Документ скасований: Постанова НБУ № 31 від 05.02.2019

Постанова Правлiння Нацiонального банку України

вiд 5 жовтня 2000 року N 384


Про внесення змiн до Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю i отримання лiцензiй за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями

Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
14 листопада 2000 р. за N 815/5036


     Керуючись роздiлом III Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" та статтями 7 i 44 Закону України "Про Нацiональний банк України", та з метою посилення контролю за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями резидентiв Правлiння Нацiонального банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:

     1. Затвердити змiни до Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю i отримання лiцензiй за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 24.03.99 N 136 зi змiнами та доповненнями та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 28.05.99 за N 338/3631 (додаються).

     2. Контроль за виконанням постанови покласти на директора Департаменту валютного регулювання (С. О. Яременко) i директора Департаменту валютного контролю та лiцензування (С. О. Брагiн).

     3. Ця постанова набирає чинностi через десять днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.

Голова В.С. Стельмах

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Правлiння Нацiонального банку України
вiд 5 жовтня 2000 N 384
Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
14 листопада 2000 р. за N 815/5036

Змiни до Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю i отримання лiцензiй за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями

     1. У преамбулi слова та цифри "постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.11.98 N 1753 "Про внесення змiн i доповнень до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 грудня 1994 р. N 882" замiнити словами та цифрами "постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.12.94 N 882 "Про порядок вiднесення операцiй резидентiв при здiйсненнi ними зовнiшньоекономiчної дiяльностi до договорiв виробничої кооперацiї, консигнацiї, комплексного будiвництва, оперативного та фiнансового лiзингу, поставки складних технiчних виробiв i товарiв спецiального призначення" (зi змiнами i доповненнями)".

     2. Абзац одинадцятий пункту 1.1 доповнити такими словами: "(вiдповiдно до Указу Президента України вiд 04.10.94 N 567/94 "Про застосування Мiжнародних правил iнтерпретацiї комерцiйних термiнiв" (зi змiнами та доповненнями) при укладеннi резидентами договорiв застосовуються правила IНКОТЕРМС, пiдготовленi Мiжнародною торговою палатою)".

     3. Пункт 1.1 доповнити абзацами такого змiсту:

     "Здiйснення поставки - дата виконання нерезидентом усiх зобов'язань щодо поставки, покладених на нього за договором.

     Реєстр ВМД - реєстр увiзних або вивiзних вантажних митних декларацiй, на пiдставi яких продукцiя, що експортується (iмпортується, передається в лiзинг), перетнула митний кордон України. Реєстр отримується банком вiд вiдповiдного митного органу в порядку, установленому чинним законодавством України".

     4. Абзац другий пункту 1.5 викласти в такiй редакцiї:

     "Обов'язковою умовою для отримання лiцензiї є наявнiсть остаточного висновку Державної податкової адмiнiстрацiї України про можливiсть продовження цих строкiв за зовнiшньоекономiчними договорами резидентiв, визначеними статтею 6 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi". Без виконання зазначеної умови клопотання про отримання лiцензiї Нацiональний банк України не розглядатиме".

     5. Пункт 1.7 викласти в такiй редакцiї:

     "1.7. Якщо спецiальними законами України встановленi строки розрахункiв, якi вiдрiзняються вiд визначених статтями 1 i 2 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi", то банк при здiйсненнi контролю за дотриманням резидентом цих строкiв керується нормами цих законодавчих актiв".

     6. Доповнити роздiл 1 пунктом 1.8 такого змiсту:

     "1.8. Допускається зменшення суми валютної виручки (лiзингових платежiв) на суму комiсiйних винагород, яку утримали банки-нерезиденти за проходження платежу через їх рахунки, якщо оплата резидентом цих винагород передбачена експортним (лiзинговим) договором i пiдтверджена вiдповiдним банкiвським документом (пiдтвердження не вимагається, якщо комiсiйна винагорода не перевищує 50 доларiв США або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi).

     Допускається отримання резидентом товару (об'єкта лiзингу) на суму, що зменшена на суму комiсiйних винагород, яку утримали банки-нерезиденти за проходження платежу через їх рахунки, якщо оплата резидентом цих винагород передбачена iмпортним (лiзинговим) договором i пiдтверджена вiдповiдним банкiвським документом (пiдтвердження не вимагається, якщо комiсiйна винагорода не перевищує 50 доларiв США або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi)".

     7. Пункт 2.4 виключити.

     8. Пункт 2.5 уважати пунктом 2.4 i викласти в такiй редакцiї:

     "2.4. Якщо вiдповiдно до чинного законодавства України ВМД на продукцiю, яка вивозиться з митної територiї України, не оформляється (вивозиться продукцiя у сумi, що не перевищує 100 доларiв США), то банк пiсля надходження згiдно з експортним договором виручки за цю продукцiю на користь резидента знiмає таку експортну операцiю з контролю".

     9. Доповнити роздiл 2 пунктом 2.5 такого змiсту:

     "2.5. Якщо змiнюються умови договору, що перебуває у банку на контролi, унаслiдок чого виконання нерезидентом зобов'язань за експортною операцiєю резидента повнiстю здiйснюється шляхом поставки товару, то пiсля отримання банком вiд резидента копiї документа, згiдно з яким унесенi змiни до цього договору, банк знiмає цю експортну операцiю з контролю.

     Якщо змiнюються умови договору, що перебуває у банку на контролi, унаслiдок чого виконання нерезидентом зобов'язань за експортною операцiєю резидента частково здiйснюється шляхом поставки товару, то пiсля отримання банком вiд резидента копiї документа, згiдно з яким унесенi змiни до цього договору, банк здiйснює контроль за своєчаснiстю розрахункiв лише щодо тiєї частини договору, яка передбачає розрахунки в грошовiй формi".

     10. Пункт 3.3 викласти в такiй редакцiї:

     "3.3. Банк знiмає iмпортну операцiю резидента з контролю пiсля пред'явлення останнiм документа, який згiдно з умовами договору засвiдчує здiйснення нерезидентом поставки продукцiї, виконання робiт, надання послуг.

     Якщо цим документом є ВМД, то банк знiмає операцiю з контролю за наявностi iнформацiї про цю операцiю у реєстрi ВМД.

     Крiм реєстру ВМД, пiдставою для зняття операцiї з контролю може бути письмове повiдомлення iншого банку, якому митний орган помилково надiслав iнформацiю про цю операцiю резидента, про отримання такого реєстру, засвiдчене пiдписом вiдповiдальної особи i печаткою банку (у повiдомленнi зазначаються номер i дата реєстру, уся наявна в реєстрi iнформацiя про операцiю резидента).

     Для пiдтвердження факту отримання резидентом послуг вiд мiжнародних iнформацiйних i платiжних систем використовуються вiдповiднi договори, рахунки на оплату послуг, документи, якi формує платiжна система пiсля здiйснення взаєморозрахункiв, тощо".

     11. Пункт 4.4 викласти в такiй редакцiї:

     "4.4. Банк знiмає з контролю лiзингову операцiю, за якою резидент є лiзингоодержувачем, пiсля пред'явлення останнiм документа, що згiдно з умовами договору засвiдчує здiйснення нерезидентом поставки об'єкта лiзингу.

     Якщо цим документом є ВМД, то банк знiмає операцiю з контролю у разi наявностi iнформацiї про цю операцiю в реєстрi ВМД.

     Крiм реєстру ВМД, пiдставою для зняття операцiї з контролю може бути повiдомлення, що зазначене в абзацi третьому пункту 3.3 цiєї Iнструкцiї".

     12. Абзац другий пункту 4.5 i пункт 4.7 виключити.

     13. Роздiл 5 "Порядок одержання лiцензiї" викласти в такiй редакцiї:

     "5. Порядок отримання лiцензiї

     5.1. Лiцензiї за експортною, iмпортною та лiзинговою операцiями надаються центральним апаратом Нацiонального банку України (далi - центральний апарат).

