ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

вiд 18.02.2002 р. N 2868/7/23-5317


Щодо визначення дати iмпорту товарiв, що застосовується при проведеннi перевiрок дотримання вимог валютного законодавства

     У зв'язку з численними запитами, що надходять на адресу Державної податкової адмiнiстрацiї України стосовно визначення дати iмпорту товарiв, що застосовується при проведеннi перевiрок дотримання вимог валютного законодавства суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi, повiдомляємо таке.

     Статтею 2 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" вiд 23.09.94 р. N 185/94-ВР (далi - Закон) встановлено, що iмпортнi операцiї резидентiв, якi здiйснюються на умовах вiдстрочення поставки, в разi якщо таке вiдстрочення перевищує 90 календарних днiв з моменту здiйснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукцiї (робiт, послуг), що iмпортується, потребують iндивiдуальної лiцензiї Нацiонального банку України.

     Перш за все слiд зазначити, що термiн "вiдстрочення поставки" в цьому Законi з точки зору валютного контролю фактично означає вiдстрочення ввезення товару на митну територiю України, яке є обов'язковим i не повинно перевищувати 90-денний термiн з моменту оплати.

     Для встановлення дати iмпорту з метою практичного застосування статтi 2 Закону слiд керуватися нормами валютного, митного законодавства та законодавчими актами, якими регулюється зовнiшньоекономiчна дiяльнiсть, оскiльки нормами цього Закону конкретної дати надходження товарiв по iмпорту, яка застосовується для вiдрахування 90-денного термiну розрахункiв, не встановлено.

     Згiдно зi статтею 1 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть" вiд 16.04.91 р. N 959-XII, з внесеними змiнами i доповненнями, моментом здiйснення експорту (iмпорту) є момент перетину товаром митного кордону України або республiк (колишнього) Союзу РСР або переходу права власностi на зазначений товар, що експортується чи iмпортується, вiд продавця до покупця.

     Тобто для цiлей валютного контролю при здiйсненнi iмпортних операцiй має вiдбутися саме факт ввезення товару на митну територiю України, оскiльки норма статтi 2 Закону є iмперативною, якою не ставиться надходження в Україну товару в залежнiсть вiд переходу права власностi на товар.

     Термiн "момент перетину товаром митного кордону України" конкретизується iснуючими нормами у митному законодавствi, зокрема у Митному кодексi України (Кодекс).

     Так, пунктом 1 статтi 15 Кодексу термiн "ввезення в Україну та вивезення з України" означає фактичне перемiщення через митний кордон України товарiв та iнших предметiв.

     Пунктом 3 статтi 15 Кодексу "перемiщення через митний кордон України" визначається як ввезення на митну територiю України, вивезення з цiєї територiї або транзит через територiю України товарiв та iнших предметiв у будь-який спосiб, включаючи використання з цiєю метою трубопровiдного транспорту та лiнiй електропередачi.

     Статтями 21, 24 Кодексу встановлено, що товари перемiщуються через митний кордон України пiд митним контролем, i перiод перебування пiд митним контролем товарiв, що ввозяться на митну територiю України з метою вiльного використання, визначається з моменту ввезення i до пропуску через митний кордон України.

     Момент перетину товаром митного кордону України також конкретизує поняття "пропуск через митний кордон України", яке означає дозвiл митницi на використання товарiв на митнiй територiї України або за межами цiєї територiї з метою, заявленою митницi (п. 4 ст. 15 Кодексу).

     Згiдно зi статтею 37 Кодексу, перемiщення через митний кордон України товарiв пiдлягає митному оформленню, яке здiйснюється службовими особами митницi з метою забезпечення митного контролю та для застосування засобiв державного регулювання ввезення на митну територiю України тощо.

     Вантажна митна декларацiя (ВМД), згiдно з Положенням про вантажну митну декларацiю, затвердженим постановою КМУ вiд 09.06.97 р. N 574, є заявою, що мiстить вiдомостi про товари та iншi предмети i транспортнi засоби та мету їх перемiщення через митний кордон України або про змiну митного режиму щодо цих товарiв, а також iнформацiю, необхiдну для здiйснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежiв, прийняття якої митницею для оформлення є процедурою попередньої перевiрки вiдомостей, зазначених у ВМД, щодо вiдповiдностi до вимог, визначених у цьому Положеннi, та наданих документiв.

     Тобто оформлена вантажна митна декларацiя не є єдиним документом, виключно яким засвiдчується факт та дата фактичного перемiщення через митний кордон України товарiв, а є документом, який є заявою, що мiстить вiдомостi про товари та iншi предмети i транспортнi засоби та мету їх перемiщення через митний кордон України та засвiдчує надання суб'єкту ЗЕД права на розмiщення товарiв у визначений митний режим (визначає статус товарiв) i пiдтверджує, а не встановлює права та обов'язки зазначених у ВМД осiб щодо здiйснення ними вiдповiдних правових, фiнансових, господарських та iнших операцiй.

     Позицiя Державної митної служби України, викладена в листi вiд 17.01.2002 р. N 11/2-10-459, полягає у визнаннi датою iмпорту виключно дати оформлення ВМД у митному режимi iмпорту iз проставленням на всiх її аркушах особистої номерної печатки iнспектора митницi.

     Водночас Держмитслужба України листом вiд 07.12.95 р. N 11/185435, iз внесеними змiнами листом вiд 17.01.97 N 11/6-393 повiдомила, що пiдставою для перемiщення вантажу через митний кордон України в режимi iмпорту є наявнiсть товаросупровiдного документа на вантаж. На цьому документi проставляється вiдбиток штампа "Пiд митним контролем" (iмпорт), виписується провiзна вiдомiсть у митницю повного митного оформлення, на нiй проставляється штамп "Пiд митним контролем" (iмпорт) i особиста номерна печатка (в'їзд) iнспектора митницi на кордонi, через яку вантаж перемiшувався.

     У митницю повного оформлення, в зонi дiяльностi якої розмiщується отримувач вантажу, подаються товаросупровiдний документ, провiзна вiдомiсть з вiдповiдними вiдмiтками пропускної митницi i ВМД на вантаж.

     У графi "Д" ВМД проставляється вiдбиток штампа "Пiд митним контролем" (iмпорт), дата якого фiксує момент прийняття вантажу, товаросупровiдних документiв i ВМД на нього до повного митного оформлення, пiсля закiнчення якого в графi "Д" ВМД i на товаросупровiдних документах проставляється вiдтиск його особистої номерної печатки (в'їзд).

     Наявнiсть вiдбиткiв штампа "Пiд митним контролем" (iмпорт) i особистої номерної печатки митницi повного митного оформлення на товаросупровiдних документах i ВМД свiдчить про випуск вантажу у вiльне використання або переведення вантажу пiд iнший митний режим, який дає право власнику вантажу використовувати його з метою, заявленою у ВМД.

     Термiн "пропуск через митний кордон України" означає дозвiл митницi на використання товарiв та iнших предметiв на митнiй територiї України або за межами цiєї територiї з метою, заявленою митницi (п. 4 ст. 15 Кодексу), а вiльне використання передбачає розпорядження без митного контролю на митнiй територiї України або за її межами товарами та iншими предметами, пропущеними через митний кордон України (п. 5 ст. 15 Кодексу).

     Як висновок, перебування пiд митним контролем товарiв неможливе без їх фактичного ввезення в Україну, i при цьому первинним є фактичне перемiщення товарiв через митний кордон України, пiдставою для якого в режимi iмпорту є наявнiсть на вантаж товаросупровiдного документа, проставлення на якому вiдбитка штампа "Пiд митним контролем" (iмпорт) з вiдповiдною датою засвiдчує факт i дату перетину митного кордону України.

     Зважаючи на викладене, поняття "перетин товаром митного кордону України" та "пропуск через митний кордон України" не є тотожними, але такими, якi є взаємопов'язаними й обов'язковими для врахування при вирiшеннi питання визначення дати iмпорту.

     При цьому слiд довiдково зазначити, що, згiдно з пп. 3.2 п. 3 Порядку замовлення, видачi, зберiгання, облiку та використання особистих митних забезпечень iнспекторiв, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 17.11.98 р. N 723, штамп "Пiд митним контролем" має застережно-заборонний характер: означає, що вантаж або транспортний засiб взято пiд митний контроль, i будь-яке розпорядження ним (перемiщення, перевезення, навантаження, розвантаження тощо) без дозволу митницi забороняється. Вiдбиток штампа проставляється на CMR (мiжнародна транспортна накладна), товаросупровiдних документах, у тому числi тих, що пiдтверджують вартiсть та кiлькiсть вантажу, перевiзних документах, вантажних манiфестах, iнвойсах або на документах, що їх замiняють.

     Водночас, згiдно з пп. 3.6 п. 3 iнструкцiї про порядок здiйснення контролю й отримання лiцензiй за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями, затвердженої постановою Правлiння НБУ вiд 24.03.99 р. N 136, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 28.05.99 р. за N 338/3631, уповноважений банк знiмає iмпортну операцiю резидента з контролю пiсля пред'явлення останнiм акта (iншого документа), що засвiдчує поставку нерезидентом продукцiї, виконання робiт, отримання послуг, оплачених резидентом. У разi пред'явлення резидентом ВМД уповноважений банк знiмає iмпортну операцiю з контролю лише пiсля отримання реєстру ВМД вiд вiдповiдного митного органу, згiдно з вимогами постанови КМУ i НБУ вiд 26.12.95 р. N 1044, тобто належним чином оформленої ВМД.

     Враховуючи вищевикладене, для практичного застосування статтi 2 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" вiд 23.09.94 р. N 185/94-ВР датою iмпорту слiд вважати дату надходження товару на митну територiю України, фактичного перетину ним митного кордону України, що пiдтверджується проставленням вiдбитку штампа на CMR, товаросупровiдних документах, що означає початок перебування товару пiд митним контролем, але при обов'язковiй наявностi ВМД, оформленої вiдповiдно до вимог п. 8 Положення про вантажну митну декларацiю, яка засвiдчує завершення митного контролю i надання митницею дозволу на розпорядження без митного контролю на митнiй територiї України або за її межами товарами, пропущеними через митний кордон України.

     Зважаючи на те, що визначення дати iмпорту товарiв надано листами Головної державної податкової iнспекцiї України вiд 21.06.95 р. N 22-113/1-2761 та вiд 11.07.95 р. N 22-112/10-3247 з посиланням на нормативно-правовi акти, положення яких на даний час змiненi i не є дiючими, вважати цi листи вiдкликаними.

Заступник Голови Г. Оперенко

"Галицькi контракти - Дебет-Кредит", N 9, 4 березня 2002 р.

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.