ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 14 червня 2021 року | N 50 |
---|
Про внесення змiн до деяких нормативно-правових
актiв Нацiонального банку України
Вiдповiдно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Нацiональний банк України", Закону України вiд 19 червня 2020 року N 738-IX "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо спрощення залучення iнвестицiй та запровадження нових фiнансових iнструментiв" та з метою вдосконалення порядку вiдкриття та закриття рахункiв клiєнтiв, виборчих фондiв, випуску ощадних сертифiкатiв Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити Змiни до Iнструкцiї про порядок вiдкриття i закриття рахункiв клiєнтiв банкiв та кореспондентських рахункiв банкiв - резидентiв i нерезидентiв, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12 листопада 2003 року N 492, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 17 грудня 2003 року за N 1172/8493 (у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 01 квiтня 2019 року N 56) (зi змiнами) (далi - Змiни до Iнструкцiї), що додаються.
2. У пунктi 3 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 03 грудня 2003 року N 516 "Про затвердження Положення про порядок здiйснення банками України вкладних (депозитних) операцiй", зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 29 грудня 2003 року за N 1256/8577 (зi змiнами), слово "(депозитних)" виключити.
3. Затвердити Змiни до Положення про порядок здiйснення банками України вкладних (депозитних) операцiй, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 03 грудня 2003 року N 516, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29 грудня 2003 року за N 1256/8577 (зi змiнами), що додаються.
4. Роздiл I Порядку вiдкриття i закриття рахункiв виборчих фондiв, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 15 липня 2020 року N 102 (зi змiнами), пiсля пункту 7 доповнити новим пунктом 71 такого змiсту:
"71. Кандидат / представник клiєнта / розпорядник, який вiдкриває рахунок виборчого фонду, має право пред'явити уповноваженому працiвниковi банку е-паспорт / е-паспорт для виїзду за кордон / данi про реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв на електронному носiї, критерiї якого пiдтримують використання мобiльного додатка "Дiя".".
5. Банки України мають право до 01 сiчня 2022 року видавати ощаднi сертифiкати на бланках iменних ощадних (депозитних) сертифiкатiв, виготовлених до 01 липня 2021 року.
Банки України здiйснюють погашення ощадних (депозитних) сертифiкатiв на пред'явника та iменних ощадних (депозитних) сертифiкатiв (виготовлених до 01 липня 2021 року) пiсля пред'явлення власником сертифiката права вимоги на вклад (депозит).
6. Департаменту платiжних систем та iнновацiйного розвитку (Андрiй Поддєрьогiн) пiсля офiцiйного опублiкування довести до вiдома банкiв України iнформацiю про прийняття цiєї постанови.
7. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України Олексiя Шабана.
8. Постанова набирає чинностi з дня, наступного за днем її офiцiйного опублiкування, крiм пунктiв 2, 3, 5 цiєї постанови, пiдпункту 1 пункту 1, пiдпунктiв 2, 3 пункту 5, пiдпункту 2 пункту 6, пiдпункту 2 пункту 7 Змiн до Iнструкцiї, якi набирають чинностi з 01 липня 2021 року.
Голова | Кирило ШЕВЧЕНКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 14 червня 2021 року N 50 |
Змiни до Iнструкцiї про порядок вiдкриття i закриття рахункiв клiєнтiв банкiв та кореспондентських рахункiв банкiв - резидентiв i нерезидентiв
1. У роздiлi I:
1) пiдпункт 8 пункту 3 пiсля слiв "(бенефiцiару або бенефiцiарам)," доповнити словами "а в разi надання бенефiцiаром письмової вказiвки банку - особi (особам), зазначенiй (зазначеним) бенефiцiаром, якщо це передбачено договором";
2) роздiл пiсля пункту 111 доповнити новим пунктом 112 такого змiсту:
"112. Особа, яка вiдкриває рахунок, має право пред'явити уповноваженому працiвнику банку е-паспорт / е-паспорт для виїзду за кордон / е-свiдоцтво про народження / данi про реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв на електронному носiї, критерiї якого пiдтримують використання мобiльного додатка "Дiя".".
2. У роздiлi III:
1) абзац п'ятий пункту 41 виключити;
2) пункт 42 викласти в такiй редакцiї:
"42. Банк вiдкриває поточний рахунок iноземному дипломатичному, консульському, торговельному, iншому офiцiйному представництву, що користується iмунiтетом i дипломатичними привiлеями, на пiдставi заяви представництва про вiдкриття поточного рахунку (додаток 2).
Представництво, яке використовує найману працю i вiдповiдно до законодавства України є платником єдиного внеску, додатково має подати копiю документа, що пiдтверджує взяття представництва на облiк у вiдповiдному контролюючому органi як платника єдиного внеску. Iнформацiю про те, що представництво не використовує найману працю i не є платником єдиного внеску, клiєнт зобов'язаний зазначити в заявi про вiдкриття поточного рахунку в рядку "Додаткова iнформацiя".";
3) у пунктi 48:
в абзацi першому слова та лiтери "спецiалiзованим установам Органiзацiї Об'єднаних Нацiй (далi - спецiалiзована установа ООН)" замiнити словами, лiтерами та цифрами "Органiзацiї Об'єднаних Нацiй, що здiйснює свою дiяльнiсть вiдповiдно до Конвенцiї ООН "Про привiлеї та iмунiтети Об'єднаних Нацiй" (вiд 13 лютого 1946 року) (далi - ООН), спецiалiзованим установам ООН";
абзац третiй пiсля слiв "банком i" доповнити лiтерами "ООН,";
пункт пiсля абзацу третього доповнити новим абзацом четвертим такого змiсту:
"Режим поточного рахунку, вiдкритого ООН та спецiалiзованим установам ООН, не обмежується жодним фiнансовим контролем, правилами або мораторiєм будь-якого виду вiдповiдно до роздiлу 5 Конвенцiї ООН "Про привiлеї та iмунiтети Об'єднаних Нацiй" (вiд 13 лютого 1946 року) та роздiлу 7 Конвенцiї ООН "Про привiлеї та iмунiтети спецiалiзованих установ" (вiд 21 листопада 1947 року).".
У зв'язку з цим абзац четвертий уважати абзацом п'ятим;
абзац п'ятий пiсля слова "вiдкривається" доповнити лiтерами "ООН,".
3. У роздiлi IV:
1) пункт 49 замiнити двома новими пунктами 49, 491 такого змiсту:
"49. Вiдкриття поточного рахунку клiєнтам, особливостi вiдкриття яким визначено в роздiлi IV цiєї Iнструкцiї та якi не мають рахункiв у цьому банку, здiйснюється в такому порядку.
Особа, яка вiд iменi клiєнта вiдкриває поточний рахунок, має:
1) пред'явити паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та надати документи, що пiдтверджують її повноваження. Фiзична особа - резидент додатково пред'являє документ, виданий вiдповiдним контролюючим органом, що засвiдчує його реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв;
2) подати документи, визначенi в роздiлi IV цiєї Iнструкцiї.
Мiж банком i клiєнтом укладається в письмовiй формi договiр банкiвського рахунку.
491. Банк вiдкриває поточний рахунок для забезпечення таких видiв дiяльностi, як виробнича кооперацiя, спiльне виробництво та iншi види спiльної дiяльностi, що здiйснюються на пiдставi договорiв (контрактiв) без утворення юридичної особи, на пiдставi таких документiв:
1) заяви про вiдкриття поточного рахунку (додаток 2), що пiдписана уповноваженою учасниками договору особою;
2) копiї договору про ведення спiльної дiяльностi;
3) рiшення учасникiв договору про визначення осiб, яким надається право вiдкриття рахунку та право розпорядження цим рахунком, що оформляється у формi довiреностi;
4) копiї документа, що пiдтверджує взяття на облiк у контролюючому органi договору про спiльну дiяльнiсть без створення юридичної особи.
Кошти за цим рахунком використовуються вiдповiдно до порядку, установленого для використання коштiв за поточними рахунками суб'єктiв господарювання. ";
2) пункти 57, 601 викласти в такiй редакцiї:
"57. Фiзична особа, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть та не має рахункiв у цьому банку, має пред'явити уповноваженому працiвнику банку паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та документ, виданий контролюючим органом, що засвiдчує його реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв.
Банк вiдкриває поточний рахунок фiзичнiй особi для провадження незалежної професiйної дiяльностi на пiдставi:
1) заяви про вiдкриття поточного рахунку (додаток 2), що пiдписана фiзичною особою, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть, або її представником;
2) копiї документа, що пiдтверджує право фiзичної особи на провадження незалежної професiйної дiяльностi (свiдоцтво про реєстрацiю / дозвiл / сертифiкат / посвiдчення).
Банк вiдкриває поточний рахунок фiзичнiй особi, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть та вже має в цьому банку рахунок, цей клiєнт iдентифiкований та верифiкований банком i сформована справа з юридичного оформлення рахунку, за умови подання клiєнтом заяви про вiдкриття поточного рахунку та укладення договору банкiвського рахунку.";
"601. Банк вiдкриває поточний (спецiальний/окремий) рахунок арбiтражному керуючому (керуючому реструктуризацiєю, керуючому реалiзацiєю) у порядку, визначеному в пунктi 57 роздiлу IV цiєї Iнструкцiї, для проведення процедури реструктуризацiї боргiв / погашення боргiв боржника - фiзичної особи / фiзичної особи - пiдприємця.
Арбiтражний керуючий додатково подає копiю ухвали суду про вiдкриття провадження в справi про неплатоспроможнiсть боржника - фiзичної особи (фiзичної особи - пiдприємця) та введення процедури реструктуризацiї боргiв боржника / про визнання боржника - фiзичної особи (фiзичної особи - пiдприємця) банкрутом i введення процедури погашення боргiв боржника, засвiдчену в установленому законодавством України порядку або уповноваженим працiвником банку.
Цi рахунки використовуються для здiйснення операцiй, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Банк, у якому вiдкрито поточний (спецiальний/окремий) рахунок для розрахункiв iз кредиторами, зобов'язаний в разi вiдсторонення арбiтражного керуючого вiд виконання повноважень переказати кошти з такого рахунку на рахунок нового арбiтражного керуючого, призначеного господарським судом для виконання повноважень керуючого реструктуризацiєю або керуючого реалiзацiєю майна боржника.".
4. Абзац перший пункту 68 роздiлу V викласти в такiй редакцiї:
"68. Суб'єкт господарювання має право вiдкрити поточнi рахунки на користь фiзичних осiб за їх згодою для здiйснення деяких видiв виплат (заробiтної плати, дивiдендiв, стипендiй, пенсiй, соцiальної допомоги, повернення надлишково сплачених сум, iнших виплат) у такому порядку.".
5. У роздiлi XI:
1) пiдпункт 2 пункту 120 доповнити словами "або його представником";
2) роздiл пiсля пункту 120 доповнити двома новими пунктами 1201, 1202 такого змiсту:
"1201. Банк вiдкриває рахунок умовного зберiгання (ескроу) приватному нотарiусу, який не має рахунку в цьому банку, з метою вчинення нотарiальних дiй щодо прийняття вiд боржника грошової суми боргу в такому порядку.
Приватний нотарiус має:
1) пред'явити паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та документ, виданий контролюючим органом, що засвiдчує його реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв;
2) подати заяву про вiдкриття рахунку умовного зберiгання (ескроу) (додаток 6), пiдписану приватним нотарiусом або його представником;
3) подати копiю документа, що пiдтверджує право фiзичної особи на провадження незалежної професiйної дiяльностi (свiдоцтво про реєстрацiю / дозвiл / сертифiкат / посвiдчення).
Мiж приватним нотарiусом i банком укладається договiр рахунку умовного зберiгання (ескроу).
Банк вiдкриває рахунок умовного зберiгання (ескроу) приватному нотарiусу, який вже має в цьому банку рахунок, цей клiєнт iдентифiкований та верифiкований банком i сформована справа з юридичного оформлення рахунку, за умови подання клiєнтом заяви про вiдкриття рахунку умовного зберiгання (ескроу) та укладення договору рахунку умовного зберiгання (ескроу).
1202. Рахунок умовного зберiгання (ескроу) може бути вiдкритий приватному нотарiусу його представником у такому порядку.
Представник приватного нотарiуса має:
1) пред'явити паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та надати документи, що пiдтверджують його повноваження. Фiзична особа - резидент додатково пред'являє документ, виданий вiдповiдним контролюючим органом, що засвiдчує її реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв;
2) подати документи, визначенi в пiдпунктах 2, 3 пункту 1201 роздiлу XI цiєї Iнструкцiї.";
3) пiдпункт 1 пункту 124 викласти в такiй редакцiї:
"1) iз зарахування банком перерахованих вiд власника рахунку та/або вiд третiх осiб коштiв, якi за настання пiдстав, визначених договором рахунку умовного зберiгання (ескроу), перераховуються бенефiцiару(ам) (у разi надання бенефiцiаром письмової вказiвки банку - зазначенiй ним особi, якщо це передбачено договором) / видаються готiвкою бенефiцiару(ам) у випадках, передбачених законодавством України, або повертаються власнику рахунку вiдповiдно до умов договору рахунку умовного зберiгання (ескроу);".
6. У роздiлi XIV:
1) у пiдпунктi 2 пункту 148 слова та лiтери ", коду за ЄДРПОУ [реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв або серiї (за наявностi) та номера паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та офiцiйно повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку в паспортi / запис в електронному безконтактному носiї або в паспортi проставлено слово "вiдмова")] власника рахунку" виключити;
2) абзац другий пункту 151 викласти в такiй редакцiї:
"Банк за наявностi коштiв на рахунку умовного зберiгання (ескроу), який закривається в разi припинення або розiрвання договору рахунку умовного зберiгання (ескроу), повертає цi кошти власнику рахунку, а за настання пiдстав, передбачених договором рахунку умовного зберiгання (ескроу), такi кошти (або їх частина, якщо це передбачено договором) перераховуються бенефiцiару(ам) або зазначенiй(им) бенефiцiаром(ами) особi(ам) у разi надання ним(и) вiдповiдної письмової вказiвки банку.".
7. У додатках до Iнструкцiї:
1) пункт 4 Пояснень до заповнення заяви про вiдкриття поточного рахунку додатка 2 пiсля слова "пiдприємець" доповнити словами "/ фiзична особа, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть,";
2) у Поясненнях до заповнення заяви про вiдкриття рахунку умовного зберiгання (ескроу) додатка 6:
пункт 4 доповнити словами "/ приватним нотарiусом";
в абзацi другому пункту 5 слова "фiзичної особи, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть" замiнити словами "приватного нотарiуса".
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 14 червня 2021 року N 50 |
Змiни до Положення про порядок здiйснення банками України вкладних (депозитних) операцiй
1. В абзацi першому преамбули слова "Про цiннi папери та фондовий ринок", "Про державне регулювання ринку цiнних паперiв в Українi" замiнити вiдповiдно словами "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки", "Про державне регулювання ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв".
2. В абзацi третьому пункту 1.1 глави 1 слова "або здiйснення платежiв за розпорядженням власника рахунку" виключити.
3. У главi 4:
1) пункти 4.1 - 4.5 викласти в такiй редакцiї:
"4.1. Банки України видають ощаднi сертифiкати на певний строк (пiд вiдсотки, передбаченi умовами його видачi).
Ощаднi сертифiкати банкiв можуть бути виключно ордерними, у паперовiй формi та номiнованi в нацiональнiй валютi, iноземнiй валютi або банкiвських металах.
4.2. Строк обiгу ощадних сертифiкатiв установлюється вiд дати видачi сертифiката безпосередньо вкладнику (власнику сертифiката) до дати, з якої власник сертифiката отримав право вимоги вкладу (депозиту).
4.3. Ощаднi сертифiкати мають мiстити обов'язковi реквiзити, визначенi Законом України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
4.4. Банк України заповнює бланк ощадного сертифiката вiдповiдно до вимог, визначених внутрiшнiми документами банку. Виправлення пiд час заповнення ощадного сертифiката не допускаються. Якщо пiд час заповнення бланка ощадного сертифiката допущено помилки, то вiн уважається зiпсованим i пiдлягає знищенню.
4.5. Ощаднi сертифiкати можуть мати корiнцi (додаток). Банк України заповнює всi реквiзити корiнця ощадного сертифiката, який пiдписується вкладником або уповноваженою ним особою.
Банк України, якщо на бланку ощадного сертифiката немає корiнця, має вести реєстрацiйний журнал випущених ощадних сертифiкатiв, до якого включаються реквiзити, передбаченi для корiнця.
Заповнення, ведення та зберiгання корiнця i реєстрацiйного журналу здiйснюються банком вiдповiдно до вимог, установлених внутрiшнiми документами.";
2) пункти 4.6 - 4.12 виключити.
4. У главi 5:
1) у пунктi 5.2:
у першому реченнi слова "на це" замiнити словом "ним";
у другому реченнi слова "iнша уповноважена на це" замiнити словами "уповноважена нею";
2) у пунктi 5.3:
пункт пiсля абзацу першого доповнити новим абзацом другим такого змiсту:
"Особа, зазначена в ощадному сертифiкатi банку, має право передати право власностi на такий сертифiкат iншiй особi лише шляхом вчинення повного (iменного) iндосаменту.".
У зв'язку з цим абзаци другий - четвертий уважати вiдповiдно абзацами третiм - п'ятим;
абзаци четвертий, п'ятий пiсля слова "вкладника" доповнити словами "(власника сертифiката)";
3) пункт 5.4 викласти в такiй редакцiї:
"5.4. Банк України перевiряє справжнiсть ощадного сертифiката i його вiдповiднiсть записам на корiнцi або в реєстрацiйному журналi.";
4) у пунктi 5.8 слово "строковим" виключити;
5) пункт 5.9 виключити.
5. У главi 6:
1) пункти 6.1 - 6.3 викласти в такiй редакцiї:
"6.1. Облiк бланкiв ощадних сертифiкатiв / операцiй з випуску, погашення та сплати процентiв за ощадними сертифiкатами здiйснюються вiдповiдно до нормативно-правових актiв Нацiонального банку України з питань бухгалтерського облiку.
6.2. Банк України зберiгає бланки ощадних сертифiкатiв у порядку, визначеному внутрiшнiми документами.
6.3. Банк України знищує бланки ощадних сертифiкатiв у порядку, визначеному внутрiшнiми документами з питань дiловодства, з урахуванням вимог законодавства України, але не ранiше нiж через п'ять рокiв пiсля їх погашення.";
2) пункти 6.5, 6.6 виключити.
6. У текстi Положення слова "ощаднi (депозитнi) сертифiкати" у всiх вiдмiнках замiнити словами "ощаднi сертифiкати" у вiдповiдних вiдмiнках.
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |