1. У цьому Законi термiни вживаються в такому значеннi:
3) ануїтет - визначенi в договорi страхування регулярнi послiдовнi страховi виплати;
8) вiдповiдальний актуарiй - особа, вiдповiдальна за виконання актуарної функцiї;
40) Регулятор - Нацiональний банк України;
2. Iншi термiни вживаються в цьому Законi у таких значеннях:
термiн "товар" - у значеннi, наведеному у Законi України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть";
термiни "нацiональна валюта України", "iноземна валюта", "валютне регулювання" - у значеннях, наведених в Законi України "Про валюту i валютнi операцiї";
термiни "асоцiйована особа", "банк", "депозит" - у значеннях, наведених у Законi України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть";
термiни "глобальний сертифiкат", "депозитарна установа", "Центральний депозитарiй цiнних паперiв" - у значеннях, наведених у Законi України "Про депозитарну систему України";
термiн "акцiонерне товариство" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про акцiонернi товариства";
термiн "захист iнформацiї" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про iнформацiю";
термiни "iнформацiйно-телекомунiкацiйна система", "iнформацiйна (автоматизована) система" - у значеннях, наведених у Законi України "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-телекомунiкацiйних системах";
термiн "бездоганна дiлова репутацiя" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
Стаття 2. Сфера застосування Закону
2. Дiя цього Закону не поширюється на:
2) загальнообов'язкове державне соцiальне страхування;
ризик пошкодження, поломки, знищення, втрати товару чи неможливостi отримати послугу; або
iнтереси клiєнта були дотриманi шляхом виконання вимог статей 67 та 86 цього Закону;
клiєнт отримав iнформацiйний документ про страховий продукт вiдповiдно до цього Закону.
Роздiл II. ДIЯЛЬНIСТЬ НА РИНКУ СТРАХУВАННЯ
Стаття 3. Дiяльнiсть на ринку страхування
3. Дiяльнiсть iз страхування на територiї України мають право здiйснювати виключно:
1) страховики-резиденти, що отримали лiцензiю вiдповiдно до цього Закону;
2) фiлiї страховикiв-нерезидентiв, що отримали лiцензiю вiдповiдно до цього Закону;
3) страховики-нерезиденти з урахуванням положень статтi 6 цього Закону.
5. Дiяльнiсть iз страхування включає:
1) пряме страхування за класами страхування, визначеними статтею 4 цього Закону;
2) перестрахування за класами страхування, визначеними статтею 4 цього Закону;
3) дiяльнiсть, пов'язану з управлiнням активами страховика;
4) дiяльнiсть з реалiзацiї страхових продуктiв страховика вiдповiдно до цього Закону;
8. Дiяльнiсть з надання посередницьких послуг на ринку страхування включає:
1) дiяльнiсть з реалiзацiї страхових продуктiв;
2) дiяльнiсть з реалiзацiї перестрахових продуктiв;
1. До класiв страхування iншого, нiж страхування життя, належать:
2) клас 2 - страхування на випадок хвороби (у тому числi медичне страхування);
3) клас 3 - страхування наземних транспортних засобiв (крiм залiзничного рухомого складу);
4) клас 4 - страхування залiзничного рухомого складу;
5) клас 5 - страхування повiтряних суден;
7) клас 7 - страхування майна, що перевозиться (включаючи вантаж, багаж (вантажобагаж);
8) клас 8 - страхування майна вiд вогню та небезпечного впливу природних явищ;
13) клас 13 - страхування iншої вiдповiдальностi (крiм визначеної у класах 10, 11, 12);
14) клас 14 - страхування кредитiв;
15) клас 15 - страхування поруки (гарантiї);
16) клас 16 - страхування iнших фiнансових ризикiв (крiм визначених класами 14, 15);
17) клас 17 - страхування судових витрат;
2. До класiв страхування життя належать:
1) клас 19 - страхування життя (iнше, нiж передбачено класами 20, 21, 22, 23);
2) клас 20 - страхування життя до шлюбу та до народження дитини;
3) клас 21 - iнвестицiйне страхування життя;
4) клас 22 - безперервне страхування здоров'я;
5) клас 23 - пенсiйне страхування.
Стаття 5. Вiдокремленi пiдроздiли страховика
Стаття 6. Дiяльнiсть страховика-нерезидента
1) страхування за класами страхування 5, 6, 7, 11, 12;
8) держава, в якiй зареєстрований страховик-нерезидент, не належить до держав, що здiйснюють збройну агресiю проти України, у значеннi, наведеному у статтi 1 Закону України "Про оборону України";
2) укладання та виконання договорiв перестрахування iз страховиками-резидентами.
Стаття 7. Дiяльнiсть фiлiї страховика-нерезидента
1. Страховик-нерезидент має право вiдкрити фiлiю в Українi за таких умов:
1) страховик-нерезидент вiдповiдає вимогам частини другої статтi 6 цього Закону;
5) держава, в якiй зареєстрований страховик-нерезидент, не належить до держав, що здiйснюють збройну агресiю проти України, у значеннi, наведеному у статтi 1 Закону України "Про оборону України".
Роздiл III. ПОЧАТОК ДIЯЛЬНОСТI IЗ СТРАХУВАННЯ
Стаття 8. Органiзацiйно-правова форма страховика
Стаття 9. Найменування страховика
Стаття 10. Учасники страховика
Стаття 11. Лiцензування дiяльностi iз страхування
3. Лiцензiя може бути видана на здiйснення дiяльностi з:
3) вхiдного перестрахування за обраними класами страхування (ризиками в межах вiдповiдного класу).
1) такi допомiжнi ризики стосуються об'єкта страхування, застрахованого за основним ризиком;
спливу строку, передбаченого частиною десятою цiєї статтi.
Стаття 12. Документи, якi подаються для отримання лiцензiї
2) стратегiя та план дiяльностi заявника на наступнi три роки;
4) документи та iнформацiя для:
5) документи та iнформацiя для оцiнки:
джерел походження коштiв для формування статутного капiталу заявника;
асоцiйованих осiб засновника - фiзичної особи;
юридичних осiб, у яких засновник - фiзична особа є керiвником;
юридичних осiб, у яких заявник володiє iстотною участю;
7) iнформацiя про пов'язаних осiб заявника;
8) iнформацiя про структуру власностi заявника;
Стаття 13. Порядок розгляду пакета документiв та пiдстави для вiдмови у видачi лiцензiї
1) заявником подано неповний пакет документiв;
2) документи оформлено з порушенням вимог, установлених нормативно-правовими актами Регулятора.
У рiшеннi про вiдмову у видачi лiцензiї зазначаються пiдстави вiдмови.
8. Регулятор має право вiдмовити у видачi лiцензiї у разi, якщо:
14) найменування заявника не вiдповiдає вимогам статтi 9 цього Закону;
Стаття 14. Змiна обсягу лiцензiї
Стаття 15. Лiцензування дiяльностi фiлiї страховика-нерезидента
Стаття 16. Авторизацiя дiяльностi з надання супровiдних послуг
Роздiл IV. ВИМОГИ ЩОДО ЗДIЙСНЕННЯ ДIЯЛЬНОСТI IЗ СТРАХУВАННЯ
Стаття 17. Статутний капiтал страховика
Стаття 18. Структура власностi та iстотна участь у страховику
19. Прийняття рiшення про вчинення значного правочину або правочину, щодо вчинення якого є заiнтересованiсть, здiйснюється у порядку, визначеному Законом України "Про акцiонернi товариства", - для страховикiв, створених у формi акцiонерного товариства, або у порядку, визначеному Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою вiдповiдальнiстю" та нормативно-правовими актами Регулятора, - для страховикiв, створених у формi товариства з додатковою вiдповiдальнiстю.
Стаття 19. Порядок погодження набуття або збiльшення iстотної участi у страховику
1) повiдомлення про намiр набути або збiльшити iстотну участь у страховику;
2) документи та iнформацiю, визначенi Регулятором, необхiднi для iдентифiкацiї:
асоцiйованих осiб кожної фiзичної особи, яка володiтиме iстотною участю у страховику;
4) держава, в якiй зареєстрована iноземна юридична особа, не належить до держав, що здiйснюють збройну агресiю проти України, у значеннi, наведеному у статтi 1 Закону України "Про оборону України".
8) у разi невиконання хоча б однiєї з умов, передбачених частиною п'ятою цiєї статтi.
Стаття 20. Наслiдки порушення порядку набуття або збiльшення iстотної участi у страховику
Стаття 21. План дiяльностi страховика
1) страховик має намiр розширити/звузити обсяг лiцензiї;
Роздiл V. СИСТЕМА УПРАВЛIННЯ СТРАХОВИКА
Стаття 22. Загальнi вимоги до системи управлiння страховика
2. Система управлiння страховика повинна вiдповiдати вимогам щодо:
3) належного рiвня системи стримувань та противаг;
6) високого рiвня корпоративної культури.
Стаття 23. Органи управлiння та контролю страховика
1. Вищим органом управлiння страховика є загальнi збори акцiонерiв (учасникiв) страховика.
2. Страховик зобов'язаний створити наглядову раду (далi - рада страховика).
Рада страховика не бере участi в управлiннi поточною дiяльнiстю страховика.
Стаття 24. Загальнi збори акцiонерiв (учасникiв) страховика
1) визначення основних напрямiв дiяльностi страховика;
2) внесення змiн до статуту страховика;
3) прийняття рiшення про збiльшення/зменшення статутного капiталу страховика;
7) затвердження рiчного звiту страховика;
8) розгляд звiту ради страховика та затвердження заходiв за результатами його розгляду;
10) розгляд висновкiв зовнiшнього аудиту та затвердження заходiв за результатами його розгляду;
11) розподiл прибутку i збиткiв страховика з урахуванням вимог, передбачених законом;
12) затвердження розмiру рiчних дивiдендiв з урахуванням вимог, передбачених законом;
13) прийняття рiшень з питань порядку проведення загальних зборiв;
17) обрання комiсiї з припинення страховика;
19) затвердження принципiв (кодексу) корпоративного управлiння страховика;
4. Рада значимого страховика не менш як на одну третину має складатися з незалежних директорiв, при цьому кiлькiсть незалежних директорiв не може становити менше трьох осiб, крiм випадкiв, якщо для страховикiв, дiяльнiсть яких пiдпадає пiд дiю Закону України "Про управлiння об'єктами державної власностi", законом не встановленi iншi вимоги до кiлькостi незалежних директорiв.
Регулятор має право визначати додатковi вимоги до незалежних директорiв страховикiв.
6. Не може вважатися незалежним директором особа, якщо вона:
8) була сукупно бiльш як 12 рокiв членом ради цього страховика;
9) є близькою особою осiб, зазначених у пунктах 1 - 8 цiєї частини;
7. До виключної компетенцiї ради страховика належить:
5) обрання та припинення повноважень осiб, якi входять до складу виконавчого органу страховика;
16) визначення джерел капiталiзацiї та iншого фiнансування страховика;
25) визначення порядку роботи та затвердження планiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту;
30) вирiшення питань про участь страховика у промислово-фiнансових групах та iнших об'єднаннях;
34) затвердження ринкової вартостi майна у випадках, передбачених цим Законом;
39) вирiшення питань щодо злиття, приєднання, подiлу, видiлу або перетворення страховика;
41) затвердження проекту плану добровiльного виходу з ринку та/або проекту плану реорганiзацiї;
1) комiтет з питань аудиту (аудиторський комiтет);
2) комiтет з управлiння ризиками;
3) комiтет з питань винагород та призначень.
10. Предмети вiдання та вимоги до комiтетiв ради страховика, створеного у формi акцiонерного товариства, визначаються вiдповiдно до Закону України "Про акцiонернi товариства" з урахуванням вимог цього Закону.
Предмети вiдання та вимоги до комiтетiв ради страховика, створеного у формi товариства з додатковою вiдповiдальнiстю, визначаються вiдповiдно до Закону України "Про акцiонернi товариства" з урахуванням вимог цього Закону та особливостями, встановленими нормативно-правовими актами Регулятора.
12. Рада страховика зобов'язана забезпечувати пiдтримання взаємодiї з Регулятором.
Стаття 26. Виконавчий орган страховика
Голова правлiння (генеральний директор) не може очолювати структурнi пiдроздiли страховика.
5. Виконавчий орган страховика утворює такi постiйно дiючi комiтети:
6. Виконавчий орган страховика має право утворювати iншi комiтети.
7. Комiтет виконавчого органу очолює член виконавчого органу страховика.
Стаття 27. Керiвники страховика
3. Керiвники страховика зобов'язанi мати бездоганну дiлову репутацiю.
5. Керiвники страховика зобов'язанi мати вищу освiту.
Зокрема, керiвники страховика зобов'язанi:
1) вiдповiдально ставитися до виконання своїх посадових обов'язкiв;
2) приймати рiшення в межах своїх повноважень;
3) не використовувати службове становище у власних iнтересах;
4) забезпечувати збереження та передачу майна i документiв страховика у разi звiльнення з посади.
Стаття 28. Система внутрiшнього контролю страховика
3. Система внутрiшнього контролю страховика забезпечується на рiвнi:
1) ради страховика та її комiтетiв;
2) виконавчого органу страховика та його комiтетiв;
4) пiдроздiлу з управлiння ризиками;
5) пiдроздiлу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс);
7) пiдроздiлу внутрiшнього аудиту.
Стаття 29. Управлiння ризиками
Система управлiння ризиками страховика має охоплювати такi напрями:
1) андеррайтинг та формування технiчних резервiв;
2) управлiння активами та зобов'язаннями;
4) управлiння ризиком лiквiдностi;
5) управлiння ризиком концентрацiй;
6) управлiння операцiйним ризиком;
7) перестрахування та iншi iнструменти зниження ризику;
8) iншi визначенi нормативно-правовими актами Регулятора напрями.
1) забезпечення ефективного функцiонування системи управлiння ризиками;
2) монiторинг системи управлiння ризиками;
3) монiторинг профiлю ризику страховика;
4) детальне звiтування про ризики, притаманнi дiяльностi страховика;
5) виявлення та оцiнку ризикiв, що виникають у дiяльностi страховика;
7) визначення потреби у капiталi та дотримання iнших пруденцiйних вимог.
Стаття 30. Контроль за дотриманням норм (комплаєнс)
2. Виконання актуарної функцiї передбачає:
1) координацiю процесу розрахунку технiчних резервiв;
3) пiдтвердження розмiрiв сформованих технiчних резервiв;
4) оцiнку достатностi i якостi даних, що використовуються для розрахунку технiчних резервiв;
5) порiвняння найкращих оцiночних значень з практичними результатами дiяльностi;
7) оцiнку та висловлення думки щодо процесу андеррайтингу;
8) перевiрку адекватностi та прийнятностi механiзмiв i умов перестрахування;
10) iншу дiяльнiсть, визначену нормативно-правовими актами Регулятора.
3. Особою, вiдповiдальною за здiйснення актуарної функцiї у страховику, є вiдповiдальний актуарiй.
4. Вiдповiдальний актуарiй пiдпорядковується радi страховика та звiтує перед нею.
2. Пiдроздiл внутрiшнього аудиту дiє на пiдставi положення, що затверджується радою страховика.
6. Пiдроздiл внутрiшнього аудиту при виконаннi функцiї внутрiшнього аудиту:
4) оцiнює ефективнiсть процесiв перевiрки фiнансово-господарської дiяльностi страховика;
8) здiйснює iншу дiяльнiсть, визначену нормативно-правовими актами Регулятора.
3. Страховик може передавати на аутсорсинг:
1) актуарну функцiю та виконання окремих завдань чи процесiв у межах такої функцiї;
2) вимагати замiни особи (осiб), вiдповiдальної (вiдповiдальних) за аутсорсинг у страховику;
Стаття 34. Забезпечення безперервної дiяльностi страховика
1) безперервної дiяльностi страховика;
3. Страховик зобов'язаний забезпечувати безперервне виконання його ключових функцiй.
Стаття 35. Обов'язок страховика щодо iнформування Регулятора
2. Страховик зобов'язаний надавати Регулятору iнформацiю про:
1) основнi напрями дiяльностi страховика та змiни у них;
2) стратегiю та план дiяльностi страховика та змiни до них;
5) змiну найменування та/або мiсцезнаходження страховика;
6) вiдокремленi пiдроздiли та змiни у такiй iнформацiї;
10) припинення дiяльностi страховика;
14) конфлiкт iнтересiв у страховику та заходи, вжитi для врегулювання конфлiкту iнтересiв;
Стаття 36. Пов'язанi iз страховиком особи
1. Для цiлей цього Закону пов'язаними iз страховиком особами є:
4) спорiдненi та афiлiйованi особи страховика, у тому числi учасники страхової групи;
5) власники iстотної участi у спорiднених та афiлiйованих особах страховика;
7) асоцiйованi особи фiзичних осiб, зазначених у пунктах 1 - 6 цiєї частини;
5. Поточними ринковими умовами не вважаються, зокрема:
1) придбання у пов'язаної iз страховиком особи майна низької якостi чи за завищеною цiною;
Роздiл VI. ВИМОГИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПЛАТОСПРОМОЖНОСТI ТА IНВЕСТИЦIЙНОЇ ДIЯЛЬНОСТI СТРАХОВИКА
Стаття 37. Регулятивний капiтал страховика
3. Подiл складових регулятивного капiталу на рiвнi визначається з урахуванням таких критерiїв:
Стаття 38. Вимоги до платоспроможностi страховика
1) базовий пiдхiд вiдповiдно до статей 39 i 40 цього Закону;
2) спрощений пiдхiд вiдповiдно до статтi 41 цього Закону.
2) за умови виконання хоча б одного з таких критерiїв протягом трьох календарних рокiв поспiль:
Стаття 39. Капiтал платоспроможностi при оцiнцi платоспроможностi страховика за базовим пiдходом
2. При розрахунку розмiру капiталу платоспроможностi враховуються щонайменше такi ризики:
1) андеррайтинговий ризик щодо страхування iншого, нiж страхування життя i страхування здоров'я;
2) андеррайтинговий ризик щодо страхування життя;
3) андеррайтинговий ризик щодо страхування здоров'я;
Стаття 40. Мiнiмальний капiтал при оцiнцi платоспроможностi страховика за базовим пiдходом
2. Якщо розрахований вiдповiдно до частини першої цiєї статтi розмiр мiнiмального капiталу:
Стаття 41. Спрощений пiдхiд до оцiнки платоспроможностi
2) мiнiмальне абсолютне значення, передбачене частиною третьою статтi 40 цього Закону.
Стаття 42. Додатковi вимоги до капiталу платоспроможностi
3) страховику притаманнi суттєвi ризики, що не врахованi при розрахунку капiталу платоспроможностi.
Розмiр технiчних резервiв розраховується як сума двох таких величин:
Стаття 44. Вимоги до iнвестицiйної дiяльностi страховика
1. Страховик зобов'язаний формувати активи з дотриманням принципу розсудливостi, а саме:
Стаття 45. Покриття технiчних резервiв активами
Регулятор має право вiдмовити страховику у наданнi попередньої згоди виключно у разi:
1) подання неповного пакета документiв;
2) наявностi у документах недостовiрної iнформацiї;
3) невiдповiдностi поданих документiв вимогам законодавства України;
2. Капiталiзацiя страховика за спрощеною процедурою передбачає, що:
2) обмеження щодо мiнiмальної номiнальної вартостi акцiї;
3) обов'язкового викупу акцiй на вимогу учасникiв страховика;
а) набуття такою особою iстотної участi у страховику ранiше було погоджено Регулятором;
6) розмiщення акцiй за цiною, не нижчою за їх номiнальну вартiсть.
4. У разi здiйснення капiталiзацiї страховика, частка держави у статутному капiталi якого перевищує 75 вiдсоткiв акцiй, за участю мiжнародної фiнансової органiзацiї наглядова рада такого страховика затверджує ринкову вартiсть акцiй, визначену вiдповiдно до частини другої статтi 8 Закону України "Про акцiонернi товариства", станом на день, що передує дню розмiщення повiдомлення про скликання загальних зборiв, у порядку, встановленому цим Законом.
Роздiл VII. ОБЛIК, ЗВIТНIСТЬ, ЗОВНIШНIЙ АУДИТ, РОЗКРИТТЯ IНФОРМАЦIЇ
Стаття 47. Облiк та звiтнiсть страховика
2. Регулятор встановлює для страховикiв, страхових груп:
1) види дiяльностi, якi здiйснює юридична особа;
Стаття 48. Звiт про платоспроможнiсть та фiнансовий стан страховика i страхової групи
1) радою страховика, який є контролером iнших учасникiв страхової групи;
Стаття 49. Зовнiшнiй аудит страховика
1) суттєвого порушення законодавства з питань, що належать до компетенцiї Регулятора;
Стаття 50. Розкриття iнформацiї
2. Страховик зобов'язаний розкривати:
1) щорiчну фiнансову звiтнiсть разом з аудиторським звiтом;
2) промiжну фiнансову звiтнiсть;
4) iншу iнформацiю, визначену законом та нормативно-правовими актами Регулятора.
3. Вiдповiдальна особа страхової групи зобов'язана розкривати:
2) консолiдовану та субконсолiдовану промiжну фiнансову звiтнiсть страхової групи;
4) iншу iнформацiю, визначену законом та нормативно-правовими актами Регулятора.
Роздiл VIII. РЕОРГАНIЗАЦIЯ СТРАХОВИКА
Стаття 51. Загальнi умови реорганiзацiї страховика
Здiйснення реорганiзацiї страховика шляхом видiлу забороняється.
Договiр про реорганiзацiю страховика має мiстити положення, що регулюють питання про:
1) персональний склад комiсiї з реорганiзацiї;
2) призначення суб'єкта аудиторської дiяльностi;
3) строк проведення реорганiзацiї;
4) склад ради страховика та виконавчого органу страховика пiсля реорганiзацiї.
8. У разi добровiльного виходу з ринку шляхом реорганiзацiї страховик має дотримуватися вимог, визначених Цивiльним кодексом України, Господарським кодексом України, законами України "Про акцiонернi товариства" та "Про товариства з обмеженою та додатковою вiдповiдальнiстю", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, та отримати попереднiй висновок Регулятора про погодження плану реорганiзацiї i дозвiл на реорганiзацiю страховика.
Стаття 52. Реорганiзацiя страховика шляхом приєднання за спрощеною процедурою
2) подано неповний пакет документiв;
7. Приєднання страховика за спрощеною процедурою передбачає, що:
в) подано неповний пакет документiв, визначений нормативно-правовими актами Регулятора;
ґ) поданi документи мiстять неповну та/або недостовiрну iнформацiю;
в) акцiї страховика, що приєднується, власником яких є страховик-правонаступник;
ґ) акцiї страховика-правонаступника, власником яких був страховик, що приєднується;
10) не застосовуються положення законодавства щодо:
б) обов'язкового викупу акцiй на вимогу акцiонерiв страховикiв-учасникiв;
в) визначення ринкової вартостi акцiй;
11) усi документи страховика, що приєднується, передаються страховику-правонаступнику;
Роздiл IX. ПЕРЕДАЧА СТРАХОВОГО ПОРТФЕЛЯ
Стаття 53. Умови передачi страхового портфеля
Стаття 54. Договiр про передачу страхового портфеля
2. У договорi про передачу страхового портфеля зазначаються:
6) строки передачi iнформацiї та документiв за страховим портфелем, що передається;
3. Договором про передачу страхового портфеля може також передбачатися:
1) передача активiв страховика, що передає страховий портфель;
Стаття 55. Дозвiл на передачу страхового портфеля
1) подання документiв, що додаються до заяви, не в повному обсязi;
9. Пiдставою для прийняття рiшення про вiдмову у видачi дозволу на передачу страхового портфеля є:
Стаття 56. Повiдомлення страхувальникiв про передачу страхового портфеля
Роздiл X. ТИМЧАСОВА АДМIНIСТРАЦIЯ
Стаття 57. Запровадження тимчасової адмiнiстрацiї
4. У рiшеннi Регулятора про призначення тимчасової адмiнiстрацiї також зазначаються:
1) пiдстава запровадження тимчасової адмiнiстрацiї;
2) завдання тимчасової адмiнiстрацiї;
3) повноваження тимчасової адмiнiстрацiї;
4) строк дiї тимчасової адмiнiстрацiї;
6) порядок оплати працi (винагороди) тимчасового адмiнiстратора.
Стаття 58. Вимоги до тимчасового адмiнiстратора
1. Тимчасовим адмiнiстратором може бути:
1) незалежний експерт (за договором);
2. Тимчасовим адмiнiстратором не може бути особа, яка:
3) має простроченi зобов'язання перед будь-якою фiнансовою установою;
4) має конфлiкт iнтересiв iз страховиком, у якому призначено тимчасову адмiнiстрацiю.
2) володiння майном, яке конкурує з майном страховика;
3) перебування у трудових вiдносинах iз страховиком протягом останнiх п'яти рокiв;
4) iнших iнтересiв, що можуть зашкодити неупередженому виконанню функцiй тимчасової адмiнiстрацiї.
Стаття 59. Права та обов'язки тимчасового адмiнiстратора
1. Тимчасовий адмiнiстратор має право:
1) звертатися до Регулятора за консультацiєю для прийняття рiшень, що належать до його компетенцiї;
4) здiйснювати постiйний контроль за проведенням страховиком будь-яких операцiй;
6) отримувати винагороду в розмiрi та порядку, передбачених цим Законом;
8) отримувати iнформацiю з державних реєстрiв;
9) подавати до Регулятора заяву про дострокове припинення своїх повноважень;
2. Тимчасовий адмiнiстратор зобов'язаний:
1) неухильно дотримуватися вимог законодавства;
2) здiйснювати заходи щодо захисту майна страховика;
10) виконувати iншi повноваження, передбаченi законодавством.
Стаття 60. Страхування та оплата працi тимчасового адмiнiстратора
Роздiл XI. ВИХIД СТРАХОВИКА З РИНКУ
Стаття 61. Способи виходу страховика з ринку
2. Вихiд з ринку здiйснюється за рiшенням:
1) страховика (добровiльний вихiд з ринку);
2) Регулятора (примусовий вихiд з ринку).
Стаття 62. Добровiльний вихiд з ринку
1) про реорганiзацiю страховика вiдповiдно до роздiлу VIII цього Закону;
3) про передачу страхового портфеля;
4) про виконання страхового портфеля.
3. Процедура виходу з ринку включає такi етапи:
1) затвердження радою страховика проекту плану виходу з ринку;
2) отримання попереднього висновку про погодження Регулятором проекту плану виходу з ринку;
3) затвердження загальними зборами страховика плану виходу з ринку;
4) отримання дозволу Регулятора на вихiд з ринку i погодження плану виходу з ринку;
5) виконання плану виходу з ринку;
6) анулювання лiцензiї на здiйснення дiяльностi iз страхування та виключення з Реєстру.
4. Проект плану виходу з ринку розробляється страховиком та затверджується радою страховика.
2) подано неповний пакет документiв;
3) проект плану виходу з ринку та/або поданi документи мiстять недостовiрну iнформацiю;
4) iснує загроза невиконання страховиком зобов'язань перед страхувальниками та iншими кредиторами;
7. Страховик, загальнi збори якого прийняли рiшення про добровiльний вихiд з ринку, зобов'язаний:
Регулятор має право вiдмовити у наданнi дозволу на добровiльний вихiд з ринку виключно у разi, якщо:
в) подано неповний пакет документiв, визначений Регулятором;
г) поданi документи мiстять недостовiрну iнформацiю.
9. Завершення процедури добровiльного виходу страховика з ринку пiдтверджують такi документи:
1) у разi реорганiзацiї страховика шляхом приєднання або злиття - передавальний акт;
2) у разi реорганiзацiї страховика шляхом подiлу - розподiльний баланс;
3) у разi лiквiдацiї страховика - лiквiдацiйний баланс;
4) у разi передачi страхового портфеля - передавальний акт;
5) у разi виконання страхового портфеля - звiтнiсть страховика.
1) про анулювання лiцензiї страховика та виключення його з Державного реєстру фiнансових установ;
1) страховиком не подано документи, що пiдтверджують належне виконання ним плану виходу з ринку;
4) недотримання страховиком плану виходу з ринку.
Стаття 63. Особливостi лiквiдацiї страховика за рiшенням його загальних зборiв
1. Лiквiдацiя страховика за рiшенням його загальних зборiв здiйснюється у порядку, визначеному Цивiльним кодексом України, Господарським кодексом України, законами України "Про акцiонернi товариства" та "Про товариства з обмеженою та додатковою вiдповiдальнiстю", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
1) рiшення загальних зборiв про лiквiдацiю страховика;
2) порядок лiквiдацiї страховика;
3) призначення суб'єкта аудиторської дiяльностi;
4) призначення персонального складу лiквiдацiйної комiсiї;
5) строки проведення лiквiдацiї;
6) iншу iнформацiю та документи, передбаченi нормативно-правовими актами Регулятора.
6. Регулятор має право вiдмовити у наданнi дозволу на вихiд з ринку шляхом лiквiдацiї, якщо:
1) страховика вiднесено Регулятором до категорiї неплатоспроможних;
2) подано неповний пакет документiв, передбачений нормативно-правовими актами Регулятора;
3) документи, поданi для отримання дозволу, мiстять неповну та/або недостовiрну iнформацiю;
Стаття 64. Особливостi передачi страхового портфеля в межах процедури добровiльного виходу з ринку
Стаття 65. Виконання страхового портфеля
1) рiшення загальних зборiв страховика про виконання страхового портфеля;
2) план виконання страхового портфеля;
3) призначення суб'єкта аудиторської дiяльностi та незалежного актуарiя;
4) строки виконання страхового портфеля;
5) iншу iнформацiю та документи, передбаченi нормативно-правовими актами Регулятора.
Строк виконання страхового портфеля не може перевищувати 180 календарних днiв.
8. Регулятор має право вiдмовити у наданнi дозволу на виконання страхового портфеля, якщо:
1) страховика вiднесено Регулятором до категорiї неплатоспроможних;
2) подано неповний пакет документiв, передбачений нормативно-правовими актами Регулятора;
3) документи, поданi для отримання дозволу, мiстять неповну та/або недостовiрну iнформацiю;
Стаття 66. Вихiд з ринку за рiшенням Регулятора
1. Лiквiдацiя страховика у разi прийняття Регулятором рiшення про застосування до страховика заходу впливу у виглядi анулювання лiцензiї страховика з пiдстав, не пов'язаних з вiднесенням страховика до категорiї неплатоспроможних, здiйснюється вiдповiдно до Цивiльного кодексу України.
2. Лiквiдацiя страховика у разi прийняття Регулятором рiшення про вiднесення страховика до категорiї неплатоспроможних та про анулювання лiцензiї страховика здiйснюється вiдповiдно до Кодексу України з процедур банкрутства.
3. Регулятор, за умови вiдсутностi у страховика зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, спiвстрахування), звертається до господарського суду з позовом про лiквiдацiю страховика вiдповiдно до пункту 3 частини першої статтi 110 Цивiльного кодексу України протягом одного мiсяця з дати прийняття Регулятором рiшення про анулювання лiцензiї страховика з пiдстав, визначених пунктами 2 - 13, 15 частини другої статтi 123 цього Закону.
2) протягом одного мiсяця з дати прийняття Регулятором рiшення про анулювання лiцензiї страховика з пiдстав, визначених пунктами 2 - 13, 15 частини другої статтi 123 цього Закону, звертається до господарського суду з позовом про лiквiдацiю страховика вiдповiдно до пункту 3 частини першої статтi 110 Цивiльного кодексу України та з клопотанням про призначення лiквiдатора страховика з числа арбiтражних керуючих у справах про банкрутство фiнансових установ.
7. Регулятор звертається до господарського суду iз заявою про вiдкриття провадження у справi про банкрутство вiдповiдно до Кодексу України з процедур банкрутства протягом одного мiсяця з дати прийняття Регулятором рiшення про вiднесення страховика до категорiї неплатоспроможних з пiдстав, визначених статтею 124 цього Закону, та рiшення про анулювання лiцензiї такого страховика.
Роздiл XII. РЕАЛIЗАЦIЯ СТРАХОВИХ ТА ПЕРЕСТРАХОВИХ ПРОДУКТIВ
4. Не вважається дiяльнiстю з реалiзацiї страхових та перестрахових продуктiв:
Стаття 68. Найменування страхового посередника
Стаття 69. Розрахунки за договорами страхування та перестрахування за участю страхових посередникiв
1) поточний рахунок для цiлей провадження господарської дiяльностi;
Використання зазначених коштiв для будь-яких iнших цiлей забороняється.
Стаття 70. Винагорода за реалiзацiю страхових та/або перестрахових продуктiв
1. Страховий агент, додатковий страховий агент отримують винагороду за реалiзацiю вiд страховика.
Стаття 71. Реалiзацiя страхових та/або перестрахових продуктiв
4) отримання страхової премiї вiд клiєнта та подальше її перерахування страховику;
6) отримання страхової виплати вiд страховика та подальше її перерахування клiєнту.
2) пропозицiя та консультування перестрахувальника щодо укладення договору перестрахування;
Стаття 72. Право на дiяльнiсть з реалiзацiї страхових та/або перестрахових продуктiв
д) страховi брокери - за напрямами, визначеними частиною першою статтi 71 цього Закону;
е) перестраховi брокери - за напрямами, визначеними частиною другою статтi 71 цього Закону.
1) повну цивiльну дiєздатнiсть;
2) пiдтвердження необхiдного рiвня знань вiдповiдно до статей 83 i 84 цього Закону;
3) бездоганну дiлову репутацiю. Ознаками вiдсутностi бездоганної дiлової репутацiї є такi обставини:
ґ) особа включена до перелiку осiб, пов'язаних iз терористичною дiяльнiстю, або стосовно неї застосовано санкцiї вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" та/або мiжнароднi санкцiї, та/або дiї якої створюють умови для виникнення воєнного конфлiкту та застосування воєнної сили проти України;
Стаття 74. Договiр страхування вiдповiдальностi страхових посередникiв
4. Керiвники з реалiзацiї зобов'язанi:
1) iнформацiя про те, що особа є страховим агентом чи додатковим страховим агентом;
7) вiдомостi про територiю дiї повноважень страхового агента, додаткового страхового агента;
10) iншi умови за домовленiстю сторiн.
7. Страховому та/або перестраховому брокеру забороняється:
3) бути власником частки у статутному капiталi страховика;
Стаття 79. Система реєстрацiї страхових посередникiв
2. Реєстр посередникiв складається з:
2) електронного кабiнету адмiнiстратора системи Реєстру посередникiв;
3) публiчних електронних кабiнетiв заявникiв для подання документiв в електроннiй формi.
3. Адмiнiстратором Реєстру посередникiв є Регулятор.
5. Реєстр посередникiв є публiчним, крiм iнформацiї з обмеженим доступом.
7. Доступ до iнформацiї в Реєстрi посередникiв є безоплатним.
8. Програмне забезпечення Реєстру посередникiв має передбачати:
1) можливiсть подання документiв в електроннiй формi для реєстрацiї страхових посередникiв;
2) можливiсть iдентифiкацiї осiб, якi подають документи для реєстрацiї страхових посередникiв;
3) контроль за повнотою заповнення заявки на реєстрацiю страхового посередника;
4) перегляд стану розгляду поданих документiв;
8) захист iнформацiї, у тому числi персональних даних, згiдно iз законодавством.
Стаття 80. Iнформацiя, що мiститься в Реєстрi посередникiв
1. Запис про страхового посередника в Реєстрi посередникiв мiстить таку iнформацiю:
9) наявнiсть та мiсцезнаходження вiдокремлених пiдроздiлiв страхового посередника;
11) частка iстотної участi будь-якого страховика у страховому посереднику;
15) сумiщення дiяльностi страхового брокера з дiяльнiстю перестрахового брокера;
Стаття 81. Реєстрацiя страхових посередникiв
2) документи оформленi з порушенням вимог законодавства України;
Стаття 82. Виключення запису з Реєстру посередникiв
4. Виключення запису про страхового посередника з Реєстру посередникiв здiйснюється з таких пiдстав:
14) подання страховим посередником заяви про виключення запису про нього з Реєстру посередникiв.
3. Навчальна програма має передбачати здобуття знань та навичок щодо:
1) законодавства, яке регулює вiдносини у сферi страхування та пенсiйного забезпечення;
2) стану та розвитку ринку страхування та iнших ринкiв фiнансових послуг;
3) порядку та умов здiйснення страхування та перестрахування;
4) порядку оцiнювання потреб клiєнта;
5) порядку укладення договорiв страхування та перестрахування;
6) порядку та умов здiйснення страхової виплати;
7) захисту прав споживачiв (у тому числi вирiшення спорiв).
4. Тривалiсть навчання має становити не менше 15 годин на рiк.
Роздiл XIII. ВИМОГИ ДО УКЛАДЕННЯ ТА ВИКОНАННЯ ДОГОВОРIВ СТРАХУВАННЯ
Стаття 85. Переддоговiрнi вiдносини
Стаття 86. Iнформацiя про страховий продукт, яка надається клiєнту до укладення договору страхування
1) порядок визначення та розмiр страхової суми та/або страхової виплати;
5) строк, на який може бути укладений договiр страхування;
8) iншi умови залежно вiд особливостей/специфiки страхового продукту.
6. В iнформацiйному документi про стандартний страховий продукт зазначається така iнформацiя:
4) вiдомостi про територiю, на яку поширюється дiя договору страхування;
5) порядок та строки сплати страхової премiї;
6) винятки iз страхових випадкiв та пiдстави для вiдмови у страховiй виплатi;
7) обов'язки сторiн при укладеннi та протягом строку дiї договору страхування;
8) порядок дiй у разi настання подiї, що має ознаки страхового випадку;
9) порядок здiйснення страхових виплат;
10) строк дiї договору страхування, включаючи iнформацiю про перiод страхування;
11) пiдстави та порядок припинення дiї договору страхування;
13) iнша iнформацiя залежно вiд особливостей страхового продукту.
Стаття 87. Iнформацiя про страховика, яка надається клiєнту до укладення договору страхування
1. Перед укладенням договору страхування страховик зобов'язаний повiдомити клiєнту:
7) iншу iнформацiю, визначену законами України та нормативно-правовими актами Регулятора.
6) про те, чи є такий страховий посередник власником iстотної участi в будь-якому страховику;
7) про те, чи є будь-який страховик власником iстотної участi у такому страховому посереднику;
г) комбiнацiї будь-яких видiв винагороди, зазначених у пiдпунктах "а", "б" i "в" цього пункту;
12) iншу iнформацiю, визначену законами України та нормативно-правовими актами Регулятора.
2. Перед укладенням договору страхування додатковий страховий агент зобов'язаний повiдомити клiєнту:
5) про те, чи є такий додатковий страховий агент власником iстотної участi в будь-якому страховику;
7) вид винагороди за укладення договору страхування;
9) iншу iнформацiю, визначену законами України та нормативно-правовими актами Регулятора.
Стаття 89. Договiр страхування
Загальнi умови страхового продукту включають:
1) визначення понять i термiнiв, що вживаються в договорi страхування;
2) умови страхового покриття за договором страхування;
4) порядок внесення змiн, дострокового припинення чи розiрвання договору, їх правовi наслiдки;
5) порядок вiдмови вiд договору страхування;
6) порядок дiй у разi настання подiї, що має ознаки страхового випадку;
7) порядок розрахунку та умови здiйснення страхових виплат;
8) пiдстави вiдмови у страховiй виплатi;
9) порядок укладення договору страхування;
10) винятки iз страхових випадкiв та обмеження страхування;
12) контактнi данi для звернення у разi настання подiї, що має ознаки страхового випадку.
1) назва документа та страхового продукту (за наявностi);
2) найменування та адреса страховика;
3) прiзвище, iм'я, по батьковi, дата народження або найменування страхувальника;
4) iнформацiя про предмет страхування;
5) iнформацiя про об'єкт страхування;
6) прiзвище, iм'я, по батьковi, дата народження або найменування вигодонабувача (за наявностi);
10) перелiк виняткiв iз страхових випадкiв та обмеження страхування;
11) страховий тариф (крiм договорiв, у яких не визначається страховий тариф);
13) розмiр страхової премiї, порядок та строки її сплати;
14) порядок внесення змiн i припинення дiї договору страхування;
15) порядок розрахунку, умови та строки здiйснення страхових виплат;
16) причини вiдмови у страховiй виплатi;
19) iншi умови за згодою сторiн.
7) вичерпний перелiк документiв для отримання викупної суми, строк виплати викупної суми та вiдповiдальнiсть за несвоєчасне здiйснення виплати викупної суми вiдповiдно до Цивiльного кодексу України;
9) умови перерахунку (змiни) розмiру страхової суми та/або ануїтету;
5. Об'єктом страхування можуть бути:
1) життя, здоров'я, працездатнiсть та/або пенсiйне забезпечення;
2) майно на правi володiння, користування i розпорядження майном та/або можливi збитки чи витрати;
3) вiдповiдальнiсть за заподiяну шкоду особi або її майну.
8. Договiр страхування, у якому вiдсутнiй об'єкт страхування, є нiкчемним.
Стаття 90. Сторони договору страхування та iншi особи, якi зазначаються в договорi страхування
1. Сторонами договору страхування є страховик та страхувальник.
Стаття 91. Обов'язки страхувальника
1. Страхувальник за договором страхування зобов'язаний:
1) сплачувати страхову премiю у порядку та строки, встановленi договором страхування;
2. Договором страхування або законом можуть бути передбаченi також iншi обов'язки страхувальника.
Стаття 92. Обов'язки страховика
1. Страховик за договором страхування зобов'язаний:
2. Договором страхування або законом можуть бути передбаченi також iншi обов'язки страховика.
Стаття 93. Страховий ризик i страховий випадок
1) вiрогiднiсть та ймовiрнiсть настання;
Стаття 94. Страхова сума, франшиза i страхова виплата
4. Договором страхування може передбачатися франшиза, яка може бути умовною та безумовною.
Вид та розмiр франшизи зазначаються у договорi страхування.
Стаття 95. Страховий тариф, страхова премiя
2. Страховий тариф (брутто-тариф) складається з:
Стаття 96. Валюта договору страхування
1. Страхувальники-резиденти мають право здiйснювати сплату страхової премiї:
Стаття 97. Укладення договору страхування
1. Договiр страхування укладається виключно в письмовiй формi з дотриманням вимог Цивiльного кодексу України, встановлених до письмової форми правочину, та оформляється у паперовiй формi або у формi електронного документа, створеного згiдно з вимогами, визначеними Законом України "Про електроннi документи та електронний документообiг", або в порядку, передбаченому законодавством про електронну комерцiю.
2. У разi недотримання письмової форми договiр страхування є нiкчемним.
5. Укладення договору страхування може посвiдчуватися страховим полiсом, сертифiкатом.
Стаття 98. Строк i територiя дiї договору страхування
Стаття 99. Порядок дiй при укладеннi договору страхування
Стаття 100. Замiна сторiн у договорi страхування
1. У разi смертi страхувальника - фiзичної особи, який уклав договiр страхування майна, права i обов'язки страхувальника переходять до осiб, якi одержали це майно у спадок та/або у випадку, передбаченому Цивiльним кодексом України, вважаються такими, що прийняли спадщину. Страховик та/або спадкоємець має право iнiцiювати внесення змiн до договору страхування щодо замiни страхувальника.
Стаття 101. Наслiдки визнання фiзичної особи - страхувальника недiєздатною або обмежено дiєздатною
Стаття 102. Порядок та умови здiйснення страхових виплат
Стаття 104. Вiдмова у здiйсненнi страхових виплат
2. Пiдставою для вiдмови страховика у здiйсненнi страхових виплат є:
Стаття 105. Припинення договору страхування
1) закiнчення строку дiї договору страхування;
2) виконання страховиком зобов'язань перед страхувальником у повному обсязi;
5) лiквiдацiї страховика у порядку, встановленому законодавством України;
6) набрання законної сили рiшенням суду про визнання договору страхування недiйсним;
7) в iнших випадках, передбачених законодавством України та договором страхування.
1) обов'язковiсть укладення договору страхування визначена законом;
2) укладення договору страхування є реалiзацiєю iнших правовiдносин.
Стаття 106. Недiйснiсть договору страхування
1. Договiр страхування вважається недiйсним з моменту його укладення у випадках, передбачених Цивiльним кодексом України.
2. Вiдповiдно до цього Закону договiр страхування визнається недiйсним також у разi, якщо:
1) його укладено пiсля настання подiї, що має ознаки страхового випадку;
4) у страхувальника (iншої особи, визначеної у договорi страхування) вiдсутнiй страховий iнтерес.
3. Договiр страхування визнається недiйсним у судовому порядку.
Стаття 107. Вiдмова вiд договору страхування
1) договорiв страхування, строк дiї яких становить менше 30 календарних днiв;
Стаття 108. Перехiд до страховика прав страхувальника щодо особи, вiдповiдальної за заподiянi збитки
Стаття 109. Особливостi договору страхування життя
2) у формi ануїтету - довiчно або протягом визначеного договором страхування перiоду.
Стаття 110. Особливостi договору пенсiйного страхування
2) встановлення застрахованiй особi iнвалiдностi;
3) виїзду страхувальника та/або застрахованої особи на постiйне проживання за межi України.
Стаття 111. Договiр спiвстрахування
Стаття 112. Порядок укладення договору перестрахування
Стаття 113. Таємниця страхування
4. Iнформацiя, що становить таємницю страхування, розкривається страховиком:
1) на письмовий запит або з письмового дозволу власника такої iнформацiї;
2) на письмову вимогу (ухвалу) суддi, суду або за рiшенням суду;
6) на письмову вимогу Регулятора.
5. Вимога державного органу на отримання iнформацiї, що становить таємницю страхування:
1) викладається на бланку державного органу;
3) мiстить передбаченi цим Законом пiдстави отримання такої iнформацiї;
7. Центральному органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення, iнформацiя надається у випадках та в порядку, встановлених Законом України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
Роздiл XIV. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА НАГЛЯД ЗА ДIЯЛЬНIСТЮ НА РИНКУ СТРАХУВАННЯ
Стаття 114. Державне регулювання та нагляд за дiяльнiстю на ринку страхування
1. Регулятор здiйснює державне регулювання та нагляд за дiяльнiстю з надання страхових та супровiдних послуг на ринку страхування, а також у випадках, визначених спецiальними законами з регулювання страхування, за дiяльнiстю об'єднань страховикiв вiдповiдно до цього Закону, законiв України "Про фiнансовi послуги та фiнансовi компанiї", "Про Нацiональний банк України", iнших законодавчих актiв України та нормативно-правових актiв Регулятора.
2) веде реєстри вiдповiдно до законодавства України та затверджує положення про них;
5) визначає критерiї вiднесення страховикiв до категорiї значимих страховикiв;
6) встановлює розмiр плати за включення до вiдповiдних реєстрiв;
7) затверджує умови авторизацiї страхових посередникiв;
10) здiйснює контроль за достовiрнiстю та повнотою iнформацiї, що надається Регулятору;
20) встановлює вимоги щодо захисту iнформацiї страховикiв;
23) здiйснює перевiрку та оцiнку внутрiшнiх полiтик та положень страховикiв;
26) перевiряє та оцiнює полiтику перестрахування;
30) встановлює умови та порядок проведення внутрiшнього аудиту (контролю) у страховику;
33) забезпечує захист прав споживачiв страхових послуг;
37) здiйснює iншi повноваження, передбаченi цим Законом та iншими законами України.
4. Регулятор у визначеному ним порядку має право визначати величину ризикiв у дiяльностi страховика.
1) встановлювати для страховика пiдвищенi значення економiчних нормативiв;
1) лiцензiї або iншого дозвiльного документа установи на право ведення господарської дiяльностi;
2) права на здiйснення дiяльностi iз страхування.
Стаття 115. Особливостi нагляду за страховими групами
8. У межах нагляду за страховими групами Регулятор:
Стаття 116. Iнспекцiйнi перевiрки
3. Iнспекцiйнi перевiрки можуть бути плановими та позаплановими.
5. Пiдставою для проведення позапланової iнспекцiйної перевiрки є:
6) необхiднiсть перевiрки виконання страховиком встановлених Регулятором вимог i обмежень.
Стаття 117. План вiдновлення дiяльностi страховика
Стаття 118. План фiнансування страховика
Стаття 119. Коригувальнi заходи
Стаття 120. Заходи раннього втручання
2. До заходiв раннього втручання належать:
2) обмеження виплати змiнних винагород та бонусiв/премiй;
3) встановлення обмеження на розподiл прибутку та iншi види розподiлу капiталу;
5) вимога реалiзацiї окремих заходiв плану вiдновлення дiяльностi страховика;
6) вимога реалiзацiї окремих заходiв плану фiнансування страховика;
7) заборона приймати страховий портфель вiд iншого страховика;
8) заборона здiйснювати вхiдне перестрахування;
9) вимога коригування або перегляду стратегiї та/або плану дiяльностi страховика;
10) встановлення пiдвищених вимог до системи внутрiшнього контролю страховика;
11) встановлення пiдвищених вимог до складу активiв та правил формування технiчних резервiв;
14) зупинення виплат дивiдендiв чи розподiлу капiталу в будь-якiй iншiй формi;
1) заборона чи обмеження розпорядження та/або вiдчуження усiх або частини активiв;
2) скликання органiв управлiння страховика;
5) зупинення виплати дивiдендiв чи розподiлу капiталу в будь-якiй iншiй формi;
8) накладення штрафiв у розмiрi:
Штраф за порушення порядку набуття або збiльшення iстотної участi у страховику накладається на:
особу, яка набула або збiльшила iстотну участь у страховику;
9) накладення штрафiв на страховика та страхових посередникiв за такi порушення:
на юридичних осiб - у розмiрi тридцяти п'яти мiнiмальних заробiтних плат;
на фiзичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi десяти мiнiмальних заробiтних плат;
на юридичних осiб - у розмiрi тридцяти п'яти мiнiмальних заробiтних плат;
на фiзичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi десяти мiнiмальних заробiтних плат;
на юридичних осiб - у розмiрi вiд п'яти до тридцяти п'яти мiнiмальних заробiтних плат;
на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi вiд однiєї до десяти мiнiмальних заробiтних плат;
на юридичних осiб - у розмiрi тридцяти мiнiмальних заробiтних плат;
на фiзичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi тридцяти мiнiмальних заробiтних плат;
на юридичних осiб - у розмiрi тридцяти п'яти мiнiмальних заробiтних плат;
на фiзичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi десяти мiнiмальних заробiтних плат;
за вiдсутнiсть договору не бiльше 14 календарних днiв - у розмiрi двох мiнiмальних заробiтних плат;
за вiдсутнiсть договору бiльше 14 календарних днiв - у розмiрi чотирьох мiнiмальних заробiтних плат;
на юридичних осiб - у розмiрi двох мiнiмальних заробiтних плат;
на фiзичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi однiєї мiнiмальної заробiтної плати;
на юридичних осiб - у розмiрi тридцяти п'яти мiнiмальних заробiтних плат;
на фiзичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi десяти мiнiмальних заробiтних плат;
на юридичних осiб - у розмiрi вiд п'яти до тридцяти мiнiмальних заробiтних плат;
11) тимчасове вiдсторонення посадової особи об'єкта нагляду вiд виконання обов'язкiв;
12) вiднесення страховика до категорiї неплатоспроможних;
13) анулювання лiцензiї на здiйснення дiяльностi iз страхування;
1) характеру допущених порушень, повторностi та/або систематичностi їх вчинення;
2) причин, якi зумовили виникнення виявлених порушень;
3. Заходи впливу за порушення страховиком вимог законодавства у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення застосовуються Регулятором вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
5. Рiшення Регулятора про застосування заходу впливу обов'язково має мiстити:
1) вiдомостi про встановленi обставини (факти);
Стаття 122. Порядок застосування коригувальних заходiв, заходiв раннього втручання та заходiв впливу
4. Рiшення Регулятора про застосування до страховика заходу впливу у виглядi накладення штрафу набирає чинностi з робочого дня, наступного за днем прийняття такого рiшення. У разi якщо рiшення Регулятора про застосування до страховика заходу впливу у виглядi накладення штрафу протягом одного мiсяця з дня набрання ним чинностi не було виконано або не було оскаржено у судовому порядку, таке рiшення визнається виконавчим документом, пiдлягає оформленню Регулятором вiдповiдно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та передається до органiв державної виконавчої служби або приватному виконавцю для примусового виконання згiдно iз законом.
Рiшення Регулятора про застосування до страховика заходу впливу у виглядi накладення штрафу може бути оскаржено в судовому порядку вiдповiдно до закону. У разi якщо зазначене рiшення протягом мiсяця з дня набрання ним чинностi було оскаржено в судовому порядку та адмiнiстративним судом було вiдкрито провадження у справi про оскарження зазначеного рiшення, таке рiшення визнається виконавчим документом з дня набрання законної сили вiдповiдним судовим рiшенням, яким пiдтверджено законнiсть i обґрунтованiсть рiшення Регулятора, пiдлягає оформленню Регулятором вiдповiдно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та передається до органiв державної виконавчої служби або приватному виконавцю для примусового виконання згiдно iз законом.
Стаття 123. Особливостi застосування заходу впливу у виглядi анулювання лiцензiї
2) наявнiсть недостовiрної iнформацiї у документах, поданих страховиком для отримання лiцензiї;
7) страховик не здiйснює дiяльностi з надання фiнансових послуг протягом шести мiсяцiв поспiль;
10) виявлення двох та бiльше порушень страховиком вимог нормативно-правових актiв Регулятора щодо забезпечення реалiзацiї i монiторингу ефективностi застосованих вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй);
11) невиконання страховиком плану виходу з ринку та недотримання процедури виходу з ринку;
13) непрозора структура власностi страховика;
3. Порядок анулювання лiцензiї страховика визначається нормативно-правовими актами Регулятора.
1) надсилає страховику повiдомлення про таке рiшення у письмовiй формi (у паперовiй формi або у формi електронного документа, створеного згiдно з вимогами, визначеними Законом України "Про електроннi документи та електронний документообiг");
2) оприлюднює повний текст рiшення з обґрунтуванням його прийняття на сторiнках свого офiцiйного iнтернет-представництва з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних" та надає для опублiкування в газетi "Голос України" або "Урядовий кур'єр" iнформацiю про оприлюднення повного тексту рiшення. З дня оприлюднення повного тексту рiшення на сторiнках офiцiйного iнтернет-представництва Регулятора страховик, рада страховика, страхувальники та iншi кредитори i контрагенти страховика вважаються повiдомленими про прийняте Регулятором рiшення про анулювання лiцензiї страховика.
5) страховик прийняв на себе заставнi зобов'язання для забезпечення виконання грошових вимог.
2) страховик уклав договiр з пов'язаною особою;
3) страховик уклав договiр дарування.
9. У разi прийняття рiшення про анулювання лiцензiї страховика Регулятор має право:
Роздiл XV. ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
2. Визнати таким, що втратив чиннiсть з дня введення в дiю цього Закону, Закон України "Про страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1996 р., N 18, ст. 78 iз наступними змiнами).
3. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1) у Кодексi торговельного мореплавства України (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., NN 47 - 52, ст. 349):
текст статтi 191 викласти в такiй редакцiї:
доповнити статтею 1911 такого змiсту:
"Стаття 1911. Страхування морських ризикiв
2) договiр страхування засобiв водного транспорту;
4) договiр страхування вiдповiдальностi морського судновласника.
3) у Господарському кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 18 - 22, ст. 144):
у частинi першiй статтi 69 слова "гарантiї обов'язкового медичного" виключити;
частину другу статтi 83 викласти в такiй редакцiї:
у назвi слова "Банкiвська гарантiя" замiнити словом "Гарантiя";
частину першу викласти в такiй редакцiї:
статтю 333 виключити;
частину шосту статтi 344 викласти в такiй редакцiї:
статтю 352 викласти в такiй редакцiї:
статтi 353 - 355 виключити;
4) у Цивiльному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 40 - 44, ст. 356):
частину сьому статтi 104 викласти в такiй редакцiї:
у частинi першiй статтi 560 слова "страхова органiзацiя" виключити;
абзац перший частини першої статтi 581 викласти в такiй редакцiї:
статтi 979 - 981, 983 i 985 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 979. Договiр страхування
Стаття 980. Предмет договору страхування
Об'єктом страхування можуть бути:
життя, здоров'я, працездатнiсть та/або пенсiйне забезпечення;
майно на правi володiння, користування i розпорядження та/або можливi збитки чи витрати;
вiдповiдальнiсть за заподiяну шкоду особi або її майну.
Стаття 981. Форма договору страхування
Факт укладення договору страхування може посвiдчуватися страховим полiсом (сертифiкатом).
2. У разi недодержання письмової форми договору страхування такий договiр є нiкчемним";
"Стаття 983. Момент набрання чинностi договором страхування
"Стаття 985. Укладення договору страхування на користь третьої особи
1. Страхувальник має право укласти iз страховиком договiр страхування на користь третьої особи.
Особливостi укладення договору страхування на користь третьої особи встановлюються законом";
доповнити частиною третьою такого змiсту:
статтi 987 - 991 виключити;
текст статтi 993 викласти в такiй редакцiї:
статтю 994 виключити;
в абзацi другому частини першої статтi 996 слова "Договiр страхування вiдповiдальностi фiзичної особи" замiнити словами "Договiр страхування, за яким застрахована вiдповiдальнiсть фiзичної особи";
частини другу - шосту статтi 997 виключити;
частину першу статтi 998 викласти в такiй редакцiї:
"1. Договiр страхування є нiкчемним або визнається недiйсним у випадках, встановлених законом";
у назвi i текстi статтi 1194 слова "цивiльну", "страхового" та "страховим" виключити;
у назвi i текстi статтi 1229 слова "страхового", "страхове" та "особистого" виключити;
5) частину третю статтi 39 Кримiнально-виконавчого кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., N 3 - 4, ст. 21) викласти в такiй редакцiї:
6) у Повiтряному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 48 - 49, ст. 536):
статтю 117 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 117. Страхування цивiльної авiацiї
абзац третiй пункту 1 частини першої статтi 127 викласти в такiй редакцiї:
"порушення вимог статтi 118 цього Кодексу щодо страхування ризикiв цивiльної авiацiї";
7) у Кодексi цивiльного захисту України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 34 - 35, ст. 458):
статтю 49 викласти в такiй редакцiї:
у частинi шостiй слова "надходжень вiд страхових компанiй" виключити;
доповнити частиною сьомою такого змiсту:
пiдпункт "м" пункту 2 частини першої статтi 69 викласти в такiй редакцiї:
пункт 3 частини третьої статтi 84 викласти в такiй редакцiї:
"3) виплат за договорами страхування, укладеними вiдповiдно до законодавства (в разi укладення)";
частину третю статтi 86 викласти в такiй редакцiї:
у назвi глави 25 слова "та страхування" виключити;
8) у Кодексi України з процедур банкрутства (Вiдомостi Верховної Ради України, 2019 р., N 19, ст. 74):
статтю 4 доповнити частиною сьомою такого змiсту:
статтю 24 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 24. Страхування вiдповiдальностi арбiтражного керуючого
частину другу статтi 25 викласти в такiй редакцiї:
абзац перший частини першої статтi 65 викласти в такiй редакцiї:
частини першу - четверту викласти в такiй редакцiї:
Пiдставою для звернення iз заявою про вiдкриття провадження у справi про банкрутство страховика є:
виявлення лiквiдатором страховика, який здiйснює лiквiдацiю страховика на пiдставi пункту 3 частини першої статтi 110 Цивiльного кодексу України, недостатностi вартостi майна такого страховика для задоволення вимог кредиторiв.
2. Заява про вiдкриття провадження у справi про банкрутство страховика може бути подана до господарського суду боржником, вiд iменi якого виступає лiквiдатор страховика, призначений судом за клопотанням Нацiонального банку України згiдно з частиною третьою статтi 105 Цивiльного кодексу України, або Нацiональним банком України.
Господарський суд у судовому засiданнi за участю сторiн ухвалює постанову про визнання страховика банкрутом i вiдкриває лiквiдацiйну процедуру у разi неплатоспроможностi страховика або у разi недостатностi вартостi майна страховика для задоволення вимог кредиторiв у межах процедури, передбаченої статтею 110 Цивiльного кодексу України.
3. Санацiя страховика до вiдкриття провадження у справi про банкрутство не допускається.
4. Вiдповiдно до цього Кодексу щодо боржника-страховика застосовуються такi судовi процедури:
розпорядження майном страховика;
частину шосту викласти в такiй редакцiї:
доповнити статтею 921 такого змiсту:
"Стаття 921. Особливостi банкрутства страхових посередникiв
3) для виплати винагороди за реалiзацiю страхових продуктiв - таким страховим посередникам";
статтю 50 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 50. Страхування природно-заповiдного фонду
частини другу i третю статтi 611 виключити;
11) абзац другий частини першої статтi 46 Закону України "Про дорожнiй рух" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1993 р., N 31, ст. 338) викласти в такiй редакцiї:
12) у Законi України "Про нотарiат" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1993 р., N 39, ст. 383 iз наступними змiнами):
назву i частину першу статтi 28 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 28. Страхування вiдповiдальностi приватного нотарiуса
пункт 2 частини першої статтi 291 викласти в такiй редакцiї:
13) частину другу статтi 3 Закону України "Про державний захист працiвникiв суду i правоохоронних органiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1994 р., N 11, ст. 50 iз наступними змiнами) виключити;
частину першу статтi 12 доповнити абзацом одинадцятим такого змiсту:
статтю 13 пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:
У зв'язку з цим частини другу - четверту вважати вiдповiдно частинами третьою - п'ятою;
статтю 162 пiсля абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змiсту:
У зв'язку з цим абзаци п'ятий - дев'ятий вважати вiдповiдно абзацами шостим - десятим;
статтю 19 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 19. Страхування працiвникiв, якi здiйснюють експлуатацiю транспортних засобiв
15) у Законi України "Про пестициди i агрохiмiкати" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 14, ст. 91 iз наступними змiнами):
частину п'яту статтi 9 викласти в такiй редакцiї:
частину четверту статтi 11 викласти в такiй редакцiї:
абзац десятий частини другої статтi 11 викласти в такiй редакцiї:
абзац другий частини першої статтi 28 виключити;
18) у Законi України "Про лiкарськi засоби" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1996 р., N 22, ст. 86 iз наступними змiнами):
частину другу статтi 2 доповнити абзацами сiмнадцятим i вiсiмнадцятим такого змiсту:
статтю 8 доповнити частиною одинадцятою такого змiсту:
19) статтю 22 Закону України "Про залiзничний транспорт" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1996 р., N 40, ст. 183; 2012 р., N 49, ст. 554) доповнити частиною сьомою такого змiсту:
20) статтю 24 Закону України "Про космiчну дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1997 р., N 1, ст. 2) викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 24. Страхування ризикiв при здiйсненнi космiчної дiяльностi в Українi
22) у Законi України "Про вiдходи" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1998 р., N 36 - 37, ст. 242; 2002 р., N 31, ст. 214):
пункт "д" частини першої статтi 14 виключити;
частини сьому i десяту статтi 34 викласти в такiй редакцiї:
у пунктi "з" частини першої статтi 38 слова "екологiчного страхування" виключити;
24) у Законi України "Про перевезення небезпечних вантажiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 28, ст. 222; 2009 р., N 10 - 11, ст. 137; 2016 р., N 4, ст. 44):
в абзацi десятому частини другої статтi 8 слово "обов'язкове" виключити;
статтю 22 викласти в такiй редакцiї:
25) частину першу статтi 39 Закону України "Про захист населення вiд iнфекцiйних хвороб" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 29, ст. 228) викласти в такiй редакцiї:
26) частину шосту статтi 3 Закону України "Про пiдтримку олiмпiйського, паралiмпiйського руху та спорту вищих досягнень в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 p., N 43, ст. 370) викласти в такiй редакцiї:
27) частину першу статтi 8 Закону України "Про об'єкти пiдвищеної небезпеки" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 15, ст. 73) доповнити абзацом шостим такого змiсту:
28) статтю 39 Закону України "Про нафту i газ" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 50, ст. 262) викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 39. Страхування ризикiв при промисловiй розробцi родовищ нафти i газу
29) у Законi України "Про страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 7, ст. 50 iз наступними змiнами):
частину третю статтi 6 викласти в такiй редакцiї:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"Правила страхування розробляються страховиком для кожного виду страхування окремо";
частини третю i четверту виключити;
частину першу викласти в такiй редакцiї:
частини другу i третю виключити;
пункт 8 частини першої статтi 37 виключити;
в абзацi другому слово "цивiльної" виключити;
абзац четвертий викласти в такiй редакцiї:
статтi 8 i 9 викласти в такiй редакцiї:
Порядок утворення та функцiонування ядерного страхового пулу визначається законодавством.
31) у Законi України "Про недержавне пенсiйне забезпечення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 47 - 48, ст. 372 iз наступними змiнами):
абзац тридцять шостий частини першої статтi 1 викласти в такiй редакцiї:
абзац третiй частини другої статтi 2 викласти в такiй редакцiї:
32) у Законi України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 49 - 51, ст. 376 iз наступними змiнами):
абзац тридцять восьмий частини першої статтi 1 викласти в такiй редакцiї:
у текстi Закону слова "страхова органiзацiя" в усiх вiдмiнках i числах замiнити словом "страховик" у вiдповiдному вiдмiнку i числi;
у частинi другiй статтi 3 слова "страховi компанiї" замiнити словом "страховики";
у частинi п'ятiй статтi 11 слово "комерцiйного" виключити;
у частинi першiй статтi 30 слово "фiнансової" виключити;
статтю 16 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 16. Страхування туристiв при здiйсненнi туристичних поїздок
пункт 9 частини четвертої статтi 191 викласти в такiй редакцiї:
"9) порядок забезпечення туроператором страхування туристiв та умови такого страхування";
пункт 9 частини четвертої статтi 20 викласти в такiй редакцiї:
частину першу доповнити абзацом десятим такого змiсту:
абзац третiй частини третьої викласти в такiй редакцiї:
36) у Законi України "Про обов'язкове страхування цивiльно-правової вiдповiдальностi власникiв наземних транспортних засобiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 1, ст. 1 iз наступними змiнами):
у пунктi 34.3 слова "аварiйного комiсара або" виключити;
у пунктi 34.4 слова "аварiйнi комiсари чи" виключити;
у пунктi 40.3 статтi 40 слова "аварiйнi комiсари чи" виключити;
пункти 49.1 i 49.2 статтi 49 викласти в такiй редакцiї:
статтю 52 доповнити пунктом 52.6 такого змiсту:
37) у Законi України "Про поводження з вибуховими матерiалами промислового призначення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 6, ст. 138; 2013 р., N 48, ст. 682):
абзац сьомий частини першої статтi 4 виключити;
частину третю статтi 15 викласти в такiй редакцiї:
39) у Законi України "Про автомобiльний транспорт" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 32, ст. 273):
статтю 12 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 12. Страхування на автомобiльному транспортi
40) у Законi України "Про управлiння об'єктами державної власностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 46, ст. 456 iз наступними змiнами):
у частинi третiй статтi 14 слова "порядку та" виключити;
41) пункти 91 i 92 частини другої статтi 33 Закону України "Про акцiонернi товариства" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2008 р., N 50 - 51, ст. 384 iз наступними змiнами) викласти в такiй редакцiї:
абзац другий частини першої виключити;
доповнити частиною шостою такого змiсту:
45) в абзацi сьомому частини другої статтi 5 Закону України "Про волонтерську дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 42, ст. 435; 2015 р., N 22, ст. 146) слова "вiдповiдно до Закону України "Про страхування" виключити;
"страхування, яке обов'язково забезпечується у порядку, визначеному законом";
48) частину першу статтi 27 Закону України "Про державну реєстрацiю речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 1, ст. 9 iз наступними змiнами) доповнити пунктом 133 такого змiсту:
"133) договору про передачу страхового портфеля";
49) у Законi України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 2, ст. 17):
у частинi шостiй статтi 16 слова "юридичних осiб, якi мають лiцензiю на здiйснення страхової дiяльностi" замiнити словом "страховикiв";
частину десяту статтi 17 доповнити пунктом 3 такого змiсту:
51) у пунктi 4 частини четвертої статтi 5 Закону України "Про виконавче провадження" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 30, ст. 542 iз наступними змiнами) слово "цивiльно-правової" виключити;
52) частину сьому статтi 12 Закону України "Про ринок електричної енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 27 - 28, ст. 312) викласти в такiй редакцiї:
54) у Законi України "Про електроннi довiрчi послуги" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 45, ст. 400 iз наступними змiнами):
у частинi другiй статтi 36 слова "та цивiльно-правову" виключити;
у текстi Закону слово "цивiльно-правова" в усiх вiдмiнках виключити;
частину другу статтi 7 викласти в такiй редакцiї:
статтю 31 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 31. Страхування вiдповiдальностi пiд час здiйснення робiт з розмiнування
58) у Законi України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки" вiд 19 червня 2020 року N 738-IX:
у пунктi 5 частини першої статтi 6 слова "страховi компанiї" замiнити словом "страховики";
статтю 35 доповнити частиною шостою такого змiсту:
59) частину четверту статтi 88 Закону України "Про ветеринарну медицину" вiд 4 лютого 2021 року N 1206-IX викласти в такiй редакцiї:
Процедура перетворення страховика здiйснюється в такому порядку:
1) проведення загальних зборiв учасникiв страховика, що перетворюється, та прийняття рiшень про:
припинення страховика шляхом перетворення в акцiонерне товариство;
утворення комiсiї з припинення страховика та обрання її персонального складу;
порядок конвертацiї часток страховика, що перетворюється, в акцiї страховика-правонаступника;
Прийняття рiшень на загальних зборах учасникiв здiйснюється бiльшiстю голосiв учасникiв товариства;
2) не пiзнiше трьох робочих днiв з дня прийняття рiшення про перетворення страховика:
подання документiв для державної реєстрацiї припинення страховика;
присвоєння акцiям мiжнародного iдентифiкацiйного номера цiнних паперiв;
укладення договору про обслуговування випускiв цiнних паперiв;
оформлення та депонування тимчасового глобального сертифiката;
проведення конвертацiї часток у статутному капiталi в акцiї страховика-правонаступника.
Депонування тимчасового глобального сертифiката здiйснюється у день подання необхiдних документiв;
3) протягом одного дня з дня прийняття рiшення про перетворення страховика:
проведення установчих зборiв страховика-правонаступника та прийняття рiшення про:
заснування акцiонерного товариства;
затвердження результатiв розмiщення (обмiну) акцiй;
вчинення iнших дiй, необхiдних для створення акцiонерного товариства;
7) оформлення та депонування у Центральному депозитарiї цiнних паперiв глобального сертифiката.
Депонування глобального сертифiката здiйснюється у день подання необхiдних документiв.
Види страхування | Класи страхування | |
Страхування вiд нещасних випадкiв | Страхування вiд нещасного випадку (у тому числi на випадок виробничої травми та професiйного захворювання) | 1 |
Медичне страхування (безперервне страхування здоров'я) | ||
Страхування медичних витрат | ||
Медичне страхування | ||
Страхування життя i здоров'я волонтерiв на перiод надання ними волонтерської допомоги | ||
Страхування життя i здоров'я спецiалiстiв ветеринарної медицини | ||
Особисте страхування працiвникiв вiдомчої (крiм тих, якi працюють в установах i органiзацiях, що фiнансуються з Державного бюджету України) та сiльської пожежної охорони i членiв добровiльних пожежних дружин (команд) | ||
Страхування спортсменiв вищих категорiй | ||
Страхування фiнансової вiдповiдальностi, життя i здоров'я тимчасового адмiнiстратора, лiквiдатора фiнансової установи та працiвникiв центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну фiнансову полiтику, якi визначенi ним для вирiшення питань щодо участi держави у капiталiзацiї банку | ||
Страхування працiвникiв (крiм тих, якi працюють в установах i органiзацiях, що фiнансуються з Державного бюджету України), якi беруть участь у наданнi психiатричної допомоги, в тому числi здiйснюють догляд за особами, якi страждають на психiчнi розлади | ||
Особисте страхування вiд нещасних випадкiв на транспортi | ||
Страхування життя i здоров'я фахiвцiв у сферi протимiнної дiяльностi (крiм тих, якi працюють в установах i органiзацiях, що фiнансуються з Державного бюджету України) на перiод їхньої участi у виконаннi робiт з гуманiтарного розмiнування | ||
Авiацiйне страхування цивiльної авiацiї | ||
Медичне страхування (безперервне страхування здоров'я) | Страхування на випадок хвороби (у тому числi медичне страхування) | 2 |
Страхування здоров'я на випадок хвороби | ||
Медичне страхування | ||
Страхування медичних витрат | ||
Страхування життя i здоров'я волонтерiв на перiод надання ними волонтерської допомоги | ||
Особисте страхування медичних i фармацевтичних працiвникiв (крiм тих, якi працюють в установах i органiзацiях, що фiнансуються з Державного бюджету України) на випадок iнфiкування вiрусом iмунодефiциту людини при виконаннi ними службових обов'язкiв | ||
Страхування медичних та iнших працiвникiв державних i комунальних закладiв охорони здоров'я та державних наукових установ (крiм тих, якi працюють в установах i органiзацiях, що фiнансуються з Державного бюджету України) на випадок захворювання на iнфекцiйнi хвороби, пов'язаного з виконанням ними професiйних обов'язкiв в умовах пiдвищеного ризику зараження збудниками iнфекцiйних хвороб | ||
Страхування життя i здоров'я спецiалiстiв ветеринарної медицини | ||
Особисте страхування працiвникiв вiдомчої (крiм тих, якi працюють в установах i органiзацiях, що фiнансуються з Державного бюджету України) та сiльської пожежної охорони i членiв добровiльних пожежних дружин (команд) | ||
Страхування спортсменiв вищих категорiй | ||
Страхування фiнансової вiдповiдальностi, життя i здоров'я тимчасового адмiнiстратора, лiквiдатора фiнансової установи та працiвникiв центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну фiнансову полiтику, якi визначенi ним для вирiшення питань щодо участi держави у капiталiзацiї банку | ||
Страхування наземного транспорту (крiм залiзничного) | Страхування наземних транспортних засобiв (крiм залiзничного рухомого складу) | 3 |
Страхування залiзничного транспорту | Страхування залiзничного рухомого складу | 4 |
Страхування повiтряного транспорту | Страхування повiтряних суден | 5 |
Авiацiйне страхування цивiльної авiацiї | ||
Страхування водного транспорту (морського внутрiшнього та iнших видiв водного транспорту) | Страхування водних суден (морських суден, суден внутрiшнього плавання та iнших самохiдних чи несамохiдних плавучих споруд) | 6 |
Страхування засобiв водного транспорту | ||
Страхування вантажiв та багажу (вантажобагажу) | Страхування майна, що перевозиться (включаючи вантаж, багаж (вантажобагаж) | 7 |
Страхування вiд вогневих ризикiв та ризикiв стихiйних явищ | Страхування майна вiд вогню та небезпечного впливу природних явищ | 8 |
Страхування тварин (крiм тих, що використовуються у цiлях сiльськогосподарського виробництва) на випадок загибелi, знищення, вимушеного забою, вiд хвороб, стихiйних лих та нещасних випадкiв у випадках та згiдно з перелiком тварин, встановленими Кабiнетом Мiнiстрiв України | ||
Страхування сiльськогосподарської продукцiї | ||
Страхування майнових ризикiв користувача надр пiд час дослiдно-промислового i промислового видобування та використання газу (метану) вугiльних родовищ | ||
Страхування майнових ризикiв за угодою про розподiл продукцiї у випадках, передбачених Законом України "Про угоди про розподiл продукцiї" | ||
Страхування лiнiй електропередач та перетворюючого обладнання передавачiв електроенергiї вiд пошкодження внаслiдок впливу стихiйних лих або техногенних катастроф та вiд протиправних дiй третiх осiб | ||
Страхування предмета iпотеки вiд ризикiв випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування | ||
Страхування майна, переданого у концесiю | ||
Страхування майна (iншого, нiж передбачено пунктами 5 - 9 статтi 6 Закону України "Про страхування" вiд 7 березня 1996 року N 85/96-ВР iз наступними змiнами) | Страхування майна вiд шкоди, заподiяної градом, морозом, iншими подiями (включаючи крадiжку, розбiй, грабiж, умисне пошкодження / знищення майна), крiм подiй, визначених у класi 8 | 9 |
Страхування сiльськогосподарської продукцiї | ||
Страхування тварин (крiм тих, що використовуються у цiлях сiльськогосподарського виробництва) на випадок загибелi, знищення, вимушеного забою, вiд хвороб, стихiйних лих та нещасних випадкiв у випадках та згiдно з перелiком тварин, встановленими Кабiнетом Мiнiстрiв України | ||
Страхування майнових ризикiв за угодою про розподiл продукцiї у випадках, передбачених Законом України "Про угоди про розподiл продукцiї" | ||
Страхування майнових ризикiв користувача надр пiд час дослiдно-промислового i промислового видобування та використання газу (метану) вугiльних родовищ | ||
Страхування майнових ризикiв при промисловiй розробцi родовищ нафти i газу у випадках, передбачених Законом України "Про нафту i газ" | ||
Страхування лiнiй електропередач та перетворюючого обладнання передавачiв електроенергiї вiд пошкодження внаслiдок впливу стихiйних лих або техногенних катастроф та вiд протиправних дiй третiх осiб | ||
Страхування предмета iпотеки вiд ризикiв випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування | ||
Страхування майна, переданого у концесiю | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi власникiв наземного транспорту (включаючи вiдповiдальнiсть перевiзника) | Страхування вiдповiдальностi, яка виникає внаслiдок використання наземного транспортного засобу (у тому числi вiдповiдальностi перевiзника) | 10 |
Страхування цивiльно-правової вiдповiдальностi власникiв наземних транспортних засобiв | ||
Страхування вiдповiдальностi суб'єктiв перевезення небезпечних вантажiв на випадок настання негативних наслiдкiв при перевезеннi небезпечних вантажiв | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єкта господарювання, що надає послуги iз транспортування та/або зберiгання транспортних засобiв у разi тимчасового затримання транспортних засобiв, за шкоду, яка може бути заподiяна транспортному засобу при здiйсненнi його транспортування та/або зберiгання | ||
Страхування вiдповiдальностi експортера та особи, яка вiдповiдає за утилiзацiю (видалення) небезпечних вiдходiв, щодо вiдшкодування шкоди, яку може бути заподiяно здоров'ю людини, власностi та навколишньому природному середовищу пiд час транскордонного перевезення та утилiзацiї (видалення) небезпечних вiдходiв | ||
Страхування вiдповiдальностi власникiв повiтряного транспорту (включаючи вiдповiдальнiсть перевiзника) | Страхування вiдповiдальностi, яка виникає внаслiдок використання повiтряного судна (у тому числi вiдповiдальностi перевiзника) | 11 |
Страхування вiдповiдальностi суб'єктiв перевезення небезпечних вантажiв на випадок настання негативних наслiдкiв при перевезеннi небезпечних вантажiв | ||
Страхування вiдповiдальностi експортера та особи, яка вiдповiдає за утилiзацiю (видалення) небезпечних вiдходiв, щодо вiдшкодування шкоди, яку може бути заподiяно здоров'ю людини, власностi та навколишньому природному середовищу пiд час транскордонного перевезення та утилiзацiї (видалення) небезпечних вiдходiв | ||
Авiацiйне страхування цивiльної авiацiї | ||
Страхування вiдповiдальностi власникiв водного транспорту (включаючи вiдповiдальнiсть перевiзника) | Страхування вiдповiдальностi, яка виникає внаслiдок використання водного судна (у тому числi вiдповiдальностi перевiзника) | 12 |
Страхування вiдповiдальностi морського судновласника | ||
Страхування вiдповiдальностi суб'єктiв перевезення небезпечних вантажiв на випадок настання негативних наслiдкiв при перевезеннi небезпечних вантажiв | ||
Страхування вiдповiдальностi експортера та особи, яка вiдповiдає за утилiзацiю (видалення) небезпечних вiдходiв, щодо вiдшкодування шкоди, яку може бути заподiяно здоров'ю людини, власностi та навколишньому природному середовищу пiд час транскордонного перевезення та утилiзацiї (видалення) небезпечних вiдходiв | ||
Страхування вiдповiдальностi морського перевiзника та виконавця робiт, пов'язаних iз обслуговуванням морського транспорту, щодо вiдшкодування збиткiв, завданих пасажирам, багажу, поштi, вантажу, iншим користувачам морського транспорту та третiм особам | ||
Страхування вiдповiдальностi перед третiми особами (iншої, нiж передбачена пунктами 12 - 14 статтi 6 Закону України "Про страхування" вiд 7 березня 1996 року N 85/96-ВР iз наступними змiнами) | Страхування iншої вiдповiдальностi (нiж передбачена класами 10, 11, 12) | 13 |
Страхування цивiльно-правової вiдповiдальностi арбiтражного керуючого за шкоду, яку може бути завдано у зв'язку з виконанням його обов'язкiв | ||
Авiацiйне страхування цивiльної авiацiї | ||
Страхування вiдповiдальностi морського перевiзника та виконавця робiт, пов'язаних iз обслуговуванням морського транспорту, щодо вiдшкодування збиткiв, завданих пасажирам, багажу, поштi, вантажу, iншим користувачам морського транспорту та третiм особам | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єкта господарювання, що надає послуги iз транспортування та/або зберiгання транспортних засобiв у разi тимчасового затримання транспортних засобiв, за шкоду, яка може бути заподiяна транспортному засобу при здiйсненнi його транспортування та/або зберiгання | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єктiв господарювання за шкоду, яку може бути заподiяно пожежами та аварiями на об'єктах пiдвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечнi об'єкти та об'єкти, господарська дiяльнiсть на яких може призвести до аварiй екологiчного та санiтарно-епiдемiологiчного характеру | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi iнвестора, в тому числi за шкоду, заподiяну довкiллю, здоров'ю людей, за угодою про розподiл продукцiї, якщо iнше не передбачено такою угодою | ||
Страхування вiдповiдальностi експортера та особи, яка вiдповiдає за утилiзацiю (видалення) небезпечних вiдходiв, щодо вiдшкодування шкоди, яку може бути заподiяно здоров'ю людини, власностi та навколишньому природному середовищу пiд час транскордонного перевезення та утилiзацiї (видалення) небезпечних вiдходiв | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єктiв космiчної дiяльностi | ||
Страхування вiдповiдальностi щодо ризикiв, пов'язаних з пiдготовкою до запуску космiчної технiки на космодромi, запуском та експлуатацiєю її у космiчному просторi | ||
Страхування професiйної вiдповiдальностi осiб, дiяльнiсть яких може заподiяти шкоду третiм особам, за перелiком, встановленим Кабiнетом Мiнiстрiв України | ||
Страхування вiдповiдальностi власникiв собак (за перелiком порiд, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України) щодо шкоди, яка може бути заподiяна третiм особам | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi громадян України, що мають у власностi чи iншому законному володiннi зброю, за шкоду, яка може бути заподiяна третiй особi або її майну внаслiдок володiння, зберiгання чи використання цiєї зброї | ||
Страхування вiдповiдальностi виробникiв (постачальникiв) продукцiї тваринного походження, ветеринарних препаратiв, субстанцiй за шкоду, заподiяну третiм особам | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єктiв господарювання за шкоду, яку може бути заподiяно довкiллю або здоров'ю людей пiд час зберiгання та застосування пестицидiв i агрохiмiкатiв | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподiяно третiм особам унаслiдок проведення вибухових робiт | ||
Страхування цивiльно-правової вiдповiдальностi приватного нотарiуса | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподiяно довкiллю та (або) здоров'ю i майну третiх осiб пiд час виконання робiт з гуманiтарного розмiнування | ||
Страхування фiнансової вiдповiдальностi, життя i здоров'я тимчасового адмiнiстратора, лiквiдатора фiнансової установи та працiвникiв центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну фiнансову полiтику, якi визначенi ним для вирiшення питань щодо участi держави у капiталiзацiї банку | ||
Страхування вiдповiдальностi суб'єктiв перевезення небезпечних вантажiв на випадок настання негативних наслiдкiв при перевезеннi небезпечних вантажiв | ||
Страхування вiдповiдальностi суб'єктiв туристичної дiяльностi за шкоду, заподiяну життю чи здоров'ю туриста або його майну | ||
Страхування цивiльної вiдповiдальностi оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яка може бути заподiяна внаслiдок ядерного iнциденту | ||
Страхування кредитiв (у тому числi вiдповiдальностi позичальника за непогашення кредиту) | Страхування кредитiв | 14 |
Страхування виданих гарантiй (порук) та прийнятих гарантiй | Страхування поруки (гарантiї) | 15 |
Страхування фiнансових ризикiв | Страхування iнших фiнансових ризикiв (крiм визначених класами 14, 15) | 16 |
Страхування iнвестицiй | ||
Страхування ризику невиплати гравцям призiв у разi неплатоспроможностi та/або банкрутства оператора державних лотерей | ||
Страхування судових витрат | Страхування судових витрат | 17 |
Страхування медичних витрат | Страхування витрат, пов'язаних з наданням допомоги (асистанс) особам, якi потрапили у скрутне становище пiд час здiйснення подорожi | 18 |
Страхування фiнансових ризикiв | ||
Страхування життя | Страхування життя (iнше, нiж передбачено класами 20, 21, 22, 23) | 19 |
Страхування життя | Страхування життя до шлюбу та до народження дитини | 20 |
Страхування життя | Iнвестицiйне страхування життя | 21 |
Страхування життя | Безперервне страхування здоров'я | 22 |
Страхування життя | Пенсiйне страхування | 23. |
21. З дня набрання чинностi цим Законом:
У спрощених процедурах, визначених цим Законом, не можуть брати участь страховики, до яких застосовано спецiальнi економiчнi та iншi обмежувальнi заходи (санкцiї) на пiдставi Закону України "Про санкцiї", а також страховики, власниками прямої чи опосередкованої iстотної участi в яких є особи, до яких застосовано такi санкцiї.
24. Кабiнету Мiнiстрiв України до дня введення в дiю цього Закону:
забезпечити прийняття актiв, необхiдних для реалiзацiї цього Закону;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
Кабiнету Мiнiстрiв України протягом шести мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї цього Закону.
26. Нормативно-правовi акти Нацiонального банку України для реалiзацiї порядку проведення спрощених процедур, передбачених цим Законом, якi вiдповiдно до Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi" є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються без урахування вимог Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi". Нормативно-правовi акти, прийнятi Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку на виконання цього Закону, не пiдлягають державнiй реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
18 листопада 2021 року
N 1909-IX