ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
23.02.2007р. | N 11/4-15/1877-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Щодо застосування окремих норм Закону України
вiд 21.12.2000 N 2181-III
У зв'язку з запитами митних органiв стосовно застосування окремих норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" вiд 21.12.2000 N 2181-III (далi - Закон), iнформуємо.
Щодо самостiйного донарахування платниками податкiв податкових зобов'язань.
Вiдповiдно до пункту 17.2 статтi 17 Закону платник податкiв, який до початку його перевiрки контролюючим органом самостiйно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових перiодiв, зобов'язаний надiслати уточнюючий розрахунок i сплатити суму такої недоплати та штраф у розмiрi п'яти вiдсоткiв вiд такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
Таким чином, якщо до початку документальної чи камеральної перевiрки платник податкiв самостiйно виявляє факти, що вплинули на розмiр податкового зобов'язання, визначеного у вантажнiй митнiй декларацiї (далi - ВМД), то вiн має подати довiльної форми заяву та уточнюючий розрахунок зi змiненими параметрами та сумою, що пiдлягає доплатi (з урахуванням штрафних санкцiй, визначених п.17.2 Закону) за пiдписом керiвника та головного бухгалтера та засвiдченi гербовою печаткою пiдприємства. До зазначеної заяви та розрахунку додається копiя платiжного доручення про перерахування вiдповiдних коштiв на депозитний рахунок митницi та четвертий, п'ятий основнi аркушi ВМД.
Пiсля прийняття керiвництвом митницi рiшення про задоволення зазначеної заяви, вiддiл митних платежiв здiйснює списання коштiв суб'єкта ЗЕД з депозитного рахунку митницi та вживає заходiв щодо їх перерахування до бюджету.
При цьому зазначаємо, що у вищенаведеному випадку податковi повiдомлення митним органом не складаються, а вiдповiднi вiдомостi про донарахування митних платежiв (у тому числi й штрафних санкцiй) вiдображаються у ВМД у порядку, визначеному роздiлом 5 Порядку справляння податку на додану вартiсть пiд час митного оформлення товарiв, iмпортованих на митну територiю України, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 27.09.06 N 821, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 19.10.06 за N 1128/13002, роздiлами 7 та 8 Порядку справляння митними органами ввiзного (вивiзного) та особливих видiв мита пiд час митного оформлення товарiв, що перемiщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 23.01.06 N 30, зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 08.02.06 за N 109/11983, та з урахуванням роз'яснень, викладених у листi Держмитслужби вiд 20.04.06 N 11/4-15/4298-ЕП.
Щодо складання митними органами податкових повiдомлень у разi недекларування товарiв, якi неможливо конфiскувати (втраченi, зниклi чи реалiзованi товари).
У вiдповiдностi до пiдпункту 4.2.2 пункту 4.2 статтi 4 Закону визначено випадки, коли контролюючий орган зобов'язаний самостiйно визначити суму податкового зобов'язання платника податкiв.
Вiдповiдно до законiв України з питань оподаткування митнi органи є особами, вiдповiдальними за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податкiв та зборiв (обов'язкових платежiв) при перемiщеннi товарiв через митний кордон України.
Податковi зобов'язання за цими податками виникають на момент подання митної декларацiї до митного оформлення.
При вiдсутностi подачi вантажної митної декларацiї вiдсутнi законодавчi пiдстави для нарахування податкiв згiдно пiдпункту "г" пiдпункту 4.2.2 пункту 4.2 статтi 4 Закону.
Водночас, у разi, якщо операцiя, що є об'єктом оподаткування податками i зборами щодо яких митнi органи визначено контролюючими, вiдбулась, мають бути сплаченi й податки i збори до бюджету.
У такому випадку митнi органи мають керуватись пiдпунктом "б" пiдпункту 4.2.2 пункту 4.2 статтi 4 Закону й здiйснити нарахування податкiв i зборiв за пiдставами проведеної планової чи позапланової виїзних перевiрок суб'єкта зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
При цьому, складання податкових повiдомлень не виключає процедури притягнення до вiдповiдальностi щодо вчинених порушень митних правил.
Щодо порядку нарахування штрафних санкцiй (штрафу) у зв'язку з порушенням платниками податкiв правил оподаткування.
Законом встановлено, що штрафна санкцiя (штраф) - це плата у фiксованiй сумi або у виглядi вiдсоткiв вiд суми податкового зобов'язання (без урахування пенi та штрафних санкцiй), яка справляється з платника податкiв у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених вiдповiдними законами.
У вiдповiдностi до пiдпункту 17.1.3 пункту 17.1 статтi 17 Закону у разi коли контролюючий орган самостiйно донараховує суму податкового зобов'язання платника податкiв за пiдставами, викладеними у пiдпунктi "б" пiдпункту 4.2.2 пункту 4.2 статтi 4 цього Закону (результати документальних перевiрок результатiв дiяльностi платника податкiв свiдчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань), такий платник податкiв зобов'язаний сплатити штраф у розмiрi десяти вiдсоткiв вiд суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових перiодiв, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового перiоду, на який припадає така недоплата, та закiнчуючи податковим перiодом, на який припадає отримання таким платником податкiв податкового повiдомлення вiд контролюючого органу, але не бiльше п'ятдесяти вiдсоткiв такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно вiд кiлькостi податкових перiодiв, що минули.
З метою визначення порядку нарахування митними органами штрафних санкцiй у випадку виявлення за результатами документальних перевiрок недоплат за податками i зборами, щодо яких митнi органи визначено контролюючими, Держмитслужба звернулась за вiдповiдними роз'ясненнями до Мiнiстерства фiнансiв України.
Листом вiд 24.01.07 N 31-21020-04-13/1193 Мiнiстерство фiнансiв України надало Держмитслужбi роз'яснення, у вiдповiдностi до якого на пiдставi пiдпунктiв 4.1.4 та 4.1.6 пункту 4.1 статтi 4 Закону пiд податковим перiодом для цiлей нарахування митними органами штрафних санкцiй, передбачених пiдпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статтi 17 цього Закону, необхiдно розумiти один календарний мiсяць.
Щодо застосування штрафних санкцiй за порушення податкового законодавства у разi вiдчуження майна, внесеного до статутного фонду пiдприємства з iноземними iнвестицiями, до закiнчення трьох рокiв з часу зарахування iноземної iнвестицiї на баланс пiдприємства
Вiдповiдно до пiдпункту 17.1.9 статтi 17 Закону в разi, якщо платник податкiв здiйснює продаж (вiдчуження) товарiв (продукцiї) або здiйснює грошовi виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо вiдповiдно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (вiдчуження) або виплати, такий платник податкiв сплачує штраф у подвiйному розмiрi вiд суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). Сплата зазначеного штрафу не звiльняє платника податкiв вiд адмiнiстративної або кримiнальної вiдповiдальностi та/або конфiскацiї таких товарiв (продукцiї) або коштiв вiдповiдно до закону.
Статтею 18 Закону України "Про режим iноземного iнвестування" встановлено, що якщо протягом трьох рокiв з часу зарахування iноземної iнвестицiї на баланс пiдприємства з iноземними iнвестицiями майно, що було ввезене в Україну як внесок iноземного iнвестора до статутного фонду зазначеного пiдприємства, вiдчужується, у тому числi у зв'язку з припиненням дiяльностi цього пiдприємства (крiм вивезення iноземної iнвестицiї за кордон), пiдприємство з iноземними iнвестицiями сплачує ввiзне мито, яке обчислюється виходячи з митної вартостi цього майна, перерахованої у валюту України за офiцiйним курсом валюти України, визначеним Нацiональним банком України на день здiйснення вiдчуження майна. При цьому, вiдповiдно до пункту 15 Порядку видачi, облiку i погашення векселiв, виданих пiд час ввезення в Україну майна як внеску iноземного iнвестора до статутного фонду пiдприємства з iноземними iнвестицiями, а також за договорами (контрактами) про спiльну iнвестицiйну дiяльнiсть, та сплати ввiзного мита у разi вiдчуження цього майна, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.08.96 N 937, сплата ввiзного мита у зазначеному випадку має бути здiйснена не пiзнiше дня вiдчуження.
Отже, у разi встановлення фактiв вiдчуження вказаного вище майна ранiше трирiчного термiну без сплати ввiзного мита, митним органом має бути нараховано штраф за порушення податкового законодавства, встановлений пiдпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статтi 17 Закону. На суму нарахованого штрафу складається та направляється платнику податкiв податкове повiдомлення за формою "Р" вiдповiдно до Порядку пiдготовки та направлення митними органами податкових повiдомлень платникам податкiв, установлення й експлуатацiї дощок податкових повiдомлень, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 11.05.06 N 370, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29.05.06 за N 613/12487.
У той же час, штрафи за порушення податкового законодавства, передбаченi пiдпунктами 17.1.2-17.1.4 пункту 1.7 статтi 17 Закону, нараховуються у разi самостiйного визначення митними органами сум податкових зобов'язань платникiв податкiв на пiдставi положень пiдпункту 4.2.2 пункту 4.2 статтi 4 Закону. Оскiльки у випадку, що розглядається, сума податкового зобов'язання iз ввiзного мита була самостiйно узгоджена платником податку (визначена у ВМД), граничним термiном сплати якого є день вiдчуження майна (у разi вiдчуження ранiше трирiчного термiну з часу зарахування iноземної iнвестицiї на баланс пiдприємства) зазначенi штрафи на суму несплаченого ввiзного мита не накладаються.
Також звертаємо увагу, що у випадку сплати пiдприємством, яке здiйснило вiдчуження iнвестицiї, сум ввiзного мита пiзнiше дня такого вiдчуження, митницею мають бути нарахованi штрафнi санкцiї за порушення граничних строкiв сплати узгоджених податкових зобов'язань вiдповiдно до пiдпункту 17.1.7 пункту 17.1 статтi 17 Закону.
Роз'яснення щодо iнших особливостей, пов'язаних iз донарахуванням митних платежiв при вiдчуженнi iноземних iнвестицiй, доведенi до митних органiв листом Держмитслужби вiд 06.12.06 N 11/4-15/13826-ЕП.
Заступник Голови Служби | О.П.Шейко |
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |