КУПIВЛЯ-ПРОДАЖ
Купiвля-продаж передбачає продаж експортером товарiв iноземному партнеру на пiдставi договору (контракту) купiвлi-продажу. При цьому продавець зобов'язаний поставити товар, надати документи, що стосуються товару, та передати право власностi на товар у вiдповiдностi до умов зовнiшньоекономiчного договору, а покупець - оплатити вартiсть товару та прийняти його поставку вiдповiдно до вимог зовнiшньоекономiчного договору (контракту).
Продаж товарiв може здiйснюватись як безпосередньо iмпортеру продавцем, так i через посередникiв (див. роздiл ПОСЕРЕДНИЦЬКI УГОДИ). При складаннi i реалiзацiї договорiв (контрактiв) купiвлi-продажу товарiв необхiдно враховувати вимоги Положення про заходи захисту та визначення порядку здiйснення окремих операцiй в iноземнiй валютi, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 02.01.2019 N 5, яким визначено заходи захисту, запровадженi Нацiональним банком України, порядок їх застосування (порядок здiйснення валютних операцiй в умовах запроваджених цим Положенням заходiв захисту), а також порядок здiйснення окремих операцiй в iноземнiй валютi. Постановою встановлено, що граничнi строки розрахункiв за операцiями з експорту та iмпорту товарiв становлять 365 календарних днiв.
Також при здiйсненнi зовнiшньоекономiчної дiяльностi слiд враховувати вимоги Закону України вiд 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту i валютнi операцiї", яким визначено правовi засади здiйснення валютних операцiй, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктiв валютних операцiй i уповноважених установ та встановлено вiдповiдальнiсть за порушення ними валютного законодавства. Законом визначено, що граничнi строки розрахункiв, встановленi Нацiональним банком України, можуть бути подовженi Мiнiстерством економiчного розвитку i торгiвлi шляхом видачi висновку. Порушення резидентами вказаного в постановi строку розрахункiв тягне за собою стягування пенi за кожний день прострочення в розмiрi 0,3 % суми неодержаних резидентом України грошових коштiв за договором, але не бiльше неодержаної суми (вартостi недопоставленого товару).
При укладаннi зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв), щоб уникнути рiзне тлумачення контрагентами своїх обов'язкiв за ними, застосовуються "Мiжнароднi правила iнтерпретацiї комерцiйних термiнiв" (див. "УМОВИ ПОСТАВКИ (IНКОТЕРМС)").
З втратою чинностi Указу Президента України вiд 04.10.1994 № 567/944 "Про застосування Мiжнародних правил iнтерпретацiї комерцiйних термiнiв" питання про те, яка редакцiя правил буде застосовуватися у зовнiшньоекономiчному договорi (контрактi) залишено на розсуд українського пiдприємства та його закордонного контрагента. Важливо тiльки чiтко вказати в текстi договору в розумiннi якої редакцiї ви з вашим партнером вжили той чи iнший термiн Iнкотермс (див. лист Мiнiстерства економiки України вiд 10.06.2011 № 4201-24/939).