонального агентства, а також iнформацiю, що становить банкiвську таємницю, в порядку та обсязi, визначених Законом України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть".
(абзац перший пункту 1 частини першої статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2021р. N 1587-IX) |
Суб'єкти, яким адресовано зазначений запит, зобов'язанi невiдкладно, але не бiльше нiж протягом трьох робочих днiв вiд дня його надходження, надати вiдповiдну iнформацiю. У разi неможливостi надання iнформацiї суб'єкт повинен невiдкладно у письмовiй формi повiдомити про це Нацiональне агентство з обґрунтуванням причин. Нацiональне агентство за зверненням вiдповiдного суб'єкта може продовжити строк надання iнформацiї не бiльш як на два календарнi днi. Ненадання Нацiональному агентству на його запит iнформацiї, надання завiдомо недостовiрної iнформацiї чи не в повному обсязi, порушення встановлених законом строкiв її надання, повiдомлення третiх осiб стосовно того, що про них збирається така iнформацiя, забороняються i тягнуть за собою вiдповiдальнiсть, передбачену законом;
2) має доступ до Єдиного реєстру досудових розслiдувань (в порядку та обсязi, визначених спiльним наказом Офiсу Генерального прокурора та Нацiонального агентства), автоматизованих iнформацiйних i довiдкових систем, реєстрiв та банкiв даних, держателем (адмiнiстратором) яких є державнi органи або органи мiсцевого самоврядування, користується державними, у тому числi урядовими, засобами зв'язку i комунiкацiй, мережами спецiального зв'язку та iншими технiчними засобами.
(абзац перший пункту 2 частини першої статтi 10 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.09.2019р. N 113-IX) |
Обробка такої iнформацiї здiйснюється Нацiональним агентством iз дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних та забезпеченням таємницi, що охороняється законом.
Установлений цим пунктом порядок отримання iнформацiї та доступу до автоматизованих iнформацiйних i довiдкових систем, реєстрiв та банкiв даних не поширюється на iнформацiю та автоматизованi iнформацiйнi i довiдковi системи, реєстри та банки даних, що є у володiннi розвiдувальних, контррозвiдувальних органiв, а також центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Вiдповiдна iнформацiя надається Нацiональному агентству вiдповiдно до закону, а також спiльних з вiдповiдними органами наказiв;
3) укладає мiжвiдомчi мiжнароднi угоди про спiвробiтництво з органами iноземних держав, до компетенцiї яких належать питання щодо виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших кримiнальних правопорушень, бере участь у пiдготовцi проектiв мiжнародних угод щодо розподiлу та повернення активiв в Україну;
(пункт 3 частини першої статтi 10 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
4) укладає цивiльно-правовi угоди з юридичними та фiзичними особами з питань, пов'язаних з проведенням оцiнки та управлiнням активами, а також за погодженням з Мiнiстерством юстицiї України - щодо представництва iнтересiв України у закордонних юрисдикцiйних органах у справах, пов'язаних з поверненням активiв, одержаних вiд корупцiйних та iнших кримiнальних правопорушень, в Україну;
(пункт 4 частини першої статтi 10 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
5) має рахунки в органах Державної казначейської служби України та державних банках;
(пункт 5 частини першої статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
6) приймає з питань, що належать до його компетенцiї, обов'язковi для виконання нормативно-правовi акти;
7) виносить приписи про усунення порушень вимог законодавства з питань, пов'язаних з проведенням оцiнки, веденням облiку та управлiнням активами, у межах його повноважень;
8) звертається до суду з позовами (заявами) щодо визнання незаконними нормативно-правових актiв, iндивiдуальних рiшень, виданих (прийнятих) з порушенням встановлених цим Законом вимог та обмежень, визнання недiйсними правочинiв;
81) надає слiдчому, прокурору, слiдчому суддi, суду письмовi роз'яснення щодо можливостi забезпечення Нацiональним агентством ефективного управлiння активом та збереження (за можливостi - збiльшення) його економiчної вартостi.
Таке роз'яснення надається у вiдповiдь на звернення слiдчого, прокурора, слiдчого суддi, суду протягом п'яти робочих днiв з дня отримання Нацiональним агентством такого звернення. Форма такого звернення затверджується спiльним наказом Офiсу Генерального прокурора та Нацiонального агентства;
(частину першу статтi 10 доповнено пунктом 81 згiдно iз Законом України вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
9) iнiцiює проведення службового розслiдування, вжиття заходiв до притягнення до вiдповiдальностi осiб, винних у порушеннi цього Закону, надсилає до правоохоронних органiв матерiали, що свiдчать про факти таких правопорушень;
10) складає протоколи про адмiнiстративнi правопорушення, вiднесенi законом до повноважень Нацiонального агентства, застосовує передбаченi законом заходи щодо забезпечення провадження у справах про адмiнiстративнi правопорушення;
11) здiйснює iншi повноваження, передбаченi цим та iншими законами.
2. У разi виявлення порушення вимог законодавства у частинi ведення облiку, проведення оцiнки та управлiння активами Нацiональне агентство вносить керiвнику вiдповiдного органу, пiдприємства, установи, органiзацiї припис про усунення порушень вимог законодавства, проведення службового розслiдування, притягнення винної особи до встановленої законом вiдповiдальностi.
Припис Нацiонального агентства є обов'язковим для виконання. Про результати виконання припису Нацiонального агентства посадова особа, якiй його адресовано, iнформує Нацiональне агентство протягом трьох робочих днiв з дня одержання припису, якщо бiльш тривалий строк не визначено у приписi.
3. У разi виявлення ознак адмiнiстративного правопорушення, вiднесеного до повноважень Нацiонального агентства, уповноваженi особи Нацiонального агентства складають протокол про таке правопорушення, який надсилається до суду. У разi виявлення ознак iншого правопорушення Нацiональне агентство готує обґрунтований висновок та надсилає його вiдповiдним правоохоронним органам. Висновок Нацiонального агентства є обов'язковим для розгляду, про результати якого воно повiдомляється не пiзнiше п'яти днiв пiсля отримання повiдомлення про виявлення ознак правопорушення.
4. Нормативно-правовi акти Нацiонального агентства пiдлягають державнiй реєстрацiї Мiнiстерством юстицiї України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актiв.
Нормативно-правовi акти Нацiонального агентства пiсля включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актiв опублiковуються державною мовою в офiцiйних друкованих виданнях.
Нормативно-правовi акти Нацiонального агентства, що пройшли державну реєстрацiю, набирають чинностi з дня офiцiйного опублiкування, якщо iнше не передбачено такими актами, але не ранiше дня їх офiцiйного опублiкування.
Стаття 11. Уповноваженi особи Нацiонального агентства
1. Уповноваженими особами Нацiонального агентства є Голова Нацiонального агентства та його заступники, а також уповноваженi наказом Голови Нацiонального агентства його посадовi особи.
