ЗАКОН  УКРАЇНИ

Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо вдосконалення корпоративного управлiння

     Верховна Рада України постановляє:

     I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:

     1. У Господарському кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 18 - 22, ст. 144):

     1) у статтi 65:

     частину третю викласти в такiй редакцiї:

     "3. Для керiвництва господарською дiяльнiстю пiдприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноваженi органи чи наглядова рада такого пiдприємства (у разi її утворення) призначає (обирає) виконавчий орган (одноосiбний чи колегiальний) пiдприємства, який є пiдзвiтним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовiй радi (у разi її утворення). Керiвник пiдприємства (одноосiбний виконавчий орган), головний бухгалтер, голова та члени наглядової ради (у разi її утворення), голова та члени колегiального виконавчого органу пiдприємства є посадовими особами такого пiдприємства. Статутом пiдприємства посадовими особами пiдприємства можуть бути визнанi й iншi особи. Посадовi особи пiдприємства мають обов'язки перед пiдприємством, передбаченi законом, зокрема щодо належного, добросовiсного та ефективного управлiння пiдприємством (фiдуцiарнi обов'язки)";

     доповнити частиною одинадцятою такого змiсту:

     "11. У пiдприємствах, у яких утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до застосовного законодавства, за рiшенням уповноваженого органу управлiння може бути створена однорiвнева структура управлiння вiдповiдно до порядку, передбаченого Законом України "Про акцiонернi товариства". У разi створення однорiвневої структури управлiння до ради директорiв застосовуються усi положення цього Кодексу щодо наглядової ради, а до невиконавчого члена ради директорiв - усi положення цього Кодексу щодо члена наглядової ради";

     2) частину четверту статтi 67 викласти в такiй редакцiї:

     "4. Державнi пiдприємства, у тому числi господарськi товариства (крiм банкiв), у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, здiйснюють залучення внутрiшнiх довгострокових (бiльше одного року) та зовнiшнiх кредитiв (позик), надають гарантiї або є поручителями за такими зобов'язаннями за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну фiнансову полiтику, здiйснюють залучення внутрiшнiх короткострокових (до одного року) кредитiв (позик), надають гарантiї або є поручителями за такими зобов'язаннями - за погодженням з органом виконавчої влади, який здiйснює функцiї управлiння державною власнiстю. Порядок таких погоджень встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України";

     3) абзац перший частини восьмої статтi 73 викласти в такiй редакцiї:

     "8. Рiчна фiнансова звiтнiсть державного унiтарного пiдприємства пiдлягає обов'язковiй перевiрцi суб'єктом аудиторської дiяльностi вiдповiдно до законодавства";

     4) статтю 75 викласти в такiй редакцiї:

     "Стаття 75. Особливостi господарської дiяльностi державних комерцiйних пiдприємств

     1. Державне комерцiйне пiдприємство (крiм банкiв) зобов'язане розробляти та затверджувати стратегiчний план розвитку, а також складати i виконувати рiчний фiнансовий план, iнвестицiйнi плани на рiк та на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) вiдповiдно до закону та у строки, встановленi цiєю статтею.

     2. Фiнансовий план державного комерцiйного пiдприємства та iнвестицiйний план на рiк пiдлягають затвердженню до 1 вересня року, що передує плановому (крiм пiдприємств електроенергетики, дiяльнiсть яких регулюється шляхом затвердження лiцензiйних умов Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, фiнансовi плани яких затверджуються до 31 грудня), якщо iнше не встановлено законом, та можуть переглядатися протягом усього планового перiоду.

     Стратегiчний план розвитку, iнвестицiйний план на рiк та iнвестицiйний план на середньострокову перспективу, фiнансовий план державного комерцiйного пiдприємства затверджуються наглядовою радою. Протягом п'яти робочих днiв пiсля затвердження фiнансового плану наглядова рада подає фiнансовий план та зведенi основнi фiнансовi показники державного комерцiйного пiдприємства до органу, до сфери управлiння якого належить таке пiдприємство, а також до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, та центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну податкову полiтику, у порядку та строки, передбаченi законодавством. Стратегiчний план розвитку пiсля його затвердження пiдлягає оприлюдненню на веб-сайтi державного комерцiйного пiдприємства та на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, а також розмiщується для ознайомлення iз забезпеченням постiйного вiльного доступу у повному обсязi, крiм iнформацiї, вiднесеної вiдповiдно до законодавства до iнформацiї з обмеженим доступом.

     Фiнансовий план, стратегiчний план розвитку, iнвестицiйний план на середньострокову перспективу державного комерцiйного пiдприємства, яке є суб'єктом природних монополiй або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку якого перевищує 50 мiльйонiв гривень, включає окремi фiнансовi показники, а саме коефiцiєнти рентабельностi, лiквiдностi та платоспроможностi, а також обсяги виплат на користь держави, бюджетного фiнансування та квазiфiскальних операцiй, що визначенi у листах очiкування власника, пiсля їх погодження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, в окремих випадках - за додатковою участю Кабiнету Мiнiстрiв України, на основi пропозицiй загальних зборiв такого господарського товариства, у порядку, передбаченому Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Державнi комерцiйнi пiдприємства електроенергетики, дiяльнiсть яких регулюється шляхом затвердження лiцензiйних умов Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щороку складають фiнансовий план з урахуванням затвердженої цiєю комiсiєю структури тарифiв на електричну та теплову енергiю. Фiнансовi плани таких державних комерцiйних пiдприємств електроенергетики пiдлягають затвердженню до 31 грудня року, що передує плановому.

     За несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження рiчного фiнансового плану та звiту про його виконання посадовi особи державного комерцiйного пiдприємства несуть вiдповiдальнiсть, установлену законом.

     3. Органи, до сфери управлiння яких входять державнi комерцiйнi пiдприємства, подають до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку, до 1 вересня року, що передує плановому, зведенi показники фiнансових планiв та фiнансовi плани у розрiзi окремих державних комерцiйних пiдприємств, що входять до сфери їх управлiння.

     4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi управлiння об'єктами державної власностi, затверджує типову форму подання даних та методичнi рекомендацiї щодо розроблення фiнансового плану державного комерцiйного пiдприємства.

     5. Державне комерцiйне пiдприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно iншим юридичним особам чи громадянам, крiм випадкiв, передбачених законом. Вiдчужувати майно державного комерцiйного пiдприємства, що належить до основних фондiв, державне комерцiйне пiдприємство має право виключно шляхом продажу на електронному аукцiонi. Якщо ринкова вартiсть майна, що належить до основних фондiв та пiдлягає вiдчуженню, становить вiд 10 вiдсоткiв до 25 вiдсоткiв вартостi активiв державного комерцiйного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi, вiдчуження здiйснюється шляхом продажу на електронному аукцiонi за рiшенням наглядової ради такого державного комерцiйного пiдприємства. Якщо ринкова вартiсть майна, що належить до основних фондiв та пiдлягає вiдчуженню, становить менше 10 вiдсоткiв вартостi активiв державного комерцiйного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi, вiдчуження здiйснюється згiдно iз законом за рiшенням виконавчого органу такого державного комерцiйного пiдприємства.

     Вiдчуження здiйснюється шляхом продажу на електронному аукцiонi за рiшенням органу, до сфери управлiння якого належить державне комерцiйне пiдприємство, якщо ринкова вартiсть майна, що пiдлягає вiдчуженню, становить 25 i бiльше вiдсоткiв вартостi активiв державного комерцiйного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi.

     Розпоряджатися в iнший спосiб майном, що належить до основних фондiв, державне комерцiйне пiдприємство має право лише у межах повноважень та у спосiб, що передбаченi цим Кодексом та iншими законами.

     Вiдчуження нерухомого майна, а також повiтряних i морських суден, суден внутрiшнього плавання та рухомого складу залiзничного транспорту, якi є державною власнiстю, здiйснюється за умови додаткового погодження у встановленому порядку з Фондом державного майна України.

     6. Кошти, одержанi вiд продажу майнових об'єктiв, що належать до основних фондiв державного комерцiйного пiдприємства, використовуються вiдповiдно до затвердженого фiнансового плану, якщо iнше не передбачено законом.

     Кошти, одержанi вiд продажу нерухомого майна, за вирахуванням балансової (залишкової) вартостi такого майна, якщо iнше не встановлено законом, зараховуються до загального фонду державного бюджету.

     7. Списання з балансу не повнiстю амортизованих основних фондiв, а також прискорена амортизацiя основних фондiв державного комерцiйного пiдприємства можуть проводитися за рiшенням наглядової ради такого державного комерцiйного пiдприємства, якщо ринкова вартiсть основних фондiв становить вiд 10 вiдсоткiв до 25 вiдсоткiв вартостi активiв державного комерцiйного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi. Якщо ринкова вартiсть основних фондiв становить менше 10 вiдсоткiв вартостi активiв державного комерцiйного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi, їх списання та прискорена амортизацiя здiйснюються за рiшенням виконавчого органу державного комерцiйного пiдприємства.

     Списання з балансу не повнiстю амортизованих основних фондiв, а також прискорена амортизацiя основних фондiв державного комерцiйного пiдприємства здiйснюються за рiшенням органу, до сфери управлiння якого належить державне комерцiйне пiдприємство, якщо ринкова вартiсть основних фондiв становить 25 i бiльше вiдсоткiв вартостi активiв державного комерцiйного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi.

     8. Державнi комерцiйнi пiдприємства можуть утворювати за рахунок прибутку (доходу) спецiальнi (цiльовi) фонди, призначенi для покриття витрат, пов'язаних з їх дiяльнiстю.

     Порядок використання коштiв таких фондiв визначається вiдповiдно до затвердженого фiнансового плану.

     9. Розподiл прибутку (доходу) державних комерцiйних пiдприємств здiйснюється вiдповiдно до затвердженого фiнансового плану з урахуванням вимог цього Кодексу та iнших законiв.

     10. У складi фiнансового плану затверджується прогнозований фiнансовий результат, включаючи прогнозований розрахунок частини чистого прибутку (доходу), а також прогнозованi суми податкiв i зборiв, що пiдлягають сплатi до державного бюджету, що визначаються на основi прогнозованого рiвня прибутку з урахуванням оцiнювання ризикiв дiяльностi державного комерцiйного пiдприємства та листа очiкувань власника.

     11. Органи, до сфери управлiння яких належать державнi комерцiйнi пiдприємства, до 15 липня року, що передує плановому, подають до Кабiнету Мiнiстрiв України та до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, iнформацiю про прогнознi обсяги чистого фiнансового результату та прогнознi обсяги перерахування частини чистого прибутку в середньостроковiй перспективi державних комерцiйних пiдприємств для їх урахування при формуваннi державного бюджету.

     12. У разi змiни керiвника державного комерцiйного пiдприємства наглядова рада має право iнiцiювати проведення незалежного аудиту або державного фiнансового аудиту дiяльностi пiдприємства в порядку, передбаченому законом.

     13. Iншi особливостi господарської та соцiальної дiяльностi державних комерцiйних пiдприємств визначаються законом";

     5) абзац третiй частини другої статтi 77 виключити;

     6) абзац третiй частини десятої статтi 78 виключити;

     7) статтю 89 викласти в такiй редакцiї:

     "Стаття 89. Управлiння господарським товариством

     1. Управлiння дiяльнiстю господарського товариства здiйснюють його органи та посадовi особи, склад i порядок обрання (призначення) яких визначаються залежно вiд виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства.

     Особливостi управлiння господарським товариством, у статутному капiталi якого є корпоративнi права держави, визначаються законами України.

     2. Посадовi особи несуть цивiльно-правову, адмiнiстративну, фiнансову та кримiнальну вiдповiдальнiсть за шкоду та збитки, завданi ними господарському товариству, у порядку та у випадках, передбачених законом.

     3. Господарське товариство (крiм банку), у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, зобов'язане розробляти та затверджувати стратегiчний план розвитку, а також складати i виконувати рiчний фiнансовий план, iнвестицiйний план та iнвестицiйний план на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) вiдповiдно до закону у порядку та строки, визначенi статтями 75 i 89 цього Кодексу. Фiнансовий та iнвестицiйний плани, стратегiчний план розвитку затверджуються наглядовою радою, якщо утворення наглядової ради є обов'язковим вiдповiдно до закону та/або передбачено статутом.

     Фiнансовий та iнвестицiйний плани, стратегiчний план розвитку затверджуються наглядовою радою, якщо утворення наглядової ради є обов'язковим вiдповiдно до закону та/або передбачено статутом. Фiнансовий план, стратегiчний план розвитку та iнвестицiйний план на середньострокову перспективу господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, яке є суб'єктом природних монополiй або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку якого перевищує 50 мiльйонiв гривень, включає окремi фiнансовi показники, а саме коефiцiєнти рентабельностi, лiквiдностi та платоспроможностi, а також обсяги виплат на користь держави, бюджетного фiнансування та квазiфiскальних операцiй, що визначенi у листi очiкувань власника, пiсля їх погодження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, в окремих випадках - за додатковою участю Кабiнету Мiнiстрiв України, на основi пропозицiй загальних зборiв такого господарського товариства, у порядку, передбаченому Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Господарське товариство (крiм банку), у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, яке вiдповiдно до закону зобов'язане складати та подавати консолiдовану фiнансову звiтнiсть, на кожний наступний рiк складає i виконує консолiдований фiнансовий план, який включає показники дочiрнiх пiдприємств та господарських товариств, що входять до його консолiдованої фiнансової звiтностi. Консолiдований фiнансовий план пiдлягає затвердженню до 1 вересня року, що передує плановому.

     Господарськi товариства, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi провадять господарську дiяльнiсть, що пiдлягає лiцензуванню Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, складають фiнансовий план з урахуванням затвердженої цiєю комiсiєю структури тарифiв на електричну та теплову енергiю. Фiнансовi плани таких господарських товариств пiдлягають затвердженню до 31 грудня року, що передує плановому.

     Фiнансовi плани господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, що провадять дiяльнiсть у оборонно-промисловому комплексi, затверджуються вiдповiдно до Закону України "Про особливостi реформування пiдприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власностi".

     4. Органи, до сфери управлiння яких належать господарськi товариства, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, до 15 липня року, що передує плановому, подають до Кабiнету Мiнiстрiв України та до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, iнформацiю про прогнознi обсяги чистого фiнансового результату та прогнознi обсяги перерахування частини чистого прибутку в середньостроковiй перспективi для їх урахування при формуваннi державного бюджету";

     8) у статтi 90:

     у частинi другiй слова "ревiзiйною комiсiєю (ревiзором)" замiнити словами "пiдроздiлом внутрiшнього аудиту (внутрiшнiм аудитором)", а слово "аудиторами" - словами "суб'єктами аудиторської дiяльностi";

     у частинi третiй:

     в абзацi першому слова "аудитором (аудиторською органiзацiєю)" замiнити словами "суб'єктом аудиторської дiяльностi";

     в абзацi другому:

     у першому реченнi слова "може пiдлягати обов'язковiй перевiрцi незалежним аудитором" замiнити словами "пiдлягає обов'язковiй перевiрцi суб'єктом аудиторської дiяльностi вiдповiдно до закону";

     друге речення виключити;

     9) у частинi першiй статтi 141 слова "державних пiдприємств" замiнити словами "державних унiтарних пiдприємств", а слово "паї" виключити;

     10) частину другу статтi 388 виключити.

     2. У Цивiльному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 40 - 44, ст. 356):

     1) частину третю статтi 92 викласти в такiй редакцiї:

     "3. Орган або особа, яка вiдповiдно до установчих документiв юридичної особи чи закону виступає вiд її iменi, а також яка є членом колегiального виконавчого органу юридичної особи, з моменту її вступу на посаду набуває обов'язкiв щодо такої юридичної особи, зокрема зобов'язана дiяти виключно в iнтересах юридичної особи, добросовiсно i розумно, у межах повноважень, наданих статутом юридичної особи i законодавством, i у спосiб, який, на її добросовiсне переконання, сприятиме досягненню мети дiяльностi юридичної особи, у тому числi уникаючи конфлiкту iнтересiв. Члени наглядової ради або ради директорiв юридичної особи мають такi самi обов'язки щодо вiдповiдної юридичної особи та повиннi дiяти в iнтересах цiєї юридичної особи та всiх її власникiв (акцiонерiв, учасникiв).

     У вiдносинах iз третiми особами обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи не має юридичної сили, крiм випадкiв, якщо юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всiма обставинами не могла не знати про такi обмеження";

     2) статтю 759 доповнити частиною третьою такого змiсту:

     "3. Особливостi найму (оренди) державного i комунального майна встановлюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна";

     3) частину другу статтi 777 доповнити словами "крiм випадкiв, якщо предметом договору найму (оренди) є державне або комунальне майно";

     4) у частинi другiй статтi 793 слова "за результатами електронного аукцiону строком бiльше нiж на п'ять рокiв" замiнити словами "на строк бiльше п'яти рокiв".

     3. Частину першу статтi 8 Закону України "Про оплату працi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 17, ст. 121; 1997 р., N 11, ст. 89; 2011 р., N 43, ст. 443) викласти в такiй редакцiї:

     "Держава здiйснює регулювання оплати працi працiвникiв пiдприємств усiх форм власностi шляхом встановлення розмiру мiнiмальної заробiтної плати та iнших державних норм i гарантiй, а також шляхом оподаткування доходiв працiвникiв".

     4. Роздiл VII "Прикiнцевi положення" Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 5 - 6, ст. 30 iз наступними змiнами) доповнити пунктом 19 такого змiсту:

     "19. Установити, що на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi стягнення в дохiд держави активiв осiб, щодо яких застосовано санкцiї, з метою вжиття заходiв для реалiзацiї повноважень, визначених Законом України "Про санкцiї", щодо виявлення i розшуку активiв фiзичних та юридичних осiб, зазначених у вiдповiдних рiшеннях Ради нацiональної безпеки i оборони України та до яких застосовано санкцiю у видi блокування активiв вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" (далi - особа, до якої застосовано санкцiї), а також активiв, щодо яких особа, до якої застосовано санкцiї, може прямо чи опосередковано (через iнших фiзичних або юридичних осiб) вчиняти дiї, тотожнi за змiстом здiйсненню права розпорядження ними, має право на запит цього органу отримувати iнформацiю, що становить банкiвську таємницю, вiд:

     1) Нацiонального банку України - щодо найменування та коду банку:

     у якому вiдкрито рахунки, на яких облiковуються кошти особи, до якої застосовано санкцiї;

     клiєнтом якого є особа, до якої застосовано санкцiї;

     клiєнтом якого є юридична особа, кiнцевим бенефiцiарним власником якої / власником iстотної участi в якiй є особа, до якої застосовано санкцiї, та/або щодо якої особа, до якої застосовано санкцiї, може прямо чи опосередковано (через iнших фiзичних або юридичних осiб) вчиняти дiї, тотожнi за змiстом здiйсненню права розпорядження нею;

     2) банку - щодо банкiвських рахункiв / електронних гаманцiв клiєнтiв, операцiй, проведених на користь або за дорученням клiєнта, у тому числi операцiй без вiдкриття рахункiв, а саме: вiдомостi на конкретно визначену дату або за конкретний промiжок часу та щодо конкретної юридичної або фiзичної особи, фiзичної особи - пiдприємця про наявнiсть рахункiв / електронних гаманцiв, рахункiв умовного зберiгання (ескроу), рахункiв, вiдкритих клiєнтом банку на iм'я третiх осiб, рахункiв, вiдкритих третiми особами на iм'я клiєнта банку, рахункiв у банкiвських металах, номери рахункiв / електронних гаманцiв, залишок коштiв / електронних грошей, банкiвських металiв, операцiї списання з рахункiв / електронних гаманцiв та/або зарахування на рахунки / електроннi гаманцi, призначення платежу, iдентифiкацiйнi данi контрагента (для фiзичних осiб - прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (за наявностi); для юридичних осiб - повне найменування, iдентифiкацiйний код у Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань; для юридичних осiб - нерезидентiв - повне найменування, країна реєстрацiї), номер рахунку / електронного гаманця контрагента, код банку контрагента, наявнiсть коштiв на рахунках умовного зберiгання (ескроу), призначених для перерахування клiєнту банку, наявнiсть договорiв про зберiгання цiнностей або надання клiєнту в майновий найм (оренду) iндивiдуального банкiвського сейфа, перелiк рухомого майна, що перебуває на зберiганнi та/або в заставi банку як заклад, iнформацiю стосовно осiб, якi мають право розпоряджатися рахунками клiєнтiв (прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (за наявностi), документи, що пiдтверджують повноваження представника)".

     5. У Законi України "Про управлiння об'єктами державної власностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 46, ст. 456 iз наступними змiнами):

     1) частину другу статтi 3 пiсля абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змiсту:

     "Дiя цього Закону не поширюється на управлiння банками, що здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть", крiм випадкiв, прямо встановлених у цьому абзацi. Дiя положень абзацiв другого i четвертого частини другої та частини восьмої статтi 112, абзацу другого частини першої, частин третьої i четвертої статтi 14 цього Закону поширюється на управлiння банками, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, крiм державних банкiв, управлiння якими здiйснюється вiдповiдно до статтi 7 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть".

     У зв'язку з цим абзаци п'ятий i шостий вважати вiдповiдно абзацами шостим i сьомим;

     2) у частинi другiй статтi 5:

     пункти 6, 171 виключити;

     доповнити пунктом 174 такого змiсту:

     "174) затверджує Полiтику державної власностi";

     у пунктi 18:

     у пiдпунктi "в" пiсля слiв "та їх об'єднаннями" доповнити словами "(у межах державної дивiдендної полiтики)", а слова i цифри "господарськими товариствами, у статутному капiталi яких є корпоративнi права держави, та господарськими товариствами, 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капiталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 вiдсоткiв, якi не прийняли рiшення про нарахування дивiдендiв до 1 травня року, що настає за звiтним" виключити;

     доповнити пiдпунктом "в1" такого змiсту:

     "в1) розстрочення платежу iз сплати господарськими товариствами, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, дивiдендiв до державного бюджету (у межах державної дивiдендної полiтики)";

     пiдпункти "г" i "ґ" викласти в такiй редакцiї:

     "г) конкурсного вiдбору керiвникiв державних унiтарних пiдприємств, голiв виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у яких утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також у яких утворення наглядової ради не передбачено статутом, з дотриманням принципiв колективної придатностi, рiзноманiтностi складу, рiвностi вимог, професiйностi, вiдкритостi та прозоростi;

     ґ) оплати працi i винагороди керiвникiв державних унiтарних пiдприємств, голiв виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi (для акцiонерних товариств - з урахуванням статтi 39 Закону України "Про акцiонернi товариства"), у яких утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також у яких утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     пiдпункт "i" виключити;

     пiдпункт "л" викласти в такiй редакцiї:

     "л) укладення державними пiдприємствами, установами, органiзацiями, а також господарськими товариствами, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у яких утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також у яких утворення наглядової ради не передбачено статутом, договорiв про спiльну дiяльнiсть та управлiння майном";

     доповнити пiдпунктами "р1" i "р2" такого змiсту:

     "р1) щорiчного погодження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, в окремих випадках - за додатковою участю Кабiнету Мiнiстрiв України, пропозицiй органiв управлiння державних унiтарних пiдприємств, загальних зборiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi є суб'єктами природних монополiй або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мiльйонiв гривень, щодо окремих фiнансових показникiв, а саме коефiцiєнтiв рентабельностi, лiквiдностi та платоспроможностi, а також обсягiв виплат на користь держави, бюджетного фiнансування та квазiфiскальних операцiй, якi включатимуться до листа очiкувань власника, а також фiнансових, стратегiчних та iнвестицiйних планiв таких пiдприємств та господарських товариств;

     р2) погодження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, визначення методiв обчислення величини резерву сумнiвних боргiв (резерву очiкуваних кредитних збиткiв) та способу визначення коефiцiєнта сумнiвностi у межах облiкових полiтик державних унiтарних пiдприємств та господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi є суб'єктами природних монополiй або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мiльйонiв гривень";

     пiдпункти "с", "х" i "ц" виключити;

