ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
м.Київ
вiд 10.06.2002 | N 312 |
---|
Про внесення змiн i доповнень до Iнструкцiї про
порядок контролю митними органами за
справлянням пiд час митного оформлення товарiв,
увезених (пересланих) на митну територiю України,
та перерахуванням до бюджету податку на додану
вартiсть, затвердженої наказом Держмитслужби вiд
09.06.99 N 346
Зареєстровано |
У зв'язку iз змiнами в
законодавствi та на виконання доручення
Президента України вiд 02.08.99 N 1-14/885 щодо
перегляду виданих нормативно-правових актiв з
метою приведення їх у вiдповiднiсть з Конституцiєю
України та актами законодавства НАКАЗУЮ:
1. Унести змiни до Iнструкцiї про порядок контролю митними органами за справлянням пiд час митного оформлення товарiв, увезених (пересланих) на митну територiю України, та перерахуванням до бюджету податку на додану вартiсть, затвердженої наказом Держмитслужби вiд 09.06.99 N 346 i зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 01.07.99 за N 427/3720 (далi - Iнструкцiя), виклавши її в новiй редакцiї (додається).
2. Управлiнню митних платежiв (Шульга С.В.) i Правовому управлiнню (Мельник М.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Управлiнню справами (Карпенко В.П.) пiсля державної реєстрацiї наказу забезпечити його тиражування та розсилку в митнi органи.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Шейка О.П.
Голова Служби | М.Каленський |
Затверджено Наказ Державної митної служби України 10.06.2002 N 312 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 2 липня 2002 р. за N 552/6840 |
Iнструкцiя
про порядок контролю митними органами за
справлянням пiд час митного оформлення товарiв,
увезених (пересланих) на митну територiю України,
та перерахуванням до бюджету податку на додану
вартiсть
1. Загальнi положення
1.1. Цю Iнструкцiю розроблено на виконання Закону України "Про податок на додану вартiсть", Указу Президента України вiд 07.08.98 N 857/98 "Про деякi змiни в оподаткуваннi" та постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.04.98 N 417 "Про затвердження Порядку внесення податку на додану вартiсть до бюджету пiд час ввезення (пересилання) товарiв на митну територiю України", вiд 01.10.97 N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму податку на додану вартiсть при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України".
1.2. Податок на додану вартiсть є внутрiшнiм податком i не може регулюватися нормами мiжнародних договорiв, крiм договорiв, ратифiкованих Верховною Радою України до набрання чинностi Законом України "Про податок на додану вартiсть". Змiни порядку оподаткування податком на додану вартiсть (далi - ПДВ) можуть здiйснюватися лише внесенням змiн до цього Закону.
1.3. Товари, якi ввозяться (пересилаються) в Україну, оподатковуються ПДВ за ставкою, установленою Законом України "Про податок на додану вартiсть".
ПДВ становить 20 вiдсоткiв вiд бази оподаткування (основи для нарахування), що обчислюється згiдно зi статтею 4 Закону України "Про податок на додану вартiсть".
1.4. Датою виникнення податкових зобов'язань при ввезеннi (iмпортуваннi) товарiв є дата оформлення ввiзної митної декларацiї iз зазначенням у нiй суми ПДВ, що пiдлягає сплатi.
1.5. ПДВ сплачується платниками податку - особами, якi ввозять (пересилають) товари на митну територiю України, одночасно зi сплатою мита та митних зборiв (до або на день подання вантажної митної декларацiї для митного оформлення).
1.6. Платники ПДВ при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України можуть за власним бажанням надавати митним органам простий вексель на суму податкового зобов'язання (далi - податковий вексель) за кожною вантажною митною декларацiєю (далi - ВМД) окремо, у порядку та в строки, установленi чинним законодавством.
Виняток становлять:
товари, на якi встановлено законодавством акцизний збiр (крiм тютюнової сировини);
товари, що вiдносяться до товарних груп 1 - 24 Гармонiзованої системи опису та кодування товарiв (далi - ГСОтаКТ);
товари, якi ввозяться (пересилаються) пiдприємствами з iноземними iнвестицiями незалежно вiд форми та часу внесення цих iнвестицiй.
Виданий податковий вексель не пiдлягає передачi шляхом iндосаменту.
Обов'язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися iншим особам, незалежно вiд їх взаємовiдносин з векселедавцем.
Порядок випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму податку на додану вартiсть при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України, затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.10.97 N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму податку на додану вартiсть при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України".
1.7. Товари, за якi не був сплачений ПДВ, митному оформленню не пiдлягають, крiм випадкiв, коли вони пiдлягають звiльненню вiд обкладення цим податком.
1.8. Контроль за правильнiстю обчислення i своєчаснiстю сплати ПДВ при митному оформленнi товарiв, що iмпортуються в Україну, здiйснюється митними органами.
1.9. Увезенi суб'єктами пiдприємницької дiяльностi товари, на якi поширюються податковi пiльги згiдно з чинним законодавством, пiдлягають митному оформленню лише пiсля подання всiх потрiбних для застосування пiльг документiв або за умови сплати всiх належних податкiв i зборiв, установлених чинним законодавством України.
Порядок подання документiв, якi пiдтверджують право суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi на користування встановленими чинним законодавством податковими пiльгами пiд час митного оформлення товарiв та iнших предметiв, що ввозяться на митну територiю України або вивозяться з митної територiї України, затверджено наказом Державної митної служби України вiд 22.12.99 N 845 "Про затвердження Порядку подання документiв, якi пiдтверджують право суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi на користування встановленими чинним законодавством податковими пiльгами пiд час митного оформлення товарiв та iнших предметiв, що ввозяться на митну територiю України або вивозяться з митної територiї України", зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 05.04.2000 за N 210/4431.
1.10. Нарахування та справляння ПДВ при митному оформленнi давальницької сировини iноземного замовника, яка ввозиться на митну територiю України, здiйснюються з урахуванням положень Закону України "Про операцiї з давальницькою сировиною у зовнiшньоекономiчних вiдносинах".
1.11. Платники ПДВ на товари, що iмпортуються в Україну, перераховують кошти через банкiвськi установи на вiдповiднi рахунки митних органiв, що здiйснюють митне оформлення, крiм випадкiв застосування векселя як засобу платежу.
Митнi органи перераховують одержанi суми на рахунок Державної митної служби України за вiдповiдними кодами бюджетної класифiкацiї не пiзнiше як за три банкiвськi днi з моменту настання термiну розрахункiв з державним бюджетом, у тому числi з дати повного оформлення ВМД.
1.12. Суми ПДВ справляються в нацiональнiй валютi України та зараховуються до Державного бюджету України.
2. Об'єкт оподаткування
2.1. Об'єктом оподаткування ПДВ є операцiї з увезення (пересилання) товарiв на митну територiю України та отримання робiт (послуг), що надаються нерезидентами для їх використання (споживання) на митнiй територiї України, у тому числi операцiї з увезення (пересилання) майна за договорами оренди (лiзингу), застави та iпотеки.
2.2. За операцiями, якi не пiдлягають декларуванню митним органам, ПДВ нараховується та справляється податковими органами.
3. База оподаткування
3.1. База оподаткування ПДВ для товарiв, якi ввозяться (пересилаються) на митну територiю України, визначається вiдповiдно до вимог пункту 4.3 статтi 4 Закону України "Про податок на додану вартiсть".
3.2. Для товарiв, якi ввозяться (пересилаються) на митну територiю України, базою оподаткування є договiрна (контрактна) вартiсть таких товарiв, але не менша митної вартостi, зазначеної у ввiзнiй митнiй декларацiї з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України, сплати брокерських, агентських, комiсiйних та iнших видiв винагород, пов'язаних з увезенням (пересиланням) таких товарiв, плати за використання об'єктiв iнтелектуальної власностi, що належать до таких товарiв, акцизних зборiв, увiзного мита, а також iнших податкiв, зборiв (обов'язкових платежiв), за винятком податку на додану вартiсть, що включаються в цiну товарiв (робiт, послуг) згiдно iз законами України з питань оподаткування.
3.3. Визначена вартiсть перераховується в українськi гривнi за валютним (обмiнним) курсом Нацiонального банку України, що дiяв на момент виникнення податкових зобов'язань.
4. Операцiї, що не є об'єктом оподаткування
Не є об'єктом оподаткування ПДВ операцiї з:
4.1. Передачi майна орендодавця (лiзингодавця), що є резидентом, у користування орендарю (лiзингоотримувачу) згiдно з умовами договору оренди (лiзингу) та його повернення орендодавцю (лiзингодавцю) пiсля закiнчення дiї такого договору.
4.2. Обiгу валютних цiнностей (у тому числi нацiональної та iноземної валюти), банкiвських металiв, банкнот та монет Нацiонального банку України, за винятком тих, що використовуються з нумiзматичною метою, базою оподаткування яких є продажна вартiсть.
4.3. Передачi основних фондiв як внеску до статутного фонду юридичної особи для формування її цiлiсного майнового комплексу в обмiн на емiтованi нею корпоративнi права (крiм пiдакцизних товарiв).
4.4. Повернення основних фондiв, попередньо внесених до статутного фонду юридичної особи iншими юридичними або фiзичними особами, у разi їх виходу з числа засновникiв або учасникiв такої юридичної особи або в разi лiквiдацiї такої юридичної особи (крiм пiдакцизних товарiв).
5. Операцiї з увезення (пересилання) на митну територiю України товарiв, що звiльненi вiд оподаткування
5.1. Перелiк операцiй з увезення (пересилання) на митну територiю України товарiв, що звiльненнi вiд оподаткування, визначається вiдповiдно до законодавства.
5.2. У разi ввезення на митну територiю України товарiв у межах мiжнародних договорiв, належним чином ратифiкованих Верховною Радою України до набрання чинностi Законом України "Про податок на додану вартiсть", якими передбачено звiльнення вiд оподаткування ПДВ, застосовуються норми мiжнародних договорiв.
6. Платники податку
Платниками ПДВ є особи, якi ввозять (пересилають) товари на митну територiю України або отримують вiд нерезидента роботи (послуги) для їх використання або споживання на митнiй територiї України, за винятком фiзичних осiб, що не зареєстрованi як платники податку, якщо такi фiзичнi особи ввозять (пересилають) товари (предмети) в обсягах, що не пiдлягають оподаткуванню згiдно з законодавством.
7. Порядок нарахування
Сума податку на додану вартiсть нараховується за формулами, де Спдв - сума ПДВ; Са - сума акцизного збору; В митна вартiсть; См - сума мита; П - ставка ПДВ (20%):
а) на товари, що обкладаються митом та акцизним збором:
Спдв = (В + См + Са) х П/100;
б) на товари, що обкладаються тiльки митом:
Спдв = (В + См) х П/100;
в) на товари, що обкладаються тiльки акцизним збором:
Спдв = (В + Са) х П/100;
г) на iншi товари, що не пiдлягають обкладенню митом та акцизним збором:
Спдв = В х П/100.
8. Порядок заповнення вантажної митної декларацiї
8.1. Нарахування ПДВ, що пiдлягає сплатi, проводиться в графi 47 ВМД "Нарахування мита та митних платежiв" та додаткових аркушiв до неї в такому порядку.
8.1.1. У першiй колонцi "Вид" зазначається код "028" вiдповiдно до Класифiкатора видiв податкiв та зборiв.
8.1.2. У другiй колонцi "Основа нарахування" зазначаються:
митна вартiсть товару, зазначена в графi 45 ВМД "Митна вартiсть", збiльшена на суму мита (для товарiв, що пiдлягають обкладенню митом) та акцизного збору (для товарiв, що пiдлягають обкладенню акцизним збором);
фактурна (договiрна, контрактна) вартiсть товару, зазначена в графi 22 ВМД "Валюта та загальна фактурна вартiсть", збiльшена на суму мита (для товарiв, що пiдлягають обкладенню митом) та акцизного збору (для товарiв, що пiдлягають обкладенню акцизним збором), - якщо митна вартiсть товару менша, нiж фактурна (договiрна, контрактна) вартiсть;
митна вартiсть товару, зазначена в графi 45 ВМД "Митна вартiсть", або фактурна (договiрна, контрактна) вартiсть товару, зазначена в графi 22 ВМД "Валюта та загальна фактурна вартiсть" (якщо митна вартiсть товару менше нiж фактурна (договiрна, контрактна) вартiсть), збiльшена на суму умовно нарахованих мита й акцизного збору, - при нарахуваннi податку умовно.
8.1.3. У третiй колонцi "Ставка" зазначається установлений чинним законодавством розмiр ставки ПДВ.
8.1.4. У четвертiй колонцi "Сума" зазначається нарахована сума ПДВ.
8.1.5. У п'ятiй колонцi "Спосiб платежу" зазначається код способу розрахунку вiдповiдно до Класифiкатора способiв розрахунку.
У разi несплати ПДВ у графi 44 ВМД "Додаткова iнформацiя/поданi документи" пiд пунктом 7 зазначаються реквiзити документа, на пiдставi якого податок не пiдлягає сплатi.
8.2. У графi "B" "Подробицi розрахункiв" зазначаються код "028" вiдповiдно до Класифiкатора видiв податкiв та зборiв; загальна сума податкiв та зборiв за цим кодом, що включає в себе суми податкiв та зборiв за основним i кожним додатковим аркушем ВМД; платiжнi реквiзити; номер та дата векселя (при поданнi векселя).
8.3. Графа "C" заповнюється посадовою особою вiддiлу митних платежiв.
До графи основного аркуша ВМД заноситься iнформацiя про податки та збори в такому порядку:
Код виду | / | номер платiжного документа, що засвiдчує сплату вiдповiдного податку або збору | / | дата сплати (надходження) податку або збору за платiжним дорученням | / | сума сплати |
Проставляються номерний штамп "СПЛАЧЕНО" i пiдпис посадової особи вiддiлу митних платежiв, що здiйснила списання сум податкiв та зборiв за цiєю ВМД.
8.4. У графi 36 "Преференцiя" зазначаються цифровi коди податкових пiльг, передбачених чинним законодавством щодо товару, задекларованого в графi 31 ВМД.
Коди формуються за такою схемою:
МММ | / | ААА | / | ППП | |
Елемент N | 1 | 2 | 3 |
де:
МММ - код пiльги в обкладеннi товару ввiзним (вивiзним) митом вiдповiдно до Класифiкатора пiльг в обкладеннi товарiв увiзним митом (Класифiкатора пiльг в обкладеннi товарiв вивiзним митом);
ААА - код пiльги в обкладеннi товарiв акцизним збором вiдповiдно до Класифiкатора пiльг в обкладеннi товарiв акцизним збором;
ППП - код пiльги в обкладеннi товарiв ПДВ вiдповiдно до Класифiкатора пiльг в обкладеннi товарiв податком на додану вартiсть.
В iнших випадках у графi проставляється "000/000/000".
9. Порядок i строки сплати ПДВ
9.1. При ввезеннi (пересиланнi) на митну територiю України товарiв, на якi встановлено акцизний збiр (крiм тютюнової сировини), товарiв, що вiдносяться до товарних груп 1 - 24 ГСОтаКТ, якi ввозяться (пересилаються) пiдприємствами з iноземними iнвестицiями незалежно вiд форми та часу внесення цих iнвестицiй, та iнших товарiв без використання вексельної форми сплати ПДВ порядок i строки його сплати аналогiчнi порядку i строкам сплати ввiзного мита та митних зборiв.
9.2. За умови застосування, за бажанням платника, вексельної форми сплати ПДВ для цiлей митного оформлення товарiв, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України i не зазначенi в пунктi 9.1 цiєї Iнструкцiї, моментом сплати ПДВ є момент подання митницi оформлення трьох примiрникiв податкового векселя, оформленого вiдповiдно до положень Закону України "Про податок на додану вартiсть" та постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.10.97 N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму податку на додану вартiсть при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України".
9.3. Для забезпечення облiку та контролю за фактично нарахованими та сплаченими сумами ПДВ митними органами ведуться особовi рахунки пiдприємств у порядку, що встановлюється Державною митною службою України.
9.4. Вiдповiдно до вимог наказу Мiнiстерства фiнансiв, Державного казначейства, Державної податкової адмiнiстрацiї вiд 31.03.2000 N 68/27/146 "Про запровадження щоденної оперативної звiтностi про надходження платежiв до Державного бюджету України" Державна митна служба України проводить з Державним казначейством щомiсячну (за звiтними даними) та щодекадну (за оперативними даними) звiрку надходжень до бюджету податку на додану вартiсть, яка щокварталу оформлюється вiдповiдними актами.
10. Особливостi при сплатi ПДВ податковими векселями
10.1. Податковi векселi, виписанi платниками податку, що мали протягом останнiх 12 мiсяцiв обсяг оподатковуваних операцiй з продажу товарiв (робiт, послуг) бiльше п'яти мiльйонiв гривень, або пiдприємствами, визначеними в пiдпунктi 5.2.1 пункту 5.2 статтi 5 Закону України "Про податок на додану вартiсть", та не мають заборгованостi з цього податку (крiм реструктуризованої згiдно iз законодавством) за результатами податкових перiодiв, що передують податковому перiоду, у якому надається податковий вексель, не пiдлягають забезпеченню.
Довiдка щодо вiдповiдностi статусу iмпортера зазначеним вимогам безоплатно видається податковим органом на запит платника податку та поновлюється кожнi три календарнi мiсяцi.
Податковi векселi, виписанi iншими платниками податку, пiдлягають пiдтвердженню комерцiйними банками шляхом авалю.
10.2. Податковий вексель видається особою, яка вiдповiдає всiм наведеним нижче вимогам:
є платником ПДВ вiдповiдно до вимог статтi 2 Закону України "Про податок на додану вартiсть";
зареєстрована як платник ПДВ згiдно iз статтею 9 цього Закону та внесена до реєстру платникiв ПДВ;
має iндивiдуальний податковий номер, присвоєний як платнику ПДВ;
має право на вiдшкодування ПДВ з бюджету за результатами попереднього звiтного перiоду, якщо така заборгованiсть з вiдшкодування ПДВ на день видачi податкового векселя не погашена;
здiйснює ввезення товарiв за прямими договорами для власних виробничих потреб.
Вимоги, зазначенi в абзацi п'ятому цього пункту, не поширюються на осiб, що здiйснюють операцiї з увезення на митну територiю України нафти сирої згiдно з кодом УКТЗЕД 2709 00.
10.3. Пiд час оформлення ВМД на зворотному боцi всiх трьох примiрникiв податкового векселя проставляються дата та довiдковий номер декларацiї, що засвiдчуються особистим штампом "СПЛАЧЕНО" iнспектора вiддiлу митних платежiв, а пiсля завершення оформлення - особистою печаткою iнспектора митного органу, який здiйснював випуск товару у вiльний обiг.
В органi митного контролю, який здiйснює митне оформлення ввезених (пересланих) на митну територiю України товарiв, залишається другий примiрник векселя. Перший примiрник векселя надсилається (передається) цим органом митного контролю не пiзнiш як третього дня вiд дати видачi векселя податковому органу, у якому iмпортер товарiв зареєстрований як платник ПДВ.
Третiй примiрник векселя залишається у платника податку, який його видав.
Данi про прийнятi на облiк податковi векселi заносяться до окремого журналу, який повинен бути прошнурований та опечатаний.
Форму журналу облiку податкових векселiв наведено в додатку 1.
Першi примiрники податкових векселiв надсилаються податковим адмiнiстрацiям разом з реєстром податкових векселiв, заповненим за формою, наведеною в додатку 2, i засвiдченим пiдписом начальника вiддiлу митних платежiв. За рiшенням начальника митницi може бути встановлений iнший порядок, коли право засвiдчення реєстрiв податкових векселiв з подальшим їх направленням до податкових органiв покладається на начальникiв митних постiв.
Реєстри податкових векселiв заповнюються у двох примiрниках: другий примiрник реєстру зберiгається у справах вiддiлу митних платежiв. Номер та дата реєстру заносяться у вiдповiдну графу журналу облiку податкових векселiв.
11. Порядок стягнення не сплачених у встановленi строки сум ПДВ
Не сплаченi у визначенi термiни суми ПДВ з товарiв, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України, а також суми цього податку, не сплаченi внаслiдок iнших дiй, що спричинили їх недоїмку, стягуються в установленому законодавством порядку.
Заступник начальника Управлiння митних платежiв | А.Ємець |
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |