ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 7 квiтня 2016 року | N 247 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок
формування уповноваженими банками реєстрiв та
внесення змiн до деяких нормативно-правових актiв
Нацiонального банку України з питань формування
уповноваженими банками реєстрiв
Вiдповiдно до статтi 99 Конституцiї України, вимог статей 6, 7, 44, 56 Закону України "Про Нацiональний банк України" та керуючись статтями 66, 67 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть", Законом України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" i положеннями роздiлiв II та III Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 23 лютого 2015 року N 124 "Про особливостi здiйснення деяких валютних операцiй", нормативно-правовим актом Нацiонального банку України про врегулювання ситуацiї на грошово-кредитному та валютному ринках України, Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок формування уповноваженими банками реєстрiв (додається).
2. Унести до пiдпункту 2 пункту 1 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 23 лютого 2015 року N 124 "Про особливостi здiйснення деяких валютних операцiй" (зi змiнами) такi змiни:
1) перше речення абзацу другого викласти в такiй редакцiї: "Уповноваженi банки для погодження зазначених платежiв зобов'язанi формувати вiдповiдний реєстр, що подається до Нацiонального банку України, згiдно з порядком та за формою, якi визначаються окремим нормативно-правовим актом Нацiонального банку України";
2) абзац третiй виключити.
У зв'язку з цим абзаци четвертий - шостий уважати вiдповiдно абзацами третiм - п'ятим.
3. Пiдпункт 17 пункту 6 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 03 березня 2016 року N 140 "Про врегулювання ситуацiї на грошово-кредитному та валютному ринках України" (зi змiнами) викласти в такiй редакцiї:
"17) з метою недопущення недобросовiсної практики проведення валютних операцiй уповноваженi банки формують реєстр операцiй за дорученнями клiєнтiв iз купiвлi iноземної валюти / перерахування за межi України iноземної валюти / перерахування коштiв у гривнях на користь нерезидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях, вiдкритi в уповноважених банках / перерахування коштiв, що здiйснюється на користь нерезидентiв через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав (далi - реєстр), та подають його до Нацiонального банку України згiдно з порядком та за формою, якi визначаються окремим нормативно-правовим актом Нацiонального банку України.
Уповноваженим банкам забороняється проводити операцiю клiєнта в разi отримання вiд Нацiонального банку України повiдомлення про непiдтвердження можливостi її здiйснення.
Операцiї, що пiдтвердженi Нацiональним банком України, можуть бути виконанi не ранiше четвертого операцiйного дня з дня подання уповноваженим банком iнформацiї про цi операцiї в реєстрi.
З метою запобiгання непродуктивному вiдпливу капiталу за кордон Нацiональний банк України має право запитувати й отримувати вiд уповноваженого банку копiї додаткових документiв, а також запитувати вiд центральних органiв виконавчої влади, правоохоронних органiв, Державного iнформацiйно-аналiтичного центру монiторингу зовнiшнiх товарних ринкiв, iнших державних та комерцiйних установ i органiзацiй iнформацiю чи додатковi документи, необхiднi для з'ясування обставин щодо конкретної операцiї, iнформацiя про яку була надана у вiдповiдному реєстрi.
Уповноваженим банкам забороняється здiйснювати операцiї, за якими Нацiональний банк України запитав iнформацiю чи копiї додаткових документiв, що необхiднi для з'ясування обставин щодо конкретної операцiї, iнформацiя про яку була надана у вiдповiдному реєстрi.
Нацiональний банк України має право не пiдтверджувати можливiсть здiйснення операцiї, уключеної до реєстру, якщо за результатами аналiзу документiв (iнформацiї), отриманих(ої) Нацiональним банком України в установленому законодавством порядку вiд уповноваженого банку та/або з iнших офiцiйних джерел (зокрема вiд державних органiв, Державного iнформацiйно-аналiтичного центру монiторингу зовнiшнiх товарних ринкiв, банкiв, iнших юридичних та/або фiзичних осiб, пiд час здiйснення безвиїзного нагляду / виїзної перевiрки iншого банку/установи/органiзацiї), виявленi ознаки, що можуть свiдчити про здiйснення банками ризикової дiяльностi, або дiйшов висновку, що характер або наслiдки фiнансових операцiй можуть нести реальну або потенцiйну небезпеку використання банку з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансування тероризму або фiнансування розповсюдження зброї масового знищення.
Уповноваженим банкам дозволяється здiйснювати операцiї з перерахування iноземної валюти за межi України за дорученням Державної казначейської служби України в день отримання платiжного доручення та без пiдтвердження Нацiональним банком України можливостi здiйснення цiєї операцiї".
4. Департаменту iнформацiйних технологiй до 12 квiтня 2016 року довести до вiдома банкiв України структуру та формат звiтного файла #2С, у виглядi якого уповноваженi банки подають до Нацiонального банку України реєстри.
5. Департаменту фiнансового монiторингу (Береза I. В.) довести змiст цiєї постанови до вiдома банкiв України для використання в роботi, а банкам України - до вiдома їх клiєнтiв.
6. Постанова набирає чинностi з 15 квiтня 2016 року. Пункт 3 цiєї постанови дiє до 08 червня 2016 року включно.
Голова | В. О. Гонтарева |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 07 квiтня 2016 року N 247 |
Iнструкцiя про порядок формування уповноваженими банками реєстрiв
1. Ця Iнструкцiя установлює порядок, строки, форму та спосiб подання уповноваженими банками до Нацiонального банку України (далi - Нацiональний банк) реєстрiв операцiй iз купiвлi iноземної валюти / перерахування за межi України iноземної валюти / перерахування коштiв у гривнях на користь нерезидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях, вiдкритi в уповноважених банках / перерахування коштiв, що здiйснюється на користь нерезидентiв через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав (далi - Iнструкцiя, реєстри вiдповiдно).
2. Уповноваженi банки включають до реєстру iнформацiю щодо намiрiв:
1) купiвлi та/або перерахування iноземної валюти за межi України за авансовими платежами уповноважених банкiв та їх клiєнтiв за iмпорт товару;
2) купiвлi та/або перерахування за межi України iноземної валюти клiєнтами уповноважених банкiв, що не пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару;
3) перерахування коштiв у гривнях за дорученнями клiєнтiв на користь нерезидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях, вiдкритi в уповноважених банках;
4) перерахування коштiв, що здiйснюється за дорученнями клiєнтiв на користь нерезидентiв через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав.
Уповноваженi банки включають iнформацiю про намiр здiйснення клiєнтами зазначених у цьому пунктi операцiй до реєстрiв у день отримання вiд клiєнтiв заяви про купiвлю iноземної валюти / платiжного доручення в iноземнiй валютi / платiжного доручення на перерахування коштiв у гривнях на користь нерезидента через кореспондентський рахунок банку-нерезидента в гривнях / платiжного доручення на перерахування коштiв, що здiйснюється на користь нерезидента через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав (далi - заява, платiжне доручення вiдповiдно).
3. Уповноваженi банки подають до Нацiонального банку реєстр за формою, наведеною в додатку 1 до цiєї Iнструкцiї, у виглядi звiтного файла #2С "Iнформацiя про намiр купiвлi та/або перерахування безготiвкової валюти в розрiзi суб'єктiв" (далi - звiтний файл #2С).
4. Уповноваженi банки подають реєстр у регiональному розрiзi засобами електронної пошти Нацiонального банку Центральнiй розрахунковiй палатi Нацiонального банку України (далi - ЦРП) за адресою INF_1HC@U1H0 до 20.00 дня отримання уповноваженим банком вiд клiєнтiв заяв та/або платiжних доручень.
5. Повiдомлення про приймання звiтного файла #2С має надходити до уповноважених банкiв вiд ЦРП пiсля 08.00 наступного робочого дня.
6. За операцiями з купiвлi iноземної валюти клiєнтами уповноважених банкiв, якi меншi, нiж 50000 доларiв США (еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на дату заяви) та не пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару, iнформацiя до реєстру включається окремими рядками. Документи, якi є пiдставою для здiйснення таких операцiй, уповноваженими банками не подаються. Iнформацiя за платiжними дорученнями в iноземнiй валютi на переказ коштiв за межi України, якi меншi, нiж 50000 доларiв США (еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на дату платiжного доручення) та не пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару, до реєстру не включається.
7. За операцiями з купiвлi/перерахування iноземної валюти / перерахування коштiв у гривнях клiєнтами уповноважених банкiв, якi дорiвнюють або бiльшi, нiж еквiвалент 50000 доларiв США за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на дату заяви / платiжного доручення, та не пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару, iнформацiя до реєстру включається окремими рядками. Уповноваженi банки подають до реєстру копiї документiв (у сканованому виглядi), якi є пiдставою для здiйснення цих операцiй.
8. За операцiями з купiвлi iноземної валюти клiєнтами уповноважених банкiв, якi пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару за зовнiшньоекономiчними договорами (контрактами), загальна вартiсть яких не перевищує 50000 доларiв США (еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на день укладення договору), iнформацiя до реєстру включається окремими рядками. Документи, якi є пiдставою для здiйснення таких операцiй, уповноваженими банками не подаються.
9. За операцiями з купiвлi/перерахування iноземної валюти, якi пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару за зовнiшньоекономiчними договорами (контрактами), загальна вартiсть яких перевищує 50000 доларiв США (еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на день укладення договору), iнформацiя надається окремим рядком. Уповноваженi банки подають до реєстру копiї документiв (у сканованому виглядi), якi є пiдставою для здiйснення цих операцiй, крiм випадку купiвлi iноземної валюти для формування грошового забезпечення за акредитивом, що вiдповiдає вимогам абзацiв другого - четвертого пiдпункту 3 пункту 1 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 23 лютого 2015 року N 124 "Про особливостi здiйснення деяких валютних операцiй" (далi - Постанова N 124).
10. Уповноваженi банки не включають до реєстру iнформацiю за операцiями з перерахування iноземної валюти клiєнтами уповноважених банкiв, якi пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару за зовнiшньоекономiчними договорами (контрактами), загальна вартiсть яких не перевищує 50000 доларiв США (еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на день укладення договору).
11. За операцiями з перерахування коштiв у гривнях за дорученнями клiєнтiв на користь нерезидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях, вiдкритi в уповноважених банках / перерахування коштiв, що здiйснюється на користь нерезидентiв через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав, якi меншi, нiж еквiвалент 50000 доларiв США за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на дату платiжного доручення, iнформацiя надається окремими рядками. Документи, якi є пiдставою для здiйснення таких операцiй, уповноваженими банками не подаються.
12. За операцiями з перерахування коштiв у гривнях за дорученнями клiєнтiв на користь нерезидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях, вiдкритi в уповноважених банках / перерахування коштiв, що здiйснюється на користь нерезидентiв через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав, якi дорiвнюють або бiльшi, нiж еквiвалент 50000 доларiв США за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на дату платiжного доручення, iнформацiя надається окремими рядками. Уповноваженi банки подають до реєстру копiї документiв (у сканованому виглядi), якi є пiдставою для здiйснення цих операцiй.
13. У разi надання одним клiєнтом протягом одного робочого дня двох та бiльше заяв / платiжних доручень за зовнiшньоекономiчними договорами (контрактами) з одним i тим самим нерезидентом та за умови, якщо загальна сума цих заяв / платiжних доручень перевищує еквiвалент 50000 доларiв США за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на дату заяви / платiжного доручення, iнформацiя до реєстру надається окремими рядками. Уповноваженi банки подають до реєстру копiї документiв (у сканованому виглядi), якi є пiдставою для здiйснення цих операцiй. Уповноваженим банкам забороняється надсилати на погодження до Нацiонального банку протягом одного робочого дня iнформацiю про двi i бiльше операцiї резидента з одним i тим самим нерезидентом, якi планується здiйснювати через один уповноважений банк i якi пов'язанi з виконанням авансових платежiв за iмпорт товару.
Операцiя з перерахування коштiв в iноземнiй валютi за межi України за дорученням клiєнта уповноваженого банку на суму, бiльшу, нiж еквiвалент 50000 доларiв США за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком на дату платiжного доручення, уключається уповноваженим банком до реєстру за умови, якщо iноземна валюта для перерахування придбавалась окремими сумами, за якими iнформацiя з купiвлi включалась до реєстрiв в узагальненому виглядi без подання документiв (у сканованому виглядi), якi є пiдставою для здiйснення таких операцiй.
14. Акцептованi заяви клiєнтiв за форвардними операцiями в реєстрах вiдображаються за датою зарахування уповноваженим банком коштiв клiєнтiв (юридичних осiб i фiзичних осiб - пiдприємцiв) у гривнях на окремий аналiтичний рахунок балансового рахунку 2900 "Кредиторська заборгованiсть за операцiями з купiвлi-продажу iноземної валюти, банкiвських та дорогоцiнних металiв для клiєнтiв банку" (далi - рахунок 2900).
15. Уповноваженi банки подають до Нацiонального банку звiтний файл #2С з нульовими показниками, якщо даних немає.
16. Уповноваженi банки подають копiї документiв, якi є пiдставою для купiвлi iноземної валюти / перерахування за межi України iноземної валюти / перерахування коштiв у гривнях на користь нерезидентiв через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях, вiдкритi в уповноважених банках / перерахування коштiв, що здiйснюється на користь нерезидентiв через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав (далi - копiї документiв), у сканованому виглядi (усi сторiнки одного документа скануються одним файлом у чорно-бiлому форматi) засобами електронної пошти Нацiонального банку України до 10.00 дня, наступного за днем подання реєстру на адресу 28WCON2C@U0H0. Уповноваженi банки мають право для прискорення та спрощення розгляду копiй документiв подавати пояснення щодо запланованих операцiй.
17. Уповноваженi банки разом iз копiями документiв подають:
1) за операцiєю з купiвлi та/або перерахування за кордон коштiв в iноземнiй валютi, отриманих вiд продажу iноземним iнвестором на фондовiй бiржi боргових цiнних паперiв (крiм державних облiгацiй України), - довiдку Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку про те, що немає пiдстав для включення емiтента таких цiнних паперiв до перелiку емiтентiв, що мають ознаки фiктивностi, та ознак манiпулювання цiнами пiд час здiйснення вiдповiдних операцiй з такими цiнними паперами;
2) за операцiєю з купiвлi та/або перерахування за кордон коштiв в iноземнiй валютi, отриманих вiд продажу iноземним iнвестором державних облiгацiй України, - документальне пiдтвердження, що свiдчить про те, що купiвля цих цiнних паперiв здiйснювалася виключно за рахунок коштiв, отриманих iноземним iнвестором вiд продажу iноземної валюти за гривнi, та/або коштiв, отриманих iноземним iнвестором за операцiями з продажу державних облiгацiй України, виплати за ними доходу та їх погашення (копiї вiдповiдних договорiв, довiдок/виписок уповноважених банкiв, депозитарних установ тощо). Вимога цього абзацу не поширюється на випадки продажу iноземним iнвестором державних облiгацiй України, що були придбанi ним до 03 березня 2015 року включно;
3) акт цiнової експертизи (погодження) у випадках, передбачених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 30 грудня 2003 року N 597 "Про переказування коштiв у нацiональнiй та iноземнiй валютi на користь нерезидентiв за деякими операцiями", зареєстрованою в Мiнiстерствi юстицiї України 05 лютого 2004 року за N 159/8758 (зi змiнами);
4) виписки про рух коштiв за поточними рахунками клiєнтiв, вiдкритих в уповноваженому банку, якi використовуються для купiвлi iноземної валюти / переказу iноземної валюти / перерахування коштiв у гривнях, за попереднi 10 робочих днiв (уключно iз днем подання реєстру). Для операцiй з перерахування iноземної валюти сума доручення на переказ повинна вiдповiдати залишку на поточному рахунку в iноземнiй валютi (на дату подання реєстру). За операцiями з купiвлi iноземної валюти iнформацiя про перерахування коштiв на рахунок 2900 має бути пiдтверджена такою випискою або первинним (меморiальним) документом уповноваженого банку. Для операцiй з перерахування коштiв у гривнях за дорученням клiєнтiв-резидентiв за укладеними цими клiєнтами договорами (контрактами) з нерезидентами через кореспондентськi рахунки банкiв-нерезидентiв у гривнях, вiдкритi в уповноважених банках, виписка повинна мiстити iнформацiю про перерахування коштiв на окремий аналiтичний рахунок балансового рахунку 1919 "Iнша кредиторська заборгованiсть за операцiями з банками" (далi - рахунок 1919);
5) довiдку уповноваженого банку з пiдтвердженням, що кошти, якi використовуються для купiвлi валюти / перерахування коштiв у гривнях за дорученнями клiєнтiв-резидентiв, не залученi клiєнтом у формi кредиту у будь-якому уповноваженому банку;
6) висновок Мiнiстерства економiчного розвитку та торгiвлi України щодо продовження строкiв розрахункiв за iмпортною операцiєю за будь-яким зовнiшньоекономiчним контрактом (що перебуває на контролi в уповноваженому банку) клiєнта, iнформацiя про якого надається в реєстрi (у разi потреби);
7) iнформацiю про загальну суму коштiв в iноземнiй валютi, що розмiщенi на рахунках клiєнта в уповноважених банках (або їх вiдсутнiсть) на дату подання заяви (для випадкiв купiвлi iноземної валюти за дорученням клiєнтiв-резидентiв, крiм фiзичних осiб);
8) довiдку уповноваженого банку про стан розрахункiв за iмпорт товару за зовнiшньоекономiчним договором (контрактом), кредитним договором, яка мiстить основнi грошовi показники, що характеризують стан розрахункiв на дату подання реєстру, за формою, наведеною в додатку 2 до цiєї Iнструкцiї;
9) довiдку контролюючого органу у випадку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 4.3 роздiлу 4 Положення про вiдкриття та функцiонування кореспондентських рахункiв банкiв - резидентiв та нерезидентiв в iноземнiй валютi та кореспондентських рахункiв банкiв-нерезидентiв у гривнях, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 26 березня 1998 року N 118, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 10 квiтня 1998 року за N 231/2671.
18. Нацiональний банк не приймає до розгляду документи до реєстру, якi поданi пiсля 10.00 дня, наступного за днем подання реєстру.
19. Нацiональний банк повiдомляє уповноваженi банки про непiдтвердженi заяви / платiжнi доручення до 10.00 четвертого операцiйного дня з дня формування реєстру.
20. Уповноваженi банки не включають до реєстру для надання Нацiональному банку iнформацiї про переказ коштiв, що здiйснюється виключно за рахунок iноземної валюти, купленої з дотриманням вимог нормативно-правового акта Нацiонального банку про врегулювання ситуацiї на грошово-кредитному та валютному ринках України, Постанови N 124 та вимог цiєї Iнструкцiї.
21. Операцiя клiєнта, iнформацiя про яку була включена уповноваженим банком до реєстру, що був поданий до Нацiонального банку, та для здiйснення якої планувалася купiвля iноземної валюти, може бути виконана клiєнтом за рахунок власних (некуплених) коштiв в iноземнiй валютi (у межах погодженої суми купiвлi) без повторного включення iнформацiї про переказ цих коштiв до реєстру (за умови, що за операцiєю клiєнта не було отримано вiд Нацiонального банку повiдомлення про непiдтвердження можливостi її здiйснення).
22. Уповноваженим банкам забороняється проводити операцiї клiєнтiв у разi отримання вiд Нацiонального банку повiдомлення про непiдтвердження можливостi їх здiйснення.
23. Операцiї, що пiдтвердженi Нацiональним банком, можуть бути виконанi не ранiше четвертого операцiйного дня з дня подання уповноваженими банками iнформацiї про цi операцiї в реєстрi.
24. Уповноваженим банкам забороняється здiйснювати операцiї, за якими Нацiональний банк запитав iнформацiю чи копiї додаткових документiв, необхiдних для з'ясування обставин щодо конкретної операцiї, iнформацiя про яку була подана у вiдповiдному реєстрi.
25. Нацiональний банк України має право не пiдтверджувати можливiсть здiйснення операцiї включеної до реєстру, якщо за результатами аналiзу документiв (iнформацiї), отриманих(ої) Нацiональним банком України в установленому законодавством порядку вiд уповноваженого банку та/або з iнших офiцiйних джерел (зокрема вiд державних органiв, Державного iнформацiйно-аналiтичного центру монiторингу зовнiшнiх товарних ринкiв, банкiв, iнших юридичних та/або фiзичних осiб, пiд час здiйснення безвиїзного нагляду / виїзної перевiрки iншого банку/установи/органiзацiї), виявленi ознаки, що можуть свiдчити про здiйснення банками ризикової дiяльностi, або дiйшов висновку, що характер або наслiдки фiнансових операцiй можуть нести реальну або потенцiйну небезпеку використання банку з метою легалiзацiї (вiдмивання) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансування тероризму або фiнансування розповсюдження зброї масового знищення.
26. Уповноваженим банкам дозволяється здiйснювати операцiї з перерахування iноземної валюти за межi України за дорученням Державної казначейської служби України в день отримання платiжного доручення та без пiдтвердження Нацiональним банком можливостi здiйснення цiєї операцiї.
27. Вимоги цiєї Iнструкцiї не поширюються на:
1) купiвлю iноземної валюти фiзичними особами для виконання власних зобов'язань в iноземнiй валютi за кредитними договорами, укладеними з уповноваженими банками;
2) перерахування клiєнтами-резидентами на користь нерезидентiв коштiв у гривнях:
за договорами (контрактами), що здiйснюються за рахунок цiльових бюджетних коштiв;
на кореспондентськi рахунки Європейського банку реконструкцiї та розвитку в гривнях, вiдкритi в уповноважених банках.
28. Порушення норм, установлених цiєю Iнструкцiєю, тягне за собою вiдповiдальнiсть згiдно iз законодавством України.
Директор Департаменту фiнансового монiторингу | I. В. Береза |
ПОГОДЖЕНО: | |
В. о. заступника Голови Нацiонального банку України | К. В. Рожкова |
Додаток 1 до Iнструкцiї про порядок формування уповноваженими банками реєстрiв (пункт 3) |
Форма реєстру #2С "Iнформацiя про намiр купiвлi та/або перерахування безготiвкової валюти в розрiзi суб'єктiв"
N з/п | Звiтна дата | Дата зараху- ваня коштiв на рахунок 2900/1919 |
Код банку | Код регiону | Код за ЄДРПОУ юри- дичної особи / iдентифi- кацiйний номер за ДРФО платника податкiв / код банку |
Назва клiєнта / прiзвище, iм'я, по
батьковi / наймену- вання банку |
Мiсце перебу- вання юридичної особи / мiсце прожи- вання фiзичної особи |
Пiдстави для купiвлi валюти
(постанова Правлiння Нацiо- нального банку України вiд 10 серпня 2005 року N 281) |
Назва бенефi- цiара |
Код країни бенефi- цiара |
Код iнозем- ного банку |
Назва iнозем- ного банку |
Номер конт- ракту |
Дата укла- дання конт- ракту |
Код намi- ру |
Код валюти заяви / дору- чення |
Сума заяви / дору- чення (у гривне- вому еквiва- лентi) |
Сума заяви / дору- чення |
Загаль- на сума плате- жiв |
Примiтка: ознака операцiї |
1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
2 | ||||||||||||||||||||
3 | ||||||||||||||||||||
4 |
Пояснення щодо заповнення форми
У колонцi 2 (Дата зарахування коштiв на рахунок 2900/1919) зазначається дата зарахування коштiв клiєнтiв у гривнях на рахунок 2900/1919.
Колонка 3 (Код банку) заповнюється згiдно з кодами, зазначеними у колонцi GLB Довiдника банкiвських установ України (RCUKRU.dbf).
У колонцi 4 (Код регiону) зазначається цифровий код регiону згiдно з Довiдником регiонiв України (kodobl.dbf) - 2 знаки.
Колонка 8 (Пiдстави для купiвлi iноземної валюти) для операцiй з купiвлi iноземної валюти заповнюється вiдповiдно до Довiдника пiдстав для придбання iноземної валюти Нацiонального банку України (kod_70_2.dbf). Для операцiй з перерахування iноземної валюти / коштiв у гривнях колонка заповнюється нулями.
У колонках 13 (Номер контракту) та 14 (Дата контракту) зазначаються вiдповiдно номер i дата зовнiшньоекономiчного контракту (кредитного договору тощо) клiєнта, на пiдставi якого виникли зобов'язання. Якщо немає номера, то в колонцi слiд писати "б/н".
У разi вiдображення операцiй з купiвлi/переказу на пiдставi iнших документiв (крiм зовнiшньоекономiчного контракту, кредитного договору), у колонцi 13 слiд зазначати номер заяви / платiжного доручення, у колонцi 14 - дату заяви / платiжного доручення.
У колонцi 15 (Код намiру) зазначаються коди для заяв / платiжних доручень. Код намiру може мати такi значення:
0 - купiвля iноземної валюти за операцiями, якi не належать до iмпортних;
1 - купiвля iноземної валюти для оплати за фактом поставки;
2 - купiвля iноземної валюти з метою попередньої оплати;
3 - переказ iноземної валюти (власних коштiв) з метою попередньої оплати;
4 - купiвля iноземної валюти з метою попередньої оплати за iмпорт товару з використанням акредитивної форми розрахункiв вiдповiдно до умов, визначених пiдпунктом 3 пункту 1 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 23 лютого 2015 року N 124 "Про особливостi здiйснення деяких валютних операцiй" (далi - Постанова N 124);
5 - переказ iноземної валюти за iншими операцiями (не пов'язаними з попередньою оплатою);
6 - перерахування коштiв у гривнях з метою попередньої оплати за дорученням клiєнта-резидента на користь нерезидента через кореспондентський рахунок банка-нерезидента у гривнях, вiдкритий в уповноваженому банку;
7 - перерахування коштiв у гривнях для оплати за фактом поставки (виконання робiт, отримання послуг) за дорученням клiєнта-резидента на користь нерезидента через кореспондентський рахунок банка-нерезидента в гривнях, вiдкритий в уповноваженому банку;
8 - перерахування коштiв, що здiйснюється на користь нерезидентiв через фiлiї уповноважених банкiв, вiдкритi на територiї iнших держав.
У колонцi 16 (Код валюти) зазначається цифровий код валюти згiдно з Класифiкатором iноземних валют - 3 знаки.
У колонках 17 - 19 зазначаються суми в сотих частках валюти та копiйках вiдповiдно. Колонка 17 заповнюється виключно для операцiй з купiвлi iноземної валюти. Сума в гривнях уключає лише кошти для перерахування валюти (без комiсiйних).
У колонцi 19 (Загальна сума платежiв) зазначається iнформацiя про всi здiйсненi клiєнтом протягом календарного мiсяця платежi на користь бенефiцiара за всiма зовнiшньоекономiчними договорами, що передбачають попередню оплату (згiдно з вимогами Постанови N 124).
Колонка 20 (Примiтка: ознака операцiї) заповнюється в разi наявностi в операцiї однiєї або бiльше зазначених нижче ознак (якщо немає таких ознак, то в колонцi зазначається "0"). Може мiстити такi значення:
0 - ознак немає;
1.1 - обсяг фiнансових операцiй не збiгається з обсягами звичайної дiлової активностi клiєнта;
1.2 - здiйснення переказу коштiв фiзичною особою фiнансової операцiї на суму бiльше 150000 доларiв США або на суму, еквiвалентну зазначенiй сумi, у тому числi в гривнях, iншiй iноземнiй валютi, банкiвських металах, крiм фiзичних осiб - нерезидентiв, що отримують заробiтну плату в Українi;
2.1 - вид продукцiї, робiт (послуг), що є предметом зовнiшньоекономiчного договору, не є характерним для звичайної дiяльностi клiєнта;
2.2 - невiдповiднiсть сутi фiнансових операцiй змiсту дiяльностi клiєнта/контрагента;
2.3 - фiнансовi операцiї, що здiйснюються на виконання зовнiшньоекономiчного договору (поставка продукцiї, виконання робiт, отримання послуг тощо) економiчно недоцiльнi та/або не мiстять очевидної законної мети;
2.4 - невiдповiднiсть мiж вартiстю продукцiї/роботи/послуги/активу (у тому числi цiнних паперiв та корпоративних прав), заявленою в правочинi / рахунку-фактурi / актах виконаних робiт i її (його) справедливою ринковою цiною, що склалася на ринку iдентичних, а за їх вiдсутностi - однорiдної продукцiї/роботи/послуги/активу (у тому числi цiнних паперiв та корпоративних прав);
3.1 - за зовнiшньоекономiчним договором вiдбувається/здiйснюється перерахування коштiв на користь третьої сторони;
3.2 - фiнансовi операцiї за зовнiшньоекономiчним договором здiйснюються: з використанням векселiв; поручителем на пiдставi договорiв поруки; на користь сторони, що набула права в результатi вiдступлення права вимоги у зобов'язаннi; стороною, що набула зобов'язання в результатi переведення боргу; з використанням зарахування зустрiчних однорiдних вимог;
3.3 - наявнiсть угод / додаткових угод, що передбачають постачання продукцiї на митну територiю iнших країн;
3.4 - сплата штрафних санкцiй, у тому числi за рiшенням суду або мировою угодою;
4.1 - умови розрахунку за фiнансовою операцiєю передбачають використання компанiй-оболонок (shell companies);
4.2 - учасник фiнансової операцiї має вiдповiдну реєстрацiю, мiсце проживання чи мiсцезнаходження в державi (на територiї), що вiднесена Кабiнетом Мiнiстрiв України до перелiку офшорних зон; державi (на територiї), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендацiї мiжнародних, мiжурядових органiзацiй, якi проводять дiяльнiсть у сферi боротьби з легалiзацiєю (вiдмиванням) доходiв, одержаних злочинним шляхом, або фiнансуванням тероризму чи фiнансуванням розповсюдження зброї масового знищення; територiї, на якiй вiдбуваються вiйськовi дiї; державi (на територiї), яка вiдповiдає критерiям, установленим пiдпунктом 39.2.1.2 пiдпункту 39.2.1 пункту 39.2 статтi 39 Податкового кодексу України, зазначеним у розпорядженнi Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 вересня 2015 року N 977-р "Про затвердження перелiку держав (територiй), якi вiдповiдають критерiям, установленим пiдпунктом 39.2.1.2 пiдпункту 39.2.1 пункту 39.2 статтi 39 Податкового кодексу України";
4.3 - банк контрагента за фiнансовою операцiєю має мiсце реєстрацiї у державах Балтiї, а мiсцезнаходження контрагента за межами цих держав;
5.1 - перерахування коштiв за кордон на виконання iмпортних договорiв (контрактiв) як оплата фактично поставленої продукцiї на митну територiю України за митними декларацiями, митне оформлення яких було проведено до 01 сiчня 2015 року включно;
6.1 - наявнiсть iнших ознак пiдозрiлої фiнансової операцiї (на розсуд банку);
7 - зовнiшньоекономiчний контракт переданий на валютний контроль з iншого банку, починаючи з 01 сiчня 2015 року;
8 - наявнiсть двох або бiльше вищезазначених ознак;
9 - купiвля iноземної валюти / переказ iноземної валюти / перерахування коштiв у гривнях за окремим рiшенням Нацiонального банку України.
Усi данi щодо намiрiв купiвлi/переказу, крiм спецiально обумовлених у цьому додатку, надаються за аналогiєю до заповнення форми N 538 "Звiт про купiвлю безготiвкової iноземної валюти за дорученням клiєнтiв банку, iнших банкiв та уповноваженими банками" вiдповiдно до Правил органiзацiї статистичної звiтностi, що подається до Нацiонального банку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 01 березня 2016 року N 129. Виняток: у реєстрi зазначаються суми майбутньої купiвлi iноземної валюти з метою сплати комiсiйної винагороди (у тому числi за лiзингом), вiдсотки за користування кредитом, неустойки (штрафи, пенi).
Акцептованi заяви клiєнтiв за форвардними операцiями в реєстрi вiдображаються лише за датою зарахування коштiв клiєнтiв (юридичних осiб i фiзичних осiб - пiдприємцiв) у гривнях на рахунок 2900.
Додаток 2 до Iнструкцiї про порядок формування уповноваженими банками реєстрiв (пiдпункт 8 пункту 17) |
Таблиця 1
Довiдка про стан розрахункiв за контрактами, що включенi до реєстру
N з/п | 1 | 2 |
1 | Назва клiєнта | |
2 | Код за ЄДРПОУ | |
3 | N та дата контракту | |
4 | контрагент | |
5 | валюта контракту | |
6 | загальна сума контракту1 |
____________
1 Зазначається загальна
сума зовнiшньоекономiчного контракту (договору),
що передбачає попередню оплату (згiдно з вимогами
постанови Правлiння Нацiонального банку
України вiд 23 лютого 2015 року N 124 "Про
особливостi здiйснення деяких валютних
операцiй"). Якщо сума контракту (договору) є
невизначеною, то у графi зазначається сума
додаткiв (специфiкацiй) тощо.
Таблиця 2
Розрахунки за зовнiшньоекономiчним контрактом
N з/п | Загальна сума здiйснених платежiв за контрактом2 | Сума МД та/або актiв3 |
1 | 2 | 3 |
1 | ||
2 | ||
3 |
____________
2 Зазначається загальна
сума платежiв, якi було здiйснено клiєнтом на
виконання зобов'язань за контрактом за кожним
видом валюти окремо.
3 Зазначається загальна
сума митних декларацiй (актiв виконаних робiт
тощо) за кожним видом валюти окремо.
Таблиця 3
Розрахунки за кредитним договором / договором позики4
N з/п | Одержано за кредитом/позикою | Виконано зобов'язань з | Залишок заборгованостi за договором | ||
повернення основної суми кредиту/позики | сплати процентiв, iнших платежiв за кредитом/позикою | ||||
за основною сумою кредиту/позики | за процентами, iншими платежами | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | |||||
2 | |||||
3 |
____________
4 Надається iнформацiя за
кредитами/позиками в iноземнiй валютi, залученими
як вiд нерезидентiв, так i резидентiв.
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |