ЗАКОН  УКРАЇНИ

Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законiв України щодо застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй)

     Верховна Рада України постановляє:

     I. Внести до Податкового кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., NN 13 - 17, ст. 112) такi змiни:

     1. Статтю 17 доповнити пунктом 17.3 такого змiсту:

     "17.3. Права платника податку, передбаченi цим Кодексом та iншими законодавчими актами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючi органи, можуть бути обмеженi у разi застосування до платника податкiв спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї".

     2. Пункт 191.1 статтi 191 доповнити пiдпунктом 191.1.341 такого змiсту:

     "191.1.341. здiйснюють заходи щодо забезпечення виконання рiшень про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятих у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї".

     3. Пункт 20.1 статтi 20 доповнити пiдпунктом 20.1.191 такого змiсту:

     "20.1.191. виконувати рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятi у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", у сферах вiдносин, якi регулюються цим Кодексом та iншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючi органи".

     4. Доповнити статтею 211 такого змiсту:

     "Стаття 211. Реалiзацiя спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй)

     211.1. Контролюючi органи виконують рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятi у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", шляхом здiйснення таких заходiв:

     анулювання лiцензiй на право здiйснення дiяльностi у сферi виробництва та обiгу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального - у разi застосування санкцiї щодо анулювання або зупинення лiцензiй та iнших дозволiв, одержання (наявнiсть) яких є умовою для здiйснення певного виду дiяльностi;

     вiдмова/зупинення у поверненнi помилково та/або надмiру сплачених сум податкiв та зборiв, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування, пенi, штрафiв - у разi застосування санкцiї щодо зупинення виконання економiчних та фiнансових зобов'язань;

     вiдмова в наданнi розстрочення (вiдстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), а також у прийняттi рiшення про перенесення строкiв сплати розстрочених (вiдстрочених) сум - у разi застосування санкцiї щодо зупинення виконання економiчних та фiнансових зобов'язань;

     зупинення/вiдмова в наданнi бюджетного вiдшкодування податку на додану вартiсть - у разi застосування санкцiї щодо зупинення виконання економiчних та фiнансових зобов'язань.

     211.2. Пiдставою для здiйснення контролюючим органом заходiв, визначених пунктом 211.1 цiєї статтi, є рiшення про застосування (внесення змiн) спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийняте у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї".

     5. Пункт 43.1 статтi 43 доповнити абзацом другим такого змiсту:

     "Не пiдлягають поверненню помилково та/або надмiру сплаченi суми грошових зобов'язань та пенi платникам податку, щодо яких у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", прийнятi рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), протягом строку застосування таких санкцiй".

     6. Статтю 100 доповнити пунктом 100.15 такого змiсту:

     "100.15. Платники податку, щодо яких у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", прийнятi рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), протягом строку застосування таких санкцiй не мають права на одержання розстрочення (вiдстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), а також на перенесення строкiв сплати розстрочених (вiдстрочених) сум.

     Розстрочення (вiдстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платникiв податку, щодо яких на дату прийняття рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", не минув строк дiї договору про розстрочення, вiдстрочення грошового зобов'язання чи податкового боргу, залишаються дiючими за вiдсутностi пiдстав для розiрвання договору про розстрочення, вiдстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених цiєю статтею".

     7. У статтi 200:

     1) доповнити пунктами 200.41 i 200.42 такого змiсту:

     "200.41. Платники податку, щодо яких у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", прийнятi рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), протягом строку застосування таких санкцiй не мають права на отримання бюджетного вiдшкодування суми вiд'ємного значення.

     Суми такого вiд'ємного значення зараховуються у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попереднi звiтнi (податковi) перiоди (у тому числi розстроченого або вiдстроченого вiдповiдно до цього Кодексу), а в разi вiдсутностi податкового боргу - до складу податкового кредиту наступного звiтного (податкового) перiоду.

     200.42. Не пiдлягає бюджетному вiдшкодуванню сума вiд'ємного значення, до розрахунку якої включено суми податку, сплаченi отримувачем товарiв/послуг у попереднiх та звiтному податкових перiодах постачальникам товарiв/послуг, якi використанi або будуть використанi в операцiях з першого постачання житла (об'єктiв житлової нерухомостi), неподiльного житлового об'єкта незавершеного будiвництва / майбутнього об'єкта житлової нерухомостi.

     Суми такого вiд'ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту наступного звiтного (податкового) перiоду до їх повного погашення податковими зобов'язаннями";

     2) пiдпункт 200.7.1 пункту 200.7 пiсля абзацу вiсiмнадцятого доповнити двома новими абзацами такого змiсту:

     "17) дата прийняття рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї";

     18) дата прийняття рiшення про скасування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї".

     У зв'язку з цим абзаци дев'ятнадцятий i двадцятий вважати вiдповiдно абзацами двадцять першим i двадцять другим";

     3) доповнити пунктом 200.121 такого змiсту:

     "200.121. З дати прийняття рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", зупиняються бюджетне вiдшкодування узгодженої суми бюджетного вiдшкодування та перебiг строкiв здiйснення такого бюджетного вiдшкодування, визначених цiєю статтею.

     Зазначена в абзацi першому цього пункту сума бюджетного вiдшкодування залишається доступною органу, що здiйснює казначейське обслуговування бюджетних коштiв, та перераховується цим органом на рахунок платника податку в обслуговуючому банку / небанкiвському надавачi платiжних послуг та/або на бюджетнi рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з iнших платежiв, що сплачуються до Державного бюджету України, протягом п'яти операцiйних днiв з дати прийняття рiшення про скасування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї";

     4) у пунктi 200.14 слова "податкове повiдомлення" замiнити словами "податкове повiдомлення-рiшення";

     5) доповнити пунктом 200.141 такого змiсту:

     "200.141. Якщо протягом перiоду проведення контролюючим органом камеральної або документальної перевiрки прийнято рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", такий контролюючий орган надсилає платнику податку податкове повiдомлення-рiшення, в якому зазначається вiдмова в наданнi бюджетного вiдшкодування.

     Таке податкове повiдомлення-рiшення не пiдлягає оскарженню";

     6) абзац другий пункту 200.23 замiнити трьома абзацами такого змiсту:

     "Нарахування пенi згiдно з абзацом першим цього пункту не здiйснюється у разi, якщо така заборгованiсть зумовлена:

     виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв'язку iз введенням воєнного, надзвичайного стану;

     зупиненням/вiдмовою у наданнi бюджетного вiдшкодування за рiшенням про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятим у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї".

     8. Пункт 291.3 статтi 291 доповнити абзацом другим такого змiсту:

     "Не мають права обрати та перебувати на спрощенiй системi оподаткування, а також не мають права пiдтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи платники податку, щодо яких у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", прийнятi рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), протягом строку застосування таких санкцiй".

     9. У пунктi 298.8 статтi 298:

     в абзацi першому слова i цифри "пiдпунктiв 298.8.1 - 298.8.8 цiєї статтi" замiнити словами i цифрами "пiдпунктiв 298.8.1 - 298.8.9 цiєї статтi";

     доповнити пiдпунктом 298.8.9 такого змiсту:

     "298.8.9. Платники єдиного податку четвертої групи, яким вiдповiдно до пiдпункту 8 пункту 299.10 статтi 299 цього Кодексу анульовано реєстрацiю платником єдиного податку, мають право протягом 20 календарних днiв пiсля дати такого анулювання реєстрацiї вiдкоригувати нарахованi податковi зобов'язання з єдиного податку за перiод з дня, наступного за датою анулювання такої реєстрацiї, до кiнця звiтного (податкового) перiоду шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацiй з єдиного податку четвертої групи на зменшення суми податкових зобов'язань".

     10. Пункт 299.10 статтi 299 доповнити пiдпунктом 8 такого змiсту:

     "8) наявнiсть щодо платника податку рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї":

     щодо платникiв першої i другої груп - в останнiй день мiсяця, у якому прийнято таке рiшення;

     щодо платникiв третьої i четвертої груп - в останнiй день кварталу, у якому прийнято таке рiшення".

     11. У роздiлi XX "Перехiднi положення":

     1) пiдроздiл 6 доповнити пунктом 13 такого змiсту:

     "13. Платник єдиного податку четвертої групи, якому вiдповiдно до пiдпункту 8 пункту 299.10 статтi 299 цього Кодексу анульовано реєстрацiю платником єдиного податку, зобов'язаний сплачувати земельний податок за земельнi дiлянки та земельнi частки (паї), якi були переданi йому в оренду власниками та землекористувачами таких земельних дiлянок i земельних часток (паїв), з першого дня мiсяця, наступного за кварталом, у якому анульовано таку реєстрацiю, до кiнця поточного року. При цьому фiзичнi особи - власники та землекористувачi таких земельних дiлянок i земельних часток (паїв) звiльняються вiд сплати земельного податку до кiнця поточного року, у якому платнику єдиного податку четвертої групи анульовано реєстрацiю платником єдиного податку.

     Платник єдиного податку четвертої групи, якому анульовано реєстрацiю платником єдиного податку вiдповiдно до пiдпункту 8 пункту 299.10 статтi 299 цього Кодексу, зобов'язаний самостiйно обчислити суму земельного податку i подати до вiдповiдного контролюючого органу за мiсцезнаходженням земельних дiлянок податкову декларацiю з плати за землю протягом 20 календарних днiв мiсяця, наступного за кварталом, у якому анульовано реєстрацiю платником єдиного податку";

     2) пiдпункт 69.30 пункту 69 пiдроздiлу 10 доповнити абзацами п'ятнадцятим i шiстнадцятим такого змiсту:

     "Нарахованi вiдповiдно до цього пiдпункту податковi зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування газу природного за обсяги закачаного газу природного за вiдповiднi податковi (звiтнi) перiоди, якi залишилися несплаченими платником рентної плати на дату припинення його спецiального дозволу на користування надрами в результатi виконання рiшень про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятих у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", пiдлягають сплатi платником рентної плати протягом 10 календарних днiв з дня припинення вiдповiдним дозвiльним органом (центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр) його спецiального дозволу на користування надрами, а у разi несплати вважаються податковим боргом.

     З дати прийняття вiдповiдного рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", i до дня повної сплати податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування газу природного на закачаний газ поширюється право податкової застави, оформленої актом опису, вiдповiдно до вимог цього Кодексу".

     II. Прикiнцевi та перехiднi положення

     1. Цей Закон набирає чинностi з дня введення в дiю пiдпункту 2 пункту 3 роздiлу I Закону України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо застосування санкцiй" вiд 13 липня 2023 року N 3223-IX, крiм пiдпункту 1 (щодо внесення змiн до Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального"), абзацiв другого - четвертого пiдпункту "а" пiдпункту 3 пункту 4 (щодо редакцiї частини четвертої статтi 4 Закону України "Про санкцiї") та пункту 5 цього роздiлу, якi набирають чинностi з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону.

     2. Контролюючий орган анулює реєстрацiю платником єдиного податку шляхом виключення з реєстру платникiв єдиного податку на пiдставi рiшення контролюючого органу платникам податку, щодо яких на дату набрання чинностi цим Законом у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", прийнятi рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй):

     щодо платникiв першої i другої груп - в останнiй день мiсяця, у якому набрав чинностi цей Закон;

     щодо платникiв третьої i четвертої груп - в останнiй день кварталу, у якому набрав чинностi цей Закон.

     Платники єдиного податку четвертої групи, яким анульовано реєстрацiю платником єдиного податку вiдповiдно до цього пункту, зобов'язанi самостiйно обчислити суму земельного податку i подати до вiдповiдного контролюючого органу за мiсцезнаходженням земельних дiлянок податкову декларацiю з плати за землю протягом 20 календарних днiв мiсяця, наступного за кварталом, у якому анульовано реєстрацiю платником єдиного податку.

     Платники єдиного податку четвертої групи, яким вiдповiдно до цього пункту анульовано реєстрацiю платником єдиного податку, мають право протягом 20 календарних днiв пiсля дати такого анулювання реєстрацiї вiдкоригувати нарахованi податковi зобов'язання з єдиного податку за перiод з дня, наступного за датою анулювання такої реєстрацiї, до кiнця звiтного (податкового) перiоду шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацiй з єдиного податку четвертої групи на зменшення суми податкових зобов'язань.

     Установити, що платник єдиного податку четвертої групи, якому вiдповiдно до цього пункту анульовано реєстрацiю платником єдиного податку, зобов'язаний сплатити земельний податок за земельнi дiлянки та земельнi частки (паї), якi були переданi йому в оренду власниками та землекористувачами таких земельних дiлянок i земельних часток (паїв), з першого дня мiсяця, наступного за кварталом, у якому анульовано таку реєстрацiю, до кiнця поточного року. При цьому фiзичнi особи - власники та землекористувачi таких земельних дiлянок i земельних часток (паїв) звiльняються вiд сплати земельного податку до кiнця поточного року, у якому платнику єдиного податку четвертої групи анульовано реєстрацiю платником єдиного податку.

     3. Установити, що до порядку пiдготовки та прийняття нормативно-правових актiв, якi приймаються на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi".

     4. Внести змiни до таких законiв України:

     1) частину п'ятдесят четверту статтi 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 46, ст. 345 iз наступними змiнами) доповнити абзацом п'ятнадцятим такого змiсту:

     "рiшення Ради нацiональної безпеки i оборони України, введеного в дiю указом Президента України про застосування до суб'єкта господарювання санкцiй, передбачених пунктом 6 частини першої статтi 4 Закону України "Про санкцiї";

     2) частину тринадцяту статтi 9 Закону України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 2 - 3, ст. 11; 2014 р., N 20 - 21, ст. 712; 2020 р., N 28, ст. 188) доповнити абзацом другим такого змiсту:

     "Не пiдлягають поверненню помилково та/або надмiру сплаченi суми єдиного внеску платникам, щодо яких у порядку, встановленому Законом України "Про санкцiї", прийнятi рiшення про застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй), протягом строку застосування таких санкцiй";

     3) у Законi України "Про санкцiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 40, ст. 2018 iз наступними змiнами):

     а) статтю 4 доповнити частинами четвертою i п'ятою такого змiсту:

     "4. Передбаченi цим Законом санкцiї не поширюються на:

     сплату податкiв, зборiв та iнших обов'язкових платежiв до державного та/або мiсцевих бюджетiв, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань;

     погашення (стягнення) податкового боргу, недоїмки зi сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування та сплати розстрочених (вiдстрочених), у тому числi за рiшенням суду, грошових зобов'язань або податкового боргу платника податкiв та/або сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування.

     5. Реалiзацiя санкцiй щодо особи, щодо якої застосовано санкцiї, у сферi вiдносин, якi регулюються Податковим кодексом України та iншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючi органи, забезпечується контролюючим органом шляхом здiйснення заходiв, передбачених пунктом 211.1 статтi 211 Податкового кодексу України";

     б) пункт 4 частини десятої статтi 54 викласти в такiй редакцiї:

     "4) перелiк осiб, щодо яких застосовано санкцiї, та вiдомостi для їх iдентифiкацiї, зокрема:

     для юридичної особи - найменування, країна реєстрацiї та, за наявностi: реєстрацiйний, iдентифiкацiйний, податковий номер (код), мiсцезнаходження;

     для фiзичної особи - iм'я, що залежно вiд нацiональних традицiй може складатися з прiзвища, власного iменi та по батьковi (за наявностi), дата народження та, за наявностi: iдентифiкацiйний, податковий номер (код), серiї (за наявностi) та номери паспортних документiв, мiсце народження, мiсце проживання, громадянство;

     вiдомостi про iноземну державу або невизначене коло осiб певного виду дiяльностi, щодо яких застосовано санкцiї;

     iншi вiдомостi, що їх iдентифiкують (за наявностi).

     Наявнi в осiб, визначених в абзацах другому (зокрема вiдокремлених пiдроздiлiв таких осiб) i третьому цього пункту, iдентифiкацiйнi коди в Єдиному державному реєстрi пiдприємств та органiзацiй України, реєстрацiйнi номери облiкових карток платникiв податкiв та унiкальнi номери записiв в Єдиному державному демографiчному реєстрi зазначаються обов'язково.

     У разi вiдсутностi вiдомостей про країну реєстрацiї та громадянської належностi осiб, визначених в абзацах другому i третьому цього пункту, вiдповiдно обов'язково зазначається iнформацiя про вiдсутнiсть реєстрацiї та громадянства України".

     5. Кабiнету Мiнiстрiв України у тримiсячний строк iз дня набрання чинностi цим Законом:

     прийняти нормативно-правовi акти, необхiднi для реалiзацiї цього Закону;

     привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;

     забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом.

Президент України В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
10 серпня 2023 року
N 3317-IX

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.