Документ скасований: Постанова НБУ № 492 від 12.11.2003

ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А
м.Київ

вiд 18.12.98 N 527

 
Про затвердження Iнструкцiї про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi

Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
24 грудня 1998 р. за N 819/3259

Iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку
N 364 вiд 22.07.99
N 146 вiд 14.04.2000
N 18 вiд 17.01.2001
N 114 вiд 20.03.2001
N 500 вiд 05.12.2001
N 9 вiд 09.01.2002
N 128 вiд 03.04.2002
N 323 вiд 04.09.2002
N 55 вiд 12.02.2003

     (У зв'язку з технiчною помилкою додатково див.
Лист Нацбанку N 25-120/725 вiд 11.04.2001)

(Про застосування пункту 1.6 Iнструкцiї додатково див.
Лист Нацбанку N 25-120/849-2737 вiд 28.04.2001)


     На виконання Закону України "Про внесення до деяких законiв України змiн щодо вiдкриття банкiвських рахункiв" Правлiння постановляє:

     1. Затвердити Iнструкцiю про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi (додається).

     2. Визнати такою, що втратила чиннiсть, Iнструкцiю N 3 про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi, затверджену постановою Правлiння вiд 27.05.96 N 121, в редакцiї постанови Правлiння вiд 04.02.98 N 36 (iз змiнами i доповненнями).

     3. Постанову надiслати на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.

     4. Юридичному департаменту (В.Л.Кротюк) пiсля державної реєстрацiї довести цю постанову до вiдома регiональних управлiнь Нацiонального банку України та комерцiйних банкiв для використання в роботi.

     5. Зобов'язати всi установи банкiв у двомiсячний строк привести справи з юридичного оформлення рахункiв клiєнтiв у вiдповiднiсть з вимогами цiєї Iнструкцiї.

     6. Визначити Департамент платiжних систем (В.М.Кравець) вiдповiдальним за ведення Iнструкцiї про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi.

     7. Постанова набуває чинностi через десять днiв пiсля її реєстрацiї.

Голова В.А.Ющенко

 

Затверджено
Постанова Правлiння Нацiонального банку України
18.12.98 N 527
Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
24 грудня 1998 р. за N 819/3259

Iнструкцiя
про порядок вiдкриття та використання рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi

(Назва Iнструкцiї в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

1. Загальнi положення

     1.1. Iнструкцiя регулює правовiдносини, що виникають при вiдкриттi клiєнтам банкiв поточних, депозитних (вкладних) рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi, а також поточних бюджетних рахункiв у нацiональнiй валютi України.

     1.2. Банки вiдкривають рахунки зареєстрованим в установленому чинним законодавством порядку юридичним особам та фiзичним особам-суб'єктам пiдприємницької дiяльностi (далi - пiдприємства), фiлiям, представництвам, вiддiленням та iншим вiдокремленим пiдроздiлам пiдприємств, у тому числi структурним пiдроздiлам, видiленим у процесi приватизацiї (далi - вiдокремленi пiдроздiли), виборчим фондам (полiтичних партiй, виборчих блокiв партiй та кандидатiв у депутати), представництвам юридичних осiб-нерезидентiв, iноземним iнвесторам, фiзичним особам на умовах, викладених у цiй Iнструкцiї та в договорi мiж установою банку i власником рахунку. Умови договору не повиннi суперечити вимогам цiєї Iнструкцiї.

     1.3. Рахунки для зберiгання грошових коштiв i здiйснення усiх видiв банкiвських операцiй вiдкриваються у будь-яких банках України за вибором клiєнта i за згодою цих банкiв.

     1.4. Порядок проведення операцiй на рахунках у нацiональнiй та iноземнiй валютi регулюється чинним законодавством України, нормативними актами Нацiонального банку України та цiєю Iнструкцiєю. Операцiї на рахунках здiйснюються на пiдставi розрахункових документiв установлених форм.

     1.5. Клiєнти банку можуть вiдкривати лише один рахунок для формування статутного фонду господарського товариства (в iноземнiй та/або нацiональнiй валютi) i один рахунок (в iноземнiй та/або нацiональнiй валютi) за кожною угодою сумiсної (спiльної) дiяльностi без створення юридичної особи.

(Абзац перший пункту 1.5 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     Юридичнi особи-нерезиденти можуть вiдкривати на територiї України поточнi рахунки для здiйснення iнвестицiй у нацiональнiй та iноземнiй валютi в порядку, установленому пунктом 4.4 цiєї Iнструкцiї. Поточнi рахунки для здiйснення господарської дiяльностi в Українi вiдкриваються представництвам юридичних осiб-нерезидентiв.

(Абзац пункту 1.5 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     Фiзичнi особи-нерезиденти можуть вiдкривати рахунки в нацiональнiй та iноземнiй валютi на територiї України за умови надання нотарiально засвiдченої копiї легалiзованого дозволу центрального банку iноземної держави, громадянином якої є фiзична особа, якщо це передбачено угодами, укладеними мiж Нацiональним банком України та центральними банками iноземних держав.

(Пункт 1.5 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     У разi вiдкриття рахункiв фiзичним особам-нерезидентам, якi тимчасово прибули в Україну з метою навчання, стажування, лiкування, оздоровлення, у вiдрядження або в приватних справах, договори мiж банком та цими особами укладаються виключно на термiн їх перебування в Українi. Пiсля закiнчення термiну перебування в Українi фiзичної особи-нерезидента банк закриває рахунок у порядку, передбаченому умовами договору.

(Пункт 1.5 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     1.6. У разi вiдкриття поточного або депозитного рахунку суб'єкта пiдприємницької дiяльностi до отримання банком повiдомлення про взяття рахунку на облiк податковим органом (далi - повiдомлення)1 операцiї за цим рахунком здiйснюються лише iз зарахування коштiв.

______________
     1 Повiдомлення має вiдповiдати зразку Корiнця повiдомлення вiд платника податкiв про вiдкриття рахунку в установi банку, наведеному в додатку 1 до Порядку подання податковим органам Повiдомлення про вiдкриття (закриття) рахункiв в установах банкiв, затвердженого наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 01.08.2001 N 306 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 31.10.2001 за N 923/6114.

     Датою початку операцiй за видатками за рахунком суб'єкта пiдприємницької дiяльностi в установi банку є дата реєстрацiї отримання банком зазначеного повiдомлення. Повiдомлення зберiгається в справi з юридичного оформлення.

     Операцiї за видатками за рахунком вiдокремленого пiдроздiлу юридичної особи - суб'єкта пiдприємницької дiяльностi здiйснюються пiсля отримання банком повiдомлення про взяття рахунку на облiк податковим органом за мiсцезнаходженням пiдроздiлу.

     Днем вiдкриття рахунку вважається дата, що зазначена на заявi про вiдкриття рахунку в роздiлi "Вiдмiтки банку".

(Пункт 1.6 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99; в редакцiї Постанов Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001, N 500 вiд 05.12.2001)
(Пункт 1.7 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     1.7. Мiсцезнаходженням власника рахунку вважається адреса, зазначена в картцi iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, яка має вiдповiдати адресi, зазначенiй в статутi та свiдоцтвi про державну реєстрацiю.

     У разi змiни мiсцезнаходження власник рахунку протягом трьох днiв з дня внесення змiн до свiдоцтва про реєстрацiю суб'єкта пiдприємницької дiяльностi зобов'язаний подати установi банку:

     нову копiю свiдоцтва про реєстрацiю з унесеними змiнами, засвiдчену органом, який його видав, або нотарiально;

     копiю змiн до установчих документiв, засвiдчену органом, що зареєстрував змiни, або нотарiально.

     На пiдставi наданих документiв уносяться вiдповiднi змiни в картку iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки або надається нова картка.

     За наявностi в суб'єкта пiдприємницької дiяльностi вiдокремлених пiдроздiлiв, що мають рахунки в iнших установах банкiв, новi копiї свiдоцтв додатково надаються установам банкiв, у яких вiдкритi такi рахунки.

(Пункт 1.7 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     1.8. Документи на вiдкриття всiх банкiвських рахункiв пiдприємств особисто подають до банку особи, якi мають право першого та другого пiдписiв i повноваження яких перевiряються уповноваженим працiвником банку. У разi змiни особи (осiб), яка (якi) має право пiдпису, новопризначена особа (особи) має особисто подати до банку картки iз зразками пiдпису та пред'явити паспорт. Якщо серед осiб, якi мають право першого чи другого пiдписiв, є iноземцi або особи без громадянства, якi тимчасово перебувають на територiї України, то зазначенi особи зобов'язанi додатково подати документи, що пiдтверджують законнiсть їх перебування на територiї України, а у випадках, передбачених чинним законодавством України, - дозвiл на працевлаштування, виданий Державним центром зайнятостi Мiнiстерства працi та соцiальної полiтики України або за його дорученням вiдповiдними центрами зайнятостi Автономної Республiки Крим, областей, мiст Києва та Севастополя, якщо iнше не передбачено законами та мiжнародними договорами України. Копiї зазначених документiв залишаються у справi з юридичного оформлення.

     Пiдставою для вiдкриття рахункiв фiзичним особам є:

     а) для громадян України, якi:

     постiйно проживають в Українi - паспорт громадянина України, для неповнолiтнiх, яким не виповнилося 16 рокiв - свiдоцтво про народження;

     постiйно проживають за кордоном - паспорт громадянина України для виїзду за кордон, службовий або дипломатичний паспорт України;

     б) для iноземних громадян, якi:

     постiйно проживають в Українi - паспортний документ з вiдмiткою про наявнiсть дозволу на постiйне проживання1;

     тимчасово перебувають в Українi - паспортний документ (для громадян держав, з якими укладено мiжнароднi договори на взаємнi безвiзовi поїздки), паспортний документ за наявностi вiдповiдної вiзи, паспортний документ з вiдмiткою про наявнiсть дозволу на працевлаштування2 або вiдмiткою про навчання3. Крiм того, паспортнi документи цих громадян мають бути зареєстрованi в пунктi пропуску через державний кордон України (проставляється вiдмiтка "В'їзд") та органах внутрiшнiх справ (проставляється вiдповiдний штамп4 у разi продовження термiну перебування в Українi) у порядку, установленому Правилами в'їзду iноземцiв в Україну, їх виїзду з України i транзитного проїзду через її територiю, затвердженими постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.12.95 N 1074;

______________
     1 Ця вiдмiтка має вiдповiдати додатку 1 до Правил в'їзду iноземцiв в Україну, їх виїзду з України i транзитного проїзду через її територiю, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.12.95 N 1074.

     2 Ця вiдмiтка має вiдповiдати додатку 2 до Правил в'їзду iноземцiв в Україну, їх виїзду з України i транзитного проїзду через її територiю, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.12.95 N 1074.

     3 Ця вiдмiтка має вiдповiдати додатку 3 до Правил в'їзду iноземцiв в Україну, їх виїзду з України i транзитного проїзду через її територiю, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.12.95 N 1074.

     4 Штамп має вiдповiдати зразкам, наведеним у додатках 1, 2 до Iнструкцiї про порядок розгляду питань щодо продовження строку перебування в Українi iноземцiв та осiб без громадянства, затвердженої наказом Мiнiстерства внутрiшнiх справ України вiд 19.11.99 N 887 (зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 06.12.99 за N 837/4130).

     в) для осiб без громадянства - посвiдчення особи без громадянства;

     г) для бiженцiв - посвiдчення бiженця.

     Далi в текстi цiєї Iнструкцiї вищезазначенi документи (для вiдкриття рахункiв фiзичним особам) - це паспорт або документ, що його замiнює.

     Фiзичнi особи, якi вiдкривають рахунки на своє iм'я, на iм'я неповнолiтнiх осiб чи на iм'я iншої фiзичної особи за довiренiстю, мають пред'явити уповноваженому працiвнику банку паспорт чи документ, що його замiнює, а також довiдку податкового органу про присвоєння iдентифiкацiйного номера.

     У разi вiдкриття рахунку особисто неповнолiтньою особою, якiй не виповнилося 16 рокiв, вона подає свiдоцтво про народження та довiдку iз зразком свого пiдпису, видану навчальним закладом, де навчається, або картку iз зразком пiдпису, засвiдчену в установленому законодавством порядку. Крiм того, рахунок може бути вiдкритий в присутностi одного з батькiв iз поданням паспорта та свiдоцтва про народження неповнолiтньої особи.

     Банки вiдкривають поточнi рахунки суб'єктам пiдприємницької дiяльностi протягом десяти календарних днiв пiсля отримання банком повного пакета документiв на вiдкриття рахункiв.

     Уповноважений працiвник банку в присутностi осiб, якi вiдкривають рахунки, робить копiї сторiнок паспорта (що мiстять останнє фото, прiзвище та iм'я, iнформацiю про дату видачi та орган, що видав паспорт, а за наявностi - iнформацiю про постiйне мiсце проживання громадянина) або документа, що його замiнює. При вiдкриттi рахунку фiзичнiй особi уповноважений працiвник банку, крiм копiї вiдповiдних сторiнок паспорта або документа, що його замiнює, робить копiю довiдки про присвоєння їй iдентифiкацiйного номера. Цi копiї зберiгаються в справi з юридичного оформлення.

     У разi вiдкриття рахунку iноземному громадянину додатково знiмаються копiї сторiнок його паспортного документа з вiдповiдними вiдмiтками, що пiдтверджують законнiсть його перебування на територiї України.

(В абзацi пункту 1.8 Технiчну помилку виправлено згiдно з Листом Нацбанку N 25-120/725 вiд 11.04.2001; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     У разi виявлення банком пiдроблених (недостовiрних) документiв, наданих для вiдкриття рахунку, банк зобов'язаний негайно повiдомити про це органи внутрiшнiх справ iз зазначенням паспортних даних особи, яка подає документи на вiдкриття банкiвського рахунку.

     При отриманнi документiв на вiдкриття чи переоформлення банкiвських рахункiв банки зобов'язанi здiйснити перевiрку поданих документiв на вiдповiднiсть їх чинному законодавству, зокрема:

     а) пiдписи осiб на заявi про вiдкриття рахунку мають бути розшифрованi з обов'язковим зазначенням прiзвища й iнiцiалiв та iдентифiкованi з пiдписами в картцi iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки;

     б) свiдоцтво про державну реєстрацiю суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi має вiдповiдати зразкам, передбаченим у додатку 3 (для юридичних осiб) i в додатку 4 (для фiзичних осiб - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi) до Положення про державну реєстрацiю суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.05.98 N 740 (iз змiнами i доповненнями). Для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi зареєстрованi до набрання чинностi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.05.98 N 740 "Про порядок державної реєстрацiї суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi", свiдоцтва про державну реєстрацiю мають вiдповiдати зразкам, передбаченим у додатках 3 i 4 до Положення про державну реєстрацiю суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi та реєстрацiйний збiр за державну реєстрацiю суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.04.94 N 276 (iз змiнами i доповненнями);

     в) посвiдчувальнi написи нотарiуса на документах уважаються, якщо вони вiдповiдають формам, затвердженим наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 07.02.94 N 7/5 "Про затвердження форм реєстрiв для реєстрацiї нотарiальних дiй, нотарiальних свiдоцтв, посвiдчувальних написiв на угодах i засвiдчувальних документах", зареєстрованим Мiнiстерством юстицiї України 02.03.94 за N 38/247 (iз змiнами i доповненнями).

(Пункт 1.8 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку N 364 вiд 22.07.99, N 146 вiд 14.04.2000; в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     1.9. Усi суб'єкти пiдприємницької дiяльностi та установи банкiв зобов'язанi дотримуватись вимог чинного законодавства з питань вiдкриття рахункiв в установах банкiв та цiєї Iнструкцiї.

     За порушення зазначених вимог суб'єкти пiдприємницької дiяльностi та комерцiйнi банки несуть вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством України.

2. Вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй валютi

(Назва роздiлу 2 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

2.1. Характеристика рахункiв

     2.1.1. Поточнi рахунки вiдкриваються пiдприємствам усiх видiв та форм власностi, їх вiдокремленим пiдроздiлам, а також фiзичним особам - суб'єктам пiдприємницької дiяльностi для зберiгання грошових коштiв та здiйснення усiх видiв операцiй за цими рахунками вiдповiдно до чинного законодавства України. Поточнi рахунки вiдкриваються фiзичним особам для зберiгання коштiв, отримання готiвки та проведення безготiвкових розрахункiв у нацiональнiй валютi з юридичними та iншими фiзичними особами.

(Абзац перший пункту 2.1.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Поточнi бюджетнi рахунки вiдкриваються пiдприємствам, установам, органiзацiям, якi утримуються за рахунок бюджетiв.

     До поточних рахункiв також належать:

     а) рахунки за спецiальними режимами їх використання, що вiдкриваються у випадках, передбачених законами України або рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України;

(Пiдпункт "а" пункту 2.1.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     б) картковi рахунки (картрахунки), що вiдкриваються вiдповiдно до вимог цiєї Iнструкцiї. Операцiї за цими рахунками здiйснюються з урахуванням особливостей, визначених цiєю Iнструкцiєю та вiдповiдними нормативно-правовими актами Нацiонального банку України, що регулюють здiйснення операцiй iз застосуванням платiжних карток.

(Пункт 2.1.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     2.1.2. Вкладнi (депозитнi) рахунки вiдкриваються пiдприємствам, їх вiдокремленим пiдроздiлам, фiзичним особам на пiдставi укладеного депозитного договору мiж власником рахунку та установою банку на визначений у договорi строк.

     Установи банкiв вiдкривають вкладнi (депозитнi) рахунки пiдприємствам та їх вiдокремленим пiдроздiлам за умови подання ними таких документiв:

     копiї документа, що пiдтверджує взяття пiдприємства або його вiдокремленого пiдроздiлу на облiк вiдповiдним органом державної податкової служби, засвiдченої тим органом, який видав документ, нотарiально або уповноваженим працiвником банку;

     копiї документа про повiдомлення органiв Фонду соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України щодо намiрiв платника страхових внескiв вiдкрити вiдповiднi рахунки (подається, якщо пiдприємство або його вiдокремлений пiдроздiл використовують найману працю);

     копiї довiдки про внесення пiдприємства або його вiдокремленого пiдроздiлу до Єдиного державного реєстру пiдприємств та органiзацiй України, засвiдченої нотарiально або органом, який видав довiдку, або уповноваженим працiвником банку;

     картки iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, засвiдченої нотарiально або органiзацiєю, якiй пiдпорядковується пiдприємство (вимагається, якщо клiєнт не має в цiй установi банку поточного рахунку i в депозитному договорi передбачено перерахування коштiв пiсля закiнчення строку зберiгання з використанням платiжного доручення).

     Кошти на вкладнi (депозитнi) рахунки пiдприємств та їх вiдокремлених пiдроздiлiв перераховуються з поточного рахунку i пiсля закiнчення строку зберiгання повертаються на поточний рахунок. Проведення розрахункових операцiй та видача коштiв готiвкою з вкладного (депозитного) рахунку пiдприємства або його вiдокремленого пiдроздiлу забороняється.

     Нарахованi проценти за депозитами пiдприємств та їх вiдокремлених пiдроздiлiв вiдповiдно до умов депозитного договору можуть перераховуватися на поточний рахунок або зараховуватися на поповнення депозиту.

     Кошти на вкладнi (депозитнi) рахунки фiзичних осiб можуть бути внесенi готiвкою, перерахованi з iншого власного вкладного (депозитного) або поточного рахунку.

     Фiзичнi особи вiдповiдно до умов договору можуть перераховувати нарахованi проценти за депозитами на поточний рахунок, на поповнення депозиту або отримувати їх готiвкою.

(Пункт 2.1.2 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001, N 500 вiд 05.12.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     2.1.3. Вiдкриття рахунку з метою акумуляцiї коштiв для виїзду на лiкування за кордон здiйснюється у порядку, передбаченому Положенням про порядок направлення громадян на лiкування за кордон, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 08.12.95 за N 991 "Про затвердження Положення про порядок направлення громадян на лiкування за кордон".

(Пункт 2.1.4 виключено на пiдставi Постанови Нацiонального банку N 9вiд 09.01.2002)

2.2. Порядок вiдкриття рахункiв пiдприємствам та їх вiдокремленим пiдроздiлам

(Назва пiдроздiлу 2.2 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     2.2.1. Для вiдкриття поточних рахункiв та поточних бюджетних рахункiв пiдприємства подають установам банкiв такi документи:

     а) заяву на вiдкриття рахунку встановленого зразка (згiдно з додатком 1). Заяву пiдписує керiвник та головний бухгалтер пiдприємства. Якщо в штатi немає посади головного бухгалтера чи iншої службової особи, на яку покладено функцiю ведення бухгалтерського облiку та звiтностi, то заяву пiдписує лише керiвник;

     б) копiю свiдоцтва про державну реєстрацiю в органi виконавчої влади, iншому органi, уповноваженому здiйснювати державну реєстрацiю, засвiдчену нотарiально** чи органом, який видав свiдоцтво про державну реєстрацiю (крiм бюджетних установ та органiзацiй);

(Пiдпункт "б" пункту 2.2.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

______________
     ** Форма нотарiального засвiдчення має вiдповiдати вимогам Iнструкцiї про порядок вчинення нотарiальних дiй нотарiусами України, затвердженої наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 18.06.94 N 18/5, зi змiнами та доповненнями до неї.

     в) копiю належним чином зареєстрованого статуту (положення), засвiдчену нотарiально чи органом, який реєструє. Положення, якi затверджуються постановами Кабiнету Мiнiстрiв України чи указами Президента України, нотарiального засвiдчення не потребують.

     Установи та органiзацiї, якi дiють на пiдставi законiв, статути (положення) не подають;

     г) копiю документа, що пiдтверджує взяття пiдприємства на податковий облiк, засвiдчену податковим органом, нотарiально або уповноваженим працiвником банку;

     ґ) картку iз зразками пiдписiв осiб, яким вiдповiдно до чинного законодавства чи установчих документiв пiдприємства надано право розпорядження рахунком та пiдписання розрахункових документiв, завiрену нотарiально або вищестоящою органiзацiєю в установленому порядку. У картку включається також зразок вiдбитка печатки пiдприємства;

     д) довiдку* про реєстрацiю в органах Пенсiйного фонду України;

______________
     * Довiдка про реєстрацiю в органах Пенсiйного фонду України має вiдповiдати зразку, передбаченому в додатку 3 до Iнструкцiї про порядок обчислення i сплати пiдприємствами, установами, органiзацiями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування, iнших платежiв, а також облiку їх надходження до Пенсiйного фонду України, затвердженої постановою правлiння Пенсiйного фонду України 03.06.99 N 4-6 i зареєстрованої Мiнiстерством юстицiї України 05.07.99 за N 436/3729 (iз змiнами i доповненнями). В обов'язковому порядку в зазначенiй довiдцi має бути вказана установа банку. Уповноважений працiвник банку, який приймає документи на вiдкриття рахунку, зобов'язаний вiдповiдним чином оформити вiдривну частину довiдки та повернути її клiєнту для подання до органiв Пенсiйного фонду України.

(Примiтка iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     е) копiю довiдки про внесення пiдприємства до Єдиного державного реєстру пiдприємств та органiзацiй України, засвiдчену нотарiально або органом, що видав довiдку, або уповноваженим працiвником банку;

(Пункт 2.2.1 доповнено пiдпунктом "е" згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     є) копiю страхового свiдоцтва*******, що пiдтверджує реєстрацiю пiдприємства у Фондi соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України як платника соцiальних страхових внескiв, засвiдчену нотарiально або органом, що його видав, чи уповноваженим працiвником банку;

______________
     ******* Форма страхового свiдоцтва, що пiдтверджує реєстрацiю пiдприємства у Фондi соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України як платника соцiальних страхових внескiв, має вiдповiдати зразку, передбаченому в додатку 1 до Iнструкцiї про порядок перерахування, облiку та витрачання страхових коштiв Фонду соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України, затвердженої постановою Правлiння Фонду соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України вiд 20.04.2001 N 12.

(Пункт 2.2.1 доповнено пiдпунктом "є" згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     Якщо в цiй установi банку вiдкрито поточний рахунок клiєнта, то бюджетний рахунок вiдкривається на пiдставi заяви на вiдкриття бюджетного рахунку. Надання документiв, передбачених пiдпунктами "б"-"є" цього пункту, не вимагається. У разi ненадходження коштiв з бюджету протягом року зазначенi рахунки закриваються у порядку, передбаченому чинним законодавством.

(Абзац пункту 2.2.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     2.2.2. При вiдкриттi поточних рахункiв вiдокремленим пiдроздiлам пiдприємств в установу банку, в якiй вiдкривається поточний рахунок вiдокремленому пiдроздiлу, подаються такi документи:

     а) заява на вiдкриття поточного рахунку встановленого зразка (згiдно з додатком 1). Заяву пiдписує керiвник та головний бухгалтер вiдокремленого пiдроздiлу. Якщо в штатi немає посади головного бухгалтера чи iншої службової особи, на яку покладено обов'язок з ведення бухгалтерського облiку та звiтностi, то заяву пiдписує лише керiвник;

     б) копiя довiдки про внесення вiдокремленого пiдроздiлу до Єдиного державного реєстру пiдприємств та органiзацiй України, засвiдчена нотарiально або органом, що видав вiдповiдну довiдку, або уповноваженим працiвником банку;

(Пiдпункт "б" пункту 2.2.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     в) копiя свiдоцтва про державну реєстрацiю юридичної особи в органi державної виконавчої влади, iншому органi, уповноваженому здiйснювати державну реєстрацiю, засвiдчена нотарiально чи органом, який видав свiдоцтво про державну реєстрацiю;

     г) копiя належним чином оформленого положення про вiдокремлений пiдроздiл, засвiдчена нотарiально чи органом, що створив вiдокремлений пiдроздiл;

     ґ) картка з вiдбитком печатки та зразками пiдписiв службових осiб пiдроздiлу, яким згiдно з чинним законодавством та вiдповiдними документами пiдприємства надано право розпоряджання рахунком та пiдписування розрахункових документiв. Зразки пiдписiв та повноваження службових осiб засвiдчуються нотарiально або керiвником пiдприємства - юридичної особи, до складу якого входить вiдокремлений пiдроздiл;

     д) клопотання пiдприємства або вiдповiдного органу приватизацiї (щодо структурних пiдроздiлiв, якi видiляються у процесi приватизацiї) до банку, в якому вiдкривається поточний рахунок вiдокремленому пiдроздiлу, про вiдкриття рахунку, iз зазначенням мiсцезнаходження пiдприємства, його iдентифiкацiйного коду, номера поточного рахунку та банку, в якому вiн вiдкритий, а також податкового органу, в якому пiдприємство стоїть на облiку;

(Пiдпункт "д" пункту 2.2.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000, N 500 вiд 05.12.2001)

     е) довiдка про реєстрацiю в органах Пенсiйного фонду України;

     є) копiї документiв про взяття на податковий облiк юридичної особи, яка створила вiдокремлений пiдроздiл, та вiдокремленого пiдроздiлу (вiд податкового органу за мiсцезнаходженням цього пiдроздiлу), засвiдченi податковим органом, нотарiально або уповноваженим працiвником банку;

(Пункт 2.2.2 доповнено пiдпунктом "є" згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     ж) копiю страхового свiдоцтва, що пiдтверджує реєстрацiю юридичної особи у Фондi соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України як платника соцiальних страхових внескiв (якщо вiдокремлений пiдроздiл розташований на iншiй територiї, нiж юридична особа та здiйснює розрахунки з оплати працi самостiйно - копiю страхового свiдоцтва, що пiдтверджує реєстрацiю вiдокремленого пiдроздiлу в цьому Фондi як платника соцiальних страхових внескiв), засвiдчену нотарiально або органом, що його видав, або уповноваженим працiвником банку.

(Пункт 2.2.2 доповнено пiдпунктом "ж" згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     2.2.3. Пiдприємства, що дiють на пiдставi лише установчого договору, замiсть статуту, передбаченого пiдпунктом "в" пункту 2.2.1, надають нотарiально засвiдчену копiю установчого договору.

(Пункт 2.2.3 в редакцiї Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     2.2.4. Колективнi сiльськогосподарськi пiдприємства, товариства споживчої кооперацiї, полiтичнi партiї, громадськi та релiгiйнi органiзацiї (релiгiйнi громади, управлiння i центри, монастирi, релiгiйнi братства, мiсiонерськi товариства (мiсiї), духовнi навчальнi заклади) для вiдкриття рахунку подають документи, зазначенi в пунктi 2.2.1 цiєї Iнструкцiї (копiю документа, визначеного пiдпунктом "є" пункту 2.2.1, подають органiзацiї, що використовують найману працю).

(Пункт 2.2.4 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     2.2.5. Професiйнi спiлки та їх об'єднання для вiдкриття поточного рахунку подають до установи банку документи, зазначенi в пiдпунктах "а", "в", "ґ", "е" пункту 2.2.1 цiєї Iнструкцiї.

(Абзац перший пiдпункту 2.2.5 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     Первиннi органiзацiї профспiлок, крiм документiв, зазначених у пiдпунктах "а", "ґ" пункту 2.2.1 цiєї Iнструкцiї, подають копiю статуту профспiлки (всеукраїнської профспiлки або профспiлки з iншим статусом), засвiдчену нотарiально або вищим профспiлковим органом.

(Абзац другий пiдпункту 2.2.5 в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)
(Пункт 2.2.5 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     2.2.6. Оренднi пiдприємства, крiм документiв, зазначених у пунктi 2.2.1, подають копiю договору оренди, засвiдчену нотарiально.

(Пункт 2.2.7 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     2.2.8. Довiрчi товариства при вiдкриттi поточного рахунку подають в установу банку документи, передбаченi пунктом 2.2.1, та укладають з установою банку договiр на вiдкриття та обслуговування банкiвського рахунку вiдповiдно до Типового договору на обслуговування комерцiйним банком довiрчого товариства, затвердженого наказом Фонду державного майна України вiд 24.12.93 за N 583 i постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 18.02.94 за N 30.

     2.2.9. Фiзичним особам - суб'єктам пiдприємницької дiяльностi, якi здiйснюють свою дiяльнiсть без створення юридичної особи, поточний та iншi рахунки вiдкриваються на їх iм'я за умови надання паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу.

     Для вiдкриття рахунку в установу банку подаються:

     а) заява про вiдкриття поточного рахунку встановленого зразка (згiдно з додатком 1), пiдписана суб'єктом пiдприємницької дiяльностi;

     б) копiя свiдоцтва про державну реєстрацiю суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, засвiдчена нотарiально або органом, що його видав;

     в) копiя документа, що пiдтверджує взяття пiдприємства на податковий облiк, засвiдчена податковим органом, нотарiально або уповноваженим працiвником банку;

     г) довiдка про реєстрацiю в органах Пенсiйного фонду України;

     ґ) картка iз зразками пiдписiв (згiдно з додатком 6), що надаються в присутностi працiвника банку, який вiдкриває рахунок, та засвiдчуються цим працiвником або нотарiально;

     д) копiя страхового свiдоцтва, що пiдтверджує реєстрацiю суб'єкта пiдприємницької дiяльностi у Фондi соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України як платника соцiальних страхових внескiв, засвiдчена нотарiально або органом, що його видав, чи уповноваженим працiвником банку (подається, якщо фiзична особа - суб'єкт пiдприємницької дiяльностi використовує найману працю).

(Пункт 2.2.9 доповнено пiдпунктом "д" згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     За довiренiстю суб'єкта пiдприємницької дiяльностi - фiзичної особи, що засвiдчена нотарiально, його рахунком можуть розпоряджатися iншi особи.

     У разi смертi суб'єкта пiдприємницької дiяльностi - фiзичної особи його права i обов'язки щодо розпоряджання коштами на рахунках переходять до його спадкоємцiв вiдповiдно до чинного законодавства України.

(Пiдпункт "ґ" пункту 2.2.9 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)
(Пункт 2.2.10 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)
(Пункт 2.2.11 виключено на пiдставi Постанови Нацiонального банку N 9 вiд 09.01.2002)

     2.2.12. Для забезпечення таких видiв дiяльностi, як виробнича кооперацiя, спiльне виробництво та iншi види сумiсної дiяльностi (статтi 432-434 Цивiльного кодексу України), що здiйснюються на пiдставi договорiв (контрактiв) без утворення юридичної особи, в установах банкiв вiдкривається лише один поточний рахунок. При цьому подається:

     а) заява про вiдкриття рахунку (згiдно з додатком 1), пiдписана особою, якiй на пiдставi довiреностi надано право розпорядчого пiдпису при проведеннi грошових операцiй за цим рахунком;

     б) копiя договору про ведення сумiсної дiяльностi, засвiдчена нотарiально;

     в) копiя документа про реєстрацiю такого договору (контракту), засвiдчена нотарiально або органом, що видав цей документ (подається тiльки за договорами з участю iноземних iнвесторiв);

     г) рiшення учасникiв договору про визначення осiб, яким надається право розпорядчого пiдпису при проведеннi грошових операцiй за цим рахунком, що оформлюється у виглядi довiреностi;

     ґ) картка iз зразками пiдписiв осiб, якi мають право розпоряджатися рахунком, засвiдчена нотарiально. В картцi iз зразками пiдписiв ставиться зразок вiдбитка печатки учасника договору, якому за довiренiстю усiх учасникiв договору про сумiсну дiяльнiсть надано право розпорядчого пiдпису при проведеннi грошових операцiй за цим рахунком;

     д) копiя документа, що пiдтверджує взяття пiдприємства (резидента) на податковий облiк, засвiдчена податковим органом, нотарiально або уповноваженим працiвником банку.

(Пункт 2.2.12 доповнено пiдпунктом "д" згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     Вiдмiтка установи банку про вiдкриття рахунку ставиться на титульнiй сторiнцi першого примiрника договору (контракту).

     2.2.13. При вiдкриттi рахунку для формування статутного фонду господарського товариства подається: рiшення засновникiв про визначення особи, якiй надається право розпорядчого пiдпису при проведеннi грошових операцiй за цим рахунком, яке оформлюється у виглядi довiреностi, засвiдченої нотарiально (якщо хоча б одним iз засновникiв є фiзична особа); копiя установчого договору, засвiдчена нотарiально (якщо засновником є фiзична особа); заява про вiдкриття рахунку, пiдписана уповноваженою засновниками особою; картка iз зразком пiдпису особи, якiй засновниками надано право розпорядчого пiдпису, засвiдчена уповноваженим працiвником банку.

(Абзац перший пункту 2.2.13 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     Кошти на цей рахунок перераховуються засновниками, учасниками для формування статутного фонду господарського товариства до його реєстрацiї як юридичної особи. Цей рахунок починає функцiонувати як поточний тiльки пiсля одержання банком документiв щодо реєстрацiї господарського товариства в установленому порядку. У разi вiдмови в реєстрацiї господарського товариства або в iнших випадках, передбачених чинним законодавством України, кошти повертаються засновникам, учасникам, а рахунок закривається.

(Абзац другий пункту 2.2.13 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)
(Пункт 2.2.14 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     2.2.14. У разi вiдкриття рахунку для формування статутного капiталу новостворюваного банку подаються такi документи:

     а) заява про вiдкриття рахунку за пiдписом особи, уповноваженої укладати договори та дiяти вiд iменi засновникiв (учасникiв) банку;

     б) копiя установчого договору, засвiдчена нотарiально. У разi вiдкриття рахунку для формування статутного капiталу новостворюваного кооперативного банку замiсть копiї установчого договору подається витяг з протоколу зборiв засновникiв (учасникiв) з рiшенням про визначення особи, уповноваженої укладати договори та дiяти вiд iменi засновникiв (учасникiв) банку, засвiдчений нотарiально;

     в) картка iз зразком пiдпису особи, уповноваженої укладати договори та дiяти вiд iменi засновникiв (учасникiв) банку, засвiдчена уповноваженим працiвником банку.

     Цей рахунок використовується для акумулювання (у випадках, передбачених чинним законодавством) коштiв учасникiв новостворюваного банку з метою формування статутного капiталу банку до часу їх внесення на накопичувальний рахунок, вiдкритий у Нацiональному банку України або територiальному управлiннi Нацiонального банку України за мiсцем створення банку. Пiсля перерахування коштiв на накопичувальний рахунок цей рахунок закривається на пiдставi заяви про закриття рахунку за пiдписом особи, уповноваженої укладати договори та дiяти вiд iменi засновникiв (учасникiв) банку.

(Роздiл 2 доповнено пунктом 2.2.14 згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     

     2.2.15. Картковi рахунки вiдкриваються клiєнтам на умовах договору про вiдкриття картрахунку i здiйснення операцiй iз застосуванням платiжних карток.

     У разi вiдсутностi в установi банку поточного рахунку подання клiєнтом документiв, передбачених пунктами 2.2.1, 2.2.2 i 2.2.9 цiєї Iнструкцiї, є обов'язковим.

     Якщо в установi банку вiдкрито поточний рахунок клiєнта, то картковий рахунок йому вiдкривається на пiдставi заяви про вiдкриття карткового рахунку та отримання платiжної картки i договору. У заявi про вiдкриття карткового рахунку та отримання платiжної картки, крiм реквiзитiв, передбачених у додатку 1 до цiєї Iнструкцiї, при потребi зазначаються iншi додатковi реквiзити, встановленi установою банку та/або платiжною системою, якi необхiднi для iдентифiкацiї держателя картки, визначення параметрiв платiжної картки тощо.

(Пiдроздiл 2.2 роздiлу 2 доповнено пунктом згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

3. Вiдкриття рахункiв у нацiональнiй валютi фiзичним особам та використання коштiв за рахунками

3.1. Поточнi рахунки фiзичних осiб.

(Назва пiдроздiлу 3.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     3.1.1. В установах банкiв вiдкриваються поточнi рахунки фiзичним особам:

     а) резидентам - громадянам України;

     б) резидентам - iноземцям та особам без громадянства, якi отримали посвiдку на проживання в Українi;

     в) нерезидентам - громадянам України, якi постiйно проживають за межами України;

     г) нерезидентам-iноземцям та особам без громадянства, якi тимчасово перебувають на територiї України строком до 1 року вiдповiдно до вiдкритої вiзи або документiв, що пiдтверджують законнiсть їх перебування на територiї України згiдно з чинним законодавством.

(Пiдпункт "г" пункту 3.1.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99; в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)
(Пункт 3.1.2 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     3.1.3. Поточнi рахунки вiдкриваються фiзичним особам (у тому числi приватним нотарiусам, адвокатам, патентним повiреним) на пiдставi заяви (згiдно з додатком 5); документа, що засвiдчує особу (паспорта або документа, що замiнює його); договору про вiдкриття та обслуговування рахунку мiж установою банку i громадянином; картки iз зразками пiдписiв (згiдно з додатком 6). Зразки пiдписiв засвiдчуються працiвником банку, який вiдкриває рахунок.

     У договорi мiж установою банку та фiзичною особою зазначаються серiя, номер, дата та ким виданий документ, що засвiдчує фiзичну особу (паспорт або документ, що замiнює його), адреса особи, а також iдентифiкацiйний номер фiзичної особи - платника податку (резидента), що вноситься в договiр на пiдставi вiдповiдного документа, виданого податковим органом. Якщо договiр укладається з фiзичною особою, яка через свої релiгiйнi або iншi переконання вiдмовляється вiд прийняття iдентифiкацiйного номера та офiцiйно повiдомила про це вiдповiднi державнi органи i в паспортi якої зроблено вiдмiтку про право здiйснювати будь-якi платежi без iдентифiкацiйного номера, в договорi iдентифiкацiйний номер не зазначається, а уповноважений працiвник банку в присутностi особи, яка вiдкриває рахунок, знiмає копiю сторiнки паспорта з такою вiдмiткою.

(Абзац другий пункту 3.1.3 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     Картковi рахунки вiдкриваються фiзичним особам на пiдставi документiв, зазначених у цьому пунктi. Якщо в установi банку фiзичнiй особi вiдкрито поточний рахунок, то картковий рахунок вiдкривається на пiдставi заяви на вiдкриття карткового рахунку i договору. У заявi про вiдкриття карткового рахунку та отримання платiжної картки, крiм реквiзитiв, передбачених у додатку 5 до цiєї Iнструкцiї, при потребi зазначаються iншi додатковi реквiзити, встановленi установою банку та/або платiжною системою, якi необхiднi для iдентифiкацiї держателя картки, визначення параметрiв платiжної картки тощо.

(Пункт 3.1.3 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99; в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     3.1.4. За довiренiстю власника рахунку - резидента, засвiдченою нотарiально або уповноваженою особою банку, операцiї за рахунком може здiйснювати iнша особа-резидент.

     3.1.5. Вiдкриття рахунку однiєю фiзичною особою-резидентом iншiй особi-резиденту здiйснюється за умови надання паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу, яка вiдкриває рахунок, та укладення угоди мiж банком та цiєю особою.

     Вiдкриття рахунку фiзичною особою - резидентом чи нерезидентом фiзичнiй особi-нерезиденту здiйснюється за умови подання паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу, та укладення угоди мiж банком та особою, що вiдкриває рахунок.

     Операцiї за такими рахунками здiйснюються тiльки за наявностi довiреностi нерезидента, засвiдченої в установленому чинним законодавством України порядку.

     3.1.6. Виконання операцiй на поточних рахунках здiйснюється на пiдставi розрахункових документiв у безготiвковiй та готiвковiй формах. У розрахункових документах зазначається пiдстава для перерахування коштiв.

     При проведеннi операцiй у безготiвковiй формi фiзичнi особи дотримуються вимог, передбачених Iнструкцiєю про безготiвковi розрахунки в Українi в нацiональнiй валютi, затвердженою постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 29.03.2001 N 135 та зареєстрованою в Мiнiстерствi юстицiї України 25.04.2001 за N 368/5559 й iншими нормативними актами Нацiонального банку України.

(Абзац другий пункту 3.1.6 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     3.1.7. На поточнi рахунки в нацiональнiй валютi фiзичних осiб-резидентiв зараховуються:

     - оплата працi, пенсiї, допомоги, авторськi гонорари за лiтературнi роботи, музичнi твори, витвори образотворчого мистецтва, за артистичну дiяльнiсть, науковi роботи та винаходи;

     - виплати страхових та викупних сум, позичок з особистого страхування, страхове вiдшкодування за майновим страхуванням;

     - орендна плата за найм житлових помешкань, рухомого i нерухомого майна;

     - вiдшкодування шкоди, заподiяної робiтникам та службовцям калiцтвом або у разi втрати годувальника;

     - кошти в нацiональнiй валютi за продану iноземну валюту;

     - кошти за реалiзоване власне майно та за здану сiльгосппродукцiю;

     - iншi надходження у випадках, що не суперечать чинному законодавству України.

     3.1.8. З поточних рахункiв у нацiональнiй валютi фiзичних осiб-резидентiв за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться такi операцiї:

     - розрахунки за наданi послуги юридичними та фiзичними особами;

     - розрахунки за придбанi в пiдприємствах торгiвлi товари;

     - вiдрахування до державного та мiсцевих бюджетiв обов'язкових та iнших платежiв;

     - розрахунки за участь у створеннi пiдприємств рiзної форми власностi;

     - розрахунки за купiвлю та продаж цiнних паперiв на бiржовому або позабiржовому ринку;

     - розрахунки за купiвлю готiвкової iноземної валюти;

(Абзац сьомий пункту 3.1.8 в редакцiї Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     - iншi операцiї - у випадках, що не суперечать чинному законодавству України;

     - розрахунки за купiвлю iноземної валюти за дорученням фiзичної особи, яка виїжджає на постiйне мiсце проживання за кордон, для подальшого зарахування на її поточний рахунок в iноземнiй валютi (копiї документiв про виїзд з України залишаються в уповноваженому банку);

(Пункт 3.1.8 доповнено абзацом дев'ятим згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     - розрахунки за купiвлю iноземної валюти за дорученням фiзичної особи для погашення власної заборгованостi за кредитами, позиками (у тому числi вiдсотки, комiсiйнi, штрафнi санкцiї), отриманими за виданими реєстрацiйними свiдоцтвами щодо залучення кредитiв, позик в iноземнiй валютi.

(Пункт 3.1.8 доповнено абзацом десятим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 55 вiд 12.02.2003)

     Забороняється перерахування коштiв на будь-який рахунок фiзичних осiб-нерезидентiв.

     3.1.9. На поточнi рахунки фiзичних осiб-нерезидентiв, що визначенi в пунктi 3.1.1 (за наявностi пiдтвердження джерел походження готiвкових коштiв у грошовiй одиницi України чи при перерахуваннi коштiв з власного поточного рахунку), зараховуються вiдповiдно:

     - кошти, одержанi як оплата працi, допомога, авторськi гонорари;

     - кошти, одержанi як вiдшкодування шкоди, заподiяної робiтникам та службовцям калiцтвом;

     - кошти вiд продажу власного майна;

     - успадкованi кошти;

     - кошти, отриманi внаслiдок здiйснення iноземної iнвестицiї в Україну;

(Абзац шостий пункту 3.1.9 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     - виплата страхових сум;

     - кошти, що були ранiше знятi власником з рахунку, але не використанi або не повнiстю використанi;

     - iншi надходження, що не суперечать чинному законодавству України.

     3.1.10. З поточних рахункiв у нацiональнiй валютi фiзичних осiб-нерезидентiв за розпорядженням власника чи за його довiренiстю проводяться такi операцiї в грошовiй одиницi України:

     - видача коштiв готiвкою;

     - видача платiжних документiв для здiйснення безготiвкових розрахункiв;

     - розрахунки у безготiвковiй формi за послуги, наданi юридичними та фiзичними особами на територiї України;

     - сплата мита, податкiв та iнших обов'язкових платежiв;

     - сплата страхових та членських внескiв;

     - здiйснення платежiв з вiдшкодування витрат судовим, слiдчим, нотарiальним та iншим органам;

(Абзац сьомий пункту 3.1.10 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     - перерахування на рахунок iншої фiзичної особи;

     - перерахування на iнший власний поточний рахунок в iншому банку України чи на вкладний рахунок;

     - перерахування на рахунок юридичної особи-резидента як внесок до її статутного фонду у випадках, передбачених чинним законодавством;

     - перерахування на рахунок юридичної особи-резидента як реiнвестування в об'єкт первинного iнвестування чи в iншi об'єкти iнвестування вiдповiдно до чинного законодавства України;

(Абзац одинадцятий пункту 3.1.10 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     - перерахування за купiвлю iноземної валюти (купiвля iноземної валюти за кошти у грошовiй одиницi України з урахуванням нарахованих вiдсоткiв за залишками коштiв на рахунку);

     - iншi операцiї, що не суперечать чинному законодавству України.

     3.1.11. Поточний рахунок фiзичної особи закривається на пiдставi його заяви або у разi смертi та в iнших випадках, передбачених договором або чинним законодавством України.

3.2. Вкладнi (депозитнi) рахунки фiзичних осiб

     3.2.1. Вкладнi рахунки в нацiональнiй валютi України вiдкриваються:

     а) резидентам - громадянам України;

     б) резидентам - iноземцям та особам без громадянства, якi отримали посвiдку на проживання в Українi;

     в) нерезидентам - громадянам України, якi постiйно проживають за межами України;

     г) нерезидентам - iноземцям та особам без громадянства, якi проживають в Українi вiдповiдно до вiзи вiдкритої строком до 1 року або документiв, що пiдтверджують законнiсть їх перебування на територiї України вiдповiдно до вимог чинного законодавства (за наявностi пiдтвердження джерел походження готiвкових коштiв у грошовiй одиницi України чи при перерахуваннi коштiв з власного поточного рахунку).

(Пiдпункт "г" пункту 3.2.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     У разi вiдкриття вкладного рахунку фiзичними особами (резидентами) в договорi про вiдкриття вкладного рахунку на пiдставi вiдповiдного документа податкового органу вказується iдентифiкацiйний номер фiзичної особи - платника податку. Якщо депозитний рахунок вiдкривається фiзичнiй особi, яка через свої релiгiйнi або iншi переконання вiдмовляється вiд прийняття iдентифiкацiйного номера та офiцiйно повiдомила про це вiдповiднi державнi органи i в паспортi якої зроблено вiдмiтку про право здiйснювати будь-якi платежi без iдентифiкацiйного номера, в договорi iдентифiкацiйний номер не зазначається, а уповноважений працiвник банку в присутностi особи, яка вiдкриває рахунок, знiмає копiю сторiнки паспорта з такою вiдмiткою. При цьому власнику рахунку видається вкладний документ. Таким документом може бути ощадна книжка (iменна чи на пред'явника); iнший, виданий банком документ, що засвiдчує укладення з банком договору. Фiзичнiй особi-нерезиденту надається iменна ощадна книжка.

(Абзац шостий пункту 3.2.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     У договорi обумовлюються: сума, що вноситься або перераховується на вкладний рахунок; строк зберiгання та порядок повернення коштiв пiсля закiнчення строку зберiгання (виплата готiвкою, перерахування на поточний рахунок вкладника та iн.); розмiр сплати вiдсоткiв, умови перегляду їх розмiру, вiдповiдальнiсть сторiн; умови розiрвання договору; iншi умови за погодженням сторiн.

(Пункт 3.2.2 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     3.2.3. Вiдкриття рахунку однiєю фiзичною особою-резидентом iншiй фiзичнiй особi-резиденту здiйснюється за умови надання паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу, та укладення угоди з особою, яка вiдкриває рахунок.

     Вiдкриття рахунку фiзичною особою-резидентом або нерезидентом фiзичнiй особi-нерезиденту здiйснюється за умови надання паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу, та укладення угоди мiж банком та особою, що вiдкриває рахунок. Операцiї за такими рахунками здiйснюються тiльки за наявностi довiреностi нерезидента, засвiдченої в установленому чинним законодавством порядку.

     3.2.4. На вкладнi рахунки в нацiональнiй валютi фiзичних осiб-нерезидентiв зараховуються:

     - готiвковi кошти (кошти фiзичних осiб-нерезидентiв, якi проживають в Українi вiдповiдно до вiдкритої вiзи строком до 1 року, зараховуються за наявностi пiдтвердження джерел походження готiвкових коштiв у грошовiй одиницi України);

     - кошти з власного поточного рахунку.

     3.2.5. З вкладних рахункiв фiзичних осiб-нерезидентiв у разi закiнчення строку договору проводяться операцiї у грошовiй одиницi України (при закриттi рахунку):

     - виплата готiвкових коштiв;

     - виплата платiжними документами;

     - перерахування на власний поточний рахунок.

4. Вiдкриття та використання рахункiв у нацiональнiй валютi України представництвами, установами та нерезидентами-iнвесторами

(Назва роздiлу 4 в редакцiї Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

4.1. Рахунок типу "Н"

     4.1.1. Рахунок типу "Н" вiдкривається уповноваженим банком:

     - iноземним дипломатичним, консульським, торговельним та iншим офiцiйним представництвам, мiжнародним органiзацiям та їх фiлiям, що користуються iмунiтетом та дипломатичними привiлеями (далi - офiцiйнi представництва);

     - представництвам юридичних осiб-нерезидентiв, установам, якi представляють iнтереси юридичних осiб-нерезидентiв в Українi i не займаються пiдприємницькою дiяльнiстю на територiї України (далi - представництва юридичних осiб-нерезидентiв);

     - представництвам iноземних банкiв;

     - органiзацiям та установам (групам управлiння програмами або проектами), якi згiдно з чинними мiжнародними договорами України та законодавством України залучаються до здiйснення програм або проектiв мiжнародної допомоги чи мiжнародної технiчної допомоги;

     - вiйськовим частинам Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України, якi одержують для свого утримання бюджетнi кошти за кошторисами Мiнiстерства оборони Росiйської Федерацiї.

     4.1.2. Для вiдкриття рахунку типу "Н" офiцiйному представництву до уповноваженого банку подаються такi документи:

     заява представництва про вiдкриття рахунку;

     копiя посвiдчення Мiнiстерства закордонних справ України про акредитацiю представництва на територiї України, засвiдчена Мiнiстерством закордонних справ України або нотарiально;

     картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, засвiдчена Мiнiстерством закордонних справ України або нотарiально.

     Для вiдкриття рахунку типу "Н" представництву юридичної особи-нерезидента до уповноваженого банку подаються такi документи:

     заява представництва про вiдкриття рахунку;

     копiя легалiзованого*** витягу з торговельного, банкiвського чи судового реєстру або реєстрацiйне посвiдчення мiсцевого органу влади iноземної держави про реєстрацiю юридичної особи-нерезидента, засвiдчена нотарiально;

     копiя свiдоцтва про реєстрацiю представництва в уповноваженому органi виконавчої влади України, засвiдчена нотарiально або органом, що видав свiдоцтво;

     копiя легалiзованої*** довiреностi на виконання представницьких функцiй тiєю чи iншою особою в Українi, засвiдчена нотарiально **;

     картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально.

     Для вiдкриття рахунку типу "Н" представництву iноземного банку до уповноваженого банку подаються такi документи:

     заява представництва про вiдкриття рахунку;

     копiя легалiзованого*** положення про представництво iноземного банку, засвiдчена нотарiально;

     копiя легалiзованої довiреностi на виконання представницьких функцiй тiєю чи iншою особою в Українi, засвiдчена нотарiально;

     картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально.

     Для вiдкриття рахунку типу "Н" для впровадження програм та проектiв мiжнародної технiчної допомоги органiзацiєю чи установою (групою управлiння) до уповноваженого банку подаються такi документи:

     заява про вiдкриття рахунку;

     лист-клопотання органiзацiї чи установи, уповноваженої вiд України на виконання мiжнародної технiчної угоди;

     копiя легалiзованої*** довiреностi на виконання тiєю чи iншою особою представницьких функцiй в Українi, засвiдчена нотарiально;

     картка iз зразками пiдписiв уповноважених осiб i вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально;

     а також засвiдченi уповноваженим органом виконавчої влади України копiя реєстрацiйної картки програми або проекту; копiя свiдоцтва про акредитацiю органiзацiї чи установи (групи управлiння) - виконавця програми або проекту, яка пiдтверджує статус виконавця програми або проекту.

     Для вiдкриття рахунку типу "Н" для впровадження програм та проектiв мiжнародної допомоги органiзацiєю чи установою (групою управлiння) на виконання мiжнародних угод мiж Україною та iноземними державами щодо надання допомоги Українi до уповноваженого банку подаються такi документи:

     заява про вiдкриття рахунку;

     картка iз зразками пiдписiв уповноважених осiб i вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально;

     лист-клопотання вiдповiдного органу, який уповноважений на виконання вiд України мiжнародної угоди;

     копiя легалiзованої*** довiреностi на виконання представницьких функцiй тiєю чи iншою особою в Українi, засвiдчена нотарiально;

     а також засвiдченi визначеним в угодi органом копiя документа про акредитацiю органiзацiї чи установи (групи управлiння) - виконавця програми або проекту, що пiдтверджує їх статус як виконавця програми або проекту; копiя програми або проекту мiжнародної допомоги.

     Для вiдкриття рахунку типу "Н" вiйськовим частинам Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України та одержують для свого утримання бюджетнi кошти за кошторисами Мiнiстерства оборони Росiйської Федерацiї (юридичної особи-нерезидента), до уповноваженого банку подаються такi документи:

     заява про вiдкриття рахунку;

     дозвiл фiнансового органу Мiнiстерства оборони Росiйської Федерацiї як розпорядника бюджетних коштiв на вiдкриття рахунку флоту;

     дозвiл фiнансового органу Чорноморському флоту на вiдкриття рахункiв вiйськовим частинам у складi Чорноморського флоту;

     картка iз зразками пiдписiв осiб, якi розпоряджаються рахунком, i вiдбитком печатки, засвiдчена в установленому порядку.

______________
     ** Форма нотарiального засвiдчення має вiдповiдати вимогам Iнструкцiї про порядок вчинення нотарiальних дiй нотарiусами України, затвердженої наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 18.06.94 N 18/5, зi змiнами та доповненнями до неї.

     *** Легалiзацiя - надання юридичної сили документам, якi були виданi на територiї iноземної держави. Цi документи мають бути нотарiально засвiдченi за мiсцем їх видачi, перекладенi українською мовою та легалiзованi в консульськiй установi України, якщо мiжнародними договорами, в яких бере участь Україна, не передбачено iнше. Зазначенi документи можуть бути також засвiдченi в посольствi вiдповiдної держави в Українi та легалiзованi в МЗС України. Не потрiбна легалiзацiя документiв, якi були виданi в Республiцi Албанiя, Народно-Демократичнiй Республiцi Алжир, Республiцi Болгарiя, Соцiалiстичнiй Республiцi В'єтнам, Корейськiй Народно-Демократичнiй Республiцi, Республiцi Куба, Монголiї, Республiцi Польща, Румунiї, Словацькiй Республiцi, Угорськiй Республiцi; країнах, що утворилися на територiї колишньої СФРЮ; Чеськiй Республiцi, Латвiйськiй Республiцi, Литовськiй Республiцi, Естонськiй Республiцi, Росiйськiй Федерацiї, Республiцi Вiрменiя, Республiцi Бiлорусь, Республiцi Грузiя, Республiцi Молдова, Республiцi Казахстан, Республiцi Киргизстан, Республiцi Таджикистан, Туркменiстанi, Республiцi Узбекистан, Республiцi Азербайджан.

(Пункт 4.1.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99; в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)
(Пункт 4.1.3 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     4.1.4. На рахунок типу "Н" для здiйснення розрахункiв, пов'язаних з утриманням офiцiйного представництва або представництва юридичної особи-нерезидента (у тому числi - банку), а також для виконання органiзацiєю чи установою (групою управлiння програмами або проектами) статутної дiяльностi юридичної особи - нерезидента, не пов'язаної з пiдприємницькою дiяльнiстю в Українi, i для впровадження програм та проектiв мiжнародної технiчної i мiжнародної допомоги можуть бути зарахованi кошти:

     - вiд продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти, отриманої вiд вiдповiдного органу iноземної держави чи юридичної особи - нерезидента;

     - отриманi посольством, консульством за наданi консульськi послуги, у тому числi i в готiвковiй формi;

     - отриманi для вiдшкодування збиткiв у разi настання страхових випадкiв;

     - вiд нарахованих вiдсоткiв за залишком коштiв на цьому рахунку (якщо таке нарахування передбачене договором мiж банком та власником рахунку);

     - вiд продажу на територiї України майна, що належить представництву (транспортнi засоби, комп'ютерна та iнша технiка, меблi тощо);

     вiдшкодування суми податку на додану вартiсть вiд купiвлi представництвом на територiї України майна для власних потреб у нацiональнiй валютi;

(Пункт 4.1.4 доповнено абзацом сьомим згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     у сумi невикористаного залишку готiвкової нацiональної валюти, що була ранiше видана для оплати витрат, пов'язаних з проїздом по територiї України в разi виїзду за її межi, фiзичним особам-резидентам, якi уклали контракт (договiр) з юридичною особою-нерезидентом про їх працевлаштування за межами України.

(Пункт 4.1.4 доповнено абзацом восьмим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     На рахунок типу "Н" для здiйснення розрахункiв, пов'язаних з утриманням вiйськової частини Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокується на територiї України, можуть бути зарахованi кошти:

     - вiд продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти з рахунку в iноземнiй валютi;

     - отриманi вiд вiдшкодування збиткiв у разi настання страхових випадкiв;

     - вiд нарахованих вiдсоткiв за залишком коштiв на цьому рахунку (якщо таке нарахування передбачене договором мiж банком та власником рахунку);

     - вiд продажу на територiї України майна, що належить вiйськовiй частинi.

     4.1.5. Наявнi кошти з рахунку типу "Н" можуть бути використанi офiцiйним представництвом, представництвом юридичної особи-нерезидента (у тому числi банку), органiзацiєю чи установою (групою управлiння програмою або проектом) згiдно з кошторисом для:

     - здiйснення в Українi розрахункiв, пов'язаних з утриманням представництва, органiзацiї чи установи (в тому числi на оплату працi, орендну плату, купiвлю та утримання обладнання i транспортних засобiв, поточний ремонт будiвлi чи примiщення представництва, установи тощо);

     - страхування в Українi майна та транспортних засобiв представництва, а також життя i здоров'я його працiвникiв;

     - перерахування офiцiйним представництвом та представництвом юридичної особи-нерезидента благодiйних внескiв на користь юридичних осiб-резидентiв згiдно з чинним законодавством України;

     - перерахування коштiв на цiлi, передбаченi статутом мiжнародної органiзацiї та її фiлiй, що користуються iмунiтетом i дипломатичними привiлеями, та статутом представництва юридичної особи-нерезидента (покриття витрат на територiї України iммiгрантам i бiженцям на купiвлю квиткiв, оформлення для них вiз, їх проживання в готелях та харчування тощо);

     - впровадження органiзацiєю чи установою (групою управлiння програмою або проектом) програм та проектiв мiжнародної допомоги та мiжнародної технiчної допомоги;

     - виплати готiвкових коштiв фiзичним особам-резидентам, якi уклали контракт (договiр) з юридичною особою-нерезидентом про працевлаштування за межами України, для оплати витрат, пов'язаних з їх проїздом по територiї України в разi виїзду за її межi.

(Пункт 4.1.5 доповнено абзацом сьомим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     Наявнi кошти з рахунку типу "Н" можуть бути використанi вiйськовою частиною Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокується на територiї України, згiдно з кошторисом для:

     - здiйснення в Українi розрахункiв, пов'язаних з утриманням вiйськової частини Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокується на територiї України (у тому числi на оплату працi, орендну плату, купiвлю та утримання обладнання i транспортних засобiв, поточний ремонт будiвель та примiщень вiйськової частини);

     - страхування в Українi майна та транспортних засобiв вiйськової частини Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокується на територiї України, а також життя i здоров'я вiйськовослужбовцiв.

     Наявнi кошти з рахунку типу "Н" також можуть бути використанi офiцiйним представництвом та представництвом юридичної особи-нерезидента (у тому числi банку) для купiвлi на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти з метою її перерахування на:

     - рахунок вiдповiдного органу iноземної держави чи рахунок юридичної особи-нерезидента, iнтереси якого представляє на територiї України це представництво (перерахування здiйснюються також у разi припинення дiяльностi представництва на територiї України, що пiдтверджується вiдповiдними документами);

     - власний рахунок в iноземнiй валютi в уповноваженому банку для використання коштiв на оплату працi працiвникiв-нерезидентiв, на вiдрядження та представницькi витрати за кордоном згiдно з кошторисом.

     Наявнi кошти з рахунку типу "Н" також можуть бути використанi вiйськовою частиною Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокується на територiї України, для купiвлi на мiжбанкiвському валютному ринку України росiйських рублiв з метою їх перерахування на рахунок вiдповiдних органiв Росiйської Федерацiї, з якого було здiйснено фiнансування вiйськової частини Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокується на територiї України (перерахування здiйснюється також у разi припинення дiяльностi вiйськової частини Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї на територiї України, що пiдтверджується вiдповiдними документами).

(Пункт 4.1.5 доповнено абзацом чотирнадцятим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     4.1.6. При вiдкриттi рахункiв вiйськовим частинам Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України, слiд також керуватися викладеним в абзацах 3, 4 пункту 5.5, а також у пунктах 5.6-5.8 роздiлу 5 "Вiдкриття рахункiв вiйськовим частинам, установам, пiдприємствам та органiзацiям" цiєї Iнструкцiї.

     4.1.7. У разi змiни назви, органiзацiйно-правової форми, форми власностi, здiйснення реорганiзацiї, в результатi якої передбачається здiйснення перереєстрацiї, рахунки вiйськових частин Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України, пiдлягають переоформленню; при цьому подаються такi ж документи, що i при вiдкриттi рахунку.

4.2. Рахунок типу "П"

     4.2.1. Рахунок типу "П" вiдкривається уповноваженим банком постiйним представництвам iноземних компанiй, фiрм, мiжнародних органiзацiй, створеним у будь-якiй органiзацiйнiй формi без статусу юридичної особи, через якi повнiстю або частково здiйснюється пiдприємницька дiяльнiсть нерезидента на територiї України.

     4.2.2. Для вiдкриття рахунку типу "П" постiйному представництву до уповноваженого банку подаються такi документи:

     клопотання юридичної особи-нерезидента про вiдкриття постiйному представництву рахунку типу "П";

     заява про вiдкриття рахунку;

     копiя свiдоцтва про реєстрацiю постiйного представництва в уповноваженому органi державної влади України, засвiдчена нотарiально або органом, що його видав;

     копiя легалiзованої*** довiреностi на здiйснення представницьких функцiй тiєю чи iншою особою в Українi, засвiдчена нотарiально;

     копiя легалiзованого*** витягу з торговельного, банкiвського чи судового реєстру або реєстрацiйне посвiдчення мiсцевого органу влади iноземної держави про реєстрацiю юридичної особи-нерезидента, якiй належить постiйне представництво, засвiдчена нотарiально;

     копiя дозволу центрального банку вiдповiдної країни на вiдкриття рахунку типу "П" постiйному представництву юридичної особи-нерезидента на територiї України, засвiдчена нотарiально, якщо наявнiсть цього дозволу передбачена договорами, якi укладенi на рiвнi урядiв та/або центральних банкiв України та iноземної країни, юридичною особою якої є цей нерезидент, та набрали чинностi в установленому порядку;

     картка iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально.

(Пункт 4.2.2 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)
(Пункт 4.2.3 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     4.2.4. Рахунок типу "П" використовується вiдповiдно до правил, встановлених для поточних рахункiв резидентiв України (у тому числi для нарахування та зарахування на рахунок вiдсоткiв за залишком коштiв на цьому рахунку, якщо таке нарахування передбачено договором мiж банком та власником рахунку), крiм випадкiв купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     Наявнi кошти з рахунку типу "П" можуть бути використанi постiйним представництвом юридичної особи-нерезидента для купiвлi на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти з метою її перерахування тiльки на:

     а) рахунок юридичної особи-нерезидента, iнтереси якої представляє на територiї України це представництво, на суму коштiв:

     - отриманих внаслiдок здiйснення в Українi операцiй купiвлi - продажу товарiв (робiт, послуг). Постiйне представництво страхового (перестрахового) брокера-нерезидента купує iноземну валюту на суму, отриману ним за наданi послуги з перестрахування та визначену в брокерськiй угодi, укладенiй мiж ним та перестрахувальником-резидентом. Ця сума включає перестрахувальну премiю та брокерську винагороду, якщо брокерська винагорода не сплачується цьому брокеру-нерезиденту (його постiйному представництву) перестраховиком-нерезидентом;

(Абзац другий пiдпункту "а" пункту 4.2.4 пiдроздiлу 4.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 128 вiд 03.04.2002)

     - нарахованих та зарахованих вiдсоткiв за розмiщеними депозитами та за залишком коштiв на цьому рахунку;

     - залишку на рахунку (пiсля сплати обов'язкових податкiв та платежiв) у разi припинення дiяльностi на територiї України, яке пiдтверджується вiдповiдними документами;

     б) власний рахунок в iноземнiй валютi в уповноваженому банку України для використання на:

     - оплату працi працiвникiв-нерезидентiв;

     - виплату коштiв на вiдрядження за кордон;

     - представницькi витрати за кордоном вiдповiдно до чинного законодавства України.

     4.2.5. Здiйснення iнвестицiй в Українi, з цього виду рахункiв, не дозволяється.

(Абзац перший пункту 4.2.5 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Розмiщення коштiв на депозитних рахунках в установах банкiв України здiйснюється з рахунку типу "П" з подальшим поверненням коштiв та нарахованих вiдсоткiв на зазначений рахунок.

(Пункт 4.3 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

4.4. Рахунки нерезидентiв-iнвесторiв

     4.4.1. Для вiдкриття поточного рахунку нерезиденту-iнвестору до уповноваженого банку особисто розпорядниками рахунку подаються такi документи:

     - заява на вiдкриття рахунку;

     - картка iз зразками пiдписiв осiб, уповноважених розпоряджатися рахунком, засвiдчена нотарiально;

     - копiя легалiзованої*** довiреностi на iм'я особи, яка має право вiдкривати та розпоряджатися рахунком, засвiдчена нотарiально;

     - копiя легалiзованого*** витягу з торговельного, банкiвського чи судового реєстру або реєстрацiйне посвiдчення мiсцевого органу влади iноземної держави про реєстрацiю юридичної особи, засвiдчена нотарiально.

     Якщо нерезидентом-iнвестором виступає фiзична особа, то до уповноваженого банку для вiдкриття рахунку подаються вказанi вище документи, крiм копiї легалiзованого витягу з торговельного, банкiвського чи судового реєстру або реєстрацiйного посвiдчення мiсцевого органу влади iноземної держави про реєстрацiю юридичної особи.

(Абзац пункту 4.4.1 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     4.4.2. На поточний рахунок у нацiональнiй валютi нерезидента-iнвестора зараховуються кошти:

     - одержанi вiд продажу iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України, що вносяться як iноземна iнвестицiя;

     - одержанi у виглядi доходiв (дивiдендiв) вiд здiйснення iнвестицiйної дiяльностi на територiї України, у тому числi вiд спiльної дiяльностi без створення юридичної особи та вiд операцiй з цiнними паперами;

     - повернутi у результатi припинення нерезидентом iнвестицiйної дiяльностi в Українi;

     - одержанi в iнших випадках, визначених чинним законодавством.

     4.4.3. З поточного рахунку в нацiональнiй валютi нерезидента-iнвестора проводяться такi операцiї:

     - здiйснення реiнвестицiйної дiяльностi на територiї України;

     - придбання iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України для подальшого перерахування за кордон доходiв, дивiдендiв вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi;

     - розрахунки з митними, податковими та iн. органами у випадках, передбачених чинним законодавством України;

     - розрахунки з резидентами при здiйсненнi спiльної iнвестицiйної дiяльностi з дотриманням вимог чинного законодавства України;

     - сплата послуг уповноваженому банку, який обслуговує рахунок (у порядку, визначеному чинним законодавством України);

     - перерахування коштiв на власний вкладний (депозитний) рахунок;

(Пункт 4.4.3 доповнено абзацом сьомим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     - iншi виплати, якщо вони передбаченi договорами (угодами, контрактами) про iнвестицiйну дiяльнiсть i не суперечать чинному законодавству України.

     4.4.4. Для забезпечення таких видiв дiяльностi, як виробнича кооперацiя, спiльне виробництво, та iнших видiв спiльної дiяльностi за участю юридичних осiб - нерезидентiв-iнвесторiв, якi здiйснюються на пiдставi договорiв (контрактiв) без утворення юридичної особи, в установi банку вiдкривається поточний рахунок у нацiональнiй валютi для ведення облiку коштiв за цими договорами (контрактами) на пiдставi документiв, зазначених у пiдпунктах "б"-"г" пункту 2.2.12 та пунктi 4.4.1 цiєї Iнструкцiї.

(Пункт 4.4.4 доповнено абзацом першим згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Зарахування та списання коштiв з поточних рахункiв, що вiдкриваються для забезпечення таких видiв дiяльностi, як виробнича кооперацiя, спiльне виробництво та iншi види спiльної дiяльностi за участю нерезидентiв-iнвесторiв без створення юридичної особи, має здiйснюватися виключно на цiлi, передбаченi договорами (контрактами) про спiльну iнвестицiйну дiяльнiсть, включаючи i розподiл прибуткiв мiж сторонами угоди (контракту) з урахуванням вимог чинного законодавства України.

     Пiсля завершення розподiлу належних сторонам коштiв та/або строку дiї договору (контракту) про спiльну iнвестицiйну дiяльнiсть зазначенi кошти перераховуються:

     - у грошовiй одиницi України - на поточнi рахунки резидентiв та/або нерезидентiв-iнвесторiв у нацiональнiй валютi;

     - в iноземнiй валютi - на поточнi рахунки резидентiв та/або нерезидентiв-iнвесторiв в iноземнiй валютi, у тому числi на рахунки нерезидентiв-iнвесторiв у банках за кордоном.

(Абзац пункту 4.4.4 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)
(Роздiл 4 доповнено пiдроздiлом 4.4 згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

4.5. Рахунки в нацiональнiй валютi спецiалiзованих установ Органiзацiї Об'єднаних Нацiй та iнших мiжнародних фiнансових установ

(Назва пiдроздiлу 4.5 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     4.5.1. Спецiалiзованим установам Органiзацiї Об'єднаних Нацiй (Мiжнародний банк реконструкцiї та розвитку та iн.), що здiйснюють свою дiяльнiсть вiдповiдно до Конвенцiї ООН "Про привiлеї та iмунiтети спецiалiзованих установ" (вiд 21.11.47), вiдкриваються поточнi рахунки.

     4.5.2. Для вiдкриття поточного рахунку в нацiональнiй валютi спецiалiзованiй установi ООН до уповноваженого банку подаються такi документи:

     - заява про вiдкриття рахунку;

     - картки зразкiв пiдписiв.

     4.5.3. Режим цього рахунку не обмежується нiяким фiнансовим контролем, правилами чи мораторiєм будь-якого роду вiдповiдно до роздiлу 7 Конвенцiї ООН "Про привiлеї та iмунiтети спецiалiзованих установ" (вiд 21.11.47).

(Роздiл 4 доповнено пiдроздiлом 4.5 згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     4.5.4. Мiжнароднi фiнансовi установи, якi здiйснюють свою дiяльнiсть на пiдставi мiжнародних програм та домовленостей, пiдтриманих (гарантованих) Урядом України, що спрямованi на пiдтримку економiки України, вiдкривають рахунок у нацiональнiй валютi на пiдставi рiшення Правлiння Нацiонального банку України.

(Пiдродiл 4.5 доповнено пунктом 4.5.4 згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

5. Вiдкриття рахункiв вiйськовим частинам, установам, пiдприємствам та органiзацiям

     5.1. Вiйськовi частини, установи, пiдприємства й органiзацiї Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комiтету у справах охорони державного кордону України, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, Управлiння державної охорони України та iнших органiв виконавчої влади, якi мають у своєму пiдпорядкуваннi вiйськовi формування (далi - вiйськовi частини /установи/), можуть мати в установах банкiв такi рахунки:

     а) поточнi бюджетнi рахунки для готiвкових виплат;

     б) поточнi рахунки в разi здiйснення вiйськовою частиною (установою) господарської дiяльностi.

     Вiдкриття поточного бюджетного рахунку здiйснюється установою банку на пiдставi наданого вiйськовою частиною (установою) дозволу на вiдкриття рахунку i пiдтвердження дозволу, одержаного установою банку безпосередньо вiд фiнансового органу, що видiляє бюджетнi кошти, а також заяви про вiдкриття рахунку i картки iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки.

     При вiдкриттi поточного рахунку подаються документи, передбаченi в пунктах "а", "б", "г"-"є" пункту 2.2.1 цiєї Iнструкцiї, а також дозвiл фiнансового органу, що видiляє бюджетнi кошти.

(Пункт 5.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     5.2. Вiдкриття рахункiв вiйськовим частинам, установам, пiдприємствам та органiзацiям проводиться на пiдставi дозволiв, якi видаються фiнансовими органами - розпорядниками бюджетних коштiв.

     5.3. Дозволи на вiдкриття рахункiв складаються на бланках, виготовлених у друкарнях, iз захисною сiткою i оснащених централiзованою нумерацiєю, пiдписуються двома особами i засвiдчуються вiдбитком печатки розпорядника бюджетних коштiв. Бланк дозволу складається з чотирьох частин: дозволу, пiдтвердження дозволу, повiдомлення i корiнця.

     Дозвiл на вiдкриття рахунку фiнансовим органом вiдповiдного розпорядника бюджетних коштiв видається тiй вiйськовiй частинi, установi, пiдприємству чи органiзацiї, якiй повинен вiдкриватися рахунок. Одночасно фiнансовий орган розпорядника бюджетних коштiв надсилає через спецiальний зв'язок чи рекомендованим листом установi банку, в якiй повинен бути вiдкритий рахунок, пiдтвердження дозволу на вiдкриття рахунку разом з примiрником повiдомлення про вiдкриття рахунку установою банку.

     Якщо вiйськова частина (установа) має таке ж найменування, як i розпорядник бюджетних коштiв, який фiнансує вiйськову частину (установу), то дозвiл на вiдкриття рахунку цiй вiйськовiй частинi (установi) має бути виданий тим самим фiнансовим органом, який видав дозвiл розпоряднику бюджетних коштiв, що фiнансує вiйськову частину (установу).

     5.4. Абзац перший пункту 5.4 виключено

(Абзац перший пункту 5.4 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Абзац другий пункту 5.4 виключено

(Абзац другий пункту 5.4 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Установа банку перевiряє наявнiсть на дозволi i на пiдтвердженнi дозволу пiдписiв i вiдбитка печатки.

     Дозвiл на вiдкриття рахунку дiйсний до закриття рахунку або переоформлення рахунку у зв'язку зi змiною найменування вiйськової частини, установи, пiдприємства, органiзацiї чи з iнших причин на пiдставi нового дозволу.

     5.5. Зразки пiдписiв надаються установi банку на картцi встановленої форми у двох примiрниках за пiдписами командира (начальника) - перший пiдпис i начальника фiнансового органу (головного чи старшого бухгалтера) - другий пiдпис.

     Картка мiстить зразок вiдбитка гербової печатки вiйськової частини, установи, пiдприємства чи органiзацiї, якiй вiдкривається рахунок. Використання печаток, призначених для спецiальних цiлей (для пакетiв, перепусток тощо), є неприпустимим.

     Зразок вiдбитка гербової печатки є одночасно пiдтвердженням пiдписiв службових осiб власника рахунку.

     Якщо власник рахунку не має гербової печатки, то картка iз зразками пiдписiв має бути засвiдчена пiдписами i вiдбитком гербової печатки вищестоящої органiзацiї.

     Якщо в установi банку вiдкритi два рахунки пiд одним i тим самим найменуванням вiйськової частини чи установи, то в картки iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки за обома рахунками включається один i той самий зразок вiдбитка гербової печатки, що присвоєний цiй вiйськовiй частинi або установi.

     У разi тимчасової вiдсутностi печатки у вiйськовiй частинi, установi, пiдприємствi чи органiзацiї керiвник установи банку дає власнику рахунку необхiдний строк для виготовлення печатки. Одночасно вiн визначає порядок оформлення грошових документiв на час вiдсутностi печатки. У цьому разi керiвник чи головний бухгалтер установи банку робить вiдповiдну вiдмiтку в картцi iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки.

     5.6. Дозвiл на вiдкриття рахунку, заява на вiдкриття рахунку i картки iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки подаються в установу банку тiєю службовою особою вiйськової частини, установи, пiдприємства чи органiзацiї, якiй надано право першого чи другого пiдпису на грошових документах за цим рахунком.

     Особа, яка подає в установу банку зазначенi документи, пред'являє своє посвiдчення, паспорт чи документ, що його замiняє.

     Пiсля перевiрки правильностi оформлення зазначених вище документiв на вiдкриття рахунку на картцi iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки робиться вiдмiтка: "Посвiдчення пред'явлене" (без посилань на дату видачi, номер i без вказiвок про те, ким видано посвiдчення). У разi пред'явлення паспорта вказується його номер, дата видачi i ким виданий. Вiдмiтка про пред'явлення документа засвiдчується пiдписом керiвника чи головного бухгалтера установи банку.

     У разi тимчасової замiни однiєї з осiб, якi мають право першого чи другого пiдпису, нова картка не складається, а додатково надається картка iз зразком пiдпису тимчасового заступника iз зазначенням строку її дiї. Ця тимчасова картка пiдписується командиром (начальником) i начальником фiнансового органу (головним чи старшим бухгалтером) цiєї вiйськової частини, установи, пiдприємства чи органiзацiї i скрiпляється вiдбитком печатки.

     5.7. Про вiдкриття рахунку установа банку негайно надсилає рекомендованим листом заповнене нею повiдомлення фiнансовому органу - розпорядниковi бюджетних коштiв, який видав дозвiл на вiдкриття рахунку.

     Установам банкiв забороняється видавати повiдомлення про вiдкриття рахунку на руки представникам вiйськових частин, установ, пiдприємств i органiзацiй для передання їх фiнансовим органам - розпорядникам бюджетних коштiв.

     5.8. У разi неотримання установою банку пiдтвердження дозволу на вiдкриття рахунку (з примiрником повiдомлення про вiдкриття рахунку) установа банку вiдкриває рахунок вiйськовiй частинi, установi, пiдприємству чи органiзацiї на пiдставi наданих власником рахунку документiв, перерахованих у п.5.7 цiєї Iнструкцiї, на строк до отримання пiдтвердження дозволу.

     Дозвiл на тимчасове вiдкриття рахунку надається керiвником установи банку, про що робиться вiдповiдний напис на картцi iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки.

     Протягом вказаного строку на рахунок, вiдкритий вiйськовiй частинi, установi, пiдприємству чи органiзацiї, можуть тiльки зараховуватися кошти. Видача i перерахування коштiв з цього рахунку забороняється.

     Документи з оформлення рахунку вiйськовiй частинi, установi, пiдприємству чи органiзацiї - рахунку, вiдкритого до отримання пiдтвердження дозволу на право вiдкриття рахунку, зберiгаються у головного бухгалтера установи банку. Картки iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки зберiгаються окремо в операцiйних працiвникiв установи банку.

     Пiсля одержання пiдтвердження дозволу на право вiдкриття рахунку в картцi iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки напис про дозвiл на вiдкриття тимчасового рахунку анулюється, про що робиться вiдмiтка "анульовано". Пiсля цього в загальновстановленому порядку керiвник установи банку робить напис на заявi про вiдкриття рахунку, головний бухгалтер чи його заступник оформляють картку iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки.

6. Вiдкриття уповноваженими банками України рахункiв в iноземнiй валютi

6.1. Характеристика рахункiв

     6.1.1. Банкiвськi рахунки в iноземнiй валютi подiляються на:

     - поточнi;

     - депозитнi (вкладнi).

     6.1.2. Поточний рахунок в iноземнiй валютi вiдкривається пiдприємству для проведення розрахункiв у межах чинного законодавства України в безготiвковiй та готiвковiй iноземнiй валютi при здiйсненнi поточних операцiй, визначених чинним законодавством України, та для погашення заборгованостi за кредитами в iноземнiй валютi.

     Фiзичним особам - суб'єктам пiдприємницької дiяльностi (резидентам), якi здiйснюють свою дiяльнiсть без створення юридичної особи, поточний рахунок вiдкривається за режимом, що визначений для юридичних осiб-резидентiв.

     Поточними торговельними операцiями в iноземнiй валютi є такi розрахунки:

     - мiж юридичними особами-резидентами i юридичними особами-нерезидентами при здiйсненнi зовнiшньоекономiчної дiяльностi за торговельними операцiями;

     - мiж юридичними особами-резидентами на територiї України, за умови наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України;

     - мiж юридичними особами-нерезидентами та юридичними особами-резидентами через юридичних осiб-резидентiв посередникiв вiдповiдно до договорiв (контрактiв, угод), що укладенi вiдповiдно до чинного законодавства України;

     - iншi розрахунки, що здiйснюються вiдповiдно до чинного законодавства України;

     - операцiї на мiжбанкiвському валютному ринку України;

     - оплата товарiв (робiт, послуг) з використанням чекiв та пластикових карток.

     Поточними неторговельними операцiями є такi розрахунки:

     - виплата готiвкової iноземної валюти та платiжними документами в iноземнiй валютi на витрати, пов'язанi з вiдрядженнями;

     - здiйснення обмiнних операцiй з iноземною валютою та платiжними документами в iноземнiй валютi;

     - виплата готiвкової iноземної валюти за чеками та пластиковими картками фiзичним особам (резидентам та нерезидентам);

     - купiвля платiжних документiв в iноземнiй валютi фiзичними особами (резидентами та нерезидентами);

     - виплата авторських гонорарiв i платежiв за користування авторськими правами;

     - перерахування коштiв на проведення мiжнародних виставок, конгресiв, симпозiумiв, конференцiй та iнших мiжнародних зустрiчей;

     - оплата працi нерезидентiв, якi згiдно з укладеними трудовими угодами (контрактами) працюють в Українi;

     - перерахування коштiв в iноземнiй валютi за навчання, лiкування, патентування, сплату митних платежiв, членських внескiв;

     - платежi з вiдшкодування витрат судових, арбiтражних, нотарiальних, правоохоронних органiв;

     - виплата готiвкової iноземної валюти за переказами з-за кордону (пенсiї, алiменти, оплата працi, спадщина, допомога родичiв тощо);

     - переказ за межi України коштiв в iноземнiй валютi (пенсiї, алiменти, оплата працi, спадщина, допомога родичам тощо);

     - iншi виплати та перекази в iноземнiй валютi, що не суперечать чинному законодавству України.

     6.1.3. Вiдокремленим пiдроздiлам пiдприємств поточнi рахунки в iноземнiй валютi вiдкриваються за згодою головного пiдприємства, що має право використовувати iноземну валюту вiдповiдно до чинного законодавства України.

     На поточний рахунок вiдокремленого пiдроздiлу можуть зараховуватися валютнi кошти за реалiзованi товари та наданi послуги у випадках, передбачених чинним законодавством України, а також перерахованi головним пiдприємством чи придбанi на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     Виручка, одержана за товари (роботи, послуги) в iноземнiй валютi пiсля зарахування на поточний рахунок вiдокремленого пiдроздiлу протягом п'яти робочих днiв (включаючи день зарахування виручки на поточний рахунок вiдокремленого пiдроздiлу) перераховується у повному обсязi на поточний рахунок юридичної особи-резидента (через розподiльчий рахунок, вiдкритий уповноваженим банком для цiєї юридичної особи).

(Абзац третiй пункту 6.1.3 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Кошти з поточного рахунку вiдокремленого пiдроздiлу (в межах перерахованих головним пiдприємством чи придбаних на мiжбанкiвському валютному ринку України) можуть бути використанi вiдокремленими пiдроздiлами для здiйснення таких операцiй (згiдно iз затвердженим кошторисом):

     - на оплату витрат на службовi вiдрядження за кордон своїх працiвникiв, а також для забезпечення експлуатацiйних потреб власних (орендованих, зафрахтованих) транспортних засобiв пiд час їх перебування за межами України;

     - на оплату працi працiвникiв-нерезидентiв, якi згiдно з укладеними трудовими угодами (контрактами) працюють у зазначених пiдроздiлах i здiйснення оплати працi яких передбачено в iноземнiй валютi;

     - на придбання для власних потреб пiдроздiлу обладнання, меблiв тощо за контрактами (договорами, угодами) з нерезидентами.

     6.1.4. Вкладнi (депозитнi) рахунки в iноземнiй валютi вiдкриваються уповноваженим банком резидентам (юридичним особам, їх вiдокремленим пiдроздiлам, фiзичним особам) та нерезидентам (юридичним особам-iнвесторам, представництвам юридичних осiб в Українi та фiзичним особам) на пiдставi укладеного депозитного договору мiж власником рахунку та банком на встановлений строк пiд визначений процент вiдповiдно до умов договору.

     Установи банкiв вiдкривають депозитнi рахунки в iноземнiй валютi пiдприємствам, що використовують найману працю, за умови подання ними копiї документа про повiдомлення органiв Фонду соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України щодо намiрiв платника страхових внескiв вiдкрити вiдповiднi рахунки.

(Пункт 6.1.4 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

6.2. Порядок вiдкриття рахункiв

     6.2.1. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi пiдприємство-резидент подає уповноваженому банку документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"є" пункту 2.2.1 цiєї Iнструкцiї.

(Абзац перший пункту 6.2.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Якщо поточний рахунок в iноземнiй валютi вiдкривається в тому самому банку, де вiдкрито поточний рахунок у нацiональнiй валютi, то надання пакета документiв, передбачених пунктом 2.2.1, не обов'язкове (крiм заяви про вiдкриття рахунку та картки iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки).

     6.2.2. Вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi вiдокремленому пiдроздiлу юридичної особи-резидента здiйснюється уповноваженим банком на пiдставi документiв, передбачених пiдпунктами "а"-"ж" пункту 2.2.2 цiєї Iнструкцiї.

(Абзац перший пункту 6.2.2 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     Якщо поточний рахунок вiдокремленому пiдроздiлу в iноземнiй валютi вiдкривається в тому ж банку, де вiдкрито поточний рахунок пiдроздiлу у нацiональнiй валютi (за наявностi у банку права на здiйснення операцiй з валютними цiнностями), то надання пакета документiв, передбачених пунктом 2.2.2, не обов'язкове (крiм заяви про вiдкриття поточного рахунку, клопотання юридичної особи про вiдкриття поточного рахунку, копiї лiцензiї (у разi здiйснення валютних операцiй, якi потребують iндивiдуальної лiцензiї), картки iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки).

     6.2.3. Поточнi рахунки в iноземнiй валютi вiдкриваються також:

     - фiзичним особам-резидентам:

     а) громадянам України (без пiдтвердження джерел походження коштiв в iноземнiй валютi);

     б) iноземцям та особам без громадянства, якi отримали посвiдку на проживання в Українi (без пiдтвердження джерел походження коштiв в iноземнiй валютi);

     - фiзичним особам-нерезидентам:

     а) iноземцям та особам без громадянства, якi проживають в Українi вiдповiдно до вiзи, вiдкритої строком до 1 року або документiв, що пiдтверджують законнiсть їх перебування на територiї України вiдповiдно до вимог чинного законодавства (за наявностi пiдтвердження джерел походження iноземної валюти);

(Абзац шостий пункту 6.2.3 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     б) громадянам України, якi постiйно проживають за кордоном (за наявностi вiдкритої вiзи строком до 1 року або документiв, що пiдтверджують законнiсть їх перебування на територiї України вiдповiдно до вимог чинного законодавства та пiдтвердження джерел походження iноземної валюти).

(Абзац сьомий пункту 6.2.3 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.2.4. Поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичнiй особi - суб'єкту пiдприємницької дiяльностi вiдкривається на пiдставi договору за умови пред'явлення паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу, та подання до уповноваженого банку:

     а) заяви встановленої форми (згiдно з додатком 1);

     б) копiї свiдоцтва про державну реєстрацiю фiзичної особи як суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, засвiдченої нотарiально чи органом, що видав свiдоцтво;

     в) картки iз зразками пiдписiв (згiдно з додатком 6), що надаються у присутностi працiвника банку, який вiдкриває рахунок, та засвiдчуються цим працiвником або нотарiально.

(Пiдпункт "в" пункту 6.2.4 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     Фiзичнi особи - суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, якi використовують працю найманих працiвникiв, додатково подають копiю страхового свiдоцтва, що пiдтверджує реєстрацiю фiзичної особи - суб'єкта пiдприємницької дiяльностi у Фондi соцiального страхування вiд нещасних випадкiв на виробництвi та професiйних захворювань України як платника соцiальних страхових внескiв, засвiдчену в установленому законодавством порядку.

(Пункт 6.2.4 доповнено абзацом п'ятим згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     6.2.5. Поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичнiй особi-резиденту вiдкривається на пiдставi заяви (згiдно з додатком 3); документа, що засвiдчує особу (паспорт або документ, що замiнює його); договору на вiдкриття та обслуговування рахунку мiж установою банку та громадянином; картки iз зразками пiдписiв (згiдно з додатком 6), якi надаються у присутностi працiвника банку, що вiдкриває рахунок, та засвiдчуються цим працiвником.

(Пункт 6.2.5 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     6.2.6. Поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичнiй особi-нерезиденту вiдкривається на пiдставi договору за умови пред'явлення паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу, та подання до уповноваженого банку:

     а) заяви встановленої форми (згiдно з додатком 4);

     б) картки iз зразками пiдписiв (згiдно з додатком 6), що надаютьсяу присутностi працiвника банку, який вiдкриває рахунок, та засвiдчуються цим працiвником;

(Пiдпункт "б" пункту 6.2.6 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     в) засвiдченої нотарiально копiї легалiзованого*** дозволу центрального банку iноземної країни на вiдкриття рахунку у разi, якщо це передбачено мiжнародними договорами України.

(Абзац пункту 6.2.6 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     6.2.7. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi представництву юридичної особи-нерезидента до уповноваженого банку подаються:

     а) заява про вiдкриття рахунку (згiдно з додатком 1);

     б) копiя свiдоцтва про реєстрацiю представництва в уповноважених органах України, засвiдчена нотарiально або органом, що видав свiдоцтво;

     в) копiя легалiзованого*** витягу з торговельного, банкiвського чи судового реєстру або реєстрацiйне посвiдчення мiсцевого органу влади iноземної держави про реєстрацiю юридичної особи - нерезидента, засвiдчена нотарiально;

     г) копiя легалiзованої*** довiреностi юридичної особи-нерезидента її офiцiйному представнику на ведення справ в Українi, засвiдчена нотарiально;

     ґ) картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально.

     6.2.8. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi розташованим на територiї України iноземним дипломатичним, консульським, торговельним та iншим офiцiйним представництвам iноземних держав до уповноваженого банку подаються:

     а) заява про вiдкриття рахунку (згiдно з додатком 1);

     б) копiя посвiдчення Мiнiстерства закордонних справ України про акредитацiю посольства (представництва) на територiї України, засвiдчена нотарiально або органом, що видав посвiдчення;

     в) картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, засвiдчена Мiнiстерством закордонних справ України або нотарiально.

     6.2.9. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi представництву iноземного банку до уповноваженого банку подаються такi документи:

     - заява представництва про вiдкриття рахунку;

     - копiя легалiзованого*** положення про представництво iноземного банку, засвiдчена нотарiально;

     - копiя легалiзованої довiреностi на виконання представницьких функцiй тiєю чи iншою особою в Українi, засвiдчена нотарiально;

     - картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально.

     6.2.10. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi для впровадження програм i проектiв мiжнародної технiчної допомоги органiзацiєю чи установою (групою управлiння) до уповноваженого банку подається заява про вiдкриття рахунку, картка iз зразками пiдписiв уповноважених осiб та вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально, та засвiдченi уповноваженим органом виконавчої влади України такi документи:

(Абзац перший пункту 6.2.10 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     - копiя реєстрацiйної картки програми або проекту;

     - копiя свiдоцтва про акредитацiю органiзацiї чи установи (групи управлiння) - виконавця програми або проекту, що пiдтверджує статус виконавця програми або проекту;

(Абзац четвертий пункту 6.2.10 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     - копiя легалiзованої*** довiреностi на виконання представницьких функцiй тiєю чи iншою особою в Українi, засвiдчена нотарiально.

     6.2.11. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi для впровадження програм i проектiв мiжнародної допомоги органiзацiєю чи установою (групою управлiння) на виконання мiжнародних угод мiж Україною та iноземними державами про надання допомоги Українi до уповноваженого банку подається заява про вiдкриття рахунку, картка iз зразками пiдписiв уповноважених осiб та вiдбитком печатки, засвiдчена нотарiально, лист-клопотання вiдповiдного органу, який уповноважений на виконання вiд України мiжнародної угоди, та завiренi визначеним в угодi органом такi документи:

     - копiя документа про акредитацiю органiзацiї чи установи (групи управлiння) - виконавця програми або проекту, що пiдтверджує їх статус як виконавця програми або проекту;

(Абзац третiй пункту 6.2.11 виключено на пiдставi Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     - копiя легалiзованої*** довiреностi на виконання представницьких функцiй тiєю чи iншою особою в Українi, засвiдчена нотарiально.

     6.2.12. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi нерезиденту-iнвестору до уповноваженого банку подаються документи, якi передбаченi пунктом 4.4.1.

(Пункт 6.2.12 в редакцiї Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.2.13. Для вiдкриття поточного рахунку в iноземнiй валютi вiйськовим частинам Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України, до уповноваженого банку подаються:

     а) заява на вiдкриття рахунку встановленого зразка (згiдно з додатком 1);

     б) дозвiл фiнансового органу Мiнiстерства оборони Росiйської Федерацiї як розпорядника бюджетних коштiв на вiдкриття рахунку флоту;

     в) дозвiл фiнансового органу Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї на вiдкриття рахункiв вiйськовiй частинi в складi Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї;

     г) картки iз зразками пiдписiв осiб (засвiдчених в установленому порядку) та вiдбитком печатки.

     6.2.14. Поточний рахунок в iноземнiй валютi для зарахування коштiв, що вносяться для формування статутних фондiв господарських товариств (якщо це передбачено установчими документами), вiдкривається в порядку, передбаченому пунктом 2.2.13 цiєї Iнструкцiї.

(Пункт 6.2.14 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.2.15. Вiдкриття вкладних (депозитних) рахункiв в iноземнiй валютi фiзичним особам, передбаченим у п.6.2.3, здiйснюється на пiдставi договору за умови надання паспорта чи iншого документа, що засвiдчує особу.

     6.2.16. Закриття та переоформлення рахункiв в iноземнiй валютi здiйснюється iз застосуванням порядку, передбаченого роздiлом 8 цiєї Iнструкцiї.

     6.2.17. Картковi рахунки в iноземнiй валютi вiдкриваються клiєнтам вiдповiдно до вимог цiєї Iнструкцiї щодо вiдкриття карткових рахункiв у нацiональнiй валютi на умовах договору про вiдкриття картрахунку i здiйснення операцiй iз застосуванням платiжних карток.

     Якщо в установi банку вiдкрито поточний рахунок клiєнта, то картковий рахунок йому вiдкривається на пiдставi заяви про вiдкриття карткового рахунку та отримання платiжної картки i договору. У заявi про вiдкриття карткового рахунку та отримання платiжної картки, крiм реквiзитiв, передбачених у додатках 1, 3 та 4 цiєї Iнструкцiї, при потребi зазначаються iншi додатковi реквiзити, встановленi установою банку та/або платiжною системою, якi необхiднi для iдентифiкацiї держателя картки, визначення параметрiв платiжної картки тощо. У разi вiдсутностi в установi банку поточного рахунку клiєнтом подаються документи, передбаченi пунктами 6.2.1, 6.2.2, 6.2.4-6.2.13 цiєї Iнструкцiї.

     Операцiї за картковими рахунками здiйснюються з урахуванням вимог, визначених цiєї Iнструкцiєю та вiдповiдними нормативно-правовоми актами Нацiонального банку України, що регулюють здiйснення операцiй iз застосуванням платiжних карток.

(Пiдроздiл 6.2 доповнено пунктом 6.2.17 згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

6.3. Режим поточних рахункiв фiзичних осiб в iноземнiй валютi

     6.3.1. На поточнi рахунки в iноземнiй валютi фiзичних осiб-резидентiв зараховуються:

     - готiвкова валюта;

     - валюта за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку згiдно з чинним законодавством України;

     - валюта за iменними платiжними документами (чеками), виписаними уповноваженими банками України;

     - валюта, переказана з-за кордону на iм'я власника рахунку через уповноваженi банки України (у тому числi отримана вiд нерезидентiв на пiдставi виданих Нацiональним банком України реєстрацiйних свiдоцтв щодо залучення кредитiв, позик в iноземнiй валютi, а також повернута з-за кордону як ранiше здiйснена iнвестицiя на пiдставi iндивiдуальних лiцензiй Нацiонального банку України та доходи, прибутки вiд цих iнвестицiй);

(Абзац п'ятий пункту 6.3.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 55 вiд 12.02.2003)

     - валюта, одержана з-за кордону вiд юридичної особи-нерезидента як оплата працi, премiї, призи, авторськi гонорари;

     - валюта за iменними платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку;

     - валюта за платiжними документами, ввезеними з-за кордону власником рахунку i зареєстрованими митною службою при в'їздi в Україну;

     - валюта, перерахована власнику рахунку за дорученням юридичної особи - нерезидента через юридичну особу-резидента (посередника) на пiдставi укладених мiжнародних угод (контрактiв, договорiв), якими передбачено отримання резидентами України гонорарiв, премiй, призiв та iнших виплат вiд нерезидентiв з-за кордону за використання їх творiв, винаходiв, вiдкриттiв тощо згiдно з чинним законодавством України;

     - валюта, перерахована з рахунку отримувача гуманiтарної допомоги на поточнi рахунки набувачiв гуманiтарної допомоги;

(Пункт 6.3.1 доповнено абзацом десятим згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     - валюта, перерахована в межах України iншою фiзичною особою (резидентом чи нерезидентом) з власного поточного рахунку в iноземнiй валютi;

     - iноземна валюта, куплена уповноваженим банком на мiжбанкiвському валютному ринку України за дорученням фiзичної особи, яка виїжджає на постiйне мiсце проживання за кордон, за кошти з рахунку в нацiональнiй валютi (копiї документiв про виїзд залишаються в уповноваженому банку);

(Пункт 6.3.1 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     валюта, одержана власником рахунку вiд погашення ощадних (депозитних) сертифiкатiв.

(Пункт 6.3.1 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     6.3.2. З поточного рахунку в iноземнiй валютi за розпорядженням фiзичної особи - резидента чи за його дорученням проводяться такi операцiї:

     а) в iноземнiй валютi:

     - перерахування за межi України через кореспондентськi рахунки уповноважених банкiв України вiдповiдно до Правил здiйснення переказiв iноземної валюти за межi України за дорученням фiзичних осiб та одержання фiзичними особами в Українi переказаної їм iз-за кордону iноземної валюти;

(Абзац другий пiдпункту "а" пункту 6.3.2 в редакцiї Постанови Нацбанку N 18 вiд 17.01.2001)

     - виплата готiвкою (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України, що встановлюється Нацiональним банком України);

     - виплата платiжними документами (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - перерахування у межах України на рахунок iншої фiзичної особи - громадянина України - резидента;

     - перерахування на власний поточний рахунок в iншому уповноваженому банку України чи вкладний рахунок;

     - продаж на мiжбанкiвському валютному ринку України для подальшого зарахування на рахунок у нацiональнiй валютi;

     - перерахування власником рахунку коштiв за операцiями з ощадними (депозитними) сертифiкатами;

(Пiдпункт "а" пункту 6.3.2 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     перерахування за межi України нерезидентам для погашення власної заборгованостi за кредитами, позиками (у тому числi вiдсотки, комiсiйнi, штрафнi санкцiї), отриманими за виданими Нацiональним банком України реєстрацiйними свiдоцтвами щодо залучення кредитiв, позик в iноземнiй валютi;

(Пiдпункт "а" пункту 6.3.2 доповнено абзацом дев'ятим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 55 вiд 12.02.2003)

     перерахування за кордон iнвестицiй на пiдставi iндивiдуальних лiцензiй Нацiонального банку України.

(Пiдпункт "а" пункту 6.3.2 доповнено абзацом десятим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 55 вiд 12.02.2003)

     б) у грошовiй одиницi України:

     - виплата готiвкою в грошовiй одиницi України (купiвля iноземної валюти здiйснюється за курсом уповноваженого банку, що дiє на день здiйснення операцiї);

(Абзац другий пiдпункту "б" пункту 6.3.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 18 вiд 17.01.2001)

 

     - перерахування коштiв для сплати юридичнiй особi за продаж товару чи надання послуг на територiї України (купiвля iноземної валюти здiйснюється за курсом уповноваженого банку, що дiє на день здiйснення операцiї).

(Абзац третiй пiдпункту "б" пункту 6.3.2 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 18 вiд 17.01.2001)

     6.3.3. На поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-нерезидента зараховуються:

     - валюта, перерахована з-за кордону на iм'я власника рахунку через уповноваженi банки України;

     - готiвкова валюта, яка ввезена на територiю України i зареєстрована митною службою при в'їздi в Україну (в митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку України про зарахування iноземної валюти на рахунок);

     - валюта за платiжними документами, ввезена на територiю України власником рахунку i зареєстрована митною службою при в'їздi в Україну (в митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку України про зарахування iноземної валюти на рахунок, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - валюта за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - валюта за iменними платiжними документами (чеками), виписаними уповноваженими банками України;

     - валюта, одержана в Українi як оплата працi, премiї, призи, авторськi гонорари згiдно з чинним законодавством України;

     - валюта, що перерахована у межах України iншою фiзичною особою-нерезидентом з власного поточного рахунку в iноземнiй валютi;

     - кошти, невикористанi або не повнiстю використанi, у сумi, що не перевищує ранiше зняту власником з рахунку;

(Абзац пункту 6.3.3 в редакцiї Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     валюта, одержана власником рахунку вiд погашення ощадних (депозитних) сертифiкатiв;

(Пункт 6.3.3 доповнено абзацом десятим згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     валюта, куплена уповноваженим банком на мiжбанкiвському валютному ринку України за дорученням фiзичної особи-нерезидента за рахунок наявних коштiв у нацiональнiй валютi на поточному рахунку цiєї фiзичної особи.

(Пункт 6.3.3 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     6.3.4. З поточного рахунку в iноземнiй валютi фiзичної особи-нерезидента за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться такi операцiї:

     а) в iноземнiй валютi:

     - перерахування за межi України через кореспондентськi рахунки уповноважених банкiв України вiдповiдно до Правил здiйснення переказiв iноземної валюти за межi України за дорученням фiзичних осiб та одержання фiзичними особами в Українi переказаної їм iз-за кордону iноземної валюти;

(Абзац другий пiдпункту "а" пункту 6.3.4 в редакцiї Постанови Нацбанку N 18 вiд 17.01.2001)

     - виплата готiвкою (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - виплата платiжними документами (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - перерахування на власний поточний рахунок чи вкладний рахунок в iншому уповноваженому банку України;

     - перерахування в межах України на поточний рахунок iншої фiзичної особи-резидента чи нерезидента;

     - перерахування фiзичною особою - нерезидентом на рахунок юридичної особи-резидента як iнвестицiя згiдно з чинним законодавством України;

     - перерахування власником рахунку коштiв за операцiями з ощадними (депозитними) сертифiкатами;

(Пiдпункт "а" пункту 6.3.4 доповнено абзацом восьмим згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     б) у грошовiй одиницi України:

     - виплата готiвкою в грошовiй одиницi України (купiвля iноземної валюти здiйснюється за курсом уповноваженого банку, що дiє на день здiйснення операцiї);

(Абзац другий пiдпункту "б" пункту 6.3.4 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 18 вiд 17.01.2001)

     - перерахування коштiв для сплати юридичнiй особi за продаж товару чи надання послуг на територiї України (купiвля iноземної валюти здiйснюється за курсом уповноваженого банку, що дiє на день здiйснення операцiї);

(Абзац третiй пiдпункту "б" пункту 6.3.4 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 18 вiд 17.01.2001)

     - кошти, невикористанi або не повнiстю використанi, у сумi, що не перевищує ранiше зняту власником з рахунку.

(Абзац пункту 6.3.3 в редакцiї Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

6.4. Режим вкладних (депозитних) рахункiв в iноземнiй валютi фiзичних осiб

     6.4.1. На вкладний (депозитний) рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-резидента зараховуються:

     - готiвкова валюта;

     - валюта, перерахована з власного поточного чи вкладного рахунку в iноземнiй валютi в iншому уповноваженому банку України.

     6.4.2. З вкладного рахунку в iноземнiй валютi за розпорядженням фiзичної особи-резидента чи за його дорученням проводяться операцiї (при закриттi рахунку):

     - виплата готiвкою (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - виплата платiжними документами (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - перерахування на власний поточний чи вкладний рахунок в iноземнiй валютi в iншому уповноваженому банку України.

     6.4.3. На вкладний рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-нерезидента зараховуються:

     - готiвкова валюта, яка ввезена на територiю України i зареєстрована митною службою при в'їздi в Україну (в митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку України про зарахування готiвкової iноземної валюти на рахунок);

     - валюта, перерахована з власного поточного чи вкладного рахунку в iноземнiй валютi в iншому уповноваженому банку.

     6.4.4. З вкладного рахунку в iноземнiй валютi фiзичної особи-нерезидента за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться такi операцiї (при закриттi рахунку):

     - перерахування за межi України через кореспондентськi рахунки уповноважених банкiв України вiдповiдно до Правил переказу iноземної валюти за межi України за рахунок особистих коштiв фiзичних осiб - резидентiв i нерезидентiв;

     - виплата готiвкою (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - виплата платiжними документами (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - перерахування на власний поточний чи вкладний рахунок в iноземнiй валютi в iншому уповноваженому банку України.

6.5. Режим поточних рахункiв в iноземнiй валютi представництв, установ та нерезидентiв-iнвесторiв

(Назва пiдроздiлу 6.5 в редакцiї Постанови Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.5.1. На поточнi рахунки в iноземнiй валютi офiцiйних представництв, представництв юридичних осiб-нерезидентiв, якi не займаються пiдприємницькою дiяльнiстю в Українi, установ (груп управлiння програмами або проектами мiжнародної допомоги та мiжнародної технiчної допомоги) зараховуються такi кошти:

     - у готiвковiй формi, що ввезенi на територiю України уповноваженим представником юридичної особи - нерезидента i зареєстрованi митною службою при в'їздi в Україну (у ввiзнiй митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку про прийняття валюти, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - невикористаний залишок готiвкової iноземної валюти чи iноземна валюта за платiжними документами, що були ранiше отриманi (купленi) в уповноважених банках України для оплати витрат на вiдрядження, експлуатацiйнi витрати, пов'язанi з обслуговуванням транспортних засобiв за кордоном, та представницькi витрати за кордоном;

     - у сумi невикористаного залишку готiвкової iноземної валюти та дорожнiх чекiв, що були ранiше виданi для оплати витрат, пов'язаних з проїздом по територiї iноземної держави, фiзичним особам-резидентам, якi уклали контракт (договiр) з юридичною особою-нерезидентом про їх працевлаштування за межами України;

(Пункт 6.5.1 доповнено абзацом четвертим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     - перерахованi з-за кордону на iм'я власника рахунку через уповноваженi банки (у тому числi для виконання мiжнародних програм або проектiв технiчної допомоги);

     - за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - за платiжними документами на iм'я власника рахунку, ввезеними на територiю України i зареєстрованими митною службою при в'їздi в Україну (у ввiзнiй митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку про прийняття платiжних документiв, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - за iменними платiжними документами (в тому числi - дорожнi чеки), що ввезенi в Україну та не зареєстрованi митною службою при в'їздi в Україну, за вiдсутностi передавальних надписiв на них (зараховуються тiльки на рахунки офiцiйного представництва);

     - купленi на мiжбанкiвському валютному ринку України власником рахунку за рахунок власних коштiв, наявних на рахунках типу "Н" (також при закриттi цього рахунку), в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - перерахованi в межах України власнику рахунку вiдповiдно до чинного законодавства України;

     - сума вiдсоткiв, нарахованих за залишком коштiв на власному поточному рахунку;

     - iншi надходження на користь власника рахунку, що не суперечать чинному законодавству України.

     6.5.2. З поточного рахунку в iноземнiй валютi офiцiйних представництв, представництв юридичних осiб-нерезидентiв, якi не займаються пiдприємницькою дiяльнiстю в Українi, установ (груп управлiння програмами або проектами мiжнародної технiчної допомоги) за розпорядженням власника проводяться такi операцiї:

     - виплата готiвкою для оплати працi працiвникам-нерезидентам, якi працюють в Українi за контрактом (договором) згiдно з чинним законодавством України;

     - виплата готiвкою чи платiжними документами працiвникам на службовi вiдрядження при виїздi за кордон, на експлуатацiйнi витрати, пов'язанi з обслуговуванням транспортних засобiв за кордоном, та представницькi витрати за кордоном (вивезення валюти за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України;

     - виплата готiвкою для забезпечення статутної дiяльностi мiжнародних органiзацiй, що користуються привiлеями та iмунiтетом спецiалiзованих установ (вивезення валюти за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - виплата готiвкою чи дорожнiми чеками для оплати витрат, пов'язаних з проїздом по територiї iноземної держави, фiзичним особам-резидентам, якi уклали контракт (договiр) з юридичною особою-нерезидентом про їх працевлаштування за межами України;

(Пункт 6.5.2 доповнено абзацом п'ятим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     - здiйснення остаточного розрахунку з фiзичними особами-резидентами, якi уклали контракт (договiр) з юридичною особою-нерезидентом про їх працевлаштування за межами України;

(Пункт 6.5.2 доповнено абзацом шостим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     - перерахування за межi України на рахунки юридичних осiб-нерезидентiв згiдно з контрактом (договором, угодою), що передбачає купiвлю обладнання для виконання проектiв у рамках чинних мiжнародних угод про гуманiтарне та технiко-економiчне спiвробiтництво;

     - перерахування за межi України на рахунки вiдповiдних органiв iноземної держави та юридичних осiб, iнтереси яких представляють в Українi цi представництва (також при закриттi цього рахунку);

     - перерахування на рахунок юридичної особи - резидента як благодiйний внесок;

     - перерахування залишкiв коштiв при закриттi поточного рахунку в одному уповноваженому банку i вiдкриттi поточного рахунку в iншому уповноваженому банку;

     - продаж на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою подальшого зарахування на рахунок типу "Н" для утримання представництва, виконання статутної дiяльностi, впровадження мiжнародних програм або проектiв технiчної допомоги;

     - iншi перерахування, що не суперечать чинному законодавству України.

     6.5.3. На поточнi рахунки в iноземнiй валютi постiйних представництв iноземних компанiй, фiрм, мiжнародних органiзацiй, через якi повнiстю або частково здiйснюється пiдприємницька дiяльнiсть в Українi, зараховуються кошти:

     - у готiвковiй формi, що ввезенi на територiю України уповноваженим представником юридичної особи-нерезидента i зареєстрованi митною службою при в'їздi в Україну (у ввiзнiй митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку про прийняття валюти, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - в сумi невикористаного залишку готiвкової iноземної валюти та iноземної валюти за платiжними документами, що були ранiше отриманi (купленi) в уповноважених банках України для оплати витрат на вiдрядження та експлуатацiйнi витрати, пов'язанi з обслуговуванням транспортних засобiв за кордоном, та представницьких витрат за кордоном;

     - перерахованi з-за кордону на iм'я власника рахунку через уповноваженi банки України;

     - за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - за платiжними документами на iм'я постiйного представництва юридичної особи - нерезидента, ввезеними на територiю України i зареєстрованими митною службою при в'їздi в Україну (у ввiзнiй митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку про прийняття платiжних документiв, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - купленi на мiжбанкiвському валютному ринку України власником рахунку за рахунок власних коштiв, наявних на рахунках типу "П" (також при закриттi цього рахунку), в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - перерахованi в межах України власнику рахунку вiдповiдно до чинного законодавства України;

     - у сумi вiдсоткiв, нарахованих за залишком коштiв на власному поточному рахунку;

     - перерахованi в межах України з власного поточного рахунку при його закриттi в iншому банку;

     - в сумi кредитiв, отриманих вiд уповноважених банкiв за кредитними угодами;

     - iншi надходження, отримання яких не суперечить чинному законодавству України.

     6.5.4. З поточного рахунку в iноземнiй валютi постiйних представництв iноземних компанiй, фiрм, мiжнародних органiзацiй, через якi повнiстю або частково здiйснюється пiдприємницька дiяльнiсть в Українi, за розпорядженням власника рахунку проводяться такi операцiї:

     - виплата готiвкою для оплати працi працiвникам-нерезидентам, якi працюють в Українi за контрактом (договором) згiдно з чинним законодавством України;

     - виплата готiвкою чи платiжними документами працiвникам на службовi вiдрядження при виїздi за кордон, на експлуатацiйнi витрати, пов'язанi з обслуговуванням транспортних засобiв за кордоном, представницькi витрати за кордоном вiдповiдно до чинного законодавства України (вивезення валюти за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - перерахування за межi України на рахунки юридичних осiб-нерезидентiв, iнтереси яких представляють в Українi цi постiйнi представництва (також при закриттi цього рахунку);

     - перерахування на користь юридичної особи-резидента у разi, якщо у призначеннi платежу коштiв, що надiйшли iз-за кордону, зазначено, що цi кошти згiдно з договором (контрактом, угодою) належать цьому резиденту;

     - перерахування на рахунок юридичної особи-резидента в уповноваженому банку як благодiйний внесок;

     - перерахування залишкiв коштiв при закриттi поточного рахунку в одному уповноваженому банку i вiдкриттi поточного рахунку в iншому уповноваженому банку;

     - перерахування в рахунок погашення кредиту та вiдсоткiв за ним;

     - продаж на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою подальшого зарахування на рахунок типу "П" для цiльового використання (оплата витрат за кошторисом, рахункiв-фактур, благодiйних внескiв та iнших витрат, що не суперечать чинному законодавству України);

     - iншi будь-якi перерахування, що не суперечать чинному законодавству України.

     6.5.5. На поточнi рахунки в iноземнiй валютi вiйськових частин Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України, зараховуються кошти:

     - перерахованi з-за кордону на iм'я власника рахунку через уповноваженi банки;

     - за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - у готiвковiй формi, що ввезенi на територiю України уповноваженим представником Мiнiстерства оборони Росiйської Федерацiї i зареєстрованi митною службою при в'їздi в Україну (у ввiзнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку про прийняття валюти, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - невикористаний залишок готiвкової iноземної валюти чи iноземної валюти за платiжними документами, що були ранiше отриманi (купленi) в уповноважених банках України для оплати витрат на вiдрядження, експлуатацiйнi витрати, пов'язанi з обслуговуванням транспортних засобiв за кордоном, та представницькi витрати за кордоном;

(Пункт 6.5.5 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     - купленi на мiжбанкiвському валютному ринку України власником рахунку за рахунок власних коштiв, наявних на рахунку типу "Н" (також у разi закриття цього рахунку), у порядку, що встановлений чинним законодавством України;

(Пункт 6.5.5 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     - сума вiдсоткiв, нарахованих за залишком коштiв на власному поточному рахунку.

(Пункт 6.5.5 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)
(Пiдроздiл 6.5 доповнено пунктом 6.5.5 згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.5.6. З поточних рахункiв в iноземнiй валютi вiйськових частин Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України, за розпорядженням власника проводяться такi операцiї:

     - виплата готiвкою для оплати працi вiйськовослужбовцiв-нерезидентiв, якi несуть службу на територiї України;

     - виплата готiвкою чи платiжними документами вiйськовослужбовцям на службовi вiдрядження при виїздi за кордон;

     - продаж iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою подальшого зарахування на рахунок типу "Н" для утримання вiйськових частин Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокуються на територiї України;

     - перерахування росiйських рублiв на рахунок вiдповiдних органiв Росiйської Федерацiї, з якого було здiйснено фiнансування вiйськової частини Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї, що дислокується на територiї України (перерахування здiйснюється також у разi припинення дiяльностi вiйськової частини Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї на територiї України, що пiдтверджується вiдповiдними документами).

(Пункт 6.5.6 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)
(Пiдроздiл 6.5 доповнено пунктом 6.5.6 згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.5.7. На рахунок нерезидента-iнвестора в iноземнiй валютi зараховуються кошти:

     - перерахованi з-за кордону для здiйснення iнвестицiї в Україну;

     - доходи (дивiденди), одержанi нерезидентом-iнвестором вiд iнвестицiйної дiяльностi на територiї України, у тому числi вiд спiльної дiяльностi без створення юридичної особи та вiд операцiй з цiнними паперами;

     - повернутi з власного вкладного (депозитного) рахунку;

(Пункт 6.5.7 доповнено абзацом четвертим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     - повернутi в результатi припинення нерезидентом iнвестицiйної дiяльностi в Українi.

(Пiдроздiл 6.5 доповнено пунктом 6.5.7 згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.5.8. З рахунку нерезидента-iнвестора в iноземнiй валютi проводяться такi операцiї:

     - iнвестицiйна дiяльнiсть на територiї України (включаючи реiнвестицiї) за наявностi вiдповiдної iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України згiдно з чинним законодавством України;

     - розрахунки з митними органами у випадках, передбачених чинним законодавством України;

     - перерахування за кордон доходiв (дивiдендiв), отриманих вiд iнвестицiйної дiяльностi на територiї України, а також суми iнвестицiї у разi її припинення;

     - сплата послуг уповноваженому банку, який обслуговує рахунок (у порядку, визначеному чинним законодавством України);

     - перерахування коштiв на власний вкладний (депозитний) рахунок.

(Пункт 6.5.8 доповнено абзацом шостим згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)
(Пiдроздiл 6.5 доповнено пунктом 6.5.8 згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

     6.5.9. Поточнi рахунки в iноземнiй валютi спецiалiзованим установам Органiзацiї Об'єднаних Нацiй (Мiжнародний банк реконструкцiї та розвитку та iншi), що здiйснюють свою дiяльнiсть вiдповiдно до Конвенцiї ООН "Про привiлеї та iмунiтети спецiалiзованих установ" (вiд 21.11.47), вiдкриваються у порядку, який передбачений пунктами 4.5.2 та 4.5.3.

(Пiдроздiл 6.5 доповнено пунктом 6.5.9 згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99)

6.6. Режим поточних рахункiв в iноземнiй валютi юридичних осiб - резидентiв

     6.6.1. На поточнi рахунки в iноземнiй валютi юридичних осiб-резидентiв зараховуються такi кошти:

     а) через розподiльчi рахунки:

     - що надiйшли у готiвковiй формi, вiд нерезидента до каси уповноваженого банку згiдно з експортним контрактом (договором, угодою) в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - що ввезенi у готiвковiй формi, у випадках, передбачених чинним законодавством України, уповноваженими особами на територiю України на транспортних засобах, якi надають послуги за межами України та зареєстрованi митною службою при в'їздi в Україну (у ввiзнiй митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку про прийняття валюти, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - що одержанi у готiвковiй формi як сплата за державне мито, митнi платежi та iншi збори вiдповiдно до чинного законодавства України;

     - невикористаний залишок готiвкової iноземної валюти та iноземна валюта за платiжними документами, що були ранiше отриманi (купленi) в уповноважених банках України чи за кордоном для оплати витрат на вiдрядження та експлуатацiйнi витрати, пов'язанi з обслуговуванням транспортних засобiв за кордоном, та представницькi витрати за кордоном;

     - що внесенi у готiвковiй формi нерезидентом на рахунок юридичної особи-резидента як благодiйний внесок (за наявностi акта про оприбуткування коштiв чи приходно-касового ордера);

     - у готiвковiй формi на рахунок морського агента-резидента, який виступає посередником за фiнансовими розрахунками, для подальшого перерахування iншим резидентам-суб'єктам пiдприємницької дiяльностi згiдно з чинним законодавством України;

     - за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - за платiжними документами на iм'я власника рахунку, ввезеними на територiю України i зареєстрованими митною службою при в'їздi в Україну (у ввiзнiй митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку про прийняття платiжних документiв, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - перерахованi з-за кордону нерезидентами за зовнiшньоекономiчними контрактами (договорами, угодами);

     - поверненi з будь-яких причин нерезидентом, на користь якого були перерахованi ранiше;

     - перерахованi з-за кордону нерезидентом на рахунок резидента, який виступає посередником, для подальшого перерахування iншим резидентам-суб'єктам господарської дiяльностi, за дорученням яких на пiдставi договорiв комiсiї, доручення, консигнацiї або агентських угод було здiйснено продаж товарiв (робiт, послуг);

     - перерахованi з рахункiв постiйних представництв нерезидентiв в Українi у разi, якщо у призначеннi платежу коштiв, що надiйшли з-за кордону, зазначено, що цi кошти згiдно з договором (контрактом, угодою) належать цьому резиденту;

     - перерахованi юридичними особами-нерезидентами (у тому числi через їх представництва в Українi) згiдно з мiжурядовими угодами та проектами технiчної допомоги;

     - перерахованi як благодiйний внесок юридичними особами-нерезидентами (у тому числi через їх представництва в Українi);

     - перерахованi з-за кордону за видачу охоронних документiв на використання об'єктiв промислової власностi i пiдтвердження їх чинностi на територiї України (зараховуються на рахунок юридичних осiб-резидентiв, якi мають вiдповiднi повноваження згiдно з чинним законодавством України);

     - перерахованi з-за кордону за використання авторського права резидентiв (зараховуються на рахунок юридичних осiб-резидентiв, якi мають вiдповiднi повноваження згiдно з чинним законодавством України)****;

     - перерахованi з-за кордону адвокатським та iншим компанiям-резидентам за справами, якi перебувають у провадженнi цих компанiй згiдно з їх статутною дiяльнiстю та лiцензiєю на вiдповiдну дiяльнiсть****;

     - перерахованi з-за кордону згiдно з контрактом (договором, угодою) юридичнiй особi-резиденту, яка є агентом юридичної особи-нерезидента згiдно з Кодексом торговельного мореплавства, для виплати капiтану судна, що належить судновласнику - нерезиденту, на експлуатацiйнi потреби****;

______________
     **** При отриманнi коштiв в iноземнiй валютi, що надiйшли на iм'я фiзичних осiб чи капiтана судна, яке належить судновласнику-нерезиденту, юридичнi особи-резиденти (посередники) здiйснюють облiк таких коштiв окремо. Цi кошти не можуть бути використанi на цiлi, що не пов'язанi з виконанням зобов'язань перед фiзичними особами чи капiтаном судна, яке належить судновласнику-нерезиденту.

     - перерахована з-за кордону нерезидентами гуманiтарна допомога за наявностi рiшення Комiсiї з питань гуманiтарної допомоги при Кабiнетi Мiнiстрiв України про визнання цих коштiв гуманiтарною допомогою вiдповiдно до чинного законодавства України;******

(Пiдпункт "а" пункту 6.6.1 доповнено абзацом двадцятим згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

______________
     ****** Облiк коштiв, що надходять на поточнi рахунки отримувачiв та набувачiв як гуманiтарна допомога, здiйснюється окремо. Цi кошти використовуються виключно на цiлi, визначенi iноземним донором, та вiдповiдно до Порядку використання гуманiтарної допомоги у виглядi коштiв в iноземнiй валютi з рахункiв в iноземнiй валютi отримувачiв гуманiтарної допомоги, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22.03.2000 N 542

(Доповнено примiткою згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     - конфiскованi, безхазяйнi, успадкованi у виглядi скарбу та такi, за якими не звернувся власник до кiнця строку зберiгання (зараховуються на рахунки юридичних осiб-резидентiв, якi мають вiдповiднi повноваження згiдно з чинним законодавством України);

     - перерахованi як благодiйний внесок юридичною особою-резидентом за наявностi iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України;

     - перерахованi з-за кордону нерезидентами у виглядi кредитiв (позик, фiнансової допомоги);

     - iншi надходження на користь резидента - власника рахунку, що не суперечать чинному законодавству України;

     б) безпосередньо на поточнi рахунки:

     - купленi за дорученням власника рахунку уповноваженим банком вiдповiдно до чинного законодавства України;

     - перерахованi з кредитного рахунку як кредит вiдповiдно до кредитної угоди;

     - перерахованi з власного депозитного рахунку в уповноваженому банку вiдповiдно до депозитної угоди;

     - перерахованi з рахунку отримувача гуманiтарної допомоги на рахунок набувача гуманiтарної допомоги;

(Пiдпункт "б" пункту 6.6.1 доповнено абзацом п'ятим згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     - у сумi вiдсоткiв, нарахованих за залишком коштiв, що надiйшли на рахунок як гуманiтарна допомога******;

(Пiдпункт "б" пункту 6.6.1 доповнено абзацом шостим згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

______________
     ****** Облiк коштiв, що надходять на поточнi рахунки отримувачiв та набувачiв як гуманiтарна допомога, здiйснюється окремо. Цi кошти використовуються виключно на цiлi, визначенi iноземним донором, та вiдповiдно до Порядку використання гуманiтарної допомоги у виглядi коштiв в iноземнiй валютi з рахункiв в iноземнiй валютi отримувачiв гуманiтарної допомоги, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22.03.2000 N 542

(Доповнено примiткою згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     - у сумi вiдсоткiв, нарахованих за залишком коштiв на власному поточному та депозитному рахунках;

     - перерахованi з власного поточного рахунку.

     6.6.2. З поточного рахунку в iноземнiй валютi юридичних осiб-резидентiв за розпорядженням власника рахунку проводяться такi операцiї:

     - виплата готiвкою для оплати працi працiвникам - нерезидентам, якi працюють в Українi за контрактом (договором);

     - виплата готiвкою чи платiжними документами працiвникам на службовi вiдрядження при виїздi за кордон, на експлуатацiйнi витрати, пов'язанi з обслуговуванням транспортних засобiв за кордоном, представницькi витрати за кордоном вiдповiдно до чинного законодавства України (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - виплата готiвкою на експлуатацiйнi потреби для виконання обов'язкiв перед капiтаном судна, яке належить судновласнику-нерезиденту, за контрактом (договором, угодою) на здiйснення агентських послуг, укладеним згiдно з Кодексом торговельного мореплавства;

     - виплата готiвкою фiзичним особам коштiв, якi отриманi адвокатськими та iншими компанiями-резидентами iз-за кордону за дорученням фiзичних осiб за справами, що перебувають у провадженнi цих компанiй згiдно з їх статутною дiяльнiстю та лiцензiєю на вiдповiдну дiяльнiсть*****;

     - виплата готiвкою фiзичним особам-резидентам за використання їх творiв за кордоном (здiйснюється юридичними особами-резидентами, якi мають вiдповiднi на це повноваження згiдно з чинним законодавством України, за рахунок коштiв, отриманих iз-за кордону)*****;

______________
     ***** Виплата валюти готiвкою фiзичним особам здiйснюється через уповноважений банк, в якому вiдкритий поточний рахунок юридичної особи-резидента (посередника).

     - виплата готiвкою для сплати державного мита згiдно з чинним законодавством України;

     - перерахування з рахунку резидента-посередника на поточнi рахунки iнших резидентiв-суб'єктiв господарської дiяльностi, за дорученням яких на пiдставi договорiв комiсiї, доручення, консигнацiї або агентських угод було здiйснено продаж нерезиденту товарiв (робiт, послуг);

     - перерахування на користь нерезидента за межi України за зовнiшньоекономiчними договорами (контрактами, угодами);

     - перерахування коштiв, що надiйшли як гуманiтарна допомога, за кордон на рахунки юридичних осiб - нерезидентiв в оплату за товари та послуги у межах цiлей, визначених iноземним донором, та вiдповiдно до вимог Порядку використання гуманiтарної допомоги у виглядi коштiв в iноземнiй валютi з рахункiв в iноземнiй валютi отримувачiв гуманiтарної допомоги, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22.03.2000 N 542;

(Пункт 6.6.2 доповнено абзацом десятим згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     - перерахування з рахунку отримувача гуманiтарної допомоги на поточнi рахунки набувачiв гуманiтарної допомоги******;

(Пункт 6.6.2 доповнено абзацом одинадцятим згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

______________
     ****** Облiк коштiв, що надходять на поточнi рахунки отримувачiв та набувачiв як гуманiтарна допомога, здiйснюється окремо. Цi кошти використовуються виключно на цiлi, визначенi iноземним донором, та вiдповiдно до Порядку використання гуманiтарної допомоги у виглядi коштiв в iноземнiй валютi з рахункiв в iноземнiй валютi отримувачiв гуманiтарної допомоги, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22.03.2000 N 542

(Доповнено примiткою згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     - перерахування за кордон на рахунок юридичних осiб-нерезидентiв за видачу охоронних документiв на використання об'єктiв промислової власностi i пiдтвердження їх чинностi (здiйснюється органiзацiями, що мають вiдповiднi на це повноваження згiдно з чинним законодавством України);

     - перерахування за кордон на рахунок юридичних осiб-нерезидентiв згiдно з вiдповiдними зобов'язаннями про сплату за використання творiв зарубiжних авторiв (здiйснюється органiзацiями, що мають вiдповiднi на це повноваження згiдно з чинним законодавством України);

     - перерахування за кордон за навчання, за участь у конференцiях, виставках за умови наявностi вiдповiдних документiв (запрошення, рахунка-фактури тощо), що пiдтверджують потребу здiйснення зазначених перерахувань;

     - перерахування за кордон на рахунок юридичних осiб-нерезидентiв, адвоката або нотарiуса для вiдшкодування витрат судовим, арбiтражним, нотарiальним та iншим правоохоронним органам iноземних держав, а також витрат на державне мито за справами, що розглядаються цими органами (на пiдставi рiшень судових органiв, рахункiв та iнших документiв, що пiдтверджують необхiднiсть здiйснення зазначених перерахувань;

     - перерахування фiзичним особам коштiв, якi отриманi адвокатськими компанiями-резидентами iз-за кордону за дорученням фiзичних осiб за справами, що перебувають у провадженнi цих компанiй згiдно з їх статутною дiяльнiстю;

     - перерахування на рахунок в iноземнiй валютi фiзичним особам-резидентам за використання їх творiв за кордоном (здiйснюється юридичними особами-резидентами, якi мають вiдповiднi на це повноваження згiдно з чинним законодавством України, за рахунок коштiв, отриманих з-за кордону);

     - перерахування на кредитний рахунок для погашення заборгованостi за отриманим кредитом та вiдсоткiв за ним;

     - продаж на мiжбанкiвському валютному ринку України коштiв, що надiйшли як гуманiтарна допомога, для зарахування на поточнi рахунки в гривнях набувачiв гуманiтарної допомоги******;

(Пункт 6.6.2 доповнено абзацом дев'ятнадцятим згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

______________
     ****** Облiк коштiв, що надходять на поточнi рахунки отримувачiв та набувачiв як гуманiтарна допомога, здiйснюється окремо. Цi кошти використовуються виключно на цiлi, визначенi iноземним донором, та вiдповiдно до Порядку використання гуманiтарної допомоги у виглядi коштiв в iноземнiй валютi з рахункiв в iноземнiй валютi отримувачiв гуманiтарної допомоги, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22.03.2000 N 542

(Доповнено примiткою згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     - перерахування на територiї України за умови одержання iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України згiдно з чинним законодавством України;

     - продаж валюти уповноваженим банком вiдповiдно до чинного законодавства України;

     - перерахування на власний депозитний рахунок в iноземнiй валютi в обслуговуючому або в iншому уповноваженому банку;

     - перерахування благодiйних внескiв на рахунок iншої юридичної особи-резидента за умови отримання iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України;

     - перерахування за сплату державного мита згiдно з чинним законодавством України;

     - перерахування на власний поточний рахунок;

     - перерахування нерезидентам для погашення заборгованостi за кредитами, позиками (у тому числi вiдсотки, комiсiя, пеня), повернення поворотної фiнансової допомоги;

     - iншi перерахування, що не суперечать чинному законодавству України.

     6.6.3. Зарахування коштiв на поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-резидента, яка займається пiдприємницькою дiяльнiстю, та використання коштiв з цього рахунку здiйснюється за режимом поточного рахунку в iноземнiй валютi юридичних осiб-резидентiв.

7. Картки iз зразками пiдписiв

(Назва роздiлу 7 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     7.1. Усi юридичнi особи незалежно вiд форм власностi та їх вiдокремленi пiдроздiли подають картку iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки згiдно з додатком 2. У картку включаються зразки пiдписiв осiб, яким вiдповiдно до чинного законодавства та установчих документiв пiдприємства надано право розпоряджання рахунком i пiдписання розрахункових документiв.

(Пункт 7.1 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     7.2. Право першого пiдпису належить керiвнику пiдприємства, якому вiдкривається рахунок, а також вiдповiдним службовим особам, уповноваженим керiвником.

     Право другого пiдпису належить головному бухгалтеру, а в разi вiдсутностi такої посади - особi, що користується правами головного бухгалтера, або службовiй особi, на яку покладено ведення бухгалтерського облiку та звiтностi, та вiдповiдним службовим особам, уповноваженим керiвником.

(Абзац другий пункт 7.2 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     7.3. Особи, якi мають право першого та другого пiдпису, вказуються в картцi iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки при її складаннi. Зразок пiдпису керiвника включається в картку обов'язково.

     7.4. Право першого пiдпису не може бути надано головному бухгалтеру та iншим особам, якi мають право другого пiдпису.

     Право другого пiдпису не може бути надано особам, якi користуються правом першого пiдпису.

     7.5. За рахунками юридичних осiб, якi обслуговуються централiзованими бухгалтерiями, право другого пiдпису належить головному бухгалтеру централiзованої бухгалтерiї та особам, ним уповноваженим.

     7.6. За рахунками юридичних осiб та їх вiдокремлених пiдроздiлiв, у штатi яких вiдсутнi особи, яким може бути надане право другого пiдпису, а також пiдприємцiв без створення юридичної особи, в установу банку подається засвiдчена вiдповiдно до вимог цiєї Iнструкцiї картка iз зразками пiдписiв осiб, яким належить право першого пiдпису.

     7.7. У разi вiдкриття поточного рахунку бюджетнiй органiзацiї, в штатi якої немає рахiвника або iншого працiвника, на якого можна покласти ведення бухгалтерського облiку, в картку iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки включається тiльки зразок пiдпису керiвника. В цьому разi вищестоящий орган, засвiдчуючи картку, робить вiдмiтку в графi, що призначена для зазначення посади, прiзвища, пiдписiв осiб, якi мають право другого пiдпису, про вiдсутнiсть у штатi працiвникiв, яким може бути надано право другого пiдпису.

     Якщо картка засвiдчується нотарiально, то установi банку видається окрема довiдка вiд вищестоящого органу про вiдсутнiсть у штатi працiвникiв, яким може бути надано право другого пiдпису.

     7.8. У картку iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки обов'язково включається зразок вiдбитка наданої пiдприємствам та їх вiдособленим пiдроздiлам печатки. Печатки пiдприємств - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi та їх вiдокремлених пiдроздiлiв мають мiстити їх iдентифiкацiйнi коди. Використання печаток, призначених для спецiальних цiлей, наприклад, "для пакетiв", "для перепусток", є неприпустимим.

(Пункт 7.8 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000, N 114 вiд 20.03.2001)

     7.9. У разi тимчасової вiдсутностi печатки у новоствореного пiдприємства, а також у зв'язку з реорганiзацiєю, змiною найменування чи пiдпорядкованостi, спрацьованiстю чи втратою печатки керiвник установи банку надає власнику рахунку строк для виготовлення нової печатки.

     7.10. Комiтети первинних органiзацiй добровiльних товариств, яким печатка не надана, можуть користуватися печаткою вищестоящих органiв або печаткою тих органiзацiй, при яких вони перебувають. У картцi iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки у графi "Зразок вiдбитка печатки" має бути проставлений зразок печатки, якою користуватиметься первинна органiзацiя добровiльного товариства.

     7.11. Картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки має бути засвiдчена пiдписом керiвника чи заступника керiвника вищестоящого органу та печаткою вищестоящого органу або нотарiально, а в населених пунктах, де немає нотарiальних контор чи приватних нотарiусiв, - сiльською, селищною, районною, мiською Радою.

     Мiнiстерства, що входять до числа центральних органiв державної виконавчої влади України вiдповiдно до Указу Президента України вiд 13.11.92 N 566/92 "Про змiни в системi центральних органiв державної виконавчої влади України", подають картки iз зразками пiдписiв i вiдбитком печатки, засвiдченi керiвниками та головними бухгалтерами цих органiв.

(Пункт 7.11 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     7.12. У разi замiни чи доповнення хоча б одного з пiдписiв подається нова картка iз зразками пiдписiв усiх осiб, якi мають право першого чи другого пiдпису.

     7.13. Якщо картка засвiдчена вищестоящим органом, що знаходиться в iншому мiстi, то в разi змiни керiвника чи головного бухгалтера, iншої службової особи, яка виконує обов'язки головного бухгалтера юридичної особи, якiй вiдкрито рахунок, вищестоящий орган може телеграфом повiдомити про це установу банку, при цьому пiдпис керiвника вищестоящого органу або його заступника засвiдчується телеграфом. У цьому разi нова картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки подається протягом 3 днiв.

     7.14. Якщо в новiй картцi, що подається у разi замiни чи доповнення пiдписiв, пiдписи керiвника та головного бухгалтера юридичної особи залишаються колишнi, то додатково завiряти таку картку не потрiбно. Вона приймається за дозвiльним написом головного бухгалтера установи банку чи його заступника пiсля звiрення ним пiдписiв керiвника та головного бухгалтера, якi пiдписали картку, iз зразками їх пiдписiв на картцi, що замiняється. Стара картка зберiгається у справi з оформлення рахунку.

     7.15. У разi призначення тимчасово виконуючого обов'язки керiвника чи головного бухгалтера подається нова тимчасова картка тiльки iз зразками пiдписiв особи, яка тимчасово виконує обов'язки керiвника чи головного бухгалтера, засвiдчена вищестоящою органiзацiєю чи нотарiально.

     7.16. У разi тимчасового надання особi права першого чи другого пiдпису, а також у разi тимчасової замiни однiєї з осiб, уповноважених керiвником чи головним бухгалтером вiдповiдно, нова картка не складається, а додатково подається картка тiльки iз зразком пiдпису тимчасово уповноваженої особи iз зазначенням строку її дiї та копiя вiдповiдного документа (протоколу, наказу та iнше), що пiдтверджує цi повноваження.

     7.17. Ця тимчасова картка пiдписується керiвником та головним бухгалтером, засвiдчується вiдбитком печатки i додаткового засвiдчення не потребує.

     7.18. Картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки подається в установу банку в двох примiрниках. Додатковi примiрники можуть бути затребуванi вiд власникiв рахункiв, якi мають у цiй установi банку бiльше одного рахунку, якщо це потрiбно за умовами розмiщення операцiйних пiдроздiлiв установ банку. При цьому додатковi примiрники засвiдчуються головним бухгалтером установи банку або його заступником пiсля звiрення з основним примiрником картки. Такi додатковi примiрники карток засвiдчення вищестоящим органом чи нотарiусом не потребують.

     7.19. У картцi iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки вказуються повна назва власника рахунку, його мiсцезнаходження, номер телефону, назва вищестоящої органiзацiї, iдентифiкацiйний код власника рахунку чи реєстрацiйний (облiковий) номер платника податку з Тимчасового реєстру Державної податкової адмiнiстрацiї України. Уповноваженим працiвником банку зазначається також номер рахунку, що вiдкривається.

(Пункт 7.19 в редакцiї Постанови Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

     7.20. У картцi iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки посвiдчувальний напис нотарiуса вважається дiйсним у разi, якщо вiн вiдповiдає формi N 52 Форм реєстрiв для реєстрацiї нотарiальних дiй, нотарiальних свiдоцтв, посвiдчувальних написiв, написiв на угодах i засвiдчувальних документах, затверджених наказом Мiнiстерства юстицiї України 07.02.94 N 7/5. Посвiдчувальнi написи нотарiусiв, включенi до картки iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки, до дати набуття чинностi зазначеним наказом вважаються дiйсними.

     Картка iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки нерезидента може бути засвiдчена нотарiусом iноземної держави та легалiзована в консульськiй установi України, при цьому застосовується форма посвiдчувального напису нотарiуса iноземної держави.

(Пункт 7.20 доповнено абзацом другим згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     7.21. Картки iз зразками пiдписiв (згiдно з додатком 6) подають фiзичнi особи (в тому числi - фiзичнi особи - суб'єкти пiдприємницької дiяльностi). У картку включаються зразки пiдписiв власника рахунку та його довiрених осiб, якi засвiдчуються уповноваженою особою банку за умови пред'явлення паспорта чи документа, що його замiнює. Копiї сторiнок зазначених документiв iз вiдомостями, що iдентифiкують цих осiб, зберiгаються у справi з юридичного оформлення.

(Абзац перший пункту 7.21 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     У разi вiдкриття рахунку фiзичнiй особi, яка через свої релiгiйнi або iншi переконання вiдмовляється вiд прийняття iдентифiкацiйного номера та офiцiйно повiдомила про це вiдповiднi державнi органи i в паспортi якої зроблено вiдмiтку про право здiйснювати будь-якi платежi без iдентифiкацiйного номера, уповноваженим працiвником банку в картцi робиться вiдповiдна вiдмiтка.

     За наявностi у фiзичної особи - суб'єкта пiдприємницької дiяльностi печатки в картку iз зразками пiдписiв включається зразок вiдбитка печатки, який має мiстити iдентифiкацiйний номер.

(Абзац третiй пункту 7.21 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)
(Роздiл 7 доповнено пунктом 7.21 згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

8. Переоформлення та закриття рахункiв

     8.1. Пiд час реорганiзацiї пiдприємства (злиттi, приєднаннi, подiлi, перетвореннi), а також у разi проведення перереєстрацiї суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, викликаної змiною його назви, органiзацiйно-правової форми, форми власностi, рахунок закривається. Для вiдкриття нового рахунку подаються документи, передбаченi цiєю Iнструкцiєю.

(Пункт 8.1 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 364 вiд 22.07.99; в редакцiї Постанов Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000, N 500 вiд 05.12.2001)

     8.2. У разi лiквiдацiї пiдприємства для проведення лiквiдацiйної процедури використовується один поточний рахунок пiдприємства, що лiквiдовується, визначений лiквiдатором (лiквiдацiйною комiсiєю). Для цього до банку подаються рiшення про лiквiдацiю пiдприємства i нотарiально засвiдчена картка iз зразками пiдписiв лiквiдатора (уповноважених членiв лiквiдацiйної комiсiї) i вiдбитком печатки пiдприємства, що лiквiдовується. Iншi рахунки, виявленi при проведеннi лiквiдацiйної процедури, пiдлягають закриттю лiквiдатором (лiквiдацiйною комiсiєю).

(Пункт 8.2 в редакцiї Постанови Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

     8.3. Поточнi рахунки закриваються в установах банку:

     а) на пiдставi заяви власника рахунку;

     б) на пiдставi рiшення органу, на який законом покладено функцiї щодо лiквiдацiї або реорганiзацiї пiдприємства;

     в) на пiдставi вiдповiдного рiшення суду або господарського суду про лiквiдацiю пiдприємства;

(Пiдпункт "в" пункту 8.3 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     г) на iнших пiдставах, передбачених чинним законодавством України чи договором мiж установою банку та власником рахунку.

     Установа банку може в порядку, установленому чинним законодавством, закрити поточнi рахунки юридичних осiб, їх вiдокремлених пiдроздiлiв, фiзичних осiб - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якщо операцiї за цими рахунками не здiйснюються протягом 30-ти днiв, за ними не облiковуються залишки коштiв та умовами договору мiж банком i його клiєнтом не передбачений iнший порядок закриття рахунку.

(Пункт 8.3 доповнено абзацом згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

     8.4. Закриття поточного рахунку за бажанням власника здiйснюється на пiдставi його заяви (згiдно з додатком 7).

     За наявностi коштiв на рахунку банк здiйснює завершальнi операцiї за рахунком (з виконання платiжних вимог на примусове списання /стягнення/ коштiв, виплати коштiв готiвкою, перерахування залишку коштiв на пiдставi платiжного доручення на iнший рахунок пiдприємства, зазначений у заявi тощо). При цьому датою закриття рахунку вважається наступний пiсля проведення останньої операцiї за цим рахунком день.

     Якщо на рахунку власника немає залишку коштiв, а заява подана в операцiйний час банку, то датою закриття рахунку є день отримання банком цiєї заяви.

     У день закриття рахунку банк зобов'язаний видати клiєнту довiдку про закриття рахунку.

(Пункт 8.4 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 114 вiд 20.03.2001; в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001)

     8.5. Справа з юридичного оформлення рахунку залишається в установi банку.

     8.6. Операцiї на рахунках в установах банкiв можуть бути тимчасово припиненi на пiдставi рiшення державних податкових, судових, правоохоронних та iнших органiв, якщо це передбачено законодавчими актами України. У разi тимчасового припинення операцiй на рахунках такi рахунки не закриваються до отримання повiдомлення вiдповiдного органу про вiдмiну рiшень про припинення операцiй на рахунках.

     8.7. У разi закриття поточного або вкладного (депозитного) рахунку суб'єкта пiдприємницької дiяльностi установа банку протягом трьох робочих днiв з дня закриття рахунку (включаючи день закриття рахунку) повiдомляє про це вiдповiдний орган державної податкової служби. Повiдомлення про закриття рахунку надсилається електронною поштою Нацiонального банку України з використанням засобiв захисту iнформацiї Нацiонального банку України. Отримання органом державної податкової служби такого повiдомлення пiдтверджується файлом-квитанцiєю, що надсилається цим органом до установи банку. Файл-квитанцiя на паперовому носiї зберiгається в справi з юридичного оформлення рахунку.

(Роздiл 8 доповнено пунктом 8.7 згiдно з Постановою Нацiонального банку N 500 вiд 05.12.2001; iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 323 вiд 04.09.2002)

 

Додаток 1
до Iнструкцiї про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi

 

ЗАЯВА
на вiдкриття рахункiв
Найменування установи банку
 
 
Найменування пiдприємства
 
(повна i точна назва)
 
 
 
Iдентифiкацiйний код за ЄДРПОУ
Iдентифiкацiйний номер ДРФО
 
 

 

 

 

 


Просимо вiдкрити
 
(поточний, бюджетний та iн. рахунки)

рахунок на пiдставi Iнструкцiї Нацiонального банку України про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi, що має для нас обов'язкову силу, iз змiстом цiєї Iнструкцiї ознайомленi. В iнших установах банкiв рахункiв

 
не маємо, маємо (вказати номери рахункiв та в яких установах банкiв вiдкритi)

Керiвник (посада)
Головний бухгалтер
"____"___________199__р.

М. П.

(Пiдпис, прiзвище, iнiцiали)
(Пiдпис, прiзвище, iнiцiали)

 

ВIДМIТКИ БАНКУ

Вiдкрити
  рахунок
(поточний, депозитний та iн. рахунки)
          Документи на оформлення вiдкриття рахунку та здiйснення операцiй за рахунком перевiрив:
Дозволяю
Керiвник (пiдпис)

Дата вiдкриття рахунку
"  " _________199 р.

N бал. рахунку N особов. рахунку

 

 

 
Головний
бухгалтер
(пiдпис)

 

(Додаток 1 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)

 

Додаток 2
до Iнструкцiї про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi
КАРТКА
 iз зразками пiдписiв та вiдбитком печатки 

ВIДМIТКА БАНКУ
Дозвiл на прийняття зразкiв пiдписiв

 

 

Власник рахунку

Iдентифiкацiйний код
за ЄДРПОУ
Iдентифiкацiйний
номер ДРФО
Головний бухгалтер
(чи його заступник)             (пiдпис)
 
 
" "___________ 19 р.

 

IНШI ВIДМIТКИ

 
(повна назва)  
Адреса
тел. N
Назва вищестоящої органiзацiї

Коди

(мiнiстерство, вiдомство, центральна кооперативна    
 
чи громадська органiзацiя)    
 
Назва установи банку    
 
Мiсцезнаходження установи банку  
 

Наводимо зразки пiдписiв та печатки, якi просимо вважати обов'язковими при здiйсненнi операцiй за рахунком.

 

Чеки та iншi розпорядження за рахунком _______________ просимо вважати дiйсними в разi наявностi на них одного першого i одного другого пiдписiв.

 
   
 
   
 
   

 

 
(найменування власника рахунку)
Посада Прiзвище, iм'я та по батьковi

Зразок пiдпису

 

Зразок печатки

   

___________________

Перший
пiдпис

_____________________

Другий
пiдпис

_____________________

__________

 

Мiсце для печатки вищестоящої органiзацiї, що засвiдчила повноваження та пiдписи

Строк повноважень i пiдписи службових осiб, якi тимчасово користуються правом першого чи другого пiдписiв, засвiдчуємо:

 
Керiвник _________________
Головний бухгалтер _______**

Повноваження та пiдписи керiвника та головного бухгалтера, якi дiють вiдповiдно до Статуту (Положення), засвiдчую
__________________________________________________
(посада i пiдпис керiвника чи заступника керiвника вищестоящої органiзацiї).

 

Посвiдчувальний напис нотарiуса* (форма N 52)
" "____________199 р. Я, державний (приватний) нотарiус
 
(прiзвище, iнiцiали)
нотарiальної контори (нотарiального
округу)  
засвiдчую справжнiсть пiдпису  
(посада, найменування юридичної особи, прiзвище, iм'я та по батьковi представника)
 
 
 
  ,

який зроблено у моїй присутностi.
Особу представника встановлено, повноваження його перевiрено.

Зареєстровано в реєстрi за N  
Стягнуто  
(державного мита, плати)
нотарiус  
печатка (пiдпис)
Виданi грошовi чеки
дата з N до N дата з N до N
           
           
           

 

 

 

         
           
           
           

 

 

         
 

     * Вимагається за рахунками пiдприємств, органiзацiй та фiзичних осiб, якщо повноваження i пiдписи не засвiдченi вищестоящою органiзацiєю.
     ** Пiдписи керiвника i головного бухгалтера вимагаються у випадках, передбачених пунктами 7.16-7.17 Iнструкцiї.

 

Додаток 3
до Iнструкцiї про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi

Поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-резидента

Вiдкрити поточний рахунок
N __________________
в__________________
(найменування валюти)
________________________
(пiдписи службових осiб банку)
"____"_______________199__р.

Заява

вiд   ,
(прiзвище, iм'я, по батьковi)
паспорт, серiя ____ N __________ , виданий  
(iнший документ, що засвiдчує особу) (ким i коли)
  ,
Iдентифiкацiйний номер ДРФО   .
Прошу вiдкрити поточний рахунок у  
(найменування валюти)
на моє iм'я/на iм'я   .
(прiзвище, iм'я, по батьковi особи, на iм'я якої вiдкривається рахунок)

     Письмовi розпорядження будуть пiдписуватись мною або уповноваженою мною особою за довiренiстю.

     У разi змiни повноважень особи на право розпоряджатися рахунком зобов'язуюсь негайно повiдомити про це в письмовiй формi.

     Правила банку щодо ведення поточних рахункiв менi вiдомi, вважаю їх для себе обов'язковими. Все листування щодо цього рахунку прошу надсилати за адресою

  .

     Про змiну адреси повiдомлятиму банк письмово.

"___"______________ 200_ р.  
(пiдпис власника рахунку/пiдпис особи, яка вiдкриває рахунок на користь iншої особи)

     Iнформацiя для клiєнта

     На поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-резидента зараховуються:

     - готiвкова валюта;

     - валюта за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку згiдно з чинним законодавством України;

     - валюта за iменними платiжними документами (чеками), виписаними уповноваженими банками України;

     - валюта, переказана з-за кордону на iм'я власника рахунку через уповноваженi банки України;

     - валюта, одержана з-за кордону вiд юридичної особи-нерезидента як оплата працi, премiї, призи, авторськi гонорари;

     - валюта за iменними платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку;

     - валюта за платiжними документами, ввезеними з-за кордону власником рахунку i зареєстрованими митною службою при в'їздi в Україну;

     - валюта, куплена уповноваженим банком на мiжбанкiвському валютному ринку України за дорученням фiзичної особи, яка виїжджає на постiйне мiсце проживання за кордон, за кошти з рахунку в нацiональнiй валютi (копiї документiв про виїзд залишаються в уповноваженому банку);

     - валюта, перерахована власнику рахунку за дорученням юридичної особи-нерезидента через юридичну особу-резидента (посередника) на пiдставi укладених мiжнародних угод (контрактiв, договорiв), якими передбачено отримання резидентами України гонорарiв, премiй, призiв та iнших виплат вiд нерезидентiв з-за кордону за використання їх товарiв, винаходiв, вiдкриттiв тощо згiдно з чинним законодавством України;

     - валюта, перерахована в межах України iншою фiзичною особою - (резидентом чи нерезидентом) з власного поточного рахунку в iноземнiй валютi.

     З поточного рахунку в iноземнiй валютi за розпорядженням фiзичної особи-резидента чи за його дорученням проводяться такi операцiї:

     а) в iноземнiй валютi:

     - перерахування за межi України через кореспондентськi рахунки уповноважених банкiв України вiдповiдно до Правил переказу iноземної валюти за межi України за рахунок особистих коштiв фiзичних осiб-резидентiв i нерезидентiв;

     - виплата готiвкою (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України, що встановлюється Нацiональним банком України;

     - виплата платiжними документами (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - перерахування у межах України на рахунок iншої фiзичної особи - громадянина України - резидента;

     - перерахування на власний поточний рахунок в iншому уповноваженому банку України чи вкладний рахунок;

     - продаж на мiжбанкiвському валютному ринку України для подальшого зарахування на рахунок у нацiональнiй валютi;

     б) у грошовiй одиницi України:

     - виплата готiвкою в грошовiй одиницi України (при здiйсненнi операцiї продажу iноземної валюти уповноваженому банку України використовується курс Нацiонального банку України);

     - перерахування коштiв для сплати юридичнiй особi за продаж товару чи надання послуг на територiї України (при здiйсненнi операцiї продажу iноземної валюти використовується курс Нацiонального банку України).

(Додаток 3 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку N 364 вiд 22.07.99, N 500 вiд 05.12.2001)

 

Додаток 4
до Iнструкцiї про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi

Поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-нерезидента

Вiдкрити поточний рахунок

N __________________________
в __________________________
(найменування валюти)
____________________________
(пiдписи службових осiб банку)
"___"_________199__р.
 
(назва установи уповноваженого банку)
 

Заява

вiд   ,
(прiзвище, iм'я, по батьковi)
паспорт, серiя ____ N __________ , громадянство  
(iнший документ, що засвiдчує особу)
  ,
Прошу вiдкрити поточний рахунок у  
(найменування валюти)
на моє iм'я/на iм'я   .
(прiзвище, iм'я, по батьковi особи, на iм'я якої вiдкривається рахунок)

     Письмовi розпорядження будуть пiдписуватись мною або уповноваженою мною особою за довiренiстю.

     У разi змiни повноважень особи на право розпоряджатися рахунком зобов'язуюсь негайно повiдомити про це в письмовiй формi.

     Правила банку щодо ведення поточних рахункiв менi вiдомi, i я вважаю їх для себе обов'язковими. Все листування щодо цього рахунку прошу надсилати за адресою

  .

     Про змiну адреси повiдомлятиму банк письмово.

"___"______________ 200_ р.  
(пiдпис власника рахунку/пiдпис особи, яка вiдкриває рахунок на користь iншої особи)

     У разi потреби комерцiйний банк може виготовляти та використовувати запропоновану форму заяви двома мовами (українською та iноземною).

     Iнформацiя для клiєнта

     На поточний рахунок в iноземнiй валютi фiзичної особи-нерезидента зараховується:

     - валюта, перерахована з-за кордону на iм'я власника рахунку через уповноваженi банки України;

     - готiвкова валюта, що ввезена на територiю України i зареєстрована митною службою при в'їздi в Україну (у митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку України про зарахування iноземної валюти на рахунок);

     - валюта за платiжними документами, ввезена на територiю України власником рахунку i зареєстрована митною службою при в'їздi в Україну (у митнiй декларацiї робиться вiдмiтка уповноваженого банку України про зарахування iноземної валюти на рахунок, а копiя митної декларацiї залишається в уповноваженому банку);

     - валюта за платiжними документами, що надiсланi з-за кордону на iм'я власника рахунку в порядку, встановленому чинним законодавством України;

     - валюта за iменними платiжними документами (чеками), виписаними уповноваженими банками України;

     - валюта, одержана в Українi як оплата працi, премiї, призи, авторськi гонорари згiдно з чинним законодавством України;

     - валюта, що перерахована у межах України iншою фiзичною особою-нерезидентом з власного поточного рахунку в iноземнiй валютi;

     - кошти, що були ранiше знятi власником з рахунку i невикористанi або не повнiстю використанi, але сума не повинна бути бiльше знятої ранiше (у документi про ранiше знятi кошти робиться вiдмiтка уповноваженого банку про зарахування цих коштiв).

     З поточного рахунку в iноземнiй валютi фiзичної особи-нерезидента за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться такi операцiї:

     а) в iноземнiй валютi:

     - перерахування за межi України через кореспондентськi рахунки уповноважених банкiв України вiдповiдно до Правил переказу iноземної валюти за межi України за рахунок особистих коштiв фiзичних осiб - резидентiв i нерезидентiв;

     - виплата готiвкою (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України;

     - виплата платiжними документами (вивезення за межi України здiйснюється згiдно з Порядком перемiщення валюти через митний кордон України);

     - перерахування на власний поточний рахунок чи вкладний рахунок в iншому уповноваженому банку України;

     - перерахування в межах України на поточний рахунок iншої фiзичної особи - резидента чи нерезидента;

     - перерахування фiзичною особою-нерезидентом на рахунок юридичної особи-резидента як iнвестицiї згiдно з чинним законодавством України;

     б) у грошовiй одиницi України:

     - виплата готiвкою в грошовiй одиницi України (при здiйсненнi операцiї продажу iноземної валюти уповноваженому банку України використовується курс Нацiонального банку України);

     - перерахування коштiв для сплати юридичнiй особi за продаж товару чи надання послуг на територiї України (при здiйсненнi операцiї продажу iноземної валюти використовується курс Нацiонального банку України).

(Додаток 4 iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку N 364 вiд 22.07.99, N 500 вiд 05.12.2001)

 

Додаток 5
до Iнструкцiї про вiдкриття банками рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi
ЗАЯВА
на вiдкриття рахунку фiзичної особи в грошовiй одиницi України
Найменування установи банку
 
 
Прiзвище, iм'я та по батьковi
 
 
 
 
Iдентифiкацiйний номер ДРФО
 
Прошу вiдкрити рахунок.
 
(поточний, депозитний та iншi)

(пiдпис, прiзвище, iнiцiали)

     "___"___________ 199_ р.

 

ВIДМIТКИ БАНКУ

Вiдкрити
  рахунок
(поточний, депозитний та iн. рахунки)
          Документи на оформлення вiдкриття рахунку та здiйснення операцiй за рахунком перевiрив
Дозволяю
Керiвник (пiдпис)

Дата вiдкриття рахунку
"  " _________199 р.

N бал. рахунку N особов. рахунку

 

 

 
Головний
бухгалтер
(пiдпис)

 

Додаток 6
до Iнструкцiї про порядок вiдкриття та використання рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi

Картка
iз зразками пiдписiв

Iдентифiкацiйний
номер ДРФО
__________________

ВIДМIТКИ БАНКУ

Рахунок N  
Власник
рахунку
 
(прiзвище, iм'я, по батьковi)
 
Адреса  
  тел.  
Назва установи банку  
 
Мiсцезнаходження установи банку  
 
Дозвiл на прийняття зразка пiдпису

 

Головний
бухгалтер
(чи його заступник)
 
(пiдпис та прiзвище)

"___"________________ ____ р.

Зразок пiдпису
власника рахунку
 
 
Зразки пiдписiв
довiрених осiб
 
 

Наведений (наведенi) зразок (зразки) пiдпису (пiдписiв) прошу вважати обов'язковим (обов'язковими) при здiйсненнi операцiй за рахунком.

Довiренiсть на право розпорядження рахунком вiд "___" _______________ ____ р.1
Строк дiї
довiреностi1
 
Засвiдчую справжнiсть пiдпису (пiдписiв) гр.  
 
(прiзвище, iм'я, по батьковi)
 
  ,
який (якi) зроблено у моїй присутностi.
 
(пiдпис та прiзвище працiвника банку, який
 
вiдкриває рахунок)
Виданi грошовi чеки
Дата з N      до N Дата з N      до N

Зразок печатки2

______________
     1 Заповнюється при наданнi власником рахунку довiреностi на право розпорядження рахунком iншою фiзичною особою.

     2 Надається за наявностi печатки у фiзичної особи - суб'єкта пiдприємницької дiяльностi.

(Iнструкцiю доповнено Додатком 6 згiдно з Постановою Нацбанку N 146 вiд 14.04.2000)

 

Додаток 7
до Iнструкцiї про порядок вiдкриття та використання рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi

 

ЗАЯВА
про закриття рахунку

 

Найменування установи банку   
Найменування пiдприємства   
(повна i точна назва)
  
Просимо закрити рахунок    N    ,
(вид рахунку) (номер рахунку)
залишок коштiв перерахувати на рахунок    ,
(номер рахунку)
вiдкритий у   
(назва установи банку)

 

Керiвник (посада) __________ ____________________
(пiдпис) (прiзвище, iнiцiали)
Головний бухгалтер __________ ____________________
(пiдпис) (прiзвище, iнiцiали)

Дата заповнення заяви:
"___" ___________ 200_ р.

М. П.

 
Вiдмiтки банку

 

1. Дата,час отримання банком заяви "__" _______ 200_ р. о ____ год.
2. Залишок коштiв на рахунку за станом на дату отримання банком заяви ____________ грн. _________ коп.
3. Дата перерахування залишку "___" ______________ 200_ р.
4. Дата закриття рахунку "___" ______________ 200_ р.
Головний бухгалтер (пiдпис)

 

(Iнструкцiю доповнено Додатком 7 згiдно з Постановою Нацбанку N 114 вiд 20.03.2001)
Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.