Документ скасований: Постанова НБУ № 200 від 30.05.2007

ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
м. Київ

вiд 15 вересня 1999 р. N 456


Про внесення змiн i доповнень до нормативно-правових актiв Нацiонального банку України

зареєстрована
в Мiнiстерствi юстицiї України
вiд 01.10.99 N665/3958


     Вiдповiдно до пункту 1 статтi 6 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" i з метою подальшого вдосконалення порядку здiйснення розрахункiв за операцiями купiвлi-продажу iн валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України, а також зважаючи на необхiднiсть внесення змiн до нормативних актiв Нацiонального банку України у зв'язку з прийняттям Закону України вiд 13.05.99 N 643-ХIV "Про гербовий збiр", Правлiння

     ПОСТАНОВЛЯЄ:

     1. Затвердити змiни i доповнення до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України (затверджених постановою Правлiння вiд 18.03.99 N 127 та зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 18.03.99 за N 171/3464, зi змiнами), що дод ються.

     2. Постанову Правлiння Нацiонального банку вiд 27.01.99 N 38 "Про внесення змiн та доповнень до нормативних актiв Нацiонального банку України", затверджену в Мiнiстерствi юстицiї України 15.02.99 за N 97/3390, визнати такою, що втратила чиннiсть.

     3. Постанова набуває чинностi через десять днiв пiсля її державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.

Голова В.А.Ющенко

 

Затверджено
Постанова Правлiння Нацiонального банку України
N456 вiд 15.09.99
(зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України вiд 01.10.99 N665/3958)

Змiни i доповнення до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 18.03.99 N 127

     1.Доповнити роздiл 1 абзацом такого змiсту:

     Уповноваженi банки та уповноваженi кредитно-фiнансовi установи здiйснюють операцiї з купiвлi-продажу iноземних валют на мiжнародних валютних ринках вiдповiдно до правил, що встановленi на цих ринках, та нормативно-правових актiв Нацiонального банку України, що регулюють здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     2.Абзац другий пункту 2.1 роздiлу 2 замiнити абзацами такого змiсту:

     Усi валютнi операцiї з валютами першої групи "Класифiкатора iноземних валют Нацiонального банку України" (далi - Класифiкатор) та операцiї з купiвлi-продажу безготiвкових iноземних валют за гривнi здiйснюються лише на умовах "тод" (поставка валюти вiдбувається сьогоднi), "том" (поставка валюти вiдбувається наступного робочого дня) або "спот" (поставка валюти вiдбувається на другий робочий день iз дня укладення угоди).

     Операцiї з купiвлi-продажу iноземної валюти за iноземну валюту здiйснюються уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фiнансовими установами на мiжнародних валютних ринках та/або на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     Забороняється здiйснення безготiвкових операцiй iз купiвлi-продажу iноземної валюти першої групи Класифiкатора за iноземну валюту iнших груп Класифiкатора, за винятком купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора за iноземну валюту iнших груп Класифiкатора на мiжнародних валютних ринках".

     3.Пункт 2.3 роздiлу 2 викласти в такiй редакцiї:

     "Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України при розрахунках з нерезидентами за торговельними операцiями вважаються такi документи:

  • договiр з нерезидентом, оформлений вiдповiдно до вимог чинного законодавства України, або iнший документ, який згiдно з чинним законодавством України має силу договору;

  • вантажна митна декларацiя (за формою, встановленою вiдповiдно до Положення про вантажну митну декларацiю, яке затверджене постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 9.06.97 N 574, зi змiнами), якщо товар ввезений на територiю України (вантажнi митнi декларацiї, за якими здiйснене митне оформлення тимчасово ввезених вантажiв пiд зобов'язання про їх зворотне вивезення, не є пiдставою для купiвлi iноземної валюти). У разi купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора копiя вантажної митної декларацiї (якщо здiйснення митного оформлення продукцiї вiдбулось пiсля 01.09.98) має бути засвiдчена круглою гербовою печаткою й пiдписом керiвника або заступника керiвника вiдповiдної митницi (митницi засвiдчують копiї ВМД, оформлення вантажiв за якими було здiйснено виключно у митних режимах "Випуск у вiльний обiг - 40" та "Магазин безмитної торгiвлi - 72" згiдно з характером угоди "Перемiщення товарiв iз розрахунками у ВКВ - 21);

  • акт здавання-приймання, акт виконаних робiт (наданих послуг) або iнший документ, який свiдчить про надання послуг, виконання робiт;

  • документи, передбаченi при документарнiй формi розрахункiв (акредитив, iнкасо);

  • довiдка державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), в якiй резидент зареєстрований як платник податкiв, iз зазначенням iнформацiї про основний поточний рахунок резидента в гривнях та поточний рахунок в iноземнiй валютi, який визначений резидент м як рахунок, з якого здiйснюються всi перерахування з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами в цiй iноземнiй валютi, у разi купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора (строк дiї довiдки 90 днiв).

     На оригiналах документiв, на пiдставi яких була куплена iноземна валюта, проставляється вiдмiтка уповноваженого банку про обсяг придбаної валюти. Копiї цих документiв з зазначеною вiдмiткою засвiдчуються печаткою та пiдписом керiвника (заступника керiвника) суб'єкта господарської дiяльностi або нотарiусом (крiм копiї вантажної митної декларацiї, засвiдченої митними органами, та довiдки державної податкової адмiнiстрацiї) i зберiгаються в уповноваженому банку".

     4.Пункт 2.12 роздiлу 2 викласти в такiй редакцiї:

     Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою виконання власних зобов'язань уповноважених банкiв та фiнансово-кредитних установ за операцiями, пов'язаними зi сплатою коштiв банкам-кореспондентам, мiжнаро ним системам зв'язку, iнформацiйнiй агенцiї REUTERS за користування їхнiми послугами, є виписка з кореспондентського рахунку банку про списання iноземної валюти та/або рахунок-фактура. За цими операцiями довiдка державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї) не вимагається. У разi купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора небанкiвськими установами для оплати послуг REUTERS вони надають уповноваженому банку довiдку державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), що передбачена в абзацi шостому пункту 2.3 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою формування резервiв пiд заборгованiсть в iноземнiй валютi для вiдшкодування можливих втрат за кредитними операцiями комерцiйних банкiв є заявка банку (з розраху ком).

     Уповноваженi банки та уповноваженi кредитно-фiнансовi установи, а також їх окремi пiдроздiли, якi мають кореспондентський рахунок у гривнях у територiальному управлiннi Нацiонального банку України, мають право купувати в клiєнтiв протягом робочого дня iноземну валюту за власнi кошти в загальному обсязi, що не перевищує 10000 доларiв США або еквiвалент в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним обмiнним курсом гривнi до iноземних валют на день здiйснення операцiї, в межах нормативiв вiдкритої валютної позицiї вiдповiдно до нормативно-правових актiв Нацiонального банку України. Цi кошти мають бути проданi уповноваженим банком та уповноваженою кредитно-фiнансовою установою на мiжбанкiвському валютному ринку України або використанi для закриття власної вiдкритої валютної позицiї".

==============================================================

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правлiння НБУ вiд 18.03.99 N 127
зареєстровано в Мiнюстi України
18.03.99 N171/3464,
Постанова Правлiння НБУ вiд 24.03.99 N 139
зареєстровано в Мiнюстi України
N206/3499 вiд 02.04.99
Постанова Правлiння НБУ вiд 15.09.99 N 456
зареєстровано в Мiнюстi України
N/665/3958 вiд 01.10.99


ПРАВИЛА ЗДIЙСНЕННЯ ОПЕРАЦIЙ НА МIЖБАНКIВСЬКОМУ ВАЛЮТНОМУ РИНКУ УКРАЇНИ

     Вiдповiдно до пункту 1 статтi 6 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" Нацiональний банк України визначає таку структуру мiжбанкiвського валютного ринку, а також порядок та умови торгiвлi iноземною валютою на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     1.СТРУКТУРА МIЖБАНКIВСЬКОГО ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ

     Операцiї на мiжбанкiвському валютному ринку України дозволяється здiйснювати лише суб'єктам цього ринку, до яких належать:

  • Нацiональний банк України;

  • уповноваженi банки (комерцiйнi банки, якi отримали лiцензiю Нацiонального банку України на право здiйснення операцiй з валютними цiнностями);

  • уповноваженi кредитно-фiнансовi установи (якi отримали лiцензiю Нацiонального банку України на здiйснення операцiй з валютними цiнностями);

  • валютнi бiржi.

     Уповноваженi банки та уповноваженi кредитно-фiнансовi установи здiйснюють операцiї з купiвлi-продажу iноземних валют на мiжнародних валютних ринках вiдповiдно до правил, що встановленi на цих ринках, та нормативно-правових актiв Нацiонального банку України, що регулюють здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     2.ПОРЯДОК ТА УМОВИ ТОРГIВЛI IНОЗЕМНОЮ ВАЛЮТОЮ

     2.1. Суб'єкти мiжбанкiвського валютного ринку України купують iноземну валюту для власних потреб та за дорученням клiєнтiв (резидентiв та нерезидентiв) з метою перерахування iноземної валюти за межi України у випадках, передбачених цими Правилами, та в iнших випадках, що не суперечать чинному законодавству України та нормативно-правовим актам Нацiонального банку України.

     Усi валютнi операцiї з валютами першої групи "Класифiкатора iноземних валют Нацiонального банку України" (далi - Класифiкатор) та операцiї з купiвлi-продажу безготiвкових iноземних валют за гривнi здiйснюються лише на умовах "тод" (поставка валюти вiдбувається сьогоднi), "том" (поставка валюти вiдбувається наступного робочого дня) або "спот" (поставка валюти вiдбувається на другий робочий день iз дня укладення угоди).

     Операцiї з купiвлi-продажу iноземної валюти за iноземну валюту здiйснюються уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фiнансовими установами на мiжнародних валютних ринках та/або на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     Забороняється здiйснення безготiвкових операцiй iз купiвлi-продажу iноземної валюти першої групи Класифiкатора за iноземну валюту iнших груп Класифiкатора, за винятком купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора за iноземну валюту iнших груп Класифiкатора на мiжнародних валютних ринках.

     2.2.Порядок та умови проведення уповноваженими банками й уповноваженими кредитно-фiнансовими установами операцiй з готiвковою iноземною валютою на мiжбанкiвському валютному ринку

     України визначаються окремими нормативними актами Нацiонального банку України.

     Дозволяється купiвля уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фiнансовими установами готiвкових iноземних валют за безготiвковi (готiвковi) iноземнi валюти тiєї ж групи Класифiкатора та/або безготiвковi (готiвковi) гривнi за угодами "тод", "том", "спот" для забезпечення роботи власних кас iз метою виконання зобов'язань перед власними клiєнтами.

     Операцiї з продажу готiвкової iноземної валюти через касу банку та пункти обмiну iноземної валюти на цiлi, не передбаченi пунктами 2.5-2.9 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, здiйснюються лише в межах iноземної валюти, купленої через касу банку та пункти обмiну iноземної валюти.

     2.3. Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України при розрахунках з нерезидентами за торговельними операцiями вважаються такi документи:

  • договiр з нерезидентом, оформлений вiдповiдно до вимог чинного законодавства України, або iнший документ, який згiдно з чинним законодавством України має силу договору;

  • вантажна митна декларацiя (за формою, встановленою вiдповiдно до Положення про вантажну митну декларацiю, яке затверджене постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 9.06.97 N 574, зi змiнами), якщо товар ввезений на територiю України (вантажнi митнi декларацiї, за якими здiйснене митне оформлення тимчасово ввезених вантажiв пiд зобов'язання про їх зворотне вивезення, не є пiдставою для купiвлi iноземної валюти). У разi купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора копiя вантажної митної декларацiї (якщо здiйснення митного оформлення продукцiї вiдбулось пiсля 01.09.98) має бути засвiдчена круглою гербовою печаткою й пiдписом керiвника або заступника керiвника вiдповiдної митницi (митницi засвiдчують копiї ВМД, оформлення вантажiв за якими було здiйснено виключно у митних режимах "Випуск у вiльний обiг - 40" та "Магазин безмитної торгiвлi - 72" згiдно з характером угоди "Перемiщення товарiв iз розрахунками у ВКВ - 21);

  • акт здавання-приймання, акт виконаних робiт (наданих послуг) або iнший документ, який свiдчить про надання послуг, виконання робiт;

  • документи, передбаченi при документарнiй формi розрахункiв (акредитив, iнкасо);

  • довiдка державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), в якiй резидент зареєстрований як платник податкiв, iз зазначенням iнформацiї про основний поточний рахунок резидента в гривнях та поточний рахунок в iноземнiй валютi, який визначений резидентом як рахунок, з якого здiйснюються всi перерахування з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами в цiй iноземнiй валютi, у разi купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора (строк дiї довiдки 90 днiв).

     На оригiналах документiв, на пiдставi яких була куплена iноземна валюта, проставляється вiдмiтка уповноваженого банку про обсяг придбаної валюти. Копiї цих документiв з зазначеною вiдмiткою засвiдчуються печаткою та пiдписом керiвника (заступника керiвника) суб'єкта господарської дiяльностi або нотарiусом (крiм копiї вантажної митної декларацiї, засвiдченої митними органами, та довiдки державної податкової адмiнiстрацiї) i зберiгаються в уповноваженому банку.

     2.4.Купiвля iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України резидентами-страховиками, а також об'єднаннями страховикiв, якi створенi та мають вiдповiднi повноваження згiдно з чинним законодавством України, з метою виконання зобов'язань перед нерезидентами здiйснюється згiдно з вимогами пiдпунктiв 2.1, 2.2 та 2.4 пункту 2 Порядку про застосування iноземної валюти в страховiй дiяльностi, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 23.09.96 N 245, за умови надання довiдки державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), в якiй резидент зареєстрований як платник податкiв, що передбачена в абзацi шостому пункту 2.3 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     2.5.Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України резидентами (юридичними особами та фiзичними особами, якi займаються пiдприємницькою дiяльнiстю без створення юридичної особи, крiм постiйних представництв нерезидентiв) при здiйсненнi неторговельних операцiй вважаються такi документи:

     а) заявки з розрахунком витрат:

  • на вiдрядження за кордон;

  • на експлуатацiйнi витрати транспортних засобiв, що виконують рейси за кордон;

     б) документи, якi мають силу договору i можуть використовуватись контрагентами-нерезидентами згiдно з мiжнародною практикою:

  • для оплати участi в мiжнародних виставках, конгресах, симпозiумах, конференцiях та iнших мiжнародних зустрiчах;

  • для оплати за навчання, лiкування, патентування тощо;

  • для сплати митних платежiв;

  • для здiйснення платежiв за користування авторськими правами;

  • для вiдшкодування витрат судових, арбiтражних, но тарiальних, правоохоронних органiв iноземних держав;

     в) укладенi трудовi договори (контракти) з нерезидентами;

     г) рiшення судiв про сплату за межi України пенсiй, алiментiв, штрафiв тощо;

     ґ) угоди мiж пенсiйними фондами про переказ за межi Ук раїни пенсiй в iноземнiй валютi;

     д) угоди мiж поштовими адмiнiстрацiями про сплату за межi України поштових переказiв.

     У випадках, передбачених пiдпунктами а) та в) та абзацами 2, 3 пiдпункту б) цього пункту, надається довiдка державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), в якiй резидент зареєстрований як платник податкiв, що передбачена в абзацi шостому пункту 2.3 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     2.6. Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України постiйними представництвами нерезидентiв, якi здiйснюють пiдприємницьку дiяльнiсть, при здiйсненнi неторговельних операцiй вважаються такi документи:

     а) заявки з розрахунком витрат на вiдрядження за кордон;

     б) укладенi трудовi договори (контракти) з нерезидентами;

     в) заявка на перерахування iноземної валюти на рахунок юридичної особи-нерезидента, iнтереси якої представляє на територiї України це представництво, в межах залишкiв коштiв на рахунку типу "П".

     2.7.Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України офiцiйними представництвами, представництвами юридичних осiб-нерезидентiв, якi не здiйснюють пiдприємницьку дiяльнiсть, при здiйсненнi неторговельних операцiй вважаються такi документи:

     а) заявки (вiдповiдно до кошторису) на вiдрядження за кордон;

     б) заявка вiдповiдно до договорiв (контрактiв) з нерезидентами, пов'язаних з виконанням трудових обов'язкiв;

     б) укладенi трудовi договори (контракти) з нерезидентами;

     в) заявка на перерахування iноземної валюти на рахунок вiдповiдного органу iноземної держави чи рахунок юридичної особинерезидента, iнтереси якої представляє на територiї України це представництво, в межах залишкiв коштiв на рахунку типу "Н".

     2.8.Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України фiзичними особами-резидентами при здiйсненнi неторговельних операцiй вважаються такi документи:

     а) заявка на перерахування за кордон власних коштiв з поточного рахунку в гривнях та документи, якi пiдтверджують виїзд з України фiзичних осiб-резидентiв на постiйне мiсце проживання за кордон*;

     б) документи, що передбаченi Правилами переказу iноземної валюти за межi України за рахунок особистих коштiв фiзичних осiб резидентiв i нерезидентiв, затвердженими постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 23.09.96 N 245, у разi здiйснення переказiв коштiв за кордон.

     2.9.При здiйсненнi неторговельних операцiй фiзичними особаминерезидентами за рахунок коштiв з власного поточного рахунку в гривнях пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України є заявка на перерахування iноземної валюти за кордон.

     2.10.Купiвля iноземної валюти з кореспондентських рахункiв банкiв-нерезидентiв у гривнях здiйснюється згiдно з вимогами Положення про вiдкриття та функцiонування в уповноважених банках України рахункiв банкiв-кореспондентiв в iноземнiй валютi та в гривнях, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 26.03.98 N 118 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 10.04.98 за N231/2671.

     2.11.Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою виконання власних зобов'язань уповноважених банкiв - членiв мiжнародних платiжних систем за операцiями, пов'язаними з органiзацiєю та забезпеченням розрахункiв з використанням платiжних карток мiжнародних платiжних систем, є:

     а) для органiзацiї та забезпечення розрахункiв з мiжнародними платiжними системами: виписка з кореспондентського рахунку банку (про здiйснення розрахунку вiдповiдної мiжнародної платiжної системи з банком за операцiями з платiжними картками);

     б) для закриття вiдкритої валютної позицiї банку: заявка банку (з розрахунком).

     2.12. Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою виконання власних зобов'язань уповноважених банкiв та фiнансово-кредитних установ за операцiями, пов'язаними зi сплатою коштiв банкам-кореспондентам, мiжнародним системам зв'язку, iнформацiйнiй агенцiї REUTERS за користування їхнiми послугами, є виписка з кореспондентського рахунку банку про списання iноземної валюти та/або рахунок-фактура. За цими операцiями довiдка державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї) не вимагається. У разi купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора небанкiвськими установами для оплати послуг REUTERS вони надають уповноваженому банку довiдку державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), що передбачена в абзацi шостому пункту 2.3 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою формування резервiв пiд заборгованiсть в iноземнiй валютi для вiдшкодування можливих втрат за кредитними операцiями комерцiйних банкiв є заявка банку (з розрахунком). Уповноваженi банки та уповноваженi кредитно-фiнансовi установи, а також їх окремi пiдроздiли, якi мають кореспондентський рахунок у гривнях у територiальному управлiннi Нацiонального банку України, мають право купувати в клiєнтiв протягом робочого дня iноземну валюту за власнi кошти в загальному обсязi, що не перевищує 10000 доларiв США або еквiвалент в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним обмiнним курсом гривнi до iноземних валют на день здiйснення операцiї, в межах нормативiв вiдкритої валютної позицiї вiдповiдно до нормативно-правових актiв Нацiонального банку України. Цi кошти мають бути проданi уповноваженим банком та уповноваженою кредитно-фiнансовою установою на мiжбанкiвському валютному ринку України або використанi для закриття власної вiдкритої валютної позицiї.

     2.13.Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою виконання зобов'язань за капiтальними операцiями та iнших зобов'язань резидентiв в iноземнiй валютi є такi документи:

     а) кредитна угода (угода позики), яка свiдчить про необхiднiсть виконання юридичними особами та фiзичними особами - суб'єктами пiдприємницької дiяльностi України зобов'язань в iноземнiй валютi, довiдка з iнформацiєю про стан погашення заборгованостi за кредитом (позикою) та документи, передбаченi чинним законодавством щодо легiтимностi виконання таких зобов'язань (реєстрацiйнi свiдоцтва, iндивiдуальнi лiцензiї Нацiонального банку України, гарантiї Кабiнету Мiнiстрiв України тощо);

     б) договiр про iнвестицiйну дiяльнiсть, у тому числi про iнвестицiйну дiяльнiсть без створення юридичної особи, документ про фактичне внесення iнвестицiї, якi свiдчать про правомiрнiсть переказу за кордон прибутку (доходу), отриманого нерезидентом на законних пiдставах в Українi; копiя рiшення загальних зборiв засновникiв дiючих в Українi пiдприємств з iноземними iнвестицiями про розподiл прибутку; копiя декларацiї про прибуток пiдприємства з вiдмiткою ДПА про її прийняття; копiя податкового звiту про результати спiльної дiяльностi на територiї України без створення юридичної особи та копiя декларацiї про прибуток з вiдмiткою ДПА про їхнє прийняття;

     в) виписки з рахунку клiєнта банку про надходження iноземної валюти (iз копiєю S.W.I.F.T. - повiдомлення тощо) та пiдтвердження конвертацiї її у гривнi (або про надходження гривневих коштiв з кореспондентського рахунку банку-нерезидента в українському банку в перiод до 01.05.97) для придбання облiгацiй внутрiшньої державної позики, довiдка депозитарiю Нацiонального банку України або уповноваженого банку, довiдка уповноваженого банку про сплату податку до бюджету з доходу, отриманого нерезидентом на територiї України (копiя платiжного доручення, згiдно з яким здiйснено перерахування коштiв) у випадках, передбачених законами України.

     г) депозитний договiр, ощадна книжка, ощадний (депозитний) сертифiкат, якi пiдтверджують необхiднiсть виконання уповноваженим банком зобов'язань в iноземнiй валютi перед власником депозиту (вкладу);

     ґ) усi види договорiв про забезпечення виконання зобов'язань в iноземнiй валютi та договори, для забезпечення виконання яких останнi виданi.

     2.14.Пiдставою для купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою виконання зобов'язань за операцiями, що потребують отримання iндивiдуальних лiцензiй (дозволiв) Нацiонального банку України, є iндивiдуальнi лiцензiї (дозволи) Нацiонального банку України на здiйснення операцiй з валютними цiнностями, виданi згiдно з пунктом 4 статтi 5 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", якi передбачають купiвлю iноземної валюти, та документи, передбаченi умовами цих лiцензiй (дозволiв).

     2.15.Вiдповiдно до Указу Президента України вiд 06.11.98 N 1222/98 "Про гербовий збiр" та законодавчих актiв України здiйснюється маркування усiх оригiналiв договорiв, установчих документiв та векселiв суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi. (скасовано п.2 постанови Правлiння НБУ N 456 вiд 15.09.99)

     2.16.Iноземна валюта, яка придбана у встановленому порядку через уповноваженi банки та уповноваженi кредитно-фiнансовi установи на мiжбанкiвському валютному ринку України, повинна бути використана резидентом протягом п'яти робочих днiв з часу зарахування її на його поточний рахунок на цiлi, вказанi в заявi на купiвлю iноземної валюти.

     Придбана iноземна валюта може бути перерахована резидентом для виконання власних зобов'язань перед нерезидентами лише з поточного рахунку в iноземнiй валютi, який визначений резидентом як рахунок, з якого здiйснюються всi перерахування з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами в цiй iноземнiй валютi.

     У разi порушення резидентами строкiв, передбачених в абзацi першому цього пункту, придбана iноземна валюта продається уповноваженим банком протягом п'яти робочих днiв на мiжбанкiвському валютному ринку України. При цьому позитивна курсова рiзниця, що може виникнути за такою операцiєю, щоквартально направляється до Державного бюджету України, а негативна курсова рiзниця вiдноситься на результати господарської дiяльностi резидента.

     У разi повернення на адресу резидента коштiв в iноземнiй валютi, що були купленi на мiжбанкiвському валютному ринку України та перерахованi на користь нерезидента, у зв'язку з тим, що взаємнi зобов'язання частково або повнiстю не виконанi, цi кошти не можуть бути використанi з iншою метою i пiдлягають продажу з розподiльчого рахунку згiдно з вимогами абзацу третього цього пункту. Обмеження щодо строку продажу iноземних валют не поширюється на iноземнi валюти, якi не належать до першої групи Класифiкатора.

     2.17.Кошти в iноземнiй валютi, що надiйшли на адресу юридичної особи-резидента (фiзичної особи-резидента, яка здiйснює свою пiдприємницьку дiяльнiсть без створення юридичної особи) згiдно з чинним законодавством України, пiдлягають попередньому зарахуванню на розподiльчий рахунок.

     Уповноваженi банки та уповноваженi кредитно-фiнансовi установи зобов'язанi продавати без доручення клiєнтiв усi надходження на користь клiєнтiв в iноземнiй валютi, що пiдлягають згiдно з чинним законодавством України продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України, протягом п'яти банкiвських днiв з часу зарахування таких надходжень на їх кореспондентськi рахунки або рахунок каси (крiм передбачених пунктом 2.16 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України). Обмеження щодо строку продажу iноземних валют не поширюється на iноземнi валюти, якi не належать до першої групи Класифiкатора.

     Кошти в iноземнiй валютi, якi були зарахованi на розподiльчий рахунок i не пiдлягають згiдно з чинним законодавством України продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України, уповноважений банк або уповноважена кредитно-фiнансова установа зобов'язанi перерахувати на поточний рахунок клiєнта без його доручення не пiзнiше п'яти банкiвських днiв з часу зарахування цих коштiв на розподiльчий рахунок.

     Вiдповiдальнiсть за несвоєчасне iнформування клiєнтом уповноваженого банку або уповноваженої кредитно-фiнансової установи про надходження в iноземнiй валютi на адресу цього клiєнта, якi не пiдлягають продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України, внаслiдок чого зазначенi кошти були проданi, покладається на клiєнта банку.

     Продаж за дорученням клiєнта його власних коштiв в iноземнiй валютi уповноважений банк або уповноважена кредитно-фiнансова установа зобов'язанi здiйснювати протягом п'яти банкiвських днiв з часу списання цих коштiв з поточного рахунку клiєнта. Обмеження щодо строку продажу iноземних валют не поширюється на iноземнi валюти, якi не належать до першої групи Класифiкатора.

     2.18.Гривневий еквiвалент проданої на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти в усiх випадках має бути зарахований на основний поточний рахунок власника коштiв не пiзнiше двох банкiвських днiв пiсля надходження на кореспондентський рахунок вiдповiдної суми в гривнях.

     2.19.Суб'єкти мiжбанкiвського валютного ринку України (у тому числi валютнi бiржi) при проведеннi безготiвкових операцiй з купiвлi- продажу iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України отримують комiсiйну винагороду вiд клiєнтiв у гривнях.

     Уповноваженому банку та уповноваженiй кредитно-фiнансовiй установi згiдно iз власними їх тарифами дозволяється отримувати комiсiйну винагороду в iноземнiй валютi за рахунок коштiв клiєнтiв, якщо операцiї, якi вони виконують за дорученням клiєнтiв, пов'язанi зi сплатою комiсiйної винагороди в iноземнiй валютi iноземному банкукореспонденту (здiйснення переказу, документарнi операцiї, операцiї iз чеками, що прийнятi на iнкасо, операцiї за пластиковими картками мiжнародних платiжних систем тощо) та зi сплатою коштiв мiжнародним платiжним системам i мiжнародним системам зв'язку за користування їхнiми послугами.

     3.ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ КУРСУ ГРИВНI ДО IНОЗЕМНИХ ВАЛЮТ ПРИ ЗДIЙСНЕННI ОПЕРАЦIЙ З ТОРГIВЛI IНОЗЕМНОЮ ВАЛЮТОЮ

     3.1. Суб'єкти мiжбанкiвського валютного ринку України здiйснюють на цьому ринку операцiї з купiвлi-продажу iноземних валют за вiльним договiрним курсом купiвлi та продажу за кожною операцiєю без обмеження розмiру маржi мiж курсами купiвлi та продажу i комiсiйної винагороди.

     4.ПОРЯДОК ПIДГОТОВКИ ТА КОНТРОЛЮ ЗА ДОКУМЕНТАМИ, НА ПIДСТАВI ЯКИХ ЗДIЙСНЮЮТЬСЯ НА МIЖБАНКIВСЬКОМУ ВАЛЮТНОМУ РИНКУ УКРАЇНИ ОПЕРАЦIЇ КУПIВЛI-ПРОДАЖУ IНОЗЕМНОЇ ВАЛЮТИ ПЕРШОЇ ГРУПИ КЛАСИФIКАТОРА

     4.1.При здiйсненнi операцiй купiвлi-продажу iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України з метою здiйснення розрахункiв за торговельними операцiями уповноваженi банки повиннi вимагати вiд резидентiв документи, передбаченi пунктом 2.3 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     Пiсля одержання вiд клiєнтiв зазначених документiв уповноважений банк (уповноважена кредитно-фiнансова установа) формує реєстр (у двох примiрниках), що мiстить у собi таку iнформацiю:

  • назва пiдприємства, код ЄДРПОУ, мiсцезнаходження;

  • орган державної влади, який зареєстрував резидента;

  • податковий орган, в якому взято на облiк резидента, дата та номер реєстрацiї;

  • прiзвище, iм'я та по батьковi, iдентифiкацiйнi номери директора i головного бухгалтера згiдно з Державним реєстром фiзичних осiб;

  • номери та дати договорiв або iнших документiв, що є пiдставою для придбання iноземної валюти.

     Зазначений реєстр щоденно, на паперових (усi примiрники) та магнiтних носiях з копiями вiдповiдних документiв, що є пiдставою для здiйснення операцiй купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України, не пiзнiше 14-ї години поточного робочого дня подається на розгляд до податкового органу, де уповноважений банк взятий на облiк.

     Усi паперовi примiрники реєстрiв завiряються пiдписом керiвника та печаткою податкового органу. Перший примiрник реєстру та копiї документiв повертаються уповноваженому банку, другий - залишається на зберiганнi у податковому органi.

     Податковий орган до 14-ї години наступного робочого дня засобами електронного зв'язку надсилає реєстр вiдповiдному регiональному управлiнню Нацiонального банку України.

     4.2.Регiональне управлiння Нацiонального банку України при отриманнi реєстру вiд податкового органу до 17-ї години цього самого дня надсилає отриману iнформацiю до вiдповiдного уповноваженого банку (уповноваженої кредитно-фiнансової установи). Лише отриманий засобами електронного зв'язку вiд регiонального управлiння Нацiонального банку України реєстр може бути пiдставою для здiйснення операцiй купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України.

     4.3.Суб'єкт мiжбанкiвського валютного ринку України, який є покупцем iноземної валюти, несе повну вiдповiдальнiсть як агент валютного контролю за наявнiсть усiх документiв, передбачених Правилами здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, якi є обов'язковими для здiйснення операцiй купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України. У разi виявлення порушень з боку уповноваженого банку (уповноваженої кредитно-фiнансової установи) вiн несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 16 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", а саме: позбавляється лiцензiї на право здiйснення операцiй з валютними цiнностями.

__________________________________________________________
* Документом, що пiдтверджує право виїзду з України на постiйне мiсце проживання, є паспорт громадянина для виїзду за кордон, наданий органами внутрiшнiх справ України зi штампом на однiй iз сторiнок "постiйне проживання" iз зазначенням країни виїзду. Цей штамп має бути скрiплений вiзовою печаткою.

Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.