     5.2. Для отримання лiцензiї за експортною, iмпортною та лiзинговою операцiями резидент має подати до центрального апарату такi документи:

     заяву за довiльною формою з обгрунтуванням потреби в перевищеннi законодавчо встановлених строкiв розрахункiв, яка обов'язково має мiстити повну назву, мiсцезнаходження (повну адресу), код за ЄДРПОУ резидента; реквiзити банку, через який здiйснюються розрахунки за договором; назву, мiсцезнаходження (повну адресу) нерезидента; номер i дату договору, номер i дату ВМД або платiжних документiв (за їх наявностi на день подання заяви), суму заборгованостi та строк перевищення законодавчо встановленого строку розрахункiв;

     висновок, зазначений в абзацi другому пункту 1.5 цiєї Iнструкцiї;

     копiю договору з нерезидентом, який має мiстити повну адресу та банкiвськi реквiзити контрагентiв. Якщо договiр укладений iноземною мовою, то резидент подає нотарiально засвiдчений його переклад українською мовою;

     копiю ВМД, якщо експортується продукцiя (об'єкт лiзингу), а в разi експорту робiт (послуг, прав iнтелектуальної власностi) - копiю пiдписаного акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi (за лiзинговим договором копiя ВМД подається лише тодi, коли резидент - лiзингодавець звертається за лiцензiєю на перевищення строкiв, установлених ранiше наданими за цим договором лiцензiями). Копiї ВМД, текст яких неможливо прочитати, до розгляду не приймаються;

     копiї документiв, що засвiдчують дату здiйснення авансового платежу або виставлення векселя на користь нерезидента, або здiйснення банком платежу на користь нерезидента при застосуваннi розрахункiв у формi документарного акредитива (при iмпортних або лiзингових операцiях, якщо лiзингоодержувачем є резидент);

     копiю довiдки Мiнiстерства економiки України про вiдсутнiсть у резидента та нерезидента обмежень на здiйснення зовнiшньоекономiчної дiяльностi, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", та про вiдповiднiсть договору вимогам чинного законодавства України.

     5.3. Законодавчо встановлений строк розрахункiв за експортною, iмпортною та лiзинговою операцiями або строк, установлений вiдповiдно до ранiше отриманих лiцензiй за цими операцiями, продовжується з дати, що зазначена у висновку, передбаченому в абзацi другому пункту 1.5 цiєї Iнструкцiї.

     5.4. За договором лiзингу, за яким резидент є лiзингодавцем i строк розрахункiв за яким перевищує законодавчо встановлений, центральний апарат надає першу лiцензiю лише за умови, що митне оформлення об'єкта лiзингу ще не вiдбулося. Якщо резидент приховав вiд центрального апарату факт митного оформлення об'єкта лiзингу, то лiцензiя пiдлягає скасуванню з дня її надання та обов'язковому поверненню центральному апарату протягом десяти днiв з дня отримання резидентом повiдомлення про скасування лiцензiї.

     У цьому разi центральний апарат письмово повiдомляє резидента, банк, територiальне управлiння Нацiонального банку України (далi - Управлiння) за мiсцем реєстрацiї банку та Управлiння за мiсцем реєстрацiї резидента (якщо це не одне й те саме Управлiння) про скасування лiцензiї та його причину.

     Отримавши таке повiдомлення, резидент зобов'язаний у десятиденний строк повернути центральному апарату оригiнал лiцензiї.

     5.5. Центральний апарат розглядає документи, поданi резидентом, протягом 20 робочих днiв з часу отримання повного пакета документiв i надає резиденту лiцензiю або вiдмовляє у її наданнi iз зазначенням причин вiдмови в письмовiй формi.

     5.6. Пiдставами для вiдмови в наданнi лiцензiї є:

     подання резидентами до центрального апарату документiв, що мiстять недостовiрну iнформацiю;

     вiдсутнiсть або невiдповiднiсть вимогам цiєї Iнструкцiї хоча б одного з документiв, зазначених у пунктi 5.2 цiєї Iнструкцiї.

     5.7. Лiцензiя оформляється на бланку Нацiонального банку України (додатки 1 - 4) у двох примiрниках, один з яких (пiсля оплати послуг за надання лiцензiї) надсилається резиденту поштою або передається уповноваженiй резидентом особi пiд розпис, другий - береться на окремий облiк центральним апаратом.

     Копiї лiцензiї центральний апарат передає для контролю Управлiнню за мiсцем реєстрацiї банку та Управлiнню за мiсцем реєстрацiї резидента (якщо це не одне й те саме Управлiння).

     Документи, зазначенi в абзацах чотири, п'ять, шiсть пункту 5.2 цiєї Iнструкцiї, пiсля оформлення лiцензiї повертають резиденту, а всi iншi документи зберiгаються згiдно з установленим Нацiональним банком України порядком.

     5.8. Якщо оформляється лiцензiя на перевищення строкiв, установлених у ранiше наданих лiцензiях, то до її тексту пiсля iнформацiї про пiдставу надання слiд включити iнформацiю про ранiше наданi лiцензiї на перевищення законодавчо встановлених строкiв розрахункiв за цим договором (номер лiцензiї, дата надання лiцензiї, реєстрацiйний номер, строк дiї лiцензiї).

     5.9. Резидент самостiйно передає банку копiю лiцензiї протягом трьох банкiвських днiв пiсля її отримання. Банк не несе вiдповiдальностi за порушення резидентом цiєї умови.

     5.10. Надана лiцензiя може скасовуватися з дня її видачi, якщо пiсля надання лiцензiї буде встановлено, що поданi резидентом для отримання лiцензiї документи мiстять недостовiрну iнформацiю.

     У цьому разi центральний апарат письмово повiдомляє резидента, банк, Управлiння за мiсцем реєстрацiї банку та Управлiння за мiсцем реєстрацiї резидента (якщо це не одне й те саме Управлiння) про скасування лiцензiї i його причини.

     Отримавши таке повiдомлення, резидент зобов'язаний у десятиденний строк повернути центральному апарату оригiнал лiцензiї".

     14. Пункти 6.3 та 6.4 викласти в такiй редакцiї:

     "6.3. Банк реєструє зазначенi валютнi операцiї своїх клiєнтiв у спецiальних журналах (строк зберiгання журналiв - 10 рокiв).

     Якщо журнали ведуться у паперовому виглядi, то всi аркушi журналiв мають нумеруватися, прошнуроватися. Журнал засвiдчується пiдписами керiвника та головного бухгалтера i печаткою банку.

     Якщо журнали ведуться в електронному виглядi, то щоденно всi новi записи чи записи, до яких уносилися змiни протягом цього банкiвського дня, роздруковуються. Роздрукованi сторiнки засвiдчуються пiдписом керiвника або iншої вiдповiдальної особи. До п'ятого числа кожного мiсяця роздрукованi за попереднiй мiсяць сторiнки складаються за датами та формуються в брошури (брошури прошнуровуються, засвiдчуються пiдписами керiвника та головного бухгалтера, печаткою банку i зберiгаються протягом 10 рокiв). На першiй сторiнцi брошури зазначаються кiлькiсть сторiнок, якi мiстить брошура, початкова та остання дати.

     6.4. Якщо резидент здiйснює авансовий платiж (попередню оплату) у будь-якiй формi або банк здiйснює платiж на користь нерезидента при застосуваннi розрахункiв у формi документарного акредитива, або банк здiйснює платiж на пiдставi пред'явленої резидентом ВМД, iнформацiя про яку вiдсутня у реєстрах ВМД, то банк фiксує в журналi назву iмпортера або лiзингоодержувача, постачальника продукцiї або лiзингодавця, країну постачальника або лiзингодавця, суму перерахованих коштiв i дату їх перерахування, дату та номер договору, дату закiнчення законодавчо встановлених строкiв розрахункiв, iнформацiю про наданi за цим договором резидента лiцензiї, дату поставки продукцiї або об'єкта лiзингу та вартiсть поставленої продукцiї або об'єкта лiзингу".

     15. Пункт 6.5 доповнити абзацом такого змiсту:

     "Якщо в платiжному дорученнi банку-нерезидента немає посилання на договiр, на виконання якого вiд нерезидента-контрагента надiйшли кошти, то банк має право вимагати письмового пояснення вiд резидента або нерезидента-контрагента щодо вiднесення цих коштiв до конкретного експортного (лiзингового) договору (якщо пояснення отримане засобами факсимiльного зв'язку, то воно надалi має бути пiдтверджене оригiналом)".

     16. Роздiл 7 "Порядок надання iнформацiї державним органам" викласти в такiй редакцiї:

     "7. Порядок надання iнформацiї державним органам

     7.1. Банки надсилають усi передбаченi цим роздiлом Iнструкцiї повiдомлення до п'ятого числа кожного мiсяця, а повiдомлення згiдно з пунктом 7.8 у визначенi цим пунктом строки - податковим органам за мiсцем реєстрацiї резидентiв поштою з отриманням поштового пiдтвердження про їх вручення адресату, а також на магнiтних носiях або засобами електронного зв'язку. У повiдомленнях обов'язково зазначаються повна назва, код за ЄДРПОУ та мiсцезнаходження резидента.

     7.2. Якщо при зняттi експортної операцiї резидента з контролю (пункт 2.3 цiєї Iнструкцiї) банк виявить, що в реєстрах ВМД немає iнформацiї про цю операцiю, то вiн в довiльнiй формi повiдомляє про це податковий орган (стосується лише експорту резидентом продукцiї, на яку вiдповiдно до чинного законодавства України оформляється ВМД).

     7.3. Якщо вiдповiдно до чинного законодавства України ВМД на продукцiю, що експортується, не оформляється (пункт 2.4 цiєї Iнструкцiї), то банк надає iнформацiю податковим органам згiдно з додатком 5.

     7.4. Якщо змiнюються умови договору, що перебуває у банку на контролi, унаслiдок чого виконання нерезидентом зобов'язань за експортною операцiєю повнiстю або частково здiйснюється шляхом поставки товару (пункт 2.5 цiєї Iнструкцiї), то банк у довiльнiй формi повiдомляє про це податковий орган.

     7.5. Якщо резидент не оформляє акт (або iнший документ), що засвiдчує отримання резидентом передплачених перiодичних видань (пункт 3.4 цiєї Iнструкцiї), то банк надає iнформацiю податковим органам згiдно з додатком 6.

     7.6. При отриманнi банком письмового повiдомлення вiд центрального апарату про скасування лiцензiї (пункти 5.4 та 5.10 цiєї Iнструкцiї) банк у довiльнiй формi повiдомляє про це податковий орган.

     7.7. Якщо клiєнт не подав банку документи, потрiбнi останньому для з'ясування стану розрахункiв за експортною, iмпортною або лiзинговою операцiями цього клiєнта (пункт 6.1 цiєї Iнструкцiї), то банк у довiльнiй формi повiдомляє про це податковий орган.

     7.8. Банк, клiєнтом якого був резидент, при закриттi резидентом рахунку в цьому банку i переходi його на обслуговування в iнший (пункт 6.8 цiєї Iнструкцiї) протягом трьох банкiвських днiв з дня закриття рахунку в довiльнiй формi надає усю наявну в нього iнформацiю про незавершенi експортнi, iмпортнi та лiзинговi операцiї цього резидента податковому органу.

     7.9. При ненадходженнi в законодавчо встановленi строки (або строки, визначенi в лiцензiях) виручки, товарiв або об'єкта лiзингу банк надає податковим органам iнформацiю про виявленi у звiтному мiсяцi факти порушень згiдно з додатком 7 (у наступному звiтному мiсяцi iнформацiя про цi порушення уже не надається).

     Управлiнню за мiсцем реєстрацiї банку iнформацiю про виявленi факти порушень банк надає за встановленими Нацiональним банком України строками, порядком i формою.

     7.10. Якщо резидент подав банку документ, який засвiдчує прийняття судом рiшення про задоволення позову резидента щодо стягнення з нерезидента заборгованостi, що виникла внаслiдок недотримання останнiм строкiв, установлених договором, то iнформацiя, що передбачена пунктом 7.9 цiєї Iнструкцiї, податковому органу не надається, а Управлiнню за мiсцем реєстрацiї банку надається до часу стягнення з нерезидента заборгованостi згiдно з рiшенням суду.

     7.11. Управлiння доводять iнформацiю, отриману вiд банкiв, до вiдома центрального апарату за встановленими Нацiональним банком України строками, порядком i формою".

     17. Додаток 1 з цiєї Iнструкцiї виключити.

     18. Додатки 2 - 8 вважати вiдповiдно додатками 1 - 7.

    19. У додатках 1 - 4 до цiєї Iнструкцiї рядок "на пiдставi
(рiшення
вiд ________ N ______" замiнити рядком
Кабiнету Мiнiстрiв України)
"на пiдставi
(висновок, передбачений у пунктi 1.5 цiєї Iнструкцiї)
вiд _________ N ___".

     20. У додатку 5 до цiєї Iнструкцiї в таблицi назву графи "Дата зарахування коштiв на розподiльчий рахунок" змiнити на назву "Дата зарахування коштiв на поточний рахунок".

Начальник Управлiння методологiї валютного регулювання О.I. Мельникова
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.