     доповнити пiдпунктами "ц1", "ц2" i "ц3" такого змiсту:

     "ц1) звiтування наглядової ради перед уповноваженим органом управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальними зборами господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi (для акцiонерних товариств - з урахуванням статтi 70 Закону України "Про акцiонернi товариства"), про виконання стратегiчного плану розвитку, про досягнення коротко- та середньострокових фiнансових, операцiйних i нефiнансових цiлей його дiяльностi, визначених у листi очiкувань власника;

     ц2) оцiнювання дiяльностi наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, вiдповiдно до статтi 117 цього Закону (для акцiонерних товариств - з урахуванням статтi 70 Закону України "Про акцiонернi товариства");

     ц3) оцiнки досягнення державним унiтарним пiдприємством, господарським товариством, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, поставлених цiлей дiяльностi, визначених у листi очiкувань власника";

     пiдпункт "ч" викласти в такiй редакцiї:

     "ч) формування та ведення реєстру укладених контрактiв з керiвниками державних унiтарних пiдприємств, головами виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi";

     пункт 181 доповнити абзацом п'ятим такого змiсту:

     "оцiнювання фiскальних ризикiв, пов'язаних з дiяльнiстю суб'єктiв господарювання державного сектору економiки";

     пункт 20 виключити;

     доповнити пунктами 221 i 222 такого змiсту:

     "221) затверджує типовий статут державного унiтарного пiдприємства;

     222) затверджує вимоги до звiту про роботу наглядової ради унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi (для акцiонерних товариств - з урахуванням статтi 70 Закону України "Про акцiонернi товариства")";

     3) у частинi першiй статтi 52:

     абзац п'ятий пункту 4 виключити;

     доповнити пунктом 41 такого змiсту:

     "41) розробляє методичнi рекомендацiї щодо пiдготовки листа очiкувань власника";

     у пунктi 71 слова "суб'єктiв господарювання державного сектору економiки" замiнити словами "державних унiтарних пiдприємств, головами виконавчих органiв господарських товариств";

     4) у частинi першiй статтi 6:

     пункт 4 викласти в такiй редакцiї:

     "4) призначають на посаду та звiльняють з посади керiвникiв державних унiтарних пiдприємств та голiв виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких 100 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, укладають i розривають з ними контракти, здiйснюють контроль за дотриманням вимог, передбачених контрактом, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     пункт 41 доповнити словами "у порядку, встановленому законом";

     пункти 5, 6 i 8 викласти в такiй редакцiї:

     "5) на пiдставi Полiтики державної власностi та пiсля консультацiй з наглядовою радою щороку затверджують лист очiкувань власника, що мiстить коротко- та середньостроковi фiнансовi, операцiйнi i нефiнансовi цiлi дiяльностi державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, що визначаються з урахуванням стратегiчних планiв розвитку таких пiдприємств, господарських товариств, та якi пiдлягають оприлюдненню;

     6) затверджують стратегiчний план розвитку, рiчний фiнансовий план, рiчний iнвестицiйний план, iнвестицiйний план на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких 100 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, управлiння корпоративними правами або контроль за дiяльнiстю яких вони здiйснюють, та здiйснюють контроль за їх виконанням у встановленому порядку у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     "8) забезпечують проведення суб'єктом аудиторської дiяльностi щорiчних незалежних перевiрок фiнансової звiтностi державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом. У разi змiни керiвника державного унiтарного пiдприємства або голови виконавчого органу господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, уповноважений орган управлiння державного унiтарного пiдприємства або загальнi збори господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, мають право iнiцiювати проведення незалежного аудиту або державного фiнансового аудиту дiяльностi зазначених суб'єктiв господарювання у порядку, передбаченому законом, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     пункт 81 виключити;

     пункти 141, 20 i 21 викласти в такiй редакцiї:

     "141) визначають кандидатури осiб, якi представляють iнтереси держави на загальних зборах (далi - представники держави), у наглядових радах господарських товариств, функцiї з управлiння корпоративними правами держави в яких вони здiйснюють, та в наглядових радах державних унiтарних пiдприємств, забезпечують їх обрання (призначення) у наглядових радах державних унiтарних пiдприємств, а в господарських товариствах, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, - забезпечують подання пропозицiй щодо кандидатiв у члени наглядової ради згiдно iз законом, видають представникам держави довiренiсть на представництво iнтересiв держави у загальних зборах таких господарських товариств, а за необхiдностi також укладають договори доручення з представниками держави на загальних зборах";

     "20) погоджують державним унiтарним пiдприємствам, установам, органiзацiям, що належать до сфери їх управлiння, а також господарським товариствам, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, договори про спiльну дiяльнiсть та управлiння майном, змiни до них та контролюють виконання умов таких договорiв у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     "21) органiзовують i проводять конкурси з визначення керiвникiв державних унiтарних пiдприємств, голiв виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     пункт 22 пiсля слова "державними" доповнити словом "унiтарними", а слова "господарськими структурами" виключити;

     пункти 25 i 26 викласти в такiй редакцiї:

     "25) забезпечують проведення iнвентаризацiї майна державних унiтарних пiдприємств, установ, органiзацiй, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом;

     26) забезпечують проведення екологiчного аудиту державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у тому числi тих, що передаються в оренду, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     доповнити пунктом 371 такого змiсту:

     "371) здiйснюють оцiнювання фiскальних ризикiв суб'єктiв господарювання державного сектору економiки, що належать до сфери їх управлiння, вiдповiдно до методики, затвердженої Кабiнетом Мiнiстрiв України";

     5) у частинi першiй статтi 7:

     пiдпункт "ї" пункту 1 викласти в такiй редакцiї:

     "ї) погоджує державним унiтарним пiдприємствам, установам, органiзацiям, а також господарським товариствам, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, повноваження з управлiння корпоративними правами держави яких вiн здiйснює, договори про спiльну дiяльнiсть та управлiння майном, змiни до них у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     пiдпункт "ї" пункту 3 викласти в такiй редакцiї:

     "ї) здiйснює контроль за виконанням умов контрактiв керiвниками державних унiтарних пiдприємств, головами виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi перебувають у сферi його управлiння, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     6) у частинi першiй статтi 9:

     пункти 1, 11 i 3 викласти в такiй редакцiї:

     "1) укладають контракти з керiвниками державних пiдприємств, головами виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом;

     11) подають до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi управлiння об'єктами державної власностi, iнформацiю про укладенi контракти з керiвниками державних унiтарних пiдприємств, головами виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у тому числi якщо повноваження з призначення та звiльнення таких керiвникiв i голiв виконавчих органiв згiдно iз законом та/або статутом належать до компетенцiї наглядової ради";

     "3) забезпечують розроблення i затверджують рiчнi фiнансовi плани, iнвестицiйнi плани та iнвестицiйнi плани на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у випадках, якщо утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом";

     доповнити пунктом 6 такого змiсту:

     "6) здiйснюють iншi функцiї та повноваження, передбаченi законом i статутом державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi";

     7) у статтi 11:

     у частинi першiй:

     абзац перший пiсля слiв "акцiонерних товариств" доповнити цифрами i словами "100 вiдсоткiв акцiй яких належать державi";

     абзац другий виключити;

     доповнити абзацом третiм такого змiсту:

     "Розпоряджатися майном, що належить до основних фондiв, акцiонерне товариство, товариство з обмеженою вiдповiдальнiстю, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, має право лише на конкурентних та прозорих засадах, якщо iнше не встановлено законом";

     частини третю, п'яту i дев'яту викласти в такiй редакцiї:

     "3. Суб'єкти управлiння об'єктами державної власностi здiйснюють управлiння корпоративними правами держави у господарських товариствах, функцiї з управлiння якими вони здiйснюють, у державних унiтарних пiдприємствах шляхом призначення представникiв держави для участi у загальних зборах господарського товариства, призначення (обрання) членiв наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, єдиним акцiонером (учасником) якого є держава. У разi якщо держава не є єдиним акцiонером (учасником) господарського товариства, вiдповiдний суб'єкт управлiння об'єктами державної власностi подає пропозицiї щодо кандидатiв у члени наглядової ради загальним зборам акцiонерiв (учасникiв) у порядку, передбаченому законом.

     Представники держави на загальних зборах (крiм випадкiв, передбачених законом) та в наглядовiй радi самостiйно приймають рiшення з питань порядку денного на засiданнях.

     Голосування на загальних зборах з питань про вчинення значних господарських зобов'язань, предметом яких є майно, роботи або послуги, ринкова вартiсть яких становить 25 i бiльше вiдсоткiв вартостi активiв господарського товариства, акцiонером (учасником) якого є держава, за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi цього господарського товариства, здiйснюється представником держави виключно на пiдставi довiреностi iз завданням на голосування з цього питання, виданої суб'єктом управлiння об'єктами державної власностi";

     "5. Рiшення про розподiл прибутку i збиткiв, розмiр та порядок виплати дивiдендiв господарських товариств, у статутному капiталi яких є акцiї (частки), що прямо чи опосередковано належать державi, приймається вищим органом управлiння таких господарських товариств у порядку, передбаченому законом.

     Наглядовi ради господарських товариств, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, до 15 березня наступного за звiтним року вiдповiдно до Державної дивiдендної полiтики, затвердженої Кабiнетом Мiнiстрiв України, надають акцiонеру пропозицiї щодо визначення розмiру частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивiдендiв за результатами фiнансово-господарської дiяльностi товариства у вiдповiдному роцi.

     Загальнi збори акцiонерiв (учасникiв) господарського товариства, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затверджують розмiр частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивiдендiв за результатами фiнансово-господарської дiяльностi товариства у вiдповiдному роцi, вiдповiдно до Державної дивiдендної полiтики, затвердженої Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Господарськi товариства, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, сплачують до державного бюджету дивiденди не пiзнiше 1 липня року, що настає за звiтним. Вимога щодо термiну сплати дивiдендiв не застосовується у випадках, передбачених абзацом п'ятим цiєї частини, та у разi прийняття Кабiнетом Мiнiстрiв України рiшення про розстрочення платежу iз сплати господарськими товариствами, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, дивiдендiв до державного бюджету.

     Господарськi товариства, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi зобов'язанi складати та подавати консолiдовану фiнансову звiтнiсть вiдповiдно до закону, за рiшенням загальних зборiв, що ухвалюється не пiзнiше 30 квiтня року, що настає за звiтним, здiйснюють розподiл консолiдованого прибутку за результатами фiнансово-господарської дiяльностi, вiдображеними у консолiдованiй рiчнiй фiнансовiй звiтностi, пiдтвердженiй незалежним аудитором. У такому разi сплата дивiдендiв до державного бюджету здiйснюється не пiзнiше 30 липня року, що настає за звiтним, безпосередньо зазначеними господарськими товариствами з урахуванням показникiв дочiрнiх пiдприємств та господарських товариств, що включаються до консолiдованої фiнансової звiтностi господарського товариства, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi.

     Дочiрнi пiдприємства та господарськi товариства, акцiонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, включенi до консолiдованої фiнансової звiтностi такого господарського товариства, здiйснюють розподiл прибутку за рiшенням вищого органу, а в разi прийняття рiшення про спрямування частини чистого прибутку на виплату дивiдендiв - сплачують дивiденди безпосередньо господарському товариству.

     На суму дивiдендiв на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капiталi якого є корпоративнi права держави, податковi органи нараховують пеню, яка сплачується до загального фонду державного бюджету, з розрахунку подвiйної облiкової ставки Нацiонального банку України вiд суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, з дня, наступного пiсля настання строку платежу, по день сплати.

     Кабiнет Мiнiстрiв України у визначеному ним порядку приймає рiшення про розстрочення платежу iз сплати господарськими товариствами, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, дивiдендiв, якi пiдлягають сплатi до державного бюджету за результатами фiнансово-господарської дiяльностi товариства у вiдповiдному роцi. У разi прийняття Кабiнетом Мiнiстрiв України рiшення про розстрочення такого платежу господарськi товариства, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, сплачують дивiденди до державного бюджету до 31 грудня року, у якому прийнято рiшення про розстрочення платежу. У разi несвоєчасної сплати господарським товариством, у статутному капiталi якого є корпоративнi права держави, платежу iз сплати дивiдендiв, щодо якого прийнято рiшення про розстрочення, на несвоєчасно сплачену суму кожного платежу нараховується пеня в порядку, передбаченому абзацом сьомим цiєї частини.

     Господарськi товариства, у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, один раз на рiк подають до податкового органу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку в порядку та строки, встановленi Податковим кодексом України.

     Платники частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку несуть вiдповiдальнiсть за неподання або несвоєчасне подання до податкового органу розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку або за порушення правил нарахування та сплати (перерахування) таких платежiв у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.

     Господарським товариствам енергетичної галузi, 100 вiдсоткiв акцiй (часток) яких знаходяться у статутних капiталах господарських товариств, акцiонером яких є держава i володiє в них контрольним пакетом акцiй, чистий прибуток, з якого розраховуються та сплачуються дивiденди, зменшується на суму цiльових коштiв (обсяг iнвестицiйної складової), що надiйшли у складi тарифу i спрямовуються на виконання iнвестицiйних проектiв, рiшення щодо яких приймаються Кабiнетом Мiнiстрiв України, та на обсяг повернення кредитних коштiв (у складi тарифу), що були запозиченi для фiнансування капiтальних вкладень на будiвництво (реконструкцiю, модернiзацiю) об'єктiв згiдно з вiдповiдними рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України";

     "9. Державне майно, яке перебуває на балансi державних унiтарних пiдприємств, установ, органiзацiй, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, що не пiдлягають приватизацiї, яке не входить до складу єдиного майнового комплексу, що забезпечує основнi види дiяльностi таких державних унiтарних пiдприємств, установ, органiзацiй, господарських товариств та бiльше трьох рокiв не використовується у виробничiй дiяльностi i подальше його використання не планується, може бути вiдчужено на конкурентних засадах згiдно iз законом шляхом його приватизацiї.

     Господарськi товариства, єдиним акцiонером (учасником) яких є держава, а також їхнi дочiрнi пiдприємства та господарськi товариства, бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) яких належать господарському товариству, єдиним акцiонером (учасником) якого є держава, та господарськi товариства, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, розпоряджаються державним майном, що облiковується у них на балансi, в межах повноважень, визначених законом та/або договором з вiдповiдним суб'єктом управлiння таким майном.

     Майно, внесене до статутного капiталу господарського товариства, у статутному капiталi якого є корпоративнi права держави, а також майно, внесене до статутного капiталу його дочiрнього пiдприємства або господарського товариства, бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) якого належать господарському товариству, єдиним акцiонером (учасником) якого є держава, чи набуте зазначеним господарським товариством або дочiрнiм пiдприємством у процесi господарської дiяльностi, є власнiстю такого господарського товариства або дочiрнього пiдприємства вiдповiдно, крiм випадкiв, визначених законом.

     Вiдчуження, обтяження, передача у користування, у тому числi застава, iпотека, оренда, лiзинг майна, що є власнiстю господарського товариства, у статутному капiталi якого є корпоративнi права держави, здiйснюється з урахуванням обмежень, установлених його статутом та законодавством.

     Господарськi товариства, у статутному капiталi яких є корпоративнi права держави та якi є засновниками (учасниками, акцiонерами) iнших юридичних осiб, реалiзують свої права засновника, учасника або акцiонера таких юридичних осiб самостiйно через органи управлiння таких юридичних осiб згiдно з вимогами закону та статуту";

     у частинi п'ятнадцятiй слова "У засiданнi наглядової ради господарської органiзацiї" замiнити словами "За запрошенням наглядової ради у засiданнi наглядової ради господарської органiзацiї", а пiсля слiв "корпоративнi права держави" доповнити словами "державного унiтарного пiдприємства, з питань, що мають або можуть мати вплив на трудовi вiдносини, права та обов'язки трудового колективу";

     8) у статтi 111:

     у назвi слова "державними пiдприємствами" замiнити словами "державними унiтарними пiдприємствами";

     у частинi другiй:

     в абзацi першому слова "державних пiдприємств енергетичної галузi" замiнити словами "державних унiтарних пiдприємств енергетичної галузi";

     в абзацi другому слова "Державними пiдприємствами електроенергетичної галузi" замiнити словами "Державними унiтарними пiдприємствами електроенергетичної галузi";

     в абзацi третьому слова "державних пiдприємств енергетичної галузi" замiнити словами "державних унiтарних пiдприємств енергетичної галузi", а слова "Про внесення змiн до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергiї" та "Про внесення змiн до Податкового кодексу України щодо оподаткування пiдприємств - учасникiв Державного концерну "Укроборонпром" виключити;

     9) у статтi 112:

     частини першу, другу i четверту викласти в такiй редакцiї:

     "1. Обрання дворiвневої структури управлiння та утворення наглядової ради є обов'язковими для державних унiтарних пiдприємств та господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у разi якщо вони вiдповiдають критерiям, визначеним Кабiнетом Мiнiстрiв України у Полiтицi державної власностi або встановленим законом.

     Застосування дворiвневої структури управлiння та утворення наглядової ради з дотриманням вимог закону щодо незалежностi її членiв є обов'язковими для державних унiтарних пiдприємств та господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, щодо яких прийнято рiшення про приватизацiю, якщо утворення наглядової ради є обов'язковим вiдповiдно до закону або якщо пiсля завершення приватизацiї у статутному капiталi господарського товариства залишатиметься державна частка. У такому разi наглядова рада утворюється протягом трьох мiсяцiв з моменту передачi державним органам приватизацiї функцiй з управлiння пакетами акцiй (частками), щодо яких прийнято рiшення про приватизацiю, а якщо на день набрання чинностi цим Законом державнi органи приватизацiї вже здiйснюють функцiї з управлiння пакетами акцiй (частками) - протягом трьох мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом.

     У державних унiтарних пiдприємствах та господарських товариствах, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у яких утворення наглядової ради не є обов'язковим вiдповiдно до статтi 112 цього Закону та iнших законiв, за рiшенням уповноваженого органу управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальних зборiв господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, може бути застосована однорiвнева структура управлiння вiдповiдно до вимог Закону України "Про акцiонернi товариства". У такому разi до ради директорiв входять i виконавчi, i невиконавчi директори, а бiльшiсть у кiлькiсному складi ради директорiв становлять незалежнi невиконавчi директори.

     У разi застосування однорiвневої структури управлiння до ради директорiв застосовнi усi положення цього Закону щодо наглядової ради, а до невиконавчого члена ради директорiв - усi положення цього Закону щодо члена наглядової ради.

     Компетенцiя наглядової ради, її кiлькiсний склад, порядок скликання, проведення засiдань, прийняття рiшень та iншi питання внутрiшньої органiзацiї дiяльностi наглядової ради визначаються законом, статутом та положенням про наглядову раду. Положення про наглядову раду державного унiтарного пiдприємства затверджується уповноваженим органом управлiння. Положення про наглядову раду господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затверджується загальними зборами господарського товариства.

     Уповноважений орган управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальнi збори господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, можуть вирiшувати будь-якi питання щодо дiяльностi державного унiтарного пiдприємства або господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, крiм питань, вирiшення яких згiдно iз законом та/або статутом належить до виключної компетенцiї наглядової ради.

     Якщо наглядову раду державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, не утворено (не передбачено статутом) та її утворення не є обов'язковим вiдповiдно до закону, до моменту утворення наглядової ради у встановленому законом порядку повноваження, якими надiлена наглядова рада згiдно iз законом та/або статутом, здiйснюють уповноважений орган управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальнi збори господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, крiм повноважень з пiдготовки та проведення загальних зборiв, якi здiйснює виконавчий орган, якщо iнше не встановлено статутом господарського товариства.

     Якщо кiлькiсть членiв наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, повноваження яких дiйснi, становить половину її кiлькiсного складу, встановленого статутом, або менше, така наглядова рада є неправомочною i не може приймати рiшення, крiм рiшень наглядової ради господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, з питань скликання загальних зборiв товариства для обрання решти членiв наглядової ради, а в разi обрання членiв наглядової ради шляхом кумулятивного голосування - для обрання всього складу наглядової ради.

     Якщо наглядова рада державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, є неправомочною, орган управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальнi збори господарського товариства зобов'язанi прийняти рiшення про обрання решти членiв наглядової ради, а в разi обрання членiв наглядової ради шляхом кумулятивного голосування - про обрання всього складу наглядової ради протягом трьох мiсяцiв з дня втрати правомочностi наглядовою радою.

     Наглядова рада має право прийняти рiшення про передачу для вирiшення уповноваженим органом управлiння державного унiтарного пiдприємства, включення до порядку денного загальних зборiв господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, будь-якого питання, вiднесеного до її виключної компетенцiї законом або статутом.

     2. Кiлькiсний склад наглядової ради державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, визначається статутом та не може становити менше п'яти та бiльше дев'яти осiб.

     До складу наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, включаються незалежнi члени наглядової ради, кiлькiсть яких повинна становити бiльшiсть членiв наглядової ради.

     Кандидати на посаду члена наглядової ради державного унiтарного пiдприємства добираються та призначаються в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України. Добiр кандидатiв на посаду члена наглядової ради здiйснюється з дотриманням принципiв колективної придатностi, рiзноманiтностi складу, рiвностi вимог, професiйностi, вiдкритостi i прозоростi та розпочинається не пiзнiше нiж за три мiсяцi до закiнчення строку повноважень вiдповiдного члена наглядової ради (якщо у зазначений строк не прийнято рiшення про продовження строку його повноважень) або не пiзнiше 10 днiв з дня дострокового припинення повноважень.

     Кандидатури осiб, якi пропонуються суб'єктом управлiння об'єктами державної власностi, що здiйснює управлiння корпоративними правами держави в господарському товариствi, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, до обрання членами наглядової ради господарського товариства, добираються в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України. Добiр кандидатiв на посаду члена наглядової ради здiйснюється з дотриманням принципiв колективної придатностi, рiзноманiтностi складу, рiвностi вимог, професiйностi, вiдкритостi i прозоростi та розпочинається не пiзнiше нiж за три мiсяцi до закiнчення строку повноважень вiдповiдного члена наглядової ради (якщо у зазначений строк не прийнято рiшення про продовження строку його повноважень) або не пiзнiше 10 днiв з дня дострокового припинення повноважень. Члени наглядової ради господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, обираються (призначаються) згiдно iз Законом України "Про акцiонернi товариства", iншими законами, що регулюють дiяльнiсть таких господарських товариств.

     Квалiфiкацiйнi вимоги до члена наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затверджує Кабiнет Мiнiстрiв України. Додатковi квалiфiкацiйнi вимоги до незалежного члена наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, можуть бути визначенi статутом, положенням про наглядову раду та/або положенням про принципи формування наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi.

     Строк повноважень члена наглядової ради становить три роки. Уповноважений орган управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальнi збори акцiонерiв (учасникiв) господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затверджують умови цивiльно-правових договорiв та визначають особу, яка уповноважується на пiдписання таких договорiв з членами наглядової ради. Цивiльно-правовий договiр, укладений з членом наглядової ради, є оплатним, якщо iнше не передбачено законом.

     Суб'єкт управлiння об'єктами державної власностi, загальнi збори господарського товариства можуть прийняти рiшення про призначення на новий строк членiв наглядової ради державного унiтарного пiдприємства або господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi вiдповiдають вимогам, визначеним цим Законом";

     "4. Керiвникам державних унiтарних пiдприємств та членам колегiального виконавчого органу (особi, яка здiйснює повноваження одноосiбного виконавчого органу) господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, забороняється сумiщати таку дiяльнiсть з будь-якою пiдприємницькою чи iншою оплачуваною дiяльнiстю, крiм отримання авторської винагороди, наукової та викладацької дiяльностi та/або випадкiв схвалення такої дiяльностi наглядовою радою такого державного унiтарного пiдприємства або господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, керiвником чи членом колегiального виконавчого органу (особою, яка здiйснює повноваження одноосiбного виконавчого органу) якого є вiдповiдна особа, а в разi вiдсутностi наглядової ради - вiдповiдним суб'єктом управлiння об'єктами державної власностi (для державного унiтарного пiдприємства) чи загальними зборами товариства (для господарського товариства).

     Керiвники, голова та члени колегiального виконавчого органу (особа, яка здiйснює повноваження одноосiбного виконавчого органу), члени наглядової ради державного унiтарного пiдприємства або господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi не є громадянами України, повиннi володiти українською або англiйською мовою на рiвнi, достатньому для дiлового спiлкування";

     доповнити частинами восьмою i дев'ятою такого змiсту:

     "8. З урахуванням частини сьомої цiєї статтi повноваження члена наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, можуть бути припиненi достроково виключно з таких пiдстав:

     1) невиконання державним унiтарним пiдприємством, господарським товариством цiлей дiяльностi, визначених у листi очiкувань власника, про що прийнято рiшення уповноваженим органом управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальними зборами господарського товариства з урахуванням, зокрема, результатiв оцiнювання дiяльностi наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, вiдповiдно до статтi 117 цього Закону;

     2) виявлення фактiв, що свiдчать про невiдповiднiсть члена наглядової ради квалiфiкацiйним вимогам, незалежного члена наглядової ради - вимогам щодо незалежностi. Iнформацiя про виявлення таких фактiв оприлюднюється на веб-сайтi державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства протягом двох робочих днiв з дня їх виявлення;

     3) неналежне виконання членом наглядової ради обов'язкiв, визначених укладеним з ним цивiльно-правовим договором та/або статутом, невiдповiднiсть члена наглядової ради вимогам щодо професiйної придатностi та дiлової репутацiї. Iнiцiювати дострокове припинення повноважень члена наглядової ради з пiдстав, визначених цим пунктом, може:

     наглядова рада, яка за рiшенням, що приймається не менше нiж двома третинами її персонального складу, направляє загальним зборам (органу управлiння) вимогу про припинення повноважень члена наглядової ради. Порядок подання вимоги членами наглядової ради визначається наглядовою радою;

     акцiонер (учасник), якому належить не менше 5 вiдсоткiв акцiй (часток), iнiцiює розгляд цього питання на загальних зборах (перед органом управлiння), за умови надання наглядовою радою висновку про обґрунтованiсть такого питання та/або з урахуванням результатiв оцiнювання дiяльностi наглядової ради. Порядок пiдготовки висновку членами наглядової ради визначається наглядовою радою;

     4) подання членом наглядової ради особистої письмової заяви про припинення повноважень за власним бажанням, за умови що така заява подається не пiзнiше нiж за два тижнi до припинення повноважень;

     5) подання членом наглядової ради особистої письмової заяви про припинення повноважень у зв'язку з неможливiстю виконувати свої повноваження за станом здоров'я або з iнших пiдстав;

     6) набрання законної сили вироком або рiшенням суду, яким члена наглядової ради засуджено до покарання, що виключає можливiсть виконання обов'язкiв члена наглядової ради;

     7) набрання законної сили судовим рiшенням, яким члена наглядової ради притягнуто до адмiнiстративної вiдповiдальностi за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцiєю;

     8) смерть члена наглядової ради, визнання його недiєздатним, обмежено дiєздатним, безвiсно вiдсутнiм або оголошення померлим;

     9) набрання законної сили рiшенням суду, яким члена наглядової ради визнано винним у порушеннi частини третьої статтi 92 Цивiльного кодексу України;

     10) отримання господарським товариством (державним пiдприємством) письмового повiдомлення про замiну члена наглядової ради, який є представником акцiонера (учасника);

     11) порушення членом наглядової ради обмежень, передбачених частиною третьою цiєї статтi;

     12) вiдчуження акцiонером (учасником), представником якого є член наглядової ради, всiх належних йому акцiй (часток) товариства.

     Рiшення про дострокове припинення повноважень члена наглядової ради з пiдстав, передбачених пунктами 1 - 3 цiєї частини, приймається органом управлiння державного унiтарного пiдприємства або загальними зборами акцiонерiв (учасникiв) господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi. При цьому рiшення про дострокове припинення повноважень з пiдстави, передбаченої пунктом 1 цiєї частини, може прийматися лише щодо всього складу наглядової ради з урахуванням результатiв оцiнки дiяльностi наглядової ради вiдповiдно до статтi 117 цього Закону, якщо члени наглядової ради не зможуть довести, що належним чином виконували обов'язки щодо державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi покладаються законом на посадових осiб, або що виникли суттєвi обставини, якi члени наглядової ради не могли передбачити, за умови належного виконання ними обов'язкiв, якi покладаються законом на посадових осiб. Рiшення про дострокове припинення повноважень члена наглядової ради, обраного кумулятивним голосуванням вiдповiдно до Закону України "Про акцiонернi товариства", з пiдстав, передбачених пунктами 2 i 3 цiєї частини, приймається щодо всього складу наглядової ради, водночас члени наглядової ради, при цьому члени наглядової ради, стосовно яких вiдсутнi пiдстави припинення повноважень, можуть бути повторно обранi до складу наглядової ради.

     Повноваження члена наглядової ради достроково припиняються з пiдстав, передбачених пунктами 4 - 12 цiєї частини, з настанням вiдповiдних обставин, без необхiдностi прийняття рiшення уповноваженим органом управлiння державного унiтарного пiдприємства або загальними зборами акцiонерiв (учасникiв) господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi.

     9. Державне унiтарне пiдприємство, господарське товариство, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, повинно створити комплексну, адекватну та ефективну систему внутрiшнього контролю, яка включає функцiї комплаєнсу, управлiння ризиками та внутрiшнього аудиту, з урахуванням особливостей свого виду дiяльностi, характеру та обсягiв операцiй, що здiйснюються у ходi провадження такої дiяльностi, та ризикiв, властивих такiй дiяльностi. Контроль за функцiонуванням системи внутрiшнього контролю здiйснює наглядова рада";

     10) у статтi 113:

     у частинi першiй:

     абзац перший викласти в такiй редакцiї:

     "1. Незалежний член наглядової ради державного унiтарного пiдприємства або, з урахуванням положень законiв України, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, - це член наглядової ради, на якого вiдсутнiй будь-який вплив з боку iнших осiб у процесi прийняття рiшень пiд час виконання обов'язкiв члена наглядової ради. Зокрема, не може бути незалежним членом наглядової ради особа, яка";

     пункт 1 доповнити словами "крiм обiймання посади незалежного члена наглядової ради";

     пункт 4 пiсля слiв "отримує або отримувала" доповнити словами "протягом попереднiх трьох рокiв";

     у пунктi 5 слова "є власником корпоративних прав" замiнити словами i цифрою "володiє (прямо або опосередковано) 5 i бiльше вiдсотками статутного капiталу";

     пункти 7, 9 i 10 викласти в такiй редакцiї:

     "7) є незалежним аудитором державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, його дочiрнього пiдприємства, фiлiї, представництва чи iншого вiдокремленого пiдроздiлу або була ним протягом певного перiоду за останнi три роки, що передували її призначенню (обранню) до наглядової ради";

     "9) має або мала протягом останнього року iстотнi дiловi вiдносини з таким державним унiтарним пiдприємством, господарським товариством, його дочiрнiм пiдприємством, фiлiєю, представництвом чи iншим вiдокремленим пiдроздiлом безпосередньо як фiзична особа - пiдприємець чи як акцiонер (учасник), керiвник або член виконавчого органу суб'єкта господарювання, який має або мав такi зв'язки. Для цiлей цього пункту iстотнiсть дiлових вiдносин визначається статутом або положенням про наглядову раду;

     10) була сукупно бiльше 12 рокiв членом наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства";

     доповнити пунктом 12 такого змiсту:

     "12) отримує винагороду за виконання функцiй незалежного члена наглядової ради, якщо така винагорода є єдиним та/або основним джерелом доходу особи. Критерiї та порядок перевiрки єдиного та/або основного доходу незалежного члена наглядової ради встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України";

     абзац перший частини другої виключити;

     доповнити частиною п'ятою такого змiсту:

     "5. Незалежнiсть члена наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, пiдтверджується у письмовiй формi його особистою заявою у таких випадках:

     1) подання комiсiї з конкурсного вiдбору кандидатiв на посаду незалежного члена наглядової ради документiв для участi в конкурсному вiдборi;

     2) оголошення про проведення загальних зборiв акцiонерiв (учасникiв), до порядку денного яких включено питання про обрання вiдповiдного кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради;

     3) оприлюднення рiшення про обрання/переобрання вiдповiдного кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради у порядку розкриття iнформацiї емiтентами цiнних паперiв;

     4) оприлюднення у складi рiчного звiту такого господарського товариства у порядку розкриття iнформацiї емiтентами цiнних паперiв;

     5) щороку пiсля обрання/переобрання незалежного члена наглядової ради державного унiтарного пiдприємства";

     11) у статтi 114:

     назву викласти в такiй редакцiї:

     "Стаття 114. Компетенцiя та органiзацiя дiяльностi наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi";

     у частинi першiй:

     пункт 1 викласти в такiй редакцiї:

     "1) затвердження стратегiчного плану розвитку державного унiтарного пiдприємства";

     доповнити пунктами 11 - 13 такого змiсту:

     "11) затвердження рiчного фiнансового плану та звiту про його виконання, рiчного iнвестицiйного плану, iнвестицiйного плану на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв), показникiв результативностi державного унiтарного пiдприємства;

     12) здiйснення функцiї управлiння ризиками державного унiтарного пiдприємства;

     13) надання пропозицiй уповноваженому органу управлiння щодо коротко- та середньострокових фiнансових, операцiйних i нефiнансових цiлей дiяльностi, якi включаються до листа очiкувань власника, зокрема, але не виключно, щодо окремих фiнансових показникiв, а саме коефiцiєнтiв рентабельностi, лiквiдностi та платоспроможностi, а також обсягiв виплат на користь держави, бюджетного фiнансування та квазiфiскальних операцiй";

     у пунктi 4 слова "крiм акцiй" виключити;

     пункти 8 i 9 викласти в такiй редакцiї:

     "8) надання органу управлiння пропозицiй щодо обрання суб'єкта аудиторської дiяльностi державного унiтарного пiдприємства, визначення умов договору, що укладається з ним, встановлення розмiру оплати його послуг;

     9) прийняття рiшення про надання згоди на вчинення значного господарського зобов'язання, предметом якого є майно, роботи або послуги, ринкова вартiсть яких становить вiд 10 вiдсоткiв до 25 вiдсоткiв вартостi активiв державного унiтарного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi, та про надання згоди на вчинення правочину iз заiнтересованiстю, якщо ринкова вартiсть предмета правочину iз заiнтересованiстю не перевищує 10 вiдсоткiв вартостi активiв державного унiтарного пiдприємства за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi, крiм випадкiв, передбачених законом. Статутом державного унiтарного пiдприємства може бути встановлено нижче граничне значення вартостi майна, робiт або послуг чи суми коштiв, що є предметом господарського зобов'язання, та додатковi критерiї для вiднесення правочину до такого, щодо якого є заiнтересованiсть, чи до значного господарського зобов'язання";

     у пунктi 10 слова "обрання оцiнювача" замiнити словами "залучення суб'єкта оцiночної дiяльностi - суб'єкта господарювання для проведення оцiнювання";

     пункт 11 виключити;

     доповнити пунктом 131 такого змiсту:

     "131) затвердження декларацiї схильностi до ризикiв державного унiтарного пiдприємства";

     пункт 16 викласти в такiй редакцiї:

     "16) призначення та припинення повноважень керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту державного унiтарного пiдприємства (внутрiшнього аудитора), затвердження умов трудових договорiв, що укладаються з працiвниками пiдроздiлу внутрiшнього аудиту (з внутрiшнiм аудитором), встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат";

     у пунктi 17 слово "складення" замiнити словом "пiдготовка";

     доповнити абзацами двадцять третiм - двадцять п'ятим такого змiсту:

     "Компетенцiя наглядової ради акцiонерного товариства, бiльше 50 вiдсоткiв акцiй якого належать державi, визначається статутом вiдповiдно до вимог Закону України "Про акцiонернi товариства" та цього Закону.

     Компетенцiя наглядової ради товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю, товариства з додатковою вiдповiдальнiстю, бiльше 50 вiдсоткiв акцiй якого належать державi, визначається статутом вiдповiдно до вимог Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою вiдповiдальнiстю" та цього Закону.

     У разi застосування однорiвневої структури управлiння державним унiтарним пiдприємством, господарським товариством, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у випадках, передбачених цим Законом, рада директорiв вирiшує всi питання дiяльностi такого державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, крiм питань, що належать до виключної компетенцiї загальних зборiв";

     пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:

     "2. Наглядова рада державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у яких утворення наглядової ради є обов'язковим вiдповiдно до статтi 112 цього Закону, з числа її членiв обов'язково утворює комiтет з питань аудиту i комiтет з питань призначень та винагород, голови i бiльшiсть членiв яких є незалежними членами. Наглядова рада державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, має право утворювати вiдповiдно до статуту, положення про наглядову раду й iншi комiтети з числа членiв наглядової ради.

     Наглядова рада державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, обов'язково призначає внутрiшнього аудитора (пiдроздiл внутрiшнього аудиту), який дiє вiдповiдно до положення, затвердженого наглядовою радою, i є пiдпорядкованим та пiдзвiтним наглядовiй радi та головi комiтету з питань аудиту (у разi утворення). Внутрiшнiй аудитор (працiвники пiдроздiлу внутрiшнього аудиту) не може (не можуть) сумiщати таку дiяльнiсть з будь-якою iншою дiяльнiстю в такому державному унiтарному пiдприємствi, господарському товариствi.

     Засiдання наглядової ради державного унiтарного пiдприємства вважається правомочним, якщо на ньому присутнi бiльше половини членiв її загального складу. Пiд час голосування голова та кожний iз членiв наглядової ради мають один голос. У разi прийняття наглядовою радою рiшення про укладення державним унiтарним пiдприємством правочину, щодо вчинення якого є заiнтересованiсть, члени наглядової ради, якi є заiнтересованими особами, не мають права голосу та не можуть будь-яким iншим чином брати участь у розглядi цього питання. Якщо всi члени наглядової ради є заiнтересованими особами, рiшення про надання згоди на вчинення правочину iз заiнтересованiстю виноситься на розгляд уповноваженого органу управлiння.

     Рiшення наглядової ради державного унiтарного пiдприємства приймається простою бiльшiстю голосiв її членiв, якi беруть участь у засiданнi та мають право голосу. При цьому член наглядової ради має право письмово викласти окрему думку з питань, що розглядаються. У разi рiвного розподiлу голосiв вирiшальним є голос голови наглядової ради. Рiшення наглядової ради, прийнятi в межах її компетенцiї, є обов'язковими до виконання державним унiтарним пiдприємством.

     Органiзацiя проведення засiдань та порядок прийняття рiшень наглядової ради акцiонерного товариства, бiльше 50 вiдсоткiв акцiй якого належать державi, визначаються вiдповiдно до вимог Закону України "Про акцiонернi товариства".

     Органiзацiя проведення засiдань та порядок прийняття рiшень наглядової ради товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю, товариства з додатковою вiдповiдальнiстю, бiльше 50 вiдсоткiв акцiй якого належать державi, визначаються вiдповiдно до вимог Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою вiдповiдальнiстю".

     Наглядова рада державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, щороку готує звiт про свою роботу, вимоги до якого встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України".

     У зв'язку з цим частини другу - четверту вважати вiдповiдно частинами третьою - п'ятою;

     12) доповнити статтями 116 i 117 такого змiсту:

     "Стаття 116. Полiтика державної власностi, стратегiчне та фiнансове планування державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi

     1. Кабiнет Мiнiстрiв України затверджує Полiтику державної власностi, що визначає загальнi принципи щодо таких питань:

     1) обґрунтування та цiлi залишення у державнiй власностi державних унiтарних пiдприємств та корпоративних прав у господарських товариствах з метою забезпечення нацiональних економiчних iнтересiв та у зв'язку з коротко- та довгостроковими планами економiчного, соцiального розвитку держави, що закрiпленi у державних програмах розвитку вiдповiдних галузей економiки;

     2) класифiкацiя державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств вiдповiдно до пiдстав залишення у державнiй власностi, планiв щодо приватизацiї, реорганiзацiї або лiквiдацiї, а також обґрунтування будь-якої iншої категоризацiї державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi;

     3) визначення категорiй державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, перед якими ставляться нефiнансовi (у тому числi соцiальнi) цiлi, зокрема щодо виконання спецiальних обов'язкiв, порядку облiку та компенсацiї понесених у зв'язку з цим витрат;

     4) критерiї обов'язковостi утворення наглядової ради у державних унiтарних пiдприємствах та господарських товариствах, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi;

     5) плани щодо пiдвищення ефективностi управлiння державним майном та дiяльнiстю державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, збереження i пiдвищення балансової вартостi активiв державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств;

     6) плани щодо приватизацiї об'єктiв права державної власностi;

     7) керiвнi принципи щодо реалiзацiї прав держави як власника державних унiтарних пiдприємств та корпоративних прав держави у господарських товариствах;

     8) вимоги щодо звiтностi, принципи встановлення цiлей дiяльностi (зокрема норм прибутку) господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi;

     9) вимоги щодо прозоростi та розкриття iнформацiї державних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi;

     10) принципи органiзацiї управлiння державним майном та дiяльнiстю державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у тому числi розподiл функцiй власника, регулятора та органу, що визначає полiтику щодо пiдприємств державного сектору економiки, розподiл повноважень мiж уповноваженим органом управлiння та органами державного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi.

     Невiд'ємними частинами Полiтики державної власностi є:

     Полiтика винагороди керiвникiв державних унiтарних пiдприємств та голiв виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, з урахуванням результатiв їхньої фiнансово-господарської дiяльностi, що визначає принципи та методологiчнi пiдходи до встановлення такої винагороди;

     Полiтика винагороди членiв наглядових рад державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, з урахуванням результатiв їхньої фiнансово-господарської дiяльностi, що визначає принципи та методологiчнi пiдходи до встановлення такої винагороди;

     Державна дивiдендна полiтика, що визначає загальнi принципи та методологiчнi пiдходи щодо питань визначення розмiрiв та сплати дивiдендiв до державного бюджету, включаючи принцип забезпечення балансу мiж короткостроковими фiскальними цiлями держави та довгостроковими цiлями державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких є акцiї (частки), що прямо чи опосередковано належать державi.

     Кабiнет Мiнiстрiв України регулярно, не менше одного разу на п'ять рокiв, переглядає Полiтику державної власностi. Полiтика державної власностi пiдлягає оприлюдненню.

     Пiд час розроблення проекту Полiтики державної власностi, а також пiд час регулярного її перегляду проводяться обов'язковi консультацiї з громадськiстю.

     2. На пiдставi Полiтики державної власностi та пiсля консультацiй з наглядовою радою уповноважений орган управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальнi збори акцiонерiв (учасникiв) господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, щороку затверджують лист очiкувань власника, що включає коротко- та середньостроковi фiнансовi, операцiйнi i нефiнансовi цiлi дiяльностi державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, що визначаються з урахуванням стратегiчних планiв розвитку таких пiдприємств, господарських товариств. Лист очiкувань власника пiдлягає оприлюдненню.

     У листi очiкувань власника державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, що є суб'єктами природних монополiй або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мiльйонiв гривень, також визначаються фiнансовi показники, а саме коефiцiєнти рентабельностi, лiквiдностi та платоспроможностi, а також обсяги виплат на користь держави, бюджетного фiнансування та квазiфiскальних операцiй, якi мають бути вiдображенi у фiнансових, стратегiчних планах розвитку та iнвестицiйних планах на середньострокову перспективу таких державних пiдприємств, господарських товариств. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, в окремих випадках - за додатковою участю Кабiнету Мiнiстрiв України, у порядку, передбаченому Кабiнетом Мiнiстрiв України, щороку на основi пропозицiй органу управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальних зборiв господарського товариства та пiсля консультацiй з ними погоджує такi фiнансовi показники, що включаються до листiв очiкувань власника.

     3. Наглядова рада державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, зобов'язана:

     1) забезпечити розроблення, затвердити та регулярно переглядати стратегiчний план розвитку державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi;

     2) затвердити показники результативностi для здiйснення монiторингу виконання стратегiчного плану розвитку.

     Стратегiчний план розвитку є основним довгостроковим плановим документом державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, що затверджується не пiзнiше нiж за шiсть мiсяцiв до початку планового перiоду та закрiплює його цiлi розвитку на три - п'ять рокiв.

     Стратегiчний план розвитку державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затверджується рiшенням наглядової ради, що приймається не менше нiж двома третинами її персонального складу.

     Стратегiчний план розвитку повинен вiдповiдати цiлям залишення у державнiй власностi, визначеним у Полiтицi державної власностi. У рамках двостороннiх консультацiй мiж уповноваженим органом управлiння, загальними зборами та наглядовою радою стратегiчний план розвитку враховується уповноваженим органом управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальними зборами акцiонерiв (учасникiв) господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, при розробленнi листа очiкувань власника. Стратегiчний план розвитку також визначає основнi заходи та ресурси, необхiднi для досягнення цiлей дiяльностi, визначених листом очiкувань власника.

     Розроблення i виконання стратегiчного плану розвитку здiйснюються з метою пiдвищення ринкової вартостi, досягнення фiнансових, операцiйних та нефiнансових цiлей дiяльностi державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у довгостроковiй перспективi з урахуванням ринкових умов та пов'язаних фiнансових i нефiнансових ризикiв.

     4. Вiдповiдно до стратегiчного плану розвитку, Полiтики державної власностi, цiлей дiяльностi, визначених у листi очiкувань власника, керiвник державного унiтарного пiдприємства, голова виконавчого органу господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, зобов'язаний складати i виконувати рiчний фiнансовий план, рiчний iнвестицiйний план, iнвестицiйний план на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) вiдповiдно до закону.

     Наглядова рада державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затверджує рiчний фiнансовий план та рiчний iнвестицiйний план до 1 вересня року, що передує плановому, якщо iнше не передбачено законом. Iнвестицiйний план на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) затверджується не пiзнiш як за шiсть мiсяцiв до початку планового перiоду.

     Погодження фiнансових показникiв, якi мають бути включенi до листа очiкувань власника державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, що є суб'єктом природних монополiй або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку якого перевищує 50 мiльйонiв гривень, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, та органом управлiння державного унiтарного пiдприємства або загальними зборами такого господарського товариства здiйснюється не пiзнiше нiж за два мiсяцi до кiнцевого строку затвердження фiнансового плану, стратегiчного плану розвитку чи iнвестицiйного плану на середньострокову перспективу. Якщо у межах зазначених строкiв такi фiнансовi показники не узгодженi, протягом наступного мiсяця їх погодження здiйснюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     На пiдставi фiнансових планiв державне унiтарне пiдприємство, господарське товариство, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, прогнозує отримання доходiв i здiйснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштiв протягом року, в тому числi визначає плановий розмiр частини прибутку, яка спрямовується до державного бюджету як дивiденди, на основi прогнозного рiвня прибутку, з урахуванням листа очiкувань власника та оцiнювання ризикiв дiяльностi.

     5. Керiвник державного унiтарного пiдприємства, виконавчий орган господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, звiтують перед наглядовою радою про виконання стратегiчного плану розвитку, фiнансового та iнвестицiйних планiв, коротко- та середньострокових фiнансових, операцiйних i нефiнансових цiлей дiяльностi. З урахуванням такого звiту наглядова рада звiтує перед уповноваженим органом управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальними зборами господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, про стан виконання стратегiчного плану розвитку та цiлей дiяльностi, а також про заходи, вжитi наглядовою радою.

     Стаття 117. Оцiнювання дiяльностi наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi

     1. Дiяльнiсть наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, у яких утворення наглядової ради є обов'язковим вiдповiдно до статтi 112 цього Закону, пiдлягає оцiнюванню, що здiйснюється не менше одного разу на три роки у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України, з урахуванням вимог цiєї статтi. Результати оцiнювання дiяльностi наглядової ради оприлюднюються на веб-сайтi державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, протягом двох робочих днiв з дня їх затвердження.

     Результати оцiнювання дiяльностi наглядової ради затверджуються рiшенням уповноваженого органу управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальними зборами господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, з урахуванням висновку незалежного консультанта (у разi його залучення) та/або звiту, та/або самооцiнки, та/або пояснень наглядової ради щодо результатiв дiяльностi такого державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства.

     Порядок оцiнювання дiяльностi наглядової ради, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України, мiстить положення, якi визначають:

     критерiї обов'язковостi залучення незалежного консультанта для здiйснення оцiнювання дiяльностi наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi;

     порядок вiдбору незалежного консультанта, який здiйснює оцiнювання дiяльностi наглядової ради, та вимоги до такого консультанта (у разi залучення);

     елементи оцiнювання, щодо яких встановлюються висновки в рамках оцiнювання дiяльностi наглядової ради;

     порядок, обґрунтування та виключний перелiк пiдстав для прийняття уповноваженим органом управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальними зборами господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, рiшення за результатами оцiнювання дiяльностi наглядової ради";

     13) статтю 14 викласти в такiй редакцiї:

     "Стаття 14. Винагорода та страхування вiдповiдальностi керiвникiв i членiв наглядових рад державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi

     1. Наглядова рада визначає розмiр оплати працi i винагороди керiвника державного унiтарного пiдприємства, голови виконавчого органу господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, на основi принципiв, визначених Полiтикою винагороди керiвникiв державних унiтарних пiдприємств та голiв виконавчих органiв господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затвердженою Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Винагорода членiв виконавчого органу i членiв наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, має бути розумно обґрунтованою щодо аналогiчних ринкових показникiв розмiрiв i умов виплати винагороди у вiдповiдному секторi економiки з урахуванням обставин та умов дiяльностi конкретного пiдприємства або товариства.

     2. Члени наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, мають право на оплату своєї дiяльностi та компенсацiю витрат, пов'язаних з виконанням своїх функцiй, за рахунок такого державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства на пiдставi Полiтики винагороди членiв наглядових рад державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затвердженої Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     3. Вiдповiдальнiсть керiвникiв, членiв колегiального виконавчого органу, членiв наглядової ради державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, за збитки, завданi їхнiми дiями (бездiяльнiстю) пiд час виконання своїх повноважень, може бути застрахована за рахунок такого державного унiтарного пiдприємства, господарського товариства як сторони, для захисту iнтересiв якої здiйснюється вiдповiдне страхування.

     Суми страхових премiй (платежiв), що сплачуються державним унiтарним пiдприємством, господарським товариством, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, за договором страхування вiдповiдальностi керiвникiв, членiв колегiального виконавчого органу, членiв наглядової ради, не входять до складу винагороди таких керiвникiв, членiв колегiального виконавчого органу, членiв наглядової ради, не є формою оплати працi або компенсацiйними виплатами на їхню користь.

     4. Господарськi товариства, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, в яких створення наглядової ради є обов'язковим вiдповiдно до статтi 112 цього Закону, щороку затверджують звiт про винагороду членiв виконавчого органу, членiв наглядової ради та оприлюднюють його на веб-сайтi такого господарського товариства. Вимоги до структури, порядку затвердження та обсягу iнформацiї звiту про винагороду членiв виконавчого органу, членiв наглядової ради господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, визначаються рiшенням Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку, а щодо банкiв - Нацiональним банком України";

     14) у статтi 16:

     частину другу виключити;

     абзац другий частини шостої пiсля слiв i цифри "до 1 вересня року, що передує плановому" доповнити словами i цифрами "(крiм пiдприємств електроенергетики, дiяльнiсть яких регулюється шляхом затвердження лiцензiйних умов Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо яких iнформацiя подається до 31 грудня)";

     15) доповнити статтею 161 такого змiсту:

     "Стаття 161. Парламентський контроль за ефективнiстю управлiння корпоративними правами держави

     1. Парламентський контроль за ефективнiстю управлiння корпоративними правами держави здiйснюється комiтетом Верховної Ради України, до предмета вiдання якого належать питання державної економiчної полiтики (далi - Комiтет).

     2. Комiтет у межах своєї компетенцiї здiйснює контрольну функцiю шляхом прийняття вiдповiдних рiшень, пiдготовки висновкiв та надання рекомендацiй за такими основними напрямами:

     1) реалiзацiя державної полiтики у сферi управлiння корпоративними правами держави та аналiз її результатiв;

     2) додержання законодавства України про управлiння корпоративними правами держави;

     3) дiяльнiсть суб'єктiв управлiння корпоративними правами держави та господарських структур, яким передано повноваження з управлiння корпоративними правами держави;

     4) динамiка та повнота надходжень до Державного бюджету України, безпосередньо пов'язаних з процесом управлiння корпоративними правами держави;

     5) вiдповiдно до iнших повноважень, визначених законом.

     3. Комiтет вiдповiдно до покладених на нього завдань має право:

     1) вносити на розгляд Верховної Ради України, зважаючи на результати практичного застосування законодавчих актiв з питань управлiння корпоративними правами держави, пропозицiї щодо внесення змiн до законодавства;

     2) заслуховувати звiти про роботу суб'єктiв управлiння корпоративними правами держави та господарських структур, яким передано повноваження з управлiння корпоративними правами держави;

     3) брати участь в обговореннi проекту Державного бюджету України щодо планових надходжень вiд управлiння корпоративними правами держави;

     4) заслуховувати iнформацiю посадових осiб Кабiнету Мiнiстрiв України, мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади з питань управлiння корпоративними правами держави;

     5) ознайомлюватися з документами, матерiалами та одержувати iншу необхiдну iнформацiю з питань управлiння корпоративними правами держави вiд державних органiв;

     6) залучати до роботи Комiтету фахiвцiв з мiнiстерств, iнших державних органiв, громадських органiзацiй, наукових установ;

     7) виявляти проблеми, що потребують невiдкладних рiшень, у процесi управлiння корпоративними правами держави;

     8) залучати до роботи Комiтету представникiв контрольно-ревiзiйних органiв".

     6. У частинi п'ятiй статтi 6 Закону України "Про особливостi утворення акцiонерного товариства залiзничного транспорту загального користування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2012 р., N 49, ст. 553 iз наступними змiнами):

     в абзацi першому слова "якщо iнше не передбачено статутом Товариства" замiнити словами "та/або службою внутрiшнього аудиту (внутрiшнiм аудитором)";

     абзац другий пiсля слiв "суб'єкту аудиторської дiяльностi" доповнити словами "та працiвнику служби внутрiшнього аудиту (внутрiшньому аудитору)".

     7. У Законi України "Про Кабiнет Мiнiстрiв України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 13, ст. 222 iз наступними змiнами):

     1) пункт 5 частини першої статтi 20 доповнити абзацом тринадцятим такого змiсту:

     "приймає рiшення про порядок управлiння активами, щодо яких ухвалено судове рiшення про застосування санкцiї, передбаченої пунктом 11 частини першої статтi 4 Закону України "Про санкцiї";

     2) частину першу статтi 24 викласти в такiй редакцiї:

     "1. Кабiнет Мiнiстрiв України в межах коштiв, передбачених у державному бюджетi, може утворювати, реорганiзовувати та лiквiдовувати вiдповiдно до закону державнi господарськi об'єднання, пiдприємства, установи та органiзацiї, зокрема для здiйснення окремих функцiй з управлiння об'єктами державної власностi. Кабiнет Мiнiстрiв України затверджує положення та статути державних господарських об'єднань, пiдприємств, установ та органiзацiй, щодо яких здiйснює функцiї з управлiння".

     8. У Законi України "Про санкцiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 40, ст. 2018; iз змiнами, внесеними законами України вiд 12 травня 2022 року N 2257-IX, 30 травня 2023 року N 3137-IX та 13 липня 2023 року N 3223-IX):

     1) у частинi третiй статтi 51:

     в абзацi першому слова "Рiшення суду" замiнити словами "Судове рiшення", а слова "для визначення порядку та способу його виконання" - словами "для здiйснення повноважень у сферi управлiння активами, щодо яких ухвалено судове рiшення про застосування такої санкцiї, а також до апарату Ради нацiональної безпеки i оборони України, Кабiнету Мiнiстрiв України";

     в абзацi другому слова "рiшенням суду" замiнити словами "судовим рiшенням";

     перше речення абзацу третього викласти в такiй редакцiї:

     "Фонд державного майна України здiйснює повноваження у сферi управлiння (у тому числi шляхом реалiзацiї) активами, щодо яких ухвалено судове рiшення про застосування такої санкцiї, у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України";

     доповнити абзацами четвертим i п'ятим такого змiсту:

     "Кабiнет Мiнiстрiв України може прийняти рiшення про визначення суб'єктом управлiння активом iншого органу державної влади, суб'єкта господарювання державного сектору економiки. Таке управлiння здiйснюється в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України, згiдно з абзацом третiм цiєї частини.

     Фонд державного майна України та Кабiнет Мiнiстрiв України реалiзовують повноваження, визначенi в абзацах третьому i четвертому цiєї частини, щодо активiв у виглядi частки у статутному (складеному) капiталi чи акцiй, паїв юридичної особи, що має право надавати фiнансовi послуги, державне регулювання та нагляд за дiяльнiстю якої здiйснює вiдповiдно до своєї компетенцiї Нацiональний банк України або Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку, якi пiдлягають стягненню в дохiд держави як санкцiя, передбачена пунктом 11 частини першої статтi 4 цього Закону, з урахуванням отриманої вiд Нацiонального банку України та/або Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку iнформацiї щодо дiяльностi такої юридичної особи";

     2) пункт 3 частини дев'ятнадцятої статтi 54 викласти в такiй редакцiї:

     "3) можливiсть автоматизацiї iнформацiйного обмiну з iншими нацiональними електронними iнформацiйними ресурсами та публiчними електронними реєстрами, зокрема для оброблення iнформацiї про блокування активiв осiб, щодо яких застосовано санкцiю, передбачену пунктом 1 частини першої статтi 4 цього Закону".

     9. Частину першу статтi 34 Закону України "Про аудит фiнансової звiтностi та аудиторську дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 9, ст. 50; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 27 липня 2022 року N 2465-IX) викласти в такiй редакцiї:

     "1. Великi пiдприємства зобов'язанi створити аудиторський комiтет або покласти вiдповiднi функцiї на наглядову раду чи раду директорiв, що утворюється вiдповiдно до законодавства.

     У разi покладення функцiй аудиторського комiтету на раду директорiв рiшення з вiдповiдних питань приймається бiльшiстю голосiв невиконавчих членiв ради директорiв".

     10. Частину першу статтi 40 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою вiдповiдальнiстю" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 13, ст. 69) викласти в такiй редакцiї:

     "1. Обов'язки посадових осiб органiв товариства щодо цього товариства та вiдповiдальнiсть за їх порушення встановлюються законом".

     11. Роздiл XIII "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки" в редакцiї Закону України вiд 19 червня 2020 року N 738-IX iз наступними змiнами доповнити пунктом 153 такого змiсту:

     "153. Установити, що на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi стягнення в дохiд держави активiв осiб, щодо яких застосовано санкцiї, з метою вжиття заходiв для реалiзацiї повноважень, визначених Законом України "Про санкцiї", щодо виявлення i розшуку активiв фiзичних та юридичних осiб, зазначених у вiдповiдних рiшеннях Ради нацiональної безпеки i оборони України та до яких застосовано санкцiю у видi блокування активiв вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" (далi - особа, до якої застосовано санкцiї), а також активiв, щодо яких особа, до якої застосовано санкцiї, може прямо чи опосередковано (через iнших фiзичних або юридичних осiб) вчиняти дiї, тотожнi за змiстом здiйсненню права розпорядження ними, має право на запит цього органу отримувати iнформацiю, яка мiстить iнформацiю, що становить професiйну таємницю на ринках капiталу та органiзованих товарних ринках, вiд:

     1) Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку - щодо найменування та коду депозитарної установи:

     у якiй вiдкрито рахунок (рахунки) в цiнних паперах, у тому числi рахунок ескроу в цiнних паперах (далi - рахунки), на якому (яких) облiковуються права на цiннi папери, особи, до якої застосовано санкцiї;

     у якiй вiдкрито рахунок номiнального утримувача, клiєнтом якого є особа, до якої застосовано санкцiї;

     депонентом якої є юридична особа, кiнцевим бенефiцiарним власником якої / власником iстотної участi в якiй є особа, до якої застосовано санкцiї;

     у якiй вiдкрито рахунки, на яких облiковуються права на цiннi папери особи, через яку особа, до якої застосовано санкцiї, може прямо чи опосередковано вчиняти дiї, тотожнi за змiстом здiйсненню права розпорядження нею;

     2) депозитарної установи - щодо рахункiв та операцiй, проведених по таких рахунках, а саме:

     вiдомостi на конкретно визначену дату або за конкретний промiжок часу та щодо конкретної юридичної або фiзичної особи про наявнiсть рахункiв, депозитарнi коди рахункiв, кiлькiсть прав на цiннi папери, що облiковуються на рахунках, операцiї списання/зарахування/переказу з/на рахунки та пiдстави для проведення таких операцiй, iдентифiкацiйнi данi контрагента (для фiзичних осiб - прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (за наявностi); для юридичних осiб - повне найменування, iдентифiкацiйний код у Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань; для юридичних осiб - нерезидентiв - повне найменування, країна реєстрацiї), депозитарнi коди рахункiв контрагента, код депозитарної установи контрагента, iнформацiю щодо осiб, якi мають право розпоряджатися рахунками депонентiв (прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (за наявностi), документи, що пiдтверджують повноваження представника).

     Такий запит центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi стягнення в дохiд держави активiв осiб, щодо яких застосовано санкцiї, повинен мiстити iдентифiкацiйнi данi особи, а саме: для фiзичних осiб - прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (за наявностi); для юридичних осiб - повне найменування, iдентифiкацiйний код у Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань; для юридичних осiб - нерезидентiв - повне найменування, країна реєстрацiї особи, про рахунки якої запитується в такому запитi".

     12. У Законi України "Про акцiонернi товариства" вiд 27 липня 2022 року N 2465-IX; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 1 грудня 2022 року N 2792-IX:

     1) частину третю статтi 1 пiсля абзацу першого доповнити новим абзацом такого змiсту:

     "Розпорядження активами акцiонерних товариств має вiдповiдати принципам ефективного корпоративного управлiння та прозоростi".

     У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом третiм;

     2) у частинi першiй статтi 2:

     пункт 6 пiсля слова "умови" доповнити словами "та принципи";

     пункт 23 пiсля слiв "виконавчого органу" доповнити словами "керiвник пiдроздiлу внутрiшнього аудиту (внутрiшнiй аудитор), керiвник вiддiлу бюджету або iншого пiдроздiлу, до компетенцiї якого належить питання бюджетування акцiонерного товариства";

     3) пункт 2 частини першої статтi 35 доповнити словами "(положення цього пункту не застосовуються до банкiв)";

     4) у частинi другiй статтi 39:

     пункт 13 доповнити третiм реченням такого змiсту: "Особливостi вимог до положення про винагороду членiв наглядових рад акцiонерних товариств (крiм банкiв), у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй належать державi, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України згiдно iз Законом України "Про управлiння об'єктами державної власностi";

     пункт 14 доповнити третiм реченням такого змiсту: "Особливостi вимог до звiту про винагороду членiв наглядових рад акцiонерних товариств (крiм банкiв), у статутному капiталi яких 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй належать державi, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України згiдно iз Законом України "Про управлiння об'єктами державної власностi";

     пункт 281 пiсля слiв "майна державних акцiонерних товариств" доповнити словами "(крiм банкiв)";

     5) частину першу статтi 69 пiсля слiв "є колегiальним органом, що" доповнити словами "здiйснює захист прав всiх акцiонерiв товариства i";

     6) у частинi першiй статтi 70:

     абзац перший викласти в такiй редакцiї:

     "1. Наглядова рада публiчного акцiонерного товариства, акцiонерного товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, та наглядова рада банку щороку складає звiт про свою роботу. Звiт наглядової ради публiчного акцiонерного товариства, акцiонерного товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, та наглядової ради банку є окремою складовою частиною рiчного звiту товариства та пiдлягає оприлюдненню вiдповiдно до вимог законодавства, передбачених для порядку та строкiв оприлюднення рiчного звiту товариства";

     доповнити абзацом дев'ятим такого змiсту:

     "Додатковi вимоги до звiту про роботу наглядової ради акцiонерного товариства (крiм банкiв), у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України згiдно iз Законом України "Про управлiння об'єктами державної власностi";

     7) частину другу статтi 71 доповнити пунктами 11, 12, 141 i 142 такого змiсту:

     "11) затвердження стратегiчного плану розвитку та показникiв результативностi акцiонерного товариства, рiчного фiнансового плану та звiту про його виконання, рiчного iнвестицiйного плану, iнвестицiйного плану на середньострокову перспективу (три - п'ять рокiв) (положення цього пункту не застосовуються до банкiв, регулювання дiяльностi яких здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть");

     12) надання пропозицiй загальним зборам акцiонерного товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, щодо коротко- та середньострокових фiнансових, операцiйних i нефiнансових цiлей дiяльностi, якi включаються до листа очiкувань власника, зокрема, але не виключно, щодо окремих фiнансових показникiв, а саме коефiцiєнтiв рентабельностi, лiквiдностi та платоспроможностi, а також обсягiв виплат на користь держави, бюджетного фiнансування та квазiфiскальних операцiй";

     "141) затвердження звiту та висновкiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту (внутрiшнього аудитора);

     142) затвердження декларацiї схильностi до ризикiв акцiонерного товариства";

     8) в абзацi першому частини четвертої статтi 72 слова "прямо або опосередковано" виключити;

     9) абзац другий частини першої статтi 75 викласти в такiй редакцiї:

     "Засiдання наглядової ради також скликаються на вимогу виконавчого органу товариства чи його члена, керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту (внутрiшнього аудитора), iнших осiб, визначених статутом та/або положенням про наглядову раду акцiонерного товариства. Особи, якi скликали засiдання наглядової ради, мають право брати участь у такому засiданнi наглядової ради";

     10) у частинi четвертiй статтi 76 слова "може прийняти" замiнити словом "приймає", а слова "безпосередньо члену наглядової ради - головi комiтету з питань аудиту" - словами "безпосередньо наглядовiй радi та головi комiтету з питань аудиту";

     11) абзац дванадцятий частини першої статтi 80 доповнити другим реченням такого змiсту: "Повноваження членiв наглядової ради акцiонерного товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, припиняються виключно з пiдстав, передбачених законом";

     12) абзац перший частини четвертої статтi 81 пiсля слiв "не є членом наглядової ради" доповнити словами "чи працiвником служби внутрiшнього аудиту (внутрiшнiм аудитором)";

     13) частину третю статтi 89 пiсля слiв "на вимогу" доповнити словами "наглядової ради, керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту (внутрiшнього аудитора)";

     14) у частинi першiй статтi 109:

     в абзацi першому пiсля слiв "суб'єктом аудиторської дiяльностi" доповнити словами "та службою внутрiшнього аудиту (внутрiшнiм аудитором)", а слова "якщо iнше не передбачено статутом акцiонерного товариства" виключити;

     абзац другий пiсля слiв "суб'єкту аудиторської дiяльностi" доповнити словами "та працiвнику служби внутрiшнього аудиту (внутрiшньому аудитору)";

     15) у статтi 111:

     у частинi першiй:

     абзац перший пiсля слiв "суб'єктом аудиторської дiяльностi" доповнити словами "та/або службою внутрiшнього аудиту (внутрiшнiм аудитором)";

     в абзацi другому слова "Така перевiрка" замiнити словами "У разi проведення перевiрки суб'єктом аудиторської дiяльностi така перевiрка";

     частину другу пiсля слiв "суб'єктом аудиторської дiяльностi" доповнити словами "та/або службою внутрiшнього аудиту (внутрiшнiм аудитором)".

     II. Прикiнцевi та перехiднi положення

     1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування.

     2. Статути i внутрiшнi положення державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, утворених до набрання чинностi цим Законом, пiдлягають приведенню у вiдповiднiсть iз цим Законом протягом одного року з дня набрання чинностi цим Законом.

     Акцiонернi товариства, товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю, 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) у статутному капiталi яких належать державi, створенi до набрання чинностi цим Законом, зобов'язанi привести свою дiяльнiсть у вiдповiднiсть iз цим Законом протягом одного року з дня набрання чинностi цим Законом.

     3. Полiтики власностi (основнi засади здiйснення державної власностi) державних унiтарних пiдприємств, господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, затвердженi до набрання чинностi цим Законом, зберiгають чиннiсть до моменту затвердження Полiтики державної власностi.

     4. У перiод дiї правового режиму воєнного стану в Українi та протягом 12 мiсяцiв з дня його припинення чи скасування, але не бiльше трьох рокiв з дня набрання чинностi цим Законом, вищi органи управлiння господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, зобов'язанi приймати рiшення про розподiл прибутку i збиткiв, розмiр та порядок виплати дивiдендiв вiдповiдно до Державної дивiдендної полiтики, а також визначати частину чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивiдендiв, у розмiрi не менше 30 вiдсоткiв та вiдповiдно до Державної дивiдендної полiтики.

     5. У перiод дiї правового режиму воєнного стану в Українi та протягом 12 мiсяцiв з дня його припинення чи скасування, але не бiльше трьох рокiв з дня набрання чинностi цим Законом, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову, бюджетну та боргову полiтику, у порядку, передбаченому Кабiнетом Мiнiстрiв України, щороку здiйснює погодження, в окремих випадках - за участю Кабiнету Мiнiстрiв України, пропозицiй органу управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальних зборiв господарського товариства, у статутному капiталi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якi є суб'єктами природних монополiй або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мiльйонiв гривень, щодо окремих фiнансових показникiв, якi включатимуться до листiв очiкувань власника, а також фiнансових, стратегiчних та iнвестицiйних планiв, максимальних порогiв обсягу капiтальних iнвестицiй таких пiдприємств та господарських товариств.

     6. У перiод дiї правового режиму воєнного стану в Українi та протягом 12 мiсяцiв з дня його припинення чи скасування, але не бiльше трьох рокiв з дня набрання чинностi цим Законом, у державних унiтарних пiдприємствах та господарських товариствах, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, якщо утворення наглядової ради є обов'язковим вiдповiдно до закону, а також якщо утворення наглядової ради передбачено статутом, орган управлiння державного унiтарного пiдприємства, загальнi збори господарського товариства мають право приймати рiшення з питань, що належать до виключної компетенцiї наглядової ради згiдно iз законом та/або статутом, до обрання нового складу наглядової ради.

     Пiсля набрання наглядовою радою правомочностi рiшення, якi належать до виключної компетенцiї наглядової ради i були прийнятi органом управлiння / загальними зборами акцiонерiв у перiод її неправомочностi, можуть бути переглянутi наглядовою радою.

     7. Тимчасово, в межах розпочатого станом на дату набрання чинностi цим Законом процесу затвердження фiнансових планiв державних унiтарних пiдприємств та господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, на 2024 рiк, передбачити, що повноваження з їх затвердження здiйснюють уповноваженi органи управлiння таких пiдприємств та господарських товариств.

     Фiнансовi, iнвестицiйнi та стратегiчнi плани державних унiтарних пiдприємств та господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi, на 2025 рiк затверджуються наглядовими радами таких пiдприємств та господарських товариств, якщо iнше не передбачено цим Законом.

     8. Кабiнету Мiнiстрiв України:

     1) у шестимiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:

     прийняти нормативно-правовi акти, необхiднi для реалiзацiї цього Закону, включаючи Полiтику державної власностi;

     привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;

     забезпечити перегляд та приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;

     2) протягом трьох рокiв з дня набрання чинностi цим Законом розробити план дiй щодо подальшого втiлення реформи корпоративного управлiння юридичних осiб, акцiонером (засновником, учасником) яких є держава.

Президент України В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
22 лютого 2024 року
N 3587-IX

Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.