ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестацiї посадових осiб митних органiв
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Митного кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2012 р., NN 44 - 48, ст. 552) такi змiни:
1. Частину другу статтi 4 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Термiн "близькi особи" у цьому Кодексi вживається у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання корупцiї".
2. Абзац четвертий частини першої статтi 320 викласти в такiй редакцiї:
"Не допускається визначення форм та обсягiв митного контролю iншими державними органами, у тому числi правоохоронними органами, а також участь їх посадових та службових осiб у здiйсненнi митного контролю".
3. Абзац перший частини шостої статтi 356 викласти в такiй редакцiї:
"6. Взяття проб (зразкiв) товарiв, що перебувають пiд митним контролем, за iнiцiативою посадових та службових осiб iнших державних органiв, у тому числi правоохоронних органiв, а також декларантiв здiйснюється такими особами самостiйно, з використанням власних технiчних засобiв для взяття проб (зразкiв) товарiв, з дозволу та у присутностi посадових осiб вiдповiдного митного органу".
4. Статтю 546 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 546. Митниця
1. Митниця є митним органом, який у зонi своєї дiяльностi забезпечує виконання завдань, покладених на митнi органи.
2. Митниця є територiальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, має окремий баланс, рахунки в органах, що здiйснюють казначейське обслуговування бюджетних коштiв, печатку та бланк iз зображенням Державного Герба України та iз своїм найменуванням i дiє вiдповiдно до Конституцiї України, цього Кодексу, iнших нормативно-правових актiв та на пiдставi положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
3. Керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, може делегувати керiвнику митницi окремi повноваження, визначенi цим Кодексом, законодавством про державну службу, iншими законами України та положенням про центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику. Перелiк таких делегованих повноважень визначається положенням про митницю.
4. Керiвник митницi, його перший заступник та заступники призначаються на посади та звiльняються з посад керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, вiдповiдно до законодавства про державну службу без погодження з iншими органами державної влади чи органами мiсцевого самоврядування.
5. До призначення на посаду керiвника митницi керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, iнформує про вiдiбрану на посаду кандидатуру мiнiстра, який спрямовує та координує дiяльнiсть центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, який протягом одного мiсяця з дня отримання такої iнформацiї може провести спiвбесiду з кандидатом на посаду керiвника митницi та поiнформувати про свою позицiю щодо кандидатури керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику. Проведення мiнiстром, який спрямовує та координує дiяльнiсть центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, спiвбесiди з кандидатом та результати такої спiвбесiди не зупиняють призначення кандидата на посаду керiвника митницi i не є пiдставою для його звiльнення з посади.
6. Митниця здiйснює свою дiяльнiсть на територiї однiєї, двох чи бiльше адмiнiстративно-територiальних одиниць України. Зони дiяльностi митниць визначаються положеннями про цi митницi.
7. Створення, реорганiзацiя та лiквiдацiя митницi здiйснюються в порядку, визначеному законодавством".
5. Частини другу i третю статтi 569 викласти в такiй редакцiї:
"2. Посадовi особи, якi вперше прийнятi на службу до митних органiв i ранiше не перебували на державнiй службi, складають Присягу державного службовця вiдповiдно до Закону України "Про державну службу".
3. Вiдносини, що виникають у зв'язку з прийняттям на державну службу до митних органiв, проходженням та припиненням державної служби в митних органах, визначаються законодавством про державну службу, крiм особливостей, передбачених цим Кодексом".
6. Статтю 570 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 570. Особливостi прийняття на службу до митних органiв
1. На службу до митних органiв приймаються громадяни України, якi досягли 18-рiчного вiку i здатнi за своїми дiловими та моральними якостями, освiтнiм рiвнем i станом здоров'я виконувати завдання, покладенi на митнi органи. З прийняттям на службу може бути встановлено випробування вiдповiдно до Закону України "Про державну службу".
2. Прийняття на службу осiб, якi претендують на зайняття посад державної служби категорiй "Б" i "В" у митних органах, здiйснюється за результатами вiдкритого конкурсу, що проводиться вiдповiдно до законодавства про державну службу, якщо iнше не передбачено законом.
Прийняття на службу до митних органiв на посади, якi не є посадами державної служби, здiйснюється в порядку, визначеному законодавством України про працю, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
3. На службу до митних органiв не може вступити особа, яка:
1) визнана недiєздатною або цивiльна дiєздатнiсть якої обмежена у встановленому законом порядку;
2) має громадянство (пiдданство) iншої держави;
3) має судимiсть за вчинення умисного кримiнального правопорушення, якщо така судимiсть не погашена або не знята у встановленому законом порядку;
4) вiдповiдно до рiшення суду позбавлена права займатися дiяльнiстю, пов'язаною з виконанням функцiй держави, або займати вiдповiднi посади;
5) протягом останнього року притягалася до адмiнiстративної вiдповiдальностi за вчинення адмiнiстративного правопорушення, пов'язаного з корупцiєю;
6) не пройшла спецiальну перевiрку або не надала згоду на її проведення;
7) пiдпадає пiд заборону, встановлену Законом України "Про очищення влади";
8) була звiльнена з митних органiв у зв'язку з неподанням письмової заяви про надання згоди на проходження атестацiї, передбаченої Законом України "Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестацiї посадових осiб митних органiв", у зв'язку з письмовою вiдмовою вiд проходження такої атестацiї або на пiдставi рiшення атестацiйної комiсiї про неуспiшне проходження зазначеної атестацiї - протягом 10 рокiв з дня звiльнення.
4. Особи, якi претендують на зайняття посад державної служби в митних органах, повиннi вiдповiдати загальним та спецiальним вимогам до їхньої професiйної компетентностi.
Загальнi вимоги до осiб, якi претендують на зайняття посад державної служби у митних органах, визначаються законодавством про державну службу.
Спецiальнi вимоги до осiб, якi претендують на зайняття посад державної служби категорiй "Б" i "В" у митних органах, визначаються з урахуванням митних компетенцiй.
Перелiк митних компетенцiй та їх рiвнi для посад державної служби категорiй "Б" i "В" у митних органах затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Для цiлей цього роздiлу термiн "митнi компетенцiї" означає вимоги до професiйної компетентностi посадових осiб митних органiв, якi займають посади державної служби категорiй "Б" i "В", що мiстять сукупнiсть характеристик (знань, умiнь, навичок, здiбностей, мотивiв, цiнностей), якi забезпечують виконання посадовими особами обов'язкiв на високому рiвнi для реалiзацiї завдань, покладених на митнi органи.
5. З особами, якi приймаються на службу до митних органiв на посади державної служби категорiй "Б" i "В", укладаються контракти про проходження служби в митних органах вiдповiдно до цього Кодексу. Типова форма та порядок укладення контракту про проходження служби в митних органах затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
До iстотних умов контракту належать:
1) мiсце роботи i посада в митному органi;
2) перелiк спецiальних вимог до осiб, якi претендують на зайняття посад державної служби в митних органах, за якою укладається контракт;
3) строк дiї контракту;
4) права та обов'язки сторiн;
5) завдання i ключовi показники ефективностi, строк (перiод) їх виконання;
6) порядок ротацiї, пiдстави, що надають право на вiдмову вiд ротацiї;
7) режим працi та вiдпочинку;
8) умови оплати працi;
9) вiдповiдальнiсть сторiн та порядок вирiшення спорiв;
10) пiдстави змiни умов, припинення дiї та розiрвання контракту.
Сторони можуть визначити додатковi умови контракту про проходження служби в митних органах.
Контракт про проходження служби в митних органах укладається строком до трьох рокiв.
Дiя контракту про проходження служби в митних органах, за умови належного його виконання посадовою особою митного органу, може бути продовжена за угодою сторiн на визначений ними строк, але не бiльше нiж на три роки, шляхом пiдписання сторонами вiдповiдних змiн до контракту.
6. Контрактом про проходження служби в митних органах можуть встановлюватися додатковi, крiм передбачених законом, пiдстави припинення державної служби.
7. На керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, його першого заступника та заступникiв, а також на iнших посадових осiб митних органiв не поширюється дiя законодавства про державну службу в частинi процедури щорiчного оцiнювання результатiв службової дiяльностi державних службовцiв".
7. Доповнити статтями 5701 - 5703 такого змiсту:
"Стаття 5701. Керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику
1. Керiвництво дiяльнiстю центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, здiйснює його керiвник, який призначається на посаду та звiльняється з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України в порядку, визначеному цим Кодексом.
2. Керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, може бути громадянин України, який має вищу юридичну та/або економiчну освiту за ступенем не нижче магiстра, загальний стаж роботи не менше 10 рокiв, досвiд роботи на керiвних посадах в органах державної влади, на пiдприємствах, в установах, органiзацiях незалежно вiд форми власностi не менше п'яти рокiв, вiльно володiє державною мовою, є доброчесним i компетентним, здатний за своїми дiловими та моральними якостями, освiтнiм i професiйним рiвнем, станом здоров'я виконувати вiдповiднi посадовi обов'язки.
3. На посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, не може бути призначено особу, яка:
1) не вiдповiдає вимогам, встановленим частиною другою цiєї статтi;
2) за рiшенням суду визнана недiєздатною або цивiльна дiєздатнiсть якої обмежена;
3) має судимiсть за вчинення кримiнального правопорушення, якщо така судимiсть не погашена або не знята у встановленому законом порядку;
4) притягалася на пiдставi обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, до кримiнальної вiдповiдальностi за вчинення корупцiйного кримiнального правопорушення або кримiнального правопорушення, пов'язаного з корупцiєю;
5) вiдповiдно до обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, позбавлена права займатися дiяльнiстю, пов'язаною з виконанням функцiй держави, або обiймати певнi посади;
6) протягом останнього року притягалася до адмiнiстративної вiдповiдальностi за вчинення адмiнiстративного правопорушення, пов'язаного з корупцiєю;
7) протягом двох рокiв до подання заяви про участь у конкурсi на зайняття цiєї посади, незалежно вiд тривалостi, входила до складу керiвних органiв полiтичної партiї або перебувала у трудових чи iнших договiрних вiдносинах з полiтичною партiєю;
8) є членом полiтичної партiї, органiзацiї, забороненої законом або судом;
9) не пройшла спецiальну перевiрку або не надала згоду на її проведення;
10) не подала передбачену Законом України "Про запобiгання корупцiї" декларацiю особи, уповноваженої на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, за минулий рiк;
11) має громадянство (пiдданство) iншої держави;
12) не пройшла перевiрку, передбачену Законом України "Про очищення влади", або пiдпадає пiд заборону, встановлену зазначеним законом;
13) не подала заяву про вiдсутнiсть заборгованостi iз сплати алiментiв на утримання дитини, сукупний розмiр якої перевищує суму вiдповiдних платежiв за шiсть мiсяцiв з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, або в неї виявлено таку заборгованiсть.
4. Керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, призначається на посаду строком на п'ять рокiв. Одна i та сама особа не може обiймати цю посаду бiльше нiж два строки поспiль.
5. Керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, має першого заступника та заступникiв, якi призначаються на посади та звiльняються з посад керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, без обов'язкового проведення конкурсного вiдбору строком на п'ять рокiв.
6. Повноваження керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, припиняються у зв'язку з його звiльненням або смертю.
Керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, звiльняється з посади у разi:
1) закiнчення строку його повноважень;
2) подання письмової заяви про припинення повноважень за власним бажанням;
3) призначення чи обрання на iншу посаду за його згодою;
4) досягнення 65-рiчного вiку;
5) неможливостi виконання службових обов'язкiв за станом здоров'я вiдповiдно до висновку медичної комiсiї, порядок надання якого визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi державної служби, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я;
6) набрання законної сили рiшенням суду про визнання його недiєздатним або про обмеження його цивiльної дiєздатностi, або про визнання його безвiсно вiдсутнiм чи оголошення померлим;
7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього у зв'язку з вчиненням злочину чи кримiнального проступку;
8) набрання законної сили рiшенням суду щодо притягнення його до адмiнiстративної вiдповiдальностi за пов'язане з корупцiєю правопорушення, яким на нього накладено стягнення у видi позбавлення права обiймати певнi посади або займатися певною дiяльнiстю, що пов'язанi з виконанням функцiй держави або мiсцевого самоврядування;
9) припинення громадянства України або виїзду на постiйне проживання за межi України;
10) встановлення факту наявностi громадянства (пiдданства) iноземної держави або набуття громадянства (пiдданства) iноземної держави пiд час обiймання посади;
11) невiдповiдностi обмеженням щодо сумiсництва та сумiщення з iншими видами дiяльностi, передбаченим Законом України "Про запобiгання корупцiї", встановленої рiшенням суду, що набрало законної сили;
12) наявностi висновку Комiсiї з проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту) ефективностi дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, передбаченої частиною дев'ятою цiєї статтi, про неефективнiсть дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та неналежне виконання обов'язкiв його керiвником;
13) набрання законної сили рiшенням суду про визнання його активiв або активiв, набутих за його дорученням iншими особами або в iнших передбачених статтею 290 Цивiльного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохiд держави;
14) наявностi заборгованостi iз сплати алiментiв на утримання дитини, сукупний розмiр якої перевищує суму вiдповiдних платежiв за шiсть мiсяцiв з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
7. Керiвник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, має право iнiцiювати перед Кабiнетом Мiнiстрiв України звiльнення керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, виключно з пiдстав неналежного виконання основних показникiв роботи у порядку, передбаченому Законом України "Про державну службу".
8. У разi звiльнення керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, з посади або його вiдсутностi повноваження керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, виконує його перший заступник, а в разi вiдсутностi першого заступника - заступник, але не бiльше одного року.
9. Через один рiк та через три роки з дня призначення керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, проводиться зовнiшня незалежна оцiнка (аудит) ефективностi дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Зовнiшня незалежна оцiнка (аудит), передбачена абзацом першим цiєї частини, проводиться Комiсiєю з проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту) ефективностi дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику (далi - Комiсiя з проведення оцiнки), у складi трьох осiб, якi призначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України на пiдставi пропозицiй мiжнародних та iноземних органiзацiй, якi вiдповiдно до мiжнародних або мiждержавних угод протягом останнiх трьох рокiв до проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту) надавали Українi мiжнародну технiчну допомогу у сферах проведення структурних реформ, фiнансової та технiчної пiдтримки України, запобiгання та протидiї корупцiї.
Рiшення про початок формування Комiсiї з проведення оцiнки приймається Кабiнетом Мiнiстрiв України не пiзнiше нiж за три мiсяцi до спливу, вiдповiдно, одного та трьох рокiв з дня призначення на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Мiнiстерство закордонних справ України визначає перелiк вiдповiдних мiжнародних та iноземних органiзацiй протягом 10 календарних днiв з дня прийняття рiшення про початок формування Комiсiї з проведення оцiнки. Зазначенi мiжнароднi та iноземнi органiзацiї погоджують пропозицiю спiльного списку кандидатiв до складу Комiсiї з проведення оцiнки у складi не менше трьох осiб та не менше одного кандидата на замiну у разi дострокового припинення повноважень члена Комiсiї з проведення оцiнки.
Рiшення про визначення членiв Комiсiї з проведення оцiнки приймається на вiдкритому засiданнi Кабiнету Мiнiстрiв України не пiзнiше нiж через 14 календарних днiв з дня надходження пропозицiй мiжнародних та iноземних органiзацiй. Таке рiшення повинно мiстити перелiк визначених членiв Комiсiї з проведення оцiнки, а також перелiк кандидатiв на замiну членiв Комiсiї з проведення оцiнки у разi дострокового припинення їх повноважень (у кiлькостi не менше одного кандидата).
Комiсiя з проведення оцiнки затверджує i оприлюднює критерiї та методику проведення оцiнки (аудиту) ефективностi дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, виходячи iз завдань, покладених на митнi органи вiдповiдно до статтi 544 цього Кодексу, у тому числi критерiї визнання неналежним виконання обов'язкiв керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та критерiї неефективностi дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Членом Комiсiї з проведення оцiнки може бути особа, яка має вищу освiту, досвiд роботи у сферi митної справи та/або зовнiшньоекономiчної дiяльностi та/або досвiд протидiї корупцiї в Українi, за кордоном чи в мiжнародних органiзацiях не менше п'яти рокiв, володiє необхiдними знаннями та навичками для проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту), а також має бездоганну дiлову репутацiю, високi професiйнi i моральнi якостi та вiдповiдає критерiю доброчесностi.
Не може бути членом Комiсiї з проведення оцiнки особа, зазначена в абзацах третьому - сьомому частини четвертої статтi 5702 цього Кодексу.
Члени Комiсiї з проведення оцiнки дiють незалежно та не повиннi виконувати доручення чи вказiвки, наданi будь-якою особою.
Для проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту) члени Комiсiї з проведення оцiнки мають право:
1) доступу до iнформацiї щодо експортно-iмпортних операцiй конкретних суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, матерiалiв справ про порушення митних правил, особових справ посадових осiб, iншої iнформацiї та документiв, якi є у володiннi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, з урахуванням обмежень, передбачених Законом України "Про державну таємницю";
2) проводити конфiденцiйнi iнтерв'ю з посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та його територiальних органiв, працiвниками iнших органiв державної влади, а також з iншими особами, якi володiють iнформацiєю (документами), необхiдними для проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту), з дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю";
3) звертатися до органiв державної влади, будь-яких фiзичних чи юридичних осiб iз запитом про надання пояснень, документiв чи iнформацiї, необхiдних для проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту). Орган або особа, якi отримали запит Комiсiї з проведення оцiнки, зобов'язанi надати необхiднi пояснення та/або документи (їх копiї) чи iнформацiю протягом 10 календарних днiв з дня отримання запиту;
4) користуватися допомогою помiчникiв.
Члени Комiсiї з проведення оцiнки, їхнi помiчники мають право збирати, зберiгати та аналiзувати iнформацiю, необхiдну для проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту), у тому числi персональнi данi, iнформацiю з обмеженим доступом. Порядок доступу та обробки iнформацiї з обмеженим доступом (крiм iнформацiї, вiднесеної до державної таємницi вiдповiдно до закону) визначає Комiсiя з проведення оцiнки.
Члени Комiсiї з проведення оцiнки та їхнi помiчники зобов'язанi забезпечувати захист i нерозголошення персональних даних, iнформацiї з обмеженим доступом, що стали їм вiдомi у зв'язку iз здiйсненням вiдповiдних повноважень. Членам Комiсiї з проведення оцiнки, їхнiм помiчникам забороняється втручатися у дiї посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють митний контроль та митне оформлення, а також вчиняти будь-якi дiї щодо товарiв, транспортних засобiв або iнших осiб, якi знаходяться у зонах митного контролю.
У висновку Комiсiї з проведення оцiнки повинен мiститися обґрунтований висновок щодо ефективностi дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, а також рекомендацiї щодо пiдвищення ефективностi його дiяльностi та усунення виявлених недолiкiв у роботi.
Висновок Комiсiї з проведення оцiнки про неефективнiсть дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та неналежне виконання обов'язкiв його керiвником є пiдставою для звiльнення керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Висновок Комiсiї з проведення оцiнки вважається ухваленим, якщо за нього проголосували всi члени Комiсiї з проведення оцiнки.
Висновок Комiсiї з проведення оцiнки оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України протягом п'яти календарних днiв з дня його затвердження.
Органiзацiйно-технiчне забезпечення дiяльностi Комiсiї з проведення оцiнки здiйснює Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України. Фiнансування, органiзацiйно-технiчне та експертне забезпечення дiяльностi Комiсiї з проведення оцiнки, її членiв та їхнiх помiчникiв може здiйснюватися за рахунок залучення мiжнародної технiчної допомоги.
Стаття 5702. Порядок призначення та звiльнення керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику
1. Керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, призначається на посаду Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням керiвника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, за пропозицiєю комiсiї з проведення конкурсу (далi - конкурсна комiсiя).
Керiвник центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, звiльняється з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Прем'єр-мiнiстра України з пiдстав, визначених частинами шостою i сьомою статтi 5701 цього Кодексу, а також з iнших пiдстав, визначених Законом України "Про державну службу".
2. Органiзацiю та проведення конкурсу на зайняття посади керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, здiйснює конкурсна комiсiя вiдповiдно до цього Кодексу.
3. До складу конкурсної комiсiї включаються шiсть осiб, якi визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України, з них:
три особи - на пiдставi пропозицiй мiжнародних та iноземних органiзацiй, якi вiдповiдно до мiжнародних або мiждержавних угод протягом останнiх трьох рокiв до дня закiнчення строку повноважень керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, або до дня дострокового припинення його повноважень (звiльнення) надавали Українi мiжнародну технiчну допомогу у сферах проведення структурних реформ, фiнансової та технiчної пiдтримки України, запобiгання i протидiї корупцiї;
три особи - на пiдставi пропозицiй центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику.
Мiнiстерство закордонних справ України визначає перелiк вiдповiдних мiжнародних та iноземних органiзацiй не пiзнiше нiж за три мiсяцi до дня закiнчення строку повноважень керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, або протягом трьох робочих днiв з дня дострокового припинення його повноважень у порядку, встановленому цим Кодексом. Зазначенi мiжнароднi та iноземнi органiзацiї погоджують пропозицiю спiльного списку кандидатiв до складу конкурсної комiсiї у складi не менше трьох осiб.
Рiшення про визначення членiв конкурсної комiсiї приймається на вiдкритому засiданнi Кабiнету Мiнiстрiв України.
Конкурсна комiсiя формується Кабiнетом Мiнiстрiв України у порядку, встановленому цим Кодексом, не пiзнiше нiж за два мiсяцi до завершення строку повноважень керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, або протягом 14 календарних днiв з дня дострокового припинення його повноважень.
4. Членом конкурсної комiсiї може бути особа, яка має вищу освiту, бездоганну дiлову репутацiю, високi професiйнi i моральнi якостi, необхiднi для належного виконання повноважень члена конкурсної комiсiї, та вiдповiдає критерiю доброчесностi.
Не може бути членом конкурсної комiсiї особа, яка:
1) за рiшенням суду визнана недiєздатною або цивiльна дiєздатнiсть якої обмежена;
2) має судимiсть за вчинення кримiнального правопорушення, не погашену або не зняту в установленому законом порядку, або на яку протягом останнього року накладалося адмiнiстративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцiєю;
3) вiдповiдно до обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, позбавлена права займатися дiяльнiстю, пов'язаною з виконанням функцiй держави, або обiймати певнi посади;
4) уповноважена на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання корупцiї";
5) входить до складу керiвного органу полiтичної партiї.
Конкурсна комiсiя вважається повноважною у разi її затвердження в повному складi, передбаченому частиною третьою цiєї статтi.
Повноваження членiв конкурсної комiсiї припиняються у день набрання чинностi рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України про призначення на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Повноваження члена конкурсної комiсiї припиняються достроково у разi:
подання особистої заяви про припинення повноважень;
внесення конкурсною комiсiєю пропозицiї про дострокове припинення повноважень її члена;
набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього;
набрання законної сили рiшенням суду про визнання його недiєздатним або про обмеження його цивiльної дiєздатностi, або про визнання його безвiсно вiдсутнiм чи оголошення померлим;
його смертi.
Рiшення про дострокове припинення повноважень члена конкурсної комiсiї приймає Кабiнет Мiнiстрiв України та при цьому визначає члена конкурсної комiсiї на замiну в порядку, встановленому цiєю статтею для визначення членiв конкурсної комiсiї.
5. Рiшення конкурсної комiсiї приймаються на її засiданнi. Рiшення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше чотирьох членiв конкурсної комiсiї, у тому числi не менше двох членiв конкурсної комiсiї, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України на пiдставi пропозицiй мiжнародних та iноземних органiзацiй.
У разi однакової кiлькостi членiв конкурсної комiсiї, якi пiдтримали рiшення, та кiлькостi членiв конкурсної комiсiї, якi не пiдтримали його або утрималися пiд час голосування, або не брали участi у голосуваннi незалежно вiд причини, голосування з вiдповiдного питання проводиться повторно до прийняття рiшення вiдповiдно до абзацу першого цiєї частини.
Якщо при проведеннi повторних голосувань з вiдповiдного питання рiшення вiдповiдно до абзацу першого цiєї частини не прийнято протягом 24 годин з моменту першого голосування, вважається прийнятим рiшення, за яке проголосувало не менше трьох членiв конкурсної комiсiї, у тому числi не менше двох членiв конкурсної комiсiї, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України на пiдставi пропозицiй мiжнародних та iноземних органiзацiй.
Член конкурсної комiсiї може брати участь у її засiданнi в режимi вiдеоконференцiї, про що зазначається у вiдповiдному протоколi засiдання.
6. Голова та секретар конкурсної комiсiї обираються шляхом вiдкритого голосування з числа членiв конкурсної комiсiї.
7. Засiдання конкурсної комiсiї є вiдкритими для представникiв мiжнародних органiзацiй, громадськостi, медiа i журналiстiв. Забезпечуються вiдео- та аудiофiксацiя, а також трансляцiя в режимi реального часу засiдань конкурсної комiсiї на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України.
Iнформацiя про час i мiсце проведення засiдання конкурсної комiсiї оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України не пiзнiше нiж за 24 години до його початку.
8. Роботу та органiзацiйно-технiчне забезпечення конкурсної комiсiї та її членiв забезпечує Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України. Фiнансування дiяльностi конкурсної комiсiї, її членiв та їхнiх помiчникiв може здiйснюватися за рахунок залучення мiжнародної технiчної допомоги.
9. Конкурсна комiсiя:
1) визначає та оприлюднює регламент своєї роботи, порядок проведення конкурсу, а також критерiї та методику оцiнювання кандидатiв на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику;
2) визначає умови та строки проведення конкурсу в частинi, не визначенiй цим Кодексом, розмiщує оголошення про проведення конкурсу на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України;
3) розглядає документи, поданi особами для участi в конкурсi, дослiджує матерiали стосовно кандидатiв, оцiнює професiйний досвiд, знання та особистi якостi кандидатiв;
4) проводить тестування кандидатiв на знання законодавства, тестування загальних здiбностей, виконання практичних завдань та iнших тестувань або завдань (у разi їх призначення конкурсною комiсiєю);
5) за результатами тестувань вiдбирає кандидатiв, з якими на своєму засiданнi проводить спiвбесiду щодо вiдповiдностi критерiям доброчесностi та професiйної компетентностi;
6) вiдбирає iз загального числа кандидатiв осiб, стосовно яких проводяться спецiальна перевiрка, передбачена Законом України "Про запобiгання корупцiї", i перевiрка, передбачена Законом України "Про очищення влади";
7) з числа кандидатiв, якi пройшли тестування, спiвбесiду та перевiрки, передбаченi пунктами 4 - 6 цiєї частини, шляхом вiдкритого голосування окремо стосовно кожного кандидата вiдбирає двох кандидатiв, якi згiдно з обґрунтованим рiшенням конкурсної комiсiї мають найкращi професiйний досвiд, знання та особистi якостi для виконання посадових обов'язкiв керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, а також вiдповiдають критерiям доброчесностi та професiйної компетентностi; вносить керiвнику центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику подання стосовно цих двох кандидатiв;
8) оприлюднює iнформацiю про осiб, якi подали заяву про участь у конкурсi, результати тестування та виконання завдань стосовно кожного кандидата (у тому числi оцiнки, виставленi кожним членом конкурсної комiсiї кожному кандидату, якщо виставлення оцiнок передбачено методикою оцiнювання), iнформацiю про кандидатiв, вiдiбраних для проведення спiвбесiди та перевiрок, передбачених пунктами 4 - 6 цiєї частини, та про кандидатiв (кандидата), включених до подання для призначення на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, а також iншу iнформацiю про конкурсний вiдбiр та дiяльнiсть конкурсної комiсiї, передбачену цим Кодексом та актами конкурсної комiсiї;
9) проводить повторний конкурс у разi вiдхилення всiх кандидатiв у зв'язку з їх невiдповiднiстю вимогам до керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, передбаченим цим Кодексом, або у зв'язку з непроходженням спецiальної перевiрки, передбаченої Законом України "Про запобiгання корупцiї", чи перевiрки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
10. Члени конкурсної комiсiї з метою здiйснення своїх повноважень мають право:
1) збирати, перевiряти та аналiзувати iнформацiю, у тому числi з обмеженим доступом (крiм iнформацiї, вiднесеної до державної таємницi вiдповiдно до закону), про кандидатiв на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та їхнiх близьких осiб;
2) мати на перiод проведення конкурсу тимчасовий безоплатний доступ до реєстрiв, баз даних, держателем (адмiнiстратором) яких є державнi органи;
3) брати участь у засiданнях та iнших заходах, що проводяться конкурсною комiсiєю;
4) звертатися до кандидатiв на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, органiв державної влади, а також будь-яких iнших фiзичних чи юридичних осiб iз запитом про надання пояснень, документiв чи iнформацiї, необхiдних для розгляду кандидатiв на цю посаду на вiдповiднiсть критерiям доброчесностi та професiйної компетентностi. Орган або особа, якi отримали запит конкурсної комiсiї, зобов'язанi надати необхiднi пояснення та/або вiдповiднi документи (їх копiї) чи iнформацiю протягом 10 календарних днiв з дня отримання запиту;
5) з метою збирання, перевiрки та аналiзу iнформацiї, у тому числi з обмеженим доступом, користуватися допомогою помiчникiв.
Члени конкурсної комiсiї зобов'язанi:
забезпечувати захист i нерозголошення персональних даних, iнформацiї з обмеженим доступом, що стала їм вiдома у зв'язку iз здiйсненням повноважень;
брати участь у роботi конкурсної комiсiї особисто, без делегування своїх повноважень iншим особам, у тому числi iншим членам конкурсної комiсiї;
не використовувати в iнших цiлях, нiж для здiйснення своїх повноважень як членiв конкурсної комiсiї, персональнi данi та iншу iнформацiю, що стала їм вiдома у зв'язку з участю в роботi конкурсної комiсiї;
повiдомляти конкурсну комiсiю про те, що член конкурсної комiсiї перебуває чи перебував в особистих чи дiлових стосунках iз кандидатом на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та/або про наявнiсть iншого конфлiкту iнтересiв або обставин, що можуть вплинути на об'єктивнiсть та безстороннiсть пiд час прийняття таким членом рiшення стосовно вiдповiдного кандидата, та вiдмовлятися (заявляти самовiдвiд) вiд участi у збираннi та розглядi iнформацiї про такого кандидата i голосуваннi стосовно нього. Порядок врегулювання конфлiкту iнтересiв члена конкурсної комiсiї, помiчника члена конкурсної комiсiї визначається регламентом конкурсної комiсiї.
Помiчники членiв конкурсної комiсiї виконують доручення членiв конкурсної комiсiї щодо одержання за письмовим зверненням члена конкурсної комiсiї, перевiрки та аналiзу iнформацiї, у тому числi з обмеженим доступом (крiм iнформацiї, вiднесеної до державної таємницi вiдповiдно до закону), необхiдної для здiйснення повноважень конкурсної комiсiї, а також мають iншi права та обов'язки, визначенi цим Кодексом та регламентом конкурсної комiсiї.
Помiчники членiв конкурсної комiсiї зобов'язанi забезпечувати захист i нерозголошення персональних даних, iнформацiї з обмеженим доступом, що стала їм вiдома у зв'язку iз здiйсненням повноважень.
11. Особа, яка претендує на участь у конкурсi, подає у зазначений в оголошеннi строк такi документи:
1) заяву про участь у конкурсi з наданням згоди на проведення спецiальної перевiрки вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання корупцiї", перевiрки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", та на обробку персональних даних вiдповiдно до Закону України "Про захист персональних даних";
2) автобiографiю, що мiстить прiзвище, власне iм'я (усi власнi iмена) та по батьковi (за наявностi), число, мiсяць, рiк i мiсце народження, вiдомостi про громадянство, освiту, трудову дiяльнiсть, посаду (заняття), мiсце роботи, громадську роботу (у тому числi на виборних посадах), членство в полiтичних партiях, у тому числi в минулому, наявнiсть трудових або будь-яких iнших договiрних вiдносин з полiтичною партiєю протягом двох рокiв, що передують поданню заяви, незалежно вiд тривалостi, контактний номер телефону та адресу електронної пошти, а також вiдомостi про наявнiсть чи вiдсутнiсть судимостi;
3) декларацiю особи, уповноваженої на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, за рiк, що передує року, в якому оприлюднено оголошення про конкурс, у порядку, встановленому законом. Якщо особою, яка бажає взяти участь у конкурсi, незалежно вiд обставин подано декларацiю особи, уповноваженої на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, за минулий рiк, її повторне подання не вимагається;
4) заяву про вiдсутнiсть заборгованостi iз сплати алiментiв на утримання дитини, сукупний розмiр якої перевищує суму вiдповiдних платежiв за шiсть мiсяцiв з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
5) мотивацiйний лист, у якому викладаються мотиви призначення на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та власне бачення можливої майбутньої дiяльностi на цiй посадi;
6) iншi документи, передбаченi законами України "Про державну службу" i "Про запобiгання корупцiї".
Вiдомостi з поданих вiдповiдно до цiєї частини документiв пiдлягають оприлюдненню на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України протягом трьох робочих днiв пiсля закiнчення строку для подання заяв на конкурс, крiм вiдомостей, якi вiдповiдно до Закону України "Про захист персональних даних" вiднесенi до iнформацiї з обмеженим доступом, та вiдомостей про контактний номер телефону i адресу електронної пошти кандидата.
12. Кандидат на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, вважається таким, що вiдповiдає критерiю доброчесностi, якщо є незалежним, чесним, неупередженим, непiдкупним, сумлiнним, дотримується етичних норм та демонструє бездоганну поведiнку у професiйнiй дiяльностi та особистому життi, а також стосовно якого та його близьких осiб немає сумнiвiв щодо законностi джерел походження майна, вiдповiдностi рiвня життя задекларованим доходам, вiдповiдностi способу життя кандидата його статусу.
Оцiнювання конкурсною комiсiєю вiдповiдностi кандидатiв критерiю доброчесностi здiйснюється з урахуванням такого:
оцiнювання спирається на iнформацiю без часових або територiальних обмежень;
кандидат вважається таким, що не вiдповiдає критерiю доброчесностi, у разi доведення невiдповiдностi або наявностi в конкурсної комiсiї обґрунтованого сумнiву у вiдповiдностi;
будь-який висновок чи оцiнка нацiонального або мiжнародного органу щодо доброчесностi кандидата, наявностi чи вiдсутностi порушень у його рiшеннях, дiях чи бездiяльностi не є наперед визначальними та обов'язковими для конкурсної комiсiї.
Кандидат на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, вважається таким, що вiдповiдає критерiю професiйної компетентностi, якщо має необхiднi знання та досвiд для виконання вiдповiдних повноважень, продемонстрував аналiтичнi здiбностi, уснi та письмовi комунiкацiйнi навички, лiдерськi здiбностi та спроможнiсть наполегливо працювати.
13. Керiвник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, вносить на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України подання про призначення вiдiбраного з числа учасникiв конкурсу кандидата на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Кабiнет Мiнiстрiв України протягом 10 днiв з дня внесення керiвником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, подання про призначення кандидата на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, на вiдкритому засiданнi призначає таку особу на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
14. Рiшення конкурсної комiсiї може бути оскаржено до суду лише кандидатом, якого не визначено переможцем конкурсу.
Оскарження рiшення конкурсної комiсiї не зупиняє призначення переможця конкурсу на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Рiшення конкурсної комiсiї можуть бути оскарженi до суду лише з питань додержання встановленого цим Кодексом порядку органiзацiї та проведення конкурсу на зайняття посади керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Стаття 5703. Особливостi проходження служби в митних органах
1. З метою оцiнювання рiвня професiйної компетентностi та планування професiйного розвитку посадових осiб митних органiв один раз на рiк проводиться перевiрка рiвня митних компетенцiй таких осiб.
За результатами такої перевiрки для кожної посадової особи формується iндивiдуальна програма професiйного розвитку.
У разi встановлення за результатами перевiрки рiвня митних компетенцiй недостатнього рiвня вiдповiдної митної компетенцiї для займаної посади посадова особа зобов'язана пройти пiдвищення квалiфiкацiї вiдповiдно до законодавства.
Порядок проведення перевiрки рiвня митних компетенцiй, форма та порядок складання iндивiдуальної програми професiйного розвитку посадових осiб митних органiв затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику.
2. До посадової особи митного органу з урахуванням положень контракту щодо надання згоди на ротацiю може бути застосована ротацiя. Перiодичнiсть проведення ротацiї визначається порядком проведення ротацiї посадових осiб митних органiв, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику.
Ротацiя - це тимчасове, строком не бiльше нiж на три мiсяцi, перемiщення посадової особи митного органу на iншу посаду державної служби (у межах однiєї категорiї посад державної служби) шляхом оформлення рiшення про направлення з метою вирiвнювання навантаження, вирiшення тимчасових завдань, пов'язаних iз забезпеченням дiяльностi митного органу, у межах зони дiяльностi однiєї митницi або до зони дiяльностi iншої митницi.
Ротацiя у межах зони дiяльностi однiєї митницi або до зони дiяльностi iншої митницi проводиться за рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, який може делегувати право на прийняття рiшення щодо ротацiї в межах зони дiяльностi однiєї митницi керiвнику митницi.
3. У разi поновлення на посадi за рiшенням суду особи, яка станом на дату поновлення бiльше одного року не проходила перевiрку рiвня митних компетенцiй, така особа поновлюється на вiдповiднiй посадi шляхом укладення контракту про проходження служби в митних органах строком до трьох мiсяцiв.
З метою оцiнювання рiвня професiйної компетентностi та планування професiйного розвитку така особа протягом 20 робочих днiв з дня укладення контракту зобов'язана пройти перевiрку рiвня митних компетенцiй.
У разi встановлення достатнього рiвня митних компетенцiй для займаної посади строк дiї контракту такої особи продовжується шляхом укладення додаткової угоди до контракту, у тому числi щодо уточнення завдань та ключових показникiв ефективностi, а також строку (перiоду) їх виконання.
У разi встановлення за результатами перевiрки недостатнього рiвня вiдповiдної митної компетенцiї для займаної посади такiй особi пропонується переведення на нижчу посаду, а в разi її незгоди iз запропонованою посадою така особа пiдлягає звiльненню з посади шляхом розiрвання контракту про проходження служби в митних органах".
8. У частинi другiй статтi 572 слова "близькi родичi" замiнити словами "близькi особи".
9. Доповнити статтями 5721 - 5723 такого змiсту:
"Стаття 5721. Проведення психофiзiологiчного опитування iз застосуванням полiграфа
1. Кандидати на зайняття посад державної служби в митних органах, а також посадовi особи митних органiв пiд час проходження служби в таких органах за рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та за їхньою згодою можуть проходити психофiзiологiчне опитування iз застосуванням полiграфа.
Психофiзiологiчне опитування iз застосуванням полiграфа полягає у проведеннi нешкiдливого для життя i здоров'я людини опитування з використанням полiграфа - багатоканального пристрою, призначеного для реєстрацiї та запису в реальному часi показникiв емоцiйного напруження особи, що виникає як реакцiя на iнформацiю у виглядi слiв, зображень тощо.
2. Результати психофiзiологiчного опитування iз застосуванням полiграфа використовуються виключно як iнформацiя ймовiрного характеру, що сприяє формуванню характеристики кандидата на зайняття посади державної служби в митному органi або посадової особи митного органу.
3. Результати психофiзiологiчного опитування iз застосуванням полiграфа не можуть бути пiдставою для iнiцiювання кримiнального провадження, дисциплiнарного провадження або провадження у справi про адмiнiстративне правопорушення чи для прийняття рiшення про вiдмову особi у зайняттi посади.
4. Результати психофiзiологiчного опитування iз застосуванням полiграфа посадової особи митних органiв пiд час проходження служби в таких органах пiдлягають обов'язковому знищенню через сiм днiв пiсля проведення такого опитування.
Результати психофiзiологiчного опитування iз застосуванням полiграфа кандидата на зайняття посади в митних органах пiдлягають обов'язковому знищенню через 14 календарних днiв пiсля оголошення результатiв конкурсу на зайняття вiдповiдної посади.
Виготовлення та збереження копiй результатiв психофiзiологiчного опитування iз застосуванням полiграфа забороняються.
5. Психофiзiологiчне дослiдження iз застосуванням полiграфа проводять посадовi особи митних органiв, на яких покладено обов'язки з проведення таких дослiджень. Для проведення психофiзiологiчного дослiдження iз застосуванням полiграфа дозволяється залучати iнших осiб, якi мають вiдповiднi знання та вiдповiдають встановленим квалiфiкацiйним вимогам, на пiдставi вiдповiдних договорiв (меморандумiв).
6. Порядок проведення психофiзiологiчного опитування iз застосуванням полiграфа, а також умови зберiгання та використання результатiв такого опитування, порядок доступу до iнформацiї, що мiститься в них, визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 5722. Проведення перевiрки на доброчеснiсть та монiторингу способу життя посадових осiб митних органiв
1. Посадовi особи митних органiв пiд час проходження служби пiдлягають перевiрцi на доброчеснiсть та монiторингу способу життя, перiодичнiсть та порядок проведення яких визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Посадовi особи митних органiв зобов'язанi подавати декларацiю доброчесностi, форма та порядок подання якої визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
2. Перевiрка на доброчеснiсть та монiторинг способу життя здiйснюються з метою забезпечення доброчесностi посадових осiб митних органiв та дотримання вимог, встановлених законами України "Про запобiгання корупцiї", "Про державну службу", запобiгання порушенню такими посадовими особами правил етичної поведiнки, запобiгання конфлiкту iнтересiв, скоєнню вчинкiв, якi можуть негативно вплинути на репутацiю посадової особи та авторитет митних органiв.
3. У разi виявлення пiд час перевiрки на доброчеснiсть та монiторингу способу життя ознак недоброчесної поведiнки, у тому числi невiдповiдностi рiвня життя посадової особи митного органу задекларованому нею майну i доходам, наявностi конфлiкту iнтересiв, незаконного збагачення чи необґрунтованих активiв вiдповiдна iнформацiя є пiдставою для звернення митного органу до вiдповiдного спецiально уповноваженого суб'єкта у сферi протидiї корупцiї для вжиття ним необхiдних заходiв у межах компетенцiї та є обов'язковою пiдставою для вiдкриття дисциплiнарного провадження стосовно такого працiвника.
4. Матерiали перевiрки на доброчеснiсть та монiторингу способу життя посадових осiб митних органiв належать до iнформацiї з обмеженим доступом у митних органах.
Стаття 5723. Дисциплiнарний комiтет
1. Дисциплiнарний комiтет утворюється з метою сприяння митним органам в органiзацiї проведення перевiрки посадових осiб митних органiв на доброчеснiсть та монiторингу способу життя.
2. До складу Дисциплiнарного комiтету входять:
1) три посадовi особи митних органiв, якi мають бездоганну дiлову репутацiю, високi професiйнi та моральнi якостi, вiдповiдають критерiям професiйної етики та доброчесностi, мають досвiд роботи не менше семи рокiв у системi митних органiв або на посадах державної служби;
2) три особи, визначенi мiжнародними та iноземними органiзацiями, якi вiдповiдно до мiжнародних або мiждержавних угод протягом останнiх трьох рокiв надавали Українi мiжнародну технiчну допомогу у сферах проведення структурних реформ, фiнансової та технiчної пiдтримки України, запобiгання та протидiї корупцiї, з числа вiдiбраних ними представникiв громадських об'єднань, спiлок, асоцiацiй та iнших об'єднань юридичних осiб, що протягом останнiх трьох рокiв здiйснюють дiяльнiсть, спрямовану на покращення бiзнес-клiмату, захисту прав та iнтересiв бiзнесу в Українi (за згодою);
3) одна особа, визначена Радою бiзнес-омбудсмена.
Положення про Дисциплiнарний комiтет та його персональний склад затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику. Органiзацiйно-технiчне забезпечення дiяльностi Дисциплiнарного комiтету здiйснює центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
З метою пiдтримки дiяльностi та роботи членiв Дисциплiнарного комiтету можуть залучатися експерти, фахiвцi мiжнародних та iноземних органiзацiй (за згодою)".
10. Статтю 585 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 585. Оплата працi посадових осiб та працiвникiв митних органiв
1. Держава забезпечує достатнiй рiвень оплати працi посадових осiб та працiвникiв митних органiв з метою створення матерiальних умов для незалежного i сумлiнного виконання ними службових обов'язкiв.
2. Заробiтна плата посадової особи митного органу складається з:
1) посадового окладу;
2) надбавки за вислугу рокiв;
3) надбавки за спецiальне звання;
4) надбавки за виконання особливо важливої роботи;
5) надбавки за персональну квалiфiкацiю;
6) надбавки за виконання особистих ключових показникiв ефективностi;
7) командної премiї;
8) премiї за значнi особистi досягнення;
9) iнших виплат, передбачених законодавством.
3. Схеми посадових окладiв посадових осiб митних органiв визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України та не включаються до загальної схеми посадових окладiв державних службовцiв. Порядок встановлення, призупинення, зменшення чи скасування надбавок та встановлення премiй, зазначених у пунктах 2 - 8 частини другої цiєї статтi, визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Кабiнет Мiнiстрiв України затверджує каталог типових посад посадових осiб митних органiв, яким визначаються перелiки груп митних компетенцiй та алгоритм формування таких груп.
Розмiр посадового окладу для посад центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, встановлюється для кожної посади залежно вiд групи митних компетенцiй та не може бути менше 14 розмiрiв прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осiб на 1 сiчня календарного року.
Розмiр посадового окладу для посад територiального органу центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, встановлюється для кожної посади залежно вiд групи митних компетенцiй та не може бути менше 12 розмiрiв прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осiб на 1 сiчня календарного року.
Сукупний розмiр надбавок, визначених пунктами 4 - 6 частини другої цiєї статтi, не може перевищувати 90 вiдсоткiв посадового окладу.
Загальний розмiр командної премiї, яку може отримати одна посадова особа митного органу за рiк, не може перевищувати 30 вiдсоткiв фонду її посадового окладу за рiк.
Виплата заробiтної плати здiйснюється в межах фонду оплати працi, затвердженого кошторисом вiдповiдного органу.
Особливостi оплати працi посадових осiб та працiвникiв митних органiв з питань, не врегульованих цим Кодексом, визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
4. Для iнших категорiй працiвникiв умови оплати працi визначаються вiдповiдними актами законодавства".
11. Роздiл XXI "Прикiнцевi та перехiднi положення" доповнити пунктами 66 i 67 такого змiсту:
"66. Установити, що тимчасово, на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, положення частин п'ятої та восьмої статтi 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" не застосовуються до проведення конкурсу, передбаченого цим Кодексом, та призначення на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
67. Установити, що до посадових осiб та працiвникiв митних органiв, що перебувають у стадiї лiквiдацiї на день набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестацiї посадових осiб митних органiв", застосовуються розмiри та умови оплати працi, що дiяли до дня набрання чинностi зазначеним законом".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з 31 жовтня 2024 року, крiм пункту 3 роздiлу I цього Закону, який набирає чинностi з дня, наступного за днем набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо iмплементацiї деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу", та пункту 10 роздiлу I цього Закону, який набирає чинностi з 1 сiчня 2025 року.
2. Внести до статтi 211 Закону України "Про центральнi органи виконавчої влади" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 38, ст. 385; 2020 р., N 28, ст. 188) такi змiни:
у частинi третiй слова "за погодженням з мiнiстром, який спрямовує та координує дiяльнiсть такого центрального органу виконавчої влади" виключити;
доповнити частиною шостою такого змiсту:
"6. Призначення на посади та звiльнення з посад керiвникiв та заступникiв керiвникiв територiальних органiв, а також самостiйних структурних пiдроздiлiв апарату центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну податкову полiтику, здiйснюються без погодження з мiнiстром, який спрямовує та координує дiяльнiсть зазначених центральних органiв виконавчої влади".
3. З метою пiдтвердження належного рiвня доброчесностi та професiйної компетентностi посадовi особи митних органiв, крiм керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та його першого заступника i заступникiв, призначених вiдповiдно до статтi 5701 Митного кодексу України, пiдлягають одноразовiй атестацiї вiдповiдно до цього Закону.
Проведення атестацiї розпочинається за рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, яке у день його прийняття оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi такого центрального органу виконавчої влади. Протягом 14 календарних днiв з дня прийняття такого рiшення посадовi особи митних органiв, якi пiдлягають атестацiї, подають письмову заяву про надання згоди на проходження атестацiї або про вiдмову вiд проходження атестацiї.
Строк проведення атестацiї не може перевищувати 18 мiсяцiв - для першої черги та 36 мiсяцiв - для другої черги з дня призначення на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, в порядку, визначеному статтею 5702 Митного кодексу України, крiм випадкiв, передбачених абзацом четвертим цього пункту, в яких атестацiя може бути проведена поза межами зазначеного строку.
Якщо посадовi особи митних органiв, якi пiдлягають атестацiї вiдповiдно до цього Закону та у перiод її проведення перебувають у вiдпустцi у зв'язку з вагiтнiстю та пологами, у вiдпустцi для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку, є вагiтними жiнками або проходять базову вiйськову службу, призванi на вiйськову службу за призовом осiб офiцерського складу, вiйськову службу за призовом пiд час мобiлiзацiї, на особливий перiод або прийнятi на вiйськову службу за контрактом, вони пiд час дiї цих обставин можуть пройти атестацiю за власним бажанням або вiдмовитися вiд її проходження у цей перiод. Неподання такими посадовими особами заяви про надання згоди на проходження атестацiї за власним бажанням означає вiдмову вiд її проходження у цей перiод. У такому разi зазначенi посадовi особи митних органiв пiдлягають атестацiї протягом шести мiсяцiв пiсля припинення обставин, передбачених цим абзацом, якi перешкоджали її проведенню, у тому числi за межами строку для проведення атестацiї, встановленого абзацом третiм цього пункту.
Вiдпустка чи тимчасова непрацездатнiсть посадової особи митного органу не є пiдставою для вiдмови вiд проходження атестацiї. Такi посадовi особи проходять атестацiю протягом строку, визначеного абзацом третiм цього пункту.
Неподання посадовою особою митних органiв, яка пiдлягає атестацiї, письмової заяви про надання згоди на проходження атестацiї або її письмова вiдмова вiд проходження атестацiї є пiдставою для припинення державної служби такої особи.
Атестацiя проводиться атестацiйними комiсiями, що утворюються за рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику. Порядок органiзацiї та проведення атестацiї, критерiї i методика оцiнювання доброчесностi та професiйної компетентностi посадових осiб пiд час проведення атестацiї, не врегульованi цим Законом, визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Атестацiя проводиться у двi черги:
перша черга атестацiї - для заступникiв керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, керiвникiв пiдроздiлiв центрального апарату центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та їх заступникiв, керiвникiв митних органiв та їх заступникiв;
друга черга атестацiї - для iнших посадових осiб митних органiв.
До складу кожної атестацiйної комiсiї першої черги атестацiї включаються 12 членiв, з яких:
шiсть осiб визначаються керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику;
шiсть осiб визначаються мiжнародними та iноземними органiзацiями, якi вiдповiдно до мiжнародних або мiждержавних угод протягом останнiх трьох рокiв надавали Українi мiжнародну технiчну допомогу у сферах проведення структурних реформ, фiнансової та технiчної пiдтримки України, запобiгання та протидiї корупцiї, з числа вiдiбраних ними представникiв вiд громадських об'єднань, спiлок, асоцiацiй та iнших об'єднань юридичних осiб, що протягом останнiх трьох рокiв здiйснюють дiяльнiсть, спрямовану на покращення бiзнес-клiмату, захист прав та iнтересiв бiзнесу в Українi. Перелiк таких мiжнародних та iноземних органiзацiй надається Мiнiстерством закордонних справ України на запит керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, i оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi цього центрального органу виконавчої влади. Зазначенi мiжнароднi та iноземнi органiзацiї погоджують пропозицiю спiльного списку кандидатiв до складу атестацiйних комiсiй.
Склад та кiлькiсть атестацiйних комiсiй другої черги атестацiї визначаються керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
У разi припинення повноважень члена атестацiйної комiсiї у перiод проведення атестацiї на його замiну призначається новий член атестацiйної комiсiї.
Членом атестацiйної комiсiї може бути особа, яка має вищу освiту, бездоганну дiлову репутацiю, високi професiйнi i моральнi якостi, володiє необхiдними знаннями та навичками для виконання повноважень члена атестацiйної комiсiї, вiдповiдає критерiю доброчесностi.
Членом атестацiйної комiсiї не може бути особа, зазначена в абзацах третьому - п'ятому та сьомому частини четвертої статтi 5702 Митного кодексу України.
Засiдання атестацiйної комiсiї першої черги атестацiї є повноважним, якщо на ньому присутнi не менше семи членiв атестацiйної комiсiї, з яких не менше трьох її членiв, визначених на пiдставi пропозицiй зазначених у цьому пунктi мiжнародних та iноземних органiзацiй, та трьох членiв, визначених керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Рiшення атестацiйної комiсiї першої черги атестацiї вважається прийнятим, якщо на засiданнi атестацiйної комiсiї за нього проголосували не менше семи членiв атестацiйної комiсiї, у тому числi не менше трьох її членiв, визначених на пiдставi пропозицiй зазначених у цьому пунктi мiжнародних та iноземних органiзацiй, та трьох членiв, визначених керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
У разi однакової кiлькостi членiв атестацiйної комiсiї першої черги атестацiї, якi пiдтримали рiшення, та кiлькостi членiв, якi не пiдтримали його або утрималися пiд час голосування, або не брали участi в голосуваннi незалежно вiд причини, голосування з вiдповiдного питання проводиться повторно до прийняття рiшення згiдно з абзацом дев'ятнадцятим цього пункту.
Атестацiйна комiсiя за результатами проведення атестацiї приймає одне з таких рiшень: рiшення про успiшне проходження посадовою особою митного органу атестацiї або рiшення про неуспiшне проходження посадовою особою митного органу атестацiї.
Члени атестацiйної комiсiї можуть брати участь у засiданнi атестацiйної комiсiї дистанцiйно в режимi вiдеоконференцiї.
Голова та секретар атестацiйної комiсiї обираються з числа членiв атестацiйної комiсiї шляхом вiдкритого голосування.
Засiдання атестацiйної комiсiї є вiдкритим для представникiв медiа i журналiстiв. Iнформацiя про час та мiсце проведення засiдання атестацiйної комiсiї оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, не пiзнiш як за 24 години до його початку.
Пiд час проведення атестацiї забезпечується вiдео- та аудiофiксацiя тестувань та спiвбесiд.
Органiзацiйно-технiчне забезпечення атестацiйних комiсiй покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику. Фiнансування, органiзацiйно-технiчне та експертне забезпечення роботи атестацiйних комiсiй та їх членiв, у тому числi секретарiату, що утворюється для допомоги в їхнiй дiяльностi, може здiйснюватися за рахунок залучення мiжнародної технiчної допомоги.
Проведення атестацiї посадових осiб митних органiв включає такi етапи:
тестування з метою визначення рiвня знання законодавства України, що проводиться письмово за допомогою iнформацiйно-комунiкацiйних технологiй;
тестування з метою визначення рiвня загальних здiбностей, що проводиться письмово за допомогою iнформацiйно-комунiкацiйних технологiй;
проведення спiвбесiди з особами, якi пройшли попереднi етапи, з метою оцiнювання їх вiдповiдностi критерiям доброчесностi та професiйної компетентностi. При цьому застосовуються вимоги до оцiнювання вiдповiдностi критерiю доброчесностi, передбаченi статтею 5702 Митного кодексу України.
До початку атестацiї рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, щодо порядку органiзацiї та проведення атестацiї можуть встановлюватися додатковi етапи атестацiї.
Результати тестувань та додаткових етапiв атестацiї у разi їх проведення за рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, стосовно кожної посадової особи оприлюднюються вiдповiдною атестацiйною комiсiєю на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, не пiзнiш як за 48 годин до проведення спiвбесiди.
Неявка посадової особи митного органу, яка пiдлягає атестацiї, без поважних причин на будь-який з етапiв атестацiї, а також неуспiшне проходження такою особою будь-якого з етапiв атестацiї є окремими пiдставами для прийняття рiшення про неуспiшне проходження атестацiї такою посадовою особою. Причина неявки пiдтверджується документально у строк, визначений атестацiйною комiсiєю, але не менше двох робочих днiв з дня неявки. Атестацiйна комiсiя оцiнює належнiсть причини неявки працiвника до поважних причин. Неподання документального пiдтвердження причини неявки у строк, визначений атестацiйною комiсiєю, є пiдставою для визнання неявки такою, що була без поважних причин.
Члени атестацiйної комiсiї з метою здiйснення своїх повноважень мають право:
збирати, перевiряти та аналiзувати iнформацiю, у тому числi з обмеженим доступом (крiм iнформацiї, вiднесеної до державної таємницi вiдповiдно до закону), про посадових осiб митних органiв, якi проходять атестацiю, та їхнiх близьких осiб;
мати на перiод атестацiї тимчасовий безоплатний доступ до реєстрiв, баз даних, держателем (адмiнiстратором) яких є державнi органи;
брати участь у засiданнях та iнших заходах, що проводяться атестацiйною комiсiєю;
звертатися до посадових осiб митних органiв, якi проходять атестацiю, а також до будь-яких iнших фiзичних чи юридичних осiб iз запитом про надання пояснень, документiв чи iнформацiї, необхiдних для розгляду питання про вiдповiднiсть особи критерiям доброчесностi та професiйної компетентностi;
з метою збирання, перевiрки та аналiзу iнформацiї, у тому числi з обмеженим доступом, користуватися допомогою членiв секретарiату атестацiйної комiсiї.
Для проведення спiвбесiди атестацiйна комiсiя має право отримувати в центральному органi виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та його територiальних органах, Нацiональному антикорупцiйному бюро України, Державному бюро розслiдувань, Нацiональному агентствi з питань запобiгання корупцiї, iнших органах державної влади будь-яку iнформацiю про посадову особу митного органу, необхiдну для цiлей атестацiї, у тому числi iнформацiю про:
матерiали дисциплiнарних проваджень стосовно посадової особи митного органу;
скарги, якi надходили на дiї посадової особи митного органу, iз стислим описом сутi таких скарг;
випадки недотримання посадовою особою митного органу правил етичної поведiнки та доброчесностi;
доходи, склад майна, витрати, фiнансовi зобов'язання посадової особи та її близьких i пов'язаних осiб;
iншу iнформацiю та документи, необхiднi для роботи атестацiйної комiсiї (особовi справи, послужнi списки, бiографiчнi довiдки тощо). Орган державної влади або особа, якi отримали запит члена атестацiйної комiсiї, зобов'язанi надати необхiднi пояснення та/або документи (їх копiї) чи iнформацiю протягом 10 календарних днiв з дня отримання запиту.
Члени атестацiйної комiсiї зобов'язанi:
забезпечувати захист i нерозголошення персональних даних, iнформацiї з обмеженим доступом, що стали їм вiдомi у зв'язку iз здiйсненням повноважень;
брати участь у роботi атестацiйної комiсiї особисто, без делегування своїх повноважень iншим особам, у тому числi iншим членам атестацiйної комiсiї;
не використовувати в iнших цiлях, нiж для здiйснення своїх повноважень як членiв атестацiйної комiсiї, персональнi данi та iншу iнформацiю, що стала їм вiдома у зв'язку з участю в роботi атестацiйної комiсiї;
повiдомляти атестацiйну комiсiю про те, що член атестацiйної комiсiї перебуває чи перебував в особистих чи дiлових стосунках iз посадовою особою митного органу, яка проходить атестацiю в цiй атестацiйнiй комiсiї, та/або про наявнiсть iншого конфлiкту iнтересiв або обставин, що можуть вплинути на об'єктивнiсть та безстороннiсть пiд час прийняття таким членом атестацiйної комiсiї рiшення стосовно особи, яка проходить атестацiю, i вiдмовлятися (заявляти самовiдвiд) вiд участi у збираннi iнформацiї, розглядi питання про таку особу i голосуваннi стосовно неї. Порядок врегулювання конфлiкту iнтересiв членiв атестацiйної комiсiї та членiв її секретарiату визначається порядком органiзацiї та проведення атестацiї посадових осiб митних органiв.
Члени секретарiату атестацiйної комiсiї за дорученням членiв атестацiйної комiсiї мають право одержувати за письмовим зверненням члена атестацiйної комiсiї, перевiряти та аналiзувати iнформацiю, у тому числi iнформацiю з обмеженим доступом (крiм iнформацiї, вiднесеної до державної таємницi вiдповiдно до закону), необхiдну для здiйснення повноважень атестацiйної комiсiї, а також мають iншi права та обов'язки, визначенi цим Законом. Члени секретарiату атестацiйної комiсiї зобов'язанi забезпечувати захист i нерозголошення персональних даних, iнформацiї з обмеженим доступом, що стали їм вiдомi у зв'язку iз здiйсненням повноважень.
Посадова особа митного органу, яка пiдлягає атестацiї, пiд час проходження атестацiї має право доводити до атестацiйної комiсiї свою позицiю в уснiй чи письмовiй формi, надавати уснi та письмовi пояснення, заперечення, документи, доводи, мiркування на пiдтвердження своєї професiйної компетентностi та доброчесностi.
Фiзичнi та юридичнi особи, органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування, громадськi об'єднання мають право подавати до атестацiйної комiсiї вiдомостi, якi можуть свiдчити про невiдповiднiсть посадової особи митного органу критерiям професiйної компетентностi та доброчесностi. Такi звернення (у тому числi анонiмнi) розглядаються атестацiйною комiсiєю, за умови що наведена в них iнформацiя стосується конкретної посадової особи або її близьких осiб та мiстить фактичнi данi, якi можуть бути перевiренi пiд час спiвбесiди. Для цього графiк проведення тестувань та спiвбесiд iз зазначенням прiзвищ, iмен, по батьковi (за наявностi), посад не пiзнiш як за 10 календарних днiв до дати їх проведення оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику.
Оприлюднення графiка проведення тестувань та спiвбесiд на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, вважається належним повiдомленням посадових осiб митних органiв про час, дату та мiсце проведення тестування та спiвбесiди.
Результати проходження спiвбесiди посадовою особою митного органу оприлюднюються на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, наступного робочого дня пiсля її проведення. Рiшення атестацiйної комiсiї про неуспiшне проходження атестацiї посадовою особою митного органу є пiдставою для припинення державної служби такої особи.
Рiшення про звiльнення такої посадової особи приймається суб'єктом призначення або керiвником державної служби у 14-денний строк з дня прийняття вiдповiдного рiшення атестацiйної комiсiї.
Наказ про звiльнення посадової особи митного органу за результатами атестацiї може бути виданий суб'єктом призначення або керiвником державної служби у перiод вiдпустки, тимчасової непрацездатностi такої посадової особи iз зазначенням дати звiльнення, яка є першим робочим днем пiсля закiнчення вiдпустки або наступним робочим днем за днем закiнчення перiоду тимчасової непрацездатностi, зазначеного у документi про тимчасову непрацездатнiсть.
Рiшення атестацiйної комiсiї за результатами проведення атестацiї має бути доведено до вiдповiдної посадової особи митного органу у порядку, визначеному статтею 91 Закону України "Про державну службу", протягом п'яти робочих днiв з дня його прийняття.
Повторне проходження атестацiї забороняється, крiм випадкiв її проходження посадовими особами, звiльненими з митних органiв з пiдстави неуспiшного проходження атестацiї та стосовно яких набрало законної сили рiшення суду про їх поновлення на посадi.
Документи про проходження атестацiї посадовою особою митного органу, у тому числi результати атестацiї, зберiгаються в особовiй справi такої посадової особи.
Положення статтi 87 Закону України "Про державну службу" застосовуються до посадових осiб митних органiв у частинi, що не суперечить цьому Закону.
Рiшення про звiльнення посадової особи митного органу з пiдстави неуспiшного проходження атестацiї може бути оскаржено до суду лише особою, стосовно якої воно прийнято, виключно з питань додержання процедури прийняття рiшення про звiльнення, а також порядку органiзацiї та проведення атестацiї, неуспiшне проходження якої стало пiдставою для звiльнення. Суд пiд час розгляду таких скарг не оцiнює повторно факти чи твердження, оцiненi атестацiйною комiсiєю, та вiдповiднi висновки, зробленi атестацiйною комiсiєю на пiдставi обґрунтованого сумнiву.
Для цiлей цього пункту термiн "митнi органи" означає центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, спецiалiзований орган з питань експертизи та дослiджень, спецiалiзований орган з питань спецiалiзованої пiдготовки та кiнологiчного забезпечення, митницi, митнi пости.
4. Керiвнику центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, пiсля завершення проведення атестацiї посадових осiб митних органiв вiдповiдно до цього Закону забезпечити заповнення вакантних посад у митних органах шляхом проведення вiдкритих конкурсiв у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, з урахуванням особливостей, визначених Митним кодексом України.
5. Кабiнету Мiнiстрiв України:
1) протягом одного мiсяця з дня набрання чинностi цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї цього Закону;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
2) протягом двох мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом сформувати комiсiю з проведення конкурсу з вiдбору на посаду керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, вiдповiдно до статтi 5702 Митного кодексу України;
3) через три мiсяцi з дня видання розпорядження про призначення керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому статтею 5702 Митного кодексу України, забезпечити утворення таким керiвником атестацiйних комiсiй та проведення атестацiї посадових осiб митних органiв вiдповiдно до цього Закону;
4) протягом шести рокiв з дня набрання чинностi цим Законом забезпечити пiдготовку i подання на розгляд Верховної Ради України законопроекту про припинення участi мiжнародних та iноземних органiзацiй, якi вiдповiдно до мiжнародних або мiждержавних угод надавали Українi мiжнародну технiчну допомогу у сферах проведення структурних реформ, фiнансової та технiчної пiдтримки України, запобiгання i протидiї корупцiї, у формуваннi комiсiї з проведення конкурсу на зайняття посади керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, та Комiсiї з проведення зовнiшньої незалежної оцiнки (аудиту) ефективностi дiяльностi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, через вiсiм рокiв з дня набрання чинностi цим Законом.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
17 вересня 2024 року
N 3977-IX
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |