ЗАКОН  УКРАЇНИ

Про фiнансовi механiзми стимулювання експортної дiяльностi

(назва у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 16 листопада 2017 року N 2210-VIII,
вiд 21 червня 2018 року N 2473-VIII,
вiд 24 березня 2022 року N 2154-IX,
вiд 27 липня 2022 року N 2465-IX,
вiд 22 листопада 2023 року N 3497-IX

     Цей Закон визначає засади державної пiдтримки експортної дiяльностi шляхом страхування, перестрахування, гарантування, часткової компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами з метою створення умов для здiйснення масштабної експансiї експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження на зовнiшнi ринки, забезпечення захисту українських експортерiв вiд ризикiв неплатежiв та фiнансових втрат i пiдвищення конкурентоспроможностi українських виробникiв на свiтових ринках.

     Стаття 1. Визначення термiнiв

     1. У цьому Законi термiни вживаються в такому значеннi:

     1) iноземний покупець - суб'єкт господарювання - нерезидент, що здiйснює придбання товарiв (робiт, послуг) українського походження вiдповiдно до зовнiшньоекономiчного договору (контракту), укладеного з українським експортером;

     2) роботи, послуги українського походження - роботи, послуги, що виконуються та надаються суб'єктами господарювання - резидентами України;

     3) товари українського походження - товари, що повнiстю виробленi або пiдданi достатнiй переробцi в Українi вiдповiдно до критерiїв, установлених Митним кодексом України;

     4) український експортер - суб'єкт господарювання - резидент України, який здiйснює експорт товарiв (робiт, послуг) українського походження.

(частина перша статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     2. Термiни "перестрахування", "страхувальник", "страховий ризик", "страховий випадок", "страхова сума", "страхова виплата", "страховий тариф", "страхова премiя", "страховi резерви" вживаються в цьому Законi у значеннях, наведених у Законi України "Про страхування".

     Термiни "дiлова репутацiя", "заходи раннього втручання", "iстотна участь", "керiвник", "комплаєнс", "конфлiкт iнтересiв", "структура власностi юридичної особи", "афiлiйована особа", "спорiднена особа", "система внутрiшнього контролю", "фiнансова установа" вживаються в цьому Законi у значеннях, наведених у Законi України "Про фiнансовi послуги та фiнансовi компанiї".

(частина друга статтi 1 у редакцiї редакцiї України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX, вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     Термiн "конфлiкт iнтересiв" вживається в цьому Законi у значеннi, наведеному в Законi України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть".

     3. Iншi термiни, якi вживаються в цьому Законi, застосовуються у значеннях, наведених у законодавствi та мiжнародних договорах України.

     Стаття 2. Експортно-кредитне агентство

     1. Для стимулювання експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження Кабiнет Мiнiстрiв України утворює Експортно-кредитне агентство (далi - ЕКА), що на добровiльних та комерцiйних засадах здiйснює страхування, перестрахування, надає гарантiї за договорами, якi забезпечують розвиток експорту.

(частина перша статтi 2 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     2. ЕКА утворюється та провадить свою дiяльнiсть вiдповiдно до Закону України "Про акцiонернi товариства", цього Закону, iнших законодавчих актiв, а також мiжнародних договорiв України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.

     ЕКА здiйснює дiяльнiсть iз страхування вiдповiдно до вимог Закону України "Про страхування" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

(частину другу статтi 2 доповнено новим абзацом другим згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX, у зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом третiм)

     У разi якщо мiжнародним договором, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України, визначено iншi правила, нiж тi, що передбаченi цим Законом, застосовуються правила мiжнародного договору.

     3. ЕКА утворюється у формi акцiонерного товариства та є юридичною особою приватного права, що провадить дiяльнiсть на комерцiйнiй основi. Засновником та акцiонером ЕКА, якому належить не менше 50 вiдсоткiв статутного капiталу плюс одна акцiя (мiнiмальна частка корпоративних прав держави у статутному капiталi ЕКА), є держава в особi Кабiнету Мiнiстрiв України.

     Управлiння корпоративними правами, що належать державi у статутному капiталi ЕКА, здiйснює Кабiнет Мiнiстрiв України через уповноважений ним орган управлiння (далi - уповноважений орган управлiння).

     Стосовно мiнiмальної частки корпоративних прав держави у статутному капiталi ЕКА не можуть вчинятися дiї, наслiдком яких може бути вiдчуження цих корпоративних прав з державної власностi.

     У разi часткового набуття корпоративних прав держави iншими акцiонерами, крiм держави, такi акцiонери ЕКА зобов'язанi попередньо погодити з Нацiональним банком України у встановленому ним порядку набуття та/або збiльшення iстотної участi в ЕКА.

(частина третя статтi 2 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.11.2017р. N 2210-VIII, у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     4. Статут ЕКА затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України за погодженням з Нацiональним банком України та має вiдповiдати вимогам законiв України з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом та нормативно-правовими актами Нацiонального банку України.

     Початковий статутний капiтал ЕКА становить не менш як 2 мiльярди гривень. Статутний капiтал формується за рахунок коштiв державного бюджету, облiгацiй внутрiшньої державної позики (якщо це передбачено законом про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк). У разi часткового набуття корпоративних прав держави iншими акцiонерами, крiм держави, статутний капiтал формується також за рахунок грошових коштiв таких акцiонерiв ЕКА.

(частина четверта статтi 2 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     5. Розподiл чистого прибутку ЕКА, одержаного в результатi його фiнансово-господарської дiяльностi, здiйснюється загальними зборами акцiонерiв.

     Чистий прибуток, що належить державi вiдповiдно до державної частки у статутному капiталi ЕКА, спрямовується на його поповнення.

     Збитки вiд господарської дiяльностi ЕКА вiдшкодовуються у порядку, встановленому статутом ЕКА.

     6. Органам державної влади та органам мiсцевого самоврядування забороняється будь-яким чином впливати на керiвництво чи працiвникiв ЕКА в ходi виконання ними службових обов'язкiв або втручатися в його дiяльнiсть, за винятком випадкiв, передбачених законом. Шкода, заподiяна ЕКА внаслiдок такого незаконного втручання, пiдлягає вiдшкодуванню у порядку, визначеному законом.

     7. ЕКА має право в установленому порядку утворювати фiлiї, представництва, iншi вiдокремленi пiдроздiли, виступати засновником та/або учасником юридичних осiб як на територiї України, так i за її межами.

     Стаття 3. Завдання, напрями та принципи державної пiдтримки експортної дiяльностi

     1. Основними завданнями державної пiдтримки експортної дiяльностi є:

     1) створення системи страхування та гарантування при проведеннi експортних операцiй;

(пункт 1 частини першої статтi 3 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     2) розширення довгострокового експортного кредитування;

     3) створення механiзму часткової компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами.

     2. Основними напрямами державної пiдтримки експортної дiяльностi є:

     1) впровадження програм кредитної пiдтримки українських експортерiв з державного бюджету або з iнших джерел, передбачених законом, через уповноваженi банки;

(пункт 1 частини другої статтi 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     2) часткова компенсацiя вiдсоткової ставки за кредитами, наданими за зовнiшньо-економiчними договорами (контрактами), укладеними з українським експортером (далi - експортнi кредити);

     3) надання державних гарантiй для забезпечення виконання боргових зобов'язань ЕКА;

     4) надання мiжнародними та iноземними фiнансовими органiзацiями, урядами iноземних держав, iноземними банками та експортними агентствами гарантiй для забезпечення виконання боргових зобов'язань ЕКА.

(частину другу статтi 3 доповнено пунктом 4 згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     Державна пiдтримка експортної дiяльностi шляхом часткової компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами надається в межах обсягiв, передбачених законом про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк.

(частина друга статтi 3 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     3. Частину третю статтi 3 виключено

(згiдно iз Законом України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     Стаття 4. Мета, основнi завдання та принципи дiяльностi Експортно-кредитного агентства

(назва статтi 4 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     1. Метою дiяльностi ЕКА є стимулювання масштабної експансiї експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження.

     2. Основними завданнями ЕКА є:

     захист українських експортерiв вiд ризику неплатежiв та фiнансових втрат, пов'язаних з виконанням зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв), шляхом страхування, перестрахування та гарантування;

     захист українських експортерiв вiд ризику фiнансових втрат, пов'язаних з iнвестицiями у створення об'єктiв та iнфраструктури, необхiдних для розвитку переробної промисловостi та експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження, шляхом страхування, перестрахування;

(частину другу статтi 4 доповнено новим абзацом третiм згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX. у зв'язку з цим абзаци третiй - шостий вважати вiдповiдно абзацами четвертим - сьомим)

     впровадження сучасних фiнансових технологiй у зовнiшнiй торгiвлi та механiзмiв пiдтримки експорту шляхом страхування, перестрахування та гарантування;

     розвиток експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження, пiдвищення конкурентоспроможностi товарiв (робiт, послуг) українського походження на свiтових ринках;

     участь у реалiзацiї програм часткової компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами;

     спiвпраця з мiжнародними та iноземними фiнансовими органiзацiями, урядами iноземних держав, iноземними банками та експортними агентствами, у тому числi для акумуляцiї мiжнародної фiнансової допомоги, забезпечення зростання експорту та економiки України, виконання боргових зобов'язань ЕКА.

(абзац сьомий частини другої статтi 4 у редакцiї Закону України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     3. Дiяльнiсть ЕКА базується на таких принципах:

     добровiльностi - страхування, перестрахування чи отримання гарантiй в ЕКА є добровiльним та не може бути передумовою для здiйснення iнших правовiдносин, крiм здiйснення часткової компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами;

     вiдкритостi - оприлюднення iнформацiї про дiяльнiсть ЕКА, прiоритети та напрями його роботи;

     конкурентностi - всi суб'єкти господарювання мають рiвний доступ до послуг, що надаються ЕКА, згiдно з цим Законом;

     законностi - дотримання нацiонального законодавства та зобов'язань України, що випливають з членства в мiжнародних органiзацiях та угодах, зокрема СОТ та Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони, тощо.

(статтю 4 доповнено частиною третьою згiдно iз Законом України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     Стаття 5. Особливостi системи управлiння Експортно-кредитного агентства

     1. Положення законiв України "Про управлiння об'єктами державної власностi" та "Про акцiонернi товариства" поширюються на органи управлiння ЕКА та систему внутрiшнього контролю ЕКА з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

     2. Органами управлiння ЕКА є:

     1) загальнi збори акцiонерiв;

     2) наглядова рада;

     3) правлiння.

     3. Кiлькiсний склад наглядової ради ЕКА встановлюється загальними зборами акцiонерiв, але не може бути меншим п'яти членiв, включаючи незалежних членiв наглядової ради, кiлькiсть яких має становити бiльшiсть у загальному складi наглядової ради.

     Вимоги щодо незалежностi незалежних членiв наглядової ради ЕКА встановлюються Законом України "Про управлiння об'єктами державної власностi". Нацiональний банк України має право визначати додатковi вимоги до незалежних членiв наглядової ради ЕКА.

     До виключної компетенцiї наглядової ради належить:

     1) погодження та контроль за виконанням фiнансового плану, у тому числi фiнансування виконання функцiй з управлiння ризиками, контролю за дотриманням норм (комплаєнс), внутрiшнього аудиту;

     2) забезпечення функцiонування комплексної та адекватної системи внутрiшнього контролю ЕКА, контроль за ефективнiстю її функцiонування;

     3) погодження органiзацiйної структури ЕКА;

     4) затвердження внутрiшнiх положень, що регламентують дiяльнiсть осiб, вiдповiдальних за виконання ключових функцiй;

     5) призначення та звiльнення керiвника з управлiння ризиками (головного ризик-менеджера), керiвника з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) (головного комплаєнс-менеджера), головного внутрiшнього аудитора;

     6) затвердження умов трудових договорiв, якi укладатимуться з керiвниками та працiвниками пiдроздiлiв з управлiння ризиками, з контролю за дотриманням норм (комплаєнс), внутрiшнього аудиту (або особами, якi виконують функцiї цих пiдроздiлiв), актуарiєм, вiдповiдальним актуарiєм, корпоративним секретарем, встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат;

(абзац дев'ятий частини третьої статтi 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     7) здiйснення контролю за дiяльнiстю керiвника з управлiння ризиками (головного ризик-менеджера), керiвника з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) (головного комплаєнс-менеджера), головного внутрiшнього аудитора, корпоративного секретаря;

     8) визначення перелiку функцiй та/або бiзнес-процесiв ЕКА, до виконання яких можуть залучатися спецiалiзованi юридичнi та/або фiзичнi особи на договiрних умовах, а також визначення вимог до таких осiб з урахуванням вимог, встановлених Нацiональним банком України;

     9) затвердження полiтик iз страхування, перестрахування та надання гарантiй;

     10) затвердження положення про страховi тарифи, склад страхових резервiв, правила їх формування та використання;

     11) затвердження внутрiшнiх положень ЕКА щодо системи внутрiшнього контролю: стратегiї управлiння ризиками, полiтики управлiння комплаєнс-ризиком, полiтики системи внутрiшнього контролю, iнших документiв, визначених Нацiональним банком України;

     12) затвердження за погодженням з Нацiональним банком України перелiку видiв дiяльностi ЕКА;

     13) здiйснення iнших повноважень, вiднесених до виключної компетенцiї наглядової ради Законом України "Про акцiонернi товариства" та статутом ЕКА.

     4. Кiлькiсний склад правлiння встановлюється наглядовою радою, але не може бути меншим п'яти членiв. До складу правлiння входять голова правлiння, заступники голови правлiння та члени правлiння, якi обираються наглядовою радою у порядку, передбаченому статутом ЕКА, з урахуванням вимог, визначених цим Законом.

     5. Особи, якi входять до складу наглядової ради, правлiння та головний бухгалтер ЕКА повиннi вiдповiдати квалiфiкацiйним вимогам, що встановлюються Нацiональним банком України.

     Квалiфiкацiйними вимогами є вимоги щодо дiлової репутацiї та професiйної придатностi, а щодо незалежних членiв наглядової ради - також вимоги до незалежностi.

     Не допускається призначення особи на посаду члена наглядової ради, якщо таке призначення може призвести до конфлiкту iнтересiв.

     6. ЕКА зобов'язана створити систему внутрiшнього контролю, яка складається з таких ключових функцiй:

     управлiння ризиками;

     контроль за дотриманням норм (комплаєнс);

     внутрiшнiй аудит.

     До осiб, вiдповiдальних за виконання ключових функцiй, належать:

     керiвник пiдроздiлу з управлiння ризиками (головний ризик-менеджер) - з питань управлiння ризиками;

     керiвник пiдроздiлу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) (головний комплаєнс-менеджер) - з питань контролю за дотриманням норм (комплаєнс);

     керiвник пiдроздiлу з внутрiшнього аудиту (головний внутрiшнiй аудитор) - з питань внутрiшнього аудиту.

     7. Вимоги до системи внутрiшнього контролю ЕКА, у тому числi вимоги до осiб, вiдповiдальних за виконання ключових функцiй, зазначенi у частинi шостiй цiєї статтi, встановлюються Нацiональним банком України.

     8. ЕКА з метою здiйснення актуарної функцiї (розрахунку технiчних резервiв, забезпечення адекватностi та прийнятностi методологiй i моделей у розрахунку технiчних резервiв, перевiрки адекватностi та прийнятностi механiзмiв i умов перестрахування, складення актуарного звiту) зобов'язане мати у штатi або залучити на договiрних умовах актуарiя, авторизованого Нацiональним банком України у порядку, встановленому законодавством, як актуарiя, який може виконувати обов'язки вiдповiдального актуарiя.

(частина восьма статтi 5 у редакцiї Закону України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)
(стаття 5 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 27.07.2022р. N 2465-IX, у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     Стаття 6. Види та умови дiяльностi Експортно-кредитного агентства

     1. ЕКА провадить дiяльнiсть iз страхування, перестрахування та надання гарантiй вiдповiдно до цього Закону та нормативно-правових актiв, прийнятих для реалiзацiї положень цього Закону, статуту ЕКА, внутрiшнiх документiв ЕКА, що включає такi види дiяльностi:

     1) страхування та перестрахування експортних кредитiв, а також страхування та перестрахування вiд воєнних та/або полiтичних ризикiв кредитiв українських суб'єктiв господарювання, пов'язаних з iнвестицiями у створення об'єктiв та iнфраструктури, необхiдних для розвитку переробної промисловостi та експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження;

(пункт 1 частини першої статтi 6 у редакцiї Закону України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     2) страхування та перестрахування факторингу;

     3) страхування та перестрахування зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв);

     4) страхування та перестрахування прямих iнвестицiй з України, а також страхування та перестрахування прямих iнвестицiй в Україну вiд воєнних та/або полiтичних ризикiв;

(пункт 4 частини першої статтi 6 у редакцiї Закону України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     5) страхування та перестрахування акредитивiв;

     6) страхування та перестрахування договiрних банкiвських гарантiй;

     7) надання зустрiчних гарантiй банкам українських експортерiв;

     8) участь у реалiзацiї програм часткової компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами;

     9) консультацiйна дiяльнiсть;

     10) iншi види дiяльностi iз страхування та перестрахування, що не суперечать метi дiяльностi ЕКА та визначаються вiдповiдно до вимог частини другої цiєї статтi.

     Кабiнет Мiнiстрiв України за погодженням iз Нацiональним банком України визначає перелiк воєнних та полiтичних ризикiв, а також умови та порядок страхування (перестрахування) таких ризикiв при здiйсненнi ЕКА видiв дiяльностi, визначених цiєю частиною.

(частину першу статтi 6 доповнено абзацом тринадцятим згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     ЕКА не має права одночасно надавати гарантiї та укладати договори страхування щодо одних i тих самих ризикiв/об'єктiв.

     2. Перелiк видiв дiяльностi ЕКА визначається статутом ЕКА згiдно з положеннями цього Закону та мiжнародними договорами України.

     ЕКА має право додатково до перелiку видiв дiяльностi iз страхування та перестрахування, зазначених у частинi першiй цiєї статтi, вiдповiдно до ринкових потреб українських експортерiв розширити перелiк видiв дiяльностi iз страхування та перестрахування пiсля погодження з Нацiональним банком України вiдповiдних змiн до статуту ЕКА.

     3. Передача виконання окремих функцiй або бiзнес-процесiв ЕКА (крiм ключових функцiй ЕКА) спецiалiзованим юридичним та/або фiзичним особам на договiрних умовах здiйснюється за рiшенням правлiння з урахуванням обмежень, встановлених Нацiональним банком України.

     4. На дiяльнiсть ЕКА iз страхування та перестрахування не поширюються вимоги Закону України "Про страхування" щодо врегулювання переддоговiрних вiдносин та розкриття iнформацiї клiєнтам до укладення договору страхування.

(статтю 6 доповнено новою частиною четвертою згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX, у зв'язку з цим частини четверту - восьму вважати вiдповiдно частинами п'ятою - дев'ятою)

     5. При здiйсненнi дiяльностi iз страхування базовi страховi тарифи встановлюються ЕКА з урахуванням полiтичного ризику країни мiсцезнаходження iноземного покупця. Класифiкацiя держав за рiвнем полiтичного ризику здiйснюється з урахуванням iнформацiї, що надається Органiзацiєю економiчного спiвробiтництва та розвитку (ОЕСР) i Мiжнародним союзом страховикiв кредитiв та iнвестицiй (Бернський союз).

     6. Страхова сума за договором страхування або сума коштiв грошового забезпечення (покриття) за гарантiєю ЕКА не може перевищувати 85 вiдсоткiв суми зовнiшньоекономiчного договору (контракту).

     7. Вiдмова страхувальника (перестрахувальника, бенефiцiара за гарантiєю) вiд грошових претензiй та прав вимоги за угодами, пов'язаними з договорами страхування (перестрахування, гарантiї), без згоди ЕКА звiльняє ЕКА вiд обов'язку здiйснення страхової виплати.

(статтю 6 доповнено новою частиною четвертою згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     7. Гарантiя виконання зобов'язань експортерами пiд час участi у мiжнародних тендерах надається тiльки за наявностi договору мiж ЕКА та експортером iз зобов'язанням експортера щодо вiдшкодування ним можливих збиткiв.

     8. Страхування прямих iнвестицiй з України здiйснюється виключно за умови спрямування таких iнвестицiй на створення iнфраструктури, необхiдної для розвитку експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження.

     9. Страхування ЕКА прямих iнвестицiй з України здiйснюється виключно за умови спрямування таких iнвестицiй на створення iнфраструктури, необхiдної для розвитку експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження.

(частина дев'ята статтi 6 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)
(стаття 6 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     Стаття 7. Джерела фiнансування Експортно-кредитного агентства

     1. Джерелами фiнансування ЕКА є:

     власнi кошти;

     кошти, залученi вiд державних та приватних iнвесторiв на поворотнiй або безповоротнiй основi;

     кошти, наданi мiжнародними та iноземними фiнансовими органiзацiями, урядами iноземних держав, iноземними банками на поворотнiй або безповоротнiй основi;

(абзац четвертий частини першої статтi 7 у редакцiї Закону України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     бюджетнi кошти в разi передбачення їх законом про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк;

     iншi джерела, не забороненi законодавством.

     2. ЕКА може отримувати вiд державних та приватних iнвесторiв, а також мiжнародних та iноземних фiнансових органiзацiй, урядiв iноземних держав, iноземних банкiв зазначенi в абзацах третьому, четвертому та шостому частини першої цiєї статтi фiнансовi внески та допомогу у формi цiльових грантiв чи в iншiй формi на пiдставi вiдповiдного договору. ЕКА забезпечує облiк таких фiнансових внескiв та допомоги вiдповiдно до законодавства.

(статтю 7 доповнено частиною другою згiдно iз Законом України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX, частина друга статтi 7 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     Стаття 8. Сфери пiдтримки

     1. Дiяльнiсть ЕКА iз страхування, перестрахування та гарантування здiйснюється виключно щодо товарiв, робiт, послуг українського походження у значеннях вiдповiдно до пунктiв 2 i 3 частини першої статтi 1 цього Закону та спрямовується на стимулювання виробництва та експорту таких товарiв, робiт, послуг.

     2. ЕКА не здiйснює пiдтримку експорту товарiв, що характеризуються за такими кодами згiдно з УКТ ЗЕД:

     0101 - 0106, 0201 - 0210, 0301 - 0304, 0305 (крiм 0305 10 00 00), 0306 - 0308, 0401 10 90 00, 0401 20 19 00, 0401 20 99 00, 0401 40 90 00, 0407 21 00 00, 0407 29, 0409 00 00 00, 0501 00 00 00, 0502, 0504 00 00 00, 0505, 0506, 0507, 0508 00 00 00, 0510 00 00 00, 0511, 0601 - 0604, 0701 - 0714, 0801 - 0813, 0814 00 00 00, 0901 - 0910, 1001 - 1008, 1201 - 1214, 1301, 1401, 1404, 1501 10 10 00, 1501 20 10 00, 1502 10 10, 1502 90 10 00, 1503 00, 1505 00 10 00, 1507 10, 1507 90 10 00, 1508 10, 1508 90 10 00, 1509 10 10 00, 1510 00 10 00, 1511 10, 1511 90 91 00, 1512 11, 1512 19 10 00, 1512 21, 1512 29 10 00, 1513 11, 1513 19 30 00, 1513 21, 1513 29 30 00, 1514 11, 1514 19 10 00, 1514 91, 1514 99 10 00, 1515 11 00 00, 1515 19 10 00, 1515 21, 1515 29 10 00, 1515 50 11 00, 1515 50 19 00, 1515 50 91 00, 1515 90 21 00, 1515 90 29 00, 1515 90 31 00, 1515 90 40 00, 1515 90 51 00, 1515 90 59 00, 1515 90 60 00, 1516 20 95 00, 1516 20 98 21, 1516 20 98 22, 1516 20 98 23, 1518 00 39 00, 1518 00 31 00, 1701, 2207, 2208 20 40 00, 2208 20 89 00, 2208 90 91 10, 2208 90 91 90, 2208 90 99 10, 2208 90 99 90, 2302, 2307 00, 2304 00 00 00, 2305 00 00 00, 2306, 2308 00 40 00, 2401 - 2403, 2501 00, 2502 00 00 00, 2503 00, 2504 - 2530, 2601 - 2621, 2701 - 2714, 2715 00 00, 2716 00 00 00, 2801 - 2853, 2901 - 2935, 2938, 2939, 2940 00 00 00, 2942 00 00 00, 4101 - 4107, 4112 00 00 00, 4113 - 4115, 4301, 4302, 4401 - 4409, 4501, 4502 00 00 00, 4504, 4601 (крiм 4601 21, 4601 22, 4601 29), 4701 00, 4702 00 00 00, 4703 - 4707, 5001 00 00 00, 5002 00 00 00, 5003 00 00 00, 5004 00, 5005 00, 5006 00, 5101 - 5109, 5110 00 00 00, 5201 00, 5202 - 5207, 5301 - 5308, 5401 - 5404, 5405 00 00 00, 5501 - 5511, 5601 (крiм 5601 21, 5601 22), 5602, 5604 - 5608, 5609 00 00 00, 6701 00 00 00, 6702, 6703 00 00 00, 6801 00 00 00, 6802, 6803 00, 6805 - 6807, 6812 (крiм 6812 91 00 00), 6814, 6815, 7001 00 10 00, 7101 - 7112, 7201 - 7229, 7401 00 00 00, 7402 00 00 00, 7403 - 7410, 7501 - 7506, 7601 - 7607, 7801, 7802 00 00 00, 7804, 7901, 7902 00 00 00, 7903, 7904 00 00 00, 7905 00 00 00, 8001, 8002 00 00 00, 8003 00 00 00, 8101 (крiм 8101 99), 8102 (крiм 8102 95 00 00, 8102 99 00 00), 8103 (крiм 8103 90), 8104 (крiм 8104 90 00 00), 8105 (крiм 8105 90 00 00), 8106 00 (крiм 8106 00 90 00), 8107 (крiм 8107 90 00 00), 8108 (крiм 8108 90), 8109 (крiм 8109 90 00 00), 8110 (крiм 8110 90 00 00), 8111 00 (крiм 8111 00 90 00), 8112 (крiм 8112 19 00 00, 8112 21 90 00, 8112 29 00 00, 8112 59 00 00), 8113 00, 9701, 9702 00 00 00, 9703 00 00 00, 9704 00 00 00, 9705 00 00 00, 9706 00 00 00.

(стаття 8 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     Стаття 9. Державне регулювання та нагляд за дiяльнiстю Експортно-кредитного агентства

     1. ЕКА є страховиком iз спецiальним статусом, що здiйснює дiяльнiсть на пiдставi лiцензiї на здiйснення дiяльностi ЕКА (далi - лiцензiя), що включає страхування, перестрахування, надання гарантiй. Порядок видачi та анулювання лiцензiї встановлюється Нацiональним банком України за погодженням з уповноваженим органом управлiння.

     2. Державне регулювання та нагляд за дiяльнiстю ЕКА здiйснює Нацiональний банк України згiдно з цим Законом, законами України "Про Нацiональний банк України", "Про страхування", "Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг", а також нормативно-правовими актами, прийнятими вiдповiдно до зазначених законiв.

     3. На ЕКА не поширюються вимоги Закону України "Про управлiння об'єктами державної власностi" щодо обов'язкової виплати дивiдендiв.

     4. Дiяльнiсть ЕКА iз страхування, перестрахування та надання гарантiй здiйснюється вiдповiдно до:

     1) полiтики страхування, яка включає, зокрема, загальнi умови страхування, порядок визначення страхових сум, страхових премiй та базових страхових тарифiв, перелiк страхових ризикiв та страхових випадкiв;

     2) полiтики перестрахування, яка включає, зокрема, порядок, механiзми та умови перестрахування ризикiв ЕКА;

     3) полiтики надання гарантiй, яка включає, зокрема, загальнi умови надання гарантiй.

     ЕКА подає до Нацiонального банку України у визначеному ним порядку протягом п'яти робочих днiв з дня затвердження полiтики страхування, перестрахування та надання гарантiй, змiни до них.

     5. Порядок надання ЕКА державних гарантiй для забезпечення виконання боргових зобов'язань ЕКА встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до бюджетного законодавства.

     6. Нацiональний банк України у межах компетенцiї, визначеної цим Законом:

     1) за погодженням з уповноваженим органом управлiння розробляє i затверджує нормативно-правовi акти, обов'язковi для виконання ЕКА, та контролює їх виконання;

     2) за погодженням з уповноваженим органом управлiння визначає порядок лiцензування ЕКА та умови провадження дiяльностi ЕКА (лiцензiйнi умови);

     3) погоджує розширення видiв дiяльностi ЕКА;

     4) визначає порядок здiйснення державного нагляду за дiяльнiстю ЕКА, що включає порядок здiйснення безвиїзного нагляду та проведення планових i позапланових iнспекцiйних перевiрок ЕКА, афiлiйованих осiб ЕКА, крiм Кабiнету Мiнiстрiв України, та спорiднених осiб ЕКА, крiм юридичних осiб, власником iстотної участi у яких є держава, порядок застосування до ЕКА заходiв, передбачених частиною восьмою цiєї статтi;

     5) за погодженням з уповноваженим органом управлiння визначає вимоги до корпоративного управлiння ЕКА;

     6) визначає вимоги до системи внутрiшнього контролю ЕКА;

     7) за погодженням з уповноваженим органом управлiння визначає особливостi формування та використання страхових резервiв, iнших фондiв та резервiв;

     8) за погодженням з уповноваженим органом управлiння визначає обов'язковi критерiї i нормативи достатностi капiталу та платоспроможностi, якостi активiв та ризиковостi операцiй;

     9) погоджує або вiдмовляє у погодженнi набуття та/або збiльшення iстотної участi в ЕКА iнших акцiонерiв, крiм держави, визначає порядок такого погодження, встановлює вимоги щодо дiлової репутацiї та фiнансового стану таких акцiонерiв;

     10) встановлює вимоги до структури власностi ЕКА та порядку її розкриття (у разi часткового набуття корпоративних прав держави iншими акцiонерами, крiм держави);

     11) встановлює перелiк показникiв звiтностi, порядок, обсяги, способи i строки подання регуляторної та iншої, нiж фiнансова, звiтностi (у тому числi актуарного звiту) до Нацiонального банку України, а також обсяги та порядок розкриття iнформацiї у звiтностi ЕКА щодо дiяльностi iз страхування, перестрахування та надання гарантiй;

     12) за погодженням з уповноваженим органом управлiння встановлює перелiк ознак ризикової дiяльностi ЕКА;

     13) за погодженням з уповноваженим органом управлiння встановлює iншi вимоги до дiяльностi ЕКА.

     7. Нацiональний банк України має право проводити плановi та позаплановi iнспекцiйнi перевiрки ЕКА та його дiяльностi, афiлiйованих осiб ЕКА, крiм Кабiнету Мiнiстрiв України, та спорiднених осiб ЕКА, крiм юридичних осiб, власником iстотної участi у яких є держава.

     8. У разi порушення ЕКА вимог законодавства Нацiональний банк України у встановленому ним порядку має право:

     1) тимчасово збiльшувати частоту подання фiнансової та iнших видiв звiтностi або вимагати надання додаткової iнформацiї;

     2) вимагати складення або оновлення плану вiдновлення дiяльностi ЕКА. Вимоги та порядок складення плану вiдновлення дiяльностi ЕКА визначаються Нацiональним банком України;

     3) вимагати реалiзацiї заходiв плану вiдновлення дiяльностi ЕКА;

     4) тимчасово, у тому числi до усунення виявлених порушень, встановлювати для ЕКА обмеження щодо здiйснення окремих видiв дiяльностi;

     5) встановлювати пiдвищенi вимоги до системи внутрiшнього контролю ЕКА;

     6) скликати загальнi збори акцiонерiв ЕКА безпосередньо або вимагати скликання загальних зборiв акцiонерiв ЕКА органами управлiння ЕКА;

     7) тимчасово вiдсторонювати вiд виконання обов'язкiв окремих осiб, якi входять до складу правлiння, наглядової ради, осiб, вiдповiдальних за виконання ключових функцiй, головного бухгалтера ЕКА;

     8) застосовувати до ЕКА заходи впливу, передбаченi Законом України "Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг", з урахуванням спецiального статусу ЕКА.

     У разi виявлення пiдстави для застосування заходу впливу Нацiональний банк України невiдкладно повiдомляє про це уповноважений орган управлiння.

     У разi розгляду питань щодо застосування заходу впливу Нацiональний банк України запрошує у визначеному ним порядку для надання пояснень/заперечень уповноважену особу (уповноважених осiб) ЕКА або iншу особу, яка стала об'єктом перевiрки Нацiонального банку України та щодо якої має бути прийнято таке рiшення, а також представника (представникiв) уповноваженого органу управлiння.

     У разi якщо порушення вимог законодавства та його наслiдки усунутi ЕКА самостiйно до застосування заходiв впливу, Нацiональний банк України не застосовує заходи впливу за таке порушення.

(стаття 9 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     Стаття 10. Публiчнiсть дiяльностi Експортно-кредитного агентства

     1. ЕКА здiйснює свою дiяльнiсть та публiчно висвiтлює її у спосiб, який дозволяє громадськостi здiйснювати монiторинг її дiяльностi, а українським експортерам дiзнаватися про виконуванi ЕКА функцiї.

     2. ЕКА та уповноважений Кабiнетом Мiнiстрiв України орган управлiння корпоративними правами держави на своїх офiцiйних веб-сайтах щоквартально оприлюднюють iнформацiю про всi укладенi ЕКА угоди щодо страхування, перестрахування, гарантування, компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами iз зазначенням контрагентiв та сум вiдповiдних угод.

     3. ЕКА щорiчно готує та оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi звiт про результати дiяльностi, iнформацiю та iншi документи (звiти), у тому числi обов'язковi до оприлюднення вiдповiдно до вимог законодавства.

(частина третя статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     Стаття 11. Порядок та умови надання державної та iншої фiнансової пiдтримки експортної дiяльностi

(назва статтi 11 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     1. Кабiнет Мiнiстрiв України пiд час пiдготовки проекту закону про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк передбачає видатки, необхiднi для надання державної пiдтримки експортної дiяльностi за напрямами, визначеними частиною другою статтi 3 цього Закону.

(частина перша статтi 11 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     2. Державна пiдтримка не може надаватися суб'єкту господарювання, який:

     1) подав документи для страхування або гарантування виконання зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) з нерезидентами:

     а) якi розташованi на територiї офшорних зон, крiм нерезидентiв, розташованих на територiї офшорних зон, якi надали виписку iз правоустановчих документiв, легалiзовану вiдповiдною консульською установою України, що свiдчить про звичайний (неофшорний) статус такого нерезидента;

     б) якi зареєстрованi на територiї держав, внесених Групою з розробки фiнансових заходiв боротьби з вiдмиванням грошей (FATF) до списку держав, що не спiвпрацюють у сферi протидiї вiдмиванню доходiв, одержаних злочинним шляхом;

     в) до яких згiдно iз законодавством України застосованi санкцiї, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фiнансових операцiй;

     г) до яких застосованi санкцiї згiдно з резолюцiями Ради Безпеки Органiзацiї Об'єднаних Нацiй, iнших мiжнародних органiзацiй, рiшень Ради Європейського Союзу, iнших мiждержавних об'єднань та iноземних держав, якi передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фiнансових операцiй;

     ґ) якi є особами, що на 50 та бiльше вiдсоткiв належать або контролюються, прямо чи опосередковано, особами, зазначеними в пiдпунктах "в", "г" пункту 1 частини другої цiєї статтi;

     д) якщо вони мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згiдно iз законом України та/або визнаної державою-агресором по вiдношенню до України згiдно iз законодавством;

     2) визнаний банкрутом або стосовно якого порушено справу про банкрутство, перебуває у стадiї припинення юридичної особи або припинення пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця;

     3) подав завiдомо недостовiрнi вiдомостi та документи;

     4) використав державну пiдтримку експорту з порушенням законодавства або умов її надання;

     5) пункт 5 частини другої статтi 11 виключено

(згiдно iз Законом України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     6) в iнших випадках, передбачених законодавством.

     3. Якщо страхова сума або розмiр гарантiї за договором, який укладається ЕКА, перевищує 10 вiдсоткiв вартостi активiв ЕКА за даними останньої рiчної фiнансової звiтностi, рiшення про надання згоди на укладення такого договору приймає наглядова рада ЕКА з урахуванням вимог, встановлених нормативно-правовими актами Нацiонального банку України до обов'язкових критерiїв i нормативiв достатностi капiталу та платоспроможностi, якостi активiв та ризиковостi операцiй ЕКА.

(частина третя статтi 11 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     4. Частину четверту статтi 11 виключено

(згiдно iз Законом України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     5. Частину п'яту статтi 11 виключено

(згiдно iз Законом України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     6. Надання експортних кредитiв з частковою компенсацiєю вiдсоткової ставки за експортними кредитами здiйснюється вiдповiдно до положень про вiдсотковi ставки, що визначаються з урахуванням мiжнародних зобов'язань щодо офiцiйно пiдтримуваних експортних кредитiв, з урахуванням валюти, у якiй вони надаються.

     7. Часткова компенсацiя вiдсоткової ставки за експортними кредитами здiйснюється виключно за умови страхування експортних кредитiв ЕКА.

     8. Порядок та умови здiйснення часткової компенсацiї вiдсоткової ставки за експортними кредитами встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Часткова компенсацiя вiдсоткової ставки за експортними кредитами за рахунок коштiв ЕКА забороняється.

(частина восьма статтi 11 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     9. Надання державної та iншої фiнансової пiдтримки експортної дiяльностi повинно здiйснюватися з урахуванням положень Угоди про офiцiйно пiдтримуванi експортнi кредити (Arrangement on officially supported export credits), укладеної членами Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку, та зобов'язань України як члена Свiтової органiзацiї торгiвлi, зокрема вимог Угоди про субсидiї i компенсацiйнi заходи.

(частина дев'ята статтi 11 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 22.11.2023р. N 3497-IX)

     Стаття 12. Порядок реорганiзацiї та лiквiдацiї Експортно-кредитного агентства

     1. ЕКА може бути реорганiзовано та лiквiдовано вiдповiдно до законодавства.

     2. Рiшення про реорганiзацiю, лiквiдацiю та припинення дiяльностi ЕКА приймається загальними зборами акцiонерiв ЕКА.

     3. У разi лiквiдацiї ЕКА всi кошти, що залишилися пiсля задоволення вимог кредиторiв, розподiляються мiж акцiонерами - власниками простих акцiй товариства пропорцiйно до кiлькостi належних їм акцiй. Кошти, що належать державi, спрямовуються до Державного бюджету України.

     Стаття 13. Прикiнцевi положення

     1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування.

     2. До приведення актiв законодавства у вiдповiднiсть iз цим Законом закони та iншi нормативно-правовi акти застосовуються у частинi, що не суперечить цьому Закону.

     3. Внести змiни до таких законiв України:

     1) частину четверту статтi 15 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 29, ст. 377) викласти в такiй редакцiї:

     "Страхування експортних кредитiв, зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) та iнвестицiй здiйснюється Експортно-кредитним агентством вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення масштабної експансiї експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту";

     2) пiдпункт 2 пункту 3 статтi 13 втратив чиннiсть з 07.02.2019р.

(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 23.09.94р. N 185/94-ВР згiдно iз Законом України вiд 21.06.2018р. N 2473-VIII)

     3) абзац другий преамбули Закону України "Про страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 7, ст. 50) доповнити словами "та на дiяльнiсть Експортно-кредитного агентства. Дiяльнiсть Експортно-кредитного агентства регулюється Законом України "Про забезпечення масштабної експансiї експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту";

     4) частину другу статтi 3 Закону України "Про управлiння об'єктами державної власностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 46, ст. 456; 2012 р., N 4, ст. 23; 2016 р., N 3, ст. 25) доповнити абзацом третiм такого змiсту:

     "Особливостi управлiння Експортно-кредитним агентством визначаються Законом України "Про забезпечення масштабної експансiї експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту";

     5) частину третю статтi 2 Закону України "Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 1, ст. 1) доповнити абзацом четвертим такого змiсту:

     "дiяльнiсть Експортно-кредитного агентства, утвореного Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення масштабної експансiї експорту товарiв (робiт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту".

     4. Кабiнету Мiнiстрiв України:

     вжити заходiв щодо приєднання України до рамкової домовленостi з офiцiйно пiдтримуваних експортних кредитiв 1978 року i п'яти додаткiв до неї та долучення до робочої групи з експортних кредитiв та кредитних гарантiй;

(абзац другий пункту 4 статтi 13 у редакцiї Закону України вiд 24.03.2022р. N 2154-IX)

     у шестимiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:

     утворити ЕКА, забезпечити формування та сплату його статутного капiталу;

     привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом та забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, що випливають iз цього Закону.

Президент України П. ПОРОШЕНКО

м. Київ
20 грудня 2016 року
N 1792-VIII

Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.