2. Уповноваженi особи Нацiонального агентства мають право:
1) безперешкодно входити до примiщень державних органiв, органiв влади Автономної Республiки Крим, органiв мiсцевого самоврядування за службовим посвiдченням та мати доступ до документiв та iнших матерiалiв, необхiдних для здiйснення наданих Нацiональному агентству повноважень;
2) витребувати та отримувати необхiднi документи та iншу iнформацiю у зв'язку iз здiйсненням своїх повноважень з урахуванням обмежень, встановлених законом;
3) отримувати в межах своїх повноважень письмовi пояснення вiд посадових осiб та службових осiб державних органiв, органiв влади Автономної Республiки Крим, органiв мiсцевого самоврядування;
4) вiдповiдно до розподiлу обов'язкiв складати протоколи про адмiнiстративнi правопорушення у справах, що належать до повноважень Нацiонального агентства;
5) представляти Нацiональне агентство в судах, закордонних юрисдикцiйних органах у порядку, встановленому законом.
3. Без згоди Нацiонального агентства його уповноваженi особи не можуть входити до складу комiсiй, комiтетiв та iнших органiв, що формуються органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування.
4. Головi Нацiонального агентства та його заступникам, посадовим i службовим особам Нацiонального агентства забороняється розголошувати iнформацiю з обмеженим доступом, отриману у зв'язку з виконанням ними службових обов'язкiв, крiм випадкiв, встановлених законом.
Стаття 12. Контроль за дiяльнiстю Нацiонального агентства
1. Щороку проводиться незалежна зовнiшня оцiнка дiяльностi Нацiонального агентства.
(абзац перший частини першої статтi 12 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
Зазначену оцiнку проводить комiсiя iз зовнiшнього контролю у складi трьох осiб. Президент України, Верховна Рада України та Кабiнет Мiнiстрiв України щороку визначають по одному члену комiсiї з числа осiб, якi мають не менш як десятирiчний досвiд роботи в органах досудового розслiдування, прокуратури, адвокатурi, наукових установах, судах в iноземних державах та/або в мiжнародних органiзацiях, необхiднi знання та навички для проведення такої оцiнки, а також мають бездоганну дiлову репутацiю. Не можуть бути членами комiсiї iз зовнiшнього контролю особи, зазначенi в пунктах 1 - 3, 7 частини третьої статтi 3 цього Закону, та особи, уповноваженi на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання корупцiї". Члени комiсiї зовнiшнього контролю дiють незалежно та не повиннi виконувати будь-яких доручень, вказiвок, наданих будь-якою особою.
Для проведення оцiнки члени комiсiї iз зовнiшнього контролю мають право:
1) доступу до матерiалiв, iншої iнформацiї (документiв), що є у володiннi Нацiонального агентства (з обмеженнями, передбаченими Законом України "Про державну таємницю");
2) проводити конфiденцiйнi iнтерв'ю з працiвниками Нацiонального агентства, працiвниками iнших державних та правоохоронних органiв, а також iншими особами, якi володiють iнформацiєю (документами), необхiдною для проведення оцiнки.
Члени комiсiї iз зовнiшнього контролю забезпечують нерозголошення даних досудового розслiдування та iншої конфiденцiйної iнформацiї, що стала їм вiдома у зв'язку iз здiйсненням своїх повноважень.
Висновок незалежної зовнiшньої оцiнки дiяльностi Нацiонального агентства додається до щорiчного звiту Нацiонального агентства.
Невiд'ємною складовою незалежної зовнiшньої оцiнки дiяльностi Нацiонального агентства є щорiчний зовнiшнiй аудит дiяльностi Нацiонального агентства. Зовнiшнiй аудит дiяльностi Нацiонального агентства проводиться виключно мiжнародною або нацiональною аудиторською компанiєю, яка є визнаною та має високу дiлову репутацiю на вiдповiдному ринку України. Мiжнародна або нацiональна аудиторська компанiя зобов'язана надiслати звiт про зовнiшнiй аудит дiяльностi Нацiонального агентства до Кабiнету Мiнiстрiв України та Нацiонального агентства, який додається до висновку незалежної зовнiшньої оцiнки дiяльностi Нацiонального агентства. Форма та змiст звiту про зовнiшнiй аудит дiяльностi Нацiонального агентства затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України з урахуванням вимог цього Закону.
Вiдшкодування витрат, пов'язаних iз роботою комiсiї iз зовнiшнього контролю, здiйснюється за рахунок Державного бюджету України.
(абзаци сьомий i восьмий частини першої статтi 12 замiнено трьома абзацами згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
2. Громадський контроль за дiяльнiстю Нацiонального агентства забезпечується через Громадську раду при Нацiональному агентствi, склад якої затверджується Головою Нацiонального агентства з дев'яти осiб на пiдставi результатiв конкурсу. Члени Громадської ради при Нацiональному агентствi повиннi вiдповiдати критерiям, встановленим пунктами 1 - 3, 7 частини третьої статтi 3 цього Закону.
Порядок органiзацiї та проведення конкурсу з формування Громадської ради при Нацiональному агентствi визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Конкурс iз формування персонального складу Громадської ради при Нацiональному агентствi здiйснюється шляхом вiдкритого рейтингового iнтернет-голосування громадян, якi проживають на територiї України, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Засiдання конкурсної комiсiї вiдкритi для представникiв засобiв масової iнформацiї та журналiстiв.
(частина друга статтi 12 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
3. Громадська рада при Нацiональному агентствi заслуховує iнформацiю про дiяльнiсть, виконання планiв i завдань Нацiонального агентства, здiйснює громадський контроль за витрачанням коштiв Державного бюджету України, головним розпорядником яких є Нацiональне агентство, надає висновки за результатами експертизи проектiв нормативно-правових актiв Нацiонального агентства, делегує для участi в засiданнях мiжвiдомчої комiсiї з питань реалiзацiї активiв та конкурсної комiсiї на замiщення вакантних посад державних службовцiв у Нацiональному агентствi по два представники. Громадська рада має право отримувати документи та iнформацiю, що стосуються дiяльностi Нацiонального агентства (крiм тих, що становлять державну таємницю).
(частина третя статтi 12 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
4. Нацiональне агентство готує щорiчнi звiти про свою дiяльнiсть, якi оприлюднюються до 15 квiтня включно на офiцiйному веб-сайтi.
5. Щорiчний звiт Нацiонального агентства повинен мiстити, зокрема, такi вiдомостi:
1) узагальнену оцiнку стану справ у сферi виявлення, розшуку та управлiння активами, основнi проблеми та пропозицiї щодо їх розв'язання;
2) данi, що характеризують дiяльнiсть Нацiонального агентства, зокрема, про:
кiлькiсть та облiкову вартiсть розшуканого майна, на яке накладено арешт за видами активiв за звiтний рiк;
кiлькiсть та облiкову вартiсть розшукуваного майна, повернутого з iноземних держав за звiтний рiк за видами активiв;
кiлькiсть та результати виконання звернень органiв досудового слiдства, прокуратури та суддiв щодо виявлення та розшуку активiв;
надходження до бюджету вiд розшуканого, конфiскованого за рiшенням суду та проданого майна за звiтний рiк;
вартiсть та узагальнену характеристику активiв за категорiями, якi виявленi, на якi накладено арешт, щодо яких Нацiональним агентством вживалися заходи iз управлiння;
доходи, отриманi вiд управлiння активами, та видатки, пов'язанi з управлiнням такими активами;
кiлькiсть отриманих/надiсланих запитiв з/до органiв iноземних держав, до компетенцiї яких належать питання щодо виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших кримiнальних правопорушень, iнших компетентних органiв iноземних держав, вiдповiдних мiжнародних органiзацiй та узагальненi результати їх вирiшення;
(абзац восьмий пункту 2 частини п'ятої статтi 12 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
участь у забезпеченнi представництва прав та iнтересiв України у закордонних юрисдикцiйних органах у справах, пов'язаних з поверненням активiв, одержаних вiд корупцiйних та iнших кримiнальних правопорушень, в Україну;
(абзац дев'ятий пункту 2 частини п'ятої статтi 12 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
надання роз'яснень, методичної та консультацiйної допомоги слiдчим, детективам, прокурорам та суддям з питань, пов'язаних з виявленням, розшуком, проведенням оцiнки та управлiнням активами;
кiлькiсть складених протоколiв про адмiнiстративнi правопорушення та результати їх розгляду;
кiлькiсть винесених приписiв, надiсланих матерiалiв про порушення законодавства до правоохоронних та iнших органiв, результати їх розгляду;
результати звернень до суду з позовами (заявами) щодо визнання незаконними нормативно-правових актiв, iндивiдуальних рiшень, виданих (прийнятих) з порушенням встановлених цим Законом вимог та обмежень, визнання недiйсними правочинiв.
Стаття 13. Оплата працi працiвникiв Нацiонального агентства
1. Заробiтна плата працiвникiв Нацiонального агентства складається з посадового окладу, надбавки за вислугу рокiв, доплати за ранг, премiї та iнших надбавок, встановлених законодавством про державну службу.
2. Посадовий оклад працiвникiв Нацiонального агентства визначається цим Законом за такою схемою:
Категорiя посади | Найменування посади | Оклад (мiнiмальних заробiтних плат) |
1 | Голова | 12 |
2 | Заступник Голови | 11 |
Директор департаменту | 10 | |
Начальник самостiйного управлiння | 9 | |
Начальник самостiйного вiддiлу | 9 | |
3 | Начальник вiддiлу у складi управлiння | 7 |
Радник голови Нацiонального агентства | 7 | |
Завiдувач сектору | 7 | |
Головний спецiалiст | 7 | |
Помiчник Голови | 7 | |
4 | Провiдний спецiалiст | 5 |
Спецiалiст першої категорiї | 5 |
3. Головi Нацiонального агентства та його заступникам встановлюється надбавка за особливий характер роботи та iнтенсивнiсть працi у розмiрi до 75 вiдсоткiв посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг.
Рiшення про перегляд зазначених виплат приймається Кабiнетом Мiнiстрiв України щороку за результатами незалежної оцiнки ефективностi дiяльностi Нацiонального агентства.
4. Головi, заступниковi Голови, працiвникам Нацiонального агентства виплачується додатково премiя у розмiрi тримiсячної заробiтної плати за умови успiшної незалежної оцiнки ефективностi дiяльностi Нацiонального агентства та успiшного проходження щорiчної оцiнки виконання покладених обов'язкiв i завдань працiвниками Нацiонального агентства.
(стаття 13 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
Стаття 14. Фiнансове та матерiально-технiчне забезпечення Нацiонального агентства
1. Фiнансове забезпечення Нацiонального агентства здiйснюється за рахунок коштiв Державного бюджету України.
Фiнансування Нацiонального агентства за рахунок будь-яких iнших джерел забороняється, крiм випадкiв, передбачених мiжнародними договорами, згоду на обов'язковiсть яких надано Верховною Радою України, або проектами мiжнародної технiчної допомоги.
(частина перша статтi 14 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
2. У Державному бюджетi України видатки на фiнансування Нацiонального агентства визначаються окремим рядком на рiвнi, що забезпечує належне виконання повноважень Нацiонального агентства.
Голова Нацiонального агентства представляє позицiю Нацiонального агентства з питань його фiнансування на засiданнях Кабiнету Мiнiстрiв України, комiтетiв або пленарних засiданнях Верховної Ради України.
(частина друга статтi 14 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
3. Нацiональне агентство є головним розпорядником коштiв Державного бюджету України, що видiляються для його фiнансування.
4. Нацiональне агентство забезпечується необхiдними матерiальними засобами, технiкою, обладнанням, iншим майном для провадження службової дiяльностi.
Стаття 15. Взаємодiя Нацiонального агентства з державними органами
1. Нацiональне агентство взаємодiє з органами досудового розслiдування, прокуратури та суду шляхом:
1) виконання звернень слiдчого, детектива, прокурора, слiдчого суддi, суду з питань виявлення, розшуку, проведення оцiнки та управлiння активами, а також щодо виконання рiшень iноземних компетентних органiв про накладення арешту та конфiскацiю активiв;
2) сприяння у розшуку належних примiщень, майданчикiв для зберiгання активiв, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави i щодо яких управлiння не здiйснюється Нацiональним агентством;
(пункт 2 частини першої статтi 15 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
3) надання роз'яснень, методичної та консультацiйної допомоги з питань, пов'язаних з виявленням, розшуком, проведенням оцiнки та управлiнням активами.
2. Нацiональне агентство також взаємодiє з Нацiональним банком України, Фондом державного майна України, Мiнiстерством юстицiї України, Нацiональним агентством з питань запобiгання корупцiї, центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну податкову полiтику, центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та iншими державними органами.
(абзац перший частини другої статтi 15 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.01.2020р. N 440-IX) |
Нацiональне агентство може укладати з окремими державними органами та/або органами мiсцевого самоврядування угоди (меморандуми) про спiвпрацю та обмiн iнформацiєю.
Роздiл II
ВИЯВЛЕННЯ ТА РОЗШУК АКТИВIВ
Стаття 16. Завдання Нацiонального агентства у сферi виявлення та розшуку активiв
1. З метою виявлення та розшуку активiв Нацiональне агентство:
1) вживає вiдповiдно до звернень органiв, що здiйснюють досудове розслiдування, прокуратури, судiв заходiв до виявлення та розшуку активiв, взаємодiє з цими органами з метою накладення арешту на такi активи та їх конфiскацiї чи їх стягнення в дохiд держави внаслiдок визнання необґрунтованими активiв;
(пункт 1 частини першої статтi 16 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
2) здiйснює мiжнародне спiвробiтництво з вiдповiдними органами iноземних держав у частинi обмiну досвiдом та iнформацiєю з питань, пов'язаних з виявленням, розшуком та управлiнням активами;
3) забезпечує спiвробiтництво з мiжнародними, мiжурядовими органiзацiями, мережами, дiяльнiсть яких спрямована на забезпечення мiжнародного спiвробiтництва у сферi виявлення, розшуку та управлiння активами, у тому числi з Камденською мiжвiдомчою мережею з питань повернення активiв (CARIN), та представляє Україну в цiй органiзацiї.
(пункт 3 частини першої статтi 16 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
2. З метою виконання зазначених у частинi першiй цiєї статтi завдань Нацiональне агентство має право отримувати, обробляти та здiйснювати обмiн iнформацiєю про фiзичних та юридичних осiб у порядку, визначеному мiжнародними договорами та законодавством України.
Стаття 17. Виконання Нацiональним агентством звернень органiв досудового розслiдування, прокуратури та судiв
1. Нацiональне агентство забезпечує виконання звернень органiв досудового розслiдування, прокуратури та судiв щодо виявлення, розшуку активiв та надає вiдповiдь у найкоротший можливий строк, але не пiзнiше нiж протягом трьох робочих днiв з дня надходження звернення, або в iнший бiльш тривалий строк, зазначений у ньому. Цей строк може бути продовжений за погодженням з органом досудового розслiдування, прокуратури та судом.
Стаття 18. Загальнi засади мiжнародного спiвробiтництва у сферi виявлення та розшуку активiв
1. Мiжнародне спiвробiтництво у сферi виявлення та розшуку активiв здiйснюється вiдповiдно до цього Закону, мiжнародних договорiв України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, iнших нормативно-правових актiв чи за принципом взаємностi.
2. Нацiональне агентство вiдповiдно до мiжнародних договорiв України за принципом взаємностi чи з власної iнiцiативи здiйснює мiжнародне спiвробiтництво з вiдповiдними органами iноземних держав у частинi обмiну досвiдом та iнформацiєю з питань, пов'язаних з виявленням, розшуком та управлiнням активами. Нацiональне агентство здiйснює мiжнародне спiвробiтництво на запит вiдповiдного органу iноземної держави або компетентних органiв, визначених законодавством України (Офiсу Генерального прокурора або Мiнiстерства юстицiї України). Нацiональне агентство може здiйснювати мiжнародне спiвробiтництво за принципом взаємностi або вiдповiдно до мiжнародних договорiв України, якщо це сприятиме розшуку та iдентифiкацiї активiв вiдповiдними органами iноземної держави.
(частина друга статтi 18 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.09.2019р. N 113-IX) |
3. Надання Нацiональним агентством вiдповiдному органу iноземної держави iнформацiї з обмеженим доступом здiйснюється в порядку, визначеному законом, та за умови забезпечення органом iноземної держави тотожного дiючому в Українi нацiонального режиму її захисту та використання виключно для цiлей кримiнального судочинства. Iнформацiя, отримана Нацiональним агентством вiд вiдповiдних органiв iноземної держави, може бути надана на запит вiдповiдному органу третьої держави лише за погодженням з органами iноземної держави, яка надала таку iнформацiю.
4. Одержання Нацiональним агентством запиту вiдповiдного органу iноземної держави є пiдставою для витребування ним необхiдної для виконання запиту додаткової iнформацiї вiд органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ, органiзацiй.
5. Запит надсилається до вiдповiдного органу iноземної держави електронним, факсимiльним або iншим засобом зв'язку. Оригiнал запиту надсилається поштою не пiзнiше трьох днiв з моменту його надiслання електронною поштою, факсимiльним або iншим засобом зв'язку, якщо цього потребує вiдповiдний орган iноземної держави.
Нацiональне агентство приймає до розгляду та виконує запит, що надiйшов вiд запитуючої сторони електронним, факсимiльним або iншим засобом зв'язку, якщо це передбачено мiжнародними договорами України або здiйснюється на основi принципу взаємностi.
6. Вiдмова або вiдстрочення виконання запиту щодо мiжнародного спiвробiтництва у сферi виявлення та розшуку активiв здiйснюється лише на пiдставi мiжнародних договорiв, стороною яких є Україна.
Нацiональне агентство може вiдмовити у виконаннi запиту щодо мiжнародного спiвробiтництва у сферi виявлення та розшуку активiв у разi, якщо:
1) виконання запиту суперечитиме конституцiйним засадам чи може завдати шкоди суверенiтету, безпецi, громадському порядку або iншим iнтересам України;
2) запитуюча сторона не забезпечує взаємностi у цiй сферi;
3) запит стосується дiяння, яке не є кримiнальним правопорушенням згiдно iз законом України про кримiнальну вiдповiдальнiсть;
4) витрати на таке виконання явно перевищуватимуть завдану кримiнальним правопорушенням шкоду або явно не вiдповiдатимуть тяжкостi кримiнального правопорушення (якщо це не суперечить мiжнародному договору України).
Роздiл III
УПРАВЛIННЯ АКТИВАМИ
Стаття 19. Прийняття активiв в управлiння Нацiональним агентством
(назва статтi 19 у редакцiї Закону України вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
1. Нацiональне агентство здiйснює управлiння активами, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi, у тому числi як захiд забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в iнтересах держави, iз встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженнi у справах про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави iз встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартiсть яких перевищує 200 розмiрiв прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осiб на 1 сiчня вiдповiдного року.
Зазначенi активи приймаються в управлiння на пiдставi ухвали слiдчого суддi, суду чи згоди власника активiв, копiї яких надсилаються Нацiональному агентству не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх винесення (надання) з вiдповiдним зверненням прокурора.
(абзац перший частини першої статтi 19 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII, вiд 31.10.2019р. N 263-IX, у редакцiї Закону України вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
Зазначенi активи приймаються в управлiння на пiдставi ухвали слiдчого суддi, суду чи згоди власника активiв, копiї яких надсилаються Нацiональному агентству не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх винесення (надання) з вiдповiдним зверненням прокурора.
(абзац другий частини першої статтi 19 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
2. У разi прийняття в управлiння активiв, якi чи права на якi та їх обтяження пiдлягають державнiй реєстрацiї, Нацiональне агентство надсилає того самого дня iнформацiю про накладення арешту на активи органам, що ведуть державнi реєстри таких активiв, прав на них або їх обтяжень. У разi прийняття в управлiння цiнних паперiв iнформацiя також надсилається вiдповiдним учасникам депозитарної системи України.
(частина друга статтi 19 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
Стаття 20. Управлiння грошовими коштами та банкiвськими металами
1. Управлiння грошовими коштами у готiвковiй та безготiвковiй формах у будь-якiй валютi, а також банкiвськими металами, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi або у позовному провадженнi у справах про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави, здiйснюється Нацiональним агентством шляхом:
(абзац перший частини першої статтi 20 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
1) їх розмiщення на депозитних рахунках Нацiонального агентства у вiдповiднiй валютi або банкiвському металi, вiдкритих у державних банках, визначених на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством про державнi (публiчнi) закупiвлi, за договором банкiвського вкладу на вимогу, за наявностi висновку Нацiонального банку України про створення умов для визнання банку проблемним або неплатоспроможним;
2) продовження їх розмiщення до закiнчення строку дiї договору депозиту на депозитному рахунку власника в банку, в якому вони були розмiщенi на момент накладення арешту, iз забороною здiйснення видаткових операцiй та виплати процентiв чи доходу в iншiй формi згiдно з умовами договору. У випадку закiнчення строку дiї договору депозиту з наступного дня подальше управлiння вiдповiдними коштами або банкiвськими металами разом з нарахованими пiсля накладення арешту процентами чи iншими видами доходу здiйснюється в порядку, визначеному пунктом 1 цiєї частини.
Майно банку (крiм коштiв, що знаходяться на кореспондентських рахунках банку), а також кошти та iншi цiнностi юридичних або фiзичних осiб, що перебувають у банку та на якi накладено арешт, передаються в управлiння (перераховуються на рахунки) Нацiонального агентства не пiзнiше наступного робочого дня пiсля надходження до банку платiжної вимоги, оформленої Нацiональним агентством, та доданих до неї копiй звернення прокурора, ухвали слiдчого суддi, суду про накладення арешту.
(абзац другий пункту 2 частини першої статтi 20 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2021р. N 1587-IX) |
2. Розмiр процентiв вiдсоткової ставки за користування банками коштами або металами на депозитних рахунках Нацiонального агентства визначається договором на рiвнi не нижче облiкової ставки Нацiонального банку України або процентної ставки банку за такий вид послуг для третiх осiб (для iншого банку).
3. У разi надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рiшення прокурора або судового рiшення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт розмiщених на рахунках Нацiонального агентства грошових коштiв або банкiвських металiв, Нацiональне агентство перераховує вiдповiднi кошти та нарахованi за ними проценти або здiйснює переказ банкiвських металiв та нарахованих за ними процентiв на рахунок їх законного власника протягом трьох робочих днiв з дня надання ним iнформацiї про реквiзити рахунка.
(стаття 20 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
Стаття 21. Управлiння рухомим та нерухомим майном, цiнними паперами, майновими та iншими правами
1. Управлiння рухомим та нерухомим майном, цiнними паперами, майновими та iншими правами здiйснюється Нацiональним агентством шляхом реалiзацiї вiдповiдних активiв або передачi їх в управлiння.
2. Активи, зазначенi у частинi першiй цiєї статтi, прийнятi Нацiональним агентством в управлiння, пiдлягають оцiнцi, яка здiйснюється визначеними за результатами конкурсу суб'єктами оцiночної дiяльностi, та передачi в управлiння визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фiзичним особам - пiдприємцям у порядку, встановленому законодавством про державнi (публiчнi) закупiвлi.
Управлiння активами здiйснюється на пiдставi договору, укладеного вiдповiдно до глави 70 Цивiльного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
3. Управлiння активами, зазначеними у частинi першiй цiєї статтi, здiйснюється на умовах ефективностi, а також збереження (за можливостi - збiльшення) їх економiчної вартостi. Управитель має право на плату (винагороду), а також на вiдшкодування необхiдних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлiнням активами, що вiдраховуються безпосередньо з доходiв вiд використання прийнятих в управлiння активiв. Управитель не має права вiдчужувати активи, прийнятi ним в управлiння.
(абзац перший частини третьої статтi 21 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
Дiя договору про управлiння активами припиняється у разi скасування арешту прийнятих в управлiння активiв або їх конфiскацiї, спецiальної конфiскацiї, iншого судового рiшення про їх стягнення в дохiд держави.
Цi та iншi умови управлiння активами зазначаються в договорi мiж Нацiональним агентством та управителем.
4. Рухоме майно може бути передано для реалiзацiї без згоди власника за рiшенням слiдчого суддi, суду за наявностi хоча б однiєї з таких пiдстав:
1) майно пiддається швидкому псуванню;
2) майно швидко втрачає свою вартiсть;
3) витрати на зберiгання рухомого майна протягом одного календарного року становлять бiльше 50 вiдсоткiв його вартостi.
Нерухоме майно не може бути передано для реалiзацiї без згоди власника такого майна до винесення обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, або iншого судового рiшення, що набрало законної сили, яке є пiдставою для застосування спецiальної конфiскацiї вiдповiдно до Кримiнального процесуального кодексу України, або судового рiшення, яке набрало законної сили, про визнання активiв необґрунтованими та їх стягнення в дохiд держави.
Реалiзацiя майна у порядку, передбаченому цiєю частиною, здiйснюється за цiнами, не нижчими за ринковi.
(частина четверта статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
5. Активи, визначенi частиною четвертою цiєї статтi, передаються для реалiзацiї без згоди власника на пiдставi ухвали слiдчого суддi або суду про управлiння активами шляхом реалiзацiї, копiя якої надсилається Нацiональному агентству негайно пiсля її винесення з вiдповiдним зверненням прокурора.
Передача для реалiзацiї активiв може також здiйснюватися за згодою їх власника, пiдпис на якiй засвiдчений нотарiально, нотарiально засвiдчена копiя якої надається Нацiональному агентству з вiдповiдним зверненням прокурора.
Реалiзацiя активiв вiдповiдно до цього Закону є примусовою реалiзацiєю (примусовим продажем), крiм випадкiв реалiзацiї активiв за згодою власника.
Реалiзацiя активiв здiйснюється визначеними на конкурсних засадах юридичними особами. Порядок вiдбору таких юридичних осiб, порядок реалiзацiї активiв на прилюдних торгах (аукцiонах) та/або електронних торгах визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(частина п'ята статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
6. Одержанi вiд реалiзацiї активiв кошти зараховуються на депозитнi рахунки Нацiонального агентства.
7. Управлiння активами у виглядi частки у статутному (складеному) капiталi чи акцiй, паїв:
1) банку - забезпечується шляхом здiйснення на вимогу Нацiонального агентства передбачених законом та нормативно-правовим актом Нацiонального агентства заходiв за погодженням з Нацiональним банком України та Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку, а для кооперативних банкiв - Нацiональним банком України;
2) страховика - забезпечується шляхом здiйснення на вимогу Нацiонального агентства заходiв, передбачених законом та нормативно-правовим актом Нацiонального агентства за погодженням з Нацiональним банком України та Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг, а для страховикiв, створених в органiзацiйно-правовiй формi акцiонерного товариства, - також Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку;
3) кредитної спiлки, управителя фонду операцiй з нерухомiстю, лiзингової компанiї, факторингової компанiї, ломбарду - забезпечується шляхом здiйснення на вимогу Нацiонального агентства заходiв, передбачених законом та спiльним нормативно-правовим актом Нацiонального агентства та Нацiональної комiсiї, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг.
У разi здiйснення управлiння активами у виглядi частки у статутному (складеному) капiталi чи акцiй, паїв управитель пiд час здiйснення повноважень власника таких активiв у вищих органах управлiння вiдповiдної юридичної особи зобов'язаний погоджувати свої дiї з власником таких активiв.
Дiя цiєї частини не поширюється на управлiння активами у виняткових випадках з особливостями, передбаченими цим Законом.
(частину сьому статтi 21 доповнено абзацом шостим згiдно iз Законом України вiд 03.06.2021р. N 1530-IX) |
8. У разi надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рiшення прокурора або судового рiшення, що набрало законної сили, якими скасовано арешт прийнятих в управлiння активiв та/або скасовано передачу активiв в управлiння Нацiональному агентству, за умови наявностi судового рiшення у Єдиному державному реєстрi судових рiшень, Нацiональне агентство протягом десяти робочих днiв повертає їх законному власнику.
(абзац перший частини восьмої статтi 21 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.12.2021р. N 1942-IX) |
Рiшення прокурора, яким скасовано арешт та/або скасовано передачу активiв в управлiння Нацiональному агентству, направляється до Нацiонального агентства прокурором, а вiдповiдне судове рiшення, що набрало законної сили, - судом, слiдчим суддею, стороною кримiнального провадження, представником юридичної або фiзичної особи, стосовно якої здiйснюється провадження, третьої особи, щодо майна якої вирiшується питання про арешт.
(абзац перший частини восьмої статтi 21 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.12.2021р. N 1942-IX) |
У разi якщо активи, щодо яких було скасовано арешт, були реалiзованi Нацiональним агентством у встановленому цим Законом порядку, одержанi кошти, а також проценти, нарахованi як плата за користування банком такими коштами, повертаються Нацiональним агентством у безготiвковiй формi особi, яка була законним власником таких активiв на момент їх реалiзацiї, протягом десяти робочих днiв з дня отримання вiдповiдного рiшення про скасування арешту та реквiзитiв рахунку такої особи.
Бездiяльнiсть Нацiонального агентства, яка полягає у неповерненнi активiв, коштiв, одержаних вiд реалiзацiї арештованих активiв, а також процентiв, нарахованих як плата за користування банком такими коштами, їх законному власнику може бути оскаржена особою, права, законнi iнтереси якої порушено, у порядку, встановленому законом.
(частина восьма статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
(стаття 21 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
Стаття 211. Особливостi управлiння активами у виняткових випадках
1. У виняткових випадках управлiння активами, зазначеними в частинi першiй статтi 21 цього Закону, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi, може здiйснюватися шляхом їх передачi в управлiння пiдприємству, установi, органiзацiї, що належить до сфери управлiння мiнiстерства, iншого центрального органу виконавчої влади, або господарському товариству, 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) якого знаходиться у статутних капiталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 вiдсоткiв (далi - пiдприємство), на пiдставi рiшення Кабiнету Мiнiстрiв України без дотримання вимог, передбачених частиною другою статтi 21 цього Закону.
Винятковими вважаються випадки передачi в управлiння активiв, визначених абзацом першим частини першої цiєї статтi, за наявностi хоча б однiєї з таких обставин:
1) iснує ризик збою та/або переривання функцiонування таких активiв, що може призвести до виникнення надзвичайних ситуацiй або збоїв у тепло-, енерго-, електро-, водопостачаннi або водовiдведеннi або постачаннi природного газу;
2) iснує ризик переривання функцiонування пiдприємств, установ та органiзацiй оборонно-промислового комплексу та/або авiабудiвельної галузi, у власностi яких перебувають такi активи.
Пiсля усунення обставин, визначених пунктами 1 або 2 цiєї частини (далi - обставини негативного характеру), вiдповiднi активи пiдлягають передачi в управлiння у порядку, встановленому частиною другою статтi 21 цього Закону, з обов'язковим забезпеченням безперервностi управлiння активами.
2. Нацiональне агентство повiдомляє Кабiнет Мiнiстрiв України про необхiднiсть застосування передбачених цiєю статтею особливостей передачi в управлiння активiв:
1) протягом трьох робочих днiв з дня надходження визначених абзацом другим частини першої статтi 19 цього Закону документiв щодо прийняття в управлiння вiдповiдних активiв;
2) невiдкладно, але не пiзнiше трьох робочих днiв з дня завершення перевiрки, проведеної вiдповiдно до статтi 22 цього Закону, пiд час якої виявлено обставини негативного характеру, визначенi пунктами 1 або 2 частини першої цiєї статтi.
3. Кабiнет Мiнiстрiв України не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня отримання вiд Нацiонального агентства iнформацiї, визначеної частиною другою цiєї статтi, доручає мiнiстерству, iншому центральному органу виконавчої влади, до повноважень якого належить формування та/або реалiзацiя державної полiтики у сферi, в якiй iснує ризик виникнення обставин негативного характеру та/або до якої належать вiдповiднi активи, провести консультацiї щодо визначення управителем таких активiв пiдприємства, визначеного абзацом першим частини першої цiєї статтi.
4. За результатами консультацiй, передбачених частиною третьою цiєї статтi, вiдповiдне мiнiстерство, iнший центральний орган виконавчої влади за погодженням з Нацiональним агентством вносить на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України проект рiшення про передачу в управлiння активiв у зв'язку з винятковим випадком.
5. Рiшення Кабiнету Мiнiстрiв України про передачу в управлiння активiв у зв'язку з винятковим випадком має мiстити обґрунтування необхiдностi застосування передбачених цiєю статтею особливостей передачi в управлiння активiв, назву пiдприємства, що визначається управителем таких активiв, строк здiйснення такого управлiння, перелiк активiв, що передаються в управлiння, а також (за необхiдностi) доручення iншим органам виконавчої влади, пiдприємствам, установам та органiзацiям щодо вжиття заходiв, спрямованих на запобiгання виникнення обставин негативного характеру та забезпечення управлiння вiдповiдними активами.
6. У разi надходження рiшення прокурора або судового рiшення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управлiння активiв, управлiння такими активами припиняється, а активи пiдлягають поверненню законному власнику у встановленому Законом порядку.
7. Управитель активами повинен забезпечити збереження їх вартостi, а також вжити заходiв, спрямованих на запобiгання виникнення обставин негативного характеру.
Управитель активами має право на плату за управлiння активами (винагороду), а також на вiдшкодування витрат, понесених ним у зв'язку з управлiнням активами, безпосередньо за рахунок доходiв, отриманих вiд управлiння активами, у порядку, визначеному законодавством.
Управитель не має права вiдчужувати активи, переданi йому в управлiння у порядку, передбаченому цiєю статтею.
(Закон доповнено статтею 211 згiдно iз Законом України вiд 03.06.2021р. N 1530-IX) |
Стаття 22. Контроль за ефективнiстю управлiння активами
1. Нацiональне агентство здiйснює перiодичну, але не рiдше одного разу на мiсяць, перевiрку ефективностi управлiння арештованими активами, переданими ним в управлiння. Управитель зобов'язаний надавати уповноваженим особам Нацiонального агентства доступ до прийнятих в управлiння активiв для огляду, а також до документiв щодо управлiння такими активами та їх використання.
У разi встановлення фактiв неналежного управлiння активами або спроб вiдчуження активiв управителем Нацiональне агентство повiдомляє про це вiдповiдним правоохоронним органам для перевiрки i реагування згiдно iз законом та невiдкладно здiйснює заходи щодо змiни управителя вiдповiдних активiв.
2. Порядок здiйснення контролю за ефективнiстю управлiння активами визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(стаття 22 у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
Стаття 23. Управлiння конфiскованими активами
1. Нацiональне агентство здiйснює монiторинг та веде облiк судових рiшень про конфiскацiю, спецiальну конфiскацiю, задоволення позовiв на користь держави у кримiнальних провадженнях, у яких воно здiйснювало управлiння активами. Прокурор iнформує Нацiональне агентство про такi судовi рiшення невiдкладно пiсля їх винесення.
2. Нацiональне агентство забезпечує виконання судового рiшення про конфiскацiю, спецiальну конфiскацiю активiв, стягнення в дохiд держави активiв, що перебувають в його управлiннi.
Мiжвiдомча комiсiя з питань реалiзацiї активiв, що створюється при Нацiональному агентствi, погоджує реалiзацiю таких активiв, вартiсть яких перевищує 20 тисяч розмiрiв прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осiб на 1 сiчня вiдповiдного року.
Положення про мiжвiдомчу комiсiю з питань реалiзацiї активiв та її склад затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Реалiзацiя зазначених активiв здiйснюється вiдповiдно до абзацу четвертого частини п'ятої статтi 21 цього Закону.
Договори купiвлi-продажу рухомого майна, що реалiзується Нацiональним агентством вiдповiдно до цього Закону, нотарiальному посвiдченню не пiдлягають.
У разi реалiзацiї Нацiональним агентством нерухомого майна з прилюдних торгiв (аукцiонiв) та/або з електронних торгiв вiдповiдно до цього Закону його придбання оформлюється нотарiусом шляхом видачi набувачу свiдоцтва про придбання нерухомого майна на пiдставi акта про реалiзацiю такого майна, що видається Нацiональним агентством, та протоколу про проведення таких торгiв (аукцiону), складеного їх органiзатором.
Свiдоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгiв (аукцiону) або з електронних торгiв є документом, що пiдтверджує набуття права власностi на таке нерухоме майно, i видається нотарiусом набувачу в порядку, встановленому законодавством.
(частина друга стаття 23 у редакцiї Законiв України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII, вiд 14.07.2021р. N 1648-IX) |
3. Нацiональне агентство пiсля набрання законної сили судовими рiшеннями про конфiскацiю, спецiальну конфiскацiю, стягнення активiв в дохiд держави в кримiнальному провадженнi, якi перебувають у його управлiннi, крiм випадкiв, передбачених частиною другою цiєї статтi, направляє їх для примусового виконання до органiв державної виконавчої служби.
(абзац перший частини третьої статтi 23 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 02.06.2016р. N 1404-VIII) |
Порядок взаємодiї Нацiонального агентства та Мiнiстерства юстицiї України при виконаннi судових рiшень про конфiскацiю, спецiальну конфiскацiю, стягнення активiв в дохiд держави в кримiнальному провадженнi визначається спiльним наказом цих органiв.
4. Встановленi цим Законом правила управлiння активами, у тому числi щодо самостiйного виконання Нацiональним агентством судових рiшень, поширюються на активи, якi стягнуто в дохiд держави в позовному провадженнi у справах про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави, особливостi якого визначенi главою 12 роздiлу III Цивiльного процесуального кодексу України.
(частина четверта статтi 23 у редакцiї Закону України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
Стаття 24. Надходження вiд управлiння активами
1. Надходження вiд здiйснюваного Нацiональним агентством управлiння активами, а також кошти, одержанi на пiдставi мiжнародних угод щодо розподiлу та повернення активiв в Україну, перераховуються до державного бюджету.
Роздiл IV
ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР АКТИВIВ, НА ЯКI НАКЛАДЕНО
АРЕШТ У КРИМIНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННI
Стаття 25. Єдиний державний реєстр активiв, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi
1. Нацiональне агентство формує та веде Єдиний державний реєстр активiв, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi (далi - Реєстр), який мiстить данi про:
(абзац перший частини першої статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
1) активи, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави; суму коштiв, опис, характеристики та оцiночну вартiсть майна, майнових та iнших активiв;
(пункт 1 частини першої статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
2) орган, слiдчий якого розслiдує (розслiдував) вiдповiдний злочин, прiзвище та iнiцiали слiдчого (слiдчих); орган, яким пред'явлено позов про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави; суд (назва суду, прiзвища та iнiцiали суддiв), який або слiдчий суддя якого постановив ухвалу про арешт та/або скасування арешту вiдповiдного майна або прав; прокуратуру, прокурор якої скасував арешт майна, прiзвище та iнiцiали прокурора; суд, в якому здiйснюється (здiйснювався) розгляд у вiдповiдному кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави; номер кримiнального провадження у Єдиному реєстрi досудових розслiдувань; данi щодо особи пiдозрюваного, обвинуваченого;
(пункт 2 частини першої статтi 25 у редакцiї Закону України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
3) заходи, вжитi у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави, пов'язанi з арештом та управлiнням активами, у тому числi кошти, одержанi вiд реалiзацiї активiв, а також вiд управлiння ними (дивiденди, проценти тощо);
(пункт 3 частини першої статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII, вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
4) судове рiшення про конфiскацiю, спецiальну конфiскацiю або стягнення в дохiд держави активiв у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави, стан його виконання та управлiння конфiскованими активами, у тому числi про кошти, одержанi вiд реалiзацiї активiв;
(пункт 4 частини першої статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
5) рiшення iноземних компетентних органiв щодо накладення арешту та конфiскацiї активiв в Українi, стан їх виконання;
6) рiшення компетентних органiв України щодо накладення арешту та конфiскацiї чи стягнення в дохiд держави активiв за кордоном, стан їх виконання;
(пункт 6 частини першої статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 31.10.2019р. N 263-IX) |
7) мiжнароднi угоди щодо розподiлу та повернення активiв в Україну.
Данi Реєстру є вiдкритими, крiм даних, передбачених пунктами 1, 2, 5, 6 цiєї частини, щодо: опису, характеристики активiв (майна), що дають можливiсть iдентифiкувати мiсцезнаходження активiв (майна), та/або особу, яка володiє, користується, розпоряджається такими активами (майном); особи пiдозрюваного, обвинуваченого; даних, якi в рамках мiжнародного спiвробiтництва не пiдлягають розголошенню (оприлюдненню) згiдно з мiжнародними договорами України.
(частину першу статтi 25 доповнено абзацом згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
2. Положення про Єдиний державний реєстр активiв, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi, порядок його формування та ведення затверджуються Нацiональним агентством.
Реєстраторами Реєстру є уповноваженi працiвники Нацiонального агентства. Iнформацiя, що пiдлягає внесенню до Реєстру, подається Нацiональному агентству засобами електронного зв'язку слiдчими, детективами, прокурорами, суддями, державними виконавцями, iншими службовими та посадовими особами не пiзнiше наступного робочого дня пiсля виникнення пiдстави подання такої iнформацiї.
(абзац другий частини другої статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
3. Користувачами Реєстру є працiвники Нацiонального агентства, керiвники прокуратур та органiв досудового розслiдування, прокурори, слiдчi, детективи та iншi уповноваженi особи органiв досудового розслiдування, якi виконують функцiї з iнформацiйно-аналiтичного забезпечення правоохоронних органiв та ведення спецiальних облiкiв вiдповiдно до законодавства.
(частина третя статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
4. Нацiональне агентство забезпечує перебування програмного забезпечення для ведення Реєстру в державнiй власностi.
Роздiл V
ПРИКIНЦЕВI ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, та вводиться в дiю через шiсть мiсяцiв з дня набрання ним чинностi.
2. До приведення у вiдповiднiсть iз цим Законом законодавчi та iншi нормативно-правовi акти застосовуються в частинi, що не суперечить цьому Закону.
21. Про початок роботи Єдиного державного реєстру активiв, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi, Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, приймає рiшення, яке оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України.
(роздiлi V доповнено пунктом 21 згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
3. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1) У Кодексi України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122):
доповнити статтею 18848 такого змiсту:
"Стаття 18848. Невиконання законних вимог посадових осiб Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв
Невиконання законних вимог посадових осiб Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, щодо усунення порушень законодавства у сферi управлiння активами, ненадання iнформацiї, документiв, а також порушення встановлених законодавством строкiв їх надання, надання недостовiрної iнформацiї або не в повному обсязi, а також незаконне повiдомлення третiх осiб про те, що про них збирається вiдповiдна iнформацiя, -
тягнуть за собою накладення штрафу вiд двохсот п'ятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
Тi самi дiї, вчиненi особою, яку протягом року було пiддано адмiнiстративному стягненню за таке саме порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу вiд чотирьохсот до шестисот неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян";
статтю 221 пiсля цифр "18847" доповнити цифрами "18848";
пункт 1 частини першої статтi 255 доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв (стаття 18848)";
2) статтю 67 Господарського процесуального кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 6, ст. 56) пiсля частини п'ятої доповнити новою частиною такого змiсту:
"Не допускається накладення арешту на майно, на яке накладено арешт вiдповiдно до Кримiнального процесуального кодексу України".
У зв'язку з цим частини шосту - одинадцяту вважати вiдповiдно частинами сьомою - дванадцятою;
3) статтю 152 Цивiльного процесуального кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., NN 40 - 42, ст. 492) пiсля частини сьомої доповнити новою частиною такого змiсту:
"8. Не допускається накладення арешту на майно, на яке накладено арешт вiдповiдно до Кримiнального процесуального кодексу України".
У зв'язку з цим частини восьму i дев'яту вважати вiдповiдно частинами дев'ятою i десятою;
частину четверту статтi 2333 доповнити словами "крiм випадкiв здiйснення такого стягнення в порядку, встановленому Законом України "Про Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв";
4) у Кримiнальному процесуальному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., NN 9 - 13, ст. 88):
у статтi 100:
частину шосту доповнити абзацом сьомим такого змiсту:
"Речовi докази вартiстю понад 200 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, якщо це можливо без шкоди для кримiнального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разi її вiдсутностi - за рiшенням слiдчого суддi, суду Нацiональному агентству України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, для здiйснення заходiв з управлiння ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економiчної вартостi, а речовi докази, зазначенi в абзацi першому цiєї частини, такої самої вартостi - для їх реалiзацiї з урахуванням особливостей, визначених законом";
частину сьому викласти в такiй редакцiї:
"7. У випадках, передбачених пунктом 2 та абзацом сьомим частини шостої цiєї статтi, слiдчий за погодженням iз прокурором або прокурор звертається з вiдповiдним клопотанням до слiдчого суддi мiсцевого суду, в межах територiальної юрисдикцiї якого здiйснюється досудове розслiдування, або до суду пiд час судового провадження, яке розглядається згiдно iз статтями 171 - 173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цiєї статтi, не пiзнiше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слiдчого суддi, суду, якою дозволяється управлiння активами (у тому числi реалiзацiя), надсилає копiю цiєї ухвали Нацiональному агентству України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, зi зверненням щодо прийняття активiв в управлiння, а також вживає невiдкладних заходiв до передачi цих активiв в управлiння Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв";
частину восьму доповнити словами "а у випадках, якщо такi речовi докази переданi Нацiональному агентству України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, - вiдповiдно до закону та прийнятих на його виконання актiв законодавства";
у статтi 170:
частину першу доповнити реченням такого змiсту: "Слiдчий, прокурор повиннi вжити необхiдних заходiв з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримiнальному провадженнi, зокрема шляхом витребування необхiдної iнформацiї у Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, iнших державних органiв та органiв мiсцевого самоврядування, фiзичних i юридичних осiб";
частину третю доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Арешт може бути накладений i на майно, на яке ранiше накладено арешт вiдповiдно до iнших актiв законодавства. У такому разi виконанню пiдлягає ухвала слiдчого суддi, суду про накладення арешту на майно вiдповiдно до правил цього Кодексу";
частину сьому статтi 173 пiсля слiв "щодо якої здiйснюється провадження" доповнити словами "Нацiональному агентству України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв";
у статтi 568:
частину першу пiсля слiв "передбаченi цим Кодексом процесуальнi дiї" доповнити словами "а також iншi передбаченi спецiальним законом дiї";
частину другу пiсля слiв "забезпечуються необхiднi заходи" доповнити словами i цифрами "зокрема передбаченi пунктом 5 частини шостої статтi 100 цього Кодексу";
5) пiдпункт 5 пункту 3 роздiлу V втратив чиннiсть
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 21.04.99р. N 606-XIV згiдно iз Законом України вiд 02.06.2016р. N 1404-VIII) |
6) у Законi України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 5 - 6, ст. 30 iз наступними змiнами):
статтю 59 пiсля частини другої доповнити новою частиною такого змiсту:
"У випадках, встановлених законом, майно або кошти банку, а також кошти та iншi цiнностi юридичних або фiзичних осiб, що знаходяться в банку, на якi накладено арешт, передаються в управлiння (перераховуються на рахунки) Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, не пiзнiше наступного робочого дня пiсля надходження до банку вимоги Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, здобутими злочинним шляхом, та доданих до неї копiй звернення прокурора та ухвали слiдчого суддi, суду про накладення арешту".
У зв'язку з цим частини третю i четверту вважати вiдповiдно частинами четвертою i п'ятою;
частину першу статтi 62 доповнити пунктом 10 такого змiсту:
"10) Нацiональному агентству України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, на його письмову вимогу у зв'язку iз здiйсненням ним виявлення та розшуку активiв, на якi може бути накладено арешт у кримiнальному провадженнi, - щодо наявностi та стану рахункiв, операцiй за рахунками конкретної юридичної або фiзичної особи, фiзичної особи - суб'єкта пiдприємницької дiяльностi".
4. Кабiнету Мiнiстрiв України:
1) у шестимiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:
(абзац перший пiдпункту 1 пункту 4 роздiлу V iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
внести на розгляд Верховної Ради України пропозицiї щодо приведення законодавчих актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, передбачених цим Законом;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення нормативно-правових актiв мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади у вiдповiднiсть iз цим Законом;
створити Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв;
(абзац перший пiдпункту 1 пункту 4 роздiлу V у редакцiї Закону України вiд 18.02.2016р. N 1021-VIII) |
2) забезпечити проведення конкурсу з вiдбору Голови Нацiонального агентства України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, у порядку, визначеному цим Законом, до введення його в дiю;
3) внести до 1 сiчня 2019 року на розгляд Верховної Ради України проект Закону України щодо поширення з 2020 року повноважень Нацiонального агентства з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, на активи, вартiсть яких менша як 200 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, а також на тi, що пiдлягають стягненню за цивiльними позовами фiзичних та юридичних осiб, та на забезпечення зберiгання речових доказiв у кримiнальних провадженнях.
Президент України | П. ПОРОШЕНКО |
м. Київ
10 листопада 2015 року
N 772-VIII